PanevezioHerbas

 

PANEVĖŽIO MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL PREKYBOS IR PASLAUGŲ TEIKIMO PANEVĖŽIO MIESTO VIEŠOSIOSE VIETOSE TAISYKLIŲ IR LEIDIMO PREKIAUTI AR TEIKTI PASLAUGAS VIEŠOJOJE VIETOJE FORMOS PATVIRTINIMO

 

2016 m. rugsėjo 29 d. Nr. 1-305

Panevėžys

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 36 punktu, Rinkliavų įstatymo 11 straipsnio 1 dalies 2 punktu, Mažmeninės prekybos taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 11 d. nutarimu Nr. 697, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2009 m. gegužės 15 d. įsakymu Nr. 3D-357 „Dėl Prekybos savos gamybos žemės ūkio ir maisto produktais viešose vietose rekomendacijų aprašo“, Panevėžio miesto savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti:

1.1. Prekybos ir paslaugų teikimo Panevėžio miesto viešosiose vietose taisykles (pridedama).

1.2. Leidimo prekiauti ar teikti paslaugas viešojoje vietoje formą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Panevėžio miesto savivaldybės tarybos 2009 m. balandžio 29 d. sprendimą Nr. 1-32-33 „Dėl Prekybos ir paslaugų teikimo Panevėžio miesto viešosiose vietose taisyklių patvirtinimo, miesto tarybos 1998 m. kovo 12 d. sprendimo Nr. 12-20 1.2, 1.3 papunkčių ir Savivaldybės tarybos 2001 m. gruodžio 28 d. sprendimo Nr. 27-11 pripažinimo netekusiais galios“ su vėlesniais jo pakeitimais ir papildymais.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                  Rytis Mykolas Račkauskas

 

PATVIRTINTA

Panevėžio miesto savivaldybės tarybos

2016 m. rugsėjo 29 d. sprendimu Nr. 1-305

 

 

PREKYBOS IR PASLAUGŲ TEIKIMO PANEVĖŽIO MIESTO VIEŠOSIOSE VIETOSE TAISYKLĖS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Prekybos ir paslaugų teikimo Panevėžio miesto viešosiose vietose taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato bendruosius mažmeninės prekybos ir paslaugų teikimo Panevėžio miesto savivaldybės teritorijos viešosiose vietose reikalavimus, Taisyklių laikymosi kontrolę ir asmenų, prekiaujančių ar teikiančių paslaugas viešosiose vietose, atsakomybę.

2. Taisyklės yra privalomos Panevėžio miesto savivaldybės teritorijos viešosiose vietose prekiaujantiems ar paslaugas teikiantiems juridiniams ar fiziniams asmenims, įstatymų nustatyta tvarka įregistravusiems savo veiklą ar turintiems teisę prekiauti ar teikti paslaugas be verslo liudijimo.

3. Taisyklės netaikomos prekybai ir paslaugų teikimui iš statinių, kurie yra įregistruoti Nekilnojamojo turto registre, ir asmenims, prekiaujantiems ir (ar) teikiantiems paslaugas jiems nuosavybės teise priklausančiose ar nuomojamose teritorijose.

4. Taisyklės nereglamentuoja prekybos ar paslaugų teikimo turgavietėse (prekyvietėse).

5. Pagrindinės Taisyklėse vartojamos sąvokos:

Viešoji vieta – savivaldybės teritorijoje esanti savivaldybei ar valstybei nuosavybės teise priklausanti ar patikėjimo teise valdoma teritorija (išskyrus išnuomotą ar perduotą naudotis teritoriją), kurioje teikiamos paslaugos, taip pat vykdoma prekyba nuo (iš) laikinųjų prekybos įrenginių, kioskų, paviljonų, prekybai pritaikytų automobilių ar priekabų, lauko kavinių.

