LIETUVOS TRANSPORTO SAUGOS ADMINISTRACIJOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL PAVOJINGŲJŲ KROVINIŲ VEŽIMO ORO TRANSPORTU MOKYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2020 m. gruodžio 31 d. Nr. 2BE-443
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos aviacijos įstatymo 48 straipsnio 2 dalimi ir siekdamas užtikrinti Tarptautinės civilinės aviacijos konvencijos, sudarytos 1944 m. gruodžio 7 d. Čikagoje, 18 priedo „Saugus pavojingųjų krovinių vežimas oru“ nuostatų įgyvendinimą:
2. N u s t a t a u, kad instruktorių, kurie iki šio įsakymo įsigaliojimo dienos baigė pavojingųjų krovinių vežimo mokymus pagal galiojančią tvarką, išduoti galiojantys pažymėjimai galioja iki šiuos mokymus patvirtinančiuose dokumentuose (pažymėjimuose) nurodytos datos, bet ne ilgiau nei 2 (dvejus) metus.
3. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Civilinės aviacijos administracijos direktoriaus 2013 m. birželio 6 d. įsakymą Nr. 4R-134 „Dėl Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu mokymo tvarkos aprašo tvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.
4. I n f o r m u o j u, kad šis įsakymas nustatyta tvarka skelbiamas Teisės aktų registre ir Lietuvos transporto saugos administracijos interneto svetainėje.
Administracijos direktoriaus pavaduotojas,
pavaduojantis Administracijos direktorių Tomas Kolendo
PATVIRTINTA
Lietuvos transporto saugos administracijos
direktoriaus
2020 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. 2BE-443
PAVOJINGŲJŲ KROVINIŲ VEŽIMO ORO TRANSPORTU MOKYMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu mokymo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato mokymo apie pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu (toliau – mokymai apie pavojinguosius krovinius) organizavimo ir vykdymo tvarką bei reikalavimus asmenims, vykdantiems mokymus apie pavojinguosius krovinius, ir jų tvirtinimo sąlygas bei tvarką.
2. Šis aprašas yra parengtas vadovaujantis Tarptautinės civilinės aviacijos konvencijos, sudarytos 1944 m. gruodžio 7 d. Čikagoje (toliau – Čikagos konvencija), 18 priedo „Saugus pavojingųjų krovinių vežimas oru“ (toliau – ICAO 18 priedas) ir Techninių saugaus pavojingųjų krovinių vežimo oru instrukcijų, papildančių ICAO 18 priedą, (toliau – Techninės instrukcijos) reikalavimais.
3. Aprašo reikalavimai taikomi orlaivių naudotojams, Lietuvos Respublikoje veikiančių antžeminių paslaugų teikėjų darbuotojams ir visiems fiziniams bei juridiniams asmenims, Lietuvos Respublikoje organizuojantiems ir vykdantiems mokymus apie pavojinguosius krovinius. Aprašo nuostatų privalo laikytis ir kiti pavojingųjų krovinių vežimo dalyviai, vykdantys pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu Lietuvos Respublikos teritorijoje veiklą.
4. Pagrindinės Apraše vartojamos sąvokos:
4.1. Krovinių ekspeditorius – juridinis asmuo, kuris pagal krovinių ekspedijavimo sutartį su krovinio siuntėju organizuoja pavojingųjų krovinių vežimą oro transportu;
4.2. Krovinio siuntėjas – fizinis ar juridinis asmuo, kuris savo vardu pateikia krovinių ekspeditoriui, vežėjui arba jo įgaliotam asmeniui vežti pavojinguosius krovinius oro transportu;
4.3. Nuotolinis mokymas – mokymas (-ai) apie pavojinguosius krovinius, vykdomas (-i) informacinėmis ir komunikacinėmis technologijomis ir visomis įmanomomis elektroninėmis ar interaktyviomis informavimo priemonėmis (toliau – nuotolinio mokymo priemonės);
4.4. Mokymų apie pavojinguosius krovinius paslaugų teikėjas – juridinis arba fizinis asmuo (instruktorius), kuris teikia pavojingųjų krovinių mokymo paslaugas pavojingųjų krovinių vežimo dalyviams;
4.5. Pavojingieji kroviniai – gaminiai ir medžiagos, kurie gali kelti pavojų sveikatai, saugai, nuosavybei ar aplinkai ir yra įtraukti į Techninių instrukcijų išdėstytą pavojingųjų krovinių sąrašą arba klasifikuojami pavojingaisiais pagal Technines instrukcijas;
4.6. Pavojingųjų krovinių vežimo dalyviai – pavojingųjų krovinių siuntėjas, orlaivio naudotojas ir kiti pavojingųjų krovinių vežime dalyvaujantys asmenys. Ši sąvoka apima krovinių ekspeditorius, antžeminių paslaugų teikėjus, kitus subjektus, jei pagrindiniai pavojingųjų krovinių vežimo dalyviai naudojasi jų paslaugomis tvarkydami pavojinguosius krovinius;
4.7. Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos ICAO 18 priede, Techninėse instrukcijose, 2018 m. liepos 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2018/1139 dėl bendrųjų civilinės aviacijos taisyklių, ir kuriuo įsteigiama Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūra, iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 2111/2005, (EB) Nr. 1008/2008, (ES) Nr. 996/2010, (ES) Nr. 376/2014 ir direktyvos 2014/30/ES ir 2014/53/ES bei panaikinami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 552/2004 ir (EB) Nr. 216/2008 bei Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 3922/91 (OL 2018 L 212, p. 1), Lietuvos Respublikos aviacijos įstatyme ir Lietuvos Respublikos pašto įstatyme.
