LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL viešosios įstaigos, KURIOS SAVININKĖ AR DALININKĖ, TURINTI DAUGIAU KAIP 1/2  BALSŲ VISUOTINIAME DALININKŲ SUSIRINKIME,  YRA VALSTYBĖ AR SAVIVALDYBĖ, PAVYZDINIŲ ĮSTATŲ IR ĮSTATŲ RENGIMO REKOMENDACIJŲ PATVIRTINIMO

 

2024 m. liepos 22 d. Nr. 1V-460

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų įstatymo 8 straipsnio 9 dalimi ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2024 m. birželio 26 d. nutarimo Nr. 537 „Dėl Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų įstatymo įgyvendinimo“ 1.1.2 papunkčiu:

1Tvirtinu pridedamus:

1.1. Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdinius įstatus, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas;

1.2. Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdinius įstatus, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas ir kolegialus valdymo organas – valdyba;

1.3. Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, įstatų rengimo rekomendacijas.

2. Rekomenduoju viešosioms įstaigoms, kurių dalininkė, turinti 1/2 ar mažiau balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, rengiant ar keičiant savo įstatus vadovautis šio įsakymo 1.1 ar 1.2 papunkčiais patvirtintais pavyzdiniais įstatais ir 1.3 papunkčiu patvirtintomis rekomendacijomis.

 

 

 

L. e. vidaus reikalų ministro pareigas                                                                         Agnė Bilotaitė

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro

2024 m. liepos 22 d. įsakymu Nr. 1V-460

 

 

(Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdiniai įstatai, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas)

 

 

(viešosios įstaigos pavadinimas)

 

ĮSTATAI

 

I SKYRIUS

 

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

 

1.

 

 

(viešosios įstaigos pavadinimas, prireikus skliausteliuose nurodomas pavadinimo atitikmuo anglų kalba)

(toliau – Įstaiga) yra ribotos civilinės atsakomybės viešasis juridinis asmuo, kuris savo veikloje vadovaujasi šiais įstatais (toliau – Įstatai), Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų įstatymu, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymu (nurodoma, jeigu Įstaigai Viešojo administravimo įstatymo nustatyta tvarka yra suteikti viešojo administravimo įgaliojimai), kitais Lietuvos Respublikos įstatymais ir kitais teisės aktais, reguliuojančiais viešųjų įstaigų veiklą.

2. Įstaigos teisinė forma – viešoji įstaiga.

3. Įstaigos veiklos laikotarpis –

 

 

(neribotas; laiko riba)

4. Įstaigos finansiniai metai –

 

 

 

(pradžia)

 

(pabaiga)

5. Įstaiga veikia –

 

 

(nurodoma ministrui pavesta (-os) valdymo sritis (-ys), kurioje (-se) veikia Įstaiga – jeigu Įstaigos

 

 

savininkė ar dalininkė yra valstybė, arba nurodoma, kokią Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme ir (ar) kitame (-uose)

 

 

įstatyme (–uose) nustatytą (-as) savivaldybės funkciją (-as) atlikdama veikia Įstaiga – jeigu Įstaigos savininkė ar dalininkė yra

savivaldybė)

 

II SKYRIUS

 

ĮSTAIGOS VEIKLOS TIKSLAI, FUNKCIJOS IR EKONOMINĖS VEIKLOS RŪŠYS

 

 

 

6. Įstaigos veiklos tikslai:

6.1.

 

 

6.2.

(nurodomas (-i) veiklos tikslas (-ai)

 

 

(nurodomas (-i) veiklos tikslas (-ai)

7. Įstaiga, siekdama:

7.1.

 

punkte nurodyto Įstaigos veiklos tikslo, atlieka šias funkcijas:

 

(nurodomas punktas)

 

 

(išvardijamos funkcijos, skirtos veiklos tikslui pasiekti)

7.2.

 

punkte nurodyto Įstaigos veiklos tikslo, atlieka šias funkcijas:

 

(nurodomas punktas)

 

 

(išvardijamos funkcijos, skirtos veiklos tikslui pasiekti)

8. Įstaiga, atlikdama savo funkcijas, turi teisę vykdyti šias ekonomines veiklas:

 

8.1.

 

 

(išvardijamos ekonominės veiklos rūšys pagal ekonominės veiklos klasifikatorių, kurias Įstaiga, atlikdama savo funkcijas, turi teisę pasirinkti)

8.2.

 

 

(išvardijamos ekonominės veiklos rūšys pagal ekonominės veiklos klasifikatorių, kurias Įstaiga, atlikdama savo funkcijas, turi teisę pasirinkti)

 

III SKYRIUS

 

ASMENS TAPIMO NAUJU DALININKU TVARKA

 

 

9. Asmuo gali tapti nauju dalininku, Viešųjų įstaigų įstatymo ir Įstatų nustatyta tvarka perdavęs Įstaigai įnašą.

10. Asmens priėmimo dalininku tvarka:

10.1. pageidaujantis tapti dalininku asmuo pateikia Įstaigos vadovui prašymą juo tapti: asmens prašyme turi būti nurodyti jo duomenys (fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas (kai asmuo jo neturi, – gimimo data), adresas korespondencijai; juridinio asmens pavadinimas, teisinė forma, kodas, buveinė, atstovo vardas, pavardė, asmens kodas (kai asmuo jo neturi, – gimimo data)), išreikštas pritarimas Įstaigos veiklos tikslams ir numatomas įnašas į dalininkų kapitalą, šio įnašo dydis (kai numatomas įnašas – pinigai) ar vertė (kai numatomas įnašas – materialusis ar nematerialusis turtas) (eurais) ir įnašo perdavimo Įstaigai terminas; jei numatoma įnešti turtą, kartu su prašymu turi būti pateikta turto vertinimo ataskaita;

10.2. asmuo dalininku priimamas visuotinio dalininkų susirinkimo sprendimu: apie visuotinio dalininkų susirinkimo priimtą sprendimą Įstaigos vadovas per 3 darbo dienas turi informuoti nauju dalininku tapti pageidavusį asmenį;

10.3. visuotiniam dalininkų susirinkimui priėmus sprendimą priimti dalininką, pageidavęs dalininku tapti asmuo juo tampa, perdavęs Įstaigai savo prašyme nurodytą įnašą.

11. Dalininko teises įgijęs asmuo dalininku tampa tokia tvarka:

11.1. apie tai, kad įgijo dalininko teises, raštu per 5 darbo dienas praneša Įstaigos vadovui ir kartu pateikia jam dalininko teisių įgijimą liudijantį dokumentą ar jo išrašą; jeigu pateikiamas dokumento išrašas, jame turi būti nurodytos dalininko teisių įgijimo sandorio šalys, sandorio objektas, sandorio data, dalininko teisių įgijimo data, taip pat dalininko teises perleidusio dalininko įnašų į dalininkų kapitalą vertė, jeigu ji nurodyta dalininko teisių įgijimą liudijančiame dokumente, pranešime turi būti nurodyta: dalininko teises perleidęs dalininkas (fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas (kai asmuo jo neturi – gimimo data); juridinio asmens pavadinimas); dalininko teises įgijęs asmuo (fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas (kai asmuo jo neturi, – gimimo data), adresas korespondencijai; juridinio asmens pavadinimas, buveinė, kodas, atstovo vardas ir pavardė); dalininko teisių įgijimo data;

11.2. dalininku tapusio asmens įnašo į dalininkų kapitalą vertė atitinka dalininko teises perleidusio dalininko turėtų įnašų vertę.

12. Pageidavusiam tapti dalininku asmeniui atlikus Įstatų 10.3 papunktyje nurodytus veiksmus ar dalininko teises įgijusiam asmeniui atlikus Įstatų 11.1 papunktyje nurodytus veiksmus, Įstaigos vadovas per 2 darbo dienas įrašo naują dalininką ir jo įnašo vertę į Įstaigos dokumentus, atsižvelgdamas atitinkamai į Įstatų 10.3 papunkčio nuostatas ar 11.1 papunktyje nurodytuose dokumentuose nurodytą dalininko teisių įgijimo datą ir 11.2 papunkčio nuostatas.