Prekyba viešosiose vietose – veikla, susijusi su paslaugų teikimu (nuomos, buities, nesudėtingų atrakcionų, pramoginių įrenginių, kinkomojo transporto kt.) viešosiose vietose, taip pat prekių pardavimu–pirkimu viešosiose vietose įrengtuose paviljonuose, iš kioskų, iš (nuo) laikinųjų prekybos įrenginių, lauko kavinėse, iš prekybai pritaikytų automobilių, automobilių ar jų priekabų.

Laikinieji prekybos įrenginiai – sukomplektuoti lauke statomi prekybos ar paslaugų teikimo įrenginiai (prekystaliai, vežimėliai, stalai, skėčiai, tvorelės, pakylos ir pan.), prekybai pritaikyti automobiliai, jų priekabos, kinkomojo transporto ir nesudėtingų atrakcionų priemonės: dviračiai, batutai, pripučiamieji atrakcionai ir pan.

Kioskas – smulkios prekybos ar paslaugų teikimo reikmėms Nekilnojamojo turto registre neregistruojamas nedidelis lengvų konstrukcijų ir į žemę įleistų pamatų neturintis laikinas statinys, pagamintas gamykloje ar pastatytas iš surenkamų konstrukcijų. Dalis kiosko sienų (jų viršutinės dalys) įstiklintos, o prekyba vyksta per priekinėje sienoje esančią vitrinos angą.

Paviljonas – Nekilnojamojo turto registre neregistruojamas ir į žemę įleistų pamatų neturintis smulkios prekybos ar paslaugų teikimo reikmėms skirtas laikinas statinys, pagamintas gamykloje ar pastatytas iš surenkamų konstrukcijų, ir turintis viduje įrengtą prekybos salę.

Lauko kavinė – lauke įrengtas, laikinas nesudėtingų lengvų konstrukcijų statinys be pamatų arba sukomplektuota įranga (staliukai, kėdės, skėčiai, tvorelės, pakylos, gėlinės ir kt.), kurie skirti viešojo maitinimo paslaugoms teikti ir lankytojams aptarnauti.

Išplėstos aptarnavimo vietos – prie stacionariųjų viešojo maitinimo vietų sukomplektuotas laikinas statinys arba sukomplektuota įranga (staliukai, kėdės, skėčiai, tvorelės, gėlinės ir kt.) be atskiros prekybos vietos, kurie skirti aptarnauti stacionariosios viešojo maitinimo vietos lankytojus, išmontuojami pasibaigus leidimo galiojimo laikui.

Pardavėjas (Paslaugų teikėjas) – asmuo (juridinis ar fizinis asmuo, kuris teisės aktų nustatyta tvarka verčiasi mažmenine prekyba, prekyba savo išaugintais ar pagamintais žemės ūkio bei maisto produktais ir (ar) teikiantis paslaugas viešosiose vietose.

Masinis renginys – šventė, festivalis ar kitas didelei žmonių grupei skirtas renginys, kurį organizuoja valstybės ar savivaldybių institucijos ar įstaigos, fiziniai asmenys ar juridinio asmens statuso neturinčios organizacijos ar jų filialai, suderinę renginio laiką ir jo organizavimo tvarką su reikiamomis institucijomis ir turintys Panevėžio miesto savivaldybės (toliau – Savivaldybė) administracijos išduotą renginio leidimą.

Nesudėtingas atrakcionas – nesudėtingas pramoginis įrenginys, nepriskiriamas potencialiai pavojingiems įrenginiams (pripučiamas batutas, atrakcionas, elektromobilis, žaidimų aikštelė ir pan.).

 

II SKYRIUS

PREKYBOS IR PASLAUGŲ TEIKIMO VIEŠOSIOSE VIETOSE BŪDAI

 

6. Prekybos ir paslaugų teikimo viešosiose vietose būdai yra šie:

6.1. prekyba ar paslaugų teikimas iš (nuo) laikinųjų prekybos įrenginių;

6.2. prekyba ar paslaugų teikimas iš kioskų, paviljonuose;

6.3. prekyba ar paslaugų teikimas iš prekybai pritaikytų specializuotų automobilių, automobilių ar jų priekabų;

6.4. prekyba ar paslaugų teikimas lauko kavinėse ir išplėstose aptarnavimo vietose, prie stacionarių viešojo maitinimo vietų;

6.5. prekyba ar paslaugų teikimas renginių metu;

6.6. nuomos (dviračių, riedučių, valčių ir pan.), buities (piešimo, fotografavimo, svėrimo ir pan.), nesudėtingų atrakcionų paslaugos;

6.7. kiti teisės aktų nedraudžiami prekybos ir paslaugų teikimo būdai.

