baltos zuvys

ŠVENČIONIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

 

SPRENDIMAS

 

DĖL ANKSTYVOSIOS INTERVENCIJOS PROGRAMOS ŠVENČIONIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE VYKDYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2017 m. vasario 2 d. Nr. T-18

 

Švenčionys

 

 

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 5 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. balandžio 2 d. nutarimu Nr. 437 „Dėl vaikų, vartojančių narkotines, psichotropines, kitas psichiką veikiančias medžiagas, nustatymo organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, Švenčionių rajono savivaldybės taryba  n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Ankstyvosios intervencijos programos Švenčionių rajono savivaldybėje vykdymo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Nustatyti, kad šis sprendimas įsigalioja 2017 m. kovo 1 d.

Šis sprendimas skelbiamas Teisės aktų registre.

 

 

 

SAVIVALDYBĖS MERAS                                                                         RIMANTAS KLIPČIUS

 


 

 

PATVIRTINTA

Švenčionių rajono savivaldybės tarybos

2017 m. vasario 2 d. sprendimu Nr. T-18

 

ANKSTYVOSIOS INTERVENCIJOS PROGRAMOS ŠVENČIONIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE VYKDYMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS.

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

 

1.  Ankstyvosios intervencijos programos Švenčionių rajono savivaldybėje vykdymo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Ankstyvosios intervencijos programos vykdytojus ir rajono vaikų ir jaunuolių nuo 14 iki 21 m. (toliau – vaikai), kurie eksperimentuoja ir/ar nereguliariai vartoja alkoholį ir/ar narkotikus, siuntimo dalyvauti Ankstyvosios intervencijos programoje tvarką ir sąlygas.

 

2.  Siuntimo dalyvauti Ankstyvosios intervencijos programoje tikslas – kiek galima anksčiau pasiekti alkoholiu ir/ar narkotikais eksperimentuojančius ir/ar nereguliariai vartojančius vaikus, suteikiant jiems ankstyvosios intervencijos paslaugas bei savalaikę pagalbą, ir taip užkirsti kelią vaikams tapti priklausomais nuo minėtų medžiagų vartojimo.

 

3.  Ankstyvosios intervencijos programos uždaviniai:

 

3.1. Motyvuoti vaiką atsisakyti alkoholio ir/ar narkotikų vartojimo;

 

3.2. Suteikti žinių apie alkoholio ir narkotikų keliamą žalą;

 

3.3. Keisti vaikų požiūrį į savo elgesį ir įpročius (alkoholio ir/ar narkotikų vartojimą);

 

3.4. Užtikrinti Ankstyvosios intervencijos paslaugų prieinamumą;

 

3.5. Sukurti suinteresuotųjų įstaigų bendradarbiavimo tinklą.

 

4.  Pagrindinės Apraše vartojamos sąvokos:

 

4.1. Ankstyvoji intervencija – psichologinių, socialinių pedagoginių pagalbos priemonių teikimas vaikams po to, kai nustatoma, kad jie eksperimentuoja ir/ar nereguliariai vartoja alkoholį ir/ar narkotikus, skatinant nevartoti šių medžiagų. Teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas siekiama motyvuoti vaiką atsisakyti alkoholio ir/ar narkotikų vartojimo;

 

4.2. Eksperimentuojantys alkoholiu ir/ar narkotikais vaikai, kurie minėtas medžiagas vartoja smalsumo vedini ir/ar siekdami išbandyti jų poveikį. Vartojama nedideliais kiekiais ir pasekmės dažniausiai nebūna sunkios;

 

4.3. Nereguliariai vartojantys alkoholį ir/ar narkotikus vaikai, kurie vartoja minėtas medžiagas progai pasitaikius, savaitgaliais ar per šventes. Kadangi organizmas dar nėra pripratęs prie minėtų medžiagų poveikio, pastarasis būna stiprus. Dažniausiai pasekmės nėra sunkios, tačiau didėja rizika apsinuodyti ir pan.  

 

5.  Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos švietimo įstatyme, Lietuvos Respublikos vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatyme ir kituose teisės aktuose vartojamas sąvokas.

 

II SKYRIUS.