II SKYRIUS
PAVOJINGŲJŲ KROVINIŲ MOKYMO PROGRAMŲ SUDERINIMAS ir MOKYMŲ ORGANIZAVIMAS
5. Pavojingųjų krovinių vežimo dalyvių pradinio ir kartotinio mokymo programos turi būti suderintos su:
5.1. viešąja įstaiga Transporto kompetencijų agentūra (toliau – TKA):
5.1.2. Orlaivių naudotojų, kurie vykdo komercinius specialiuosius skrydžius ir turi išduotą leidimą vežti pavojinguosius krovinius;
5.1.3. Orlaivių naudotojų, kurie vykdo nekomercinius skrydžius sudėtingais varikliu varomais orlaiviais ir turi išduotą leidimą vežti pavojinguosius krovinius;
6. Mokymo programoje turi būti:
6.5. nurodyti egzaminavimo metodai (reikalavimas taikomas mokymų apie pavojinguosius krovinius paslaugų teikėjams);
7. Kiekvienai pavojingųjų krovinių darbuotojų kategorijai (toliau – kategorija), pagal kurias siekiama mokyti, turi būti parengta pavojingųjų krovinių mokymo programa, kuri turi būti parengta atsižvelgiant į Technines instrukcijas, o jų temų ir potemių atitiktis vertinama pagal šio Aprašo 1 priedą.
8. TKA arba LTSA, gavusi pavojingųjų krovinių vežimo dalyvių pradinio arba kartotinio mokymo programas, turi:
8.1. per 5 darbo dienas patikrinti, ar pateiktose programose yra visa informacija, išskyrus atvejus, kai programa pateikiama derinti TKA ne kaip atskiras dokumentas, o kaip kito dokumento dalis (tokiu atveju TKA programą patikrina ir įvertina per kitam dokumentui suderinti skirtą terminą). Jeigu atsakingas darbuotojas nustato, kad pateiktuose dokumentuose yra ne visa informacija, nedelsdamas informuoja pareiškėją apie nustatytus trūkumus ir nustato ne ilgesnį kaip 20 darbo dienų terminą trūkumams pašalinti. Jei per nustatytą terminą trūkumai nepašalinami, prašymas paliekamas nenagrinėtas.
9. Mokymai apie pavojinguosius krovinius organizuojami Aprašo 2 priede nurodytų kategorijų asmenims pagal jame nurodytas mokymo kursų temas.
10. Pavojingųjų krovinių vežimo dalyviai turi užtikrinti, kad jų atitinkami darbuotojai, susiję su keleivių, krovinių ir pašto vežimu oro transportu, būtų apmokyti pagal Aprašo reikalavimus.
11. Pavojingųjų krovinių vežimo dalyvių darbuotojų mokymai apie pavojinguosius krovinius turi vykti pagal šių dalyvių vadovų patvirtintas pradinio ir kartotinio mokymo programas arba pagal mokymų apie pavojinguosius krovinius paslaugų teikėjo vadovo patvirtintas pradinio ir kartotinio mokymo programas, parengtas pagal Aprašo reikalavimus.
III SKYRIUS
PAVOJINGŲJŲ KROVINIŲ MOKYMŲ VYKDYMAS
12. Pavojingųjų krovinių vežimo dalyvių mokymai apie pavojinguosius krovinius gali būti vykdomi instruktoriui vedant paskaitas arba nuotolinio mokymo būdu naudojant LTSA pripažintas nuotolinio mokymo priemones. Pavojingųjų krovinių vežimo dalyviai gali naudoti ir kitos Čikagos konvencijos valstybės narės kompetentingos institucijos pripažintas nuotolinio mokymo priemones, jei jos atitinka pavojingųjų krovinių vežimo dalyvio mokymo programos reikalavimus. Pavojingųjų krovinių vežimo dalyvis gali naudoti nuotolinio mokymo priemones įmonės viduje be LTSA pripažinimo, jei mokymų metu naudojamą medžiagą parengė ir atnaujina LTSA patvirtintas instruktorius. Jei įmonės viduje naudojant nuotolinio mokymo priemones mokymų apie pavojinguosius krovinius metu naudojamą medžiagą parengė ir atnaujino ne LTSA patvirtintas instruktorius, įmonė privalo įsitikinti, kad instruktorius yra patvirtintas kitoje Čikagos konvencijos valstybėje narėje.
13. Nuotolinio mokymo priemonėmis negalima vykdyti mokymų Aprašo 2 priedo lentelėje Nr. 1 nurodytų 1, 2, 3 ir 6 kategorijų darbuotojams.
14. Asmenys negali savarankiškai vykdyti su pavojingųjų krovinių vežimu susijusios veiklos (pavojingųjų krovinių krovimo, pakavimo, perengimo išsiųsti, priėmimo vežti, išdavimo gavėjui, ekspedijavimo ir kitų susijusių transporto operacijų atlikimo) tol, kol mokymai apie pavojinguosius krovinius nebus užbaigti, t. y. asmenys bus išlaikę egzaminą. Mokymai laikomi užbaigtais, jei egzaminuojamasis teisingai atsako į ne mažiau kaip 80 proc. visų egzamino klausimų.
16. Jeigu asmeniui nepavyksta išlaikyti egzamino, perlaikyti egzaminą galima ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo atitinkamų mokymų išklausymo pabaigos. Neperlaikius egzamino per 1 mėnesį, mokymai turi būti išklausomi pakartotinai.