 

III SKYRIUS

PREKYBOS IR PASLAUGŲ TEIKIMO REGLAMENTAVIMAS IR APRIBOJIMAI

 

7. Savivaldybės administracijos direktorius nustato leidimų išdavimo tvarką, prekybos laikotarpį, per kurį galima prekiauti ar teikti paslaugas, darbo laiką, jei tai būtina žmonių saugumui ir rimčiai mieste užtikrinti, prekybos vietas, nustato kitas leidimų išdavimo tvarkos sąlygas.

8. Leidimą prekiauti ar teikti paslaugas miesto viešosiose vietose išduoda, panaikina Savivaldybės administracijos direktoriaus nustatyta tvarka Savivaldybės administracijos Miesto plėtros skyrius. Už leidimo išdavimą mokamas Savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintas vietinės rinkliavos mokestis, išskyrus asmenis, atleistus nuo vietinės rinkliavos mokesčio.

9. Visais atvejais prekyba ir paslaugų teikimas viešosiose vietose leidžiami tik turint leidimą, išskyrus tautodailininkus, dailininkus (turinčius meno kūrėjo statusą, Dailininkų sąjungos nario ar tautodailininko pažymėjimą), kurie renginių metu prekiauja be leidimo. Renginyje „Blusų turgus“ galima prekiauti ir teikti paslaugas neturint leidimo.

10. Renginio organizatoriui masinio renginio metu išduodamas leidimas, pateikus prašymą ir prekiautojų (paslaugų teikėjų) sąrašą (nurodomas prekiautojo pavadinimas, prekybos vietų skaičius, asortimentas). Renginio organizatorius už prekiaujančiuosius sumoka vietinės rinkliavos mokestį pagal pateiktą sąrašą.

11. Panevėžio miesto savivaldybės teritorijoje prekyba ar paslaugų teikimas galimi šiose viešosiose vietose: gatvėse, aikštėse, skveruose, parkuose, paplūdimiuose, automobilių stovėjimo vietose ir poilsio aikštelėse, vandens telkiniuose ir prie jų, kitose žmonių susibūrimo vietose, jeigu prekyba ar paslaugų teikimas neprieštarauja galiojantiems teritorijų planavimo dokumentams ir kitiems teisės aktams.

12. Leidžiama prekiauti gėlėmis, puokštėmis, žvakėmis ir kitais kapų priežiūrai skirtais reikmenimis prie miesto kapinių (Ramygalos g., Šilaičių, Senųjų miesto kapinių) vartų, eglutėmis ir jų šakomis prieš Šv. Kalėdas ir Naujuosius metus tam skirtose vietose.

13. Prekiauti (teikti paslaugas) leidžiama:

13.1. iš (nuo) laikinųjų įrenginių – nustatyta tvarka visose Panevėžio miesto viešosiose vietose, išskyrus Ukmergės g. dalį (nuo 19 iki 36 namų);

13.2. iš prekybai pritaikytų automobilių, automobilių ar jų priekabų – Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtintose vietose ir aikštelėse, leidžiant pastatyti laikinąjį įrenginį prekybos metu;

13.3. iš kioskų, paviljonų – Savivaldybės tarybos sprendimu nustatytose vietose (pagal kioskų ir paviljonų išdėstymo schemą);

13.4. renginių metu – tik renginio organizatoriui sutikus, renginio leidime numatytoje vietoje.

14. Kinkomojo transporto paslaugų, valčių, vandens dviračių nuomos ar kitų paslaugų teikimo vietos turi būti suderintos su Savivaldybės administracijos Teritorijų planavimo ir architektūros skyriumi, Miesto infrastruktūros skyriumi.

