Visagino savivaldybės taryba

 

sprendimas

DĖl globos centro ir vaiko priežiūros budinčio globotojo šeimoje VEIKLOS ORGANIZAVIMO ir finansavimo VISAGINO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2021 m. spalio 14 d. Nr. TS-206

Visaginas

 

 

Visagino savivaldybės taryba, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 12 punktu, 16 straipsnio 2 dalies 38 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 34 straipsnio 6 dalimi ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2021 m. birželio 11 d. įsakymą Nr. A1-440 „Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. sausio 19 d. įsakymo Nr. A1-28 „Dėl Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“, nusprendžia:

1. Patvirtinti Globos centro ir vaiko priežiūros budinčio globotojo šeimoje veiklos organizavimo ir finansavimo Visagino savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Visagino savivaldybės tarybos 2019 m. birželio 27 d. sprendimą Nr. TS-154 „Dėl Budinčio globotojo ir globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, veiklos organizavimo Visagino savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“.

 

 

 

Savivaldybės mero pavaduotoja,

pavaduojanti savivaldybės merą                                                         Aleksandra Grigienė

 

PATVIRTINTA

Visagino savivaldybės tarybos

2021 m. spalio 14 d. sprendimu Nr. TS-206

 

 

GLOBOS CENTRO IR VAIKO PRIEŽIŪROS BUDINČIO GLOBOTOJO ŠEIMOJE VEIKLOS ORGANIZAVIMO IR FINANSAVIMO VISAGINO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.    Globos centro ir vaiko priežiūros budinčio globotojo šeimoje veiklos organizavimo ir finansavimo Visagino savivaldybėje tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato likusio be tėvų globos (rūpybos) vaiko (-ų) priežiūros budinčio globotojo šeimoje organizavimo principus, reglamentuoja globos centro ir budinčio globotojo veiklos finansavimo tvarką Visagino savivaldybėje (toliau – Savivaldybė).

2.    Savivaldybė, siekdama sudaryti sąlygas vaikams augti saugioje ir jų raidai palankioje šeimai artimoje aplinkoje, kai laikinai ar nuolat nėra galimybės jiems augti biologinėje šeimoje ar būti įvaikintiems, organizuoja vaikų priežiūrą pas budinčius globotojus.

3.    Globos centras yra Visagino šeimos ir vaiko gerovės centro struktūrinis padalinys (toliau – Globos centras), turintis paskirtą Globos centro veiklos koordinatorių, kurio pareigybės aprašyme nurodytos atskiros nuostatos dėl globos centro veiklos koordinavimo. Globos centras, įgyvendindamas vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas, pagal Globos centro ir budinčio globotojo tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį (toliau – Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartis) perduoda likusį be tėvų globos vaiką, socialinę riziką patiriantį vaiką prižiūrėti budinčiam globotojui, teikia ir organizuoja socialines paslaugas bei kitą pagalbą pagal poreikį vaikui ir budinčiam globotojui.

4.    Globos centro teises ir pareigas apibrėžia Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymas (toliau – Socialinių paslaugų įstatymas), funkcijas – Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu (toliau – Globos centro veiklos aprašas).

5.    Šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:

5.1. likęs be tėvų globos vaikas – vaikas iki 18 metų, kuriam įstatymų nustatyta tvarka yra nustatyta laikinoji ar nuolatinė globa (rūpyba);

5.2. priežiūra budinčio globotojo šeimoje – šio Tvarkos aprašo nustatyta tvarka organizuojama priežiūra budinčio globotojo šeimos namuose be tėvų globos (rūpybos) likusiam vaikui (-ams), kurio (-ių) tėvų deklaruota gyvenamoji vieta, o jos nesant faktinė gyvenamoji vieta yra Savivaldybėje; arba vaiko radimo vieta yra Savivaldybėje, o tėvų gyvenamoji vieta nežinoma;

5.3. budintis globotojas – fizinis asmuo, atitinkantis Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse globėjui (rūpintojui) keliamus reikalavimus, išklausęs globėjų (rūpintojų) ir įtėvių mokymus ir budinčių globotojų konsultavimo kursus (toliau – GIMK), pagal su Globos centru sudarytą Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį prižiūrintis likusius be tėvų globos (rūpybos) vaikus, socialinę riziką patiriančius vaikus, su kuriais nėra susietas giminystės ryšiais, arba Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartyje nustatytais atvejais teikiantis kitokią pagalbą biologiniams vaiko tėvams, siekiant sugrąžinti vaiką į šeimą;