17. Pavojingųjų krovinių vežimo dalyviai, prieš organizuodami mokymus apie pavojinguosius krovinius, turi įsitikinti, kad jų samdomi asmenų mokymą vykdantys instruktoriai yra įtraukti į LTSA interneto svetainėje skelbiamą instruktorių sąrašą ir jiems yra suteikta teisė mokyti asmenis pagal Aprašo 2 priede nurodytas kategorijas. Tais atvejais, kai pavojingųjų krovinių vežimo dalyviai naudoja nuotolines mokymo priemones, jie turi įsitikinti, kad šios priemonės patvirtintos LTSA ar kitos Čikagos konvencijos valstybės narės.
18. Jei instruktorius mokė asmenis, neturėdamas teisės jų mokyti, arba mokymo metu buvo naudojamos LTSA ar kitos Čikagos konvencijos valstybės narės nepripažintos nuotolinio mokymo priemonės, tokie mokymai yra laikomi negaliojančiais.
19. Instruktoriai turi užtikrinti, kad mokymo kursų apskaitos dokumentai būtų pildomi pagal Aprašo 20 punktą.
20. Pavojingųjų krovinių vežimo dalyvių mokymo kursų apskaitos dokumentuose nurodoma ši informacija:
20.2. asmenų, kurie išklausė kursus, duomenys (mokymų data, asmenų vardai ir pavardės, parašas; parašo reikalavimas netaikomas vykdant mokymus apie pavojinguosius krovinius nuotolinio mokymo priemonėmis);
21. Pavojingųjų krovinių vežimo dalyvis, kurio darbuotojams įvykdyti mokymai apie pavojinguosius krovinius, turi saugoti kursų apskaitos dokumentus ne trumpiau kaip 36 mėnesius nuo egzamino laikymo datos.
22. Pavojingųjų krovinių vežimo dalyviai turi užtikrinti, kad jų darbuotojų mokymai apie pavojinguosius krovinius būtų pakartotinai vykdomi ne rečiau kaip kas 24 mėnesius nuo egzamino išlaikymo datos. Jei kartotiniai mokymai baigiami per paskutinius 3 mėnesius iki 24 mėnesių termino pabaigos, galiojimas pratęsiamas nuo tos datos, kada baigiasi ankstesnių mokymų galiojimas.
23. Pasikeitus atitinkamų teisės aktų reikalavimams, pavojingųjų krovinių vežimo dalyviai turi užtikrinti, kad jų darbuotojai būtų kaip įmanoma greičiau supažindinti su pakeitimais.
24. Kitoje Čikagos konvencijos valstybėje narėje asmens įgytus pavojingųjų krovinių vežimo mokymus (įskaitant nuotolinius mokymus) pavojingųjų krovinių vežimo dalyvis gali užskaityti, jei nusprendžia, kad asmens įgyta kvalifikacija atitinka pavojingųjų krovinių vežimo dalyvio mokymo programos keliamus reikalavimus.
IV SKYRIUS
REIKALAVIMAI Instruktoriams, vykdantiems PAVOJINGŲJŲ KROVINIŲ mokymus, IR JŲ TVIRTINIMAS
25. Asmuo, kuris nori būti patvirtintas instruktoriumi, LTSA turi pateikti:
25.2. Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos (ICAO) arba Tarptautinės oro transporto asociacijos (IATA) mokymo centro išduotą pažymėjimą, patvirtinantį, kad asmuo sėkmingai baigė instruktoriaus mokymo kursus, arba Pedagoginių ir psichologinių žinių kurso vykdymo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2017 m. birželio 28 d. įsakymu Nr. V-534 „Dėl Pedagoginių ir psichologinių žinių kurso vykdymo tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka išduotą pažymėjimą, patvirtinantį, kad asmuo sėkmingai baigė pedagoginių ir psichologinių žinių kursą;
27. LTSA, gavusi visus šio Aprašo 25 punkte nurodytus dokumentus:
27.1. per 5 darbo dienas patikrina, ar pateiktuose dokumentuose yra visa informacija, ir ją įvertina. Jeigu LTSA atsakingas darbuotojas nustato, kad pateiktuose dokumentuose yra ne visa informacija, nedelsdamas informuoja pareiškėją apie nustatytus trūkumus ir nustato ne ilgesnį kaip 20 darbo dienų terminą trūkumams pašalinti. Jei per nustatytą terminą trūkumai neištaisomi, prašymas toliau nenagrinėjamas ir visi pateikti dokumentai grąžinami pareiškėjui;
28. Jei asmuo patvirtinamas instruktoriumi, per 1 darbo dieną įtraukiamas į Pavojingųjų krovinių mokymų instruktorių sąrašą, kuris viešai skelbiamas LTSA interneto svetainėje. Sąraše nurodoma vardas, pavardė, kategorijos, kurias leidžiama dėstyti, patvirtinimo galiojimo terminas ir el. paštas ir / ar telefono numeris.
29. Instruktorius turi užtikrinti, kad Aprašo 25.3 papunktyje nurodytas pažymėjimas būtų galiojantis, todėl ne rečiau kaip kas 24 mėnesius turi baigti pradinius ar kartotinius mokymus apie pavojinguosius krovinius pagal 6 kategoriją.
30. Instruktoriaus patvirtinimas galioja 24 mėnesius nuo sprendimo asmenį patvirtinti instruktoriumi priėmimo datos. Instruktoriaus patvirtinimas pratęsiamas pateikus LTSA prašymą pagal Aprašo 3 priedą ir pateikus Aprašo 25 punkte nurodytus dokumentus. LTSA, gavusi visus Aprašo 25 punkte nurodytus dokumentus, juos įvertina ir šio Aprašo nustatyta tvarka priima sprendimą dėl instruktoriaus patvirtinimo pratęsimo.
