vALSTYBINĖ KAINŲ IR ENERGETIKOS KONTROLĖS KOMISIJA
Nutarimas
DĖL VALSTYBINĖS KAINŲ IR ENERGETIKOS KONTROLĖS KOMISIJOS 2006 M. GRUODŽIO 21 D. NUTARIMO NR. O3-92 „DĖL GERIAMOJO VANDENS TIEKIMO IR NUOTEKŲ TVARKYMO PASLAUGŲ KAINŲ NUSTATYMO METODIKOS“ PAKEITIMO
2017 m. spalio 17 d. Nr. O3E-443
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo 9 straipsnio 1 dalies 1, 2, 6 ir 12 punktais ir atsižvelgdama į Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (toliau – Komisija) Šilumos ir vandens departamento Vandens skyriaus 2017 m. spalio 9 d. pažymą Nr. O5E-257 „Dėl Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainų nustatymo metodikos pakeitimo“, Komisija nutaria:
1. Pakeisti Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo bei paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų kainų nustatymo metodiką, patvirtintą Komisijos 2006 m. gruodžio 21 d. nutarimu Nr. O3-92 „Dėl Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainų nustatymo metodikos“ (toliau – Metodika):
1.1. Pakeisti Metodikos 26 punktą ir jį išdėstyti taip:
„26. Ūkio subjektas, vadovaudamasis šios Metodikos 13 punkte nurodytais principais, visas patiriamas sąnaudas galutinėms paslaugoms privalo priskirti vienai iš šių kategorijų:
26.1. tiesioginių sąnaudų kategorijai priskiriamos sąnaudos, kurių atsiradimą (susiformavimą) ir apimtį lėmė konkrečios paslaugos ir jų apimtis ataskaitiniu laikotarpiu;
26.2. netiesioginių sąnaudų kategorijai priskiriamos sąnaudos, kurių atsiradimą (susiformavimą) lėmė keleto paslaugų grupė, vidinis procesas ar jų grupė, ir kurių sąsajumas su konkrečiomis paslaugomis yra netiesioginis;
26.3. bendrųjų (administracinių) sąnaudų kategorijai priskiriamos sąnaudos, skirtos Ūkio subjekto bendram veiklos palaikymui (užtikrinimui), kurios su konkrečiomis paslaugomis neturi nei tiesioginio, nei netiesioginio sąsajumo, tačiau kurių atsiradimą (susiformavimą) lėmė poreikis užtikrinti Ūkio subjekto organizacinės veiklos nepertraukiamumą, saugumą, stabilumą;
1.2. Pakeisti Metodikos 40 punktą ir jį išdėstyti taip:
„40. Ūkio subjekto Reguliuojančiajai institucijai pateikta metinė atskaitomybė privalo būti patikrinta nepriklausomo audito. Ūkio subjektas privalo pateikti Reguliuojančiajai institucijai nepriklausomo audito išvadą. Šiuo atveju nepriklausomo audito patikros objektas turi būti Metodikos 3, 7 ir 14 priedai, Ūkio subjekto ataskaitiniu laikotarpiu naudotos Reguliavimo apskaitos sistemos ir Metodikos 3, 7 ir 14 priedų atitikimas šioje Metodikoje nustatytoms taisyklėms. Nepriklausomo audito išvada yra vieša ir skelbiama Ūkio subjekto tinklalapyje.“
1.3. Pakeisti Metodikos 44.3.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:
1.4. Pakeisti Metodikos 45.5.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„45.5.2. Metinis darbo užmokesčio fondas skaičiuojamas atitinkamos reguliuojamos veiklos darbuotojų skaičių padauginus iš darbuotojų vidutinio darbo užmokesčio. Vidutinis mėnesio darbo užmokestis nustatomas atsižvelgus į pagal Metodikos 42.1, 42.3, 42.5−42.6 papunkčius suskaičiuotą vidutinį darbo užmokestį bei, Ūkio subjektui pateikus poreikį pagrindžiančias priežastis, įvertinus ne didesnį nei Finansų ministerijos prognozuojamą realaus vidutinio darbo užmokesčio pokytį ateinantį ataskaitinį laikotarpį.
