LIETUVOS RESPUBLIKOS KRAŠTO APSAUGOS
MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL VISUOMENĖS SVEIKATOS SAUGOS KONTROLĖS KRAŠTO APSAUGOS SISTEMOS INSTITUCIJOSE, ESANČIOSE LIETUVOS RESPUBLIKOS TERITORIJOJE, TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2024 m. spalio 21 d. Nr. V-998
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 10 straipsnio 3 dalimi ir Lietuvos Respublikos visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo 41 straipsnio 10 dalimi:
1. T v i r t i n u Visuomenės sveikatos saugos kontrolės krašto apsaugos sistemos institucijose, esančiose Lietuvos Respublikos teritorijoje, tvarkos aprašą (pridedama).
2. Į g a l i o j u Lietuvos kariuomenės Dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybą vykdyti visuomenės sveikatos saugos kontrolę krašto apsaugos sistemos institucijose ir jų padaliniuose.
3. Į s a k a u krašto apsaugos sistemos institucijų ir jų padalinių vadovams užtikrinti, kad Dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos specialistai, atliekantys visuomenės sveikatos saugos kontrolę ir turintiems teisę susipažinti su atitinkamo lygio įslaptinta informacija, patektų į visas krašto apsaugos sistemos institucijų ir jų padalinių naudojamas ir valdomas teritorijas, patalpas bei gautų jiems reikiamą informaciją ir dokumentus (išskyrus valstybės paslaptį sudarančius dokumentus) “.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos krašto
apsaugos ministro
2024 m. spalio 21 d. įsakymu
Nr. V-998
VISUOMENĖS SVEIKATOS SAUGOS KONTROLĖS
KRAŠTO APSAUGOS SISTEMOS INSTITUCIJOSE, ESANČIOSE LIETUVOS RESPUBLIKOS TERITORIJOJE, TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Visuomenės sveikatos saugos kontrolės krašto apsaugos sistemos institucijose, esančiose Lietuvos Respublikos teritorijoje, tvarkos aprašas (toliau – aprašas) reglamentuoja Lietuvos kariuomenės Dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos (toliau – KMT) Karių visuomenės sveikatos priežiūros sektoriaus (toliau – KVSPS) specialistų atliekamos KAS institucijų, esančių Lietuvos Respublikos teritorijoje, visuomenės sveikatos saugos kontrolės (toliau – kontrolė) rūšis, kontrolės vykdymo, dokumentų įforminimo, nustatytų visuomenės sveikatos saugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimų šalinimo, metinės kontrolės ataskaitos rengimo ir teikimo reikalavimus.
2. Visuomenės sveikatos saugos kontrolę krašto apsaugos sistemos (toliau – KAS) institucijose, esančiose Lietuvos Respublikos teritorijoje, atlieka KMT KVSPS specialistai.
3. Atliekant kontrolę vadovaujamasi Lietuvos Respublikos teisės aktais, reglamentuojančiais visuomenės sveikatos saugą ir priežiūrą, šiuo aprašu bei KMT vado įsakymais.
4. Atlikdami kontrolę KMT KVSPS specialistai tikrina kaip KAS institucijose laikomasi visuomenės sveikatos saugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų (vertina teritorijos bei statinių įrengimą, eksploatavimą, aprūpinimą geriamuoju vandeniu, maisto higieną, higieninės ir epidemiologinės priežiūros reikalavimų vykdymą sveikatos priežiūros įstaigose, gyvenamosios aplinkos, darbo ir ūkinės veiklos saugą).
5. Kontrolę vykdančių asmenų funkcijos, atsakomybė, teisės ir pareigos yra nustatytos LR Visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo 41 str. 10 d. bei jų pareiginiuose nuostatuose.
