Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie krašto apsaugos ministerijos DIREKTORIUS
LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS SAUGUMO
DEPARTAMENTO DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL ŽVALGYBOS PAREIGŪNO ŽŪTIES (MIRTIES) AR SVEIKATOS SUTRIKDYMO SUSIEJIMO SU TARNYBA TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2014 m. birželio 3 d. Nr. V-49/1-61
Vilnius
t v i r t i n a m e Žvalgybos pareigūno žūties (mirties) ar sveikatos sutrikdymo susiejimo su tarnyba tvarkos aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Antrojo operatyvinių tarnybų departamento
prie Krašto apsaugos ministerijos direktoriaus
ir Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento direktoriaus
2014 m. birželio 3 d. įsakymu Nr. V-49/1-61
ŽVALGYBOS PAREIGŪNO ŽŪTIES (MIRTIES) AR SVEIKATOS SUTRIKDYMO SUSIEJIMO SU TARNYBA
TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Žvalgybos pareigūno žūties (mirties) ar sveikatos sutrikdymo susiejimo su tarnyba tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos (toliau - AOTD) ir Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento (toliau – VSD; toliau tekste AOTD ir VSD kartu vadinami žvalgybos institucijomis) žvalgybos pareigūno žūties (mirties), susižalojimo ar kitokio sveikatos sutrikdymo (ligos ar traumos) (toliau – mirtis ar sveikatos sutrikdymas) priežastinio ryšio su tarnybinių pareigų vykdymu ar tarnyba nustatymą, sprendimo priėmimą.
2. AOTD žvalgybos pareigūno, tarnaujančio pagal profesinės karo tarnybos sutartį, mirties ar sveikatos sutrikdymo priežastinio ryšio su tarnybinių pareigų vykdymu ar tarnyba nustatymą reglamentuoja Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymas.
3. Žvalgybos pareigūno mirties ar sveikatos sutrikdymo priežastinis ryšys su tarnybinių pareigų vykdymu ar tarnyba nustatomas atlikus tarnybinį tyrimą.
II SKYRIUS
ŽVALGYBOS PAREIGŪNO MIRTIES AR SVEIKATOS SUTRIKDYMO SUSIEJIMO SU TARNYBA TYRIMAS IR SPRENDIMO PRIĖMIMAS
5. Tarnybinis tyrimas pradedamas gavus sveikatos sutrikdymą patyrusio žvalgybos pareigūno ar jo įgalioto asmens prašymą, taip pat mirusio žvalgybos pareigūno šeimos narių (nario) ar jų (jo) įgalioto asmens prašymą nustatyti, ar žvalgybos pareigūno mirtis ar sveikatos sutrikdymas susijęs su tarnybinių pareigų vykdymu ar tarnyba. Kartu su prašymu pateikiami šie dokumentai:
5.1. mirties ar sveikatos sutrikdymo faktą patvirtinantys medicininiai dokumentai (mirties liudijimas, ligos istorijos išrašai ir kt.);
5.2. mirties ar sveikatos sutrikdymo aplinkybes patvirtinantys dokumentai (nelaimingo atsitikimo tarnyboje aktas, tyrimo išvada, tarnybinio tyrimo/patikrinimo išvada, liudytojų paaiškinimai ir kt.);
6. Žvalgybos institucijos vadovas, gavęs informacijos apie tai, kad žvalgybos pareigūno mirtis ar sveikatos sutrikdymas gali būti susijęs su tarnybinių pareigų vykdymu ar tarnyba, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šios informacijos gavimo įsakymu sudaro tarnybinio tyrimo komisiją (toliau – komisija). Komisija sudaroma iš ne mažiau kaip 6 asmenų: pirmininko, pirmininko pavaduotojo ir 4 narių. Įsakyme nurodomas ir komisijos sekretorius, kuris nėra komisijos narys.