45.5.21. Kai Ūkio subjekto darbuotojų skaičius yra mažesnis už atitinkamos Ūkio subjektų grupės lyginamosios analizės rodiklius, darbuotojų vidutinis darbo užmokestis gali būti didesnis už Lietuvos statistikos departamento paskutinio skelbiamo vidutinio vandens tiekimo, nuotekų valymo, atliekų tvarkymo ir regeneravimo veiklos ketvirčio darbo užmokesčio duomenis. Visais atvejais darbo užmokesčio fondas neturi viršyti siektino darbo užmokesčio fondo sumos, suskaičiuotos siektiną darbuotojų skaičių padauginus iš Lietuvos statistikos departamento minėtos veiklos vidutinio darbo užmokesčio;“
1.5. Pakeisti Metodikos 47.7 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„47.7. faktinius, tačiau ne didesnius kaip 2 proc., geriamojo vandens nuostolius daugiabučių namų tinkluose, susidarančius dėl geriamojo vandens apskaitos prietaisų paklaidų, atsirandančių tarp įrengtų įvadinių daugiabučių namų geriamojo vandens apskaitos prietaisų ir geriamojo vandens apskaitos prietaisų butuose. Jei daugiabučių namų įvaduose dėl techninių ar kitų priežasčių nėra galimybės įrengti įvadinių apskaitos prietaisų, faktiniai geriamojo vandens nuostoliai daugiabučių namų tinkluose nustatomi pagal atitinkamos Ūkio subjektų grupės, kuriai pagal Lyginamosios analizės aprašą priskiriamas Ūkio subjektas, vidutinį rodiklį.“
1.6. Papildyti Metodikos 48 punktą 48.6 papunkčiu ir jį išdėstyti taip:
1.7. Pakeisti Metodikos 50.1.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„50.1.1. kai vartotojai su Ūkio subjektu už geriamojo vandens tiekimo paslaugas atsiskaito pagal butuose įrengtų geriamojo vandens apskaitos prietaisų rodmenis, į kainą įskaičiuojami faktiniai, tačiau ne didesni kaip 2 proc., leistini geriamojo vandens nuostoliai daugiabučių namų tinkluose, susidarantys dėl geriamojo vandens apskaitos prietaisų paklaidų, atsirandančių tarp įrengtų įvadinių daugiabučių namų geriamojo vandens apskaitos prietaisų ir geriamojo vandens apskaitos prietaisų butuose.“
1.8. Pakeisti Metodikos 51.1.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„51.1.1. kai vartotojai su Ūkio subjektu už nuotekų tvarkymo paslaugas atsiskaito pagal butuose įrengtų geriamojo vandens apskaitos prietaisų rodmenis, į kainą įskaičiuojami faktiniai, tačiau ne didesni kaip 2 proc., leistini geriamojo vandens nuostoliai daugiabučių namų tinkluose, susidarantys dėl geriamojo vandens apskaitos prietaisų paklaidų, atsirandančių tarp įrengtų įvadinių daugiabučių namų geriamojo vandens apskaitos prietaisų ir geriamojo vandens apskaitos prietaisų butuose.“
1.9. Pakeisti Metodikos 52.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„52.1. atsiskaitomųjų apskaitos prietaisų priežiūros ir vartotojų aptarnavimo paslaugos kaina vartotojams (gyventojams), perkantiems geriamąjį vandenį ir nuotekų tvarkymo paslaugas butuose, nustatoma butui, vartotojams, perkantiems geriamąjį vandenį ir nuotekų tvarkymo paslaugas daugiabučių gyvenamųjų namų įvade – namui, vartotojams, perkantiems geriamąjį vandenį ir nuotekų tvarkymo paslaugas individualių gyvenamųjų namų ar kitų patalpų, skirtų asmeninėms, šeimos ar namų reikmėms, įvaduose ir abonentams – vienam apskaitos prietaisui. Abonentams ir individualiems namams, turintiems kelis įvadus, pardavimo sąnaudos susideda iš visų Apskaitos veiklos kainų apskaitos prietaisams sumos. Atsiskaitomųjų apskaitos prietaisų priežiūros ir vartotojų aptarnavimo paslaugos kaina abonentams diferencijuojama pagal Ūkio