13. Atlikus Įstatų 12 punkte nurodytus veiksmus, naujam dalininkui išduodamas jo įnašų vertę patvirtinantis dokumentas.

 

 

IV SKYRIUS

 

DALININKO PASITRAUKIMO IR (AR) PAŠALINIMO TVARKA

 

 

 

14. Asmuo gali pasitraukti iš dalininkų:

14.1. susigrąžindamas įnašą;

14.2. dalininko teises perleisdamas kitam asmeniui Įstatų V skyriuje nustatyta tvarka.

15. Esant daugiau nei vienam dalininkui, apie ketinimą pasitraukti iš dalininkų susigrąžinant įnašą dalininkas turi raštu pranešti Įstaigos vadovui.

16. Įstaigos vadovas per 5 darbo dienas nuo dalininko pranešimo gavimo dienos apie tai Įstatų 29.2 papunktyje nurodytu būdu informuoja kitus Įstaigos dalininkus ir Įstatų nustatyta tvarka šaukia visuotinį dalininkų susirinkimą sprendimui dėl Įstaigos dalininko pasitraukimo iš dalininkų susigrąžinant įnašą priimti.

17. Iš Įstaigos pasitraukiančiam dalininkui turi būti užtikrinama jo turtinė teisė – dalininkui privaloma kompensuoti jo įnašą į Įstaigą, grąžint tokio paties dydžio įnašą, kokį dalininkas įnešė į Įstaigą (įnašas negali būti didinamas proporcingai Įstaigos sukauptam turtui).

 

 

V SKYRIUS

 

DALININKO TEISIŲ PERLEIDIMO KITIEMS ASMENIMS TVARKA

 

 

18. Dalininkas teises perleisti kitam asmeniui gali dovanodamas įnašą kitam asmeniui (netaikoma, jei dalininkas yra valstybė arba savivaldybė) arba parduodamas dalininko teises. Esant daugiau nei vienam dalininkui, apie ketinimą parduoti dalininko teises, išskyrus valstybės ar savivaldybės, kaip dalininko, teises, dalininkas turi raštu pranešti Įstaigos vadovui (kartu nurodyti dalininko teisių pardavimo kainą).

19. Įstaigos vadovas per 5 darbo dienas nuo dalininko pranešimo gavimo dienos apie tai Įstatų 29.2 papunktyje nurodytu būdu informuoja kitus Įstaigos dalininkus (kartu nurodo dalininką, kuris parduoda dalininko teises, ir dalininko teisių pardavimo kainą) ir Įstatų nustatyta tvarka šaukia visuotinį dalininkų susirinkimą sprendimui dėl Įstaigos dalininko, kuris pirktų parduodamas dalininko teises, priimti.

20. Visuotiniame dalininkų susirinkime paaiškėjus, kad už nustatytą kainą dalininko teisių neperka nė vienas Įstaigos dalininkas, dalininko teises ketinantis parduoti dalininkas gali jas parduoti kitam asmeniui.

21. Jeigu Įstaigos dalininkas yra vienas asmuo, dalininko teisės parduodamos šio dalininko pasirinktam fiziniam ar juridiniam asmeniui, neatliekant Įstatų 18 – 20 punktuose nurodytų veiksmų.

22. Valstybei nuosavybės teise priklausančios dalininko teisės gali būti perduotos savivaldybėms savivaldybių savarankiškosioms funkcijoms įgyvendinti ir (ar) parduotos kitiems asmenims viešo aukciono būdu, jeigu Įstaiga atitinka Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 20 straipsnio 10 dalyje nustatytą sąlygą, šio įstatymo 20 straipsnio 11 dalyje nustatyta tvarka (nurodoma, jeigu dalininkė yra valstybė). Savivaldybei nuosavybės teise priklausančios dalininko teisės gali būti parduotos kitiems asmenims viešo aukciono būdu, jeigu Įstaiga atitinka Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 20 straipsnio 10 dalyje nustatytą sąlygą, šio įstatymo 11 dalyje nustatyta tvarka arba perduodamos valstybės ar kitos savivaldybės nuosavybėn (nurodoma, jeigu dalininkė yra savivaldybė).

 

VI SKYRIUS

 

DALININKŲ ĮNAŠŲ PERDAVIMO ĮSTAIGAI TVARKA

 

 

 

23. Dalininkų įnašai Įstaigai perduodami tokia tvarka:

23.1. pinigai įnešami į Įstaigos sąskaitą;

23.2. materialusis ir nematerialusis turtas Įstaigai perduodamas surašius turto perdavimo aktą; aktą pasirašo turtą perduodantis asmuo (steigėjas, dalininkas, dalininku tapti pageidaujantis asmuo) ir Įstaigos vadovas; kartu su perduodamu turtu Įstaigai pateikiama ir šio turto vertinimo ataskaita, kuri turi būti sudaryta ne vėliau kaip prieš 6 mėnesius iki turto perdavimo Įstaigai; turto vertinimas atliekamas perduodamo turto savininko lėšomis.

 

VII SKYRIUS

 

ĮSTAIGOS ORGANAI

 

 

 

24. Įstaigos organai:

24.1. visuotinis dalininkų susirinkimas;

24.2. vienasmenis valdymo organas – Įstaigos vadovas;

24.3. kolegialus organas –

 

 

(nurodomas kolegialaus Įstaigos organo pavadinimas, jeigu toks organas yra sudaromas)

 

 

VIII SKYRIUS

 

VISUOTINIS DALININKŲ SUSIRINKIMAS

 

25. Visuotinis dalininkų susirinkimas, be Viešųjų įstaigų įstatyme nustatytų funkcijų, taip pat:

25.1.

 

 

(išvardijamos visuotinio dalininkų susirinkimo funkcijos)

25.2.

 

 

(išvardijamos visuotinio dalininkų susirinkimo funkcijos)

26. Visuotinis dalininkų susirinkimas šaukiamas ne rečiau kaip vieną kartą per metus per keturis mėnesius nuo Įstaigos finansinių metų pabaigos.

27. Visuotinio dalininkų susirinkimo iniciatyvos teisę turi dalininkai arba Įstaigos vadovas. Dalininkas, norintis inicijuoti visuotinį dalininkų susirinkimą, pateikia Įstaigos vadovui prašymą sušaukti visuotinį dalininkų susirinkimą.

28. Visuotinį dalininkų susirinkimą šaukia Įstaigos vadovas.

29. Visuotinis dalininkų susirinkimas šaukiamas šia tvarka:

29.1. apie šaukiamą visuotinį dalininkų susirinkimą Įstaigos vadovas ne vėliau kaip prieš 14 dienų iki susirinkimo dienos praneša kiekvienam dalininkui; susirinkimas gali būti šaukiamas nesilaikant 14 dienų termino, jeigu su tuo raštiškai sutinka visi dalininkai;

29.2. šaukimas dalininkui siunčiamas registruotu laišku arba įteikiamas pasirašytinai ar elektroninių ryšių priemonėmis; kai pranešimas siunčiamas registruotu laišku, jis siunčiamas korespondencijos adresais, kuriuos dalininkas nurodęs Įstaigai; šaukimą išsiuntus elektroninių ryšių priemonėmis ir iš dalininko gavus informacijos gavimą patvirtinančią žinutę, šaukimas registruotu laišku ar įteikimas pasirašytinai gali būti nevykdomas;

29.3. pakartotinis visuotinis dalininkų susirinkimas šaukiamas ne anksčiau kaip po 5 dienų ir ne vėliau kaip po 21 dienos nuo visuotinio dalininkų susirinkimo, kuriame nebuvo kvorumo, dienos; apie pakartotinio visuotinio dalininkų susirinkimo datą dalininkai informuojami Įstatų 29.2 papunktyje nustatyta tvarka.

30. Visuotinis dalininkų susirinkimas sprendimus priima esant kvorumui – kai jame dalyvauja

daugiau kaip

 

balsų visuotiniame dalininkų susirinkime

 

(1/2 arba skaičiais nurodoma didesnė dalis)

 

turinčių Įstaigos dalininkų, išskyrus pakartotinį visuotinį dalininkų susirinkimą, kuris priima sprendimus dėl neįvykusio visuotinio dalininkų susirinkimo darbotvarkės, nesvarbu, kiek tame susirinkime dalyvavo Įstaigos dalininkų.