II SKYRIUS
KONTROLĖS RŪŠYS
7. Kontrolės rūšys:
7.1. periodinė kontrolė, kuri atliekama pagal KMT vado patvirtintą metinį kontrolės planą. Kontrolės plane nurodomas planuojamos patikrinti KAS institucijos ar jos padalinio pavadinimas, mėnesio tikslumu numatoma patikrinimo data, kontrolę atliksiančio KMT KVSPS specialisto kario laipsnis (nurodomas kario laipsnis, jei kontrolę vykdo karys), vardas ir pavardė;
7.2. grįžtamoji kontrolė, kurios metu tikrinama, ar ankstesnio patikrinimo metu rasti visuomenės sveikatos saugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimai yra pašalinti ir kontrolę atlikusių KMT KVSPS specialistų nurodymai įvykdyti;
III SKYRIUS
PERIODINĖS KONTROLĖS ATLIKIMO TVARKA
8. Metinį kontrolės planą KVSPS viršininkas turi pateikti tvirtinti KMT vadui ne vėliau kaip iki einamųjų metų sausio 15 dienos.
9. KVSPS specialistas, vadovaudamasis KMT vado patvirtintu metiniu kontrolės planu, ne vėliau kaip per 5 (penkias) darbo dienas iki kontrolės pradžios KMT raštu informuoja KAS institucijos ar jos padalinio vadovą apie planuojamą atlikti kontrolę ir pateikia preliminarų dokumentų ir informacijos sąrašą, kurį KAS institucija ar jos padalinys turės pateikti kontrolę atliekančiam KMT KVSPS specialistui.
10. Prieš atlikdamas kontrolę KMT KVSPS specialistas parengia visuomenės sveikatos saugos kontrolės programą, dokumentų valdymo sistemoje DokVIS, ją suderina su tiesioginiu vadovu, pasirašo kontrolę vykdysiantis KMT KVSPS specialistas ir pateikia tvirtinti KMT KVSPS viršininkui. Kontrolės programoje turi būti nurodyta: kontrolės uždavinys, užduotys, vykdytojas ir užduočių vykdymo terminai. Visuomenės sveikatos saugos kontrolės programos sudarymo data laikoma ta diena, kai visuomenės sveikatos saugos kontrolės programa yra užregistruojama dokumentų valdymo sistemoje DokVIS.
11. Atvykęs į tikrinamą KAS instituciją ar jos padalinį, KMT KVSPS specialistas prisistato KAS institucijos vadovui ar jo įgaliotam asmeniui ir supažindina su kontrolės programa.
12. Į KAS institucijos ar jos padalinio patalpas KMT KVSPS specialistas gali eiti lydimas KAS institucijos ar jos padalinio vadovo ar jo įgalioto asmens.
13. Mėginių, laboratoriniams tyrimams atlikti paėmimas:
13.1 Laboratoriniams tyrimams atlikti skirti mėginiai turi būti imami teisės aktų nustatyta tvarka, gabenami ir laikomi taip, kad būtų užtikrinta jų sauga ir kokybė.
13.2. Mėginius ima arba laboratorinius tyrimus (matavimus) kontrolės metu atlieka KMT KVSPS specialistas. Jeigu mėginius ima arba laboratorinius tyrimus (matavimus) kontrolės metu atlieka akredituotos tyrimų laboratorijos darbuotojas, turi dalyvauti kontrolę atliekantis KMT KVSPS specialistas ir KAS institucijos vadovo įgaliotas asmuo, dalyvaujantis ar dalyvavęs tikrinant objektą.
14. Jei kontrolę atliekantis KMT KVSPS specialistas nustato, kad yra rizika pakenkti žmonių sveikatai dėl visuomenės sveikatos saugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimų, nedelsdamas apie tai tarnybiniu pranešimu informuoja KAS institucijos ar jos padalinio vadovą ir nurodo neatidėliotinus veiksmus pažeidimams pašalinti.
15. Kontrolę atlikęs KMT KVSPS specialistas įvertina visą kontrolės medžiagą, apibendrina rezultatus ir parengia kontrolės ataskaitos (1 priedas) projektą, kurį pateikia derinti dokumentų valdymo sistemoje DokVIS tiesioginiam vadovui, tikrinant KAS instituciją ar jos padalinį dalyvavusiems asmenims ir tikrintos KAS institucijos ar jos padalinio vadovui.
16. Jeigu kontrolės metu buvo paimti ir laboratorijoje ištirti mėginiai, kontrolės ataskaitoje nurodomi tyrimų (matavimų) rezultatai ir protokolų numeriai.
