LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL NACIONALINIŲ IR VALSTYBINIŲ TEATRŲ IR KONCERTINIŲ ĮSTAIGŲ, KURIOSE LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTERIJA ĮGYVENDINA SAVININKO TEISES IR PAREIGAS, VEIKLOS VERTINIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2019 m. birželio 10 d. Nr. ĮV-400

Vilnius

 

Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės 2018 m. atlikto valstybinio audito VA-2018-P-50-3-8 (2018-09-28) „Ar užtikrinama efektyvi teatrų ir koncertinių įstaigų veikla“ 2.3 priemonę ir siekdamas gerinti nacionalinių ir valstybinių teatrų ir koncertinių įstaigų, kuriose Lietuvos Respublikos kultūros ministerija įgyvendina savininko teises ir pareigas, veiklą ir lankytojams teikiamų paslaugų kokybę:

1T v i r t i n u  Nacionalinių ir valstybinių teatrų ir koncertinių įstaigų, kuriose Lietuvos Respublikos kultūros ministerija įgyvendina savininko teises ir pareigas, veiklos vertinimo nuostatus (pridedama).

2N u s t a t a u, kad 2019 m. dalyvauja vertinime:

2.1. Juozo Miltinio dramos teatras;

2.2. Klaipėdos dramos teatras;

2.3. Koncertinė įstaiga Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“;

2.4. Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras.

 

 

 

Kultūros ministras                                                                              Mindaugas Kvietkauskas

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos kultūros ministro

2019 m. birželio 10 d. įsakymu

Nr. ĮV- 400

 

NACIONALINIŲ IR VALSTYBINIŲ TEATRŲ IR KONCERTINIŲ ĮSTAIGŲ, KURIOSE LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTERIJA ĮGYVENDINA SAVININKO TEISES IR PAREIGAS, VEIKLOS VERTINIMO NUOSTATAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Nacionalinių ir valstybinių teatrų ir koncertinių įstaigų, kuriose Lietuvos Respublikos kultūros ministerija įgyvendina savininko teises ir pareigas, veiklos vertinimo nuostatai (toliau – nuostatai) nustato šių įstaigų (toliau – Įstaiga, Įstaigos) veiklos vertinimo uždavinius, bendruosius principus, sritis ir jų dalis, veiklos vertinimo organizavimą ir vykdymą, Įstaigų veiklos vertinimo komisijos (toliau – Komisija) sudarymą, jos darbo organizavimą bei Įstaigos informavimą apie įvertinimą.

2. Įstaigų veiklos vertinimo tikslas – užtikrinti Įstaigų veiklos kokybę, sistemingai vertinant Įstaigų valdymą ir vadybą, kūrybinę veiklą bei lankytojams teikiamų paslaugų kokybę, vadovaujantis nustatytais reikalavimais bei Komisijos rekomendacijomis.

3. Įstaigų veiklos vertinimą organizuoja ir atlieka Lietuvos Respublikos kultūros ministerija (toliau – Ministerija) ir kiekvienais metais veiklos vertinimas atliekamas ne mažiau kaip keturiose įstaigose.

4. Nuostatuose vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos profesionaliojo scenos meno įstatyme, Lietuvos Respublikos biudžetinių įstaigų įstatyme ir kituose teisės aktuose vartojamas sąvokas.

 

II SKYRIUS

VERTINIMO UŽDAVINIAI IR BENDRIEJI PRINCIPAI

 

5.  Vertinimo uždaviniai:

5.1. sistemingai vertinti Įstaigų veiklą, siekiant užtikrinti, kad valstybės biudžeto lėšos, skiriamos Įstaigų veiklai, būtų naudojamos efektyviai;

5.2. skatinti, kad kuriant kūrybinės veiklos programas ir formuojant repertuarą būtų teikiamos aukštos meninės ir kultūrinės vertės, kokybiškos paslaugos lankytojams;

5.3. nustačius veiklos trūkumus, teikti Įstaigai rekomendacijas dėl veiklos tobulinimo.

6.  Vertinimo bendrieji principai:

6.1. kontekstualumas – vertinant veiklą, atsižvelgiama į valstybės kultūros politiką, kultūros ministro valdymo sričių strateginį veiklos planą, kultūrinę ir socialinę įstaigos aplinką, siejamą su veiklos rezultatais;

6.2. optimalumas – vertinami metinės veiklos uždaviniai, derantys su Įstaigai keliamais tikslais ir uždaviniais, naudojant adekvačius išteklius;

6.3. sistemingumas – vertinimas atliekamas ne rečiau kaip kas penkeri metai, išskyrus atvejus, kai šių nuostatų nustatyta tvarka priimamas sprendimas Įstaigą vertinti pakartotinai ar teisės aktuose nustatyta kitaip;

6.4. objektyvumas ir skaidrumas – vertinimas grindžiamas aiškiais vertinimo rodikliais, informacija apie įvertintas Įstaigas ir joms suteiktus vertinimus skelbiama Ministerijos interneto svetainėje.

