ŠILALĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS
TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL ŠILALĖS RAJONO SOCIALINIŲ PASLAUGŲ NAMŲ INTEGRALIOS PAGALBOS PASLAUGŲ TEIKIMO IR MOKĖJIMO UŽ PASLAUGAS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2023 m. birželio 29 d. Nr. T1-172
Šilalė
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 12 punktu, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 13 straipsnio 1, 4 ir 8 dalimis, įgyvendindama Socialinių paslaugų finansavimo ir lėšų apskaičiavimo metodiką, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. spalio 10 d. nutarimu Nr. 978 „Dėl Socialinių paslaugų finansavimo ir lėšų apskaičiavimo metodikos patvirtinimo“, vykdydama Integralios pagalbos plėtros 2022–2029 metų veiksmų planą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2022 m. rugpjūčio 24 d. įsakymu Nr. A1-552 „Dėl integralios pagalbos plėtros 2022–2029 metų veiksmų plano patvirtinimo“, Šilalės rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:
1. Patvirtinti Šilalės rajono socialinių paslaugų namų integralios pagalbos paslaugų teikimo ir mokėjimo už paslaugas tvarkos aprašą (pridedama).
2. Pripažinti netekusiu galios Šilalės rajono savivaldybės tarybos 2013 m. rugsėjo 27 d. sprendimą Nr. T1-244 „Dėl Integralios pagalbos teikimo Šilalės rajone tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.
4. Paskelbti informaciją apie šį sprendimą vietinėje spaudoje, o visą sprendimą – Šilalės rajono savivaldybės interneto svetainėje www.silale.lt ir Teisės aktų registre.
Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos administracinių ginčų komisijos Klaipėdos apygardos skyriui (H. Manto g. 37, Klaipėda) arba Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmams (Galinio Pylimo g. 9, 91230 Klaipėda) per vieną mėnesį nuo šio sprendimo paskelbimo arba įteikimo suinteresuotam asmeniui dienos.
PATVIRTINTA
Šilalės rajono savivaldybės tarybos
2023 m. birželio 29 d. sprendimu
Nr. T1-172
ŠILALĖS RAJONO SOCIALINIŲ PASLAUGŲ NAMŲ INTEGRALIOS PAGALBOS PASLAUGŲ TEIKIMO IR MOKĖJIMO UŽ PASLAUGAS TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šilalės rajono socialinių paslaugų namų integralios pagalbos paslaugų teikimo ir mokėjimo už paslaugas tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) reglamentuoja asmenų, kuriems Šilalės rajono socialinių paslaugų namai (toliau – Socialinių paslaugų namai) teikia integralios pagalbos paslaugas, šių paslaugų poreikio nustatymo, skyrimo, sustabdymo ir nutraukimo bei mokėjimo už paslaugas tvarką, taip pat asmens ir paslaugos teikėjo atsakomybes.
2. Integralios pagalbos (dienos socialinės globos ir slaugos paslaugų) teikimo tikslas – sukurti ir plėtoti kokybišką integralią pagalbą asmenims su negalia bei teikti pagalbą šeimos nariams, siekiant padėti jiems derinti šeimos ir darbo įsipareigojimus.
3. Integrali pagalba namuose – tai visuma slaugos ir dienos socialinės globos paslaugų, kurias sudaro nuolatinė kompleksinė specialistų pagalba ir priežiūra. Integralios pagalbos paslaugų tikslas – išsiaiškinti socialinės globos ir slaugos namuose paslaugų poreikį, organizuoti ir teikti šias paslaugas, taikant efektyvias slaugos, priežiūros (pagalbos) priemones bei socialines paslaugas.
4. Integralios pagalbos gavėjai:
4.2. suaugę asmenys su negalia, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka nustatytas 0–25 proc. darbingumo lygis:
5. Už Integralios pagalbos teikimo organizavimą atsakinga šias paslaugas teikianti įstaiga – Socialinių paslaugų namai (kiekvienas specialistų komandos narys pagal nustatytą kompetenciją teikia socialinės globos ir (ar) slaugos namuose paslaugas asmenims ir asmeniškai atsako už suteiktų paslaugų kokybę).
6. Šis Tvarkos aprašas taikomas asmenims, deklaravusiems gyvenamąją vietą Šilalės rajono savivaldybėje ar įtrauktiems į deklaruotos gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą Šilalės rajono savivaldybėje ir pageidaujantiems gauti socialines paslaugas.
7. Tvarkos aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų katalogu, Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymu, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. birželio 14 d. nutarimu Nr. 583 „Dėl Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos parašo patvirtinimo“ ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais socialinių paslaugų teikimą.
