ROKIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL KOMPENSAVIMO UŽ KELEIVIŲ IR MOKINIŲ VEŽIMĄ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2021 m. spalio 29 d. Nr. TS-212
Rokiškis
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi ir 18 straipsnio 1 dalimi Lietuvos Respublikos kelių transporto kodeksu, Lietuvos Respublikos transporto lengvatų įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. birželio 3 d. nutarimu Nr. 700, patvirtinta Keleivinio transporto vežėjų išlaidų (negautų pajamų), susijusių su transporto lengvatų taikymu, kompensavimo (atlyginimo) tvarka, Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2010 m. liepos 20 d. įsakymu Nr.457 „Dėl Nuostolių, patirtų vykdant keleivinio kelių transporto viešųjų paslaugų įsipareigojimus, kompensacijos apskaičiavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 36 straipsnio 1, 2, 3 dalimis, Rokiškio rajono savivaldybės tarybos 2019 m. lapkričio 29 d. sprendimu Nr. TS-231 „Dėl Priėmimo į Rokiškio rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklas tvarkos aprašo patvirtinimo“ Rokiškio rajono savivaldybės taryba nusprendžia:
2. Pripažinti netekusiais galios:
2.1. Rokiškio rajono savivaldybės tarybos 2015 m. lapkričio 27 d. sprendimą Nr. TS-222 „Dėl Negautų pajamų kompensavimo vežėjams už lengvatinį keleivių vežimą ir nemokamą mokinių vežimą, taip pat keleivinio transporto vežėjų nuostolių, patirtų vykdant keleivinio kelių transporto viešųjų paslaugų įsipareigojimus, kompensavimo iš rajono savivaldybės biudžeto tvarkos aprašo patvirtinimo“;
2.2. Rokiškio rajono savivaldybės tarybos 2018 m. lapkričio 30 d. sprendimą Nr. TS-258 „Dėl Rokiškio rajono savivaldybės tarybos 2015 m. lapkričio 27 d. sprendimo Nr. TS-222 „Dėl Negautų pajamų kompensavimo vežėjams už lengvatinį keleivių vežimą ir nemokamą mokinių vežimą, taip pat keleivinio transporto vežėjų nuostolių, patirtų vykdant keleivinio kelių transporto viešųjų paslaugų įsipareigojimus, kompensavimo iš rajono savivaldybės biudžeto tvarkos aprašo patvirtinimo“ dalinio pakeitimo“;
2.3. Rokiškio rajono savivaldybės tarybos 2019 m. kovo 29 d. sprendimą Nr. TS-46 „Dėl Rokiškio rajono savivaldybės tarybos 2015 m. lapkričio 27 d. sprendimo Nr. TS-222 „Dėl Negautų pajamų kompensavimo vežėjams už lengvatinį keleivių vežimą ir nemokamą mokinių vežimą, taip pat keleivinio transporto vežėjų nuostolių, patirtų vykdant keleivinio kelių transporto viešųjų paslaugų įsipareigojimus, kompensavimo iš rajono savivaldybės biudžeto tvarkos aprašo patvirtinimo“ dalinio pakeitimo“;
2.4. Rokiškio rajono savivaldybės tarybos 2020 m. balandžio 24 d. sprendimą Nr. TS-121„Dėl Rokiškio rajono savivaldybės tarybos 2015 m. lapkričio 27 d. sprendimo Nr. TS-222 „Dėl Negautų pajamų kompensavimo vežėjams už lengvatinį keleivių vežimą ir nemokamą mokinių vežimą, taip pat keleivinio transporto vežėjų nuostolių, patirtų vykdant keleivinio kelių transporto viešųjų paslaugų įsipareigojimus, kompensavimo iš rajono savivaldybės biudžeto tvarkos aprašo patvirtinimo“ dalinio pakeitimo“.
Šis sprendimas per vieną mėnesį gali būti skundžiamas Lietuvos administracinių ginčų komisijos Panevėžio apygardos skyriui Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymo nustatyta tvarka.
PATVIRTINTA
Rokiškio rajono savivaldybės tarybos
2021 m. spalio 29 d. sprendimu Nr. TS-212
KOMPENSAVIMO UŽ KELEIVIŲ IR MOKINIŲ VEŽIMĄ TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Kompensavimo už keleivių ir mokinių vežimą tvarkos aprašas reglamentuoja Rokiškio rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklas lankančių mokinių neatlygintino vežimo į bendrojo ugdymo mokyklas ir pas Rokiškio rajono savivaldybės teritorijoje esančius neformaliojo vaikų švietimo teikėjus ir atgal išlaidų bei transporto lengvatų teikimo kitiems keleiviams ir keleivinio transporto vežėjų patirtų nuostolių, vykdant keleivinio kelių transporto viešųjų paslaugų įsipareigojimus kompensavimą iš Rokiškio rajono savivaldybės biudžeto bei kontrolę.
