KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VEIKLOS, SUSIJUSIOS SU PERSONALO PATIKIMUMU, TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2014 m. kovo 24 d. Nr. V-124

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo nuostatomis personalo patikimumo srityje:

1. T v i r t i n u  Veiklos, susijusios su personalo patikimumu, tvarkos aprašą (pridedama).

2. N u r o d a u  Kalėjimų departamentui prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos pavaldžių laisvės atėmimo vietų įstaigų direktoriams užtikrinti šiuo įsakymu patvirtinto tvarkos aprašo reikalavimų vykdymą.

3. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja nuo 2014 m. kovo 31 d.

4. P a v e d u Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos Bendrajam skyriui šį įsakymą teisės aktų nustatyta tvarka paskelbti Teisės aktų registre ir Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos interneto svetainėje.

 

 

 

 

Direktorius                                                                                                               Artūras Norkevičius

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PATVIRTINTA

Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2014 m. kovo 24 d. įsakymu Nr. V-124

 

 

VEIKLOS, SUSIJUSIOS SU PERSONALO PATIKIMUMU, TVARKOS APRAŠAS

 

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Veiklos, susijusios su personalo patikimumu, tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja leidimų dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, teisės dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Riboto naudojimo“, išdavimo (neišdavimo), suteikimo (nesuteikimo) ir panaikinimo, tvarką Kalėjimų departamente prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos (toliau – Kalėjimų departamentas) ir jam pavaldžiose įstaigose.

2. Organizuojant ir vykdant veiklą, susijusią su personalo patikimumu, vadovaujamasi Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymu, Lietuvos Respublikos paslapčių apsaugos koordinavimo komisijos sprendimais, kitais teisės aktais ir šiuo aprašu.

3. Apraše vartojamos sąvokos:

3.1. Klausimynas – Lietuvos Respublikos paslapčių apsaugos koordinavimo komisijos nustatytos formos klausimynas.

3.2. Leidimas – Lietuvos Respublikos paslapčių apsaugos koordinavimo komisijos nustatytos formos leidimas dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija.

3.3. Tikrinamas asmuo – asmuo, kurio atžvilgiu pradėta tikrinimo procedūra, siekiant nustatyti, ar jam gali būti patikėta įslaptinta informacija. Apraše tikrinimo procedūros pabaiga laikytinas Kalėjimų departamento direktoriaus sprendimas išduoti ar neišduoti leidimą.

3.4. Pretendentas eiti pareigas – asmuo, atrinktas pareigoms ar laimėjęs konkursą į pareigūno ar valstybės tarnautojo pareigas. Pretendentu šiame Apraše laikomas ir pareigūnas, kuriam Tarnybos Kalėjimų departamente prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos statuto pagrindais nustatytas išbandymo terminas.

 

 

II. LEIDIMŲ IŠDAVIMO (NeišdavimO) ir panaikinimO ORGANIZAVIMAS, DOKUMENTŲ RENGIMAS, TVARKYMAS IR APSKAITA

 

4. Veiklą, susijusią su personalo patikimumu, vykdo Kalėjimų departamento ir jam pavaldžių įstaigų vadovų įsakymais paskirti atsakingi už personalo patikimumą asmenys ir pagal kompetenciją Kalėjimų departamento Centrinė specialioji ekspertų komisija, taip pat Kalėjimų departamentui pavaldžių įstaigų specialiosios ekspertų komisijos.

5. Asmenys ir pretendentai eiti pareigas, kuriems pareigybės aprašymuose nustatytas reikalavimas teisės aktų nustatyta tvarka gauti leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, privalo ne vėliau kaip per 5 darbo dienas užpildyti klausimyną nuo įpareigojimo užpildyti klausimyną dienos.

