PANEVĖŽIO RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL SOCIALINIO DARBO SU ŠEIMOMIS, TAIKANT ATVEJO VADYBĄ PANEVĖŽIO RAJONO SAVIVALDYBĖJE, TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2021 m. kovo 9 d. Nr. A-126

Panevėžys

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 29 straipsnio 8 dalies 2 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 13 straipsniu, Atvejo vadybos tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. A1-141 „Dėl Atvejo vadybos tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1. T v i r t i n u Socialinio darbo su šeimomis, taikant atvejo vadybą Panevėžio rajono savivaldybėje, tvarkos aprašą (pridedama).

2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2019 m. balandžio 30 d. įsakymą Nr. A-207 „Dėl Socialinio darbo su šeimomis, taikant atvejo vadybą Panevėžio rajono savivaldybėje, tvarkos aprašo patvirtinimo“.

Šis įsakymas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Savivaldybės administracijos direktorius                                                                 Eugenijus Lunskis

 

 

PATVIRTINTA

Panevėžio rajono savivaldybės

administracijos direktoriaus

2021 m. kovo 9 d. įsakymu Nr. A-126

 

SOCIALINIO DARBO SU ŠEIMOMIS, TAIKANT ATVEJO VADYBĄ PANEVĖŽIO RAJONO SAVIVALDYBĖJE, TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Socialinio darbo su šeimomis, taikant atvejo vadybą Panevėžio rajono savivaldybėje, tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja socialinio darbo su šeimomis, auginančiomis vaikus ir turinčiomis socialinių problemų, organizavimą ir vykdymą, socialinių paslaugų joms teikimą Panevėžio rajono savivaldybėje (toliau – Savivaldybė).

2. Darbo su šeimomis, taikant atvejo vadybą, tikslas – atkurti, ugdyti, palaikyti ir stiprinti šeimos socialinius įgūdžius, bendrauti ir bendradarbiauti šeimoje ir už jos ribų, įveikti krizines situacijas, savarankiškai priimti sprendimus ir užtikrinti visapusišką vaikų poreikių tenkinimą bei jų asmenybės ugdymą. Teikiant socialines paslaugas šeimai, turi būti užtikrinamas socialinių paslaugų teikimas ir vaikams.

3. Atvejo vadybos funkcijas Savivaldybėje vykdo ir atvejo vadybos procesus koordinuoja Panevėžio rajono socialinių paslaugų centras (toliau – Centras).

4. Šis Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu, Lietuvos Respublikos šeimos stiprinimo įstatymu, Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“, Atvejo vadybos tvarkos aprašu (toliau – Tvarkos aprašas), patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. A1-141 „Dėl Atvejo vadybos tvarkos aprašo patvirtinimo“, Panevėžio rajono savivaldybės bendro darbo su šeimomis organizavimo ir koordinavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2019 m. gegužės 24 d. įsakymu Nr. A-236 „Dėl Panevėžio rajono savivaldybės bendro darbo su šeimomis organizavimo ir koordinavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, ir kt. teisės aktais.

5. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme, Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme, Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme, Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatyme apibrėžtas sąvokas.

 

II SKYRIUS

ATVEJO VADYBOS INICIJAVIMAS IR TAIKYMAS

 

6. Atvejo vadyba inicijuojama ir taikoma Tvarkos aprašo nustatyta tvarka.

 

III SKYRIUS

ATVEJO NAGRINĖJIMAS

 

7. Atvejo vadybininkas raštu ar elektroninėmis ryšio priemonėmis informuoja seniūnijos, į kurią atvyko šeima, patirianti socialinę riziką, socialinį darbuotoją, dirbantį su šeima.

8. Atvejo vadybininkas iš mobiliosios komandos gavęs intensyvaus mobiliosios komandos darbo su šeima ir (ar) vaiku planą, jį pateikia ir seniūnijos socialiniam darbuotojui, dirbančiam su šeima.

9. Iki pirmo atvejo vadybos posėdžio atvejo vadybininkas kartu su socialiniu darbuotoju, dirbančiu su šeima, surenka visą atvejo vadybos procesui reikalingą informaciją apie vaiką ir jo šeimą ar kitus vaikui svarbius asmenis, pareikalavęs jos iš švietimo, socialines paslaugas teikiančių įstaigų, teisėsaugos institucijų, vietos bendruomenės ir nevyriausybinių organizacijų, esant tarnybiniam būtinumui – iš sveikatos priežiūros įstaigų, kurios šią informaciją atvejo vadybininkams privalo teikti neatlygintinai.

10. Atvejis nagrinėjamas Tvarkos aprašo nustatyta tvarka.

11. Po atvejo vadybos posėdžio, jei nustatytas šeimos socialinių paslaugų poreikis, atvejo vadybininkas raštu ar elektroninėmis ryšio priemonėmis Socialinės paramos skyriui (toliau – Skyrius) teikia užpildytą Prašymą-paraišką socialinėms paslaugoms gauti, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-183 „Dėl kai kurių socialinei paramai gauti reikalingų formų patvirtinimo“.

