LIETUVOS RESPUBLIKOS
SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL darbo ginčų komisijos nuostatų, darbo ginčų komisijos darbo reglamento, DARBO GINČŲ KOMISIJOS NARIŲ atlygio mokėjimo ir kelionės išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo IR ŠIŲ IŠLAIDŲ DYDŽIO NUSTATYMO
2017 m. birželio 29 d. Nr. A1-344
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos darbo kodekso 221 straipsnio 5 ir 6 dalimis, 222 straipsnio 1 dalimi ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2017 m. birželio 21 d. nutarimo Nr. 496 „Dėl Lietuvos Respublikos darbo kodekso įgyvendinimo“ 2.1.2 papunkčiu:
1. T v i r t i n u pridedamus:
2. N u s t a t a u darbo ginčų komisijos narių:
2.1. atlygio už vieną dirbtą valandą darbo ginčų komisijos posėdyje dydį – 0,07 Lietuvos Respublikos Seimo patvirtinto atitinkamų metų pareiginės algos bazinio dydžio, kuris taikomas apskaičiuojant valstybės politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų, valstybės tarnautojų ir valstybės bei savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų pareigines algas;
3. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2012 m. gruodžio 5 d. įsakymą Nr. A1-556 „Dėl Darbo ginčų komisijos nuostatų, Darbo ginčų komisijos darbo reglamento bei Atlygio mokėjimo darbuotojų ir darbdavių atstovams darbo ginčų komisijose ir kelionės išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos
socialinės apsaugos ir darbo ministro
2017 m. birželio 29 d. įsakymu Nr. A1-344
darbo ginčų komisijos NUOSTATAI
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Darbo ginčų komisijos nuostatai (toliau – Nuostatai) reglamentuoja darbo ginčų komisijos (toliau – Komisija) sudarymo tvarką.
II SKYRIUS
Komisijos sudarymo tvarka
3. Komisija sudaroma iš Komisijos pirmininko (toliau – Pirmininkas), Komisijos narių – profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijų atstovų – ir jų pakaitinių narių.
4. Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius (toliau – Vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius) paskiria Pirmininkus iš Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Valstybinė darbo inspekcija) teritorinių skyrių vedėjų pateiktų kandidatūrų. Pirmininku gali būti paskirtas Valstybinės darbo inspekcijos valstybės tarnautojas, turintis aukštąjį universitetinį teisinį išsilavinimą.
5. Pirmininkas iš Pirmininko pareigų atšaukiamas:
6. Kai Pirmininkas atšaukiamas iš užimamų pareigų, Valstybinės darbo inspekcijos teritorinio skyriaus vedėjas vietoj jo Vyriausiajam valstybiniam darbo inspektoriui per 3 darbo dienas nuo Pirmininko atšaukimo dienos teikia naujus kandidatus į Pirmininko pareigas.
7. Profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijų valdymo organai Vyriausiajam valstybiniam darbo inspektoriui iki kiekvienų metų sausio 15 d. pateikia savo į Komisijos narius ir jų pakaitinius narius deleguojamus atstovus.
8. Kartu su sprendimu dėl į Komisiją deleguojamo nario Valstybinės darbo inspekcijos teritorinių skyrių veiklos teritorijoje veikiančių profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijų valdymo organai turi pateikti šiuos duomenis: Komisijos nario / pakaitinio nario vardą ir pavardę, telefono numerį, elektroninio pašto adresą, darbovietės pavadinimą, kontaktinius darbovietės duomenis ir pareigas joje, profesinės sąjungos ar darbdavių organizacijos pavadinimą. Profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijų valdymo organai taip pat pateikia Vyriausiajam valstybiniam darbo inspektoriui deklaraciją, kurioje nurodo, kad jie veikia atitinkamo Valstybinės darbo inspekcijos teritorinio skyriaus veiklos teritorijoje esančiose įmonėse, įstaigose.
9. Komisijos narių vardinis sąrašas (toliau – Komisijos narių sąrašas), priskiriant narius konkrečioms Komisijoms, viešai skelbiamas Valstybinės darbo inspekcijos interneto svetainėje www.vdi.lt. Kiekvieno Komisijos posėdžio Komisijos narius iš eilės pagal sąrašą rotacijos principu, atsižvelgdamas į Komisijos narių objektyvias galimybes dalyvauti posėdyje ir Nuostatų 10 punkte nurodytą darbdavių pateiktą informaciją, skiria Pirmininkas ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki Komisijos posėdžio.