subjekto nustatytus diferencijavimo principus ir diferencijuota kaina tvirtinama savivaldybės tarybos sprendimu, tačiau diferencijuotų Apskaitos veiklos kainų abonentams pajamos negali būti didesnės už Komisijos suderintas Apskaitos veiklos pajamas iš abonentų. Vartotojams, perkantiems geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugas daugiabučių namų butuose, atsiskaitomųjų apskaitos prietaisų priežiūros ir vartotojų aptarnavimo paslaugos kaina susideda iš dviejų dalių: Apskaitos veiklos sąnaudų dalies daugiabučių namų įvade ir Apskaitos veiklos sąnaudų butuose. Vartotojai, atsiskaitantys daugiabučio namo įvade, Apskaitos veiklos sąnaudas padengia proporcingai butų skaičiui. Tais atvejais, kai dėl techninių ar kitų priežasčių nėra galimybės įrengti atsiskaitomųjų apskaitos prietaisų, skaičiuojant Apskaitos veiklos kainą, apskaitos prietaisų nusidėvėjimo ir priežiūros (remonto, metrologinės patikros, kuro) bei apskaitos prietaisų priežiūros darbuotojų (įrengiančių, remontuojančių, keičiančių, atliekančių metrologinę patikrą, tikrinančių rodmenis) užmokesčio sąnaudos į kainą netraukiamos.“
1.10. Pakeisti Metodikos 52.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„52.2. Apskaitos veiklos kainos skaičiuojamos vartotojams vienam butui (vartotojui) (KAVdb, KAVdi), o individualiam namui (vartotojui) (KAVin) ir abonentams vienam apskaitos prietaisui (KAVas). Apskaitos prietaisai skirstomi į šias grupes:
– individualiųjų gyvenamųjų namų ar kitų patalpų, skirtų asmeninėms, šeimos ar namų reikmėms įvaduose įrengti apskaitos prietaisai;
– daugiabučių gyvenamųjų namų įvaduose įrengti apskaitos prietaisai;
– butuose įrengti apskaitos prietaisai;
– abonentų įvaduose įrengti apskaitos prietaisai.
Suskaičiuojamos kiekvienos apskaitos prietaisų grupės apskaitos prietaisų nusidėvėjimo (CNpk) sąnaudos. Likusios Apskaitos veiklos sąnaudos (einamojo remonto ir eksploatacinių medžiagų, personalo, apskaitos prietaisų priežiūros ir vartotojų aptarnavimo tarnybos turto nusidėvėjimo, elektros ir šilumos energijos, aptarnavimo (paslaugų ir darbų pagal sutartis) ir kitos) suskaičiuojamos kiekvienai apskaitos prietaisų grupei proporcingai apskaitos prietaisų nusidėvėjimo sąnaudoms arba pagal Ūkio subjekto pasirinktą principą, atitinkantį Metodikos 59 punkte nustatytus kriterijus.“
1.11. Pakeisti Metodikos 57.1.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„57.1.2. efektyvumo koeficiento įtaka perskaičiuojamai geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo, paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų kainai nustatoma pagal formulę:
čia:
∆KEF,i,y – kainos pokytis metais y dėl efektyvumo koeficiento, Eur/m3, Eur/butui per mėn., Eur/apskaitos prietaisui per mėn., Eur/namui per mėn.,
Qi,y – metais y parduotų reguliuojamų paslaugų kiekis, m3/metus.“
1.12. Pakeisti Metodikos 57.2.1.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„57.2.1.1. geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kiekio koeficientas skaičiuojamas pagal formulę:
čia:
IGVT, NTQ, y – geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kiekio koeficientas, vieneto dalimis;
QGVT, NT, y – faktiškai realizuotas geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainų perskaičiavimo ataskaitinio laikotarpio y paslaugų kiekis, m3;
QGVT, NT – bazinėje kainoje nustatytas geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų realizavimo kiekis su nuostoliais daugiabučių namų tinkluose, viršijančiais leistiną dydį, m3;