31. Instruktorius, kuris siekia vykdyti papildomų kategorijų darbuotojų mokymus, pateikia Aprašo 25 punkte nurodytus dokumentus. LTSA, gavusi visus Aprašo 25 punkte nurodytus dokumentus, juos įvertina ir šio Aprašo nustatyta tvarka priima sprendimą, kad instruktorius gali mokyti papildomų kategorijų darbuotojus.
32. Instruktorius privalo domėtis tų pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu sričių, kurių mokymo paslaugas buvo patvirtintas teikti, naujovėmis ir, esant tos srities teisės aktų pakeitimams, nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų atnaujinti savo mokymų apie pavojinguosius krovinius medžiagą. Instruktorius neturi teisės vesti mokymų apie pavojinguosius krovinius, jei mokymo medžiaga nėra atnaujinta.
33. Jei pasikeičia instruktoriaus duomenys, kurie buvo vertinami suteikiant patvirtinimą vykdyti mokymus apie pavojinguosius krovinius, jis nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 2 darbo dienas, apie tai raštu informuoja LTSA. Gavusi šiuos duomenis, LTSA per 3 darbo dienas atnaujina informaciją Aprašo 28 punkte nustatyta tvarka.
34. LTSA panaikina instruktoriaus patvirtinimą, jeigu:
34.2. instruktoriaus vykdomų mokymų apie pavojinguosius krovinius metu buvo pažeisti Aprašo reikalavimai arba jis nebeatitinka Apraše nustatytų reikalavimų;
35. Jei panaikinamas instruktoriaus patvirtinimas mokyti tam tikrų ar visų kategorijų asmenis, apie tai per 3 darbo dienas paskelbiama LTSA interneto svetainėje.
36. Apie instruktoriaus patvirtinimo panaikinimą LTSA per 3 darbo dienas raštu informuoja atitinkamą instruktorių.
37. Instruktorius turi ne vėliau kaip iki mokymų pradžios informuoti LTSA atsakingą asmenį apie planuojamus rengti mokymus apie pavojinguosius krovinius, nurodyti tikslią mokymų datą, planuojamą paskaitų laiką, mokymo klasės adresą ir kategorijas. Jeigu mokymus planuojama rengti nuotolinėmis mokymo priemonėmis, vietoj mokymo klasės adreso turi būti pateikiama visa prisijungimui prie nuotolinėmis mokymo priemonėmis vykdomų mokymų reikalinga informacija (instrukcija, nuorodos ir prisijungimo kodai).
V SKYRIUS
NUOTOLINIO MOKYMO PRIEMONIŲ PATVIRTINIMO SĄLYGOS IR TVARKA
38. Asmuo, siekiantis, vykdyti mokymus apie pavojinguosius krovinius nuotolinėmis mokymo priemonėmis, LTSA turi pateikti:
38.2. mokymo medžiagą, pagal kurią bus vykdomi nuotoliniai mokymai apie pavojinguosius krovinius, atitinkančią Techninių instrukcijų reikalavimus ir parengtą pagal Aprašo 25.4 papunkčio reikalavimus;
38.3. nuotolinio mokymo priemonių naudojimo metodiką, kurioje aprašomi priemonių veikimo ir pritaikymo aspektai, asmenų žinių įvertinimo sistema ir egzaminavimo tvarka;
38.4. nemokamą prieigą prie nuotolinio mokymo priemonių tam, kad būtų galima praktiškai jas išbandyti ir įsitikinti, kad jos atitinka pateiktą mokymų apie pavojinguosius krovinius medžiagą, naudojimo metodiką ir Aprašo reikalavimus;
39. LTSA atsakingas darbuotojas, gavęs visus šio Aprašo 38 punkte nurodytus dokumentus:
39.1. per 3 darbo dienas patikrina, ar pateiktuose dokumentuose yra visa būtina informacija ir ją įvertina. Jeigu LTSA atsakingas darbuotojas nustato, kad pateiktuose dokumentuose yra ne visa būtina informacija, nedelsdamas informuoja pareiškėją apie nustatytus trūkumus ir nustato 20 darbo dienų terminą nustatytiems trūkumams pašalinti. Jei per nustatytą terminą trūkumai neištaisomi, prašymas toliau nenagrinėjamas ir visi pateikti dokumentai grąžinami pareiškėjui.
40. Jei priimtas sprendimas patvirtinti asmens nuotolinio mokymo priemones, asmuo per 1 darbo dieną įtraukiamas į Pavojingųjų krovinių nuotolinio mokymo asmenų sąrašą, kuris viešai skelbiamas LTSA interneto svetainėje: asmens pavadinimas / vardas, pavardė, kategorijos, kurias leidžiama mokyti, patvirtinimo galiojimo laikas, el. paštas ir / ar telefono numeris.
41. Nuotolinio mokymo priemonių pripažinimas galioja 24 mėnesius nuo sprendimo apie pripažinimą įsigaliojimo datos. Pasibaigus šiam terminui asmuo turi pateikti prašymą pripažinti nuotolinio mokymo priemones Aprašo 38 punkte nustatyta tvarka, išskyrus Aprašo 38.3 papunktyje nurodytą nuotolinių mokymo priemonių metodiką, jei ji nėra pasikeitusi, ir Aprašo 38.5 papunktyje nurodytą sutartį, kurios pakartotinai teikti nereikia, jei ji nėra pasikeitusi.