12. Jei šeima atsisako bet kokios pagalbos, nebendrauja ir nebendradarbiauja su atvejo vadybininku arba jau pradėto atvejo vadybos proceso metu pateikia rašytinį atsisakymą dalyvauti atvejo vadybos procese, atvejo vadybininkas ar socialinis darbuotojas, dirbantis su šeima, apie tai raštu ar elektroninėmis ryšio priemonėmis praneša Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyriui (toliau – VVTAĮT), kuris priima sprendimą dėl vaiko ir šeimos situacijos.

13. Jei šeima neatvyksta į pirmą atvejo vadybos posėdį, posėdis nevyksta, atvejo vadybininkas ir (ar) socialinis darbuotojas, dirbantis su šeima, turi išsiaiškinti, dėl kokių priežasčių šeima nedalyvavo atvejo vadybos posėdyje. Per 10 darbo dienų raštu, elektroninėmis ryšio priemonėmis ar telefonu su šeima susitaria dėl kito atvejo vadybos posėdžio datos.

14. Jei šeima nedalyvauja atvejo vadybos posėdyje, socialinis darbuotojas, dirbantis su šeima raštu, elektroninėmis ryšio priemonėmis ar telefonu informuoja šeimą apie įvykusį posėdį bei svarstytus klausimus ir šeimai organizuoja socialinio darbuotojo, dirbančio su šeima arba atvejo vadybininko konsultaciją, kurioje supažindina šeimą su priimtais sprendimais. Konsultacijos metu šeima pasirašo, kad buvo supažindinta su informacija.

15. Jei šeima visiškai nebendradarbiauja su socialiniu darbuotoju, dirbančiu su šeima, nevykdo pagalbos plane numatytų įsipareigojimų arba jei juos vykdo, bet šeimos situacija nesikeičia, socialinis darbuotojas, dirbantis su šeima, raštu apie tai informuoja atvejo vadybininką.

16. Atvejo vadybininkas, gavęs informaciją iš socialinio darbuotojo, dirbančio su šeima, apie tai, kad šeima nebendradarbiauja, nevykdo pagalbos plane numatytų įsipareigojimų, nedelsdamas, bet ne vėliau nei per 3 darbo dienas nuo minėtų aplinkybių paaiškėjimo dienos, raštu praneša VVTAĮT ir pateikia Motyvuotą siūlymą (Tvarkos aprašo 3 priedas).

 

IV SKYRIUS

ATVEJO VADYBOS INICIJAVIMAS IR TAIKYMAS NESANT GALIMŲ VAIKO TEISIŲ PAŽEIDIMŲ, PAGALBOS VAIKUI IR (AR) ŠEIMAI POREIKIŲ VERTINIMAS

 

17. Atvejo vadybos inicijavimas ir taikymas nesant galimų vaiko teisių pažeidimų vykdomas vadovaujantis Tvarkos aprašu.

18. Jei pagalbos vaikui ir (ar) šeimai poreikio vertinimo metu atvejo vadybininkas nustato poreikį šeimai gauti bendrąsias socialines paslaugas ar socialinių įgūdžių ugdymo, palaikymo ir (ar) atkūrimo paslaugas, atvejo vadybininkas raštu perduoda Skyriui tokią informaciją: vaiko ir jo atstovų pagal įstatymą vardus, pavardes, gimimo metus, vaiko atstovo pagal įstatymą kontaktinius duomenis, (telefono numerį ir elektroninio pašto adresą), vaiko tėvų ar pagalbą vaikams ir (ar) šeimoms organizuojančių ir teikiančių įstaigų, organizacijų kreipimosi dėl atvejo vadybos paslaugos šeimai datą, priežastis, dėl kurių vaiko tėvai ar pagalbą vaikams ir (ar) šeimai organizuojančios ir teikiančios įstaigos, organizacijos kreipėsi dėl atvejo vadybos paslaugos šeimai, bei informaciją, kuri seniūnija teiks paslaugas vaikui ir (ar) šeimai. Skyriui raštu ar elektroninėmis ryšio priemonėmis paprašius atvejo vadybininkas pateikia ir pagalbos vaikui ir (ar) šeimai poreikio vertinimo kopiją.

19. Skyrius gavęs atvejo vadybininko raštą apie vaikui ir (ar) šeimai nustatytą poreikį socialinėms paslaugoms gauti, Prašymą-paraišką socialinėms paslaugoms gauti, per 5 darbo dienas priima Sprendimą dėl socialinių paslaugų asmeniui šeimai skyrimo, ir jį pateikia paslaugas teikiančiam seniūnijos socialiniam darbuotojui, dirbančiam su šeima.