QGVT, NT, Nd – bazinėje kainoje nustatytas geriamojo vandens nuostolių daugiabučių namų tinkluose kiekis, viršijantis leistiną dydį, m3;
QGVT, NT, Nd, y – faktinis geriamojo vandens nuostolių daugiabučių namų tinkluose kiekis, viršijantis leistiną dydį (arba trūkstamas daugiabučiuose namuose surinkti nuostolių kiekis iki bazinėje kainoje nustatyto nuostolių, viršijančių leistiną dydį, kiekio), m3.“
1.13. Pakeisti Metodikos 57.2.2.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„57.2.2.1. nuotekų transportavimo asenizacijos transporto priemonėmis paslaugų kiekio koeficientas skaičiuojamas pagal formulę:
čia:
INTmQ, y – nuotekų transportavimo asenizacijos transporto priemonėmis paslaugų kiekio koeficientas, vieneto dalimis;
QNTm, y – faktiškas nuotekų transportavimo asenizacijos transporto priemonėmis paslaugų kainų perskaičiavimo ataskaitinio laikotarpio y paslaugų kiekis, m3.“
1.14. Pakeisti Metodikos 57.2.3.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„57.2.3.1. paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų kiekio koeficientas skaičiuojamas pagal formulę:
čia:
IPNTQ, y – paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų kiekio koeficientas, vieneto dalimis;
QPNT, y – faktiškas paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų kainų perskaičiavimo ataskaitinio laikotarpio y paslaugų kiekis, m3.“
1.15. Pakeisti Metodikos 57.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„57.3. ilgalaikio turto vienetų nusidėvėjimo (amortizacijos) sąnaudų pokytį dėl naujai pagal Veiklos ir plėtros planą faktiškai pradėtų eksploatuoti ilgalaikio turto vienetų. Šiuo atveju nusidėvėjimo sąnaudos skaičiuojamos atsižvelgtus į Metodikos 31.7–31.12 papunkčių ribojimus. Nusidėvėjimo (amortizacijos) sąnaudų pokyčio įtaka perskaičiuojamai geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo, paviršinio nuotekų tvarkymo paslaugų kainai nustatoma pagal formulę:
čia:
∆KINVN(A),i,y – kainos pokytis metais y dėl nusidėvėjimo (amortizacijos) sąnaudų pokyčio, susijusio su faktiškai pradėtais eksploatuoti ilgalaikio turto vienetais per praėjusį ataskaitinį laikotarpį, Eur/m3, Eur/butui per mėn., Eur/apskaitos prietaisui per mėn., Eur/namui per mėn.;
CINVN(A),i,y – faktiškai įvykdytų investicinių projektų per praėjusį ataskaitinį laikotarpį nusidėvėjimo (amortizacijos) sąnaudos, priskirtos paslaugai, metais y, Eur;“
1.16. Pakeisti Metodikos 57.4.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„57.4.2. įsigyjamo geriamojo vandens, nuotekų tvarkymo paslaugų kainų neatitikimo įtaka perskaičiuojamai geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainai nustatoma pagal formulę:
čia:
∆KGVp, NTp,i,y – kainos pokytis metais y dėl įsigyjamo geriamojo vandens, nuotekų tvarkymo paslaugų kainų pokyčio, Eur/m3;“
1.17. Pakeisti Metodikos 57.5.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„57.5.2. elektros energijos kainų neatitikimo įtaka perskaičiuojamai geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų, paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų kainai nustatoma pagal formulę:
čia:
∆KE,i,y – kainos pokytis metais y dėl elektros energijos kainų pokyčio, Eur/m3, Eur/butui per mėn., Eur/apskaitos prietaisui per mėn., Eur/namui per mėn.;“
1.18. Pakeisti Metodikos 57.6.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„57.6.2. šilumai naudojamų energetinių išteklių kainų neatitikimo įtaka perskaičiuojamai geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo, paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų kainai nustatoma pagal formulę:
