vytis

MUITINĖS DEPARTAMENTO

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS

GENERALINIS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2019 m. balandžio 18 d. įsakymO Nr. 1B-360 „Dėl PAREIGŪNŲ IR VALSTYBĖS TARNAUTOJŲ, EINANČIŲ ARBA SIEKIANČIŲ EITI PAREIGAS LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖJE, TIKRINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2024 m. liepos 16 d. Nr. 1BE-604

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2019 m. balandžio 18 d. įsakymą Nr. 1B-360 „Dėl Pareigūnų ir valstybės tarnautojų, einančių arba siekiančių eiti pareigas Lietuvos Respublikos muitinėje, tikrinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir jį išdėstau nauja redakcija:

 

MUITINĖS DEPARTAMENTO

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS

GENERALINIS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL PAREIGŪNŲ IR VALSTYBĖS TARNAUTOJŲ, EINANČIŲ ARBA SIEKIANČIŲ EITI PAREIGAS LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖJE, TIKRINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasis Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos finansų ministro 1998 m. liepos 10 d. įsakymu Nr. 171 „Dėl Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nuostatų patvirtinimo“, 17.18 papunkčiu ir atsižvelgdamas į Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statuto 21 straipsnio 2 ir 3 dalis, 27 straipsnio 1 ir 8 dalis, 62 straipsnio 6 dalį, 83 ir 84 straipsnius,

t v i r t i n u Pareigūnų ir valstybės tarnautojų, einančių arba siekiančių eiti pareigas Lietuvos Respublikos muitinėje, tikrinimo tvarkos aprašą (pridedama).“

 

 

 

Generalinis direktorius                                                                                          Darius Žvironas

 

PATVIRTINTA

Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos

finansų ministerijos generalinio direktoriaus

2019 m. balandžio 18 d. įsakymu Nr. 1B-360

(Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos

finansų ministerijos generalinio direktoriaus

2024 m. liepos 16 d. įsakymo Nr. 1BE-604

redakcija)

 

PAREIGŪNŲ IR VALSTYBĖS TARNAUTOJŲ, EINANČIŲ ARBA SIEKIANČIŲ EITI PAREIGAS LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖJE, TIKRINIMO tvarkos APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pareigūnų ir valstybės tarnautojų, einančių arba siekiančių eiti pareigas Lietuvos Respublikos muitinėje, tikrinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja vidaus tarnybos sistemos pareigūno (toliau – pareigūnas), dalyvaujančio atrankoje į laisvas Lietuvos Respublikos muitinės (toliau – muitinė) pareigūno pareigas muitinės sistemoje, buvusio pareigūno, siekiančio grįžti į tarnybą muitinės sistemoje, buvusio pareigūno siekiančio būti įtrauktam į centrinės statutinės įstaigos personalo rezervą, asmens, siekiančio ar skiriamo (perkeliamo) eiti aukštesnes, lygiavertes arba žemesnes pareigas muitinės sistemoje (toliau kartu – asmenys), tikrinimo atlikimo tvarką.

2. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos muitinės įstatyme, Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statute (toliau – Statutas), Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatyme ir Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatyme.

3. Asmens tikrinimą Aprašo nustatyta tvarka atlieka Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Muitinės departamentas) Imuniteto tarnyba (toliau – Imuniteto tarnyba).

4. Asmens tikrinimas atliekamas siekiant nustatyti, ar asmuo atitinka Statuto reikalavimus ir taikomus apribojimus, gauti Korupcijos prevencijos įstatymo 16 straipsnyje nurodytą informaciją, siekiant įvertinti asmens patikimumą ir mažinti korupcijos pasireiškimo tikimybę.

 

II SKYRIUS

ASMENS, DALYVAUjančiO ATRANKOJE Į LAISVAS PAREIGŪNO PAREIGAS MUITINĖS SISTEMOJE, TIKRINIMO TVARKA

 

5. Personalo skyriaus vadovas muitinės naudojamos dokumentų valdymo sistemos priemonėmis tarnybiniu pranešimu kreipiasi į Imuniteto tarnybą dėl asmens, dalyvaujančio atrankoje į laisvas pareigūno pareigas muitinės sistemoje, tikrinimo ir pateikia Imuniteto tarnybai informaciją apie pareigas, į kurias asmuo pretenduoja, tikrinamo asmens vardą, pavardę, asmens kodą, asmens gyvenimo aprašymo kopiją, asmens privačių interesų deklaracijos (kai atrankoje dalyvauja asmuo, nedirbantis muitinės sistemoje) kopiją.