6. Asmenys, dirbantys Kalėjimų departamentui pavaldžiose įstaigose ir pretenduojantys gauti leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, užpildytą klausimyną pateikia įstaigos atsakingam už personalo patikimumą asmeniui, kuris ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo klausimyno gavimo dienos peržiūri, ar tinkamai užpildytos klausimyno skiltys ir išsiunčia klausimyną Kalėjimų departamentui. Klausimyno išsiuntimą Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui organizuoja Kalėjimų departamento atsakingas už personalo patikimumą asmuo.

7. Asmenys, dirbantys Kalėjimų departamente ir pretenduojantys gauti leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, užpildytą klausimyną pateikia Kalėjimų departamento atsakingam už personalo patikimumą asmeniui, kuris ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo klausimyno gavimo dienos peržiūri, ar tinkamai užpildytos klausimyno skiltys ir išsiunčia klausimyną Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui.

8. Pretendentai eiti pareigas Kalėjimų departamente ar jam pavaldžioje įstaigoje (jei pareigoms eiti reikalingas leidimas dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija) užpildytą klausimyną pateikia įstaigos, kurios vadovas skirtų pretendentą į pareigas, atsakingam už personalo patikimumą asmeniui. Gavęs klausimyną, atsakingas už personalo patikimumą asmuo atlieka veiksmus, numatytus Aprašo 6 ar 7 punktuose.

9. Kartu su užpildytu klausimynu asmuo ar pretendentas eiti pareigas pateikia ir Pasižadėjimą saugoti įslaptintą informaciją.

10. Jei klausimynas dėl nustatytų pildymo trūkumų grąžinamas asmeniui, užpildžiusiam klausimyną, šis asmuo ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo grąžinto klausimyno gavimo dienos ištaiso trūkumus ir pateikia naujai užpildytą klausimyną įstaigos atsakingam už personalo patikimumą asmeniui.

11. Gavęs Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento sutikimą išduoti leidimą, Kalėjimų departamento atsakingas už personalo patikimumą asmuo ne vėliau kaip per 15 darbo dienų parengia įsakymo išduoti leidimą projektą ir leidimo projektą. Įsakymo išduoti leidimą projektas suderinamas su Kalėjimų departamento Centrinės specialiosios ekspertų komisijos pirmininku (kai jo nėra dėl ligos, komandiruotės, atostogų – su pirmininko pavaduotoju) ir po suderinimo pateikiamas Kalėjimų departamento direktoriui.

12. Kalėjimų departamento atsakingas už personalo patikimumą asmuo informuoja Kalėjimų departamento Centrinės specialiosios ekspertų komisijos pirmininką (kai jo nėra dėl ligos, komandiruotės, atostogų – pirmininko pavaduotoją) dėl būtinumo organizuoti Centrinės specialiosios ekspertų komisijos posėdį:

12.1. negavus Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento sutikimo išduoti leidimą;

12.2. gavus Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento sutikimą išduoti leidimą, tačiau nustačius, kad tikrinamas asmuo buvo atleistas iš pareigų ar perkeltas į pareigas, kurioms eiti nereikalingas leidimas;

12.3. gavus duomenų, kad asmuo, kuriam išduotas leidimas, buvo atleistas iš pareigų ar perkeltas į pareigas, kurioms eiti nereikalingas leidimas;

12.4. gavus objektyvių kompromituojančių tikrinamą asmenį ar asmenį, kuriam jau išduotas leidimas, duomenų;

12.5. esant kitų aplinkybių, kai iškyla pagrįstų abejonių dėl tikrinamo asmens ar asmens, kuriam jau išduotas leidimas, patikimumo.

13. Esant 12.1, 12.4 ir 12.5 punktuose numatytoms aplinkybėms, Kalėjimų departamento Centrinė specialioji ekspertų komisija įvertina gautą informaciją apie tikrinamą asmenį ar asmenį, kuriam jau išduotas leidimas, ir protokole teikia Kalėjimų departamento direktoriui siūlymus dėl atitinkamo sprendimo priėmimo.