čia:
∆KŠ,i,y – kainos pokytis metais y dėl šilumai naudojamų energetinių išteklių kainų pokyčio, Eur/m3, Eur/butui per mėn., Eur/apskaitos prietaisui per mėn., Eur/namui per mėn.;“
1.19. Pakeisti Metodikos 57.7.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„57.7.2. technologinių medžiagų ir technologinio kuro kainų neatitikimo įtaka perskaičiuojamai geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo, paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų kainai nustatoma pagal formulę:
čia:
∆KTk,i,y – kainos pokytis metais y dėl technologinių medžiagų ir technologinio kuro kainų pokyčio, Eur/m3.“
1.20. Pakeisti Metodikos 57.8.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„57.8.2. mokesčių tarifų neatitikimo įtaka perskaičiuojamai geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo, paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų kainai nustatoma pagal formulę:
čia:
∆KT,i,y – kainos pokytis metais y dėl mokesčių tarifų pokyčio, Eur/m3, Eur/butui per mėn., Eur/apskaitos prietaisui per mėn., Eur/namui per mėn.;“
1.21. Papildyti Metodiką nauju 57.9 papunkčiu ir jį išdėstyti taip:
„57.9. faktinius Finansų ministerijos skelbiamo darbo užmokesčio pokyčius:
57.9.1. Finansų ministerijos skelbiamo darbo užmokesčio pokyčio koeficientas skaičiuojamas pagal formulę:
čia:
IPT,y – Finansų ministerijos skelbiamo darbo užmokesčio pokyčio koeficientas, vieneto dalimis;
kDU(y=2) – Finansų ministerijos skelbiamas darbo užmokesčio pokytis, įvertintas bazinės kainos perskaičiavimo metu, proc.;
kDU(y+1) – Ūkio subjektui pateikus poreikį pagrindžiančias priežastis, Finansų ministerijos skelbiamas darbo užmokesčio pokytis ateinančiam ataskaitiniam laikotarpiui, proc.;
57.9.2. Finansų ministerijos skelbiamo darbo užmokesčio pokyčio įtaka perskaičiuojamai geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo, paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų kainai nustatoma pagal formulę:
čia:
∆KP,i,y – kainos pokytis metais y dėl Finansų ministerijos skelbiamo darbo užmokesčio pokyčio, Eur/m3, Eur/butui per mėn., Eur/apskaitos prietaisui per mėn., Eur/namui per mėn.;“
1.23. Pakeisti Metodikos 57.10 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„57.10. investicijų grąžos pokytį, išplaukiantį iš Ūkio subjekto įvykdytų investicinių projektų pobūdžio. Investicijų grąžos pokyčio (dėl įvykdytų ir įvestų į eksploataciją investicinių projektų per praėjusį ataskaitinį laikotarpį) įtaka perskaičiuojamai kainai nustatoma pagal formulę:
čia:
∆KINVJRi,y – kainos pokytis metais y dėl priskaitytinos investicijų grąžos pokyčio, susijusio su per praėjusį ataskaitinį laikotarpį įvykdytais investiciniais projektais, Eur/m3, Eur/butui per mėn., Eur/apskaitos prietaisui per mėn., Eur/namui per mėn.;
JRINVi – nustatyta investicijų grąžos apimtis, priskirta paslaugai, Eur;
JRINVi,y – investicijų grąžos, susijusios su per praėjusį ataskaitinį laikotarpį įvykdytais investiciniais projektais, apimtis, priskirta paslaugai, metais y, Eur;
∆JRINVi – investicijų grąžos, susijusios su per praėjusį ataskaitinį laikotarpį įvykdytais investiciniais projektais, apimties, priskirtos paslaugai, pokytis, Eur;“
1.24. Pakeisti Metodikos 57.11.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„57.11.3. investicijų grąžos pokyčio (dėl skolinto kapitalo kainos Rd pokyčio) įtaka perskaičiuojamai kainai nustatoma pagal formulę:
