ŠIAULIŲ MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL ŠIAULIŲ MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBOS 2020 M. LIEPOS 2 D. SPRENDIMO NR. T-306 „DĖL ŠIAULIŲ MIESTO SAVIVALDYBĖS SENIŪNAIČIŲ RINKIMŲ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2023 m. kovo 30 d. Nr. T-145
Šiauliai
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 33 straipsniu, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo Nr. I-533 pakeitimo įstatymo 2 straipsnio 1 ir 2 dalimis, 1 straipsniu pakeisto Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 3 straipsnio 3 dalimi, 25 straipsniu, 27 straipsnio 2 dalies 26 punktu, Šiaulių miesto savivaldybės taryba nusprendžia:
1. Pakeisti Šiaulių miesto savivaldybės seniūnaičių rinkimų tvarkos aprašą, patvirtintą Šiaulių miesto savivaldybės tarybos 2020 m. liepos 2 d. sprendimo Nr. T-306 „Dėl Šiaulių miesto savivaldybės seniūnaičių rinkimų tvarkos aprašo patvirtinimo“ 1 punktu ir išdėstyti jį nauja redakcija (pridedama).
2. Nustatyti, kad šis sprendimas, išskyrus 3 punktą, įsigalioja nuo 2023 m. balandžio 1 d., o jo nuostatos pradedamos taikyti, kai naujai išrinkta 2023-2027 metų kadencijos Šiaulių miesto savivaldybės taryba susirenka į pirmąjį posėdį.
3. Įpareigoti Šiaulių miesto savivaldybės Tarybos ir mero sekretoriatą, paskelbus 2023-2027 metų kadencijos Šiaulių miesto savivaldybės tarybos susirinkimo datą, pranešti apie tai Teisės aktų registrui.
PATVIRTINTA
Šiaulių miesto savivaldybės tarybos
2023 m. kovo 30 d. sprendimu Nr. T-145
ŠIAULIŲ MIESTO SAVIVALDYBĖS SENIŪNAIČIŲ RINKIMŲ TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šiaulių miesto savivaldybės seniūnaičių rinkimų tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja Šiaulių miesto savivaldybės (toliau – Savivaldybė) seniūnaitijų (toliau – seniūnaitijos) gyvenamųjų bendruomenių atstovų – seniūnaičių rinkimų tvarką seniūnaitijose.
2. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymu (toliau – Įstatymas) ir kitais teisės aktais.
3. Seniūnaitis – gyvenamosios vietovės ar jos dalies bendruomenės išrinktas atstovas, turintis Įstatymo nustatytas teises ir pareigas.
4. Rinkėjas – pilnametis seniūnaitijos gyventojas, deklaravęs gyvenamąją vietą seniūnaitijos teritorijoje, turintis teisę siūlyti ir rinkti gyvenamosios vietovės bendruomenės atstovus – seniūnaičius Įstatymo ir Aprašo nustatyta tvarka.
5. Kandidatas į seniūnaičius – pilnametis seniūnaitijos gyventojas, deklaravęs gyvenamąją vietą toje seniūnaitijoje, kurioje jo kandidatūra siūloma į seniūnaičius (toliau – kandidatas).
6. Balsavimas raštu – seniūnaičių rinkimų būdas, kai rinkėjas savo valią išreiškia balsavimui skirtoje patalpoje ar balsuojant namuose.
7. Balsavimas namuose – seniūnaičių rinkimų būdas, kai rinkėjas, būdamas neįgalus, dėl ligos laikinai nedarbingas, sukakęs 70 metų ir vyresnis, dėl sveikatos būklės pats negali atvykti į rinkimų vietą, todėl savo valią išreiškia deklaruotos gyvenamosios vietos patalpose.
8. Seniūnaičių rinkimus organizuoja ir vykdo Savivaldybės mero potvarkiu sudaryta Seniūnaičių rinkimų komisija (toliau – Komisija).
