Visagino savivaldybės taryba
sprendimas
DĖl BUDINČIO GLOBOTOJO IR GLOBĖJO, nesusijusio giminystės ryšiais, VEIKLOS ORGANIZAVIMO VISAGINO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2019 m. birželio 27 d. Nr. TS-154
Visaginas
Visagino savivaldybės taryba, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 9 straipsnio 1 dalimi, 16 straipsnio 4 dalimi, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 13 straipsnio 1 dalimi, Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. sausio 19 d. įsakymu Nr. A1-28 „Dėl Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ 4.1 ir 4.2 papunkčiais, siekdama įgyvendinti Perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams 2014–2020 metų veiksmų plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2014 m. vasario 14 d. įsakymu Nr. A1-83 „Dėl Perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams 2014–2020 metų veiksmų plano patvirtinimo“, 1 tikslą, nusprendžia:
1. Patvirtinti Budinčio globotojo ir globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, veiklos organizavimo Visagino savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedama).
2. Pripažinti netekusiu galios Visagino savivaldybės tarybos 2018 m. rugpjūčio 29 d. sprendimą Nr. TS-153 „Dėl Budinčio globotojo ir socialinio globėjo veiklos organizavimo Visagino savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“.
PATVIRTINTA
Visagino savivaldybės tarybos
2019 m. birželio 27 d. sprendimu Nr. TS-154
BUDINČIO GLOBOTOJO IR GLOBĖJO, NESUSIJUSIO GIMINYSTĖS RYŠIAIS, VEIKLOS ORGANIZAVIMO VISAGINO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Budinčio globotojo ir globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais veiklos organizavimo Visagino savivaldybėje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato likusio be tėvų globos vaiko (toliau – vaikas) priežiūros budinčio globotojo šeimoje ir vaiko globos (rūpybos) bei priežiūros globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, šeimoje organizavimo tvarką, mokėjimo už vaiko priežiūrą budinčio globotojo bei mokėjimo už vaiko globą (rūpybą) ir vaiko priežiūrą globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, šeimoje dydį ir tvarką Visagino savivaldybėje (toliau – Savivaldybė).
2. Vaiko priežiūra budinčio globotojo šeimoje, vaiko globa (rūpyba) ir vaiko priežiūra globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, šeimoje organizuojama siekiant užtikrinti vaiko teisių ir įstatymu ginamų interesų įgyvendinimą ir apsaugą, suteikiant vaikui savo gyvenamoje vietoje ir natūralioje šeimos aplinkoje, tokias šeimos aplinkai artimas gyvenimo sąlygas, kokių reikia jo fizinei, protinei, dvasinei, dorovinei bei socialinei raidai.
3. Apraše vartojamos sąvokos:
3.1. Budintis globotojas – fizinis asmuo, atitinkantis Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse (toliau – Civilinis kodeksas) globėjui (rūpintojui) keliamus reikalavimus, išklausęs globėjų ir įtėvių mokymus ir budinčių globotojų konsultavimo kursus, pagal su globos centru sudarytą tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį prižiūrintis likusius be tėvų globos vaikus, socialinę riziką patiriančius vaikus, su kuriais nėra susietas giminystės ryšiais, arba šioje sutartyje nustatytais atvejais teikiantis kitokią pagalbą vaiko tėvams, siekiant grąžinti vaiką į šeimą.
3.2. Globėjas, nesusijęs giminystės ryšiais – fizinis asmuo, atitinkantis Civiliniame kodekse globėjui (rūpintojui) keliamus reikalavimus, išklausęs globėjų ir įtėvių mokymus, įgyvendinantis Civiliniame kodekse numatytas globėjo (rūpintojo) teises bei pareigas, ir (ar) pagal su globos centru sudarytą tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį prižiūrintis likusius be tėvų globos vaikus, socialinę riziką patiriančius vaikus, su kuriais nėra susietas giminystės ryšiais. Vaiko globos (rūpybos) atveju globėjas, nesusijęs giminystės ryšiais, yra vaiko atstovas pagal įstatymą.
3.3. Globos centras – Visagino šeimos ir vaiko gerovės centras (toliau – Globos centras), kuris įgyvendindamas vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas, pagal tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį perduoda likusį be tėvų globos vaiką, socialinę riziką patiriantį vaiką prižiūrėti budinčiam globotojui ar globėjui, nesusijusiam giminystės ryšiais, teikia ir organizuoja socialines paslaugas bei kitą pagalbą pagal poreikį vaikui ir budinčiam globotojui, globėjui, nesusijusiam giminystės ryšiais, taip pat kitokią pagalbą vaiko tėvams, siekiant gražinti vaiką į šeimą.
3.4. Vaiko globa (rūpyba) globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, šeimoje – šio Aprašo nustatyta tvarka organizuojama laikinoji ar nuolatinė vaiko globa (rūpyba) globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, šeimoje vaikui (vaikams), kurio (kurių) tėvų deklaruota gyvenamoji vieta, o jos nesant, faktinė gyvenamoji vieta yra Savivaldybėje, arba vaiko radimo vieta yra Savivaldybėje.
3.5. Vaiko priežiūra budinčio globotojo šeimoje – šio Aprašo nustatyta tvarka organizuojama priežiūra budinčio globotojo šeimos namuose vaikui (vaikams), kurio (kurių) tėvų deklaruota gyvenamoji vieta, o jos nesant, faktinė gyvenamoji vieta yra Savivaldybėje, arba vaiko radimo vieta yra Savivaldybėje.
3.6. Vaiko priežiūra globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, šeimoje – šio Aprašo nustatyta tvarka pagal su Globos centru sudarytą tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį organizuojama priežiūra globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, šeimos namuose vaikui (vaikams), kurio (kurių) tėvų deklaruota gyvenamoji vieta, o, jos nesant, faktinė gyvenamoji vieta yra Savivaldybėje arba vaiko radimo vieta yra Savivaldybėje.
4. Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos atitinka Civiliniame kodekse, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme (toliau – Socialinių paslaugų įstatymas), Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme, Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatyme (toliau – Išmokų vaikams įstatymas), Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintų Vaiko globos organizavimo nuostatų (toliau – Vaiko globos organizavimo nuostatai) sąvokas.
5. Globos centro teises ir pareigas apibrėžia Socialinių paslaugų įstatymas, funkcijas – Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu (toliau – Globos centro veiklos aprašas).
II SKYRIUS
BUDINČIO GLOBOTOJO IR GLOBĖJO, NESUSIJUSIO GIMINYSTĖS RYŠIAIS, ATRANKA
6. Fizinis asmuo, norintis tapti budinčiu globotoju, globėju, nesusijusiu giminystės ryšiais, kreipiasi į Savivaldybės administraciją, kuri išnagrinėjusi prašymą (ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo visų reikiamų dokumentų, nustatytų Vaiko globos organizavimo nuostatuose, gavimo dienos) perduoda informaciją Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – VVTAĮT) Utenos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriui (toliau – VVTAĮT Utenos apskrities VTAS).
7. Savivaldybės administracija, gavusi teigiamą VVTAĮT Utenos apskrities VTAS sprendimą dėl fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu globotoju, globėju, nesusijusiu giminystės ryšiais, jį kartu su asmens prašymu ne vėliau kaip per 3 kalendorines dienas persiunčia Globos centrui.
8. Fizinis asmuo, norintis tapti budinčiu globotoju, globėju, nesusijusiu giminystės ryšiais, privalo išklausyti globėjų ir įtėvių mokymus ir konsultavimo kursus, kuriuos vykdo VVTAĮT atestuoti asmenys.
9. Pasibaigus mokymams atestuoti specialistai, Globėjų (rūpintojų) ir įtėvių paieškos, rengimo atrankos, konsultavimo ir pagalbos jiems paslaugų teikimo rekomendacijose, patvirtintose VVTAĮT direktoriaus įsakymu, nustatyta tvarka, parengia išvadą dėl fizinio asmens, norinčio tapti vaiko globėju (rūpintoju), šeimynos steigėju, dalyviu ar budinčiu globotoju, pasirengimo vaiko globai (rūpybai), šeimynos veiklai ar prižiūrėti Globos centro globojamus (rūpinamus) vaikus (toliau – Išvada), kurią per kuo trumpesnį laikotarpį, ne ilgesnį kaip 10 darbo dienų nuo mokymų pasibaigimo, per 5 darbo dienas nuo Išvados parengimo pateikia VVTAĮT Utenos apskrities VTAS, o Išvados kopiją – fiziniam asmeniui, norinčiam tapti budinčiu globotoju, globėju, nesusijusiu giminystės ryšiais.
10. Globos centras informaciją apie budinčių globotojų, globėjų, nesusijusių giminystės ryšiais, tinkamumą globoti (rūpinti), prižiūrėti vaikus teikia Savivaldybės administracijai, nurodydamas budinčio globotojo, globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, globėjo giminaičio vardą, pavardę, gyvenamosios vietos adresą ir kontaktinius duomenis.
11. Globos centras privalo gauti Savivaldybės administracijos pritarimą dėl planuojamos sudaryti Globos centro ir budinčio globotojo tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutarties.
12. Globos centras privalo informuoti Savivaldybės administraciją ir VVTAĮT įgaliotą teritorinį skyrių apie bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutarčių su budinčiais globotojais sudarymą, nutraukimą ne vėliau kaip per 3 darbo dienas.
III SKYRIUS
BUDINČIO GLOBOTOJO IR GLOBĖJO, NESUSIJUSIO GIMINYSTĖS RYŠIAIS, VEIKLA
14. Budintis globotojas prižiūri vaiką, nesusijusį giminystės ryšiais, savo gyvenamojoje vietoje ir natūralioje šeimos aplinkoje, užtikrindamas jam emocinį bei fizinį saugumą, visavertį vaiko poreikius atitinkantį ugdymą, auklėjimą ir kasdienę priežiūrą, vykdo kitas teises ir pareigas, numatytas Socialinių paslaugų įstatyme.
15. Budintis globotojas prižiūri vaiką pagal Globos centro ir budinčio globotojo tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį (toliau – Budinčio globotojo paslaugų teikimo sutartis). Veiklą budintis globotojas vykdo pagal individualios veiklos pažymą.
16. Budintis globotojas prižiūri vaiką:
16.1. kriziniais atvejais (iki 3 mėnesių), kai vaiką reikia skubiai bet kuriuo paros metu apgyvendinti saugioje aplinkoje;
16.2. siekdamas suteikti laikiną atokvėpį kitiems budintiems globotojams, globėjams, nesusijusiems giminystės ryšiais, globėjams giminaičiams, šeimynos dalyviams (iki 1 mėnesio per kalendorinius metus, išimtiniais atvejais, pvz., susirgus kitam budinčiam globotojui, mirus artimajam – iki 3 mėnesių per kalendorinius metus);
17. Budintis globotojas gali vykdyti kelių Aprašo 16 punkte numatytų rūšių priežiūrą. Aprašo 16.1 papunktyje numatyta priežiūra gali būti keičiama į Aprašo 16.3 papunktyje numatytą priežiūrą, jei vaikui reikia ilgesnės nei 3 mėnesių priežiūros.
18. Budintis globotojas privalo priimti vaiką bet kuriuo paros metu, vienu metu negali prižiūrėti daugiau kaip 3 vaikų. Bendras vaikų skaičius (su savais vaikais) budinčio globotojo šeimoje – ne daugiau kaip 6. Prižiūrimų vaikų skaičius gali būti didesnis išimtiniais atvejais, kai neišskiriami broliai bei seserys ir tai raštu suderinta su Globos centru bei budinčiu globotoju.
19. Budinčio globotojo paslaugų teikimo sutartyje, kurią pasirašo Globos centras ir budintis globotojas turi būti numatyta: sutarties šalys; sutarties objektas ir tikslas; vaiko (-ų) priežiūros vieta; prižiūrimų vaikų skaičius; prižiūrimo (prižiūrimų) vaiko (vaikų) amžius ir poreikiai; lėšų, skirtų vaikui (vaikams) išlaikyti, bei atlygio už vaiko (vaikų) priežiūrą dydis ir mokėjimų tvarka; kitos budinčio globotojo ir Globos centro teisės ir tarpusavio įsipareigojimai; pagalbos teikimo budinčiam globotojui ir vaikui tvarka; Sutarties šalių atsakomybė dėl netinkamo sutarties sąlygų vykdymo; kitos budinčio globotojo ir Globos centro teisės ir tarpusavio įsipareigojimai; sutarties terminas, nutraukimo sąlygos ir tvarka ir kt. Budinčio globotojo paslaugų teikimo sutartį ir kitas dokumentų formas, susijusias su vaiko (-ų) apgyvendinimu, paslaugų organizavimu ir teikimu vaikui ir budinčiam globotojui, tvirtina Globos centro direktorius.
20. Globėjas, nesusijęs giminystės ryšiais, globoja (rūpina) vaiką savo gyvenamojoje vietoje, natūralioje šeimos aplinkoje ir įgyvendina Civiliniame kodekse numatytas globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas, ir yra vaiko atstovas pagal įstatymą.
21. Globėjas, nesusijęs giminystės ryšiais, taip pat gali prižiūrėti vaiką, kuriam reikalinga globa (rūpyba) ir laikinoji globa (rūpyba) dar nenustatyta, tol, kol jam ši globa (rūpyba) bus nustatyta, taip pat neįgalų vaiką, siekdamas vaiko tėvams, globėjams (rūpintojams) suteikti laikiną atokvėpį.
22. Globėjas, nesusijęs giminystės ryšiais, pasirengęs prižiūrėti vaiką kreipiasi į Globos centrą ir sudaro Bendradarbiavimo sutartį (sutarties formą tvirtina Globos centro direktorius), kurioje numatyta, kad atsiradus vaikui, laikinai likusiam be tėvų globos, vaikas gali būti perduotas prižiūrėti globėjui, nesusijusiam giminystės ryšiais.
23. Globėjas, nesusijęs giminystės ryšiais, prižiūri vaiką pagal Globos centro ir globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, sudarytą tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį (toliau – Globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, paslaugų teikimo sutartis). Vaiko priežiūros atveju veiklą globėjas, nesusijęs giminystės ryšiais, vykdo pagal individualios veiklos pažymą.
24. Globėjas, nesusijęs giminystės ryšiais gali globoti (rūpinti) vaiką:
24.1. kriziniais atvejais (iki 3 mėnesių), kai vaiką reikia skubiai bet kuriuo paros metu apgyvendinti saugioje aplinkoje;
24.2. siekdamas suteikti laikiną atokvėpį kitiems globėjams, nesusijusiems giminystės ryšiais, globėjams giminaičiams, budintiems globotojams, šeimynos dalyviams (iki 1 mėnesio per kalendorinius metus, išimtiniais atvejais, pvz., susirgus kitam globėjui, nesusijusiam giminystės ryšiais, mirus artimajam – iki 3 mėnesių per kalendorinius metus);
24.3. tol, kol baigsis vaiko laikinoji globa (rūpyba) ir jis bus grąžintas biologiniams tėvams, jam bus nustatyta nuolatinė globa (rūpyba) ar jis bus įvaikintas;
25. Globėjas, nesusijęs giminystės ryšiais, gali vykdyti kelių Aprašo 24 punkte numatytų rūšių globą (rūpybą). Globėjas, nesusijęs giminystės ryšiais, vaiko globėju (rūpintoju) skiriamas Civilinio kodekso ir Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso ir nustatyta tvarka.
26. Globėjas, nesusijęs giminystės ryšiais vienu metu negali globoti (rūpintis), prižiūrėti daugiau kaip 3 vaikų. Bendras vaikų (su savais vaikais) skaičius globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, šeimoje – ne daugiau kaip 6. Globojamų (rūpinamų), prižiūrimų vaikų skaičius gali būti didesnis išimtinais atvejais, kai neišskiriami broliai ir seserys.
27. Globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, paslaugų teikimo sutartyje, kurią pasirašo Globos centras ir globėjas, nesusijęs giminystės ryšiais, turi būti numatyta: sutarties šalys; sutarties objektas ir tikslas; vaiko (vaikų) priežiūros vieta; vaiko (vaikų) amžius ir poreikiai; lėšų, skirtų vaiko (-ų) išlaikyti bei atlygio už vaiko (-ų) priežiūrą, dydis ir mokėjimų tvarka; kitos globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, ir Globos centro teisės ir tarpusavio įsipareigojimai; pagalbos teikimo globėjui, nesusijusiam giminystės ryšiais, ir vaikui (vaikams) tvarka; sutarties šalių atsakomybė dėl netinkamo sutarties sąlygų vykdymo; kitos globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, ir Globos centro teisės ir tarpusavio įsipareigojimai, sutarties terminas, nutraukimo sąlygos ir tvarka ir kt. Globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, paslaugų teikimo sutartį ir kitas dokumentų formas, susijusias su vaiko (-ų) apgyvendinimu, paslaugų organizavimu ir teikimu vaikui (vaikams) ir globėjui, nesusijusiam giminystės ryšiais, tvirtina Globos centro direktorius.
28. Budintis globotojas, globėjas, nesusijęs giminystės ryšiais, prižiūrėdamas, globodamas (rūpindamas) vaiką vykdo pareigas ir turi teises, numatytas Socialinių paslaugų įstatyme ir Globos centro veiklos apraše.
29. Globos centras, gavęs informaciją iš VVTAĮT Utenos apskrities VTAS apie vaiko iš šeimos ar kitos jo buvimo vietos paėmimą, nedelsdamas organizuoja vaiko apgyvendinimą budinčio globotojo ar globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, šeimoje. Budintis globotojas vaiko pasirinkti negali. Kuri iš šeimų geriausiai atitinka vaiko poreikius, sprendžia Globos centras, bendradarbiaudamas su VVTAĮT Utenos apskrities VTAS. Vaikui, atsižvelgus į jo amžių ir brandą, sudaroma galimybė jam priimtina forma pareikšti savo nuomonę apie budinčio globotojo ar globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, parinkimą.
30. Vaikas (-ai), kurio (kurių) tėvų arba turimo vieno iš tėvų deklaruota gyvenamoji vieta yra ne Visagino savivaldybė, o jų nesant – vaiko deklaruota gyvenamoji vieta yra ne Visagino savivaldybė, budinčio globotojo šeimoje apgyvendinamas laikinai, ne ilgiau kaip iki 3 parų.
31. Vaiko priežiūros teikimo pradžia yra laikomas vaiko apgyvendinimo budinčio globotojo šeimoje momentas. Vaiko apgyvendinimas budinčio globotojo šeimoje įforminamas aktu.
32. VVTAĮT Utenos VTAS teikimu, Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu, vaiko, kuris apgyvendinamas budinčio globotojo šeimoje, globėju (rūpintoju) paskiriamas Globos centras. Globos centras tampa teisėtu (pagal įstatymą) vaiko atstovu ir gina jo teises bei teisėtus interesus. Globos centras gali suteikti įgaliojimus budinčiam globotojui atstovauti vaikui sveikatos priežiūros, socialinių paslaugų, švietimo ar kitose įstaigose, institucijose, organizacijose (įgaliojime turi būti konkrečiai nurodyta, kokiose srityse budintis globotojas atstovauja vaikui).
IV SKYRIUS
PAGALBOS BUDINTIEMS GLOBOTOJAMS IR GLOBĖJAMS, NESUSIJUSIEMS GIMINYSTĖS RYŠIAIS, KOORDINAVIMAS IR TEIKIMAS
33. Vaiko priežiūra budinčio globotojo, globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, šeimoje ir vaiko globa (rūpyba) globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, šeimoje teikiama pagal vaiko globą reglamentuojančių teisės aktų nuostatas.
34. Globos centras organizuoja pagalbos teikimą, vadovaudamasis atvejo vadybos metodu, kurio esmė – vaiko ir budinčio globotojo, globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, poreikių įvertinimas, pagalbos vaikui, prižiūrimam budinčio globotojo, ar vaikui, globojamam (rūpinamam) globėjo, nesusijusio, giminystės ryšiais, plano sudarymas, įgyvendinimas, stebėsena, vertinimas, koregavimas.
35. Pagalbą budinčiam globotojui, globėjui, nesusijusiam giminystės ryšiais, tiek prieš vaiko apgyvendinimą pas budintį globotoją, globėją, nesusijusį giminystės ryšiais, tiek vaiko priežiūros ar vaiko globos (rūpybos) metu teikia Globos centras vadovaudamasis Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugo ir darbo ministro įsakymu.
V SKYRIUS
BUDINČIO GLOBOTOJO, GLOBĖJO, NESUSIJUSIO GIMINYSTĖS RYŠIAIS, VEIKLOS FINANSAVIMAS
36. Globos centro teikiamos paslaugos budintiems globotojams, globėjams, nesusijusiems giminystės ryšiais finansuojamos iš savivaldybės biudžeto lėšų, valstybės biudžeto lėšų, skirtų išmokoms vaikams, mokamoms Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka, mokėti, ir kitų teisėtai įsigytų lėšų.
37. Budinčiam globotojui per Globos centrą, taip pat globėjui, nesusijusiam giminystės ryšiais, tiesiogiai, gali būti skirti ir mokami pagalbos pinigai Socialinių paslaugų įstatymo nustatyta tvarka.
38. Savivaldybės administracija skiria ir moka vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas įgyvendinančiam Globos centrui už budinčio globotojo, kuris yra sudaręs Budinčio globotojo paslaugų teikimo sutartį su Globos centru, prižiūrimą vaiką, kuriam nustatyta laikinoji globa (rūpyba) Globos centre:
38.2. globos (rūpybos) išmokos tikslinius priedus, mokamus Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka;
39. Globos centras budinčiam globotojui, kuris yra sudaręs Budinčio globotojo paslaugų teikimo sutartį su Globos centru, už prižiūrimą vaiką, kuriam nustatyta laikinoji globa (rūpyba) Globos centre, moka:
39.1. atlygį:
39.1.1. tais atvejais, kai šeimoje nėra apgyvendintas nei vienas vaikas, budinčiam globotojui mokamas 1 minimalios mėnesinės algos (toliau – MMA) dydžio atlygis per mėnesį;
39.1.2. už vieno vaiko, vyresnio nei 1 (vieneri) metai, priežiūrą budinčiam globotojui mokamas 1,5 MMA dydžio atlygis per mėnesį (už faktiškai suteiktas paslaugas skaičiuojant dienomis);
39.1.3. už vieno vaiko iki 1 (vienerių) metų amžiaus arba vieno neįgalaus vaiko, kuriam nustatytas vidutinis ar sunkus neįgalumo lygis, – 1,75 MMA dydžio atlygis per mėnesį (už faktiškai suteiktas paslaugas skaičiuojant dienomis);
39.1.4. už kiekvieno kito vaiko, vyresnio nei 1 (vieneri) metai, priežiūrą budinčiam globotojui mokamas 0,25 MMA dydžio atlygis per mėnesį ir (ar) už kiekvieno kito vaiko iki 1 (vienerių) metų amžiaus ar vaiko su negalia priežiūrą – 0,5 MMA dydžio atlygis per mėnesį (už faktiškai suteiktas paslaugas skaičiuojant dienomis);
39.2. išmoką vaiko poreikiams tenkinti (ugdymui, lavinimui, užimtumui, drabužiams ir kitoms vaiko reikmėms) – 4 bazinių socialinių išmokų dydžio (toliau – BSI) išmoką per mėnesį (skaičiuojant dienomis) už kiekvieną budinčio globotojo šeimoje apgyvendintą vaiką;
39.3. vienkartinę 8 BSI dydžio įsikūrimo išmoką, skirtą vaiko (vaikų) gyvenimo sąlygoms pritaikyti ir būtiniausiems buities reikmenims įsigyti, siekiant tinkamai organizuoti priežiūros paslaugą. Ji mokama už kiekvieną įkurtą vaiko apgyvendinimui skirtą vietą pas budintį globotoją, jeigu Budinčio globotojo paslaugų teikimo sutartis yra pasirašyta ne mažiau nei 12 mėnesių, ir pervedama per 5 darbo dienas nuo Budinčio globotojo paslaugų teikimo sutartį pasirašymo dienos. Vienkartinė įsikūrimo išmoka arba įsigyti būtiniausi buities reikmenys grąžinama, jeigu Budinčio globotojo paslaugų teikimo sutartis su budinčiu globotoju nutraukiama nepraėjus 12 mėnesių nuo Budinčio globotojo paslaugų teikimo sutarties pasirašymo dienos.
40. Vaiko, kuriam reikalinga globa (rūpyba), bet laikinoji globa (rūpyba) dar nenustatyta, išlaikymo išlaidos finansuojamos tik iš Savivaldybės biudžeto. Už vaiko faktiškai gyventą dieną iki kol vaikui bus paskirta laikinoji globa (rūpyba) Globos centras budinčiam globotojui moka 0,5 BSI.
41. Aprašo 38.2 papunktyje numatytą išmoką Globos centras naudoja papildomai pagalbai vaikui (pvz.: logopedo, psichiatro, vaiko neformaliojo ugdymo ar užimtumo paslaugoms) ir (ar) pagalbai budinčiam globotojui (pvz.: psichoterapijai, supervizijai, profesinės kompetencijos ugdymui) teikti, jos neperduodamas budinčiam globotojui, jei Budinčio globotojo paslaugų teikimo sutartyje nenumatyta kitaip.
42. Budintys globotojai, siekdami patenkinti vaiko pagrindinius ir saviraiškos poreikius, įsipareigoja Aprašo 38.1 ir 38.3 papunkčiuose numatytas gaunamas išmokas skirti vaiko išlaikymui (pvz.: maistui, drabužiams, kanceliarinėms prekėms, higienos prekėms, laisvalaikiui ir ugdymui, kišenpinigiams, medikamentams ir pan.). Globos centras turi teisę prašyti budinčių globotojų pateikti išlaidas pagrindžiančius dokumentus Budinčio globotojo paslaugų teikimo sutartyje nustatyta tvarka.
43. Savivaldybės administracija globėjui, nesusijusiam giminystės ryšiais, įgyvendinančiam vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas, kai vaiko globa (rūpyba) nustatyta globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, šeimoje, moka:
43.2. globos (rūpybos) išmokos tikslinius priedus, mokamus pagal Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka;
44. Savivaldybės administracija už vaiką, kuriam nustatyta laikinoji globa (rūpyba) Globos centre, kai vaiko priežiūra pagal Globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, paslaugų teikimo sutartį, yra perduodama globėjui, nesusijusiam giminystės ryšiais, Globos centrui skiria ir moka:
44.2. globos (rūpybos) išmokos tikslinius priedus, mokamus Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka;
45. Globos centras globėjui, nesusijusiam giminystės ryšiais, kuris yra sudaręs su Globos centru Globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, paslaugų teikimo sutartį, už prižiūrimą vaiką, kuriam nustatyta laikinoji globa (rūpyba) Globos centre, moka, kai jis veiklą vykdo pagal individualios veiklos pažymą:
45.1. atlygį:
45.1.1. už vieno vaiko, vyresnio nei 1 (vieneri) metai, globėjui, nesusijusiam giminystės ryšiais, mokamas 1,0 MMA dydžio atlygis per mėnesį (už faktiškai suteiktas paslaugas skaičiuojant dienomis);
45.1.2. už vieno vaiko iki 1 (vienerių) metų amžiaus arba vieno neįgalaus vaiko, kuriam nustatytas vidutinis ar sunkus neįgalumo lygis – 1,5 MMA dydžio atlygis per mėnesį (už faktiškai suteiktas paslaugas skaičiuojant dienomis);
45.1.3. už kiekvieno kito vaiko, vyresnio nei 1 (vieneri) metai, priežiūrą globėjui, nesusijusiam giminystės ryšiais, mokamas 0,25 MMA dydžio atlygis per mėnesį ir (ar) už kiekvieno kito vaiko iki 1 (vienerių) metų amžiaus ar vaiko su negalia priežiūrą – 0,5 MMA dydžio atlygis per mėnesį (už faktiškai suteiktas paslaugas skaičiuojant dienomis);
46. Aprašo 44.2 papunktyje numatytą išmoką Globos centras naudoja papildomai pagalbai vaikui (pvz., logopedo, psichiatro, vaiko neformaliojo ugdymo ar užimtumo paslaugoms) ir (ar) pagalbai socialiniam globėjui (pvz.: psichoterapijai, supervizijai, profesinės kompetencijos ugdymui) teikti, jos neperduodamas globėjui, nesusijusiam giminystės ryšiais, jei Globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, paslaugų teikimo sutartį, nenumatyta kitaip.
47. Išmokos, nurodytos Aprašo 39.2, 44.1, 44.3, 44.4 ir 45.2 papunkčiuose, skaičiuojamos proporcingai dienų, kurias vaikas gyvena budinčio globotojo ar globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, šeimoje skaičiui. Globos centras budinčiam globotojui Budinčio globotojo paslaugų teikimo sutartyje ar globėjui, nesusijusiam giminystės ryšiais, Globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, paslaugų teikimo sutartyje nustatytais terminais šias išmokas perveda į budinčio globotojo ar globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, nurodytą asmeninę sąskaitą.
48. Išmokos, nurodytos Aprašo 43.1–43.4 papunkčiuose, skaičiuojamos proporcingai dienų, kurias vaikas gyvena globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, šeimoje, skaičiui. Savivaldybės administracija šias išmokas perveda į globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, nurodytą asmeninę sąskaitą.
49. Aprašo 39.1 ir 45.1 papunkčiuose nurodytas lėšas Globos centras perveda į budinčio globotojo ar globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, nurodytą asmeninę sąskaitą, jos įskaitomos į budinčio globotojo ar globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, pajamas ir nuo šių lėšų budintis globotojas ar globėjas, nesusijęs giminystės ryšiais, pats sumoka teisės aktais nustatytus mokesčius.
50. Tais atvejais, kai Budinčio globotojo paslaugų teikimo sutartį ar Globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, paslaugų teikimo sutartį sudaro sutuoktiniai, atlygis mokamas tik vienam iš jų.
51. Globos centras turi teisę prašyti budinčių globotojų pateikti išlaidas pagrindžiančius dokumentus Budinčio globotojo paslaugų teikimo sutartį nustatyta tvarka.
VII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
53. Budinčio globotojo paslaugų teikimo sutartis ir/ar Globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, paslaugų teikimo sutartis gali būti keičiama ir/ar nutraukiama budinčio globotojo ar globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, iniciatyva, prieš tai Globos centrą įspėjus ne vėliau kaip prieš 30 kalendorinių dienų, jei šeimoje nėra laikinai apgyvendinto ir prižiūrimo vaiko, ir ne vėliau kaip prieš 90 kalendorinių dienų, jei šeimoje yra apgyvendintas ir prižiūrimas vaikas, išskyrus atvejus, kai vaiko laikinoji globa baigiasi anksčiau šio termino.
54. Globos centras Budinčio globotojo paslaugų teikimo sutartį ir/ar Globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, paslaugų teikimo sutartį gali nutraukti vienašališkai, jei paaiškėja aplinkybės, dėl kurių būtini tokie sprendimai. Apie Budinčio globotojo paslaugų teikimo sutarties ir/ar Globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, paslaugų teikimo sutarties nutraukimą budintis globotojas ir /ar globėjas, nesusijęs giminystės ryšiais, informuojamas raštu.
55. Globos centras vienašališkai nutraukti Budinčio globotojo paslaugų teikimo sutartį ir/ar Globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, paslaugų teikimo sutartį gali dėl šių priežasčių:
55.1. kai budintis globotojas, ir /ar globėjas, nesusijęs giminystės ryšiais, netinkamai vykdo Apraše nustatytus reikalavimus ir Budinčio globotojo paslaugų teikimo sutartyje ir/ar Globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, paslaugų teikimo sutartyje numatytus įsipareigojimus;
55.2. kai budintis globotojas be pateisinamos priežasties atsisako apgyvendinti ir prižiūrėti vaiką;
55.3. kai budintis globotojas, globėjas, nesusijęs giminystės ryšiais, išvyksta gyventi į kitą savivaldybę ar valstybę;
56. Budinčio globotojo paslaugų teikimo sutartis ir/ar Globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, paslaugų teikimo sutartis gali būti keičiama tik raštišku šalių susitarimu. Susitarimas tampa neatskiriama Budinčio globotojo paslaugų teikimo sutarties ir/ar Globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, paslaugų teikimo sutarties dalimi.
57. Lėšos vaikų priežiūrai budinčio globotojo, globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, šeimoje planuojamos kiekvienų metų Savivaldybės biudžete.