42. Asmuo, kuris siekia mokymus apie pavojinguosius krovinius vykdyti nuotolinėmis mokymo priemonėmis kategorijoms, kurių mokyti nesuteiktas patvirtinimas, pateikia Aprašo 4 priede nurodytą prašymą patvirtinti papildomų kategorijų mokymus. Kartu su prašymu reikia pateikti atitinkamai papildytą mokymo medžiagą ir suteikti Aprašo 38.4 papunktyje nurodytą prieigą. Prašymas nagrinėjamas ir sprendimas patvirtinti vykdyti mokymus nuotoliniu būdu priimamas Aprašo 39 ir 40 punktuose nustatyta tvarka.
43. LTSA atšaukia nuotolinio mokymo priemonių pripažinimą, jeigu:
43.1. nuotolinio mokymo priemonių pripažinimo metu LTSA buvo pateikti neteisingi duomenys ar dokumentai;
44. Jei atšaukiamas nuotolinio mokymo priemonių pripažinimas, asmuo netenka teisės vykdyti mokymus apie pavojinguosius krovinius nuotoliniu būdu ir apie tai per 3 darbo dienas paskelbiama LTSA interneto svetainėje. Apie bet kokį nuotolinio mokymo priemonių pripažinimo atšaukimą LTSA per 3 darbo dienas raštu informuoja atitinkamą asmenį.
VI SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
45. Aprašo sąlygų laikymosi priežiūrą atlieka TKA ir LTSA. Instruktoriai ir pavojingųjų krovinių vežimo dalyviai TKA ir LTSA paprašius privalo pateikti visus dokumentus, susijusius su mokymais apie pavojinguosius krovinius, bei užtikrinti, kad Aprašo reikalavimų priežiūrą vykdantiems LTSA darbuotojams būtų sudarytos galimybės stebėti vykdomus mokymus.
46. Aprašo 3 punkte nurodytų asmenų pateiktus prašymus, mokymo programas bei kitų pridedamų dokumentų kopijas (bylas) LTSA saugo teisės aktuose nustatytą laiką.
_________________
Pavojingųjų krovinių vežimo
oro transportu mokymo tvarkos aprašo
1 priedas
PAVOJINGŲJŲ KROVINIŲ MOKYMO PROGRAMOS VERTINIMO KLAUSIMYNAS
Pavojingųjų krovinių mokymo programos medžiagos teikėjas:
|
|
Mokymų apie pavojinguosius krovinius paslaugų teikėjas |
☐ |
Pašto paslaugų teikėjas |
☐ |
Antžeminių paslaugų teikėjas |
☐ |
Orlaivio naudotojas, vykdantis komercinius skrydžius |
☐ |
Orlaivio naudotojas, vykdantis komercinius specialiuosius skrydžius ir turintis išduotą leidimą vežti pavojinguosius krovinius |
☐ |
Orlaivio naudotojas, vykdantis nekomercinius skrydžius sudėtingais varikliu varomais orlaiviais ir turintis išduotą leidimą vežti pavojinguosius krovinius |
☐ |
Orlaivio naudotojas, vykdantis nekomercinius specialiuosius skrydžius sudėtingais varikliu varomais orlaiviais ir turintis išduotą leidimą vežti pavojinguosius krovinius |
☐ |
Tikslas: |
|||||
Šis patikrinimo klausimynas sudarytas siekiant patikrinti, ar pavojingųjų krovinių vežimo dalyvio mokymo programa atitinka Aprašo reikalavimus. |
|||||
Užduotis: |
|||||
Kad pasiektų tikslą, TKA arba LTSA turi: 1. Nustatyti pavojingųjų krovinių vežimo dalyvio atstovą, atsakingą už pavojingųjų krovinių vežimo dalyvio pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu mokymo programą. 2. Patikrinti mokymo programą. 3. Pateikti atsakingam pavojingųjų krovinių vežimo dalyvio atstovui nustatytas pastabas dėl mokymo programų. |
|||||
Klausimai: |
|||||
Kad pasiektų tikslą, TKA arba LTSA atsakingas darbuotojas turi patikrinti, ar mokymo programa apima šias sritis: |
|||||
Eil. Nr. |
ICAO-TI taisyklių reikalavimai |
ICAO-TI punktas |
Taip |
Ne |
Neaktualu |
1. |
Bendroji filosofija |
||||
1.1. |
Mokymo programos paskirtis |
1;4, Įžanga, 1;4.1 |
☐ |
☐ |
☐ |
1.2. |
Reglamentuojantys dokumentai |
Pratarmė; 1;1, 1;2 |
☐ |
☐ |
☐ |
1.3. |
ICAO-TI naudojimas |
1;1.1 |
☐ |
☐ |
☐ |
1.4. |
Naudojami apibrėžimai |
1;3.1 |
☐ |
☐ |
☐ |
1.5. |
Bendri pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu reikalavimai |
1;2 |
☐ |
☐ |
☐ |
1.6. |
Vežimas oro transportu |
1;1.1.1 |
☐ |
☐ |
☐ |
1.7. |
Reikalavimai mokymams ir informacijos saugojimas |
