Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2004 M. GEGUŽĖS 26 D. NUTARIMO NR. 634 „DĖL BEŠEIMININKIO, KONFISKUOTO, VALSTYBĖS PAVELDĖTO, VALSTYBEI PERDUOTO TURTO, DAIKTINIŲ ĮRODYMŲ, LOBIŲ IR RADINIŲ PERDAVIMO, APSKAITYMO, SAUGOJIMO, REALIZAVIMO, GRĄŽINIMO IR PRIPAŽINIMO ATLIEKOMIS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2016 m. sausio 6 d. Nr. 13
Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 26 d. nutarimą Nr. 634 „Dėl Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, valstybei perduoto turto, daiktinių įrodymų, lobių ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklių patvirtinimo“:

1.1. Pakeisti preambulę ir ją išdėstyti taip:

„Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 5 straipsnio 2 dalimi ir Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.58, 4.62 ir 4.63 straipsniais, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:“.

1.2. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintas Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, valstybei perduoto turto, daiktinių įrodymų, lobių ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisykles:

1.2.1. Pakeisti 1 punkto šeštąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

Greitai gendantis turtas – žemės ūkio ir maisto produktai, gėlės, gyvūnai ir kitas turtas (išskyrus šių Taisyklių 103 punkte nurodytą turtą), kuriam laikyti ir gabenti reikia tam tikrų specialių sąlygų, kad jis išliktų tos pačios vertės ir kokybės, atitinkančios teisės norminių aktų reikalavimus. Greitai gendantis turtas nurodytas Greitai gendančio turto sąraše, patvirtintame Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. sausio 27 d. įsakymu Nr. B1-62 „Dėl Greitai gendančio turto sąrašo patvirtinimo“. Šiose Taisyklėse greitai gendančiam turtui prilyginama mediena ir jos produktai, kurie, neprarasdami vertės, įprastomis sąlygomis gali būti laikomi ne ilgiau kaip 30 dienų nuo jų pagaminimo, taip pat kuras, kuris, kad neprarastų vertės, turi būti laikomas ir gabenamas tam tikromis specialiomis sąlygomis.“

1.2.2. Pakeisti 1 punkto aštuonioliktąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

Strateginės prekės – Lietuvos Respublikos strateginių prekių kontrolės įstatyme apibrėžtos dvejopo naudojimo prekės ir technologijos ir (arba) karinė įranga, taip pat paslaugos, susijusios su šiomis prekėmis.“

1.2.3. Pakeisti 1 punkto dvidešimtąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

Transporto priemonės identifikavimas – transporto priemonės gamintojo jai suteikto ženklų derinio (VIN kodo) ir kitų Lietuvos Respublikos kelių transporto priemonių registro nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. lapkričio 28 d. nutarimu Nr. 1286 „Dėl Lietuvos Respublikos kelių transporto priemonių registro įsteigimo ir jo nuostatų patvirtinimo“, ir Lietuvos Respublikos traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų ir jų priekabų registro nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. kovo 14 d. nutarimu Nr. 247 „Dėl Lietuvos Respublikos traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų ir jų priekabų registro įsteigimo ir jo nuostatų patvirtinimo“, nurodytų transporto priemonės identifikavimo (tapatumo) duomenų nustatymas.“

1.2.4. Pakeisti 1 punkto dvidešimt trečiąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

Valstybei perduotinas turtas – bešeimininkis, konfiskuotas, valstybės paveldėtas, valstybei perduotas turtas, radinys, lobio dalis, priklausanti valstybei, daiktai, turintys reikšmės nusikalstamos veikos tyrimui ir nagrinėjimui, daiktai, kurie buvo administracinio nusižengimo padarymo įrankis ar tiesioginis objektas arba yra reikšmingi administracinio nusižengimo tyrimui ir bylos nagrinėjimui (toliau – daiktiniai įrodymai), realizuojami ar pripažįstami atliekomis pagal šių Taisyklių nuostatas.“

1.2.5. Pakeisti 1 punkto dvidešimt ketvirtąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

Valstybės paveldėtas turtas – Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatytais pagrindais paveldėjimo teise valstybei perėjęs mirusio asmens turtas.“