II SKYRIUS
PASLAUGOS GAVĖJAI IR KREIPIMASIS DĖL INTEGRALIOS PAGALBOS PASLAUGŲ GAVIMO
8. Asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių, globėjas, rūpintojas), pageidaujantis gauti integralios pagalbos paslaugą, raštu kreipiasi į seniūniją arba Šilalės rajono savivaldybės administracijos Turto ir socialinės paramos skyrių (toliau – Skyrius) pagal deklaruotą gyvenamąją vietą, užpildo Prašymą-paraišką (forma SP-8) ir pateikia šiuos dokumentus:
8.4. pažymą apie deklaruotą gyvenamąją vietą arba pažymą, patvirtinančią, kad asmuo (šeima) yra įtrauktas (-a) į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą;
III SKYRIUS
INTENGRALIOS PAGALBOS PASLAUGOS POREIKIO NUSTATYMAS, PASLAUGOS PASKYRIMAS, SUSTABDYMAS IR NUTRAUKIMAS
10. Seniūnijos socialinis darbuotojas arba Skyriaus atsakingas specialistas, priėmęs prašymą ar informaciją apie reikalingumą integralios pagalbos paslaugos, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų privalo atlikti asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimą, senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio vertinimą ir pateikti Skyriui.
11. Skyriaus specialistas, parengęs visus reikalingus dokumentus dėl paslaugų paskyrimo, juos pateikia Administracijos direktoriaus sudarytai Socialinių paslaugų skyrimo komisijai, priimančiai rekomendacinio pobūdžio sprendimą dėl socialinių paslaugų skyrimo, sustabdymo, nutraukimo.
12. Sprendimą dėl socialinių paslaugų skyrimo priima Savivaldybės mero įgaliotas asmuo ir pasirašo Sprendimo dėl socialinių paslaugų skyrimo SP-9 formą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro.
13. Skyriaus specialistas, Socialinių paslaugų namams pateikia sprendimo dėl integralios pagalbos paslaugų skyrimo ir Tvarkos aprašo 8 punkte nurodytų dokumentų kopijas.
14. Integralios pagalbos paslaugas organizuoja Socialinių paslaugų namų direktoriaus paskirtas atsakingas darbuotojas.
15. Socialinių paslaugų namų paskirtas atsakingas darbuotojas, gavęs dokumentus, sudaro paslaugų gavėjo bylą, kuri yra saugoma Socialinių paslaugų namuose.
16. Asmens ir integralios pagalbos paslaugas teikiančios įstaigos tarpusavio teisės ir pareigos nustatomos rašytine asmens ir Socialinių paslaugų namų sutartimi.
17. Integralios pagalbos teikimo laikotarpiu pasikeitus aplinkybėms ar asmens sveikatos būklei, socialinių paslaugų ir (ar) slaugos poreikį iš naujo vertina Socialinių paslaugų namų atsakingas socialinis darbuotojas.
18. Apie pasikeitusias aplinkybes, turinčias tiesioginės įtakos integralios pagalbos teikimui (pasikeitus asmens sveikatos būklei, pajamoms ir kt.), asmuo, vienas iš suaugusių šeimos narių, globėjas ar rūpintojas per 7 dienas turi pranešti Socialinių paslaugų namams.
19. Integrali pagalba neskiriama, jeigu:
19.1. asmens pageidavimai prieštarauja įstatymams, saugos darbe reikalavimams ir (ar) kitoms šių paslaugų teikimo sąlygoms;
19.2. pirminio socialinės globos ir (ar) slaugos namuose paslaugų poreikio nustatymo metu paaiškėja, kad asmeniui šios paslaugos nėra būtinos;
19.3. asmens namuose visiškai nesudarytos sąlygos integralios pagalbos teikimui (asmuo ar jo šeimos nariai priskirtini socialinės rizikos asmenų grupei, asmens namuose nuolat girtaujama, smurtaujama ir (ar) iškyla grėsmė integralios pagalbos teikėjų saugumui; namuose antisanitarinės sąlygos ir pan.);
20. Integralios pagalbos paslaugų teikimas gali būti sustabdomas:
20.1. pasikeitus asmens sveikatos būklei – įtarus kad paslaugos gavėjas gali sirgti užkrečiamąja, psichikos ir (ar) kita liga ir jam reikalingas stacionarus gydymas iki tol, kol bus gauta sveikatos priežiūros specialisto išvada raštu, kad asmuo nebekelia grėsmės kitų paslaugų gavėjų ir darbuotojų sveikatai arba baigėsi gydymas ir galima tęsti paslaugas;
20.2. asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių, globėjo, rūpintojo) prašymu, kai paslaugos gavėjui reikalingas stacionarus gydymas gydymo įstaigoje, reabilitacijos centre ir kt. dėl sveikatos būklės, bet ne trumpesniam laikotarpiui kaip 20 darbo dienų;
21. Integralios pagalbos paslaugų teikimas atnaujinamas gavus asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių, globėjo, rūpintojo) prašymą pagal Socialinių paslaugų namų galimybes pratęsti integralios pagalbos paslaugas.