19. Kontrolės ataskaitos surašymo data laikoma ta diena, kai kontrolės ataskaita yra užregistruojama dokumentų valdymo sistemoje DokVIS.
20. Kontrolės ataskaita turi būti užregistruota ne vėliau kaip per kalendorinį mėnesį nuo patikrinimo atlikimo dienos.
21. Jei KAS institucijos ar jos padalinio vadovas nesutinka su kontrolės išvadomis ir nurodymais, dokumentų valdymo sistemos DokVIS derinimo lange pateikia motyvuotas ir teisės aktų reikalavimais pagrįstas pastabas. KMT KVSPS viršininkas įvertina pateiktas pastabas ir, jei jos motyvuotos ir teisės aktų reikalavimais pagrįstos, patikslina kontrolės išvadas ir nurodymus. Jei pateiktos pastabos nėra motyvuotos bei teisės aktų reikalavimais pagrįstos, į jas neatsižvelgia, kontrolės ataskaitą pasirašo ir komentare pateikia informaciją, kodėl nebuvo atsižvelgta į pastabas.
22. Kontrolės ataskaita, laboratorinių tyrimų (matavimų) protokolai ir kiti su kontrole susiję dokumentai susegami į bylą ir saugomi KMT KVSPS dokumentacijos plane nurodytą terminą.
23. Kontrolės ataskaita ir laboratorinių tyrimų (matavimų) protokolai pateikiami dokumentų valdymo sistemoje DokVIS KAS institucijos (-jų) ar jos padalinio (-ių), kuriame atlikta kontrolė, vadovams, kurie atsakingi už kontrolės ataskaitoje pateiktų nurodymų įgyvendinimą.
IV SKYRIUS
GRĮŽTAMOSIOS KONTROLĖS ATLIKIMO TVARKA
25. Grįžtamoji kontrolė atliekama pasibaigus Kontrolės ataskaitoje pateiktų nurodymų įgyvendinimo priemonių plane nustatytam laikui arba kitos periodinės kontrolės metu.
V SKYRIUS
OPERATYVIOSIOS KONTROLĖS ATLIKIMO TVARKA
28. Operatyviosios kontrolės metu tiriami tik informacijoje, kuri tapo pagrindu atlikti operatyviąją kontrolę, nurodyti visuomenės sveikatos saugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimai.
VI SKYRIUS
NUSTATYTŲ VISUOMENĖS SVEIKATOS SAUGOS PAŽEIDIMŲ ŠALINIMAS
30. KAS institucijos ar jos padalinio vadovas, gavęs užregistruotą dokumentų valdymo sistemoje DokVIS kontrolės ataskaitą, paveda įgaliotam asmeniui per 10 (dešimt) dienų parengti Kontrolės ataskaitoje pateiktų nurodymų įgyvendinimo priemonių planą (toliau – planas) ir pateikia derinti dokumentų valdymo sistemoje DokVIS KMT KVSPS viršininkui.
31. Plano struktūra:
31.4. darbuotojo, atsakingo už priemonių įgyvendinimą, pareigos, kario laipsnis (jei asmuo – karys), vardas ir pavardė;
32. Derinant planą, KMT KVSPS viršininkas turi teisę keisti nurodymų įgyvendinimo priemones ir priemonių įgyvendinimo datas.
viII SKYRIUS
metinės KONTROLĖS ataskaitos rengimas ir teikimas
36. Iki kiekvienų metų kovo 1 d. KMT vadas turi pateikti Lietuvos kariuomenės vadui ir Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministrui praėjusių metų kontrolės ataskaitą, kurioje nurodoma, kiek periodinių, grįžtamųjų ir operatyviųjų kontrolių atlikta, kokios KAS institucijos ar jų padaliniai buvo tikrinami, įvardijami nustatyti pagrindiniai higienos normų ir kitų visuomenės sveikatos saugą ir priežiūrą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimai, nurodymų įgyvendinimo priemonių planų vykdymas pagal nustatytus terminus, pateikiama informacija apie KMT KVSPS specialistų organizuotus higieninius laboratorinius tyrimus ir jų rezultatus, analizuojamos neįvykdytų nurodymų priežastys bei teikiami siūlymai kaip jas pašalinti, kad nurodymai būtų įgyvendinti.