5.4. kriziniai atvejai – vaiko adaptacijos naujoje šeimoje laikotarpis ir (arba) pasikeitusios vaiko (šeimos) situacijos, kurios sukelia vaikui (šeimai) sudėtingų išgyvenimų, emocinę įtampą ir kurių vaikas (šeima) negali įveikti savarankiškai, nes tam reikalingi nauji įgūdžiai ir (ar) priemonės;

5.5. atlygis budinčiam globotojui – tai atlygis budinčiam globotojui, mokamas iš Savivaldybės  biudžeto lėšų už vykdomą veiklą, kai šeimoje nėra prižiūrimų vaikų, t. y. vaikų laukimo laikotarpiu, ir atlygis už veiklą, kai šeimoje yra prižiūrimi vaikai;

5.6. vienkartinė įsikūrimo pašalpa – tai vienkartinė nustatyto dydžio piniginė išmoka, mokama iš Savivaldybės biudžeto lėšų budinčiam globotojui vaiko priežiūros vietai įsteigti.

6.    Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos civiliniame kodekso, Socialinių paslaugų įstatymo, Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo, Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymo (toliau – Išmokų vaikams įstatymas), socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintų Vaiko laikinosios globos (rūpybos) nuostatų, Globos centro veiklos aprašo sąvokas.

 

II SKYRIUS

BUDINČIO GLOBOTOJO VEIKLA

 

7.    Budinčiais globotojais gali tapti asmenys, atitinkantys Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse globėjui (rūpintojui) keliamus reikalavimus, Socialinių paslaugų įstatyme numatytus reikalavimus budinčiam globotojui.

8.    Budintis globotojas prižiūri vaiką pagal Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį.

9.    Budintis globotojas veiklą vykdo pagal individualios veiklos pažymą ir turi atlikti visas su šia veikla susijusias pareigas bei vykdyti visas mokestines prievoles, kaip tai reglamentuota Lietuvos Respublikos įstatymuose ir kituose teisės aktuose.

10Budintis globotojas prižiūri vaiką savo gyvenamojoje vietoje ir natūralioje šeimos aplinkoje, užtikrindamas jam emocinį bei fizinį saugumą, visavertį vaiko poreikius atitinkantį ugdymą, auklėjimą ir kasdienę priežiūrą, vykdo kitas teises ir pareigas, numatytas Socialinių paslaugų įstatyme.

11.   Budintis globotojas vykdo vaiko priežiūrą:

11.1. kriziniais atvejais (iki 3 mėnesių), kai vaiką reikia skubiai bet kuriuo paros metu apgyvendinti saugioje aplinkoje;

11.2. kai reikia suteikti laikiną atokvėpį kitiems budintiems globotojams, globėjams (rūpintojams), esant galimybei, ir šeimynos dalyviams iki 2 savaičių, o išimtiniais atvejais, jei yra papildomas budinčio globotojo, globėjo (rūpintojo) prašymas ir (arba) jei globos centro darbuotojai įvertina, jog per laikino atokvėpio paslaugos teikimo laikotarpį nustatyti uždaviniai nebuvo pasiekti, pažymint tai Plane ir teikiant siūlymą / sutikimą laikino atokvėpio paslaugos teikimo terminą pratęsti, siekiant įgyvendinti nustatytus uždavinius ir išvengti papildomų neigiamų pasekmių, jeigu vaikas yra vyresnis nei 7 metų, – iki 1 mėnesio. Šiuo atveju sprendimą dėl laikino atokvėpio paslaugos teikimo pratęsimo priima įstaigos vadovas;

11.3. iki baigsis vaiko laikinoji globa (rūpyba) ir jis bus grąžintas į šeimą, jam bus nustatyta nuolatinė globa (rūpyba) arba jis bus įvaikintas. Išimtiniais atvejais, kai teismas nustato vaiko nuolatinę globą (rūpybą) Globos centre, - iki vaikui bus nustatyta nuolatinė globa (rūpyba) šeimoje arba vaikas bus įvaikintas.