1;4 |
☐ |
☐ |
☐ |
1.8. |
Pavojingųjų krovinių saugumas |
1;5 |
☐ |
☐ |
☐ |
2. |
Apribojimai |
||||
2.1. |
Pavojingieji kroviniai, kurie draudžiami vežti oro transportu |
1;2.1 |
☐ |
☐ |
☐ |
2.2. |
Pavojingųjų krovinių vežimo išimtys |
1;1.1.5, 1;2.2, 1;2.4, 1;2.5 |
☐ |
☐ |
☐ |
2.3. |
Pavojingieji kroviniai, kuriuos vežasi keleiviai ar įgulos nariai |
8;1.1 |
☐ |
☐ |
☐ |
3. |
Bendrieji reikalavimai siuntėjams |
||||
3.1. |
Siuntėjo pareigos ir jų laikymasis |
1;1.1, 1;1.2, 5;1.4 |
☐ |
☐ |
☐ |
3.2. |
Pavojingųjų krovinių identifikavimas ir atpažinimas (aviakompanijos nuosavybė) |
1;2.2 |
☐ |
☐ |
☐ |
3.3. |
Aviakompanijos nuosavybės pavojingųjų krovinių išimtys |
1;2.2 |
☐ |
☐ |
☐ |
4. |
Pavojingųjų krovinių sąrašas |
||||
4.1. |
Pavojingųjų krovinių sąrašo paskirtis ir naudojimas |
3;2 |
☐ |
☐ |
☐ |
4.2. |
Tinkamas krovinio / medžiagos pavadinimas |
2;0.3, 3;1.2 |
☐ |
☐ |
☐ |
4.3. |
Pavojingųjų krovinių klasės (jų apibrėžimai) |
2;0.2 |
☐ |
☐ |
☐ |
4.4. |
JT / ID numeriai |
2;0.3 |
☐ |
☐ |
☐ |
4.5. |
Pakavimo grupės |
2;0.2.4 |
☐ |
☐ |
☐ |
5. |
Bendrieji pakavimo reikalavimai |
||||
5.1. |
Siuntėjo atsakomybė |
5;1.4 |
☐ |
☐ |
☐ |
5.2. |
Bendrieji pakavimo reikalavimai |
5;1.1 |
☐ |
☐ |
☐ |
5.3. |
Pakavimo instrukcijos ir jų pasirinkimas |
4;2 |
☐ |
☐ |
☐ |
5.4. |
Nekontroliuojamų kiekių išimtys |
3;5.1 |
☐ |
☐ |
☐ |
5.5. |
Ribotų kiekių išimtys |
3;4.1 |
☐ |
☐ |
☐ |
6. |
Žymėjimas ir ženklinimas |
||||
6.1. |
Pavojingųjų krovinių pakuočių žymėjimas |
5;2 |
☐ |
☐ |
☐ |
6.2. |
Pavojingųjų krovinių pakuočių ženklinimas |
5;3 |
☐ |
☐ |
☐ |
7. |
Pavojingųjų krovinių vežimo dokumentai |
||||
7.1. |
Siuntėjo sertifikato reikalavimai dėl pavojingųjų krovinių |
5;4.1.6 |
☐ |
☐ |
☐ |
7.2. |
Transporto dokumentai |
5;4, 7;4.11 |
☐ |
☐ |
☐ |
7.3. |
Pavojingųjų krovinių įrašai transporto dokumente |
5;4.1.4, 5;4.2 |
☐ |
☐ |
☐ |
7.4. |
Informacijos pateikimas |
7;4 |
☐ |
☐ |
☐ |
8. |
Priėmimo procedūros |
||||
8.1. |
Pavojingųjų krovinių priėmimo ir atmetimo procedūros |
7;1 |
☐ |
☐ |
☐ |
8.2. |
Informacijos pateikimas keleiviams ir krovinių priėmimo vietose |
7;4.8, 7;5.1 |
☐ |
☐ |
☐ |
8.3. |
Oro konteinerių ir pakuočių patikra |
7;1.3, 7;1.4, 7;3.1 |
☐ |
☐ |
☐ |
9. |
Nedeklaruotų pavojingųjų krovinių atpažinimas |
||||
9.1. |
Požymiai, leidžiantys pastebėti nedeklaruotus pavojinguosius krovinius |
7;6.1 |
☐ |
☐ |
☐ |
9.2. |
Įtarimą sukeliantys kroviniai ir bagažas |
7;6.1, 7;5.2.2 |
☐ |
☐ |
☐ |
9.3. |
Pranešimas apie avarijas, incidentus, nedeklaruotus pavojinguosius krovinius ir netinkamai deklaruotus pavojinguosius krovinius |
7;4.4, 7;4.5, 7;4.6, 7;4.7 |
☐ |
☐ |
☐ |
10. |
Saugojimo ir pakrovimo procedūros |
||||
10.1. |
Oro konteinerių ir pakuočių patikrinimas |
7;2.8, 7;3.1.2 |
☐ |
☐ |
☐ |
10.2. |
Pakuočių segregacija |
7;2.2 |
☐ |
☐ |
☐ |
10.3. |
Tinkamas pakuočių laikymas |
7;2.3, 5;3.5.2 |
☐ |
☐ |
☐ |
10.4. |
Pakuočių saugojimas |
7;2.4.2 |
☐ |
☐ |
☐ |
10.5. |
Krovininio lėktuvo pakrovimas |
7;2.4.1 |
☐ |
☐ |
☐ |
10.6 |
Pavojingųjų krovinių pakuočių pažeidimai |
7;3 |
☐ |
☐ |
☐ |
11. |
Informacija kapitonui (orlaivio vadui) |
||||
11.1. |
Pranešimas orlaivio vadui |
7;4.1 |
☐ |
☐ |
☐ |
11.2. |
Informacija dėl atitinkamų veiksmų avarinių situacijų atveju |
7;4.2, 7;4.3, 7;4.7 |
☐ |
☐ |
☐ |
12. |
Reikalavimai pavojingųjų krovinių vežimui, kai juos veža keleiviai ar įgulos nariai |
||||
12.1 |
Pavojingųjų krovinių išimtys |
1;2.4, 1;2.5, 8;1.1 |
☐ |
☐ |
☐ |
13. |
Avarinės procedūros |
||||
13.1 |
Informacija apie veiksmus avariniais atvejais. Emergency Response Guidance for Aircraft Incidents Involving Dangerous Goods (Doc 9481) naudojimas ar informacija kituose dokumentuose |
7;4.9 |
☐ |
☐ |
☐ |
Patikrinta:…………………………. (data)