15. Draudžiama įmonėms išplėsti aptarnavimo vietas lauke prie alaus barų.

16. Prekiautojams ir paslaugų teikėjams viešosiose vietose nustatomas darbo laikas nuo 6 val. iki 22 val., išskyrus renginių metu (leidžiama renginio leidime nurodytu laiku) ir kioskus, paviljonus.

17. Draudžiama:

17.1. parduoti prekes, kurių mažmeninė prekyba viešosiose vietose uždrausta Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų;

17.2. parduoti prekes, kurių įsigijimas teisės aktų nustatyta tvarka nepatvirtintas prekių įsigijimą patvirtinančiais dokumentais;

17.3. parduoti prekes be jų atitikties privalomiems reikalavimams dokumentų, jeigu teisės aktuose nustatyta, kad tokie dokumentai privalomi;

17.4. parduoti prekes, kurios nepaženklintos teisės aktų nustatyta tvarka;

17.5. parduoti prekes, kurių tinkamumo terminas pasibaigęs;

17.6. prekiauti nuo dėžių, atramų, grindinio, žemės ir tam nepritaikytos įrangos.

18. Verstis licencijuojama mažmenine prekyba gali tik asmenys, įsigiję šios veiklos licencijas teisės aktų nustatyta tvarka.

19. Parduodamos prekės turi būti ženklinamos vadovaujantis Lietuvos Respublikoje parduodamų daiktų (prekių) ženklinimo ir kainų nurodymo taisyklėse nustatyta tvarka.

20. Maisto prekių ir žaislų pardavėjai privalo laikytis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patvirtintų Higienos normų ir taisyklių reikalavimų. Jie privalo tikrintis sveikatą, kaip nustatyta Darbuotojų, kuriems leidžiama dirbti tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamomis ligomis, sveikatos tikrinimo tvarkoje, patvirtintoje Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 7 d. nutarimu Nr. 544.

21. Svarsčiai, svarstyklės ir kiti matavimo prietaisai, naudojami prekių masei, tūriui, ilgiui nustatyti turi būti su galiojančiu patikros žymeniu, tikti pagal savo matavimo ribas ir tikslumą. Matavimo prietaisai tikrinami Valstybinės metrologijos tarnybos nustatyta tvarka.

22. Prekybos garso įrašais vietose draudžiama muzikos įrašų klausyti per akustines kolonėles. Garso įrašams klausyti turi būti įrengtos ausinės.

23. Parduodamos prekės turi būti:

23.1. saugios, t. y. prekė turi atitikti Lietuvos Respublikos įstatymuose, tai prekei taikomuose techniniuose reglamentuose ir kituose teisės aktuose nustatytus reikalavimus;

23.2. tinkamos kokybės, t. y. prekė turi atitikti prekės gamintojo nurodytus pateikiamų normatyvinių dokumentų reikalavimus.

24. Prekių laikymo ir išdėstymo prekybos vietoje, taip pat prekybos jomis sąlygos turi atitikti teisės aktuose, gamintojo pateikiamuose normatyviniuose dokumentuose (prekių ženklinimo etiketėse ir kt.) nustatytas sąlygas.

 

IV SKYRIUS

REIKALAVIMAI PREKYBOS IR PASLAUGŲ VIETAI IR ĮRANGAI

 

25. Prekybos (paslaugų teikimo) viešosiose vietose įrangos estetinė išvaizda ir jos pastatymo vieta turi būti suderinta su Savivaldybės administracijos Teritorijų planavimo ir architektūros skyriumi, išskyrus prekiaujančius iš laikinų įrenginių prie miesto kapinių, iš automobilių ar jų priekabų savo išauginta žemės ūkio produkcija, eglutėmis (patvirtintose aikštelėse).