20. Jei šeimai, kuriai yra paskirtos ir mokamos išmokos, nustatomas pagalbos vaikui ir (ar) šeimai poreikis ir inicijuojama atvejo vadyba, atvejo vadybininkas pateikia Skyriui Rekomendaciją dėl išmokų mokėjimo teikimo formų ir būdų nustatymo, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2020 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. A1-618 „Dėl Išmokų vaikams teikimo asmenims, patiriantiems socialinę riziką, tvarkos aprašo patvirtinimo“.

 

V SKYRIUS

PAGALBOS PLANO SUDARYMAS IR ĮGYVENDINIMAS, ŠEIMOS STEBĖSENA, PAGALBOS PLANO PERŽIŪRA

 

21. Pagalbos šeimai planas sudaromas vadovaujantis Tvarkos aprašu.

22. Prieš atvejo vadybos posėdį, kuriame numatoma pagalbos plano peržiūra, atvejo vadybininkas, pasitelkęs socialinį darbuotoją, dirbantį su šeima, gali atlikti pagalbos vaikui ir (ar) šeimai vertinimą.

23. Bendru atvejo vadybininko ir socialinio darbuotojo, dirbančio su šeima, sutarimu pagalbos planas gali būti tikslinamas nerengiant atvejo nagrinėjimo posėdžio tuo atveju, kai tikslinamos socialinio darbuotojo, dirbančio su šeima vykdomos priemonės ar socialinės pagalbos teikimo būdai ir (ar) šeimos įsipareigojimai, susiję su socialinio darbuotojo, dirbančio su šeima, vykdomomis priemonėmis ar socialinės pagalbos teikimo būdais.

24. Pagalbos plano įgyvendinimą koordinuoja atvejo vadybininkas, konsultuodamasis su socialiniu darbuotoju, dirbančiu su šeima, bei kitais specialistais, dalyvaujančiais sudarant ir įgyvendinant pagalbos planą, dėl jo įgyvendinimo eigos, galimų trukdžių ir pan.

25. Socialines paslaugas šeimai teikia socialinis darbuotojas, dirbantis su šeima, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu, Socialinių paslaugų katalogu, Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais socialinių paslaugų teikimą.

26. Socialinis darbuotojas, dirbantis su šeima, visą surinktą informaciją apie šeimą kaupia šeimos byloje, kurioje saugomi duomenys apie šeimos sudėtį, šeimos narių veiklos pobūdį ir jų socialinę padėtį, šeimos kortelė, buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktų kopijos, darbo su šeima eigos aprašymas, informacija apie šeimą ir jai teikiamą pagalbą, susitarimas dėl pagalbos paskirstant šeimos pajamas (esant reikalui), apsilankymo šeimoje (pokalbio) aktai, asmens dokumentų kopijos, vaikų gimimo liudijimų kopijos, ištuokos ar mirties liudijimo kopijos (jei yra), kiti darbui svarbūs dokumentai.

27. Atvejo vadybininkas ir socialinis darbuotojas, dirbantis su šeima, privalo savo darbe ir socialinių paslaugų teikimui naudoti reikalingas formas:

27.1. atvejo vadybininkas naudoja Atvejo vadybos tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. A1-141 „Dėl Atvejo vadybos tvarkos aprašo patvirtinimo“, priedus;

27.2. Socialinis darbuotojas, dirbantis su šeima, naudoja šias formas:

27.2.1.Šeimos kortelę (1 priedas);

27.2.2. Buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą (2 priedas);

27.2.3. Apsilankymo šeimoje (pokalbio) aktą (3 priedas);

27.2.4. Darbo su šeima eigos aprašymą (4 priedas);

27.2.5. Susitarimą dėl pagalbos paskirstant šeimos pajamas (5 priedas)

27.2.6. Informaciją apie šeimą ir jai teikiamą pagalbą (6 priedas).

28. Nustačius, kad šeimai teikiamos pagalbos nepakanka ar pagalbos pasiūla neatitinka vaikų ir jų šeimų poreikių, atvejo vadybininkas apie tai informuoja Skyriaus tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorių (vyr. specialistą) (toliau – Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorius), kuris inicijuoja veiksmus, numatytus Panevėžio rajono savivaldybės bendro darbo su šeimomis organizavimo ir koordinavimo tvarkos apraše.

29. Atvejo vadybininkas teikia siūlymus Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatoriui dėl pagalbos vaikams ir šeimoms paslaugų poreikio užtikrinimo Savivaldybėje.

30. Jei atvejo vadybininko kviečiami valstybės ir (ar) Savivaldybės institucijų, įstaigų ir (ar) organizacijų specialistai atsisako dalyvauti atvejo vadybos procese, atvejo vadybininkas raštu ir (ar) elektroninėmis ryšio priemonėmis paštu kreipiasi į Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorių su prašymu inicijuoti tarpinstitucinį pasitarimą minėtiems klausimams spręsti. 

31. Atvejo vadybininkas visą informaciją, susijusią su atvejo vadybos procesu, pateikia Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (toliau – SPIS).