čia:
∆KWACCJR, i, y – kainos pokytis metais y dėl priskaitytinos investicijų grąžos pokyčio, susijusio su skolinto kapitalo kainos Rd pokyčiu, Eur/m3, Eur/butui per mėn., Eur/apskaitos prietaisui per mėn., Eur/namui per mėn.;
JRWACCi – priskaityta investicijų grąžos apimtis, priskirta paslaugai, Eur;
JRWACCi, y – investicijų grąžos apimtis metais y, priskirta paslaugai, perskaičiuota atsižvelgiant į skolinto kapitalo kainos Rd pokyčius, Eur;
∆JRWACCi – investicijų grąžos pokytis metais y dėl priskaitytinos investicijų grąžos pokyčio, susijusio su skolinto kapitalo kainos Rd pokyčiu, Eur;
ry – protingumo kriterijų atitinkanti investicijų grąžos norma metais y, proc.;
Rd, y – skolinto kapitalo kaina (palūkanų norma) metais y, proc.;
Re – nuosavo kapitalo grąža, proc.;
my – Lietuvoje taikomas pelno mokesčio tarifas metais y, vieneto dalimis;“
1.25. Pakeisti Metodikos 57.12 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„57.12. kitus, nuo Ūkio subjekto valios nepriklausančių veiksnių nulemtus, neišvengiamus sąnaudų pokyčius. Kitų sąnaudų pokyčio įtaka perskaičiuojamai kainai nustatoma pagal formulę:
čia:
∆KX, i, y – kainos pokytis metais y dėl kitų sąnaudų pokyčių, nepriklausančių nuo Ūkio subjekto valios, Eur/m3, Eur/butui per mėn., Eur/apskaitos prietaisui per mėn., Eur/namui per mėn.;
CX,i,y – nuo Ūkio subjekto valios nepriklausančių veiksnių nulemtos paslaugų kainų perskaičiavimo ataskaitinio laikotarpio sąnaudos, priskirtos paslaugai, Eur;“
1.26. Pakeisti Metodikos 57.13 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„57.13. Jei pagal veiklos plano vykdymo ataskaitą už praėjusį ataskaitinį laikotarpį, veiklos plano priemonės visiškai nebuvo įvykdytos ar įvykdytos ne laiku, įtaka perskaičiuojamai geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo, paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų kainai nustatoma pagal formulę:
čia:
∆KVP,i,y – kainos pokytis metais y dėl veiklos plano neįvykdymo ar nevisiško įvykdymo, Eur/m3, Eur/butui per mėn., Eur/apskaitos prietaisui per mėn., Eur/namui per mėn.;
NCi,yVP,i – praėjusio ataskaitinio laikotarpio veiklos plane numatytų įvykdyti priemonių būtinųjų sąnaudų, priskirtų reguliuojamai paslaugai, apimtis, Eur/metams;
NCVP,i – pirmųjų bazinio laikotarpio metų arba paskutinio paslaugų kainų perskaičiavimo ataskaitinio laikotarpio veiklos plane numatytų įvykdyti priemonių būtinųjų sąnaudų, priskirtų reguliuojamai paslaugai, apimtis, Eur/metams;“
1.27. Pakeisti Metodikos 57.14 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„57.14. faktinės ataskaitinio laikotarpio ir Ūkio subjektui bazinėje kainoje nustatytos investicijų grąžos neatitiktį, jeigu Ūkio subjekto faktinė ataskaitinio laikotarpio investicijų grąža viršija Reguliuojančiosios institucijos bazinėje kainoje nustatytą investicijų grąžą daugiau kaip 3 procentais. Skaičiuojant faktinę ataskaitinio laikotarpio investicijų grąžą, eliminuojami perskaičiavimo metu įvertinti Metodikos 57.2–57.9, 57.12–57.13, 57.15 papunkčiuose nurodytų sąnaudų pasikeitimai. Šiuo atveju įtaka kainai nustatoma pagal formulę:
čia:
∆KSt,i,y – kainos pokytis metais y dėl faktinės investicijų grąžos neatitikimo bazinėje kainoje nustatytai, Eur/m3, Eur/butui per mėn., Eur/apskaitos prietaisui per mėn., Eur/namui per mėn.;
JRy – faktinė ataskaitinio laikotarpio investicijų grąža, tūkst. Eur.
