LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2023 M. LIEPOS 13 D. ĮSAKYMO NR. A1-461 „DĖL VALSTYBĖS SOCIALINIŲ FONDŲ BIUDŽETŲ SUDARYMO IR VYKDYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2024 m. kovo 28 d. Nr. A1-242

Vilnius

 

 

Pakeičiu Valstybės socialinių fondų biudžetų sudarymo ir vykdymo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2023 m. liepos 13 d. įsakymu Nr. A1-461 „Dėl Valstybės socialinių fondų biudžetų sudarymo ir vykdymo taisyklių patvirtinimo“:

1. Papildau 27¹ punktu:

27¹. Privalomojo sveikatos draudimo įmokos neskaičiuojamos už Sveikatos draudimo įstatymo 8 straipsnio 2 dalies 2 punkte nurodytus laikotarpius, kuriais asmenys buvo išvykę iš Lietuvos Respublikos ilgiau kaip 6 mėnesius ir nedeklaravo šio išvykimo Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka, tačiau privalomojo sveikatos draudimo įmokas administruojančiai Fondo administravimo įstaigai pateikia kompetentingų užsienio valstybių institucijų išduotus dokumentus ir (arba) duomenis, patvirtinančius, kad išvykimo laikotarpiu jie buvo apdrausti valstybiniu socialiniu draudimu kitoje šalyje arba buvo suimti ir (arba) nuteisti užsienyje, arba atliko arešto ar terminuoto laisvės atėmimo bausmę užsienyje, o teritorinė ligonių kasa patvirtina, kad išvykimo laikotarpiu jie negavo asmens sveikatos priežiūros paslaugų, apmokamų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis. Tokiu atveju Fondo administravimo įstaigai asmens teikiami dokumentai, išduoti užsienio valstybių institucijų, turi būti legalizuoti arba patvirtinti pažyma (Apostille), vadovaujantis Dokumentų legalizavimo ir tvirtinimo pažyma (Apostille) tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. spalio 30 d. nutarimu Nr. 1079 „Dėl Dokumentų legalizavimo ir tvirtinimo pažyma (Apostille) tvarkos aprašo patvirtinimo“, ir išversti į lietuvių kalbą, jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys arba Europos Sąjungos teisės aktai nenumato kitaip. Asmenims, kuriems taikomi Europos Sąjungos socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentai ar tarptautinės sutartys dėl socialinės apsaugos, privalomojo sveikatos draudimo įmokos perskaičiuojamos šiuose reglamentuose ar tarptautinėse sutartyse nustatyta tvarka.“

2. Pakeičiu 29.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

29.4. Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija už Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 6 straipsnio 5 dalyje nurodytus profesinio mokymo įstaigų mokinius, aukštųjų mokyklų studentus, atliekančius profesinės veiklos praktiką įstaigoje ar įmonėje, jų mokymosi ir pratybų laikotarpiu moka nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įmokas;“.

3. Papildau 29.11 papunkčiu:

29.11. Finansų ministerija ar jos įgaliotos įstaigos už Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 6 straipsnio 5 dalyje nurodytus asmenis, kurie mokosi muitinės pareigūnų profesinio mokymo įstaigoje ir yra pasirašę stojimo į vidaus tarnybą sutartį (kursantus), jų mokymosi ir pratybų laikotarpiu moka nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įmokas.“

4. Pakeičiu 30 punktą ir jį išdėstau taip:

30. Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įmokos Taisyklių 29.2, 29.3.4, 29.4–29.8, 29.11 papunkčiuose nurodytiems Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų valdytojams apskaičiuojamos pagal draudėjų, pas kuriuos atliekama praktika, vykdomi mokymai, pratybos ar užduotys, priskyrimą nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įmokos tarifų grupėms.“

5. Pakeičiu 32 punktą ir jį išdėstau taip:

32. Globėjas, auginantis vaiką iki 3 metų, ir nesukakęs senatvės pensijos amžiaus vienas iš asmens su negalia, kuriam nustatytas individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos pirmo ar antro lygio poreikis (iki 2023 m. gruodžio 31 d. – specialusis nuolatinės slaugos poreikis) ar individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos trečio ar ketvirto lygio poreikis (iki 2023 m. gruodžio 31 d. – specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis), tėvų (įtėvių) arba asmuo, paskirtas šio asmens su negalia globėju, rūpintoju ar aprūpintoju, slaugantis ar nuolat prižiūrintis namuose šį asmenį su negalia (teikiantis jam pagalbą namuose), arba vienas iš tėvų (įtėvių), globėjas ar rūpintojas, slaugantis namuose visiškos negalios invalidą, pripažintą tokiu iki 2005 m. liepos 1 d., pensijų ir nedarbo socialiniu draudimu draudžiami nuo teisės į šį draudimą atsiradimo dienos pagal Lietuvos Respublikos apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų registro duomenis ir (ar) jų pateiktus prašymus, jeigu nurodytame registre nėra duomenų, reikalingų sprendimui drausti asmenį pensijų ir nedarbo socialiniu draudimu valstybės lėšomis priimti, vadovaujantis Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 6 straipsnio 2 arba 3 dalimi.“

6. Pakeičiu 36 punktą ir jį išdėstau taip:

36. Fondo valdyba pagal Lietuvos Respublikos apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų registro duomenis apie Taisyklių 29.3.4, 29.4–29.8, 29.11 papunkčiuose nurodytus asmenis, kurie praėjusį kalendorinį mėnesį turėjo teisę būti draudžiami valstybės lėšomis, apskaičiuoja lėšų poreikį ir ne vėliau kaip iki kito kalendorinio mėnesio 15 dienos teikia informaciją apie praėjusio kalendorinio mėnesio lėšų poreikį atitinkamam Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų valdytojui ar jo įgaliotai įstaigai. Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų valdytojas ar jo įgaliota įstaiga ne vėliau kaip iki to kalendorinio mėnesio paskutinės dienos perveda į Fondą apskaičiuotą pinigų sumą.“

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                        Monika Navickienė