14. Esant 12.2 ir 12.3 punktuose numatytoms aplinkybėms, Kalėjimų departamento atsakingas už personalo patikimumą asmuo ne vėliau kaip per 15 darbo dienų parengia įsakymo panaikinti leidimą projektą. Įsakymo panaikinti leidimą projektas suderinamas Aprašo 11 punkte nustatyta tvarka.

15. Vadovaujantis Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo 17 straipsnio 9 dalies nuostatomis, sprendimą dėl leidimo išdavimo, neišdavimo ar panaikinimo priima:

15.1. Kalėjimų departamento direktoriui (paslapčių subjekto vadovui) – Lietuvos Respublikos teisingumo ministras ar jo įgaliotas asmuo;

15.2. Kalėjimų departamento darbuotojams, Kalėjimų departamentui pavaldžių įstaigų vadovams ir darbuotojams – Kalėjimų departamento direktorius.

16. Leidimas registruojamas Leidimų dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija registre (registras gali būti ir elektronine forma) ir su Pasižadėjimu saugoti įslaptintą informaciją saugomas asmens, kuriam išduotas leidimas, byloje.

17. Dėl išduoto, neišduoto ar panaikinto leidimo Kalėjimų departamento atsakingas už personalo patikimumą asmuo ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo atitinkamo sprendimo priėmimo dienos parengia informacinį raštą Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui, kuriame nurodoma:

17.1. teisės akto, kuriuo priimtas sprendimas, data ir numeris;

17.2. kokiam asmeniui išduotas, neišduotas ar panaikintas leidimas;

17.3. leidimo numeris, slaptumo žyma ir galiojimo laikas.

 

 

III. TEISĖS DIRBTI AR SUSIPAŽINTI SU ĮSLAPTINTA INFORMACIJA, ŽYMIMA SLAPTUMO ŽYMA „RIBOTO NAUDOJIMO“, SUTEIKIMAS

 

18. Suteikiant teisę dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Riboto naudojimo“, laikomasi nuostatos, kad ši teisė būtų patikėta tik asmenims, kuriems vykdant pareigas ar užduotis yra būtina susipažinti su tokia informacija ir tokia apimtimi, kokia yra reikalinga jų pareigoms ar užduotims atlikti.

19. Teisė dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Riboto naudojimo“, įstaigos vadovo įsakymu suteikiama tik pareigūnams ir valstybės tarnautojams ar pretendentams eiti pareigūno ar valstybės tarnautojo pareigas.

20. Teisė dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Riboto naudojimo“, pareigūnui ar valstybės tarnautojui suteikiama vadovaujantis šiais bendrais principais:

20.1. pareigūnas ar valstybės tarnautojas eina arba pretenduoja eiti pareigas, susijusias su įslaptintos informacijos, žymimos slaptumo žyma „Riboto naudojimo“, naudojimu ar tokios informacijos apsauga;

20.2. raštiškai pasižada saugoti įslaptintą informaciją;

20.3. pasirašytinai yra supažindintas su įstatymų nustatyta atsakomybe už neteisėtą disponavimą įslaptinta informacija, įslaptintos informacijos atskleidimą, praradimą, pagrobimą ar kitokį neteisėtą įgijimą, taip pat su įslaptintos informacijos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimais.

21. Įgyvendinant 20 punkte numatytus principus, Kalėjimų departamento ar jam pavaldžios įstaigos pareigūnas, valstybės tarnautojas ar pretendentas eiti pareigas kviečiamas atitinkamai į Kalėjimų departamento Centrinės specialiosios ekspertų komisijos arba Kalėjimų departamentui pavaldžios įstaigos Specialiosios ekspertų komisijos posėdį. Į šį posėdį kviečiamas ir atsakingas už personalo patikimumą asmuo.

22. Posėdžio metu patikrinama, ar pareigūnas, valstybės tarnautojas ar pretendentas eiti pareigas susipažinęs su teisės aktais, reglamentuojančiais įslaptintos informacijos administravimą ir apsaugą. Jei reikia, posėdžio metu pareigūnui, valstybės tarnautojui ar pretendentui eiti pareigas rekomenduojama, su kokiais teisės aktais būtina papildomai susipažinti.