12.   Budintis globotojas gali vykdyti kelių Tvarkos aprašo 11 punkte numatytų rūšių priežiūrą. Tvarkos aprašo 11.1 papunktyje numatyta priežiūra gali būti keičiama į Tvarkos aprašo 11.3 papunktyje numatytą priežiūrą, jei vaikui reikia ilgesnės nei 3 mėnesių priežiūros.

13.   Budintis globotojas privalo priimti vaiką bet kuriuo paros metu, vienu metu negali prižiūrėti daugiau kaip 3 vaikų. Bendras vaikų (su kitais šeimoje augančiais vaikais) skaičius budinčio globotojo šeimoje – ne daugiau kaip 6. Prižiūrimų vaikų skaičius gali būti didesnis išimtiniais atvejais, kai neišskiriami broliai bei seserys ir tai raštu suderinta su Globos centru bei budinčiu globotoju.

14.   Budintis globotojas, prižiūrėdamas vaiką, vykdo pareigas ir turi teises, numatytas Socialinių paslaugų įstatyme ir Globos centro veiklos apraše.

15.   Vaikas (-ai), kurio (kurių) tėvų arba turimo vieno iš tėvų deklaruota gyvenamoji vieta yra ne Visagino savivaldybė, o jų nesant – vaiko deklaruota gyvenamoji vieta yra ne Visagino savivaldybė, budinčio globotojo šeimoje apgyvendinamas laikinai, ne ilgiau kaip iki 3 parų.

16.   Vaiko priežiūros teikimo pradžia yra laikomas vaiko apgyvendinimo budinčio globotojo šeimoje momentas. Vaiko apgyvendinimas budinčio globotojo šeimoje įforminamas aktu.

 

III SKYRIUS

PAGALBOS BUDINTIEMS GLOBOTOJAMS KOORDINAVIMAS IR TEIKIMAS

 

17.   Globos centras teikia ir organizuoja pagalbą budinčiam globotojui tiek prieš vaiko apgyvendinimą pas budintį globotoją, tiek vaiko priežiūros metu vadovaudamasis Globos centro veiklos aprašu.

18.   Pagalbai budinčiam globotojui ir kartu gyvenantiems jų šeimos nariams koordinuoti Globos centro vadovas ar jo įgaliotas asmuo įsakymu paskiria globos koordinatorių (nurodomos globos koordinatoriaus pareigos, vardas, pavardė bei asmens, kuriam bus teikiamos paslaugos, vardas, pavardė, gimimo data). Globos koordinatorius paskiriamas Globos centro vadovo įsakymu per 3 darbo dienas nuo Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutarties pasirašymo. Globos koordinatorius yra ir kontaktinis globos centro asmuo, su kuriuo budintis globotojas nuolat palaiko ryšį. Apie globos koordinatoriaus paskyrimą budinčiam globotojui Globos centras per 3 darbo dienas privalo raštu informuoti Savivaldybės administraciją.

19.   Globos koordinatorius koordinuoja pagalbą budintiems globotojams bei vykdo funkcijas vadovaudamasis Globos centro veiklos aprašu.

20.   Globos centras pagal Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartyje numatytą tvarką budintiems globotojams, krizės atveju organizuoja laikino atokvėpio paslaugas. Laikino atokvėpio paslauga organizuojama vadovaujantis Globos centro veiklos aprašu.

 

IV SKYRIUS

BUDINČIO GLOBOTOJO VEIKLOS FINANSAVIMAS

 

21.   Globos centro budintiems globotojams teikiamos paslaugos finansuojamos iš Savivaldybės biudžeto lėšų.

22.   Savivaldybės administracija iš valstybės biudžeto lėšų skiria ir moka vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas įgyvendinančiam Globos centrui už budinčio globotojo, kuris yra sudaręs Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį su Globos centru, prižiūrimą vaiką, kuriam nustatyta laikinoji globa (rūpyba) Globos centre:

22.1. vaiko globos (rūpybos) išmokas, mokamas Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka;

22.2. globos (rūpybos) išmokos tikslinius priedus, mokamus Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka;

22.3. išmokas vaikui, mokamas Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka;

22.4. vaikui skirtą slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinę kompensaciją, mokamą pagal Lietuvos Respublikos tikslinių kompensacijų įstatymą (toliau – Tikslinių kompensacijų įstatymas), ir kitas išmokas, jei teisė gauti šias išmokas vaikui ir globėjui (rūpintojui) numatyta įstatymuose.