6. Imuniteto tarnyba turi teisę susipažinti su visais atrankoje dalyvaujančio asmens pateiktais ar apie jį turimais dokumentais, daryti jų išrašus ar gauti kopijas.

7. Imuniteto tarnyba, naudodama valstybės registrų (kadastrų), klasifikatorių, Muitinės kriminalinės tarnybos vidinio tinklalapio ir kitų duomenų bankų informacijos duomenis bei kreipdamasi į kompetentingas institucijas, įstaigas, organizacijas, tikrina:

7.1. ar yra aplinkybių, nurodytų Statuto 8 straipsnio 2 dalies 1–7 punktuose;

7.2. ar yra aplinkybių, numatytų Statuto 9 straipsnio 2 dalyje;

7.3. ar nėra Statuto 15 straipsnio 1 dalies 5 punkte nustatytų apribojimų;

7.4. dėl kitų asmens tinkamumo tarnybai duomenų, kurie gali būti vertinami atrankos metu atrankos komisijoje:

7.4.1. ar asmuo neturi teistumo (nesvarbu, ar teistumas išnyko, ar yra panaikintas);

7.4.2. ar asmuo nėra įtariamas arba kaltinamas nusikalstamos veikos padarymu;

7.4.3. ar asmeniui nėra taikyta administracinė atsakomybė už padarytus administracinius nusižengimus;

7.5. ar nebūtų Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo 15 straipsnyje numatytų apribojimų dirbti paskyrus asmenį į pareigas.

8. Prireikus asmuo tikrinamas kriminalinės žvalgybos subjektų informacinėse sistemose.

9. Jei reikalinga papildoma informacija ir šios informacijos neįmanoma gauti vadovaujantis šio skyriaus nuostatomis, Imuniteto tarnyba gali kreiptis į kitas valstybės ir savivaldybių institucijas, įstaigas, organizacijas, taip pat savarankiškai rinkti ir tikrinti informaciją apie asmenį, atlikti apklausas, prašyti asmens patikslinti ar papildyti pateiktą informaciją.

10. Jeigu asmuo pretenduoja į pareigas, įtrauktas į Korupcijos prevencijos įstatymo 17 straipsnio 5 dalyje nurodytą sąrašą, Personalo skyriaus vadovas dėl atranką laimėjusio pretendento tikrinimo ne vėliau kaip kitą darbo dieną muitinės naudojamos dokumentų valdymo sistemos priemonėmis tarnybiniu pranešimu  kreipiasi į Imuniteto tarnybą, kuri ne vėliau kaip per 3 darbo dienas organizuoja informacijos apie asmenį, nurodytos Korupcijos prevencijos įstatymo 16 straipsnyje, gavimą.

 

III SKYRIUS

ASMENS, SIEKIANČIO GRĮŽTI Į TARNYBĄ muitinės sistemoje AR BUVUSIO PAREIGŪNO SIEKIANČIO BŪTI ĮTRAUKTAM Į CENTRINĖS STATUTINĖS ĮSTAIGOS PERSONALO REZERVĄ, TIKRINIMO TVARKA

 

11. Personalo skyriaus vadovas muitinės naudojamos dokumentų valdymo sistemos priemonėmis tarnybiniu pranešimu kreipiasi į Imuniteto tarnybą dėl buvusio pareigūno, siekiančio grįžti į tarnybą muitinės sistemoje (Statuto 21 straipsnio 2 ir 3 dalis, 62 straipsnio 6 dalis, 83 straipsnis) arba dėl buvusio pareigūno, siekiančio būti įtrauktam į muitinės personalo rezervą (Statuto 84 straipsnis), tikrinimo ir pateikia Imuniteto tarnybai šiuos duomenis: tikrinamo asmens vardą, pavardę, asmens kodą, asmens užpildytos anketos (jeigu pagal reglamentuojančių teisės aktų nuostatas asmuo turi užpildyti anketą) kopiją, asmens gyvenimo aprašymo (jeigu pagal reglamentuojančių teisės aktų nuostatas asmuo turi pateikti savo gyvenimo aprašymą) kopiją, asmens privačių interesų deklaracijos kopiją.

12. Imuniteto tarnyba turi teisę susipažinti su visais asmens pateiktais ar apie jį turimais dokumentais, daryti jų išrašus ar gauti kopijas.