Patikrino:......................................................................... (pareigos, vardas, pavardė)
|
Mokymo programa atitinka Aprašo reikalavimus: ☐ atitinka ☐ neatitinka (nurodyti pastabas) |
||||
Pastabos |
|||||
|
Pavojingųjų krovinių vežimo
oro transportu mokymo tvarkos aprašo
2 priedas
PAVOJINGŲJŲ KROVINIŲ VEŽIMO ORO TRANSPORTU MOKYMO TEMOS ATITINKAMŲ KATEGORIJŲ DARBUOTOJAMS
Lentelė Nr. 1. Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu mokymo kursų temos atitinkamų kategorijų darbuotojams
Temos* |
Siuntėjai ir pakuotojai |
Krovinių ekspeditoriai |
Orlaivių naudotojai ir antžeminių paslaugų agentai |
Aviacijos saugumo darbuotojai |
||||||||
Darbuotojų kategorijos** |
||||||||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
|
Bendrosios nuostatos |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
Apribojimai |
X |
|
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
Bendrieji reikalavimai siuntėjams |
X |
|
X |
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
Pavojingųjų medžiagų klasifikacija |
X |
X |
X |
|
|
X |
|
|
|
|
|
X |
Pavojingųjų medžiagų sąrašas |
X |
X |
X |
|
|
X |
|
|
|
X |
|
|
Bendrieji pakavimo reikalavimai |
X |
X |
X |
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
Ženklinimas ir žymėjimas |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
Pavojingųjų krovinių vežimo dokumentai |
X |
|
X |
X |
|
X |
X |
|
|
|
|
|
Pavojingųjų krovinių priėmimo tvarka |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
Nedeklaruoti pavojingieji kroviniai |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
Saugojimo ir krovos tvarka |
|
|
|
|
X |
X |
|
X |
|
X |
|
|
Orlaivio vado informavimo tvarka |
|
|
|
|
|
X |
|
X |
|
X |
|
|
Keleivių ir įgulos vežami pavojingieji kroviniai |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
Avarinės procedūros |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
* Simbolis (X) reiškia, kad kursų tema yra privaloma.
** Darbuotojų kategorijų pavadinimai:
1 – siuntėjai ir siuntėjų vardu veikiantys asmenys, taip pat orlaivių naudotojai, kurie vykdo siuntėjo funkcijas ar rengia pavojinguosius krovinius kaip orlaivių naudotojo siuntinius;
2 – pakuotojai;
3 – krovinių ekspeditorių darbuotojai, tvarkantys pavojinguosius krovinius;
4 – krovinių ekspeditorių darbuotojai, tvarkantys krovinius ir paštą, kurie nepriskiriami pavojingiesiems kroviniams;
5 – krovinių ekspeditoriaus darbuotojai, atsakingi už krovinių ir pašto antžemines paslaugas ir jų saugojimą bei krovimą;
6 – orlaivių naudotojų ir antžeminių paslaugų teikėjų darbuotojai, priimantys pavojinguosius krovinius, orlaivių naudotojų, kuriems suteiktas leidimas vežti pavojinguosius krovinius oro transportu, atsakingas asmuo už pavojingųjų krovinių vežimą oro transportu;
7 – orlaivių naudotojų ir antžeminių paslaugų teikėjų darbuotojai, priimantys krovinius ir paštą, kurie nepriskiriami pavojingiesiems kroviniams;
8 – orlaivių naudotojų ir antžeminių paslaugų teikėjų darbuotojai, atsakingi už krovinių, pašto, bagažo antžemines paslaugas ir jų saugojimą bei krovimą;
9 – keleivius aptarnaujantys darbuotojai;
10 – skrydžio įgulos nariai, orlaivio krovos planuotojai ir ją prižiūrintys (kontroliuojantys) darbuotojai, skrydžių dispečeriai;
11 – orlaivio įgulos nariai (išskyrus skrydžio įgulos narius);
12 – aviacijos saugumo darbuotojai, atliekantys keleivių ir jų bagažo, krovinių, pašto, atsargų patikrinimą, t. y. aviacijos saugumo darbuotojai, tikrinantys keleivius, jų rankinį bagažą, nešamus daiktus ir bagažo skyriuje vežamą bagažą, krovinius, paštą, atsargas, jiems tiesiogiai vadovaujantys asmenys (vidurinės grandies vadovai) bei kiti aviacijos saugumo kontrolę vykdantys asmenys.