VI SKYRIUS

ATVEJO VADYBOS PROCESO UŽBAIGIMAS

 

32. Atvejo vadybos procesas užbaigiamas vadovaujantis Tvarkos aprašu.

33. Apie tai, kad šeima, patirianti socialinę riziką, išsikėlė gyventi į kitą seniūniją ar Savivaldybę, socialinis darbuotojas, dirbantis su šeima raštu, ir (ar) elektroninėmis ryšio priemonėmis informuoja atvejo vadybininką.

34. Apie tai, kad šeima išsikėlė gyventi į kitą seniūniją ar Savivaldybę, atvejo vadybininkas raštu informuoja Skyrių.

35. Skyrius gavęs atvejo vadybininko informaciją, kad šeima išsikėlė į kitą Savivaldybę, per 3 darbo dienas priima Sprendimą dėl socialinių paslaugų asmeniui šeimai ir (ar) šeimai nutraukimo ir jį pateikia paslaugas teikusiam seniūnijos socialiniam darbuotojui, dirbusiam su šeima.

36. Socialinis darbuotojas, dirbęs su šeima, iš Skyriaus gavęs sprendimą apie socialinių paslaugų šeimai, patiriančiai socialinę riziką, nutraukimą, suformuoja asmens ir (ar) šeimos bylą ir ją pagal perdavimo–priėmimo aktą perduoda seniūnijos, į kurią išvyko gyventi šeima, patirianti socialinę riziką, socialiniam darbuotojui, dirbsiančiam su šeima. Šeimos byla formuojama vadovaujantis Dokumentų tvarkymo ir apskaitos taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausiojo archyvaro 2011 m. liepos 4 d. įsakymu Nr. V-118 „Dėl Dokumentų tvarkymo ir apskaitos taisyklių patvirtinimo“, 75.1 papunkčiu.

 

VII SKYRIUS

ATVEJO VADYBOS KOORDINAVIMAS SAVIVALDYBĖJE

 

37. Atvejo vadybininkų veiklą koordinuoja ir metodinę pagalbą teikia Centras, bendradarbiaudamas su Savivaldybės administracijos specialistais, atsakingais už socialinių paslaugų administravimą ir organizavimą, VVTAĮT, jei reikia – nepriklausomais ekspertais, mobiliąja komanda ir kt.

38. Atvejo vadybininko pagrindinės funkcijos nurodytos Tvarkos apraše.

39. Pagrindinės socialinio darbuotojo, dirbančio su šeima, funkcijos:

39.1. vadovaujantis žmogiškosiomis vertybėmis, abipusės pagarbos, tarpusavio bendradarbiavimo principais, planuoti ir teikti socialinę pagalbą šeimoms jų socialinėje aplinkoje, susitinkant su šeima Centre ar kitose sutartose vietose, bendraujant su šeima kitomis priemonėmis, pavyzdžiui, telefonu;

39.2. dirbti socialinį darbą su vaiku ir šeima, juos konsultuojant (individualiai ir grupėmis), teikiant emocinę bei socialinę pagalbą ir didinant šeimos motyvaciją dalyvauti kompleksinės pagalbos ar prevencinės pagalbos teikimo procese, pozityvios tėvystės mokymuose, šeimos stiprinimo programose, nesmurtinio elgesio mokymo programose, priklausomybės ligų gydymo ir kitose programose;

39.3. teikti šeimai jos situacijos gerinimui reikalingą informaciją ir žinias, ugdyti tėvystės įgūdžius, socialinius įgūdžius, skatinant glaudesnį šeimos santykį su socialine aplinka, organizuoti šeimų pagalbos sau grupes, kitą prevencinę pagalbą;

39.4. tarpininkauti šeimai dėl pagalbos priemonių (pvz., psichologinės pagalbos, psichosocialinės pagalbos krizių centre ar pagalbos šeimai tarnyboje, paslaugų vaikų dienos centre, piniginės socialinės paramos, užimtumo, sveikatos priežiūros, švietimo ir ugdymo, socialinio būsto, specialiųjų pagalbos priemonių, specializuotos pagalbos centrų kompleksiškai teikiamos pagalbos), parengti šeimos narius kreiptis į kitas valstybės ir (ar) Savivaldybių institucijas, įstaigas ar organizacijas, kuriose šeima gali gauti pagalbą, nusiųsti ir, esant poreikiui, palydėti į jas;

39.5. bendradarbiauti ir veikti kartu su atvejo vadybininku organizuojant, planuojant ir teikiant pagalbą šeimai, teikti siūlymus atvejo vadybininkui dėl pagalbos šeimai efektyvumo, keistis informacija apie situaciją šeimoje su atvejo vadybininku, informuoti jį apie pokyčius šeimoje;

39.6. teikti siūlymus atvejo vadybininkui dėl pagalbos plano, jame numatytų priemonių vaikui ir jo šeimai, atsižvelgiant į pakitusius šeimos poreikius ir (ar) pakitusią šeimos situaciją, tikslinimo;

39.7. dalyvauti atvejo vadybos posėdžiuose;

39.8. dalyvauti kuriant bei plėtojant pagalbos vaikams ir šeimoms paslaugų sistemą seniūnijoje bei (ar) Savivaldybėje;

39.9. dalyvauti ir dirbti socialinį darbą su šeima vaiko susitikimų su vaiko atstovais pagal įstatymą metu, kai vaikui yra nustatyta laikinoji globa (rūpyba).