13. Imuniteto tarnyba, naudodama valstybės registrų (kadastrų), klasifikatorių, Muitinės kriminalinės tarnybos vidinio tinklalapio ir kitų duomenų bankų informacijos duomenis bei kreipdamasi į kompetentingas institucijas, įstaigas, organizacijas, tikrina, ar:

13.1. yra aplinkybių, nurodytų Aprašo 7.1–7.3 papunkčiuose;

13.2. nėra apribojimų, nurodytų Statuto 15 straipsnio 1 dalies 2, 3, 6 ir 7 punktuose.

14. Prireikus asmuo tikrinamas kriminalinės žvalgybos subjektų informacinėse sistemose.

15. Jei reikalinga papildoma informacija ir šios informacijos neįmanoma gauti vadovaujantis šio skyriaus nuostatomis, Imuniteto tarnyba gali kreiptis į kitas institucijas, įstaigas, organizacijas, taip pat savarankiškai rinkti ir tikrinti informaciją apie asmenį, atlikti apklausas, prašyti asmens patikslinti ar papildyti pateiktą informaciją.

 

IV SKYRIUS

TIKRINIMAI SPRENDŽIANT KITUS SU TARNYBA MUITINĖS SISTEMOJE SUSIJUSIUS KLAUSIMUS

 

16. Kai muitinės sistemoje dirbantis asmuo siekia būti perkeltas į kitas pareigas tarnybinio kaitumo būdu (išskyrus tame pačiame administracijos padalinyje) ar kai ketinama jį laikinai perkelti į kitas pareigas, prašymas arba asmens tarnybinis pranešimas yra derinamas su Imuniteto tarnyba muitinės naudojamos dokumentų valdymo sistemos priemonėmis, išskyrus atvejus, kai asmuo būtų perkeltas į pareigas, įtrauktas į Korupcijos prevencijos įstatymo 17 straipsnio 5 dalyje nurodytą sąrašą. Šiais atvejais Personalo skyrius muitinės naudojamos dokumentų valdymo sistemos priemonėmis kreipiasi į Imuniteto tarnybą dėl tokio asmens tikrinimo ir pateikia asmens vardą, pavardę, asmens kodą, informaciją apie pareigas, į kurias pretenduojama.

17. Kai ne muitinės sistemoje dirbantis asmuo siekia būti perkeltas į kitas pareigas muitinės sistemoje tarnybinio kaitumo būdu arba jį ketinama laikinai perkelti į kitas pareigas muitinės sistemoje ar tarnybinės veiklos vertinimo metu pareigūno ar valstybės tarnautojo tiesioginis vadovas siūlo perkelti į aukštesnes pareigas, taip pat vykdant pareigūnų rotaciją, Personalo skyriaus vadovas muitinės naudojamos dokumentų valdymo sistemos priemonėmis tarnybiniu pranešimu kreipiasi į Imuniteto tarnybą dėl tokio asmens tikrinimo ir pateikia asmens vardą, pavardę, asmens kodą, informaciją apie pareigas, į kurias pretenduojama.

18. Imuniteto tarnyba, gavusi Aprašo 16 ir 17 punktuose numatytus duomenis, naudodama Muitinės kriminalinės tarnybos vidinio tinklalapio duomenis, tikrina, ar paskyrus asmenį į pareigas neatsiras Statuto 15 straipsnio 1 dalies 5 punkte nustatytų apribojimų.

19. Dėl ne muitinės sistemoje dirbančio valstybės tarnautojo, siekiančio būti perkeltam į karjeros valstybės tarnautojo pareigas muitinės sistemoje, tikrinimo Personalo skyriaus vadovas dokumentų valdymo sistemos priemonėmis tarnybiniu pranešimu kreipiasi ir Imuniteto tarnybai pateikia tikrinamo asmens vardą, pavardę, asmens kodą, asmens prašymo dėl perkėlimo į kitas pareigas kopiją, asmens privačių interesų deklaracijos kopiją.

20. Imuniteto tarnyba, gavusi Aprašo 19 punkte numatytus duomenis, naudodama valstybės registrų (kadastrų), klasifikatorių, Muitinės kriminalinės tarnybos vidinio tinklalapio ir kitų duomenų bankų informacijos duomenis bei kreipdamasi į kompetentingas institucijas, įstaigas, organizacijas, tikrina, ar:

20.1. ar yra aplinkybių, numatytų Statuto 8 straipsnio 2 dalies 1 punkte;

20.2. ar yra aplinkybių, nurodytų Statuto 15 straipsnio 1 dalies 2, 5 ir 7 punktuose.