10. Darbdaviai, Pirmininko reikalavimu pateikdami darbo ginčui nagrinėti reikalingą medžiagą, turi teisę taip pat raštu informuoti, kad konfidencialios informacijos apsaugos ir sąžiningos konkurencijos tikslais paskirti Komisijos nariai, kurie dirba konkuruojančiose įmonėse, įstaigose ar organizacijose, negali nagrinėti šios darbo ginčo bylos.
11. Komisijos nariui pateikus prašymą atšaukti jį iš Komisijos narių ar jį delegavusios profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijos valdymo organui priėmus sprendimą atšaukti kandidatą iš Komisijos narių, delegavusios profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijos valdymo organas per penkias darbo dienas informuoja Vyriausiąjį valstybinį darbo inspektorių apie Komisijos nario atšaukimą, o teikdamas naują kandidatą į Komisijos narius, nurodo naujo kandidato duomenis pagal Nuostatų 8 punktą.
12. Vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius, gavęs motyvuotą Pirmininko teikimą, numatytą Darbo kodekso 226 straipsnio 4 dalyje, išbraukti Komisijos narį iš Komisijos narių sąrašo, privalo per 3 darbo dienas nuo teikimo gavimo dienos priimti sprendimą dėl Komisijos nario išbraukimo iš Komisijos narių sąrašo. Apie priimtą sprendimą per dvi darbo dienas nuo jo priėmimo dienos informuojamas Komisijos narys ir jį delegavusios profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijos valdymo organas.
III SKYRIUS
PIRMININKO IR KOMISIJOS NARIŲ TEISĖS IR PAREIGOS
13. Pirmininkas:
13.2. paveda Vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus paskirtam Valstybinės darbo inspekcijos valstybės tarnautojui ar darbuotojui išreikalauti iš atitinkamų tarnybų ir asmenų prašymui išnagrinėti darbo ginčą reikalingus dokumentus;
13.3. nustato Komisijos posėdžio laiką ir terminą, per kurį atsakovas turi pranešti, ar jis pripažįsta ieškovo reikalavimus, ar jų nepripažįsta, ir pateikti įrodymus, susijusius su ginčo byla;
13.6. pašalina iš posėdžio Komisijos narį, kuris Komisijos posėdžio metu nesilaiko socialinės apsaugos ir darbo ministro tvirtinamo Darbo ginčų komisijos darbo reglamento nuostatų;
14. Komisijos nariai:
14.1. privalo dalyvauti Komisijos posėdyje ar iki posėdžio pradžios pranešti Pirmininkui apie aplinkybes, trukdančias jam atvykti į posėdį;
14.5. privalo Vyriausiajam valstybiniam darbo inspektoriui pranešti apie tai, kad jam darbo ginčo baigtimi suinteresuoti asmenys ar organizacijos daro poveikį arba siekiama jį papirkti;
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos
socialinės apsaugos ir darbo ministro
2017 m. birželio 29 d. įsakymu Nr. A1-344
DARBO GINČŲ KOMISIJOS DARBO REGLAMENTAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Darbo ginčų komisijos darbo reglamentas (toliau – Reglamentas) nustato darbo ginčų komisijos (toliau – Komisija) darbo tvarką.
2. Reglamente vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos darbo kodekse (toliau – Darbo kodeksas), Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekse vartojamas sąvokas.
II SKYRIUS
KOMISIJOS KOMPETENCIJA
4. Komisija nagrinėja darbo ginčus, nurodytus Darbo kodekso 215 straipsnyje, išskyrus kolektyvinius darbo ginčus dėl interesų ir darbo ginčus dėl streikų ar lokautų (toliau – darbo ginčas), Darbo kodekso IV dalies II skyriuje nustatyta tvarka.
6. Komisija sprendimu:
6.1. patenkina ieškovo prašymą išnagrinėti darbo ginčą dėl teisės (toliau – prašymas) (visiškai ar iš dalies) arba jį atmeta;
6.3. atsisako nagrinėti prašymą arba nutraukia darbo ginčo bylą, jei yra Darbo kodekso 224 straipsnio 1 dalyje nustatyti pagrindai;
6.4. nutraukia bylos nagrinėjimą, jei yra Darbo kodekso 224 straipsnio 2 dalyje nustatyti pagrindai;
7. Klausimus, kuriais darbo ginčas neišsprendžiamas iš esmės (Komisijos posėdžio metu pateiktų reikalavimų ir (ar) įrodymų priėmimas / atsisakymas juos priimti, Komisijos posėdžio atidėjimas, bylos nagrinėjimo termino pratęsimas, ieškovų pareiškimų sujungimas į vieną bylą ir pan.), Komisija išsprendžia protokoliniais sprendimais.