40. Atvejo vadybininkams, socialiniams darbuotojams, dirbantiems su šeima turi būti sudaromos sąlygos tobulinti savo profesinę kompetenciją Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka.

41. Esant krizinei situacijai dirbant su šeima (smurto atvejis, šeimos nario savižudybė ar pan.), atvejo vadybininkui ir socialiniam darbuotojui, dirbančiam su šeima, darbdavys privalo organizuoti intensyvią krizių įveikimo pagalbą (pvz., psichologinę pagalbą).

42. Kiekvieną atvejo vadybininką ir socialinį darbuotoją, dirbantį su šeima, darbdavys aprūpina saugos darbe, mobiliojo ryšio priemonėmis, kitomis būtinomis darbo priemonėmis, transporto priemonėmis arba kompensuoja kelionių lankant šeimas išlaidas Lietuvos Respublikos darbo kodekso nustatyta tvarka.

43. Atvejo vadybininkai, socialiniai darbuotojai, dirbantys su šeima, turi turėti galimybę keistis patirtimi ir gauti metodinę pagalbą:

43.1. atvejo vadybininkai turi turėti galimybę periodiškai su Centro vadovu ar jo įgaliotu asmeniu aptarti savaitės darbo grafikus, problemas ir kitus aktualius klausimus;

43.2. socialiniam darbuotojui, dirbančiam su šeima, rekomenduojama vieną / du kartus per savaitę kartu su seniūnijos seniūnu ar jo įgaliotu asmeniu aptarti šeimų problemas, apsvarstyti pagalbos galimybes ir būdus ir kitus aktualius klausimus.

44. Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorius reguliariai (kartą per ketvirtį), o esant reikalui ir dažniau, organizuoja pasitarimus dėl pagalbos vaikams ir šeimoms organizavimo Savivaldybėje. Rekomenduojama, kad pasitarimuose dalyvautų Savivaldybės, Skyriaus, VVTAĮT, Centro specialistai.

45. Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorius kartą per ketvirtį organizuoja pasitarimus su socialiniais darbuotojais, dirbančiais su šeimomis, atvejo vadybininkais ir aptaria šeimų, patiriančių socialinę riziką, ir jose augančių vaikų socialines problemas, pokyčius šeimose, patiriančiose socialinę riziką.

 

VIII SKYRIUS

TEISĖS IR PAREIGOS

 

46. Atvejo vadybininkas ir socialinis darbuotojas, dirbantis su šeima, savo darbe privalo vadovautis Lietuvos Respublikos Konstitucija, įstatymais ir kitais teisės aktais, laikytis Lietuvos socialinių darbuotojų etikos kodekso, gebėti efektyviai panaudoti turimas žinias, pasitelkti vertybes ir įgūdžius, organizuoti socialinio darbo procesą su šeima, nustatant ir įvertinant socialinius poreikius

ir socialines problemas, planuoti ir organizuoti savo veiklą.

47. Atvejo vadybininkas ir socialinis darbuotojas, dirbantis su šeima, neturi teisės atskleisti neigiamą poveikį darančios informacijos ir dokumentų apie šeimą tretiesiems asmenims, išskyrus atvejus, kuriuos numato teisės aktai. Atvejo vadybininko ir socialinio darbuotojo, dirbančio su šeima, pateikta ar paviešinta informacija apie šeimą tretiesiems asmenims laikoma atvejo vadybininko ir socialinio darbuotojo, dirbančio su šeima, darbo pareigų pažeidimu ir gali būti taikoma drausminė atsakomybė.

48. Atvejo vadybininkas ir socialinis darbuotojas, dirbantis su šeima, privalo oriai ir sąžiningai atlikti savo pareigas, būti objektyvūs ir nepriklausomi, saugoti profesines paslaptis, nuolat gilinti profesines žinias.

49. Įtarus, kad lankytis šeimoje gali būti nesaugu, socialinis darbuotojas, dirbantis su šeima, vyksta į šeimą su kitu specialistu arba kviečia pareigūnus.

50. Atvejo vadybininkas ir socialinis darbuotojas, dirbantis su šeima, nedelsdamas privalo informuoti VVTAĮT ir pagal situaciją kitas reikiamas tarnybas (policiją, greitąją pagalbą ir pan.) gavęs informaciją apie tėvų ar kito teisėto vaiko atstovo smurtavimą prieš vaiką ar kitokį piktnaudžiavimą tėvų valdžia ir dėl to kylančią realią grėsmę vaiko sveikatai ar gyvybei arba tėvų ar kitų artimųjų be priežiūros paliktą vaiką ir dėl to kylantį pavojų vaiko sveikatai ir saugumui ar vaiką, rastą be priežiūros.