31. Visuotinio dalininkų susirinkimo sprendimai priimami paprasta visų visuotiniame dalininkų

susirinkime dalyvaujančių dalininkų balsų dauguma, išskyrus šiuos kvalifikuota

 

 

balsų dauguma priimamus sprendimus dėl:

(2/3 arba skaičiais

nurodoma didesnė dalis)

 

31.1. Įstaigos reorganizavimo ir reorganizavimo sąlygų aprašo tvirtinimo;

31.2. Įstaigos pertvarkymo;

31.3. Įstaigos likvidavimo ar likvidavimo atšaukimo;

31.4. balsų visuotiniame dalininkų susirinkime paskirstymo proporcijos pakeitimo.

32. Sprendžiamojo balso teisę turi visi Įstaigos dalininkai. Balsai visuotiniame dalininkų

susirinkime paskirstomi

 

 

(nurodoma, kiek balsų tenka kiekvienam dalininkui: po 1 balsą kiekvienam dalininkui ar pan.)

33. Jeigu Įstaigos dalininkas yra vienas asmuo, jis vadinamas Įstaigos savininku ir jo raštiški sprendimai prilyginami visuotinio dalininkų susirinkimo sprendimams.

 

IX SKYRIUS

 

ĮSTAIGOS VADOVAS

 

 

34. Įstaigos vadovas, be Viešųjų įstaigų įstatyme nustatytų pareigų, taip pat turi šias pareigas:

 

34.1.

 

 

(išvardijamos Įstaigos vadovo pareigos)

34.2.

 

 

(išvardijamos Įstaigos vadovo pareigos)

35. Įstaigos vadovo skyrimo į pareigas ir atleidimo iš jų tvarka

 

(nurodoma, kad nesiskiria nuo Viešųjų įstaigų

 

įstatyme nurodytosios arba nurodoma, kokiame įstatyme nustatyta tvarka Įstaigos vadovas skiriamas į pareigas ir atleidžiamas iš jų) 

 

36. Įstaigos vadovo apmokėjimo už darbą tvarką nustato

 

(pateikiamas teisės akto pavadinimas ir nuoroda  į jo

 

paskelbimo šaltinį Teisės aktų registre)

37. Įstaigos vadovas priima sprendimus, kurie yra įforminami įsakymais.

38. Laikotarpiu  iki naujo Įstaigos vadovo paskyrimo dienos jo funkcijas laikinai, bet ne ilgiau kaip vienus metus, atlieka visuotinio dalininko susirinkimo paskirtas Įstaigos darbuotojas arba kitas asmuo, su kuriuo jo paskyrimo atlikti Įstaigos vadovo funkcijas laikotarpiui atitinkamai pakeičiama arba sudaroma darbo sutartis. Šiame Įstatų punkte nurodytą darbo sutartį arba sutarties pakeitimą pasirašo visuotinio dalininkų susirinkimo įgaliotas asmuo.

 

X SKYRIUS

 

 

(nurodomas atitinkamas kolegialus organas)

 

39. Kolegialus organas sudaromas iš

 

narių, kuriuos skiria ir atšaukia visuotinis

 

(skaičius)

 

dalininkų susirinkimas. Kolegialaus organo nariai renkami (konkurso būdu) arba deleguojami

 

 

 

kadencijai.

(nurodoma kas deleguoja)

 

(nurodoma kadencijos trukmė)

 

40. Kolegialiame organe sprendimai priimami

 

balsų dauguma.

 

(paprasta arba skaičiais nurodoma didesne)

 

41. Kolegialus organas atlieka šias funkcijas:

41.1.

 

 

41.2.

(išvardijamos kolegialaus organo funkcijos)

 

 

(išvardijamos kolegialaus organo funkcijos)

42. Kolegialaus organo nariams už veiklą

 

 

(neatlyginama / atlyginama ( jeigu atlyginama, nurodoma atlyginimo tvarka)

43. Kolegialaus organo narius nesibaigus kadencijai gali atšaukti visuotinis dalininkų susirinkimas. Kolegialaus organo narys gali atsistatydinti iš pareigų kadencijai nesibaigus, apie tai raštu įspėjęs kolegialaus organo narius ir visuotinį dalininkų susirinkimą ne vėliau kaip prieš 14 dienų. Visuotiniam dalininkų susirinkimui priėmus sprendimą atšaukti pavienius kolegialaus organo narius, nauji kolegialaus organai nariai renkami iki veikiančios kolegialaus organo kadencijos pabaigos.

44. Kolegialaus organo veikla organizuojama pagal jo patvirtintą darbo reglamentą.

 

 

XI SKYRIUS

 

KIEKYBINIS ATSTOVAVIMAS

 

 

 

45. Įstaigoje taikoma ši kiekybinio atstovavimo taisyklė:

 

 

(nurodomi asmenys, kurie turi teisę kartu veikti

 

Įstaigos vardu, ir jų įgaliojimų apimtis)

 

 

XII SKYRIUS

filialų ir atstovybių steigimO IR jų veiklos nutraukimo tvarka

 

46. Sprendimus steigti Įstaigos filialus ir atstovybes, nutraukti jų veiklą priima

 

 

(nurodoma kas:

 

, filialų ir atstovybių nuostatus tvirtina Įstaigos vadovas.

visuotinis dalininkų susirinkimas ar vadovas)

 

 

XIII SKYRIUS

DOKUMENTŲ IR KITOS INFORMACIJOS APIE ĮSTAIGOS VEIKLĄ PATEIKIMO DALININKAMS TVARKA

 

47. Dalininko raštišku arba elektroninėmis priemonėmis pateiktu reikalavimu ne vėliau kaip per 7 dienas nuo reikalavimo gavimo dienos Įstaigos dokumentai jam pateikiami susipažinti Įstaigos darbo valandomis jos buveinėje ar kitoje Įstaigos vadovo nurodytoje vietoje, kurioje dokumentai yra saugomi. Šių dokumentų kopijos dalininkui gali būti siunčiamos registruotu laišku adresu, kurį dalininkas nurodęs Įstaigai, arba įteikiamos pasirašytinai ar elektroninių ryšių priemonėmis. Dokumentų kopijas išsiuntus elektroninių ryšių priemonėmis ir iš dalininko gavus informacijos gavimą patvirtinančią žinutę, dokumentų kopijų siuntimas registruotu laišku ar įteikimas pasirašytinai gali būti nevykdomas.

48. Įstaigos dokumentai, jų kopijos ar kita informacija dalininkams pateikiama neatlygintinai.

 

XIV SKYRIUS

INFORMACIJOS APIE ĮSTAIGOS VEIKLĄ, ĮSKAITANT IR ViešUS pranešimUS, PATEIKIMO VISUOMENEI tvarka

 

49. Kai Įstaigos pranešimai turi būti paskelbti viešai, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka skelbiami Juridinių asmenų registro tvarkytojo leidžiamame elektroniniame leidinyje viešiems pranešimams

skelbti ir

 

 

(nurodomas Įstaigos interneto svetainės adresas, kitos Įstaigos komunikacijai naudojamos elektroninių ryšių priemonės)

50. Kita informacija, kuri pateikiama visuomenei ir kurią nustato visuotinis dalininkų susirinkimas, skelbiama Įstaigos interneto svetainėje ir Įstaigos naudojamose socialinio bendravimo interneto svetainėse.

51. Tretiesiems asmenims turi būti sudarytos sąlygos su Įstaigos veiklos ataskaita ir kita visuomenei pateikiama informacija susipažinti Įstaigos buveinėje Įstaigos darbo valandomis.

 

XV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS nuostatos

 

52. Įstatų keitimo tvarka nesiskiria nuo nurodytos Viešųjų įstaigų įstatyme.

53. Įstaiga reorganizuojama, pertvarkoma arba likviduojama Viešųjų įstaigų įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(steigėjas; įgaliotas asmuo)

 

(parašas)

 

(vardas, pavardė)

 

 

 

 

 

(steigėjas; įgaliotas asmuo)

 

(parašas)

 

(vardas, pavardė)

_________________

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro

2024 m. liepos 22 d. įsakymu Nr. 1V-460

 

 

(Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdiniai įstatai, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas ir kolegialus valdymo organas – valdyba)

 

 

 

(viešosios įstaigos pavadinimas)

 

ĮSTATAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

 

1.