23.   Globos centras kas mėnesį perveda Tvarkos aprašo 22.1, 22.3 ir 22.4 papunkčiuose numatytas iš Savivaldybės administracijos gautas lėšas budinčiam globotojui Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartyje nustatytomis sąlygomis ir tvarka.

24.   Globos centro budintiems globotojams teikiamos paslaugos finansuojamos iš Savivaldybės biudžeto lėšų.

25.   Globos centras budinčiam globotojui, kuris yra sudaręs Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį su Globos centru, moka:

25.1.    minimalios mėnesinės algos (toliau – MMA) dydžio per mėnesį atlygį tais atvejais, kai šeimoje nėra apgyvendintas nei vienas vaikas;

25.2.    atlygį, nurodytą Tvarkos aprašo 25.1 papunktyje, padidina tuo laikotarpiu, kai vaikas (-ai) yra perduotas (-i) prižiūrėti budinčiam globotojui:

25.2.1. 0,5 MMA dydžio per mėnesį (už faktiškai suteiktas paslaugas skaičiuojant dienomis) už kiekvieną vaiką, kai budinčiam globotojui yra perduotas (-i) prižiūrėti vaikas (-ai) nuo 1 (vienerių) metų iki 12 (dvylikos) metų;

25.2.2. 0,75 MMA dydžio per mėnesį (už faktiškai suteiktas paslaugas skaičiuojant dienomis) už kiekvieną vaiką, kai budinčiam globotojui yra perduotas (-i) prižiūrėti vaikas (-ai) nuo gimimo iki 1 (vienerių) metų, ar paauglys nuo 12 metų, ar neįgalus vaikas;

25.3. pagalbos pinigus (išmoką vaiko poreikiams tenkinti, pvz.: ugdymui, lavinimui, užimtumui, drabužiams ir kitoms vaiko reikmėms) – 4 bazinių socialinių išmokų dydžio (toliau – BSI) išmoką per mėnesį (skaičiuojant dienomis) už kiekvieną budinčio globotojo šeimoje apgyvendintą vaiką;

25.4. vienkartinę 8 BSI dydžio įsikūrimo išmoką, skirtą vaiko (-ų) gyvenimo sąlygoms pritaikyti ir būtiniausiems buities reikmenims įsigyti (toliau – įsikūrimo išmoka), siekiant tinkamai organizuoti priežiūros paslaugą. Įsikūrimo išmoka mokama už kiekvieną įkurtą vaiko apgyvendinimui skirtą vietą pas budintį globotoją, jeigu Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartis yra pasirašyta ne mažiau nei 12 mėnesių, ir pervedama per 5 darbo dienas nuo Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutarties pasirašymo dienos. Įsikūrimo išmoka grąžinama, jeigu Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartis su budinčiu globotoju nutraukiama nepraėjus 12 mėnesių nuo Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį sutarties pasirašymo dienos. Įsikūrimo išmoka mokama tik pirmą kartą pasirašius Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį, išskyrus atvejį, kai įkuriama nauja (papildoma) vaiko apgyvendinimui skirta vieta.

26. Jeigu budintis globotojas prižiūri vaiką (-us), už kurį(-iuos) Globos centrui nėra mokamos Tvarkos aprašo 22.1 ir 22.3 papunkčiuose numatytos išmokos, budinčiam globotojui papildomai mokama 4 BSI dydžio išmoka per mėnesį (skaičiuojant dienomis) už kiekvieną budinčio globotojo šeimoje apgyvendintą vaiką.

27. Globos centras budinčiam globotojui Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartyje nustatytais terminais šias išmokas perveda į budinčio globotojo nurodytą asmeninę sąskaitą.

28. Tvarkos aprašo 22.2 papunktyje numatytą išmoką Globos centras naudoja papildomai pagalbai vaikui (pvz.: logopedo, psichiatro, vaiko neformaliojo ugdymo ar užimtumo paslaugoms) ir (ar) pagalbai budinčiam globotojui (pvz.: psichoterapijai, supervizijai, profesinės kompetencijos ugdymui) teikti, jos neperduodamas budinčiam globotojui, jei Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartyje nenumatyta kitaip.