8. Komisijos nariai iki pirmo Komisijos posėdžio, kuriame jie dalyvaus, pasirašo ir Komisijos pirmininkui (toliau – Pirmininkas) pateikia nešališkumo deklaraciją ir konfidencialumo pasižadėjimą, kurių formas tvirtina Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius (toliau – Vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius).
III SKYRIUS
PRAŠYMO PRIĖMIMAS
10. Prašymą pasirašo ieškovas ar jo atstovas. Prie atstovo pateikiamo prašymo turi būti pridedamas įgaliojimas ar kitas dokumentas, patvirtinantis atstovo teises.
11. Prašymas paduodamas darbo ginčų komisijai prie Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Valstybinė darbo inspekcija) teritorinio skyriaus, kurio teritorijoje yra darbuotojo darbovietė (struktūrinis organizacinis darinys (filialas, atstovybė ar kitas struktūrinis, gamybinis, prekybinis ar kitos veiklos padalinys), kuriame savo darbo funkcijas atlieka darbuotojas). Jeigu prašymas priskirtinas nagrinėti toje teritorijoje, kurioje veikia kelios Komisijos, prašymas Komisijai teikiamas per Valstybinės darbo inspekcijos teritorinį skyrių. Valstybinės darbo inspekcijos teritorinio skyriaus vedėjas tokį prašymą perduoda nagrinėti konkrečiai Komisijai.
IV SKYRIUS
KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS
13. Komisijos darbo forma – posėdžiai, kurie vyksta žodinio proceso tvarka, o esant Darbo kodekso 226 straipsnio 3 dalyje nustatytoms aplinkybėms, – rašytinio proceso tvarka.
14. Sprendimas dėl ginčo bylos nagrinėjimo termino, numatyto Darbo kodekso 228 straipsnio 1 dalyje, pratęsimo turi būti priimtas ne vėliau kaip likus 3 darbo dienoms iki pasibaigiant vieno mėnesio terminui.
15. Komisijos nariams darbotvarkė, prašymų kopijos ir su prašymu susijusių dokumentų kopijos elektroniniu paštu pateikiamos ne vėliau kaip likus trims darbo dienoms iki Komisijos posėdžio.
16. Darbo ginčo bylos nagrinėjimas posėdyje fiksuojamas garso įrašu, Komisijos posėdžio garso įrašas laikomas posėdžio protokolu ir yra sudedamoji darbo ginčo bylos dalis. Komisijos posėdžio eigos fiksavimą organizuoja Pirmininkas. Dalyvaujantys darbo ginčo byloje asmenys turi teisę susipažinti su posėdžio garso įrašu. Skaitmeninis posėdžio garso įrašas perkeliamas į kompiuterinę laikmeną.
V SKYRIUS
SPRENDIMO PRIĖMIMAS
19. Sprendime įrašomi šie duomenys:
19.6. Komisijos nustatytos aplinkybės, įrodymai, argumentai ir teisės aktai, kuriais Komisija vadovavosi;
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos
socialinės apsaugos ir darbo ministro
2017 m. birželio 29 d. įsakymu Nr. A1-344
DARBO GINČŲ KOMISIJOS NARIŲ ATLYGIO Mokėjimo IR KELIONĖS IŠLAIDŲ APMOKĖJIMO TVARKOS APRAŠAS
1. Darbo ginčų komisijos narių atlygio mokėjimo ir kelionės išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato atlygio mokėjimo ir kelionės išlaidų apmokėjimo darbo ginčų komisijos nariams – profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijų atstovams – ir jų pakaitiniams nariams (toliau – Komisijos nariai) tvarką.
2. Apmokamos šios Komisijos nario išlaidos:
3. Komisijos nariui atlyginama už faktiškai dirbtą valandų skaičių pagal darbo ginčų komisijos posėdžių protokolų duomenis.
4. Informaciją apie darbo ginčų komisijos posėdžio laiką ir trukmę bei Komisijos narių pateiktus kelionės išlaidas pagrindžiančius dokumentus ne vėliau kaip per penkias darbo dienas nuo darbo ginčų komisijos posėdžio dienos komisijos sekretorius pateikia Lietuvos Respublikos valstybinei darbo inspekcijai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pagal Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus patvirtintą formą.
5. Už darbą darbo ginčų komisijoje atlyginama ir Komisijos narių kelionės išlaidos apmokamos ne vėliau kaip per penkiolika darbo dienų nuo Aprašo 4 punkte nurodytų dokumentų gavimo dienos, atitinkamas pinigų sumas pervedant į Komisijos nario nurodytą sąskaitą per Lietuvos Respublikoje, kitoje Europos Sąjungos valstybės narėje ar Europos ekonominės erdvės valstybėje įregistruotas kredito įstaigas ar kitus mokėjimo paslaugų teikėjus.