9. Seniūnaitis renkamas 4 metams, bet ne ilgiau, negu iki išrinkus Savivaldybės tarybą surengtuose seniūnaičių rinkimuose bus išrinktas seniūnaitis.
10. Kiekvienoje seniūnaitijoje renkamas vienas seniūnaitis. Seniūnaitis dirba visuomeniniais pagrindais. Seniūnaičiui su jo, kaip seniūnaičio, veikla susijusioms kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto išlaidoms apmokėti išmokos dydį ir atsiskaitymo tvarką nustato Savivaldybės taryba.
II SKYRIUS
SENIŪNAIČIŲ RINKIMŲ DATOS PASKELBIMAS
11. Seniūnaičių rinkimų datą skelbia Savivaldybės meras arba mero pavedimu – seniūnas. Jeigu seniūnijos neįsteigtos, seniūnaičių rinkimų datą skelbia Savivaldybės meras arba Savivaldybės mero pavedimu – paskirtas valstybės tarnautojas.
12. Seniūnaičių rinkimų data skelbiama ne vėliau kaip likus 25 dienoms iki rinkimų dienos pagal Savivaldybės mero arba mero pavedimu – seniūno patvirtintą seniūnaičių rinkimų grafiką. Seniūnaičių rinkimų data, vieta ir laikas, rinkimų būdai, seniūnaitijos, kurioje renkamas seniūnaitis, pavadinimas, registracijos pradžia ir pabaiga, siūlymo lapų pristatymo vieta ir terminas skelbiami Savivaldybės interneto svetainėje, viešai Savivaldybės ir seniūnijos patalpose, skelbimų lentose (ten, kur jos oficialiai įrengtos) ir vietinėse ar regioninėse visuomenės informavimo priemonėse.
13. Jeigu seniūnaitis atsisako savo įgaliojimų, negali atlikti pareigų dėl neįgalumo ar netekto darbingumo arba miršta, organizuojami nauji seniūnaičio rinkimai. Jeigu seniūnaitis išrenkamas naujuose seniūnaičio rinkimuose likus ne daugiau kaip metams iki Savivaldybės tarybos rinkimų, artimiausiuose seniūnaičių rinkimuose toje seniūnaitijoje seniūnaitis nerenkamas ir tokio seniūnaičio kadencija trunka iki kitų seniūnaičių rinkimų, tai yra ilgiau negu 4 metus.
14. Jei rinkimų metu nepavyksta išrinkti seniūnaičio, ne vėliau kaip po 2 mėnesių nuo paskutinės rinkimų dienos organizuojami pakartotiniai seniūnaičio rinkimai. Pakartotiniai rinkimai vykdomi pagal Savivaldybės mero arba jo pavedimu – seniūno patvirtintą grafiką, vadovaujantis Apraše nustatyta tvarka, tačiau netaikomas šiame punkte nustatytas reikalavimas dėl rinkimuose dalyvaujančių gyventojų skaičiaus. Pakartotiniuose rinkimuose išrinktam seniūnaičiui suteikiami įgaliojimai ne ilgiau, negu išrinkus Savivaldybės tarybą surengtuose seniūnaičių rinkimuose bus išrinktas seniūnaitis.
III SKYRIUS
KANDIDATŲ Į SENIŪNAIČIUS KĖLIMAS IR REGISTRACIJA
15. Kandidatus į seniūnaičius gali siūlyti gyventojai, toje seniūnaitijoje registruotos ir veiklą vykdančios bendruomeninės organizacijos (Aprašo 2 priedas).