 

SIUNTIMO Į ANKSTYVOSIOS INTERVENCIJOS PROGRAMĄ ORGANIZAVIMO UŽTIKRINIMAS IR VYKDYMAS

 

 

 

6.  Siuntimo į Ankstyvosios intervencijos programą organizavimą užtikrina Švenčionių r. savivaldybės administracijos vaiko gerovės komisija (toliau – VGK), siūlydama Švenčionių r. savivaldybės administracijos direktoriui, skiriant vaiko minimalios priežiūros priemonę, įpareigoti vaiką dalyvauti Ankstyvosios intervencijos programoje.

 

7Vaikai dalyvauti Ankstyvosios intervencijos programoje gali ir tėvų prašymu. Už vieno vaiko dalyvavimą šioje programoje tėvai į Ankstyvosios intervencijos programos organizatoriaus sąskaitą sumoka 50 eurų.

 

8.  Ankstyvosios intervencijos programa vykdoma vadovaujantis Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (toliau – NTAKD) parengtu, adaptuotu ir išleistu „Ankstyvosios intervencijos vadovu“.

 

9.  Ankstyvosios intervencijos programos įgyvendinimą organizuoja ir vykdo Švenčionių rajono švietimo pagalbos tarnyba (toliau – ŠPT).

10.  Ankstyvosios intervencijos programos užsiėmimus pagal „Ankstyvosios intervencijos vadovą“ veda psichologas, turintis reikiamą kvalifikaciją, ir kitas ŠPT specialistas, dalyvavę NTAKD organizuotuose Ankstyvosios intervencijos programos įgyvendinimo mokymuose. Ankstyvosios intervencijos programos užsiėmimus siūloma vesti dviem specialistams.

11.  VGK, gavusi Švenčionių r. savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimą apie vaiko įpareigojimą dalyvauti Ankstyvosios intervencijos programoje, per 3 darbo dienas raštu informuoja ŠPT ir vaiko atstovus apie vaiko siuntimą dalyvauti Ankstyvosios intervencijos programoje.

12.  Vaiko atstovai kartu su vaiku, kuriam skirta minimalios priežiūros priemonė – dalyvauti Ankstyvosios intervencijos programoje, privalo kreiptis į ŠPT dėl registracijos į Ankstyvosios intervencijos programos užsiėmimus per 5 darbo dienas nuo Švenčionių r. savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimo priėmimo dienos. Vaiko atstovai, neturintys VGK įpareigojimo, kreipiasi į Ankstyvosios intervencijos programos organizatorių ir pateikia prašymą.

13.  Jei vaiko atstovai kartu su vaiku nesikreipia į ŠPT per numatytą terminą, ŠPT apie tai informuoja VGK per 3 darbo dienas.

 

14.  Vaiko atstovai, registruodami vaiką į Ankstyvosios intervencijos programos užsiėmimus, teikia rašytinį prašymą, savo ir vaiko asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus ir Švenčionių r. savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimą. Prašyme vaiko atstovai nurodo savo ir vaiko vardą, pavardę, savo telefono numerį, elektroninio pašto adresą ar kitą kontaktinę informaciją, kad ŠPT galėtų informuoti apie Ankstyvosios intervencijos užsiėmimų vietą, datą ir laiką.

 

15.  Jei ŠPT specialistai, vykdantys Ankstyvosios intervencijos programą, pradinio pokalbio metu su vaiku išsiaiškina/nustato, kad jam Ankstyvosios intervencijos programa netinkama, pasiūlo vaikui ir jo atstovams, kur turi kreiptis specializuotos pagalbos į konkrečią įstaigą ir per 3 darbo dienas apie tai informuoja VGK.

 

16.  ŠPT specialistai Ankstyvosios intervencijos programos praktinius (8 val.) užsiėmimus vesti turi pradėti ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo vaiko atstovų prašymo pateikimo datos, išskyrus 19 punkte nurodytas sąlygas.

 

17.  Rekomenduojamas ankstyvosios intervencijos programoje dalyvaujančių asmenų skaičius nuo 2 iki 8 dalyvių. Ankstyvosios intervencijos programos praktinius (8 val.) užsiėmimus ŠPT specialistai pradeda vesti surinkus ne mažiau kaip 2 dalyviams.

 

18.  Ankstyvosios intervencijos programa tinkama vaikams ir jaunuoliams nuo 14 iki 21 metų amžiaus.

 

19.  Jei per 1 mėnesį nesurenkama reikiama dalyvių grupė Ankstyvosios intervencijos programos praktiniams užsiėmimas vesti, terminas, nurodytas 16 punkte, pratęsiamas dar 3 mėnesiams.

 

20.  Ankstyvosios intervencijos programą sudaro trys dalys: pradinis pokalbis, 8 val. trukmės praktiniai užsiėmimai ir baigiamasis pokalbis.

 

21.  8 val. trukmės praktiniai užsiėmimai gali būti suskirstyti į atskirus užsiėmimus: 8 užsiėmimai po 1 val., 4 užsiėmimai po 2 val., 3 užsiėmimai po 2,5 val. ir vienas 3 val. užsiėmimas arba 2 užsiėmimai po 4 val. Praktiniai užsiėmimai turi vykti ne rečiau kaip vieną kartą per savaitę.

 

22.  Pradinio pokalbio metu ŠPT specialistai supažindina vaiką ir jo atstovus su Ankstyvosios intervencijos programos praktinių užsiėmimų lankymo taisyklėmis. Vaiko atstovai raštu patvirtina, jog susipažino su užsiėmimų lankymo taisyklėmis ir įsipareigoja užtikrinti vaiko dalyvavimą užsiėmimuose.

 

23.  Ankstyvosios intervencijos programos praktinių užsiėmimų lankymo taisyklėse rekomenduojama numatyti šiuos atvejus:

 

23.1. Vaikui negalint dalyvauti užsiėmimuose, vaiko atstovai iš anksto privalo informuoti ŠPT specialistus apie vaiko neatvykimą bei nurodyti priežastį;

 

23.2. Vaikui neatvykus į užsiėmimą ir vaiko atstovams nepranešus apie vaiko neatvykimo priežastį, ŠPT specialistai informuoja vaiko atstovus;

 

23.3. Vaikui leidžiama praleisti 1 užsiėmimą dėl pateisinamos priežasties (gydytojo pažyma arba raštiškas tėvų paaiškinimas);

 

23.4. Praleidus vieną užsiėmimą be pateisinamos priežasties, dalyvavimą Ankstyvosios intervencijos programoje vaikas tęsia, tačiau jam papildomai skiriama viena individuali konsultacija;

23.5. Praleidus du užsiėmimus ne iš eilės dėl pateisinamos priežasties (gydytojo pažyma arba raštiškas tėvų paaiškinimas) dalyvavimą Ankstyvosios intervencijos programoje vaikas tęsia, tačiau jam papildomai skiriamos dvi individualios konsultacijos;

23.6. Praleidus du užsiėmimus iš eilės dėl pateisinamos priežasties (gydytojo pažyma arba raštiškas tėvų paaiškinimas) arba praleidus du užsiėmimus be pateisinamos priežasties, vaikas dalyvavimą Ankstyvosios intervencijos programoje tęsia nuo pradžių naujoje grupėje. Nutrūkus vaiko dalyvavimui Ankstyvosios intervencijos programoje, ŠPT specialistai informuoja VGK.

24.  Ankstyvosios intervencijos programos dalyvių lankomumas registruojamas ŠPT nustatyta tvarka. Ankstyvosios intervencijos programos užsiėmimų lankymas vaikams yra privalomas.

 

25.  Pažymėjimas apie Ankstyvosios intervencijos programos baigimą išduodamas vaikui dalyvavus ne mažiau kaip 80 proc. Ankstyvosios intervencijos programos grupinių užsiėmimų. Vaikams, baigusiems Ankstyvosios intervencijos programą, baigiamojo pokalbio (arba paskutinio praktinio užsiėmimo) metu išduodamas pažymėjimas apie Ankstyvosios intervencijos programos baigimą.

 

26.  Baigus vykdyti Ankstyvosios intervencijos programą ŠPT per 3 darbo dienas VGK pateikia vaikų, baigusių / nebaigusių Ankstyvosios intervencijos programą, sąrašą.

 

27.  Už Ankstyvosios intervencijos programos vykdymą specialistams mokama pagal Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro patvirtintą Švietimo įstaigų darbuotojų ir kitų įstaigų pedagoginių darbuotojų darbo apmokėjimo tvarkos aprašą.

 

III SKYRIUS.

 

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

 

 

28.  Aprašu nustatomos tvarkos vykdymą kontroliuoja VGK.

 

29.  ŠPT iki einamųjų metų kovo 1 d. teikia statistinius duomenis už praėjusius metus apie Ankstyvosios intervencijos programos įgyvendinimą VGK ir NTAKD.

 

_____________________________