22. Integralios pagalbos paslaugų teikimas gali būti nutraukiamas:
22.1. asmeniui (vienam iš suaugusių šeimos narių, globėjui, rūpintojui) raštu atsisakius teikiamų paslaugų;
22.2. paaiškėjus, kad asmuo, norintis gauti integralios pagalbos paslaugas, kreipdamasis dėl paslaugų, pateikė neteisingą informaciją, reikalingą paslaugoms gauti;
22.4. asmeniui atsisakius mokėti ir (ar) nemokant apskaičiuotą mokestį 2 mėnesius iš eilės už suteiktas integralios pagalbos paslaugas;
23. Integralios pagalbos teikimo tvarką, apimtį ir trukmę konkrečiam asmeniui nustato Šilalės rajono socialinių paslaugų namų direktorius, atsižvelgdamas į socialinės globos ir slaugos poreikį, asmens savarankiškumo lygį, sveikatos būklę.
24. Integrali pagalba gali būti teikiama tik tiems asmenims, kuriems yra nustatytas integralios pagalbos paslaugų (dienos socialinės globos ir slaugos) poreikis ir priimtas sprendimas dėl jų skyrimo.
25. Jeigu asmeniui, gaunančiam integralią pagalbą, reikalinga keisti paslaugų rūšį arba jų teikimas tampa neefektyvus, socialinių paslaugų įstaigos vadovas dėl socialinių paslaugų rūšies keitimo kreipiasi į Skyrių dėl kitos rūšies socialinių paslaugų (ilgalaikės ar trumpalaikės socialinės globos) skyrimo asmeniui.
IV SKYRIUS
INTEGRALIOS PAGALBOS PASLAUGOS ORGANIZAVIMAS, SOCIALINIŲ PASLAUGŲ NAMŲ IR ASMENS ATSAKOMYBĖS PASLAUGŲ TEIKIMO LAIKOTARPIU
27. Teikiant integralios pagalbos paslaugas, turi būti vykdomos šios veiklos:
28.1. integralios pagalbos teikimas vaikams su negalia, suaugusiems asmenims su negalia, senyvo amžiaus asmenims jų namuose;
28.2. integralios pagalbos teikimas valstybės ir savivaldybių įstaigose, kuriose įgyvendinamos ikimokyklinio ugdymo programos ikimokyklinio amžiaus vaikams su negalia (iki 7 m.);
28.3. vaikus su negalia, suaugusius asmenis su negalia, senyvo amžiaus asmenis namuose prižiūrinčių asmenų parengimas juos prižiūrėti (pagalba prižiūrint patiems) (iki 5 val. konsultacijų projekto įgyvendinimo laikotarpiu vienam iš prižiūrinčių asmenų);
29. Integralią pagalbą teikia mobiliosios komandos, laikydamosi Socialinių paslaugų įstatymo 4 straipsnyje nustatytų principų.
30. Integralios pagalbos vaikui su negalia, suaugusiam asmeniui su negalia, senyvo amžiaus asmeniui teikimo trukmė – nuo 2 val. iki 4,5 val. per dieną iki 5 kartų per savaitę (darbo dienomis ir darbo valandomis).
31. Bendrosios praktikos slaugos paslaugos, teikiant integralią pagalbą, teikiamos vadovaujantis Bendrosios praktikos slaugos paslaugų teikimo integralią pagalbą gaunantiems asmenims tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2022 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. V-691 „Dėl Bendrosios praktikos slaugos paslaugų teikimo integralią pagalbą gaunantiems asmenims tvarkos aprašo patvirtinimo“.
32. Slaugos paslaugos neapima paliatyviosios slaugos, kuri teikiama vadovaujantis Stacionarinių paliatyviosios pagalbos paslaugų suaugusiesiems ir vaikams teikimo ir apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis reikalavimų aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. sausio 11 d. įsakymu Nr. V-14 „Dėl Stacionarinių paliatyviosios pagalbos paslaugų suaugusiesiems ir vaikams teikimo ir apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis reikalavimų aprašo ir Ambulatorinių paliatyviosios pagalbos paslaugų suaugusiems ir vaikams teikimo ir apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis reikalavimų aprašo patvirtinimo“, taip pat slaugos, kurią teikia pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų slaugytojai, slaugos paslaugas teikiantys vadovaujantis Ambulatorinių slaugos paslaugų namuose teikimo tvarkos aprašu.
33. Kai nėra galimybės teikti integralios pagalbos paslaugos, Socialinių paslaugų namai asmenį pagal Sprendimo priėmimo datą įrašo į eilę paslaugoms gauti.