51. Suaugę šeimos nariai privalo teikti atvejo vadybininkui ir socialiniam darbuotojui, dirbančiam su šeima, informaciją, susijusią su šeimos socialinių paslaugų poreikio vertinimu, ir atsakyti už pateikiamų vertinti duomenų tikrumą bei informacijos teisingumą.

52. Šeima turi teisę teisės aktų nustatyta tvarka skųsti sprendimus dėl socialinių paslaugų skyrimo.

53. Šeimos nariai teisės aktų nustatyta tvarka turi teisę susipažinti su savo šeimos byloje sukaupta informacija, išskyrus atvejus, kai informacijos atskleidimas gali pakenkti šeimos narių saugumui ar vaikų interesams.

 

IX SKYRIUS

ATSISKAITYMAS IR KONTROLĖ

 

54. Centras:

54.1. pagal VVTAĮT ar Skyriaus raštišką prašymą, gautą elektroninėmis ryšio priemonėmis arba raštu, Centras elektroninėmis ryšio priemonėmis ar raštu pateikia informaciją apie šeimas, auginančias vaikus, ir joms teikiamą pagalbą;

54.2. pagal poreikį atvejo vadybininkas susipažįsta su šeimų bylomis seniūnijose;

54.3. raštu pateikia VVTAĮT išvadą bei visas dokumentų kopijas, esančias šeimos byloje Centre, kai priimamas sprendimas kreiptis į teismą dėl tėvų valdžios apribojimo, kai sprendžiamas klausimas dėl vaiko (-ų) globos (rūpybos) nustatymo tikslingumo, kai sprendžiamas klausimas dėl vaiko (-ų) globos (rūpybos) panaikinimo ir jo (jų) grąžinimo į šeimą, kai sprendžiamas klausimas dėl naujagimio atidavimo / neatidavimo į šeimą ir kitais nenumatytais atvejais.

55. Socialinis darbuotojas, dirbantis su šeima:

55.1. atvejo vadybininkui pareikalavus pateikia reikalingus atvejo vadybininko veiklai vykdyti dokumentus ir dokumentų kopijas;

55.2. VVTAĮT pareikalavus pateikia išvadą bei visas dokumentų kopijas, esančias šeimos byloje, kai priimamas sprendimas kreiptis į teismą dėl tėvų valdžios apribojimo, kai sprendžiamas klausimas dėl vaiko (-ų) globos (rūpybos) nustatymo tikslingumo, kai sprendžiamas klausimas dėl vaiko (-ų) globos (rūpybos) panaikinimo ir jo (jų) grąžinimo į šeimą, kai sprendžiamas klausimas dėl naujagimio atidavimo / neatidavimo į šeimą ir kitais nenumatytais atvejais;

55.3. iki sausio 15 d. ir iki liepos 15 d. pateikia Skyriui informaciją apie darbą su šeimomis, patiriančiomis socialinę riziką, ir joms teikiamas socialines paslaugas (Aprašo 6 priedas).

56. Esant poreikiui, Skyrius ar VVTAĮT iš Centro ar socialinio darbuotojo, dirbančio su šeima, gali pareikalauti ir kitų dokumentų, informacijos, susijusios su socialinių paslaugų šeimai teikimu.

 

X SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

57. Duomenys apie socialinių paslaugų skyrimą, pakeitimą ir nutraukimą šeimoms vedami į SPIS.

58. Darbe su šeimomis socialinis darbuotojas, dirbantis su šeima, vadovaujasi teisės aktų, reglamentuojančių socialinių paslaugų organizavimą ir teikimą šeimoms, auginančioms vaikus, nuostatomis ir šio Aprašo nuostatomis.

59. Skundų dėl teikiamų paslaugų kokybės nagrinėjimą organizuoja Savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas asmuo.

60. Šis Aprašas gali būti keičiamas ar papildomas pasikeitus teisės aktams – Skyriaus ar Centro iniciatyva.

_________________________________________________________________________

 

Socialinio darbo su šeimomis, taikant atvejo

vadybą Panevėžio rajono savivaldybėje, tvarkos

aprašo

1 priedas

ŠEIMOS KORTELĖ

 

20....... m. ............................... ...... d.