23. Kalėjimų departamento Centrinė specialioji ekspertų komisija arba Kalėjimų departamentui pavaldžios įstaigos Specialioji ekspertų komisija posėdžio protokole teikia siūlymus įstaigos vadovui dėl teisės dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Riboto naudojimo“, suteikimo pareigūnui, valstybės tarnautojui ar pretendentui eiti pareigas ir savo rekomendacijas, jei tokių buvo.

24. Atsakingas už personalo patikimumą asmuo po įvykusio Kalėjimų departamento Centrinės specialiosios ekspertų komisijos arba Kalėjimų departamentui pavaldžios įstaigos Specialiosios ekspertų komisijos posėdžio:

24.1. pateikia pareigūnui, valstybės tarnautojui ar pretendentui eiti pareigas užpildyti ir pasirašyti Pasižadėjimą saugoti įslaptintą informaciją;

24.2. pasirašytinai supažindina su 20.3 punkte numatytais reikalavimais;

24.3. ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo posėdžio protokolo registravimo dienos parengia įsakymo dėl teisės dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Riboto naudojimo“, suteikimo projektą ir kartu su posėdžio protokolu ar jo kopija teikia įstaigos vadovui.

 

 

IV. ATSAKINGO UŽ PERSONALO PATIKIMUMĄ ASMENS FUNKCIJOS

 

25. Užtikrindamas Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo 20 straipsnio nuostatas, Kalėjimų departamento atsakingas už personalo patikimumą asmuo pagal savo kompetenciją:

25.1. peržiūri, ar tinkamai užpildytos klausimyno skiltys, teikia duomenis Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui apie asmenų, kuriems išduoti leidimai, anketos duomenų, galinčių turėti įtakos leidimo išdavimui ar panaikinimui, pasikeitimus;

25.2. tvarko leidimų ir Kalėjimo departamento darbuotojų, kuriems suteikta teisė dirbti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Riboto naudojimo“, apskaitą;

25.3. perduoda saugoti išduotus leidimus ir pasižadėjimus saugoti įslaptintą informaciją Kalėjimų departamento direktoriaus skiriamų asmenų bylose;

25.4. išsiunčia išduotus leidimus ir pasižadėjimus saugoti įslaptintą informaciją saugoti Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ar Kalėjimų departamentui pavaldžių įstaigų vadovų skiriamų asmenų bylose;

25.5. ne vėliau kaip prieš 8 mėnesius iki išduotų leidimų galiojimo pabaigos informuoja Kalėjimų departamento darbuotojus (administracinius padalinius) ir Kalėjimo departamentui pavaldžias įstaigas apie būtinumą pateikti klausimynus;

25.6. kartą per kalendorinius metus Kalėjimų departamento darbuotojus, turinčius teisę dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, pasirašytinai supažindina su įstatymų nustatytą atsakomybe už neteisėtą disponavimą įslaptinta informacija, įslaptintos informacijos atskleidimą, praradimą, pagrobimą ar kitokį neteisėtą įgijimą ir įslaptintos informacijos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimais. Kiekvieno darbuotojo Susipažinimo lapą (priedas) Kalėjimų departamento atsakingas už personalo patikimumą asmuo perduoda saugoti darbuotojo asmens byloje;

25.7. nedelsdamas informuoja Kalėjimų departamento Centrinės specialiosios ekspertų komisijos pirmininką (kai jo nėra dėl ligos, komandiruotės, atostogų – pirmininko pavaduotoją) apie pastebėtus galimus teisės aktų, susijusių su įslaptintos informacijos apsauga ir administravimu, pažeidimus;

25.8. teikia pasiūlymus dėl veiklos personalo patikimumo srityje tobulinimo;