2. Kelių transporto lengvatų rūšis ir asmenų, kuriems jos taikomos, kategorijas nustato Lietuvos Respublikos transporto lengvatų įstatymas.
3. Iš rajono savivaldybės biudžeto keleivinio transporto vežėjams kompensuojamos rajono savivaldybės teritorijoje esančiose švietimo įstaigose besimokančių moksleivių važiavimo išlaidos.
4. Mokinių neatlygintino vežimo išlaidos kompensuojamos:
4.1. už kaimuose ir miesteliuose gyvenančius bendrojo ugdymo programas vykdančių mokyklų 9–12 klasių (gimnazijų 1–4 klasių) mokinius;
4.2. už kaimuose ir miesteliuose gyvenančius priešmokyklinio ugdymo ir 1–8 klasių mokinius iki artimiausios atitinkamą bendrojo ugdymo programą vykdančios mokyklos, ar mokyklos aptarnavimo teritorijoje esančią mokyklą;
4.5. už socialinių paslaugų įstaigose, vaikų socializacijos centruose, šeimynose gyvenančius mokinius;
5. Važiavimo išlaidos per mėnesį kompensuojamos už 4.1–4.2 punktuose nurodytus mokinius, mokyklų ar įstaigų darbo dienomis važiavusius į mokyklą ar įstaigą iki 40 km ir atgal vietinio reguliaraus susisiekimo autobusais, tolimojo reguliaraus susisiekimo autobusais, mokykliniais autobusais, kitu savivaldybei nuosavybės teise priklausančiu transportu (seniūnijų ir mokyklų autobusais) mokinio pažymėjime nurodytu maršrutu.
6. Važiavimo išlaidos parvykti ir sugrįžti į mokymo įstaigas kompensuojamos už 4.3–4.6 punkte nurodytus mokinius ir savaitgaliais bei švenčių dienomis.
II SKYRIUS
VAŽIAVIMO IŠLAIDŲ KOMPENSAVIMAS UŽ MOKINIŲ VEŽIMĄ
8. Vežėjų, įregistruotų rajono savivaldybėje, negautos pajamos nemokamai vežant mokinius vietiniais reguliaraus susisiekimo autobusais, atlyginamos pagal sutartis, sudarytas tarp vežėjų ir savivaldybės. Kitiems vežėjams (mokykloms ir seniūnijoms) lėšos skiriamos iš rajono biudžeto, paskaičiavus lėšų poreikį pagal tuo metu galiojančias kainas ir normatyvus ir administracijos direktoriaus įsakymu patvirtintu maršrutu sąrašu.
9. Mokslo metų pradžioje (iki rugsėjo 15 d.) mokymo, ugdymo įstaigos, vadovaujantis Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2020 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. V-2014 patvirtinta Mokinio pažymėjimo išdavimo ir naudojimo tvarka, privalo sutvarkyti mokinio pažymėjimus: pratęsti jų galiojimo terminus, patikslinti važiavimo keleiviniu transportu maršrutą, mokyklos pavadinimą ir kt.
10. Mokymo, ugdymo įstaigos mokslo metų pradžioje (iki rugsėjo 15 d.) ir per mokslo metus, pasikeitus mokinio maršrutui ar važiuojančių mokinių sąrašui, pagal duomenų teikimo formą (1 priedas) privalo pateikti Švietimo ir sporto skyriui ir vežėjams mokinių, kurie naudosis vežėjų paslaugomis, sąrašus, patvirtintus ugdymo, mokymo įstaigos vadovo, nurodant mokinio vardą, pavardę, mokinio pažymėjimo Nr., klasę, kurioje vaikas mokosi maršrutą, nuo kokios iki kokios stotelės ir kokiomis savaitės dienomis važiuoja. Vežėjai, gavę iš mokymo įstaigų sąrašus, suskaičiuoja važiavusių mokinių dienos ir savaitės bilietų kainas.
11. Pagal pateiktus sąrašus vežėjai apskaičiuoja per mėnesį negautas dėl nemokamo mokinių vežiojimo pajamas (kiekvieną mokslo dieną važiuojantiems mokiniams: mokslo dienų skaičius dauginamas iš dienos bilietų kainos, atskiromis dienomis važiuojantiems mokiniams: savaitės bilietų kainos dauginamos iš 4,3 (52 sav.: 12 mėn.).
