ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS Administracijos

direktorius

 

ĮSAKYMAS

DĖL ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS DIREKTORIAUS

2021 m. rugsėjo 9 d. įsakymO Nr. A-1694 „DĖL VEIKSMŲ ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOJE GAVUS NETEISĖTĄ ATLYGĮ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2023 m. rugsėjo 18 d. Nr. A-1423

Šiauliai

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 34 straipsnio 6 dalies 2 punktu, Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo 13 straipsnio 1 dalimi ir įgyvendindama Rekomendacijų dėl Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo laikymosi kontrolės ir priežiūros, patvirtintų Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos 2021 m. lapkričio 24 d. sprendimu Nr. KS-332 „Dėl Rekomendacijų dėl Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo laikymosi kontrolės ir priežiūros patvirtinimo“, 9.10 papunktį, Šiaulių rajono savivaldybės mero 2023 m. birželio 18 d. potvarkį Nr. MK-59 (2.7E) „Dėl Šiaulių rajono savivaldybės valstybės tarnautojo, pavaduojančio administracijos direktorių skyrimo“,

p a k e i č i u Veiksmų Šiaulių rajono savivaldybės administracijoje gavus neteisėtą atlygį tvarkos aprašą, patvirtintą Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2021 m. rugsėjo 9 d. įsakymu Nr. A-1694 „Dėl Veiksmų Šiaulių rajono savivaldybės administracijoje gavus neteisėtą atlygį tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1. Pakeičiu 9 punktą ir jį išdėstau taip:

9. Apie siūlytą, siūlomą, žadamą duoti ar duotą (paliktą, rastą, atsiųstą, perduotą per kitą asmenį) neteisėtą atlygį Darbuotojai visais atvejais žodžiu, raštu, telefonu ar elektroniniu būdu nedelsdami privalo tą pačią dieną pranešti už korupcijos prevenciją Administracijoje atsakingam asmeniui. Jei neteisėtas atlygis turi korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos požymių (atlygiu siekiama daryti įtaką Darbuotojui, kad jis teisėtai ar neteisėtai veiktų arba neveiktų vykdydamas įgaliojimus), Darbuotojas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo 9 straipsniu, privalo informuoti teisėsaugos įstaigą.“

2. Pakeičiu 10.7 papunktį ir jį išdėstau taip:

10.7. jeigu įvertinęs surinktos informacijos turinį nustato, kad nėra galimos korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos požymių (pvz., daiktas paliktas atsitiktinai), apie tai pažymi Neteisėto atlygio žurnale (priedas), informuoja Savivaldybės administracijos direktorių ir imasi priemonių gautiems daiktams grąžinti arba priima sprendimus, numatytus Tvarkos aprašo 14 punkte.“

3. Pakeičiu 12 punktą ir jį išdėstau taip:

12. Už korupcijos prevenciją Administracijoje atsakingas asmuo, gavęs pranešimą apie siūlytą, siūlomą, žadamą duoti ar duotą galimai neteisėtą atlygį, per 1 darbo dieną registruoja šį faktą DVS „@vilys“ atitinkamame Neteisėto atlygio žurnale. Gauto ar palikto neteisėto atlygio dalykas turi būti nufotografuojamas, fotografijos saugomos Neteisėto atlygio žurnale kartu su įrašu apie užregistruotą faktą apie siūlytą, siūlomą, žadamą duoti ar duotą galimai neteisėtą atlygį.“

4. Pakeičiu 13 punktą ir jį išdėstau taip:

13. Jei neteisėtas atlygis perduodamas teisėsaugos įstaigoms arba grąžinamas davėjui, pažymima Neteisėto atlygio žurnalo pastabų skiltyje.“

5. Papildau nauju IV skyriumi:

IV SKYRIUS

REKOMENDUOTINAS DARBUOTOJŲ ELGESYS SUSIDŪRUS SU NETEISĖTU ATLYGIU

 

15. Asmeniui, norinčiam įteikti, teikiančiam dovaną, neatitinkančią Teisėto atlygio reikalavimų, reikia mandagiai, neįžeidžiančiai ir suprantamai paaiškinti dovanos atsisakymo, nepriėmimo motyvus ir nurodyti, kad įteikta dovana turės būti grąžinta (atiduota, perduota, pristatyta į namus, atsiųsta paštu ir pan.).