25.9. atsižvelgdamas į pasikeitimus ir siekdamas užtikrinti, kad su įslaptinta informacija dirbtų ar susipažintų tik tinkamą leidimo kategoriją ar suteiktą teisę turintys asmenys, periodiškai teikia:

25.9.1. Kalėjimų departamento ir jam pavaldžių įstaigų vadovybei bei Kalėjimų departamento administracinių padalinių, kuriuose dirbama ar saugoma įslaptinta informacija, vadovams sąrašus asmenų, kuriems išduoti leidimai (nurodant leidimo kategoriją ir galiojimo pabaigos datą);

25.9.2. Kalėjimų departamento vadovybei ir Kalėjimų departamento administracinių padalinių, kuriuose dirbama ar saugoma įslaptinta informacija, vadovams sąrašus asmenų, kuriems suteikta teisė dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Riboto naudojimo“;

25.10. teikia metodinę ir praktinę pagalbą Kalėjimų departamentui pavaldžių įstaigų atsakingiems už personalo patikimumą asmenims.

26. Užtikrindamas Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo 20 straipsnio nuostatas, Kalėjimų departamentui pavaldžios įstaigos atsakingas už personalo patikimumą asmuo pagal savo kompetenciją:

26.1. peržiūri, ar tinkamai užpildytos klausimyno skiltys, teikia duomenis Kalėjimų departamento atsakingam už personalo patikimumą asmeniui apie darbuotojų, kuriems išduoti leidimai, anketos duomenų, galinčių turėti įtakos leidimo išdavimui ar panaikinimui, pasikeitimus;

26.2. teikia duomenis Kalėjimų departamento atsakingam už personalo patikimumą asmeniui apie darbuotojų, kuriems išduoti leidimai, tarnybos (darbo) eigos ir anketinių duomenų pasikeitimus (perkėlimą į pareigas, kurioms nereikalinga dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, atleidimą iš pareigų ir kitas faktines aplinkybes);

26.3. tvarko įstaigos darbuotojų, kuriems suteikta teisė dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Riboto naudojimo“, apskaitą;

26.4. atsižvelgdamas į pasikeitimus ir siekdamas užtikrinti, kad su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Riboto naudojimo“, dirbtų ar susipažintų tik šią teisę turintys asmenys, periodiškai teikia įstaigos vadovybei ir administracinių padalinių, kuriuose dirbama ar saugoma tokia įslaptinta informacija, vadovams sąrašus asmenų, kuriems suteikta teisė dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Riboto naudojimo“;

26.5. užtikrina, kad Kalėjimų departamento direktoriaus išduoti leidimai ir pasižadėjimai saugoti įslaptintą informaciją būtų saugomi įstaigos darbuotojų asmens bylose;

26.6. užtikrina, kad ne vėliau kaip prieš 7 mėnesius iki išduotų leidimų galiojimo pabaigos Kalėjimų departamentui būtų pateikti įstaigos darbuotojų klausimynai;

26.7. vykdo 25.6 punkte numatytus reikalavimus įstaigoje, kurioje dirba.

 

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

27. Asmenys, kuriems išduoti leidimai, privalo laikytis Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo 19 straipsnyje nustatytų pareigų.

28. Kalėjimų departamento ir jam pavaldžių įstaigų už personalo valdymą atsakingi padaliniai užtikrina, kad:

28.1. apie pretendentus eiti pareigas, kuriems būtina organizuoti kandidatūros patikrinimą gauti leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, būtų laiku informuojami atsakingi už personalo patikimumą asmenys;

28.2. pretendentai eiti pareigas būtų laiku įpareigoti užpildyti klausimynus ir pasižadėjimus saugoti įslaptintą informaciją bei šie dokumentai pateikti atsakingiems už personalo patikimumą asmenims.

29. Kalėjimų departamentui pavaldžių įstaigų vadovai užtikrina tinkamą Apraše numatytų reikalavimų įgyvendinimą vadovaujamose įstaigose.

_________________