12. Pasibaigus ataskaitiniam kalendoriniam mėnesiui, vežėjai iki kito mėnesio 10 d. pagal duomenų teikimo formą (2 priedas) pateikia rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriui ataskaitas apie nemokamai į mokymo įstaigas važiavusių mokinių skaičių, paskaičiuotas kompensacijas už nemokamą mokinių vežiojimą, taikant 7 procentų priskaičiuotos sumos nuolaidą. Švietimo ir sporto skyrius gali pareikalauti iš vežėjų ir kitų papildomų dokumentų, kuriais remiantis buvo parengtos ataskaitos.
13. Už ataskaitų pateikimą laiku ir nustatyta tvarka, jų duomenų teisingumą atsako vežėjai, surašę ir patvirtinę šias ataskaitas.
14. Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyrius patikrina ataskaitose pateiktų duomenų teisingumą ir nenustačius klaidų iš vežėjų gautas ataskaitas apie nemokamą mokinių vežimą kartu su sąskaitomis faktūromis pateikia apmokėti savivaldybės administracijos Centralizuotos buhalterinės apskaitos skyriui. Jeigu pateiktuose dokumentuose randama klaidų ar netikslumų, jie grąžinami patikslinti vežėjui, mokėjimas laikinai sustabdomas, iki 15 d. Gavus patikslintus duomenis, apmokėjimas atliekamas 15 punkte nustatyta tvarka. Vežėjams nepatikslinus duomenų apmokėjimas nevykdomas.
15. Savivaldybės administracijos Centralizuotos buhalterinės apskaitos skyrius iki einamojo mėnesio pabaigos perveda ataskaitose nurodytiems vežėjams lėšas už praėjusio mėnesio mokinių vežimą.
16. Rajono bendrojo lavinimo mokyklų, papildomo ugdymo įstaigų, profesinio mokymo įstaigų, vaikų globos mokiniams, važiuojantiems į mokymo įstaigas maršrutais, kuriuos aptarnauja kitų rajonų vežėjai, kompensuojama už pateiktus bilietus. Su šiais vežėjais atskiros sutartys nesudaromos. Mėnesiui pasibaigus, mokiniai turi pateikti bilietus savo mokymo įstaigai. Mokymo įstaigos vadovo nustatyta tvarka apskaičiuojamos ir išmokamos mokiniams priklausančios kompensacijos. Mokymo įstaigos iki kito mėnesio 10 d. pristato savivaldybės administracijos Švietimo skyriui prašymą dėl išmokėtų lėšų kompensavimo. Prašyme nurodoma važiavusio mokinio vardas pavardė, maršrutas, kuriuo mokinys važiavo, kartu pristatomos bilietų kopijos. Mokymo įstaigos vadovas atsako už važiavimo išlaidų kompensacijų apskaičiavimo, išmokėjimo ir apskaitos teisingumą.
17. Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyrius gautus mokyklų prašymus ir sąskaitas faktūras pateikia Centralizuotos buhalterinės apskaitos skyriui, kuris iki einamojo mėnesio pabaigos perveda lėšas mokymo įstaigoms važiavimo išlaidų kompensacijoms iš transporto lengvatoms (nemokamam mokinių vežiojimui) skirtų asignavimų.
18. Kuro sąnaudų išlaidos Rokiškio rajono savivaldybės tarybos sprendimu nustatytu keleivių vežimo reguliariais vietinio susisiekimo maršrutais už vieną nuvažiuotą kilometrą kompensuojamos:
18.1. tėvams, kurie nuosavu transportu vežioja savo vaikus, gyvenančius kaimuose ir miesteliuose, ir kurių negalima atvežti ir parvežti atgal reguliaraus susisiekimo autobusais, mokyklų autobusais dėl maršrutų stokos ar netinkamo važiavimo grafiko:
18.1.1 į Rokiškio rajono savivaldybės teritorijoje vykstančius užsiėmimus, veikiančius pagal neformaliojo vaikų švietimo programas;
18.2 Juridiniams asmenims, turintiems šeimynos statusą, kurie nuosavu transportu vežioja globojamus vaikus:
18.2.1. į Rokiškio rajono savivaldybės teritorijoje vykstančius užsiėmimus, veikiančius pagal neformaliojo vaikų švietimo programas;
19. Tėvai (globėjai), vežantys tik savo vaikus (globotinius) nuosavu transportu (toliau – Automobilis) kiekvienais metais su prašymu (3 priedas) kreipiasi į Mokyklos direktorių (toliau – direktorius). Prašymas turi būti suderintas su mokyklos, kurioje mokinys mokosi, direktoriumi ar jo įgaliotu asmeniu. Prie prašymo turi būti pridėta automobilio registracijos liudijimo kopija, automobilio techninės apžiūros rezultatų kortelės (ataskaita) kopija, transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo liudijimo kopija.