16. Rekomenduojami paaiškinimai asmeniui dėl dovanų nepriėmimo:

16.1. „atsiprašome, tačiau priimti dovanas draudžia Lietuvos Respublikos teisės aktai, už dovanų priėmimą galima drausminė / tarnybinė / baudžiamoji atsakomybė (pastaba, papeikimas ir kt.). Priimdamas dovaną aš rizikuočiau netekti darbo, būtų suteršta kolegų ir Savivaldybės reputacija“;

16.2. „norėtume informuoti, kad dovanos priėmimas nesuderinamas su atliekamomis funkcijomis. Siekdami išvengti bet kokios įtakos priimamiems sprendimams, jos nepriimsime“;

16.3. „prašome neįsižeisti dėl to, kad nepriimame dovanos, nes dirbdami valstybei mes  turime moralinę pareigą to nedaryti, tai lemia asmens garbė ir orumas bei vidiniai įsitikinimai, už mūsų darbą yra mokamas atlyginimas ir mūsų pareiga yra atlikti darbą tinkamai ir kokybiškai be papildomų paskatinimų“ ir pan.

17. Jei asmuo klausia, kaip kitaip jis galėtų padėkoti už gerai, kultūringai, pagarbiai, kokybiškai atliktą darbą (neįteikdamas dovanos, paslaugos, lengvatos ar pan.), ir prašo patarti, kaip jam tai padaryti, galima jam pasiūlyti parašyti laišką (raštu) Administracijos vadovybei ir tokiu būdu išreikšti padėką dėl darbuotojo atlikto darbo.

18. Atlikdami savo funkcijas darbuotojai turi vengti frazių, kurios gali sudaryti pareiškėjams įspūdį, kad yra provokuojama duoti kyšį. Pvz.: vengti sakyti „Jūsų atvejis sudėtingas...“, reikėtų sakyti „Jūsų prašymas bus išnagrinėtas teisės aktų nustatyta tvarka“; vengti sakyti „čia reikėtų papildomai padirbėti...“, reikėtų sakyti „esamų dokumentų prašymui priimti užtenka, sprendimą dėl dokumentų atitikties reikalavimams priims už tai atsakingi darbuotojai“; vengti sakyti „nežinau, bus sunku...“, reikėtų sakyti „Jūsų prašymas bus įvertintas ir apie priimtą sprendimą būsite informuotas“; vengti sakyti „pažiūrėsim...“, „bus matyt“, reikėtų sakyti „Administracija teisės aktų nustatyta tvarka išnagrinės Jūsų prašymą“.

19. Jei kuris nors Darbuotojas prašo, daro spaudimą kitam Darbuotojui, kad šis, pažeisdamas teisės aktuose nustatytas procedūras, išnagrinėtų pareiškėjo prašymą, nefiksuotų teisės aktų pažeidimų, pritaikytų mažesnes sankcijas ar atliktų kitus neteisėtus veiksmus, Darbuotojas privalo visuomet atsisakyti suteikti tokią pagalbą ir savo pareigas atlikti tinkamai, kaip nustatyta teisės aktuose. Priešingu atveju darbuotojui gresia atsakomybė už korupcinių veiksmų atlikimą ir (ar) bendrininkavimą atliekant nusikalstamą veiką (kyšininkavimą, prekybą poveikiu, piktnaudžiavimą tarnyba, dokumentų klastojimą ar kt.).

20. Konsultaciją dėl dovanų priėmimo ar teikimo gali suteikti Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyba.“

6. Buvusį IV skyrių laikau V skyriumi.

7. Buvusius 15 ir 16 punktus atitinkamai laikau 21 ir 22 punktais.

8. Pakeičiu priedo pavadinimą ir jį išdėstau taip:

(Neteisėto atlygio žurnalo pavyzdinė forma)

 

NETEISĖTO ATLYGIO ŽURNALAS“.

 

Šis įsakymas skelbiamas Teisės aktų registre ir gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

Teisės ir personalo skyriaus vedėja,

pavaduojanti administracijos direktorių                                                                   Jurgita Mickūnė