 

 

(viešosios įstaigos pavadinimas, prireikus skliausteliuose nurodomas pavadinimo atitikmuo anglų kalba)

(toliau – Įstaiga) yra ribotos civilinės atsakomybės viešasis juridinis asmuo, kuris savo veikloje vadovaujasi šiais įstatais (toliau – Įstatai), Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų įstatymu, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymu (nurodoma, jeigu Įstaigai Viešojo administravimo įstatymo nustatyta tvarka yra suteikti viešojo administravimo įgaliojimai), kitais Lietuvos Respublikos įstatymais ir kitais teisės aktais, reguliuojančiais viešųjų įstaigų veiklą.

2. Įstaigos teisinė forma – viešoji įstaiga.

3. Įstaigos veiklos laikotarpis –

 

 

(neribotas; laiko riba)

4. Įstaigos finansiniai metai –

 

 

 

(pradžia)

 

(pabaiga)

5. Įstaiga veikia –

 

 

(nurodoma ministrui pavesta (-os) valdymo sritis (-ys), kurioje (-se) veikia Įstaiga – jeigu Įstaigos

 

 

savininkė ar dalininkė yra valstybė, arba nurodoma, kokią Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme ir (ar) kitame (-uose)

 

 

įstatyme (– uose) nustatytą (-as) savivaldybės funkciją (-as) atlikdama veikia Įstaiga – jeigu Įstaigos savininkė ar dalininkė yra

savivaldybė)

 

 

II SKYRIUS

ĮSTAIGOS VEIKLOS TIKSLAI, FUNKCIJOS IR EKONOMINĖS VEIKLOS RŪŠYS

 

6. Įstaigos veiklos tikslai:

6.1.

 

 

6.2.

(nurodomas (-i) veiklos tikslas (-ai)

 

 

(nurodomas (-i) veiklos tikslas (-ai)

7. Įstaiga, siekdama:

7.1.

 

punkte nurodyto Įstaigos veiklos tikslo, atlieka šias funkcijas:

 

(nurodomas punktas)

 

 

(išvardijamos funkcijos, skirtos veiklos tikslui pasiekti)

7.2.

 

punkte nurodyto Įstaigos veiklos tikslo, atlieka šias funkcijas:

 

(nurodomas punktas)

 

 

(išvardijamos funkcijos, skirtos veiklos tikslui pasiekti)

8. Įstaiga, atlikdama savo funkcijas, turi teisę vykdyti šias ekonomines veiklas:

 

8.1.

 

 

(išvardijamos ekonominės veiklos rūšys pagal ekonominės veiklos klasifikatorių, kurias Įstaiga, atlikdama savo funkcijas, turi teisę pasirinkti)

8.2.

 

 

(išvardijamos ekonominės veiklos rūšys pagal ekonominės veiklos klasifikatorių, kurias Įstaiga, atlikdama savo funkcijas, turi teisę pasirinkti)

 

 

III SKYRIUS

ASMENS TAPIMO NAUJU DALININKU TVARKA

 

9. Asmuo gali tapti nauju dalininku, Viešųjų įstaigų įstatymo ir Įstatų nustatyta tvarka perdavęs Įstaigai įnašą.

10. Asmens priėmimo dalininku tvarka:

10.1. pageidaujantis tapti dalininku asmuo pateikia Įstaigos vadovui prašymą juo tapti: asmens prašyme turi būti nurodyti jo duomenys (fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas, (kai asmuo jo neturi – gimimo data), adresas korespondencijai; juridinio asmens pavadinimas, teisinė forma, kodas, buveinė, atstovo vardas, pavardė, asmens kodas (kai asmuo jo neturi – gimimo data)), išreikštas pritarimas Įstaigos veiklos tikslams ir numatomas įnašas į dalininkų kapitalą, šio įnašo dydis (kai numatomas įnašas – pinigai) ar vertė (kai numatomas įnašas – materialusis ar nematerialusis turtas) (eurais) ir įnašo perdavimo Įstaigai terminas; jei numatoma įnešti turtą, kartu su prašymu turi būti pateikta turto vertinimo ataskaita;

10.2. asmuo dalininku priimamas visuotinio dalininkų susirinkimo sprendimu: apie visuotinio dalininkų susirinkimo priimtą sprendimą Įstaigos vadovas per 3 darbo dienas turi informuoti nauju dalininku tapti pageidavusį asmenį;

10.3. visuotiniam dalininkų susirinkimui priėmus sprendimą priimti dalininką, pageidavęs dalininku tapti asmuo juo tampa, perdavęs Įstaigai savo prašyme nurodytą įnašą.

11. Dalininko teises įgijęs asmuo dalininku tampa tokia tvarka:

11.1. apie tai, kad įgijo dalininko teises, raštu per 5 darbo dienas praneša Įstaigos vadovui ir kartu pateikia jam dalininko teisių įgijimą liudijantį dokumentą ar jo išrašą, jeigu pateikiamas dokumento išrašas, jame turi būti nurodytos dalininko teisių įgijimo sandorio šalys, sandorio objektas, sandorio data, dalininko teisių įgijimo data, taip pat dalininko teises perleidusio dalininko įnašų į dalininkų kapitalą vertė, jeigu ji nurodyta dalininko teisių įgijimą liudijančiame dokumente, pranešime turi būti nurodyta: dalininko teises perleidęs dalininkas (fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas (kai asmuo jo neturi – gimimo data); juridinio asmens pavadinimas); dalininko teises įgijęs asmuo (fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas (kai asmuo jo neturi, – gimimo data), adresas korespondencijai; juridinio asmens pavadinimas, buveinė, kodas, atstovo vardas ir pavardė); dalininko teisių įgijimo data;

11.2. dalininku tapusio asmens įnašo į dalininkų kapitalą vertė atitinka dalininko teises perleidusio dalininko turėtų įnašų vertę.

12. Pageidavusiam tapti dalininku asmeniui atlikus Įstatų 10.3 papunktyje nurodytus veiksmus ar dalininko teises įgijusiam asmeniui atlikus Įstatų 11.1 papunktyje nurodytus veiksmus, Įstaigos vadovas per 2 darbo dienas įrašo naują dalininką ir jo įnašo vertę į Įstaigos dokumentus, atsižvelgdamas atitinkamai į Įstatų 10.3 papunkčio nuostatas ar 11.1 papunktyje nurodytuose dokumentuose nurodytą dalininko teisių įgijimo datą ir 11.2 papunkčio nuostatas.

13. Atlikus Įstatų 12 punkte nurodytus veiksmus, naujam dalininkui išduodamas jo įnašų vertę patvirtinantis dokumentas.

 

IV SKYRIUS

DALININKO PASITRAUKIMO IR (AR) PAŠALINIMO TVARKA

 

14. Asmuo gali pasitraukti iš dalininkų:

14.1 susigrąžindamas įnašą;

14.2. dalininko teises perleisdamas kitam asmeniui Įstatų V skyriuje nustatyta tvarka.

15. Esant daugiau nei vienam dalininkui, apie ketinimą pasitraukti iš dalininkų susigrąžinant įnašą dalininkas apie tokį ketinimą turi raštu pranešti Įstaigos vadovui.

16. Įstaigos vadovas per 5 darbo dienas nuo dalininko pranešimo gavimo dienos apie tai Įstatų 29.2 papunktyje nurodytu būdu informuoja kitus Įstaigos dalininkus ir Įstatų nustatyta tvarka šaukia visuotinį dalininkų susirinkimą sprendimui dėl Įstaigos dalininko pasitraukimo iš dalininkų susigrąžinant įnašą priimti.

17. Iš Įstaigos pasitraukiančiam dalininkui turi būti užtikrinama jo turtinė teisė – dalininkui privaloma kompensuoti jo įnašą į Įstaigą, grąžinti tokio paties dydžio įnašą, kokį dalininkas įnešė į Įstaigą (įnašas negali būti didinamas proporcingai Įstaigos sukauptam turtui).