1.2.6. Pakeisti 3.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„3.1. Konfiskuotas turtas apskaitomas pagal teismų nuosprendžius baudžiamosiose bylose, Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse nurodytais atvejais priimtus teismų, kitų valstybės institucijų (pareigūnų) nutarimus ir Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekse nurodytais atvejais priimtus prokurorų, ikiteisminio tyrimo teisėjų (teismo) nutarimus (sprendimus).“

1.2.7. Pakeisti 3.7 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„3.7. Daiktiniai įrodymai apskaitomi pagal teismų nuosprendžius baudžiamosiose bylose, Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse nurodytais atvejais – pagal priimtus teismų, kitų valstybės institucijų (pareigūnų) nutarimus ir Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekse nurodytais atvejais – pagal priimtus prokurorų, ikiteisminio tyrimo teisėjų (teismo) nutarimus (sprendimus).“

1.2.8. Pakeisti 10 punktą ir jį išdėstyti taip:

„10. Tabakas ir tabako gaminiai į mokesčių inspekcijos apskaitą neįtraukiami, o naikinami pagal Konfiskuotų ir valstybės naudai perduotų tabako gaminių sunaikinimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. spalio 5 d. nutarimu Nr. 1116 „Dėl Konfiskuotų ir valstybės naudai perduotų tabako gaminių sunaikinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.“

1.2.9. Pakeisti 12 punktą ir jį išdėstyti taip:

„12. Kompetentingas asmuo, perduodamas mokesčių inspekcijai, centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojui, Nacionalinės žemės tarnybos teritoriniam padaliniui teismo nuosprendžiu (nutarimu) konfiskuotą turtą, turi pateikti patvirtintą nuosprendžio kopiją (administracinio nusižengimo bylos protokolo, kuriame nurodyta apie turto paėmimą, kopiją) ir turto arešto (turto aprašymo) faktą patvirtinančius dokumentus (daiktų paėmimo, administracinio nusižengimo, asmens apžiūros, daiktų patikrinimo ar administracinio sulaikymo protokolo kopiją).“

1.2.10. Pakeisti 13 punktą ir jį išdėstyti taip:

„13. Jeigu Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse nurodytais atvejais nutarimą konfiskuoti turtą priėmė kitos institucijos pareigūnas, išnagrinėjęs administracinio nusižengimo bylą, mokesčių inspekcijai, centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojui, Nacionalinės žemės tarnybos teritoriniam padaliniui kartu su pranešimu apie perduodamą konfiskuotą turtą turi būti pateiktos administracinio nusižengimo protokolo, o jeigu turto paėmimas įforminamas daiktų paėmimo, asmens apžiūros, daiktų patikrinimo ar administracinio sulaikymo protokolu, atitinkamo protokolo, paimto (areštuoto) daikto aprašo (turto aprašo), jeigu toks daikto aprašas (turto aprašas) buvo padarytas, ir nutarimo konfiskuoti turtą patvirtintos kopijos. Jeigu Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekse nurodytais atvejais nutarimus (sprendimus) konfiskuoti turtą priėmė prokurorai, ikiteisminio tyrimo teisėjai (teismai), mokesčių inspekcijai, centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojui, Nacionalinės žemės tarnybos teritoriniam padaliniui kartu su pranešimu apie perduodamą konfiskuotą turtą turi būti pateiktos atitinkamų šių pareigūnų priimtų nutarimų (sprendimų) kopijos ir perduodamų daiktų aprašai (turto aprašai), jeigu jie buvo padaryti.“

1.2.11. Pakeisti 26.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„26.1. Nekilnojamasis turtas aprašomas ir įvertinamas pagal turimus nekilnojamojo turto registravimo duomenis. Jeigu nekilnojamasis turtas neįregistruotas, nurodomi jį identifikuojantys požymiai ir šis turtas įvertinamas rinkos kaina.