6.5. etiškumas – vertinimas atliekamas sąžiningai, atsakingai, laikantis etikos ir bendrosios moralės normų.

 

III SKYRIUS

VEIKLOS VERTINIMO SRITYS IR JŲ DALYS

 

7.  Įstaigos veikla vertinama pagal šias vertinimo sritis ir jų dalis:

7.1. Veiklos sritis „Įstaigos valdymas“ ir jos dalys:

7.1.1. dokumentų atitiktis teisės aktų reikalavimams;

7.1.2. veiklos planavimas ir kontrolė;

7.1.3. Įstaigos struktūra;

7.1.4. darbuotojų gebėjimų ugdymas;

7.1.5. finansinių išteklių valdymas;

7.2. Veiklos sritis „Scenos menas ir vadyba“ ir jos dalys:

7.2.1. veiklos strategija;

7.2.2. projektinė ir kita veikla;

7.2.3. veiklos įvertinimai.

7.2.4. rinkodara;

7.2.5. lankytojų informavimas ir aptarnavimas.

 

IV SKYRIUS

VEIKLOS VERTINIMO ORGANIZAVIMAS IR VYKDYMAS

 

8Įstaigos veiklos vertinimas susideda iš vidinio ir išorinio vertinimų. Vidinį vertinimą atlieka Įstaiga, užpildydama Klausimyną (priedas Nr. 1) už paskutinių trejų praėjusių metų (n – praėjusių metų, n–1 ir n–2 kalendorinių metų) veiklą. Išorinį vertinimą atlieka Komisija, įvertindama nuostatų 13 punkte nurodytus dokumentus ir informaciją bei užpildydama Įstaigos veiklos išorinio vertinimo pažymą (priedas Nr. 2) (toliau – Pažyma).

9Kiekvienų metų pirmąjį pusmetį Ministerijos interneto svetainėje paskelbiamas einamaisiais metais vertinamų Įstaigų sąrašas ir planuojamas vertinimo laikotarpis. 

10Įstaiga Ministerijai pateikia raštą su pridedamu Klausimynu ne mažiau kaip prieš 25 darbo dienas iki planuojamo išorinio vertinimo vykdymo.

11Ministerijos Profesionaliosios kūrybos ir tarptautiškumo politikos grupės valstybės tarnautojas, kuris yra atsakingas už atitinkamos įstaigos veiklos priežiūrą (toliau – Įstaigos koordinatorius), per 10 darbo dienų patikrina Klausimyną ir informuoja Įstaigą, jeigu Klausimynas užpildytas netinkamai.

12Įstaiga ne vėliau kaip per 10 darbo dienų privalo pašalinti Įstaigos koordinatoriaus nurodytus trūkumus Klausimyne ir pakartotinai jį pateikti Ministerijai.

13Įstaigos koordinatorius pateikia Komisijai:

13.1tinkamai Įstaigos užpildytą Klausimyną;

13.2.  Įstaigos vertinamųjų metų veiklos planus;

13.3.  Įstaigos vertinamųjų metų veiklos ataskaitas;

13.4.  Įstaigos vertinamųjų metų kūrybinės veiklos programas;

13.5.  Įstaigos vertinamųjų metų kūrybinės veiklos programos ataskaitas;

13.6.  informaciją apie Įstaigos valdomų pastatų ir sklypų teisinę registraciją;

13.7.  informaciją apie Ministerijos Centralizuoto vidaus audito rekomendacijų įgyvendinimą.

14Komisija ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo tinkamai pateiktų Nuostatų 13 punkte nurodytų dokumentų ir informacijos patikimo atlieka išorinį vertinimą.

 

V SKYRIUS

KOMISIJA IR JOS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

15Įstaigų išorinį vertinimą atlieka trejų metų laikotarpiui sudaroma septynių narių Komisija, kurios sudėtį tvirtina kultūros ministras, paskirdamas pirmininką, Komisijos pirmininko pavaduotoją ir Komisijos sekretorių, kuris yra Komisijos narys ir Įstaigos koordinatorius. Komisijos sudėtis skelbiama Ministerijos interneto svetainėje.

16 Komisiją sudaro Profesionaliojo scenos meno įstaigų tarybos deleguoti du atstovai, Ministerijos Profesionaliosios kūrybos ir tarptautiškumo politikos grupės, Strateginio ir finansų valdymo skyriaus, Investicijų valdymo skyriaus, Teisės ir žmogiškųjų išteklių skyriaus ir Ryšių su visuomene ir strateginės komunikacijos skyriaus valstybės tarnautojai ir (ar) darbuotojai.