19.1. Jei nurodytas mokinys atitinka šio Aprašo sąlygas, mokyklos vadovas pasirašo nustatytos formos sutartį (4 priedas) su tėvais (globėjais) dėl patirtų išlaidų kompensavimo.
20. Juridiniai asmenys, turintys šeimynos statusą, kurie nuosavu transportu (toliau – Automobilis) vežioja globojamus vaikus kiekvienais metais su prašymu (5 priedas) kreipiasi į Rokiškio rajono savivaldybės administracijos direktorių. Prie prašymo turi būti pridėta šeimynos vaikų sąrašo, patvirtinto Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus, kopija, automobilio registracijos liudijimo kopija, automobilio techninės apžiūros rezultatų kortelės (ataskaita) kopija, transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo liudijimo kopija.
20.1. Jei juridiniai asmenys, turintys šeimynos statusą atitinka šio Aprašo sąlygas, administracijos direktorius pasirašo nustatytos formos sutartį (6 priedas) su juridiniais asmenimis, turinčiais šeimynos statusą dėl patirtų išlaidų kompensavimo.
20.2. Juridiniai asmenys, turintys šeimynos statusą, vežantys 18.2.1. ir 18.2.2 punktuose nustatytais atvejais šeimynos vaikus nuosavu transportu, gali sudaryti tik vieną sutartį ir gauti važiavimo išlaidų kompensavimą iki kito mėnesio 10 d. pagal pateiktus apskaitos dokumentus, nustatytus sutartyje.
21. Automobiliai, kuriais vežami mokiniai, turi būti:
22. Automobilio vairuotojas (asmuo vežantis mokinius, vaikus, turinčius negalią) turi laikytis saugaus eismo automobilių keliais taisyklių reikalavimų.
23. Mokinių, vaikų turinčių negalią ir juridinių asmenų, turinčių šeimynos statusą pavėžėjimo į mokyklą ir į namus išlaidos, tėvų (globėjų) nuosavu transportu, kompensuojamos už praėjusį mėnesį.
24. Mokyklos vadovas paskiria atsakingą asmenį už vaikų, turinčių negalią ir mokinių lankomumo apskaitą, kuris kiekvieną mėnesį iki kiti mėnesio 10 d. užpildo nustatytos formos pažymą (priedas Nr.7) ir nustatytos formos pažymą, kurią teikia tik neformaliojo švietimo įstaigos (priedas Nr.8), pateikia Švietimo ir sporto skyriui.
25. Švietimo ir sporto skyrius, gavęs pažymas iš mokyklų, teikia prašymą Finansų skyriui dėl asignavimų perkėlimo du kartus per metus (liepos ir gruodžio mėnesiais).
27. Mokykla perveda į nurodytą sutartyje tėvų (globėjų) sąskaitą išlaidų kompensavimo lėšas už praėjusį mėnesį iki kito mėnesio 30 d. iš savo įstaigai skirtų asignavimų.
III SKYRIUS
NEGAUTŲ DĖL TRANSPORTO LENGVATŲ TAIKYMO KELEIVIAMS PAJAMŲ ATLYGINIMAS VEŽĖJAMS
29. Vežėjų negautos pajamos dėl keleiviams suteiktų važiavimo vietinio reguliaraus susisiekimo autobusais lengvatų, nustatytų Lietuvos Respublikos transporto lengvatų įstatyme, atlyginamos pagal sutartis, sudarytas tarp vežėjų ir savivaldybės. Kitiems vežėjams (mokykloms ir seniūnijoms) lėšos skiriamos iš rajono biudžeto, paskaičiavus lėšų poreikį pagal tuo metu galiojančias kainas ir normatyvus ir administracijos direktoriaus įsakymu patvirtintu maršrutu sąrašu.
30. Pasibaigus ataskaitiniam kalendoriniam mėnesiui, vežėjai iki kito mėnesio 10 d. pateikia rajono savivaldybės administracijos Turto valdymo ir ūkio skyriui ataskaitas apie keleiviams parduotus su nuolaida važiavimo vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusais bilietus. Ataskaitoje nurodoma nuolaida procentais, parduotų su nuolaida bilietų skaičius, gautos pajamos už parduotus su nuolaida bilietus, negautos dėl keleiviams suteiktų važiavimo vietinio reguliaraus susisiekimo autobusais lengvatų pajamų atlyginimo dydis eurais. Turto valdymo ir ūkio skyrius gali pareikalauti iš vežėjų ir kitų papildomų dokumentų, kuriais remiantis buvo parengtos ataskaitos.
