LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ TYRIMŲ TARNYBOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ TYRIMŲ TARNYBOS PAREIGŪNŲ SVEIKATOS SUŽALOJIMŲ ATLIEKANT TARNYBINES PAREIGAS, KURIOMS BŪDINGI SPECIFINĖS VEIKLOS POŽYMIAI, TYRIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

Vilnius

2015 m. vasario 03 d. Nr. 2-69

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo 4 straipsnio 2 dalimi ir Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugsėjo 2 d. nutarimu Nr. 1118 „Dėl Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų patvirtinimo“, 3 punktu, Socialinių garantijų taikymo Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnams tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. lapkričio 11 d. nutarimu Nr. 1406 „Dėl Socialinių garantijų taikymo Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnams tvarkos aprašo patvirtinimo“, 16, 20, 22 punktų nuostatomis:

1. T v i r t i n u Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnų sveikatos sužalojimų atliekant tarnybines pareigas, kurioms būdingi specifinės veiklos požymiai, tyrimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. P a v e d u paskelbti šį įsakymą:

2.1. STT Administravimo valdybos Bendrajam skyriui – Teisės aktų registre;

2.2. STT Viešųjų ryšių skyriui – STT interneto svetainėje.

 

 

 

Direktorius                                                                                                         Saulius Urbanavičius

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus

2015 m. vasario 03 d. įsakymu Nr. 2-69

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ TYRIMŲ TARNYBOS PAREIGŪNŲ SVEIKATOS SUŽALOJIMŲ ATLIEKANT TARNYBINES PAREIGAS, KURIOMS BŪDINGI SPECIFINĖS VEIKLOS POŽYMIAI, TYRIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnų sveikatos sužalojimų atliekant tarnybines pareigas, kurioms būdingi specifinės veiklos požymiai, tyrimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja pranešimo apie Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos (toliau – STT) pareigūno sveikatos sužalojimą ar mirtį, esant duomenų, kad jis galbūt įvyko atliekant pareigas, kurioms būdingi specifinės veiklos požymiai, (toliau – sveikatos sužalojimas ar įvykis), sveikatos sužalojimų tyrimo, įforminimo, apskaitos, tyrimo dokumentų saugojimo, skundų, susijusių su tyrimu, nagrinėjimo tvarką.

2. STT pareigūnų sveikatos sužalojimų, nurodytų Socialinių garantijų taikymo Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnams tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. lapkričio 11 d. nutarimu Nr. 1406 „Dėl Socialinių garantijų taikymo Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnams tvarkos aprašo patvirtinimo“, 20 punkte, tyrimui šio Aprašo nuostatos taikomos tais atvejais, kai pareigūno sveikata galbūt buvo sužalota atliekant tarnybines pareigas, kurioms būdingi specifiniai veiklos požymiai. Atvejams, kai pareigūno sveikata buvo sužalota atliekant kitas tarnybines pareigas arba dėl tarnybos STT, šio Aprašo nuostatos netaikomos.

3. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos statute, Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme, Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatyme ir kituose teisės aktuose.

 

II SKYRIUS

PRANEŠIMAS APIE SVEIKATOS SUŽALOJIMĄ

 

4. Pareigūnas, patyręs sveikatos sužalojimą, jeigu pajėgia, taip pat bet kuris kitas STT darbuotojas, matęs įvykį arba jo pasekmes, privalo suteikti pirmąją pagalbą, iškviesti greitąją medicinos pagalbą, jeigu iš sužalojimo pobūdžio matyti, kad ji reikalinga, ir tada nedelsdamas apie tai pranešti pareigūno tiesioginiam vadovui ir STT direktoriaus įsakymu paskirtam STT darbuotojų saugos ir sveikatos specialistui (toliau – STT darbuotojų saugos ir sveikatos specialistas).

5. STT darbuotojų saugos ir sveikatos specialistas nedelsdamas organizuoja pirmosios pagalbos suteikimą nukentėjusiam pareigūnui, greitosios medicinos pagalbos tarnybos iškvietimą, jeigu ji dar neiškviesta, arba prireikus nukentėjusio pareigūno nuvežimą į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

6. Pareigūno tiesioginis vadovas apie sveikatos sužalojimą ir nukentėjusį pareigūną nedelsdamas informuoja STT Administravimo valdybos Personalo skyrių (toliau – Personalo skyrius).