Tuo atveju, kai Ūkio subjekto faktinė ataskaitinio laikotarpio investicijų grąža viršija Reguliuojančiosios institucijos bazinėje kainoje nustatytą investicijų grąžą dėl Ūkio subjekto Komisijai įrodyto veiklos efektyvumo, tai yra dėl sąnaudų suefektyvinimo priėmus verslo sprendimus dėl Ūkio subjekto reorganizacijos ir kitus sprendimus, kurie tiesiogiai nesusiję su Ūkio subjekto vykdoma reguliuojama veikla, įtaka kainai nustatoma pagal formulę:
čia:
JRiWACC – baziniams metams pagal Metodikos 45.8.1-45.8.3 papunkčius suskaičiuota investicijų grąža, tūkst. Eur.
Kitam kainų reguliavimo periodui, būtinosios sąnaudos vertinamos pagal perskaičiavimo metu Ūkio subjekto Komisijai įrodytus sąnaudų suefektyvinimo rezultatus;“
1.28. Pakeisti Metodikos 57.15 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„57.15. Kintamosios sąnaudos, nurodytos Metodikos 44.1–44.6 papunkčiuose, perskaičiuojamos pagal Metodikos 57.2 papunktį perskaičiuotus geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo, paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų kiekius, atsižvelgiant ir neviršijant Ūkio subjekto aptarnaujamos teritorijos paklausos (poreikio). Kintamų sąnaudų pokyčio įtaka perskaičiuojamai kainai nustatoma pagal formulę:
čia:
∆KKsan,i,y – kainos pokytis metais y dėl kintamų sąnaudų, perskaičiuotų pagal Metodikos
57.2 papunktį perskaičiuotus geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo, paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų kiekius, pokyčio, Eur/m3;
CQKsan,i,y – paslaugai priskirtos kintamosios sąnaudos, perskaičiuotos išgaunamo, ruošiamo ir pristatomo geriamojo vandens, surenkamų ir išvalomų nuotekų, tvarkomo dumblo, surenkamų ir valomų paviršinių nuotekų kiekiui, perskaičiuotam pagal Metodikos 57.2 papunktį suskaičiuotą geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo, paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų realizacijos kiekio neatitikimą tarp nustatyto bazinėje kainoje ir faktiškai realizuoto, tūkst. Eur;
CKsan,i – pagal Metodikos 57.4, 57.5, 57.7, 57.8 papunkčius perskaičiuotos kintamosios sąnaudos priskirtos paslaugai, tūkst. Eur.