21. Prireikus asmuo tikrinamas kriminalinės žvalgybos subjektų informacinėse sistemose.

22. Jei reikalinga papildoma informacija ir šios informacijos neįmanoma gauti vadovaujantis šio skyriaus nuostatomis, Imuniteto tarnyba gali kreiptis į kitas institucijas, įstaigas, organizacijas, taip pat savarankiškai rinkti ir tikrinti informaciją apie asmenį, atlikti apklausas, prašyti asmens patikslinti ar papildyti pateiktą informaciją.

23. Kai Aprašo 16, 17 ir 19 punktuose numatytais atvejais asmuo būtų perkeltas į pareigas, įtrauktas į Korupcijos prevencijos įstatymo 17 straipsnio 5 dalyje nurodytą sąrašą, Imuniteto tarnyba ne vėliau kaip per 3 darbo dienas organizuoja informacijos apie asmenį, nurodytos Korupcijos prevencijos įstatymo 16 straipsnyje, gavimą.

 

V SKYRIUS

ASMENYBĖS SAVYBIŲ VERTINIMAS

 

24. Asmenybės savybių vertinimas Muitinės departamento generalinio direktoriaus nustatyta tvarka atliekamas tikrinant Aprašo II ir III skyriuose nurodytus asmenis, kurie tikrinimo metu neina pareigų muitinės sistemoje.

25. Apie asmenybės savybių vertinimo vietą ir laiką asmuo informuojamas ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas. Asmuo privalo atvykti į asmenybės savybių vertinimą jam praneštu laiku. Jeigu asmuo neatvyksta nesant objektyviai pateisinamoms priežastims arba atsisako dalyvauti asmenybės savybių vertinime, toks neatvykimas ar atsisakymas prilyginamas šio asmens asmenybės savybių vertinimo išvadai apie asmens netinkamumą tarnybai muitinė sistemoje. Apie šias aplinkybes pažymima asmenybės savybių vertinimo išvadoje.

26. Asmenybės savybių vertinimo išvados teikiamos asmenims (komisijai), įgaliotiems vykdyti pareigūnų atranką, grąžinimą.

27. Asmenybės savybių vertinimo išvados yra rekomendacinio pobūdžio.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

28. Jeigu yra pagrįstų abejonių dėl asmens, einančio pareigas muitinės sistemoje, kurios įtrauktos į Korupcijos prevencijos įstatymo 17 straipsnio 5 dalyje nurodytą sąrašą, patikimumo ir tinkamumo einamoms pareigoms, Muitinės departamento generalinis direktorius gali pavesti Imuniteto tarnybai surinkti arba Korupcijos prevencijos įstatyme numatytais atvejais raštu kreiptis į Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybą su prašymu pateikti Korupcijos prevencijos įstatymo 16 straipsnyje nurodytą informaciją.

29. Imuniteto tarnyba, atlikusi asmenų tikrinimą, apibendrintą informaciją apie tikrinimo metu nustatytas aplinkybes ar apribojimus pateikia Personalo skyriui, o esant būtinumui – Muitinės departamento generaliniam direktoriui ir (arba) asmenims (komisijai), įgaliotiems vykdyti pareigūnų atranką ar grąžinimą, raštu ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo kreipimosi dienos, išskyrus Aprašo 30 ir 31 punktuose numatytus atvejus.

30. Imuniteto tarnyba, atlikusi tikrinimą Aprašo 16 punkte nurodytu atveju, kai asmuo nebūtų perkeliamas į pareigas, įtrauktas į Korupcijos prevencijos įstatymo 17 straipsnio 5 dalyje nurodytą sąrašą, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo prašymo arba tarnybinio pranešimo gavimo dienos derina jį teigiamai. Tais atvejais, kada derinama neigiamai, Imuniteto tarnyba raštu pateikia apibendrintą informaciją Personalo skyriui apie tikrinimo metu nustatytas aplinkybes. 

31. Imuniteto tarnyba, atlikusi tikrinimą Aprašo 17 ir 19 punktuose nurodytais atvejais, kai asmuo nebūtų perkeliamas į pareigas, įtrauktas į Korupcijos prevencijos įstatymo 17 straipsnio 5 dalyje nurodytą sąrašą, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo kreipimosi dienos apibendrintą informaciją apie tikrinimo metu nustatytas aplinkybes ar apribojimus pateikia Personalo skyriui.

32. Asmens tikrinimo metu surinkta medžiaga ir dokumentai, kuriuose yra asmens duomenų, saugomi Imuniteto tarnyboje Lietuvos vyriausiojo archyvaro nustatyta tvarka.

33. Asmens duomenys yra tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) ir Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu.

_________________