Lentelė Nr. 2. Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu mokymo kursų temos orlaivių naudotojams, kurie neturi leidimo vežti pavojinguosius krovinius
Temos* |
Darbuotojų kategorijos** |
||||
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
|
Bendrosios nuostatos |
X |
X |
X |
X |
X |
Apribojimai |
X |
X |
X |
X |
X |
Ženklinimas ir žymėjimas |
X |
X |
X |
X |
X |
Pavojingųjų krovinių vežimo dokumentai |
X |
|
|
|
|
Nedeklaruoti pavojingieji kroviniai |
X |
X |
X |
X |
X |
Keleivių ir įgulos vežami pavojingieji kroviniai |
X |
X |
X |
X |
X |
Avarinės procedūros |
X |
X |
X |
X |
X |
* Simbolis (X) reiškia, kad kursų tema yra privaloma.
** Darbuotojų kategorijų pavadinimai:
13 – orlaivių naudotojų ir antžeminių paslaugų teikėjų darbuotojai, priimantys krovinius ir paštą, kurie nepriskiriami pavojingiesiems kroviniams;
14 – orlaivių naudotojų ir antžeminių paslaugų teikėjų darbuotojai, atsakingi už krovinių ir pašto, kurie nepriskiriami pavojingiesiems kroviniams, bei bagažo antžemines paslaugas, saugojimą ir krovimą;
15 – keleivius aptarnaujantys darbuotojai;
16 – skrydžio įgulos nariai (tarp jų ir vykdantys Reglamento ORO.GEN.110 (k) punkte nurodytus skrydžius), orlaivio krovos planuotojai ir ją prižiūrintys (kontroliuojantys) darbuotojai, skrydžių dispečeriai;
17 – orlaivio įgulos nariai (išskyrus skrydžio įgulos narius).
Lentelė Nr. 3. Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu mokymo kursų temos pašto paslaugos teikėjui
Temos* |
Pašto paslaugos teikėjas |
||
Darbuotojų kategorijos** |
|||
A |
B |
C |
|
Bendrosios nuostatos |
X |
X |
X |
Apribojimai |
X |
X |
X |
Bendrieji reikalavimai siuntėjams |
X |
|
|
Pavojingųjų medžiagų klasifikacija |
X |
|
|
Pavojingųjų medžiagų sąrašas |
X |
|
|
Pakavimo reikalavimai |
X |
|
|
Ženklinimas ir žymėjimas |
X |
X |
X |
Pavojingųjų krovinių vežimo dokumentai |
X |
X |
|
Pavojingųjų krovinių, nurodytų Techninių instrukcijų 1 dalies 2.3.2 skyriuje, priėmimo tvarka |
X |
|
|
Nedeklaruoti pavojingieji kroviniai |
X |
X |
X |
Saugojimo ir krovos tvarka |
|
|
X |
Keleivių ir įgulos vežami pavojingieji kroviniai |
X |
X |
X |
Avarinės procedūros |
X |
X |
X |
* Simbolis (X) reiškia, kad kursų tema yra privaloma.
** Darbuotojų kategorijų pavadinimai:
A – pašto paslaugos teikėjo darbuotojai, priimantys pašto siuntas su pavojingaisiais kroviniais;
B – pašto paslaugos teikėjo darbuotojai, tvarkantys pašto siuntas, kuriose nėra pavojingųjų krovinių;
C – pašto paslaugos teikėjo darbuotojai, atsakingi už pašto siuntų paslaugas, saugojimą ir krovimą.
Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu
mokymo tvarkos aprašo
3 priedas
(Lietuvos Respublikos pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu mokymo instruktoriaus prašymo forma)
(vardas, pavardė) |
(adresas) |
(telefono numeris) |
(el. paštas) |
Lietuvos transporto saugos administracijai
PRAŠYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PAVOJINGŲJŲ KROVINIŲ VEŽIMO ORO TRANSPORTU MOKYMO INSTRUKTORIAUS PATVIRTINIMO
_____________
(data)
_____________
(vieta)
Prašau mane patvirtinti pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu mokymo instruktoriumi šioms kategorijoms (pažymėkite „X“):
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
A |
B |
C |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
Pridedami dokumentai (pažymėkite „X“):
ICAO arba IATA mokymo instruktoriaus pažymėjimas arba Pedagoginių ir psichologinių žinių kurso baigimo pažymėjimas |
☐ |
Galiojantis 6 kategorijos pavojingųjų krovinių pažymėjimas |
☐ |
Mokymo medžiaga pagal Aprašo 25.4 papunktį |
☐ |
Kiti reikalingi dokumentai |
☐ |
|
____________ (parašas) |
______________ (vardas ir pavardė) |
Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu
mokymo tvarkos aprašo
4 priedas
(Nuotolinio mokymo priemonių pripažinimo prašymo forma)
(vardas, pavardė arba pavadinimas) |
(adresas) |
(telefono numeris) |
(el. paštas) |
Lietuvos transporto saugos administracijai
PRAŠYMAS
DĖL NUOTOLINIO MOKYMO PRIEMONIŲ PRIPAŽINIMO
_____________
(data)
_____________
(vieta)
Prašau pripažinti pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu nuotolinio mokymo priemones šioms kategorijoms (pažymėkite „X“):
4 |
5 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
A |
B |
C |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
☐ |
Pridedami dokumentai (pažymėkite „X“):
Mokymo medžiaga pagal Aprašo 25.4 papunktį |
☐ |
Nuotolinio mokymo priemonių naudojimo metodika |
☐ |
Nuolat veikianti nuotolinio mokymo prieiga |
☐ |
Sutartis su pavojingųjų krovinių instruktoriumi, kuris atitinka šio Aprašo 25 punktą (netaikoma, jei prašymą teikia pats instruktorius) |
☐ |
|
____________ (parašas) |
______________ (vardas ir pavardė) |