(pildymo data)

Šeimos sudėtis:

Giminystės ryšys

Vardas, pavardė

Gimimo data

Užimtumas / suaugusių šeimos narių išsilavinimas

Darbovietė /

mokykla

Kitos įstaigos, organizacijos, specialistai, kurie padeda šeimai, kokią pagalbą teikia

(-ė), periodiškumas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiti asmenys, gyvenantys kartu su šeima:

Vardas, pavardė

Ryšys

Gimimo data

Užimtumas

Pastabos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šeimos adresas (deklaruota gyvenamoji vieta, faktinė gyvenamoji vieta), tel. Nr.:

 

 

 

 

Šeimos finansinė padėtis:

Šeimos pragyvenimo šaltiniai

Pastabos:

Skolos:

Pastabos

Darbo pajamos

 

 

 

Valstybinės išmokos

 

 

 

Alimentai

 

 

 

Kitos pajamos

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

Gyvenimo sąlygos

 

 

 

Šeimos narių sveikata

 

 

 

Kitos problemos

 

 

 

 

Atvejo vadybos taikymo ir socialinių paslaugų teikimo pradžia: ____________________________

 

Priežastys, dėl kurių šeima priskirta socialinę riziką patiriančiai šeimai:

 

 

 

Duomenys apie socialinę riziką patiriančios šeimos, auginančios vaikus, gimines (jei žinoma)

Eil. Nr.

Pavardė, vardas / Giminystės ryšys

Telefono Nr.

Gimimo data

(jei žinoma)

Gyvenamosios vietos adresas

Užimtumas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kita reikšminga informacija apie šeimą:

 

 

 

Šeimai nustatytas paslaugų poreikis ir planuojamos teikti paslaugos:

 

 

 

Socialinis darbuotojas, dirbantis su šeima _______________           ____________________________

(parašas) (vardas ir pavardė)

 

 

Socialinio darbo su šeimomis, taikant

atvejo vadybą Panevėžio rajono

savivaldybėje, tvarkos aprašo

2 priedas

 

PANEVĖŽIO RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJA

 

______________________________ seniūnija

 

BUITIES IR GYVENIMO SĄLYGŲ

PATIKRINIMO AKTAS

 

20 m. ____________ d. Nr. _____________

 

__________________________

(Dokumento sudarymo vieta)

 

Duomenys apie asmenį, kurio šeimos buities ir gyvenimo sąlygos tikrinamos:

Vardas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavardė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asmens kodas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Šeimos gyvenamosios vietos adresas

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

2. Duomenys apie šeimą

Vaikai (vardas, pavardė, gimimo data, mokymosi įstaigos)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

3. Tėvai / sugyventiniai (vardas, pavardė, gimimo data, išsilavinimas, užimtumas)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

4. Kartu gyvenantys asmenys

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

5. Pajamos (atlyginimai, bedarbio pašalpos, socialinės išmokos, alimentai, pensijos ir kt.)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

6. Šeiminė padėtis (santuoka, ištuoka, našlys (-ė), gyvena nesusituokę, kita)

________________________________________________________________________________

7. Gyvenamasis būstas (nuosavas, nuomojamas, nuomos kaina)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

8. Patogumai, gyvenamasis plotas, kambarių skaičius

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

9. Būsto būklės įvertinimas

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

10. Gyvena (pabraukti): viena šeima, kelios šeimos

11. Buities ir gyvenimo sąlygos (namų apyvokos daiktai, patalynė, maistas, tvarka, sanitarinės sąlygos, vaikų gyvenamojo ploto įvertinimas: koks plotas skirtas vaikams, ar jis pakankamai šviesus, šiltas, ramus, kokios sąlygos miegoti, ruošti pamokas, leisti laisvalaikį, žaisti)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

12. Pagrindinės šeimos problemos (tėvų tarpusavio santykiai, santykiai su vaikais, vaikų elgesys, smurtas, vaikų nepriežiūra)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

13. Pastabos, įvertinimas ir rekomendacijos

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

Šeimoje lankėsi ir aktą surašė

 

___________________ _____________________________________________

(parašas) (vardas, pavardė, pareigos)

___________________ _____________________________________________

(parašas) (vardas, pavardė, pareigos)

Susipažinau ___________________ _____________________________________________

 

(parašas) (tikrinto asmens vardas, pavardė)

 

 

Socialinio darbo su šeimomis, taikant atvejo

vadybą Panevėžio rajono savivaldybėje,

tvarkos aprašo

3 priedas

 

PANEVĖŽIO RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJA

 

_________________ seniūnija

APSILANKYMO ŠEIMOJE (POKALBIO) AKTAS Nr.

 

___________________

(data ir laikas)

 

Gyventojas (vardas, pavardė, adresas, telefonas, socialinė padėtis)

 

 

 

Apsilankymo (pokalbio) priežastys:

 

 

Lankymosi metu nustatyta (šeimos gyvenimo sąlygos apsilankymo metu, pastebėtos socialinės problemos, vaikų saugumas, nepriežiūra, situacijos šeimoje pasikeitimai):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Apsilankymo (pokalbio) tikslas, gauta informacija, išvados:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Socialinis darbuotojas                                                             ________________________________

(vardas, pavardė)

 

Socialinio darbo su šeimomis, taikant atvejo

vadybą Panevėžio rajono savivaldybėje,

tvarkos aprašo

4 priedas

 

PANEVĖŽIO RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJA

 

______________________ seniūnija

 

Darbo su šeima eigos aprašymas

 

Laikotarpis nuo 20 ___m. ______________ d. iki 20___m._______________d.