 

V SKYRIUS

DALININKO TEISIŲ PERLEIDIMO KITIEMS ASMENIMS TVARKA

 

18. Dalininkas teises perleisti kitam asmeniui gali dovanodamas įnašą kitam asmeniui (netaikoma, jei dalininkas yra valstybė arba savivaldybė)  arba parduodamas dalininko teises. Esant daugiau nei vienam dalininkui, apie ketinimą parduoti dalininko teises, išskyrus valstybės ar savivaldybės, kaip dalininko, teises, dalininkas turi raštu pranešti Įstaigos vadovui (kartu nurodyti dalininko teisių pardavimo kainą).

19. Įstaigos vadovas per 5 dienas nuo dalininko pranešimo gavimo dienos apie tai Įstatų 29.2 papunktyje nurodytu būdu informuoja kitus Įstaigos dalininkus (kartu nurodo dalininką, kuris parduoda dalininko teises, ir dalininko teisių pardavimo kainą) ir Įstatų nustatyta tvarka šaukia visuotinį dalininkų susirinkimą sprendimui dėl Įstaigos dalininko, kuris pirktų parduodamas dalininko teises, priimti.

20. Visuotiniame dalininkų susirinkime paaiškėjus, kad už nustatytą kainą dalininko teisių neperka nė vienas Įstaigos dalininkas, dalininko teises ketinantis parduoti dalininkas gali jas parduoti kitam asmeniui.

21. Jeigu Įstaigos dalininkas yra vienas asmuo, dalininko teisės parduodamos šio dalininko pasirinktam fiziniam ar juridiniam asmeniui, neatliekant Įstatų 18 – 20 punktuose nurodytų veiksmų.

22. Valstybei nuosavybės teise priklausančios dalininko teisės gali būti perduotos savivaldybėms savivaldybių savarankiškosioms funkcijoms įgyvendinti ir (ar) parduotos kitiems asmenims viešo aukciono būdu, jeigu Įstaiga atitinka Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 20 straipsnio 10 dalyje nustatytą sąlygą, šio įstatymo 20 straipsnio 11 dalyje nustatyta tvarka (nurodoma, jeigu dalininkė yra valstybė). Savivaldybei nuosavybės teise priklausančios dalininko teisės gali būti parduotos kitiems asmenims viešo aukciono būdu, jeigu Įstaiga atitinka Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 20 straipsnio 10 dalyje nustatytą sąlygą, šio įstatymo 20 straipsnio 11 dalyje nustatyta tvarka arba perduodamos valstybės ar kitos savivaldybės nuosavybėn  (nurodoma, jeigu dalininkė yra savivaldybė).

 

 

VI SKYRIUS

DALININKŲ ĮNAŠŲ PERDAVIMO ĮSTAIGAI TVARKA

 

23. Dalininkų įnašai Įstaigai perduodami tokia tvarka:

23.1. pinigai įnešami į Įstaigos sąskaitą;

23.2. materialusis ir nematerialusis turtas Įstaigai perduodamas surašius turto perdavimo aktą; aktą pasirašo turtą perduodantis asmuo (steigėjas, dalininkas, dalininku tapti pageidaujantis asmuo) ir Įstaigos vadovas; kartu su perduodamu turtu Įstaigai pateikiama ir šio turto vertinimo ataskaita, kuri turi būti sudaryta ne vėliau kaip prieš 6 mėnesius iki turto perdavimo Įstaigai; turto vertinimas atliekamas perduodamo turto savininko lėšomis.

 

 

 

VII SKYRIUS

ĮSTAIGOS ORGANAI

 

24. Įstaigos organai:

24.1. visuotinis dalininkų susirinkimas;

24.2. vienasmenis valdymo organas – Įstaigos vadovas;

24.3. kolegialus valdymo organas – valdyba;

24.4. kolegialus organas –

 

 

(nurodomas kolegialaus Įstaigos organo pavadinimas, jeigu toks organas yra sudaromas)

 

 

VIII SKYRIUS

 

VISUOTINIS DALININKŲ SUSIRINKIMAS

 

 

25. Visuotinis dalininkų susirinkimas, be Viešųjų įstaigų įstatyme nustatytų funkcijų, taip pat:

25.1.

 

 

(išvardijamos visuotinio dalininkų susirinkimo funkcijos)

25.2.

 

 

(išvardijamos visuotinio dalininkų susirinkimo funkcijos)

26. Visuotinis dalininkų susirinkimas šaukiamas ne rečiau kaip vieną kartą per metus per keturis mėnesius nuo Įstaigos finansinių metų pabaigos.

27. Visuotinio dalininkų susirinkimo iniciatyvos teisę turi dalininkai arba Įstaigos vadovas. Dalininkas, norintis inicijuoti visuotinį dalininkų susirinkimą, pateikia Įstaigos vadovui prašymą sušaukti visuotinį dalininkų susirinkimą.

28. Visuotinį dalininkų susirinkimą šaukia Įstaigos vadovas.

29. Visuotinis dalininkų susirinkimas šaukiamas šia tvarka:

29.1. apie šaukiamą visuotinį dalininkų susirinkimą Įstaigos vadovas ne vėliau kaip prieš 14 dienų iki susirinkimo dienos praneša kiekvienam dalininkui; susirinkimas gali būti šaukiamas nesilaikant 14 dienų termino, jeigu su tuo raštiškai sutinka visi dalininkai;

29.2. šaukimas dalininkui siunčiamas registruotu laišku arba įteikiamas pasirašytinai ar elektroninių ryšių priemonėmis; kai pranešimas siunčiamas registruotu laišku, jis siunčiamas korespondencijos adresais, kuriuos dalininkas nurodęs Įstaigai; šaukimą išsiuntus elektroninių ryšių priemonėmis ir iš dalininko gavus informacijos gavimą patvirtinančią žinutę, šaukimas registruotu laišku ar įteikimas pasirašytinai gali būti nevykdomas;

29.3. pakartotinis visuotinis dalininkų susirinkimas šaukiamas ne anksčiau kaip po 5 dienų ir ne vėliau kaip po 21 dienos nuo visuotinio dalininkų susirinkimo, kuriame nebuvo kvorumo, dienos; apie pakartotinio visuotinio dalininkų susirinkimo datą dalininkai informuojami Įstatų 29.2 papunktyje nustatyta tvarka.

30. Visuotinis dalininkų susirinkimas sprendimus priima esant kvorumui – kai jame dalyvauja

daugiau kaip

 

balsų visuotiniame dalininkų susirinkime

 

(1/2 arba skaičiais nurodoma didesnė dalis)

 

turinčių Įstaigos dalininkų, išskyrus pakartotinį visuotinį dalininkų susirinkimą, kuris priima sprendimus dėl neįvykusio visuotinio dalininkų susirinkimo darbotvarkės, nesvarbu, kiek tame susirinkime dalyvavo Įstaigos dalininkų.

31. Visuotinio dalininkų susirinkimo sprendimai priimami paprasta visų visuotiniame dalininkų

susirinkime dalyvaujančių dalininkų balsų dauguma, išskyrus šiuos kvalifikuota

 

 

balsų dauguma priimamus sprendimus dėl:

(2/3 arba skaičiais

nurodoma didesnė dalis)

 

31.1. Įstaigos reorganizavimo ir reorganizavimo sąlygų aprašo tvirtinimo;

31.2. Įstaigos pertvarkymo;

31.3. Įstaigos likvidavimo ar likvidavimo atšaukimo;

31.4. balsų visuotiniame dalininkų susirinkime paskirstymo proporcijos pakeitimo.

32. Sprendžiamojo balso teisę turi visi Įstaigos dalininkai. Balsai visuotiniame dalininkų

susirinkime paskirstomi

 

 

(nurodoma, kiek balsų tenka kiekvienam dalininkui: po 1 balsą kiekvienam dalininkui ar pan.)

33. Jeigu Įstaigos dalininkas yra vienas asmuo, jis vadinamas Įstaigos savininku ir jo raštiški sprendimai prilyginami visuotinio dalininkų susirinkimo sprendimams.

 

 

 

IX SKYRIUS

 

ĮSTAIGOS VADOVAS

 

 

34. Įstaigos vadovas, be Viešųjų įstaigų įstatyme nustatytų pareigų, taip pat turi šias pareigas:

 

34.1.