7. Jeigu įvykio metu pareigūnas miršta arba sunkiai sužalojamas ar manoma, kad jis sunkiai sužalotas, STT darbuotojų saugos ir sveikatos specialistas apie įvykį nedelsdamas telefonu, faksu ar elektroniniu paštu privalo pranešti atitinkamai teritorinei prokuratūrai ir pareigūno šeimos nariui, kurio kontaktinius duomenis pareigūnas yra pateikęs Personalo skyriui.

8. STT darbuotojų saugos ir sveikatos specialistas nedelsdamas privalo telefonu pranešti, taip pat prireikus parengti ir teikti STT direktoriaus pavaduotojui pasirašyti pranešimo raštu projektą apie įvykius, kai pareigūnas patiria žalą sveikatai dėl:

8.1. statinio avarijos – Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai prie Aplinkos ministerijos;

8.2. objektų ar įrenginių avarijų, gaisro, sprogimo – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos.

 

III SKYRIUS

ĮVYKIO TARNYBINIS TYRIMAS

 

9. Dėl kiekvieno sveikatos sužalojimo STT atliekamas tarnybinis tyrimas, kurio tikslas – nustatyti įvykio aplinkybes, priežastis ir jo priežastinį ryšį su pareigūno tarnyba.

10. Įvykį tiria STT direktoriaus įsakymu patvirtinta komisija, sudaryta iš STT pareigūnų ir (ar) darbuotojų, tarp kurių visais atvejais privalo būti STT darbuotojų saugos ir sveikatos specialistas (toliau – komisija). Atliekant tarnybinį tyrimą gali dalyvauti nukentėjęs pareigūnas arba jo įgaliotas atstovas.

11. Komisijos sprendimu, atliekant tarnybinį tyrimą, gali būti kviečiami dalyvauti Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inspektoriai, visuomenės sveikatos centro apskrityje atstovai, kitų įstaigų ekspertai, specialistai konsultuoti klausimu, kuriam reikia specialių žinių, ar jį įvertinti.

12. Jei leidžia galimybės, įvykio vieta ir su įvykiu susijusių įrenginių būklė iki tyrimo pradžios išsaugomi tokie, kokie jie buvo įvykio metu. Jei įvykis įvyksta STT patalpose, už nepakeistos įvykio vietos išsaugojimą yra atsakingas STT darbuotojų saugos ir sveikatos specialistas. Įvykio vieta ir (ar) įrenginių būklė įforminama raštu, jei leidžia galimybės, prireikus – įforminama grafiškai, nufotografuojama ar nufilmuojama.

13. Komisija, atlikdama tarnybinį tyrimą, turi teisę gauti visą tarnybiniam tyrimui reikalingą STT turimą informaciją, STT darbuotojų, nukentėjusio pareigūno (jei leidžia galimybės) ir kitų asmenų rašytinius paaiškinimus.

14. Komisija taip pat turi teisę gauti asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kuri suteikė nukentėjusiam pareigūnui pagalbą arba kurioje jis gydomas, pažymą (pažymas) apie pakenkimo sveikatai sunkumą, duomenis apie alkoholio kiekį (promilėmis), narkotinių, psichiką veikiančių medžiagų kiekį dėl įvykio nukentėjusio pareigūno kraujyje ir (ar) biologinėse terpėse, duomenis iš teismo medicinos įstaigų apie mirties priežastį, išskyrus atvejus, kai dėl įvykio pradedamas ikiteisminis tyrimas ir tokius duomenis prokuroro sutikimu teikia ikiteisminio tyrimo įstaiga.

15. Tarnybinis tyrimas atliekamas per 30 darbo dienų nuo komisijos sudarymo dienos.

 

IV SKYRIUS

TARNYBINIO TYRIMO REZULTATŲ ĮFORMINIMAS

 

16. Jeigu tirdama įvykį komisija nustato, kad įvykis priežastiniu ryšiu susijęs su pareigūno tarnyba (įvykis darbe įvyko pareigūno darbo laiku ir pareigūnui atliekant tarnybines pareigas), ji surašo tarnybinio tyrimo išvadą, kurioje pripažįsta šį įvykį nelaimingu atsitikimu darbe, išskyrus šio aprašo 23 punkte nustatytus atvejus.