 

Data

Socialinio darbuotojo ir kliento veiksmai

(Pvz., apsilankymas šeimoje, trumpai ir aiškiai aprašoma)

Užfiksuoti pokyčiai (teigiami / neigiami)

(Pvz., klientas įvykdė susitarimą, nuvyko į antstolių kontorą dėl pažymos ir t. t.)

Tolimesni veiksmai

(Pvz., kreiptis į vaikų išlaikymo fondą, nukreipti konsultuotis pas psichologą ir t. t.)

Kita informacija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Socialinis darbuotojas                                                                 __________________________

(vardas, pavardė, parašas)

 

Socialinio darbo su šeimomis, taikant atvejo

vadybą Panevėžio rajono savivaldybėje,

tvarkos aprašo

5 priedas

 

 

PANEVĖŽIO RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJA

 

______________________ seniūnija

 

SUSITARIMAS DĖL PAGALBOS PASKIRSTANT ŠEIMOS PAJAMAS

 

20....... m. ............................ ..... d.

 

Aš, ____________________________________________________________________________,

(vardas, pavardė, gimimo data ar asmens kodas)

 

gyvenantis (-i)____________________________________________________________________,

(adresas)

 

sutinku, kad socialinis darbuotojas ____________________________________________________

(vardas, pavardė)

 

tarpininkautų ir padėtų man paskirstant gaunamas pajamas.

_____________________

(parašas)

Eil. Nr.

Data

Suma

Pinigų panaudojimo tikslas (maistui, drabužiams, buitinėms prekėms, mokesčiams ir pan.)

Išlaidos

Pinigų likutis

Kliento parašas

Socialinio darbuotojo parašas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________________________________________________________________________

(socialinio darbuotojo vardas, pavardė, parašas, data)

 

Socialinio darbo su šeimomis, taikant atvejo

vadybą Panevėžio rajono savivaldybėje,

tvarkos aprašo

6 priedas

 

PANEVĖŽIO RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJA

 

______________________ seniūnija

 

INFORMACIJA APIE ŠEIMĄ IR JAI TEIKIAMĄ PAGALBĄ

 

20......... m.   ....... pusmetis

 

1.   Šeima:

·    Motina (pamotė, globėja (rūpintoja)): ___________________________________________

(pabraukti)

·    Tėvas (patėvis, globėjas (rūpintojas)) :__________________________________________

(pabraukti)

·    Vaikai (įvaikiai, globojami vaikai): ____________________________________________

(pabraukti)

2.   Kiti šeimai svarbūs asmenys (močiutė, senelis, teta, dėdė ir pan.)___________________________

_______________________________________________________________________________

3.   Šeimos gyvenamoji vieta: __________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

4.   Socialinės rizikos veiksnių reiškimosi šeimoje intensyvumo lygis:__________________________

5.   Problemos:_______________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

6.   Socialinio darbo šeimoje tikslas:

_____________________________________________________

7.   Teiktos (teikiamos) ar organizuotos (organizuojamos) socialinės paslaugos ir šeimos dalyvavimas veiklose:

 

Suteiktos paslaugos

Paslaugų teikimo dažnumas

 

Pastabos

 

BENDROSIOS SOCIALINĖS PASLAUGOS

Informavimas

 

 

Konsultavimas

 

 

Tarpininkavimas ir atstovavimas

 

 

Maitinimo organizavimas (labdara, maisto paketai)

 

 

Aprūpinimas būtiniausiais drabužiais ir avalyne

 

 

Transporto organizavimas

 

 

Sociokultūrinės paslaugos (laisvalaikis, sportas)

 

 

Asmens higienos (skalbimo, dušo) paslaugų organizavimas

 

 

Kitos (įrašykite)

 

 

SPECIALIOSIOS SOCIALINĖS PASLAUGOS (SOCIALINIŲ ĮGŪDŽIŲ UGDYMAS IR PALAIKYMAS)

Kasdienio gyvenimo įgūdžių ugdymas ir palaikymas (pagalba buityje ir namų ruošoje, apsiperkant, mokant mokesčius, prižiūrint vaikus, bendravimas ir kt.)

 

 

Darbinių įgūdžių ugdymas (siuvimas, mezgimas, dailės dirbiniai, keramika ir kt.)

 

 

Psichologinės / psichoterapinės pagalbos organizavimas

 

 

Socialinė priežiūra vaikų dienos centre

 

 

Kitos (įrašykite)

 

 

 

8. Pokyčiai šeimoje:

8.1. Teigiami pokyčiai_____________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

8.2. Išlieka neigiama_______________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

 

Išvada:____________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

 

 

Socialinis darbuotojas ___________________________

(vardas, pavardė, parašas)