Kintamosios sąnaudos, perskaičiuotos išgaunamo, ruošiamo ir pristatomo geriamojo vandens, surenkamų ir išvalomų nuotekų, tvarkomo dumblo, surenkamų ir valomų paviršinių nuotekų kiekiui, perskaičiuotam pagal Metodikos 57.2 papunktį suskaičiuotą geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo, paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų realizacijos kiekio neatitikimą, skaičiuojamos pagal formulę:
čia:
Qq,i,y – pagal perskaičiuotus geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo, paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų realizacijos kiekius suskaičiuotas išgaunamo, ruošiamo ir pristatomo geriamojo vandens, surenkamų ir išvalomų nuotekų, tvarkomo dumblo, surenkamų ir valomų paviršinių nuotekų kiekis, tūkst. m3;
Qq,i – bazinėje kainoje nustatytas išgaunamo, ruošiamo ir pristatomo geriamojo vandens, surenkamų ir išvalomų nuotekų, tvarkomo dumblo, surenkamų ir valomų paviršinių nuotekų kiekis, tūkst. m3;“
1.29. Pakeisti Metodikos 62.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„62.1. geriamojo vandens tiekėjai ir nuotekų tvarkytojai, paviršinių nuotekų tvarkytojai vadovaudamiesi Metodika, parengia ir ne vėliau kaip likus 5 mėn. iki einamojo reguliavimo periodo pabaigos teikia Komisijai derinti geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo, paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų bazinių kainų projektus. Kartu su teikiamais derinti kainų projektais geriamojo vandens tiekėjai ir nuotekų tvarkytojai, paviršinių nuotekų tvarkytojai pateikia:“
1.30. Papildyti Metodikos 62.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„62.4. Geriamojo vandens tiekėjai ir nuotekų tvarkytojai, paviršinių nuotekų tvarkytojai praneša Komisijai savivaldybių tarybų nustatytas geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo, paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų bazines kainas arba informuoja, kad per Įstatyme nurodytą laikotarpį savivaldybės taryba nenustatė geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo, paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų bazinių kainų per 10 dienų nuo kainų nustatymo arba nuo įstatyme nurodyto laikotarpio kainoms nustatyti pabaigos. Kartu su šia informacija geriamojo vandens tiekėjai ir nuotekų tvarkytojai pateikia savivaldybės tarybos sprendimu diferencijuotos Apskaitos veiklos kainos abonentams duomenis (apskaitos prietaisų, kuriems taikoma nustatyta kaina, skaičių ir pajamas iš kiekvienos diferencijuotos apskaitos prietaisų grupės). Tuo atveju, kai Komisija vienašališkai nustato geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo, paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų bazines kainas, geriamojo vandens tiekėjai ir nuotekų tvarkytojai per 10 dienų pateikia Komisijai direktoriaus įsakymu diferencijuotos Apskaitos veiklos kainos abonentams duomenis (apskaitos prietaisų, kuriems taikoma nustatyta kaina, skaičių ir pajamas iš kiekvienos diferencijuotos apskaitos prietaisų grupės).“
1.31. Pakeisti Metodikos 63.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„63.1. geriamojo vandens tiekėjai ir nuotekų tvarkytojai, paviršinių nuotekų tvarkytojai vadovaudamiesi Metodika, parengia ir ne vėliau kaip likus 5 mėn. iki einamojo reguliavimo periodo pabaigos teikia Komisijai derinti perskaičiuotų geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo, paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų bazinių kainų projektus. Kartu su teikiamais derinti kainų projektais geriamojo vandens tiekėjai ir nuotekų tvarkytojai, paviršinių nuotekų tvarkytojai pateikia:“
1.32. Papildyti Metodikos 63.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„63.4. Geriamojo vandens tiekėjai ir nuotekų tvarkytojai, paviršinių nuotekų tvarkytojai praneša Komisijai savivaldybių tarybų nustatytas perskaičiuotas geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo, paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų bazines kainas arba informuoja, kad per Įstatyme nurodytą laikotarpį savivaldybės taryba nenustatė perskaičiuotų geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo, paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų bazinių kainų per 10 dienų nuo kainų nustatymo arba nuo Įstatyme nurodyto laikotarpio kainoms nustatyti pasibaigimo.“
2. Nustatyti, kad: