Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS GELMIŲ ĮSTATYMO NR. I-1034 20 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIP-4224
2016 m. birželio 22 d. Nr. 636
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 138 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2016 m. gegužės 4 d. sprendimo Nr. SV-S-1500 1.1 punktą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
Iš esmės pritarti Lietuvos Respublikos žemės gelmių įstatymo Nr. I-1034 20 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIIP-4224 (toliau – projektas) ir pateikti šiuos siūlymus dėl teisinio reguliavimo tobulinimo:
1. Projekte vartojamos sąvokos įtvirtintos Lietuvos Respublikos statybos įstatyme (toliau – Statybos įstatymas) ir aplinkos ministro įsakymuose. Statybos įstatyme nustatyta, kad statinys – pastatas arba inžinerinis statinys, turintis laikančiąsias konstrukcijas, kurios visos (ar jų dalis) sumontuotos statybos vietoje atliekant statybos darbus, ir kuris yra nekilnojamasis daiktas (2 straipsnio 2 dalis), nesudėtingas statinys – paprastų konstrukcijų pastatas, kurio didžiausias aukštis 8,5 metro, kurio visų aukštų, antstatų, pastogės patalpų ir naudojimo paskirtimi susietų priestatų plotų suma yra ne didesnė kaip 80 kv. metrų ir kurio rūsys (pusrūsis) yra ne didesnis kaip vieno aukšto; paprastų konstrukcijų inžinerinis statinys; pastato ir inžinerinio statinio paprastų konstrukcijų požymius ir techninius parametrus nustato normatyviniai statybos techniniai dokumentai (2 straipsnio 6 dalis).
Pagal projekto nuostatas statinių (pastatų) gyvavimas laike tampa sąlyginis, tai yra statinys turės būti nugriautas, prireikus eksploatuoti žemės gelmių išteklius. Siekiant išvengti situacijų, kai, pavyzdžiui, būtų griaunamas vienintelis šeimos būstas, siūloma susiaurinti leidžiamų statyti statinių grupę – uždrausti statyti gyvenamuosius statinius ir sodo namus, taip pat nustatyti, kad statytojas žemės sklype, kuriame statomas statinys, valdomame nuosavybės teise arba valdomame ir naudojamame kitais Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytais pagrindais, statybą vykdo vadovaudamasis Statybos įstatymu.
2. Pagal Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo doktriną nustatyti esmines ūkinės veiklos sąlygas, draudimus ir ribojimus, darančius esminį poveikį ūkinei veiklai, pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją galima tik įstatymais. Todėl projekte reikėtų nustatyti, kad statiniai turi būti nugriauti statytojo (užsakovo) lėšomis ne vėliau kaip per vienus metus po to, kai statytojas (užsakovas) ar žemės savininkas Vyriausybės įgaliotos institucijos informuojami, kad planuojama eksploatuoti išteklius; taip pat įtvirtinti sutarties sąlygas, nustatančias statytojo (užsakovo) teises ir pareigas.
3. Siūloma tobulinti projektą pagal Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatymo 20 straipsnio 4 dalį, atsižvelgiant į tai, kad turės būti parengti įstatymo įgyvendinamieji teisės aktai.