26. Lauko kavinės ar išplėstos aptarnavimo vietos projektas turi būti:

26.1. suderintas su Savivaldybės administracijos Teritorijų planavimo ir architektūros skyriumi;

26.2. projektas turi atitikti architektūrinius reikalavimus (derėti prie kraštovaizdžio, miestovaizdžio, atitikti paskirtį, architektūra turi sudaryti darnią, vieningą visumą, atitikti universalaus dizaino reikalavimus).

27. Lauko kavinės ar išplėstos aptarnavimo vietos plotas nustatomas prekybos vietos plane (schemoje).

28. Prekybos vietą renginio metu nurodo renginio organizatorius. Renginio organizatorius privalo užtikrinti, kad būtų išlaikyta bendra įrangos forma, užtikrinta estetinė ir vizualinė kokybė.

29. Prekybos vieta negali trukdyti transporto ir pėsčiųjų eismui, ji turi būti valoma, švari ir tvarkinga. Prekybos vietoje privalo būti šiukšlių dėžė. Jeigu prekiaujama iš kioskų, paviljonų, prekybai pritaikytų automobilių, lauko kavinėse, būtina sudaryti sutartį su atliekas tvarkančia įmone.

30. Prekybos vietoje naudojama įranga turi būti švari, tvarkinga, nesurūdijusi, nesulankstyta, nudažyta projekte nurodytomis spalvomis.

31. Reklama ant laikinųjų prekybos įrenginių, kioskų, lauko kavinių įrengiama vadovaujantis Savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtintu Leidimų įrengti išorinę reklamą Panevėžio miesto savivaldybės teritorijoje išdavimo tvarkos aprašu.

32. Prekybos vietoje privalo būti nurodyta juridinio asmens pavadinimas arba fizinio asmens vardas ir pavardė, individualios veiklos vykdymo pažymos arba verslo liudijimo numeris. Asmenys, kuriems verslo liudijimas ar individualios veiklos pažymėjimas nėra privalomi, nurodo savo vardą ir pavardę. Šie duomenys nurodomi pardavėjo pasirinktu būdu, tačiau jie turi būti pirkėjams matomi.

33. Prekybos (paslaugų teikimo) įranga ar laikini statiniai turi būti išmontuoti pasibaigus leidimo galiojimo laikui, pardavėjas privalo sutvarkyti vietą, savo lėšomis atkurti sugadintą dangą.

34. Teikiant kinkomojo transporto (pasivažinėjimo) paslaugą, būtina valyti, tvarkyti, dezinfekuoti ekipažų stovėjimo vietas. Arkliai turi būti švarūs, sveiki, pakaustyti pasagomis, negadinančiomis asfalto ir kitos kelio dangos.

 

V SKYRIUS

PARDAVĖJO (PASLAUGOS TEIKĖJO) PAREIGOS

 

35. Pardavėjas ar paslaugos teikėjas privalo:

35.1. prekybos ar paslaugų teikimo vietoje turėti leidimą, asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, individualios veiklos vykdymo pažymą, verslo liudijimą (asmenims, kuriems pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus verslo liudijimas yra privalomas) ar darbo sutarties kopiją, patvirtintą įmonės antspaudu ir vadovo parašu, ūkininko, sodininkų bendrijos pažymėjimo ar kito kontroliuojančių pareigūnų prašomo dokumento, įrodančio, kad žemės ūkio produkcija užauginta asmeniniame ar pagalbiniame ūkyje, sodo sklype ar pan. kopiją, prekių įsigijimą ir prekių kokybę patvirtinančius dokumentus, maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą, asmens medicininę knygelę (jeigu tų prekių prekybai jie yra privalomi).

35.2. dėvėti tvarkingą ir švarią aprangą;

35.3. parduoti prekes pirkėjui ir teisės aktų nustatyta tvarka išduoti pirkėjui, atsiskaičiusiam už jas, prekių pirkimą–pardavimą (pinigų sumokėjimą) patvirtinantį dokumentą;

35.4. garantuoti, kad būtų parduodamos tik saugios, tinkamos kokybės prekės;

35.5. suteikti valstybine kalba pirkėjui būtiną ir visapusišką informaciją apie parduodamas prekes;

35.6. užtikrinti tvarką ir švarą prekybos metu ir pasibaigus darbo dienai sutvarkyti teritoriją apie kioską, paviljoną, prekybai įrengtą specializuotą automobilį, automobilį ar jų priekabas, lauko kavines, laikinuosius prekybos įrenginius, paslaugų teikimo vietą.