 

 

(išvardijamos Įstaigos vadovo pareigos)

34.2.

 

 

(išvardijamos Įstaigos vadovo pareigos)

35. Įstaigos vadovo skyrimo į pareigas ir atleidimo iš jų tvarka

 

(nurodoma, kad nesiskiria nuo Viešųjų įstaigų

 

įstatyme nurodytosios arba nurodoma, kokiame įstatyme nustatyta tvarka Įstaigos vadovas skiriamas į pareigas ir atleidžiamas iš jų) 

 

36. Įstaigos vadovo apmokėjimo už darbą tvarką nustato

 

(pateikiamas teisės akto pavadinimas ir nuoroda  į jo

 

paskelbimo šaltinį Teisės aktų registre)

37. Įstaigos vadovas priima sprendimus, kurie yra įforminami įsakymais.

38. Laikotarpiu  iki naujo Įstaigos vadovo paskyrimo dienos jo funkcijas laikinai, bet ne ilgiau kaip vienus metus, atlieka visuotinio dalininko susirinkimo paskirtas Įstaigos darbuotojas arba kitas asmuo, su kuriuo jo paskyrimo atlikti Įstaigos vadovo funkcijas laikotarpiui atitinkamai pakeičiama arba sudaroma darbo sutartis. Šiame Įstatų punkte nurodytą darbo sutartį arba sutarties pakeitimą pasirašo visuotinio dalininkų susirinkimo įgaliotas asmuo.

 

X SKYRIUS

 

VALDYBA

 

 

39. Valdyba sudaroma 5 metų kadencijai iš

 

narių, kuriuos skiria ir atšaukia

 

(skaičius)

 

visuotinis dalininkų susirinkimas.

40. Valdyba gali priimti sprendimus ir jos posėdis laikomas įvykusiu, kai jame dalyvauja daugiau

kaip

 

valdybos narių.

 

(1/2 ar didesnė dalis, nurodoma skaičiais)

 

Valdyboje sprendimai priimami

 

balsų dauguma.

 

(paprasta arba skaičiais nurodoma didesne)

 

41. Valdyba, be Viešųjų įstaigų įstatyme nustatytų valdybos funkcijų, taip pat:

41.1.

 

 

41.2.

(išvardijamos valdybos funkcijos)

 

 

(išvardijamos valdybos funkcijos)

42. Valdybos nariams už veiklą valdyboje apmokama vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2024 m. birželio 26 d. nutarimu Nr. 537 „Dėl Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų įstatymo įgyvendinimo“ patvirtintu Atlygio viešosios įstaigos valdybos nariams mokėjimo tvarkos aprašu. 

 

 

XI SKYRIUS

 

 

(nurodomas atitinkamas kolegialus organas)

 

43. Kolegialus organas sudaromas iš

 

narių, kuriuos skiria ir atšaukia visuotinis

 

(skaičius)

 

dalininkų susirinkimas. Kolegialaus organo nariai renkami (konkurso būdu) arba deleguojami

 

 

 

kadencijai.

(nurodoma, kas deleguoja)

 

(nurodoma kadencijos trukmė)

 

44. Kolegialiame organe sprendimai priimami

 

balsų dauguma.

 

(paprasta arba skaičiais nurodoma didesne)

 

45. Kolegialus organas atlieka šias funkcijas:

45.1.

 

 

45.2.

(išvardijamos kolegialaus organo funkcijos)

 

 

(išvardijamos kolegialaus organo funkcijos)

46. Kolegialaus organo nariams už veiklą

 

 

(neatlyginama / atlyginama (jeigu atlyginama, nurodoma atlyginimo tvarka)

47. Kolegialaus organo narius nesibaigus kadencijai gali atšaukti visuotinis dalininkų susirinkimas. Kolegialaus organo narys gali atsistatydinti iš pareigų kadencijai nesibaigus, apie tai raštu įspėjęs kolegialaus organo narius ir visuotinį dalininkų susirinkimą ne vėliau kaip prieš 14 dienų. Visuotiniam dalininkų susirinkimui priėmus sprendimą atšaukti pavienius kolegialaus organo narius, nauji kolegialaus organai nariai renkami iki veikiančios kolegialaus organo kadencijos pabaigos.

48. Kolegialaus organo veikla organizuojama pagal jo patvirtintą darbo reglamentą.

 

 

XII SKYRIUS

 

KIEKYBINIS ATSTOVAVIMAS

 

 

 

49. Įstaigoje taikoma ši kiekybinio atstovavimo taisyklė:

 

 

(nurodomi asmenys, kurie turi teisę kartu veikti

 

Įstaigos vardu, ir jų įgaliojimų apimtis)

 

 

XIII SKYRIUS

filialų ir atstovybių steigimO IR jų veiklos nutraukimo tvarka

 

50. Sprendimus steigti Įstaigos filialus ir atstovybes, nutraukti jų veiklą priima

 

 

(nurodoma kas:

 

, filialų ir atstovybių nuostatus tvirtina Įstaigos vadovas.

visuotinis dalininkų susirinkimas, valdyba ar vadovas)

 

 

XIV SKYRIUS

DOKUMENTŲ IR KITOS INFORMACIJOS APIE ĮSTAIGOS VEIKLĄ PATEIKIMO DALININKAMS TVARKA

 

51. Dalininko raštišku arba elektroninėmis priemonėmis pateiktu reikalavimu ne vėliau kaip per 7 dienas nuo reikalavimo gavimo dienos Įstaigos dokumentai jam pateikiami susipažinti Įstaigos darbo valandomis jos buveinėje ar kitoje Įstaigos vadovo nurodytoje vietoje, kurioje dokumentai yra saugomi. Šių dokumentų kopijos dalininkui gali būti siunčiamos registruotu laišku adresu, kurį dalininkas nurodęs Įstaigai, arba įteikiamos pasirašytinai ar elektroninių ryšių priemonėmis. Dokumentų kopijas išsiuntus elektroninių ryšių priemonėmis ir iš dalininko gavus informacijos gavimą patvirtinančią žinutę, dokumentų kopijų siuntimas registruotu laišku ar įteikimas pasirašytinai gali būti nevykdomas.

52. Įstaigos dokumentai, jų kopijos ar kita informacija dalininkams pateikiama neatlygintinai.

 

XV SKYRIUS

INFORMACIJOS APIE ĮSTAIGOS VEIKLĄ, ĮSKAITANT IR ViešUS pranešimUS, PATEIKIMO VISUOMENEI tvarka

 

53. Kai Įstaigos pranešimai turi būti paskelbti viešai, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka skelbiami Juridinių asmenų registro tvarkytojo leidžiamame elektroniniame leidinyje viešiems pranešimams

skelbti ir

 

 

(nurodomas Įstaigos interneto svetainės adresas, kitos Įstaigos komunikacijai naudojamos elektroninių ryšių priemonės)

54. Kita informacija, kuri pateikiama visuomenei ir kurią nustato visuotinis dalininkų susirinkimas, skelbiama Įstaigos interneto svetainėje ir Įstaigos naudojamose socialinio bendravimo interneto svetainėse.

55. Tretiesiems asmenims turi būti sudarytos sąlygos su Įstaigos veiklos ataskaita ir kita visuomenei pateikiama informacija susipažinti Įstaigos buveinėje Įstaigos darbo valandomis.

 

XVI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS nuostatos

 

56. Įstatų keitimo tvarka nesiskiria nuo nurodytos Viešųjų įstaigų įstatyme.

57. Įstaiga reorganizuojama, pertvarkoma arba likviduojama Viešųjų įstaigų įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(steigėjas; įgaliotas asmuo)

 

(parašas)

 

(vardas, pavardė)

 

 

 

 

 

(steigėjas; įgaliotas asmuo)

 

(parašas)

 

(vardas, pavardė)

 

 

 

 

 

__________________________

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro

2024 m. liepos 22 d. įsakymu Nr. 1V-460

 

 

VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS, KURIOS SAVININKĖ AR DALININKĖ, TURINTI DAUGIAU KAIP 1/2 BALSŲ VISUOTINIAME DALININKŲ SUSIRINKIME, YRA VALSTYBĖ AR SAVIVALDYBĖ, ĮSTATŲ RENGIMO REKOMENDACIJOS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.       Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, įstatų rengimo rekomendacijos (toliau – rekomendacijos) parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso, Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų įstatymo ir kitų teisės aktų nuostatomis.