29. Budintys globotojai, siekdami patenkinti vaiko pagrindinius ir saviraiškos poreikius, įsipareigoja Tvarkos aprašo 22.1, 22.3, 22.4, 25.3 papunkčiuose ir 26 punkte numatytas gaunamas išmokas skirti vaiko išlaikymui (pvz.: maistui, drabužiams, kanceliarinėms prekėms, higienos prekėms, laisvalaikiui ir ugdymui, kišenpinigiams, medikamentams ir pan.). Globos centras turi teisę prašyti budinčio globotojo pateikti išlaidas pagrindžiančius dokumentus Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartyje nustatyta tvarka.

30. Tvarkos aprašo 25.1 ar 25.2 papunkčiuose nurodytas lėšas Globos centras perveda į budinčio globotojo nurodytą asmeninę sąskaitą, jos įskaitomos į budinčio globotojo pajamas ir nuo šių lėšų budintis globotojas pats sumoka teisės aktais nustatytus mokesčius.

31. Tais atvejais, kai Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį sudaro sutuoktiniai, atlygis mokamas tik vienam iš jų.

32. Vienkartinės įsikūrimo išmokos panaudojimą pagal paskirtį budinčio globotojo šeimoje prižiūri ir kontroliuoja Globos centras. Atsiskaitymas už šios išmokos panaudojimą turi būti numatytas Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartyje.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

33Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartis gali būti keičiama ir / ar nutraukiama budinčio globotojo iniciatyva, prieš tai Globos centrą įspėjus ne vėliau kaip prieš 30 kalendorinių dienų, jei šeimoje nėra laikinai apgyvendinto ir prižiūrimo vaiko, ir ne vėliau kaip prieš 90 kalendorinių dienų, jei šeimoje yra apgyvendintas ir prižiūrimas vaikas, išskyrus atvejus, kai vaiko laikinoji globa baigiasi anksčiau šio termino.

34Globos centras Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį gali nutraukti vienašališkai, jei paaiškėja aplinkybės, dėl kurių būtini tokie sprendimai. Apie Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutarties nutraukimą budintis globotojas informuojamas raštu.

35Globos centras vienašališkai nutraukti Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį gali dėl šių priežasčių:

35.1. kai budintis globotojas netinkamai vykdo Tvarkos apraše nustatytus reikalavimus ir Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartyje numatytus įsipareigojimus;

35.2. kai budintis globotojas be pateisinamos priežasties atsisako apgyvendinti ir prižiūrėti vaiką;

35.3. kai budintis globotojas išvyksta gyventi į kitą savivaldybę ar valstybę;

35.4. kitais nenumatytais atvejais, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teikimu.

36Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartis gali būti keičiama tik raštišku šalių susitarimu. Susitarimas tampa neatskiriama Bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutarties dalimi.

37Globos centras teikia informaciją savivaldybės administracijai dėl lėšų poreikio ir planuojamų paslaugų teikimo savivaldybės administracijos nustatyta tvarka. Lėšos vaikų priežiūrai budinčio globotojo šeimoje užtikrinti planuojamos kiekvienų metų Savivaldybės biudžete.

38Esant aplinkybėms, dėl kurių Globos centras neturi galimybės teikti vaiko priežiūros paslaugos budinčio globotojo šeimoje, Savivaldybės administracija gali pirkti, finansuoti socialines paslaugas, teikiamas kitų savivaldybių globos centrų, sudarydama su jomis socialinių paslaugų teikimo ir finansavimo sutartis.

39Kai budinčio globotojo šeimoje apgyvendinamas vaikas, kurio faktinė gyvenamoji ir deklaruota gyvenamoji vieta yra ne Savivaldybės teritorija, už suteiktą laikiną priežiūrą budinčio globotojo šeimoje sumoka ta savivaldybė, kurioje yra vaiko ar jo tėvų deklaruota gyvenamoji vieta.

40Šis Tvarkos aprašas gali būti keičiamas ar naikinamas Savivaldybės tarybos sprendimu.

_______________________