17.  Komisijos darbo forma yra posėdžiai, kuriuos protokoluoja sekretorius.

18Posėdžiams vadovauja Komisijos pirmininkas, o jo nesant – Komisijos pirmininko pavaduotojas.

19Komisijos posėdžiai yra teisėti, jeigu juose dalyvauja daugiau nei pusė Komisijos narių.

20Komisijos posėdžiai Komisijos sprendimu rengiami vertinamoje Įstaigoje arba Ministerijoje. Komisijos veiklą techniškai ir ūkiškai aptarnauja Ministerija.

21Komisijos nariai, negalintys dalyvauti posėdyje, privalo apie tai pranešti Posėdžio pirmininkui arba sekretoriui ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki numatyto posėdžio.

22Komisija atlieka išorinį vertinimą:

22.1analizuoja Nuostatų 13 punkte nurodytus dokumentus ir informaciją;

22.2susipažįsta su Įstaigos veikla;

22.3apibendrina vidinio ir išorinio vertinimų rezultatus, užpildo Pažymą, kuri pridedama prie posėdžio protokolo, bei teikia rekomendaciją kultūros ministrui dėl Įstaigos įvertinimo, jo galiojimo termino arba teikia rekomendaciją dėl Įstaigos veiklos tobulinimo ir pakartotinio Įstaigos veiklos vertinimo termino, kuris gali būti vykdomas ne anksčiau kaip po vienerių metų.

23Komisijos nariai, vertindami Įstaigos veiklą, bendru sutarimu užpildo  Pažymą, skirdami nuo 1 iki 10 balų Klausimyne nurodytoms vertinimo sritims ir jų dalims. Įstaigai paskirti balai sudedami ir dalijami iš dalyvavusių komisijos narių skaičiaus. Įstaigai paskyrus:

23.130 procentų ir mažiau nuo didžiausio galimo balų skaičiaus už vertinimo sritis, laikoma, kad Įstaiga įvertinta nepatenkinamai;

23.250 procentų ir mažiau nuo didžiausio galimo balų skaičiaus už vertinimo sritis, laikoma, kad Įstaiga įvertinta patenkinamai;

23.370 procentų ir mažiau nuo didžiausio galimo balų skaičiaus už vertinimo sritis, laikoma, kad Įstaiga įvertinta gerai;

23.4.  daugiau kaip 70 procentų nuo didžiausio galimo balų skaičiaus už vertinimo sritis, laikoma, kad Įstaiga įvertinta labai gerai.

24Komisija gali siūlyti Įstaigos veiklą:

24.1.    įvertinti penkeriems metams, jei išorinio vertinimo metu paskirta daugiau kaip 70 procentų nuo didžiausio galimo balų skaičiaus už vertinimo sritis;

24.2.    įvertinti trejiems metams, jei išorinio vertinimo metu paskirta nuo 51 procento iki 70 procentų nuo didžiausio galimo balų skaičiaus už vertinimo sritis;

24.3.    vertinti pakartotinai, jei išorinio vertinimo metu paskirta 50 procentų ir mažiau nuo didžiausio galimo balų skaičiaus už vertinimo sritis. Komisija teikia rekomendacijas dėl Įstaigos veiklos tobulinimo ir siūlo kultūros ministrui nustatyti laikotarpį per kurį Įstaiga turi pašalinti trūkumus.

25Pažymą pasirašo Komisijos pirmininkas arba, jo nesant, Komisijos pirmininko pavaduotojas ir sekretorius.

26Kultūros ministras, atsižvelgdamas į Komisijos išvadas, priima sprendimą dėl Įstaigos įvertinimo penkeriems arba trejiems metams arba dėl Įstaigos pakartotinio vertinimo ir rekomendacijų Įstaigos veiklai tobulinti patvirtinimo.

27Įstaiga, kuriai buvo nustatytas pakartotinis vertinimas, per nustatytą laikotarpį privalo pašalinti nustatytus trūkumus, ir šiose vertinimo srityse ir jų dalyse atlikti Įstaigos veiklos vertinimą pakartotinai šiuose nuostatuose nustatyta tvarka.

 

 

VI SKYRIUS

INFORMAVIMAS APIE ĮSTAIGOS ĮVERTINIMĄ

 

28.  Apie išorinio vertinimo rezultatus Įstaiga informuojama raštu per 5 darbo dienas nuo kultūros ministro sprendimo priėmimo.

29Kultūros ministro sprendimas skelbiamas Ministerijos interneto svetainėje

 

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

30.  Atsižvelgiant į Įstaigos veiklos vertinimo rezultatus, Įstaigos vadovo kasmetinio veiklos vertinimo metu nustatomos metinės užduotys, siektini rezultatai ir jų vertinimo rodikliai.

31Kultūros ministro įsakymai gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

__________________