7. Komisija tarnybinio tyrimo metu atlieka šias funkcijas:
7.1. surenka iš žvalgybos institucijos padalinių, kitų asmenų komisijos posėdžiams reikalingą medžiagą;
7.2. atlieka įvykio vietos apžiūros, nukentėjusiojo, liudytojų, kitų su įvykiu susijusių asmenų paaiškinimų ir kitos rašytinės medžiagos analizę;
7.3. kreipiasi į teisės aktų nustatyta tvarka specializuotą medicinos ekspertizę atliekančią komisiją (toliau - MEK), prašydama pateikti medicininę išvadą dėl nustatyto sveikatos sutrikdymo ir galimybės jį susieti su tarnybinių pareigų vykdymu ar tarnyba;
7.4. ištiria ir nustato, ar yra priežastinis ryšys tarp žvalgybos pareigūno mirties ar sveikatos sutrikdymo ir tarnybinių pareigų vykdymo ar tarnybos, bei surašo tarnybinio tyrimo išvadą su motyvuotu siūlymu žvalgybos institucijos vadovui;
8. Komisija atlikdama tarnybinį tyrimą turi teisę:
8.1. į komisijos posėdžius kviesti žvalgybos pareigūną ar jo įgaliotą asmenį, mirusio žvalgybos pareigūno šeimos narius (narį) ar jų (jo) įgaliotą asmenį, žvalgybos institucijos padalinio, kuriame užregistruota žvalgybos pareigūno mirtis ar sveikatos sutrikdymas (toliau – žvalgybos institucijos padalinys) vadovą, kitus žvalgybos pareigūnus ir darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartis (toliau – darbuotojai), ir (ar) gauti jų rašytinius paaiškinimus;
8.2. apklausti nukentėjusįjį, įvykio liudytojus, žvalgybos pareigūnus ir darbuotojus, kitus asmenis, galinčius suteikti informacijos apie įvykį;
8.3. kreiptis į valstybės ar savivaldybės institucijas ar įstaigas ir teisės aktų nustatyta tvarka gauti iš jų su tiriamu įvykiu susijusią medžiagą, paaiškinimus bei kitus dokumentus;
8.4. reikalauti iš žvalgybos institucijos padalinio vadovo pateikti paaiškinimus dėl žvalgybos pareigūno mirties ar sveikatos sutrikdymo, ir kitus tyrimui reikalingus dokumentus (planus, pareiginius nuostatus, tarnybinio patikrinimo/tyrimo išvadas ir kt.);
8.5. į komisijos posėdžius kviesti žvalgybos institucijoje nelaimingą atsitikimą tyrusius nelaimingų atsitikimų tyrimo komisijos narius ar atsakingą žvalgybos pareigūną;
9. Aprašo 8 punkte nurodyti asmenys, komisijai paprašius, ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo prašymo gavimo dienos, turi pateikti prašomus tyrimui reikalingus dokumentus.
10. MEK, gavusi komisijos paklausimą, įvertina žvalgybos pareigūno sveikatos sutrikdymo laipsnį ir liekamuosius padarinius bei per 30 kalendorinių dienų nuo paklausimo gavimo dienos pateikia medicininę išvadą dėl nustatyto sveikatos sutrikdymo ir galimybės jį susieti su tarnyba.
11. Visi komisijai pateikiami dokumentai registruojami žvalgybos institucijoje teisės aktų nustatyta tvarka.
12. Komisijos posėdžius šaukia ir vietą bei laiką nustato komisijos pirmininkas. Kai komisijos pirmininko nėra (serga, išvykęs į komandiruotę ir kt.) jo pareigas eina komisijos pirmininko pavaduotojas.
13. Komisijos posėdžiai yra teisėti, jeigu juose dalyvauja daugiau kaip pusė narių ir sekretorius (įskaitant pirmininką ir pirmininko pavaduotoją). Komisijos sprendimai priimami komisijos narių balsų dauguma. Jeigu balsai pasiskirsto po lygiai, lemia komisijos pirmininko balsas.
14. Komisijos posėdžius protokoluoja sekretorius. Komisijos pirmininkui pavedus, sekretorius analizuoja komisijai pateiktą medžiagą, pristato tyrimo medžiagą komisijos nariams posėdžio metu, rengia dokumentų projektus ir vykdo kitus komisijos pirmininko nurodymus.
15. Komisija reikiamos informacijos į kitas institucijas kreipiasi ir tarnybinį tyrimą atlieka laikydamasi protingų terminų, o tarnybinio tyrimo išvadą su motyvuotu siūlymu žvalgybos institucijos vadovui pateikia surinkusi ir įvertinusi visą informaciją, galinčią turėti įtakos sprendimo priėmimui, bet ne vėliau nei per vienerius metus nuo komisijos sudarymo dienos.