36. Pardavėjai ir paslaugų teikėjai privalo laikytis:

36.1. prekybos viešosiose vietose taisyklių;

36.2. leidime nustatyto asortimento;

36.3. estetinių įrangos reikalavimų;

36.4. sanitarijos ir higienos reikalavimų.

37. Pardavėjai ir paslaugų teikėjai privalo teikti informaciją ir parodyti turimus dokumentus kontroliuojančių institucijų darbuotojams, pateikusiems pažymėjimus.

 

VI SKYRIUS

ATSISKAITYMO SU PIRKĖJAIS ORGANIZAVIMAS

 

38. Atsiskaitymai (mokėjimas) vykdomi ir prekių pirkimą–pardavimą (pinigų sumokėjimą) patvirtinantys dokumentai pirkėjams išduodami teisės aktų nustatyta tvarka.

39. Pirkėjas gali pareikšti pretenzijas dėl neteisingo atsiskaitymo, jeigu pinigus arba mokėjimo kortele mokamas sumas tikrino nepasitraukęs nuo prekystalio (prekybos vietos).

 

VII SKYRIUS

KONTROLĖ IR ATSAKOMYBĖ

 

40. Renginio organizatorius yra atsakingas už prekybos (paslaugų teikimo) kontrolę renginio metu.

41. Pardavėjų (paslaugų teikėjų) veiklą, jų parduodamų prekių saugą ir kokybę gali tikrinti tam įgalioti policijos pareigūnai, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos prie Ūkio ministerijos, Valstybinės mokesčių inspekcijos, Savivaldybės administracijos darbuotojai, kitų institucijų darbuotojai teisės aktų nustatyta tvarka.

42. Pardavėjas (paslaugų teikėjas) kontrolę atliekančių įstaigų ar institucijų įgaliotiems darbuotojams, pateikusiems tai patvirtinančius dokumentus, privalo pateikti jų prašomus Taisyklių 35 punkte nurodytus dokumentus.

43. Pardavėjas (paslaugų teikėjas) kontrolę atliekančių įstaigų ar institucijų įgaliotų darbuotojų supažindintas su tikrinimo rezultatais, privalo nustatytais terminais pašalinti rastus trūkumus ir apie tai informuoti kontrolę atliekančias įstaigas ar institucijas.

44. Asmenys, pažeidę šias Taisykles, atsako pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus.

______________________________________

 

FORMA PATVIRTINTA

Panevėžio miesto savivaldybės tarybos

2016 m. rugsėjo 29 d. sprendimu Nr. 1-305

 

 

PanevezioHerbas

 

PANEVĖŽIO MIESTO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS

MIESTO PLĖTROS SKYRIUS

 

L E I D I M A S  NR.

PREKIAUTI AR TEIKTI PASLAUGAS VIEŠOJOJE VIETOJE

 

 

 

Leidimo turėtojo rekvizitai:

juridinio asmens pavadinimas, kodas, buveinė;

fizinio asmens vardas ir pavardė, adresas

 

 

 

Prekybos ar paslaugos teikimo vieta

 

 

 

Prekybos ar paslaugos teikimo plotas

 

 

 

Prekių asortimentas ar paslaugos rūšis

 

 

 

Darbo laikas

 

 

 

 

 

 

 

 

Leidimas galioja nuo _______________ iki _______________

(data) (data)

 

Leidimas išduotas _______________

(data)

 

 

 

___________________ ________________ ___________________

(pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas ir pavardė)

 

(A. V.)

 

 

 

Pardavėjas ar paslaugos teikėjas įsipareigoja prekiauti ar teikti paslaugas tik nustatytoje vietoje, laikytis Prekybos ir paslaugų teikimo Panevėžio miesto viešosiose vietose taisyklių.