17. Nelaimingu atsitikimu darbe pripažintas įvykis taip pat įforminamas surašant Nelaimingo atsitikimo darbe aktą (N-1 forma, nustatyta Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugsėjo 2 d. nutarimu Nr. 1118, 2 priede) (toliau – N-1 formos aktas). Surašoma tiek N-1 formos akto egzempliorių, kiek yra suinteresuotų fizinių ir juridinių asmenų, kuriems privaloma juos įteikti.

18. Jeigu N-1 formos akte reikalaujama įrašyti informacija sudaro valstybės ar tarnybos paslaptį, tokia informacija akte nenurodoma ir vietoj jos įrašoma įslaptinto dokumento, kuriame fiksuota atitinkama įslaptinta informacija, registracijos data ir numeris.

19. Surašytą N-1 formos aktą pasirašo visi komisijos nariai. Komisijos narių pasirašytas N-1 formos aktas ir tarnybinio tyrimo išvada nedelsiant, tačiau ne vėliau kaip per 2 (dvi) darbo dienas, pateikiami pasirašyti STT direktoriui.

20. Pasirašyto N-1 formos akto vienas egzempliorius ir tyrimo medžiagos originalai paliekami STT, po vieną akto egzempliorių ne vėliau kaip per 3 darbo dienas įteikiama arba išsiunčiama pareigūnui ar jo įgaliotam asmeniui ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Fondo valdyba). Kartu su N-1 formos aktu Fondo valdybai pateikiamos patvirtintos tyrimo dokumentų kopijos, išskyrus atvejus, kai tyrimo dokumentai (dalis dokumentų) teisės aktų nustatyta tvarka yra įslaptinti.

21. N-1 formos aktų kopijos ne vėliau kaip per 3 darbo dienas įteikiamos arba išsiunčiamos institucijoms, nurodytoms Aprašo 8 punkte, jeigu yra jų rašytinis prašymas.

22. Jeigu sveikatos sužalojimą patiria daugiau negu vienas pareigūnas, N-1 formos aktas surašomas kiekvienam pareigūnui atskirai.

23. Jeigu atlikus tarnybinį tyrimą nustatoma, kad pareigūnas patyrė žalą sveikatai ar mirė norėdamas nusižudyti ar susižaloti, darydamas nusikalstamą veiką, kai prieš jį panaudotas smurtas, jeigu smurto aplinkybės ir motyvai nesusiję su tarnyba, savavališkai dirbo sau (savo interesais), taip pat nustačius, kad pareigūnas mirė dėl nesusijusios su tarnyba ligos arba įvykis priežastiniu ryšiu nesusijęs su pareigūno tarnyba, surašoma tarnybinio tyrimo išvada, kuri teikiama tvirtinti STT direktoriui, įvykio nepripažįstant nelaimingu atsitikimu darbe.

24. Tarnybinio tyrimo išvada, jei įvykis nepripažįstamas nelaimingu atsitikimu darbe, ir tyrimo medžiaga, išskyrus dokumentus, kurie teisės aktų nustatyta tvarka yra įslaptinti, išsiunčiami suinteresuotiems asmenims. Suinteresuotiems asmenims tarnybinio tyrimo išvada gali būti teikiama ir tuo atveju, jeigu įvykis pripažįstamas nelaimingu atsitikimu darbe, jei yra gautas šių asmenų rašytinis prašymas ir išvadoje esančios informacijos atskleidimas neprieštarauja STT tarnybos interesams.

25. Jeigu po to, kai ištiriamas įvykis, nukentėjęs pareigūnas dėl patirtų sužalojimų miršta, komisija atlieka papildomą tyrimą ir apie jį praneša Fondo valdybos teritoriniam skyriui ir prokuratūrai.

26. Atlikus papildomą tarnybinį tyrimą tarnybinio tyrimo išvada ir N-1 formos aktas gali būti papildyti, pakeisti, panaikinti arba surašyti nauji.

27. Komisijos atlikto papildomo tarnybinio tyrimo išvada ir N-1 formos aktas pasirašomi ir su tyrimo medžiaga įteikiami Aprašo 17–24 punktų nustatyta tvarka.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

 

28. Su įvykio tarnybiniu tyrimu susiję sprendimai gali būti skundžiami teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

29. Įvykiai registruojami Įvykių darbe, nelaimingų atsitikimų darbe, nelaimingų atsitikimų pakeliui į darbą ar iš darbo aktų registre.

30. Nelaimingų atsitikimų darbe aktai ir tarnybinio tyrimo medžiaga saugomi teisės aktų nustatyta tvarka ir terminais.

______________