2.       Rekomendacijų tikslas – išaiškinti, kaip turi būti pildomi viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdiniai įstatai, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas ir viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdiniai įstatai, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas ir kolegialus valdymo organas – valdyba (toliau kartu – pavyzdiniai įstatai).

 

II SKYRIUS

PAVYZDINIŲ ĮSTATŲ PILDYMAS

 

3.       Pildant pavyzdinius įstatus, pavyzdinių įstatų antraštėje ir 1 punkte įrašomas viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, (toliau – Įstaiga) pavadinimas, kuris turi sutapti su Įstaigos steigimo akte ar steigimo sutartyje nurodytu Įstaigos pavadinimu. Įstaigų pavadinimai sudaromi vadovaujantis Civilinio kodekso 2.39 ir 2.40 straipsniais. Taip pat prireikus gali būti nurodomas Įstaigos pavadinimo atitikmuo anglų kalba.

4.       Pavyzdinių įstatų 3 punkte įrašoma „neribota“, jeigu Įstaiga įsteigta neribotam laikui, arba įrašoma laiko riba, jeigu Įstaiga įsteigta ribotam laikotarpiui. Laiko riba gali būti nurodyta tiek data, tiek tam tikrų sąlygų buvimu ar nebuvimu (iki 2030 m. gruodžio 31 d. arba 10 metų ir pan.).

5.       Pavyzdinių įstatų 4 punkte nurodomi Įstaigos finansiniai metai (pradžia ir pabaiga). Vadovaujantis Civilinio kodekso 2.52 straipsnio 1 ir 2 dalimis, Įstaigos finansiniai metai yra kalendoriniai metai arba kitas Įstaigos įstatuose nurodytas dvylikos mėnesių laikotarpis.

6.       Pavyzdinių įstatų 5 punkte ministrui pavesta (-os) valdymo sritis (-ys) nurodoma (-os) vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. kovo 24 d. nutarimu Nr. 330 „Dėl ministrams pavedamų valdymo sričių“ (toliau – nutarimas):

6.1.    jeigu apibrėžiant valdymo sritį nutarime vartojamas vienas žodis arba logiškai tarpusavyje susijusių žodžių junginys, turi būti atkartota visa ministrui pavestos valdymo srities formuluotė;

6.2.    jeigu apibrėžiant valdymo sritį nutarime vartojamas valdymo sritį apibendrinantis žodis (ar žodžių junginys), po kuriuo dedamas dvitaškis ir eina apibendrinantį žodį (ar žodžių junginį) detalizuojantys žodžiai, turi būti nurodomas ministrui pavestą valdymo sritį apibendrinantis žodis (ar žodžių junginys), nevardijant po dvitaškio einančių apibendrinantį žodį (ar žodžių junginį) detalizuojančių žodžių;

6.3.    jeigu viename nutarimo papunktyje yra vardijamos kelios ministrui pavedamos valdymo sritys, tarp kurių dedamas kablelis arba kabliataškis, turi būti nurodoma tik ta ministrui pavesta valdymo sritis, kurioje veikia Įstaiga.

7.       Pavyzdinių įstatų 5 punkte nurodant, kokią Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme ir (ar) kitame (-uose) įstatyme (- uose) nustatytą (-as) savivaldybės funkciją (-as) atlikdama veikia Įstaiga, pateikiama blanketinė nuoroda į Vietos savivaldos ar kito įstatymo straipsnį (-ius), straipsnio (-ių) dalį (-is), straipsnio (-ių) dalies (-ių) punktą (-us) ar papunktį (-čius), kuriame (-iuose) minėta (-os) funkcija (-os) yra įtvirtinta (-os).

8.       Pavyzdinių įstatų 6 punkte įrašomas (-i) Įstaigos veiklos tikslas (-ai) turi:

8.1.    būti suformuluotas (-i) glaustai ir išreikštas (-i) veiksmažodžio bendratimi;

8.2.    atskleisti (tačiau pažodžiui neatkartoti) Viešųjų įstaigų įstatyme nurodytą viešosios įstaigos sampratą.

9.       Pavyzdinių įstatų 7 punkte dėstant Įstaigos funkcijas:

9.1.    funkcijų visuma turi kuo tiksliau ir išsamiau apibrėžti Įstaigos kompetenciją;

9.2.    turi būti siekiama pateikti baigtinį Įstaigai nustatytų funkcijų (įskaitant ir blanketines nuorodas į įstatymais Įstaigai nustatytas funkcijas) sąrašą;

9.3.    neturi būti perkeliamos įstatymais Įstaigai nustatytos funkcijos, tačiau turi būti pateikiamos blanketinės nuorodos į tuos įstatymus (nurodant, kad Įstaiga atlieka įstatymo, į kurį pateikiama blanketinė nuoroda, atitinkamame straipsnyje, straipsnio dalyje, straipsnio dalies punkte ar papunktyje jai nustatytas funkcijas);

9.4.    funkcijos, kurios Įstaigai yra nustatytos žemesnės nei įstatymai teisinės galios teisės aktais, taip pat ir tos, kurios jokiuose kituose teisės aktuose nėra nustatytos, tačiau yra būtinos Įstaigos veiklos tikslams pasiekti, turi būti:

9.4.1. suformuluotos vartojant veiksmažodžio esamąjį laiką;

9.4.2. suformuluotos kaip nuolatinio (tęstinio) pobūdžio darbai (veiksmai), vengiant smulkių, vienkartinių darbų (veiksmų) vardijimo ir abstraktaus pobūdžio žodžių ar formuluočių (padeda, skatina, užtikrina, plėtoja, rūpinasi, dalyvauja rengiant, dalyvauja įgyvendinant, pagal kompetenciją ir pan.);

9.4.3. suformuluotos taip, kad formuluotėje būtų įvardijamas (įvardijami) arba iš formuluotės būtų aiškus (aiškūs) funkcijų atlikimo rezultatas (rezultatai);

9.4.4. suformuluotos taip, kad nebūtų pažodžiui kartojamos Įstaigos veiklos tikslus apibrėžiančios formuluotės.

10.     Įstaigos funkcijos turi būti sugrupuotos pagal Įstaigos veiklos tikslus vienam Įstaigos veiklos tikslui rekomenduojamos ne mažiau kaip dvi funkcijos.

11.     Reikalavimas grupuoti funkcijas pagal Įstaigos veiklos tikslus netaikomas:

11.1.  bendresnio pobūdžio Įstaigos funkcijoms, kurios vienodai prisideda prie visų ar keleto Įstaigos veiklos tikslų pasiekimo;

11.2.  funkcijoms, kurios tiesiogiai neprisideda nė prie vieno Įstaigos veiklos tikslo siekimo.

12.     Pavyzdinių įstatų 7 punkte dėstant Įstaigos funkcijas neturi būti dėstomos Įstaigos vidaus administravimo funkcijos.

13.     Pavyzdinių įstatų 8 punkte pateikiamas baigtinis ekonominės veiklos rūšių, kurias turi teisę vykdyti Įstaiga, sąrašas. Ekonominės veiklos rūšys turi atitikti Įstaigos veiklos tikslus ir būti nurodomos vadovaujantis Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriumi, kuriam pritarta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. gegužės 17 d. nutarimu Nr. 696 „Dėl Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus“.

14.     Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdinių įstatų, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas, 24.3 papunktyje ir Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdinių įstatų, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas –įstaigos vadovas ir kolegialus valdymo organas – valdyba, 24.4 papunktyje nurodomas kolegialaus organo (išskyrus kolegialų valdymo organą – valdybą), jeigu toks kolegialus organas sudaromas, pavadinimas (taryba, patariamoji taryba ir pan.).  Jeigu kolegialus organas nesudaromas, minėtų 24.3 ir 24.4 papunkčių Įstatuose nurodyti nereikia.