17. Jei kandidatą siūlo gyventojai, gyventojas (-ai) Komisijai turi pateikti:
17.2. kandidato siūlymo lapą (Aprašo 3 priedas). Kandidatūrą pasirašytinai turi paremti ne mažiau kaip 1 proc. rinkėjų, turinčių teisę rinkti seniūnaitį. Rinkėjas gali paremti kiekvieną kandidatą į seniūnaičius tik po vieną kartą;
18. Jei kandidatą siūlo bendruomeninė organizacija, bendruomeninės organizacijos atstovas turi pateikti:
19. Jei kandidatas pats save siūlo kandidatu į seniūnaičius, jis turi pateikti:
20. Rašytiniu sutikimu kandidatas patvirtina, kad nėra aplinkybių, numatytų Įstatymo 38 straipsnio 7 ir 8 dalyse. Jei paaiškėja, kad šios aplinkybės yra:
20.1. rinkimų metu Komisija priima sprendimą neleisti kandidatui būti renkamam ir anuliuoja visus balsus, skirtus kandidatui;
20.2. kai kandidatas jau išrinktas seniūnaičiu ir jam išduotas seniūnaičio pažymėjimas, seniūnaičio įgaliojimai panaikinami Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu. Tuomet seniūnaičiu laikomas kitas daugiausia balsų toje seniūnaitijoje surinkęs kandidatas. Jeigu kito kandidato nėra, rengiami pirmalaikiai rinkimai.
21. Seniūnaičiu negali būti renkamas asmuo, kuris:
21.1. įstatymų nustatyta tvarka pripažintas kaltu dėl sunkaus ar labai sunkaus nusikaltimo padarymo ir turi neišnykusį ar nepanaikintą teistumą;
21.3. yra Savivaldybės tarybos narys, Savivaldybės administracijos direktorius, vicemeras, Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos valstybės tarnautojas ar darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį, Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojas ar darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį;
22. Seniūnaičių rinkimams savivaldybės teritorijoje organizuoti ir vykdyti Savivaldybės mero potvarkiu sudaroma 5 narių Komisija, kuri iš savo narių išrenka Komisijos pirmininką. Komisija sudaroma iš 3 Savivaldybės administracijos darbuotojų, 1 deleguoto savivaldybės teritorijoje veikiančio skėtinių Šiaulių apskrities bendruomenių konfederacijos atstovo ir 1 deleguoto Šiaulių nevyriausybinių organizacijų konfederacijos atstovo.
23. Kandidatus, patikrinusi jų deklaruojamąją gyvenamąją vietą, ne vėliau kaip per 10 dienų nuo rinkimų paskelbimo dienos, registruoja Komisija. Kandidato registracijai reikalingi dokumentai išduodami, kai kreipiamasi Savivaldybės interneto svetainėje nurodytais kontaktais, Aprašo 12 punkte nustatyta tvarka. Seniūnaitijos kandidatai registruojami žurnale (Aprašo 7 priedas). Komisija, ne vėliau kaip per 5 dienas nuo paskutinės registracijos dienos patikrinusi kandidatų duomenis ir dokumentus, skelbia kandidatų sąrašą, veiklos programą ir jos įgyvendinimo aprašymą.
24. Kandidatų sąrašas, veiklos programa ir jos įgyvendinimo aprašymas skelbiamas 10 dienų iki rinkimų dienos Savivaldybės interneto svetainėje ir seniūnijos skelbimų lentose.
25. Jei seniūnaitijoje neužregistruojamas nė vienas kandidatas į seniūnaičius, rinkimai laikomi neįvykusiais ir nauji rinkimai organizuojami ne vėliau kaip po 2 mėnesių nuo paskutinės rinkimų dienos.
26. Kandidatas gali atšaukti savo kandidatūrą iki rinkimų, pateikęs Komisijai rašytinį atsisakymą kandidatuoti.
IV SKYRIUS
SENIŪNAIČIŲ RINKIMŲ TVARKA
28. Seniūnaičių rinkimai organizuojami ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo tos dienos, kai į pirmąjį Savivaldybės tarybos posėdį susirenka ir prisiekia išrinktos Savivaldybės tarybos nariai.
29. Rinkėjai seniūnaičius renka Aprašo nustatyta tvarka šiais būdais:
30. Balsavimą elektroninėmis ryšio priemonėmis organizuoja ir duomenis Komisijai pateikia Savivaldybės administracijos Bendrųjų reikalų skyriaus Informacinių technologijų poskyris (toliau – IT poskyris).
31. Balsavimas elektroninių ryšių priemonėmis vykdomas 5 darbo dienas nuo paskutinės kandidatų sąrašo, veiklos programos ir jos įgyvendinimo aprašymo paskelbimo dienos.
32. Elektroninio ryšio priemonėmis savo valią gyventojai gali išreikšti savarankiškai Savivaldybės interneto svetainėje www.siauliai.lt seniūnaičių rinkimams skirtoje rubrikoje „Seniūnaičių rinkimai“, patvirtindami savo tapatybę elektroninėmis identifikavimo priemonėmis ir atlikdami rinkimų platformoje nurodytus veiksmus.
34. Balsavimas rinkimų patalpose vykdomas 5 darbo dienas nuo paskutinės kandidatų sąrašo, veiklos programos ir jos įgyvendinimo aprašymo paskelbimo dienos.
35. Rinkimų patalpoje turi būti balsadėžė ir paruoštos vietos balsavimo lapui užpildyti. Komisijos pirmininkas prieš balsavimo pradžią patikrina, ar balsadėžė yra tuščia.
37. Komisija parengia balsavimo lapus. Visi kandidatai įrašomi pagal abėcėlę tokiame pat plote ir to paties tipo šriftu (šriftais), nurodomas kiekvieno kandidato vardas, pavardė ir eilės numeris. Balsavimo lapai antspauduojami seniūnijos ar Savivaldybės administracijos antspaudu.
38. Atvykęs į balsavimo patalpas, rinkėjas pateikia Komisijos nariui galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, kuriame yra asmens nuotrauka, vardas, pavardė, asmens kodas, institucija, išdavusi dokumentą.
39. Komisijos narys, patikrinęs, ar rinkėjas yra tos seniūnaitijos, kurioje renkamas seniūnaitis, gyventojas, įrašo jį į seniūnaitijos gyventojų, dalyvaujančių balsavime, sąrašą (toliau – gyventojų sąrašas; Aprašo 5 priedas), pažymi atvykusio balsuoti rinkėjo vardą, pavardę, asmens kodą, deklaruotą gyvenamąją vietą, paprašo jį pasirašyti šalia įrašytų duomenų, išduoda balsavimo lapą ir pats pasirašo tam skirtoje gyventojų sąrašo vietoje.
41. Gavęs balsavimo lapą, rinkėjas balsavimo lapo vietoje pažymi, už kurį kandidatą balsuoja. Užpildytą balsavimo lapą rinkėjas pats įmeta į balsadėžę.
42. Sugadintas balsavimo lapas rinkėjo prašymu gali būti pakeičiamas nauju. Komisijos narys, išdavęs rinkėjui balsavimo lapą, sugadintą balsavimo lapą perbraukia, ant jo pasirašo ir išduoda naują balsavimo lapą. Rinkėjas taip pat pasirašo ant sugadinto balsavimo lapo. Sugadinti balsavimo lapai laikomi atskirai.
44. Seniūnaičiai gali būti renkami balsuojant namuose:
44.1. norint balsuoti namuose, reikia kreiptis telefonu, kuris viešai skelbiamas Savivaldybės interneto svetainėje, Savivaldybės ir seniūnijos patalpose, skelbimų lentose (ten, kur jos oficialiai įrengtos) ir vietinėse visuomenės informavimo priemonėse;
44.2. registravimas dėl balsavimo namuose vyksta telefonu 4 darbo dienas nuo paskutinės kandidatų sąrašo, veiklos programos ir jos įgyvendinimo aprašymo paskelbimo dienos (Aprašo 8 priedas);
44.3. balsavimo lapus rinkėjams, kurie išreiškė valią balsuoti namuose, pristato du Komisijos nariai. Rinkėjas pateikia Komisijos nariui galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Komisijos narys jį patikrinęs, įteikia rinkėjui balsavimo lapą ir neužklijuotą voką, pats pasirašo namuose valią išreiškusiųjų asmenų žurnale (Aprašo 9 priedas);
45. Rinkėjas turi tik vieną balsą už kandidatą. Balsavus pildant balsavimo lapą, elektroninėmis ryšio priemonėmis balsuoti negalima. Jei balsas už kandidatą buvo atiduotas balsavimo lape ir elektroninėmis ryšio priemonėmis, įskaitomas balsas iš balsavimo lapo.
46. Pasibaigus balsavimui elektroninių ryšių priemonėmis, balsuojant rinkimų patalpose ir namuose, Komisija, prieš atidarydama balsadėžę, anuliuoja nepanaudotus balsavimo lapus. Įsitikinus, kad balsadėžė nebuvo pažeista, ji atidaroma, išimami visi balsavimo lapai. Ant stalų, kur dedami balsavimo lapai, negali būti jokių rašymo priemonių, dokumentų ar kitokių pašalinių daiktų. Balsavimo lapai už kiekvieną iš kandidatavusių asmenų turi būti perskaičiuoti mažiausiai du kartus. Antrą kartą balsavimo lapus turi perskaičiuoti kitas Komisijos narys, kuris neskaičiavo jų pirmą kartą.
47. Negaliojančiais balsavimo lapais pripažįstami tokie balsavimo lapai, kuriuose nepažymėtas nė vienas kandidatas, pažymėtas daugiau kaip vienas kandidatas ar pagal padarytas žymas neįmanoma nustatyti rinkėjo valios.
48. Sprendimą dėl balsavimo lapo pripažinimo negaliojančiu priima Komisija. Sprendimas įrašomas kitoje to balsavimo lapo pusėje.
49. Komisija, suskaičiavusi kiekvieno kandidato balsus, suveda balsavusiųjų pildant balsavimo lapus ir balsavusiųjų namuose duomenis į informacinę sistemą, o IT skyriaus atsakingi darbuotojai pateikia Komisijai balsavimo elektroninėmis ryšio priemonėmis rezultatus: už kiekvieną kandidatą balsavusių elektroninėmis ryšių priemonėmis rinkėjų skaičių, už kiekvieną kandidatų atiduotų balsų skaičių.
50. Komisija pildo seniūnaitijos gyventojų balsavimo protokolą (toliau – Balsavimo protokolas; Aprašo 6 priedas). Balsavimo protokolą pasirašo visi Komisijos nariai.
51. Suskaičiavus balsavimo rezultatus, visi balsavimo lapai ir iš Bendrųjų reikalų skyriaus gauta informacija apie balsavimo rezultatus sudedami į vokus. Vokai užklijuojami, sunumeruojami ir pasirašomi Komisijos pirmininko.
52. Atidarant balsadėžę ir skaičiuojant balsus, gali dalyvauti toje seniūnaitijoje užregistruoti kandidatai.
53. Rinkimai laikomi įvykusiais, jeigu buvo įregistruotas bent vienas kandidatas į seniūnaičius ir rinkimuose dalyvauja ne mažiau kaip 5 procentai seniūnaitijos gyventojų, turinčių teisę rinkti seniūnaitį. Išrinktas seniūnaičiu laikomas tas kandidatas, kuris per balsavimą gavo daugiausia rinkėjų balsų. Jei balsavus ne mažiau kaip 5 procentams seniūnaitijos gyventojų daugiausia balsų po lygiai surinko keli kandidatai, vyksta pakartotiniai rinkimai. Jei po pakartotinių seniūnaičių rinkimų kandidatai surinko po lygiai balsų, tai laimėtoju tampa kandidatas, turėjęs didesnę rinkėjų paramą keliant kandidatūrą.
54. Jei balsavo mažiau kaip 5 procentai rinkėjų, rinkimai laikomi neįvykusiais ir vyksta pakartotiniai rinkimai pagal Savivaldybės mero arba mero pavedimu – seniūno patvirtintą grafiką. Neįvykusiuose rinkimuose registruotiems kandidatams, pakartotiniuose rinkimuose nereikia Komisijai iš naujo pateikti Aprašo III skyriuje nurodytų dokumentų. Šiuos kandidatus Komisija į balsavimo lapus įrašo abėcėlės tvarka. Pakartotiniuose rinkimuose gali būti keliamos naujos kandidatūros ir registruojami nauji kandidatai Aprašo III skyriuje nustatyta tvarka.
V SKYRIUS
GALUTINIŲ RINKIMŲ REZULTATŲ TVIRTINIMAS IR SKELBIMAS
55. Rinkėjai, nesutinkantys su seniūnaičių rinkimų rezultatais ar turintys pastabų ir pretenzijų dėl seniūnaičių rinkimų, per 5 darbo dienas po rinkimų turi teisę raštu teikti pastabas ir pretenzijas. Rinkėjų pastabas ir pretenzijas nagrinėja Savivaldybės mero potvarkiu tam tikslui sudaryta komisija (toliau – Apeliacinė komisija). Apeliacinės komisijos nariais negali būti Komisijos nariai. Apeliacinė komisija sprendimą turi priimti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo jos sudarymo dienos.
56. Savivaldybės meras, atsižvelgęs į Apeliacinės komisijos išvadas, turi teisę priimti sprendimą skundą atmesti arba pripažinti rinkimų rezultatus atitinkamoje seniūnaitijoje negaliojančiais ir skelbti pakartotinius rinkimus.
57. Balsavimo lapų ir protokolų kopijos perduodamos Savivaldybės administracijai po įvykusių arba pakartotinių rinkimų.
58. Remdamasis Komisijos protokolu, Savivaldybės mero potvarkiu patvirtina išrinktų seniūnaičių sąrašą. Komisijos pirmininkas ne vėliau kaip per 3 dienas po rinkimų išrinktų seniūnaičių sąrašą skelbia Savivaldybės ir seniūnijos skelbimų lentose.
59. Išrinktam seniūnaičiui ne vėliau kaip per 10 darbo dienų po rinkimų įteikiamas Savivaldybės mero nustatytos formos seniūnaičio pažymėjimas, kurį pasirašo Savivaldybės meras.
60. Pasibaigus arba anksčiau laiko nutrūkus seniūnaičio įgaliojimams, seniūnaičio pažymėjimas turi būti grąžintas Savivaldybės administracijai.
61. Seniūnaičių pažymėjimai registruojami Savivaldybės administracijoje seniūnaičių pažymėjimų registravimo žurnale (Aprašo 10 priedas).
VI SKYRIUS
ASMENS DUOMENŲ SAUGA
63. Asmens duomenys, gauti seniūnaičių rinkimų organizavimo metu, tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. priimtu Bendruoju duomenų apsaugos reglamentu (ES) 2016/679, kitais asmens duomenų saugumą reglamentuojančiais teisės aktais ir Aprašu.
64. Rinkimų metu renkami tik tie asmens duomenys, kurie būtini Apraše nurodytiems tikslams pasiekti.
65. Asmens duomenys saugomi ne ilgiau, nei to reikalauja duomenų tvarkymo tikslai, vadovaujantis teisės aktais, reglamentuojančiais asmens duomenų tvarkymą ir saugojimą.
66. Savivaldybės administracija užtikrina tvarkomų asmens duomenų saugumą įgyvendinusi visas būtinas technines ir organizacines priemones, kad asmens duomenys būtų apsaugoti nuo atsitiktinio ar neteisėto sunaikinimo arba nuo atsitiktinio praradimo, pakeitimo, nesankcionuoto atskleidimo arba nesankcionuotos prieigos prie jų, ypač tais atvejais, kai asmens duomenys perduodami elektroninėmis ryšio priemonėmis, taip pat nuo visų kitų neteisėtų tvarkymo formų.
VII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
67. Dokumentai, susiję su seniūnaičių rinkimais, yra saugomi iki kitos naujai išrinktų seniūnaičių kadencijos pradžios Savivaldybės administracijoje.
68. Aprašo nuostatų įgyvendinimo kontrolę atlieka Savivaldybės administracijos tam teisės aktų suteiktus įgaliojimus turintys skyriai.