31. Už ataskaitų pateikimą laiku ir nustatyta tvarka, jų duomenų teisingumą atsako vežėjai, surašę ir patvirtinę šias ataskaitas ir pateikę sąskaitas faktūras.
32. Savivaldybės administracijos Turto valdymo ir ūkio skyrius iš vežėjų gautas ataskaitas apie lengvatinį keleivių vežimą kartu su sąskaitomis-faktūromis pateikia apmokėti savivaldybės administracijos Centralizuotos buhalterinės apskaitos skyriui.
IV SKYRIUS
KELEIVINIO KELIŲ TRANSPORTO VEŽĖJŲ NUOSTOLIŲ, PATIRTŲ VYKDANT KELEIVINIO KELIŲ TRANSPORTO VIEŠŲJŲ PASLAUGŲ ĮSIPAREIGOJIMUS,
KOMPENSAVIMAS
34. Įvertinus tai, kad vežant keleivius reguliariais vietinio susisiekimo maršrutais nustatyti vežimo tarifai turi tiesioginę įtaką vežėjų nuostoliams susidaryti ir savivaldybės administracija, išduodanti vežėjams leidimus vežti keleivius vietinio (miesto ir priemiesčio) reguliaraus susisiekimo autobusų maršrutais ir nustačiusi, kad šie maršrutai visuomenei yra reikalingi, tačiau vežėjams nuostolingi, kiekvieną mėnesį šiems vežėjams iš savivaldybės biudžete tam tikslui numatytų lėšų kompensuoja patirtus nuostolius pagal sudarytas su vežėjais sutartis.
35. Vežėjai, pasibaigus ataskaitiniam kalendoriniam ketvirčiui, iki kito mėnesio 20 d. pateikia savivaldybės administracijos Turto valdymo ir ūkio skyriui ataskaitas už ketvirtį ir didėjančiai nuo metų pradžios apie patirtus nuostolius, susidariusius dėl visuomenei reikalingų keleivinio kelių transporto paslaugų reguliaraus susisiekimo maršrutuose teikimo.
36. Ataskaitose nurodomos bendros išlaidos ir bendros pajamos, gautos per praėjusį mėnesį ir perskaičiuotos didėjančiai nuo metų pradžios vežant keleivius visais vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusų maršrutais. Pagal nurodytus duomenis apskaičiuojamas bendras nuostolių, susidariusių dėl keleivių vežimo vietinio (miesto ir priemiesčio) reguliaraus susisiekimo autobusų maršrutais augančiai nuo metų pradžios, kompensavimo dydis.
37. Už ataskaitų apie patirtus nuostolius dėl keleivių vežimo vietinio reguliaraus susisiekimo autobusų maršrutais pateikimą laiku ir nustatytąja tvarka, jose esančių duomenų teisingumą atsako vežėjai, surašę ir patvirtinę šias ataskaitas ir pateikę sąskaitas faktūras.
38. Savivaldybės administracijos Turto valdymo ir ūkio skyrius gali pareikalauti iš vežėjų ir kitų papildomų ataskaitų ar dokumentų, kurių pagrindu buvo sudarytos ataskaitos.
39. Savivaldybės administracijos Turto valdymo ir ūkio skyrius ataskaitas su sąskaitomis faktūromis pateikia Centralizuotos buhalterinės apskaitos skyriui, kuris iki kito mėnesio 10 d. pagal skirtus asignavimus kompensuoja vežėjų patirtus per praėjusį mėnesį nuostolius dėl keleivių vežimo vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusų maršrutais.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
40. Tai, kas nereglamentuota Apraše, sprendžiama taip, kaip numatyta Lietuvos Respublikos teisės aktuose.
42. Savivaldybės biudžeto lėšų panaudojimo finansinę kontrolę vykdo Rokiškio rajono savivaldybės kontrolierius ir Rokiškio rajono savivaldybės administracijos Centralizuota vidaus audito tarnyba.
43. Apraše nustatyti duomenų teikėjai nuslėpę ar pateikę neteisingus duomenis, reikalingus kompensacijoms, negautoms pajamoms ir nuostoliams apskaičiuoti, ir dėl to neteisėtai gavę Rokiškio rajono savivaldybės biudžeto lėšas, privalo jas grąžinti. Neteisėtai gautos ir negrąžintos Rokiškio rajono savivaldybės biudžeto lėšos išieškomos Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka.