Valstybės sienos apsaugos tarnybos

prie Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos

VADAS

 

MUITINĖS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS GENERALINIS DIREKTORIUS

 

Įsakymas

Dėl Kybartų GELEŽINKELIo PASIENIO KONTROLĖS PUNKTO DARBO NUOSTATŲ IR Jo TERITORIJos SCHEMos PATVIRTINIMO

 

2019 m. spalio 25 d. Nr. 4-480/1B-965

Vilnius

 

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo 16 straipsnio 6 dalimi:

1. T v i r t i n a m e pridedamus:

1.1. Kybartų geležinkelio pasienio kontrolės punkto darbo nuostatus;

1.2. Kybartų geležinkelio pasienio kontrolės punkto teritorijos schemą (toliau – schema).

2. N u s t a t o m e, kad šis įsakymas įsigalios 2020 m. sausio 1 d.

3. S k e l b i a m e šį įsakymą, išskyrus 1.2 papunkčiu patvirtintą schemą, Teisės aktų registre.

 

 

 

Valstybės sienos apsaugos tarnybos

prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos

vadas                                                                                                                              Renatas Požėla

 

 

 

Muitinės departamento prie

Lietuvos Respublikos finansų ministerijos

generalinio direktoriaus pavaduotojas,

atliekantis generalinio direktoriaus funkcijas                                                                 Jonas Miškinis

 

 

PATVIRTINTA

Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų

ministerijos vado ir Muitinės

departamento prie Lietuvos Respublikos

finansų ministerijos generalinio

direktoriaus 2019 m. spalio 25 d.

įsakymu Nr. 4-480/1B-965

 

 

KYBARTŲ GELEŽINKELIO PASIENIO KONTROLĖS PUNKTO DARBO NUOSTATAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Kybartų geležinkelio pasienio kontrolės punkto nuostatai (toliau – Nuostatai) reglamentuoja Kybartų geležinkelio pasienio kontrolės punkto (toliau ‒ Kybartų GPKP) veiklą ir darbo organizavimą. Kybartų GPKP veikia Kybartai (Lietuvos Respublika)–Nesterovas (Rusijos Federacija) sienos perėjimo punkte, atsižvelgiant į  Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Rusijos Federacijos Vyriausybės 1995 m. vasario 24 d. susitarimo „Dėl Lietuvos Respublikos ir Rusijos Federacijos valstybinės sienos perėjimo punktų“ nuostatas.

2. Nuostatai parengti vadovaujantis 2016 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 2016/399 dėl taisyklių, reglamentuojančių asmenų judėjimą per sienas, Sąjungos kodekso (Šengeno sienų kodeksas), Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymu, Lietuvos Respublikos muitinės įstatymu ir kitais muitinės veiklą reglamentuojančiais teisės aktais, ir teisės aktais, kurie nustato asmenų, transporto priemonių, prekių (krovinių) bei kitų daiktų patekimo į pasienio kontrolės punktą, buvimo jame ir vykimo per jį tvarką, Užsienio valstybių karinių krovinių vežimo per Lietuvos Respublikos teritoriją taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. spalio 3 d. nutarimu Nr. 938 „Dėl Užsienio valstybių karinių krovinių vežimo per Lietuvos Respublikos teritoriją taisyklių patvirtinimo“.

3. Kybartų GPKP veikia prie geležinkelio magistralės Vilnius–Kaliningradas (Kybartų geležinkelio stotyje), Kudirkos Naumiesčio g. 4, Kybartų m., Vilkaviškio r., LT-70414.

4. Kybartų GPKP dirba 24 val. parą, 7 dienas per savaitę, be pertraukų.

5. Kybartų GPKP veiklą vykdo Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau ‒ VSAT) Pagėgių pasienio rinktinės Kybartų pasienio užkardos pareigūnai (toliau ‒ VSAT pareigūnai), Kauno teritorinės Kybartų geležinkelio posto muitinės pareigūnai (toliau ‒ muitinės posto pareigūnai), Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Pasienio maisto ir veterinarijos kontrolės skyriaus Kybartų geležinkelio pasienio veterinarijos posto (poskyrio) darbuotojai (toliau – veterinarijos tarnybos darbuotojai), Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos Kybartų pasienio kontrolės fitosanitarijos posto (poskyrio) darbuotojai (toliau – augalininkystės tarnybos darbuotojai), Lietuvos kariuomenės Judėjimo kontrolės centro pareigūnai (toliau – JKC) (toliau – patikrinimų įstaigos), AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“, vežėjo, saugos bendrovių darbuotojai.

6. Kybartų GPKP teritorijos infrastruktūrą, statinius ir kitą į teritorijos apskaitą įrašytą turtą prižiūri ir juo rūpinasi „AB Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“.

7. Kybartų GPKP veiklą vykdančių įstaigų transporto priemonių patekimą į punkto teritoriją kontroliuoja AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“.

8. Patekimas į Kybartų GPKP ribojamas tvora ir kitomis techninėmis priemonėmis.

9. Už Kybartų GPKP sumontuotų inžinerinių įrenginių tinkamą eksploataciją pagal kompetenciją atsako tikrinimą atliekančios institucijos bei AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ darbuotojai. Pastebėti asmenys, mėginantys sugadinti Kybartų GPKP esančius įrenginius, teisės aktų nustatyta tvarka sulaikomi ir apie įvykį pranešama VSAT pamainos vyresniajam, muitinės Kybartų geležinkelio posto (toliau – muitinės posto) (pamainos) viršininkui ir AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ atsakingam darbuotojui.  

10. Patikrinimų įstaigos, pastebėjusios infrastruktūros, pastatų, statinių ar kito turto praradimo, sugadinimo ar kitus atvejus (stichinės nelaimės, gaisrai, avarijos, nelaimingi atsitikimai, pasikėsinimai sunaikinti turtą ir kiti panašūs atvejai), nedelsdamos praneša VSAT pamainos vyresniajam, muitinės posto pamainos viršininkui, taip pat informuojami „AB Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ darbuotojai.

 

II SKYRIUS

TRAUKINIŲ JUDĖJIMO ORGANIZAVIMAS IR REGULIAVIMAS

 

11. Per Kybartų GPKP leidžiama vykti visų šalių teisėtai vykstantiems asmenims, visų rūšių traukiniams, karinėms komandoms. 

12. Apie traukinių atvykimus į Kybartų geležinkelio stotį VSAT Kybartų GPKP budėtojui stoties budėtojas praneša garsiniu ryšiu. Keleiviniai traukiniai į Kybartų geležinkelio stotį atvyksta pagal iš anksto su Muitinės departamentu prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos ir VSAT suderintą ir patvirtintą tvarkaraštį.

13. Apie krovininių traukinių bei lokomotyvų judėjimą Kybartų geležinkelio stoties teritorijoje Kybartų geležinkelio stoties budėtojas bei AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ darbuotojas informuoja VSAT Kybartų GPKP budėtoją bei muitinės posto viršininką. Jei krovininis traukinys ar lokomotyvas judėdamas kirs Lietuvos Respublikos valstybės sieną (toliau – valstybės siena), Kybartų geležinkelio stoties budėtojas bei AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ darbuotojas turi gauti VSAT Kybartų GPKP budėtojo leidimą. Leidimo numeris įrašomas į pasienio tikrinimo žurnalą.

14. Patikrinimų įstaigų pareigūnai, atlikdami savo teisėtą veiklą GPKP, bendradarbiauja, padeda vieni kitiems spręsti iškilusias problemas, išsiaiškinti teisės aktų taikymo tvarką, laikosi saugumo technikos reikalavimų ir reikalauja jų vykdymo iš kitų asmenų.

15. VSAT pareigūnai užtikrina viešosios tvarkos palaikymą ir nustatytos tvarkos laikymąsi Kybartų GPKP.   

16. Patikrinimų įstaigų veiklą, susijusią su asmenų ir transporto priemonių vykimu per valstybės sieną, Kybartų GPKP koordinuoja VSAT Kybartų pasienio užkardos vadas arba įgaliotas pareigūnas, o jų nesant – VSAT Kybartų pasienio užkardos pamainos vyresnysis, vykdantis pasienio sargybą užkardoje.

17. Patikrinimų įstaigų pareigūnai, susidarius ekstremaliai situacijai, privalo užtikrinti, kad patikrinimai vyktų sklandžiai, o asmenys nepatirtų nepagrįstų suvaržymų, taip pat spręsti kitus sklandaus darbo organizavimo klausimus. VSAT pareigūnas organizuoja patikrinimų įstaigų ir ūkio subjektų darbuotojų veiksmų ekstremalių situacijų metu vykdymą pagal VSAT užkardos vado patvirtintą instrukciją.

18. Vienos iš patikrinimų įstaigų pareigūnas, pastebėjęs teisės aktų, priskirtų kitos patikrinimų įstaigų kompetencijai, pažeidimus, apie tai nedelsdamas informuoja tos patikrinimų įstaigos pamainos vyresnįjį arba posto viršininką (jo nesant – pamainos viršininką).

19. Jei gautas operatyvus pranešimas apie rengiamą ar padarytą teisės pažeidimą, nusikalstamą veiką arba yra pakankamas pagrindas manyti, kad patikrinimo metu buvo pateikti klaidingi duomenys, patikrinimas atliktas nepakankamai nuodugniai ar kitaip pažeista patikrinimo tvarka, VSAT pareigūnai pagal kompetenciją gali atlikti nuodugnų ar pakartotinį per valstybės sieną vykstančių asmenų ir transporto priemonių patikrinimą bei gabenamų prekių (krovinių);

20. Muitinės posto pareigūnai gali atlikti detalų ar pakartotinį per valstybės sieną vykstančių asmenų ir transporto priemonių bei gabenamų prekių (krovinių) muitinį tikrinimą.

21. Jeigu be muitinio tikrinimo turi būti atliekamas ir fitosanitarinis ar veterinarinis tų pačių prekių (krovinių) tikrinimas, jis atliekamas kartu su muitinės atstovais.

22. Sprendimą dėl nuodugnaus ar pakartotinio patikrinimo gali priimti VSAT pareigūnas, atliekantis asmens ar transporto priemonės patikrinimą, suderinęs su pamainos vyresniuoju. Sprendimą atlikti detalų ar pakartotinį muitinį tikrinimą priima muitinės posto pamainos viršininkas. Pakartotinį tikrinimą gali inicijuoti ir kitų VSAT, Lietuvos Respublikos muitinės struktūrinių padalinių pareigūnai (turintys įgaliojimus vykdyti kriminalinę žvalgybą ir (arba) atlikti ikiteisminį tyrimą ir pan.) ir JKC pareigūnas.

 

III SKYRIUS

TRAUKINIŲ ATVYKIMAS Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ IR IŠVYKIMAS IŠ JOS

 

23. Likus dešimčiai minučių iki keleivinio traukinio atvykimo į Kybartų GPKP, patikrinimų įstaigų pareigūnai, o esant tranzitiniam traukiniui, ir JKC pareigūnai, atvykstančio sąstato laukia perone prie pirmo, antro arba šešto kelio (atsižvelgiant, į kurį kelią atvyksta traukinys). VSAT pareigūnai stebi perono teritoriją bei užtikrina, kad į ją nepatektų pašaliniai asmenys.

24. Keleivinių traukinių patikrinimas vykdomas VSAT pamainos vyresniajam ir muitinės posto pamainos viršininkui suderinus  keleivinio traukinio tikrinimo tvarką. Muitinės pareigūnai gali atlikti muitinį tikrinimą ir nedalyvaujant VSAT pareigūnams. Keleivių, jų gabenamo bagažo (prekių) muitinis tikrinimas atliekamas po VSAT pareigūnų tikrinimo.

25. Atvykus keleiviniam ar krovininiam traukiniui į Kybartų GPKP, VSAT pareigūnai atlieka pasienio tikrinimą, muitinės posto pareigūnai ‒ muitinį tikrinimą. Traukiniu vykstant užsienio valstybių kariams / karinėms komandoms, JKC pareigūnai atlieka jų tikrinimą. Jeigu reikia, veterinarijos ir augalininkystės tarnybos darbuotojai atlieka veterinarinį ar fitosanitarinį tikrinimą. Prekiniuose vagonuose gabenant krovinius (prekes), kuriems pagal galiojančius teisės aktus turi būti atliktas veterinarinis ar fitosanitarinis krovinio (prekių) atitikties tikrinimas, toks tikrinimas atliekamas vagonus pastačius prie veterinarijos ar fitosanitarijos posto rampos. Muitinės posto pareigūnai įformina dokumentus tik po veterinarinio tikrinimo atlikimo.

26. Krovininiam traukiniui ruošiantis atvykti į Lietuvos Respubliką, Kybartų geležinkelio stoties budėtojas informuoja VSAT Kybartų GPKP budėtoją, kuris duoda sutikimą traukiniui kirsti valstybės sieną. Atvykusių krovininių traukinių lokomotyvų tikrinimas atliekamas atvykimo kelyje, traukiniui sustojus.

27. Keleivinių traukinių tikrinimas atliekamas pagal galimybes atsižvelgiant į keleivinių traukinių eismo tvarkaraštyje numatyto stovėjimo laiko trukmę Lietuvos geležinkelio pasienio stotyse. Patikrinimų įstaigų pareigūnai, negalėdami išvykstančio traukinio tikrinimo atlikti per tvarkaraštyje nustatytą stovėjimo laiką, apie tai informuoja Kybartų geležinkelio stoties budėtoją, nurodydami preliminarų užlaikymo laiką. Atlikus tikrinimą, traukinio užlaikymo laiką ir priežastis Keleivinių traukinių užlaikymų registracijos žurnale įrašo patikrinimų įstaigos, dėl kurios buvo užlaikytas traukinys, atstovas.

28. Atlikus pasienio tikrinimo procedūras, VSAT pamainos vyresnysis ir muitinės posto pamainos viršininkas, o vykstant užsienio valstybių kariams / karinėms komandoms – ir JKC pareigūnas, informuoja Kybartų geležinkelio stoties budėtoją apie pasienio ir muitinio tikrinimo pabaigą ir pažymi tai pasienio tikrinimo žurnale. Kybartų geležinkelio stoties budėtojas duoda leidimą traukiniui išvykti iš Kybartų GPKP.

 

IV SKYRIUS

ASMENŲ IR TRAUKINIŲ (VAGONŲ) NEĮLEIDIMAS Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ ARBA NEIŠLEIDIMAS IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS

 

29. Asmenys, gyvūnai, prekės (kroviniai), kurių įvežimas (atgabenimas) į Lietuvos Respubliką draudžiamas, grąžinami iš Kybartų GPKP  teritorijos į gretimos valstybės teritoriją, o asmenys, gyvūnai, prekės (kroviniai), kurie negali būti išleisti iš Lietuvos Respublikos teritorijos, grąžinami į Lietuvos Respubliką.

30. Patikrinimų įstaigos pareigūnas, priėmęs sprendimą grąžinti asmenis, gyvūnus, prekes (krovinius) į Lietuvos Respubliką ar gretimos valstybės teritoriją, informuoja VSAT pamainos vyresnįjį ir muitinės posto pamainos viršininką. VSAT užtikrina grąžintinų asmenų, o muitinės posto pareigūnai ‒ gyvūnų, prekių (krovinių) išgabenimą iš Kybartų GPKP teritorijos.

31. Asmenys, grąžinti į gretimos valstybės teritoriją arba neišleisti iš Lietuvos Respublikos, registruojami nustatyta tvarka tarnybinėje dokumentacijoje.

32. Priėmę sprendimą neįleisti (neišleisti) asmenų į (iš) Lietuvos Respubliką, apie grąžinamus krovinius, užlaikytus traukinius VSAT pamainos vyresnysis, muitinės posto pamainos viršininkas, veterinarijos posto ir fitosanitarijos posto darbuotojas bei JKC pareigūnas informuoja vienas kitą ir stoties budėtoją.

 

V SKYRIUS

TRAUKINIŲ (VAGONŲ) PAKEITIMAS, KROVINIŲ PERKROVIMAS IR KITŲ SANKCIONUOTŲ VEIKSMŲ ATLIKIMAS

 

33. Nustačius vagono gedimą ar dėl kitų priežasčių, dėl kurių reikalingas vagono atkabinimas iš sąstato ar prekių (krovinių) perkrovimas, AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ darbuotojai apie tai nedelsdami informuoja muitinės posto ir VSAT pareigūnus.

 

VI SKYRIUS

ASMENŲ IR TRAUKINIŲ (VAGONŲ) SULAIKYMAS

 

34. VSAT, Lietuvos Respublikos muitinės, JKC pareigūnų sprendimu sulaikant asmenis ar prekes (krovinius), krovinio gabenimo dokumentuose turi būti padarytos atitinkamos žymos bei įrašai atitinkamuose žurnaluose ar kompiuterinėse duomenų bazėse. Apie tai muitinės posto pamainos viršininkas ir VSAT pamainos vyresnysis nedelsdami praneša vienas kitam ir stoties budėtojui.

 

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

35. Ginčus, kylančius dėl Kybartų GPKP vidaus darbo tvarkos bei šių Nuostatų vykdymo, kartu nagrinėja VSAT Kybartų pasienio užkardos vadas, muitinės posto viršininkas, veterinarijos ir fitosanitarijos posto vedėjai bei AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ atstovas. Jiems neradus bendro sprendimo – VSAT Pagėgių pasienio rinktinės ir Kauno teritorinės muitinės, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Pasienio maisto ir veterinarijos kontrolės skyriaus, Valstybinės augalininkystės tarnybų vadovai bei AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ atstovai.

36. Asmenys, pažeidę Nuostatus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

_________________________________