16. Paaiškėjus, kad žvalgybos pareigūno mirties ar sveikatos sutrikdymo įvykis turi nusikalstamos veikos ar administracinio teisės pažeidimo požymių ir kompetentingos institucijos tiria (nagrinėja) atitinkamas bylas dėl minėtų veikų, kurias ištyrus (išnagrinėjus) priimti sprendimai gali turėti įtakos komisijos sprendimui, tuomet tarnybinio tyrimo išvada turi būti pateikta ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo institucijos, kompetentingos tirti (nagrinėti) atitinkamas bylas, sprendimo priėmimo (įsiteisėjimo) dienos.
17. Jei komisija negali pateikti tarnybinio tyrimo išvados laikydamasi Aprašo 15 ir 16 punktuose nustatytų terminų dėl nuo jos nepriklausančių aplinkybių, komisijos pirmininkui pasiūlius ir daugiau kaip pusei komisijos narių pritarus, tarnybinio tyrimo atlikimo terminas gali būti pratęstas iki 30 darbo dienų.
18. Komisijos posėdžio protokolą pasirašo visi posėdyje dalyvavę komisijos nariai ir sekretorius, tarnybinio tyrimo išvadą pasirašo visi posėdyje dalyvavę komisijos nariai. Tarnybinio tyrimo išvadoje gali būti pateikta tarnybinį tyrimą atlikusio komisijos nario, nesutikusio su komisijos siūlymu, atskira motyvuota nuomonė.
19. Tarnybinio tyrimo išvadoje nurodoma:
19.1. tarnybinio tyrimo atlikimo pagrindas, tarnybinį tyrimą atlikusių komisijos narių pareigos, vardai, pavardės;
19.2. tarnybinio tyrimo metu nustatytos žvalgybos pareigūno mirties ar sveikatos sutrikdymo aplinkybės, priežastys ir sąlygos;
19.3. ar nustatytas priežastinis ryšys tarp žvalgybos pareigūno mirties ar sveikatos sutrikdymo ir jo tarnybinių pareigų vykdymo ar tarnybos;
19.4. ar nustatyta Lietuvos Respublikos žvalgybos įstatymo 69 straipsnio 6 dalyje nurodytų aplinkybių;
20. Komisija motyvuotą siūlymą pripažinti, kad žvalgybos pareigūno mirtis ar sveikatos sutrikdymas susijęs su tarnyba, teikia, kai tarnybinio tyrimo metu nustatomas priežastinis ryšys tarp žvalgybos pareigūno pareigų vykdymo ar tarnybos ir įvykusios mirties ar patirto sveikatos sutrikdymo.
21. Žvalgybos institucijos vadovas, atsižvelgdamas į tarnybinio tyrimo išvadą, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo išvados gavimo priima įsakymu įformintą motyvuotą sprendimą:
21.1. pripažinti, kad žvalgybos pareigūno mirtis ar sveikatos sutrikdymas susijęs su tarnybinių pareigų vykdymu ar tarnyba;
22. Aprašo 21 punkte nurodyto sprendimo (įsakymo) kopija per 5 darbo dienas nuo jo priėmimo registruotu laišku išsiunčiama žvalgybos pareigūnui ar jo įgaliotam asmeniui, mirusio žvalgybos pareigūno šeimos nariams (nariui) ar jų (jo) įgaliotam asmeniui, arba perduodami pasirašytinai asmeniškai.
23. Pripažinus, kad žvalgybos pareigūno mirtis ar sveikatos sutrikdymas susijęs su tarnybinių pareigų vykdymu ar tarnyba, žvalgybos pareigūnui ar jo šeimos nariams išmokama Lietuvos Respublikos žvalgybos įstatymo 69 straipsnyje nustatyto dydžio kompensacija.
III SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
26. Už komisijos dokumentų registravimą, tarnybinio tyrimo išvados su motyvuotu siūlymu teisingą įforminimą nustatytais terminais atsako komisijos sekretorius.
27. Už tarnybinio tyrimo išvadoje pateiktų motyvuotų siūlymų objektyvumą ir teisėtumą, asmens duomenų apsaugą atsako komisijos pirmininkas, nariai ir sekretorius teisės aktų nustatyta tvarka.