Visų nerealizuotinų statinių rinkos vertę nustato jų perėmimo dokumentus surašantys asmenys, vadovaudamiesi Komisijos privalomam registruoti turtui įvertinti, sudarytos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. lapkričio 24 d. nutarimu Nr. 1276 „Dėl Komisijos privalomam registruoti turtui įvertinti sudarymo ir jos nuostatų patvirtinimo“, nutarimais tvirtinamomis nekilnojamojo turto vidutinėmis rinkos kainomis.“

1.2.12. Pakeisti 57 punktą ir jį išdėstyti taip:

„57. Jeigu daiktiniai įrodymai yra baudžiamojoje byloje (ikiteisminiame tyrime) esantys daiktai, turintys reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti, gali greitai sugesti ar prarasti vertę arba juos saugoti, prižiūrėti ir laikyti būtų akivaizdžiai per brangu ir šie daiktai negali būti grąžinami savininkui, jie parduodami ar perduodami Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 691 straipsnyje nustatyta areštuoto turto realizavimo tvarka. Jeigu daiktiniai įrodymai administracinio nusižengimo byloje yra mediena ir jos grąžinimas savininkui gali apsunkinti nutarimo administracinio nusižengimo byloje vykdymą, mediena realizuojama kaip greitai gendantis turtas šių Taisyklių nustatyta tvarka.“

1.2.13. Pakeisti 145 punktą ir jį išdėstyti taip:

„145. Įtrauktas į atitinkamos valstybės ar savivaldybės institucijos apskaitą turtas, kuris negali būti panaudotas pagal paskirtį ir yra pripažintas nerealizuotinu (sugedę maisto produktai ar išimtas iš apyvartos turtas, neidentifikuojamos ar eksploatuoti netinkamos transporto priemonės), konfiskuotas turtas, kurio pasibaigęs realizavimo terminas arba jeigu kompetentingos institucijos nustato, kad konfiskuotas turtas yra sugedęs, neidentifikuojamas, sugadintas arba pripažintas nerealizuotinu (netinkamu naudoti, eksploatuoti) turtu ir dėl to negali būti parduodamas, taip pat jeigu įtraukto į apskaitą turto vertė mažesnė arba nedaug didesnė už galimas išlaidas, susijusias su jo realizavimu (ekspertizės, turto vertinimo, saugojimo, transportavimo ir kitos išlaidos), pripažįstamas atliekomis, taip pat turtas, kuris pagal šių Taisyklių 20 punkto nuostatas pripažintas atliekomis ir kurio mokesčių inspekcija neįtraukia į apskaitą, panaudojamas arba šalinamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymu ir Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkymo taisyklėmis, patvirtintomis aplinkos ministro 2003 m. gruodžio 24 d. įsakymu Nr. 710 „Dėl Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkymo taisyklių patvirtinimo“.“

1.2.14. Pakeisti 149 punktą ir jį išdėstyti taip:

„149. Turto grąžinimas vykdomas, kai įsiteisėja civilinėje, administracinio nusižengimo ar baudžiamojoje byloje (ikiteisminiame tyrime) priimtas atitinkamas sprendimas, kuris yra pagrindas grąžinti savininkui turtą.“

1.2.15. Pakeisti 157 punktą ir jį išdėstyti taip:

„157. Administruojant Bendrijos prekių muitinio statuso neturinčias prekes, mokesčių inspekcijai pagal šias Taisykles priskirtas funkcijas atlieka Lietuvos Respublikos muitinė. Tokiais atvejais šios Taisyklės taikomos tiek, kiek Bendrijos muitų teisės aktai ir jų nuostatas įgyvendinantys Lietuvos Respublikos teisės aktai nenustato kitaip. Atsižvelgdamas į šiuos teisės aktus, Muitinės departamentas prie Finansų ministerijos prireikus patvirtina tvarkos, nustatančios Bendrijos prekių muitinio statuso neturinčių prekių administravimo ypatumus, aprašą. Daiktinių įrodymų, konfiskuotų, į valstybės pajamas perduotų, pripažintų bešeimininkėmis prekių, neturinčių Bendrijos prekių muitinio statuso, realizavimo tvarką nustato Muitinės departamento prie Finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2004 m. gruodžio 29 d. įsakymas Nr. 1B-1204 „Dėl Daiktinių įrodymų, konfiskuotų, į valstybės pajamas perduotų, pripažintų bešeimininkėmis prekių, neturinčių Bendrijos prekių muitinio statuso, realizavimo taisyklių patvirtinimo“.“

2. Šis nutarimas įsigalioja 2016 m. balandžio 1 dieną.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Algirdas Butkevičius

 

 

Finansų ministras                                                                            Rimantas Šadžius