15.     Pavyzdinių įstatų 25 punkte nurodomos tos Įstaigos visuotinio dalininkų susirinkimo funkcijos, kurios nėra įtvirtintos Viešųjų įstaigų įstatyme. Jeigu Įstaigos visuotinio dalininkų susirinkimo kompetencija nesiskiria nuo numatytosios Viešųjų įstaigų įstatyme, tai nurodoma 25 punkte. 

16.     Pavyzdinių įstatų 30 punkte nurodomas visuotinio dalininkų susirinkimo kvorumas –visuotiniame dalininkų susirinkime dalyvaujančių narių mažiausias skaičius, kuriam esant visuotinis dalininkų susirinkimas yra laikomas įvykusiu. Kvorumas nustatomas skaičiumi nuo bendro visuotinio dalininkų susirinkimo narių skaičiaus (daugiau kaip 1/2, 2/3, 3/4 ir t. t.).

17.     Pavyzdinių įstatų 31 punkte nurodoma kvalifikuotos balsų daugumos, kuriai esant priimami pavyzdinių įstatų 31 punkto papunkčiuose nurodyti sprendimai, išraiška skaičiais (2/3, 3/4 ir t. t.). 

18.     Pavyzdinių įstatų 32 punkte nurodoma, kaip paskirstomi balsai visuotiniame dalininkų susirinkime (t. y. kiek balsų visuotiniame dalininkų susirinkime tenka kiekvienam Įstaigos dalininkui). Balsai visuotiniame dalininkų susirinkime turi būti paskirstomi proporcingai dalininkų įnašų dydžiui arba kitaip, tačiau užtikrinant, kad mažiausias įnašas suteiktų bent vieną balsą.

19.     Pavyzdinių įstatų 34 punkte nurodomos tos Įstaigos vadovo pareigos, kurios nėra įtvirtintos Viešųjų įstaigų įstatyme. Jeigu Įstaigos vadovo kompetencija nesiskiria nuo numatytosios Viešųjų įstaigų įstatyme, tai nurodoma 34 punkte.

20.     Pavyzdinių įstatų 36 punkte nurodomas teisės aktas, kuris nustato Įstaigos vadovo apmokėjimo už darbą tvarką. Viešųjų įstaigų, kurių savininkė ar dalininkė, turinti daugiau negu pusę balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, išskyrus valstybines aukštąsias mokyklas, valstybinius mokslinių tyrimų institutus ir asmens sveikatos priežiūros įstaigas, vadovų ir darbuotojų darbo apmokėjimo sąlygas ir dydžius, materialines pašalpas nustato Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų, kurių savininkė ar dalininkė, turinti daugiau negu pusę balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, vadovų ir darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymas.

21.     Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdinių įstatų, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas, X skyriuje ir Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdinių įstatų, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas ir kolegialus valdymo organas – valdyba, XI skyriuje pateikiami su kolegialaus organo veikla susiję klausimai. Jeigu kolegialus organas nesudaromas, šio Įstatų skyriaus rengti nereikia.

22.     Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdinių įstatų, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas, 39 punkte ir Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdinių įstatų, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas ir kolegialus valdymo organas – valdyba, 43 punkte kolegialaus organo narių skaičius ir kadencija nurodomi pagal poreikį. Rekomenduojama, kad kolegialaus organo kadencijos trukmė sutaptų su valdybos ir Įstaigos vadovo kadencija (t. y. būtų 5 metai).

23.     Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdinių įstatų, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas, 40 punkte ir Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdinių įstatų, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas ir kolegialus valdymo organas – valdyba, 44 punkte nurodoma balsų daugumos, kuriai esant kolegialiame organe priimami sprendimai, skaitinė išraiška (daugiau kaip 1/2, 2/3 ir t.t.).

24.     Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdinių įstatų, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas, 41 punkte ir Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdinių įstatų, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas ir kolegialus valdymo organas – valdyba, 45 punkte išvardijamos kolegialaus organo funkcijos. Kolegialiems organams negali būti pavedama spręsti klausimų Viešųjų įstaigų įstatymu ir Įstaigos įstatais priskirtų visuotinio dalininkų susirinkimo bei vienasmenių ar kolegialų valdymo organų kompetencijai.

25.     Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdinių įstatų, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas, 42 punkte ir Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdinių įstatų, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas ir kolegialus valdymo organas – valdyba, 46 punkte nurodoma, ar kolegialių organų nariams už veiklą yra atlyginama. Jeigu kolegialių organų nariams už veiklą yra atlyginama, glaustai aprašoma atlyginimo už veiklą tvarka (mokamas fiksuotas mėnesinis atlyginimas, mokama už dalyvavimą posėdžiuose ar pan.).

26.     Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdinių įstatų, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas, 45 punkte ir Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdinių įstatų, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas ir kolegialus valdymo organas – valdyba, 49 punkte Įstaigoje taikoma kiekybinio atstovavimo taisyklė nurodoma atsižvelgiant į Juridinių asmenų registro nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. lapkričio 12 d. nutarimu Nr. 1407 „Dėl Juridinių asmenų registro nuostatų patvirtinimo“ 18.9.2 papunktyje įtvirtintą kiekybinio atstovavimo taisyklių sąrašą. Asmenys, kurie turi teisę kartu veikti Įstaigos vardu, gali būti šie: įstaigos vadovas, valdybos, kolegialaus organo narys, dalininkas, prokuristas ir pan. Nurodant minėtų asmenų įgaliojimų apimtį įvardijama, kokios rūšies ir kokios vertės sandoriams yra taikomas kiekybinis atstovavimas.

27.     Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdinių įstatų, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas ir kolegialus valdymo organas – valdyba, 39 punkte nurodomas valdybos narių skaičius. Valdyba sudaroma iš ne mažiau kaip 5 narių – kai valdybos sudarymas pagal Viešųjų įstaigų įstatymą yra privalomas, ir ne mažiau kaip iš 3 narių – kai dėl valdybos sudarymo apsisprendžia visuotinis dalininkų susirinkimas.

28. Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdinių įstatų, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas ir kolegialus valdymo organas – valdyba, 40 punkte nurodomas valdybos kvorumas – dalyvaujančių valdybos posėdyje valdybos narių mažiausias skaičius, kuriam esant valdybos posėdis yra laikomas įvykusiu. Iš anksto balsavę valdybos nariai laikomi dalyvaujančiais posėdyje. Kvorumas nustatomas skaičiumi nuo bendro valdybos narių skaičiaus (daugiau kaip 1/2, 2/3, 3/4 ir t. t.). Taip pat šiame punkte yra nurodoma balsų daugumos, kuriai esant valdyboje yra priimami sprendimai, išraiška skaičiais (daugiau kaip 1/2, 2/3 ir t. t.).

29. Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdinių įstatų, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas ir kolegialus valdymo organas – valdyba, 41 punkte išvardijamos tos valdybos funkcijos, kurias visuotinis dalininkų susirinkimas, vadovaudamasis Viešųjų įstaigų įstatymo 14 straipsnio 1 dalimi, paveda atlikti valdybai ir kitos valdybos funkcijos. Jeigu visuotinis dalininkų susirinkimas, vadovaudamasis Viešųjų įstaigų įstatymo 14 straipsnio 1 dalimi, paveda valdybai atlikti Viešųjų įstaigų įstatymo 12 straipsnio 1 dalies 4 punkte numatytą funkciją, ši funkcija, atsižvelgus į Viešųjų įstaigų, kurių savininkė ar dalininkė, turinti daugiau negu pusę balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, vadovų ir darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymą, turi būti formuluojama taip: „skiria į pareigas ir atleidžia iš jų viešosios įstaigos vadovą, nustato jo darbo sutarties sąlygas (išskyrus darbo apmokėjimą).“.

30. Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdinių įstatų, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas, 49 punkte ir Viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė, turinti daugiau kaip 1/2 balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, pavyzdinių įstatų, kai viešojoje įstaigoje yra vienasmenis valdymo organas – įstaigos vadovas ir kolegialus valdymo organas – valdyba, 53 punkte nurodomos Įstaigos komunikacijai naudojamos elektroninių ryšių priemonės: Įstaigos interneto svetainės adresas, naudojamos socialinio bendravimo  interneto  svetainės, tokios kaip Facebook, Linkedln, Instagram, Twitter ir pan.

____________________