LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2011 m. rugpjūčio 31 d. įsakymO Nr. D1-661 „DĖL MIŠRIŲ KOMUNALINIŲ ATLIEKŲ SUDĖTIES NUSTATYMO, KOMUNALINIŲ BIOLOGIŠKAI SKAIDŽIŲ ATLIEKŲ KIEKIO VERTINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ pakeitimo
2024 m. gruodžio 27 d. Nr. D1-476
Vilnius
1. Pakeičiu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2011 m. rugpjūčio 31 d. įsakymą Nr. D1-661 „Dėl Mišrių komunalinių atliekų sudėties nustatymo, komunalinių biologiškai skaidžių atliekų kiekio vertinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:
1.1. Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:
„Atsižvelgdamas į 1999 m. balandžio 26 d. Tarybos direktyvos 1999/31/EB dėl atliekų sąvartynų su paskutiniais pakeitimais, padarytais Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2024/1785, reikalavimus, įgyvendindamas 2023 m. liepos 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 2023/1542 dėl baterijų ir baterijų atliekų, kuriuo iš dalies keičiama Direktyva 2008/98/EB bei Reglamentas (ES) 2019/1020 ir panaikinama Direktyva 2006/66/EB, 69 straipsnio 5 dalį ir siekdamas mažinti regioniniuose nepavojingųjų atliekų sąvartynuose šalinamų atliekų kiekį, vertinti į mechaninio-biologinio, mechaninio apdorojimo ir į kitus atliekų rūšiavimo įrenginius patenkančių atliekų sudėtį,“.
1.2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Mišrių komunalinių atliekų sudėties nustatymo, komunalinių biologiškai skaidžių atliekų kiekio vertinimo tvarkos aprašą:
1.2.1. Pakeičiu 17 punktą ir jį išdėstau taip:
„17. Mišrių komunalinių atliekų sudėties nustatymo darbams parenkama po vieną šiukšliavežį iš kiekvienos komunalinių atliekų tvarkymo regionui priklausančios savivaldybės stebėjimo komisijos bendru sprendimu, siekiant įvertinti kiekvienos savivaldybės atliekų tvarkymo sistemą. 1 ataskaitoje turi būti nurodyta tyrimams parinkto šiukšliavežio atvežtų atliekų svoris, kokias teritorijas (parenkant vieną iš Tvarkos aprašo 17.1 papunkčiuose nurodytų teritorijų tipų) ir atliekų turėtojus (parenkant vieną iš Tvarkos aprašo 17.2 papunkčiuose nurodytų atliekų turėtojų tipų) parinktas šiukšliavežis apvažiavo.
17.1. Tyrimams parinkto šiukšliavežio apvažiuotų teritorijų tipai:
17.2. Tyrimams parinkto šiukšliavežio apvažiuotų atliekų turėtojų tipai:
1.2.2. Pakeičiu 18 punktą ir jį išdėstau taip:
„18. Komunalinių atliekų tvarkymo regionui priklausančiose savivaldybėse, kuriose gyventojų skaičius daugiau kaip 100 000, mišrių komunalinių atliekų sudėčiai nustatyti imamas ne mažesnis kaip 0,3 t mišrių komunalinių atliekų ėminys; savivaldybėse, kuriose gyventojų skaičius mažiau kaip 100 000, imamas ne mažesnis kaip 0,2 t mišrių komunalinių atliekų ėminys.“
1.2.3. Pakeičiu 19 punktą ir jį išdėstau taip:
1.2.4. Pakeičiu 20 punktą ir jį išdėstau taip:
1.2.5. Pakeičiu 21 punktą ir jį išdėstau taip:
„21. Iš ne mažesnio kaip 0,3 t arba 0,2 t mišrių komunalinių atliekų ėminio į švarius konteinerius ar kitas talpas per 1 ir (ar) 2 dienas atskiriamos šių rūšių atliekos: popieriaus ir kartono, įskaitant pakuotes, atliekos, žaliosios atliekos, medienos, įskaitant pakuotes, atliekos, maisto ir virtuvės atliekos, tekstilės atliekos (atskirai išskirstant: drabužiai, namų tekstilės gaminiai (pavyzdžiui, patalynė, rankšluosčiai), avalynė, kita tekstilė), plastikų atliekos, plastikinių (įskaitant PET) pakuočių atliekos, kombinuotųjų pakuočių atliekos, metalų, įskaitant pakuotes, atliekos, stiklo, įskaitant pakuotes, atliekos, inertinės atliekos (keramika, betonas, akmenys ir panašiai), atsitiktinai į regioninį nepavojingųjų atliekų sąvartyną patekusios, į MBA, MA įrenginius (ar kitus atliekų rūšiavimo įrenginius) priimtos elektros ir elektroninės įrangos atliekos, baterijų atliekos (atskirai išskirstant: nešiojamųjų baterijų atliekos (pavyzdžiui, ne daugiau kaip 5 kg sveriančios standartinės baterijos (AA, AAA, C, D, 9V tipo baterijos, mikro baterijos („tabletės“)), išorinės baterijos („powerbank“), telefonų baterijos), mažųjų transporto priemonių baterijų atliekos (pavyzdžiui, ne daugiau kaip 25 kg sveriančios elektrinių paspirtukų, riedžių, dviračių, vienaračių dviračių, mopedų, motociklų, keturračių baterijos) ir kitos baterijų atliekos), kitos atsitiktinai į regioninį nepavojingųjų atliekų sąvartyną patekusios arba į MBA, MA įrenginius (ar kitus atliekų rūšiavimo įrenginius) priimtos pavojingosios atliekos, higienos atliekos, taip pat kitos komunalinės ir atsitiktinai į MBA, MA įrenginius (ar kitus atliekų rūšiavimo įrenginius) priimtos nepavojingosios atliekos (toliau – kitos nepavojingosios atliekos). Kitų nepavojingųjų atliekų rūšies bendras kiekis neturi viršyti 10 proc. viso ištirti paimto ėminio svorio.“
1.2.6. Pakeičiu 22 punktą ir jį išdėstau taip:
„22. Į atskirus konteinerius atskiriant 21 punkte nurodytas komunalines atliekas, turi būti užtikrinama, kad sveriamose atliekose nebūtų skysčių, pavyzdžiui, iš plastiko, stiklo ar kitų talpų turi būti išpilamas vanduo. Iš elektros ir elektroninės įrangos atliekų turi būti išimamos baterijos (jei negalima to padaryti, – įvertinamas galimas tokių baterijų svoris) ir priskiriamos prie nešiojamųjų baterijų, mažųjų transporto priemonių baterijų ar kitų baterijų atliekų.“
1.2.7. Pakeičiu 24 punktą ir jį išdėstau taip:
„24. Išrūšiavus visą ne mažesnį kaip 0,3 t arba 0,2 t atliekų ėminį, konteineriai ar kitos talpos pasveriami ir, atėmus tuščių konteinerių ar kitų talpų svorį (tušti konteineriai ar kitos talpos turi būti pasverti prieš rūšiuojant atliekas), apskaičiuojamas kiekvienos komunalinių atliekų rūšies svoris (kilogramais), užpildoma 1 ataskaita.“
2. N u s t a t a u, kad:
3. P a v e d u Aplinkos apsaugos agentūrai iki 2025 m. sausio 31 d. parengti plastikinių pakuočių, įskaitant PET pakuočių, atliekų ir kombinuotųjų pakuočių atliekų atskyrimo nuo kitų plastikų atliekų metodines rekomendacijas.