34. Atsiradus galimybei teikti integralios pagalbos paslaugą, Socialinių paslaugų namai susisiekia su pirmu eilėje laukiančiu asmeniu ir jį apie tai informuoja telefonu, raštu ar elektroninio ryšio priemonėmis. Asmuo per 1 darbo dieną turi pranešti savo sprendimą priimti (nepriimti) paslaugą. Gavus asmens sutikimą, per 5 darbo dienas su juo pasirašoma sutartis. Gavus asmens atisakymą, jis yra išbraukiamas iš eilės, o integralios pagalbos paslauga toliau pasiūloma eilėje laukiančiam asmeniui.
35. Socialinių paslaugų namai, pradėdami teikti integralios pagalbos paslaugas, asmenį pasirašytinai supažindina su paslaugų gavimo sąlygomis, teikimo laiku, šalių teisėmis, pareigomis ir kitomis paslaugų teikimo, sustabdymo ir (ar) nutraukimo sąlygomis.
V SKYRIUS
MOKĖJIMAS UŽ INTEGRALIOS PAGALBOS TEIKIMĄ
37. Už teikiamas integralios pagalbos socialines paslaugas asmenys moka pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintą Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašą bei pagal Šilalės rajono savivaldybės tarybos patvirtintą Šilalės rajono mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašą.
38. Asmuo, gyvenantis vienas, už teikiamas dienos socialinės globos paslaugas asmens namuose, atsižvelgiant į teikiamų paslaugų vidutinę trukmę valandomis, per mėnesį moka 15 proc. savo pajamų, kai paslaugų trukmė iki 10 val. per savaitę, ir 20 proc. savo pajamų, kai paslaugų trukmė iki 20 val. per savaitę.
39. Asmuo, gyvenantis šeimoje, kurio pajamos vienam šeimos nariui neviršija valstybės remiamų pajamų trigubo dydžio, už namuose gaunamas dienos socialinės globos paslaugas per mėnesį moka 15 proc. savo pajamų, kai paslaugų trukmė iki 10 val. per savaitę, ir 20 proc. savo pajamų, kai paslaugų trukmė iki 20 val. per savaitę.
40. Asmuo, gyvenantis šeimoje, kurio pajamos vienam šeimos nariui viršija valstybės remiamų pajamų trigubą dydį, už namuose gaunamas dienos socialinės globos paslaugas per mėnesį moka 30 proc. savo pajamų, kai paslaugų trukmė iki 10 val. per savaitę, ir 50 proc. savo pajamų, kai paslaugų trukmė iki 20 val. per savaitę.
41. Mokėjimo už trumpiau nei vieną kalendorinį mėnesį teikiamas paslaugas dydis nustatomas proporcingai teikiamų paslaugų trukmei (teikiamų dienų ir (ar) valandų skaičiui).
43. Socialinių paslaugų gavėjas arba jo artimieji už suteiktas socialines paslaugas sąskaitoje nurodytą pinigų sumą sumoka Socialinių paslaugų namams iki kito mėnesio 25 dienos.
VI SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
45. Duomenis apie integralios pagalbos paslaugų suteikimą socialinės paramos informacinėje sistemoje (SPIS) suveda (fiksuoja) Socialinių paslaugų namai.
46. Socialinių paslaugų namai atsako už kokybišką integralios pagalbos paslaugų teikimą ir už lėšų, skirtų integralios pagalbos paslaugoms finansuoti, tinkamą panaudojimą.
47. Už integralios pagalbos planavimą ir administravimą atsakingas Šilalės rajono savivaldybės administracijos Skyrius.
48. Asmens socialinių paslaugų poreikio vertinimo išvadas, Sprendimą dėl socialinių paslaugų asmeniui skyrimą (neskyrimą), suinteresuoti asmenys gali apskųsti Savivaldybės merui.
49. Skundų dėl teikiamų socialinių paslaugų kokybės nagrinėjimą organizuoja Savivaldybės mero įgalioti asmenys.
50. Ginčai dėl Savivaldybės institucijų sprendimų (neveikimo) nagrinėjami Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
51. Socialinių paslaugų priežiūros departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir kitos valstybinės kontrolės teisę turinčios institucijos kontroliuoja valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų socialinei globai asmenims su sunkia negalia organizuoti lėšų panaudojimą.
52. Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis finansuojamo Projekto vykdytojas panaudotų lėšų ataskaitas Europos socialinio fondo agentūrai teikia finansavimo ir administravimo sutartyje nustatytais terminais.
53. Lėšų panaudojimo kontrolę vykdo Savivaldybės administracijos Centralizuotas vidaus audito skyrius, Savivaldybės kontrolierius ir Biudžeto ir finansų skyrius teisės aktų nustatyta tvarka.