LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KULTŪROS MINISTRO 2008 M. LAPKRIČIO 13 D. ĮSAKYMO

NR. ĮV-561 „DĖL PROFESIONALAUS TEATRO MENO KŪRĖJŲ DARBŲ PREMIJŲ ĮSTEIGIMO IR PROFESIONALAUS TEATRO MENO KŪRĖJŲ DARBŲ PREMIJAVIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2019 m. gruodžio 2 d. Nr. ĮV-794

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Profesionalaus teatro meno kūrėjų darbų premijavimo nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2008 m. lapkričio 13 d. įsakymu Nr. ĮV-561 „Dėl profesionalaus teatro meno kūrėjų darbų premijų įsteigimo ir profesionalaus teatro meno kūrėjų darbų premijavimo nuostatų patvirtinimo“ ir juos išdėstau nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

Kultūros ministras                                                                                         Mindaugas Kvietkauskas

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos kultūros ministro

2008 m. lapkričio 13 d. įsakymu Nr. ĮV-561

(Lietuvos Respublikos kultūros ministro

2019 m. gruodžio 2 d. įsakymo Nr. ĮV-794 redakcija)

 

PROFESIONALIOJO SCENOS MENO premijų skyrimo NUOSTATAI

 

I skyrius

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Profesionaliojo scenos meno premijų skyrimo nuostatai (toliau – nuostatai) reglamentuoja profesionaliojo scenos meno srities kūrėjų, tyrėjų ir kitų meno srities darbuotojų premijų (toliau – premijos) paskirtį, kandidatų premijoms atrankos kriterijus, dokumentų pateikimo bendruosius reikalavimus, Profesionaliojo scenos meno vertinimo komisijos (toliau – komisija) sudarymą ir darbo organizavimą, premijų skyrimo tvarką.

2. Premijomis siekiama įvertinti profesionaliojo scenos meno srities kūrėjų, tyrėjų ir kitų meno srities darbuotojų reikšmingiausius metų darbus ir išskirtinius profesinius laimėjimus dramos, operos, operetės ir miuziklo, baleto, šokio, lėlių ir objektų teatro, teatro vaikams ir jaunimui srityse bei juos paskatinti.

3. Premijomis gali būti apdovanojami profesionaliojo scenos meno srities kūrėjai, tyrėjai ir kiti meno srities darbuotojai: režisieriai, dramaturgai, scenografai, kostiumų ir grimo dailininkai, šviesų dailininkai, vaizdo įrašo menininkai, choreografai, kompozitoriai ir muzikos atlikėjai, dirigentai, aktoriai, šokėjai, baleto artistai, operos, operetės, miuziklo atlikėjai, scenos meno istorikai, teoretikai, profesionaliojo scenos meno vertintojai ar kūrybinės grupės.

4. Kasmet skiriama ne daugiau kaip 17 premijų, iš jų viena premija gali būti skiriama už ilgametį indėlį į scenos meną ir viena – už naujų sceninės išraiškos formų paieškas.

Premijų už reikšmingiausius einamųjų metų darbus, išskirtinius profesinius laimėjimus ir premijos už ilgametį indėlį į scenos meną laureatams įteikiami atminimo ženklai – „Auksinis scenos kryžius“, o už naujų sceninės išraiškos formų paieškas – atminimo ženklas „Boriso Dauguviečio auskaras“.

5. Premijos skiriamos kultūros ministro įsakymu. Premijos dydis – 55 bazinės socialinės išmokos. Premijos mokamos iš Kultūros ministerijai skirtų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų.

6. Premijos įteikiamos Tarptautinės teatro dienos (kovo 27 d.) proga. Premijų įteikimo renginio (toliau – renginys) organizatorius skiriamas kultūros ministro įsakymu. Renginys finansuojamas iš Kultūros ministerijai skirtų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų.

7. Šiuose nuostatuose vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos profesionaliojo scenos meno įstatyme apibrėžtas sąvokas.

 

II skyrius

DOKUMENTŲ PATEIKIMAS

 

8. Siūlymai premijoms priimami nuo kovo 28 d. iki kitų metų sausio 7 d. Siūlomų kandidatų suvestinė (neįtraukiant siūlymų už ilgametį indėlį į scenos meną) skelbiama Kultūros ministerijos interneto svetainėje www.lrkm.lrv.lt ne vėliau nei iki vasario 7 d. Siūlymai, kurie pateikti praleidus šiame punkte nustatytą terminą, yra grąžinami pareiškėjui ir nenagrinėjami.

9. Kandidatus premijoms turi teisę siūlyti profesionaliojo scenos meno įstaigos, asociacijos bei organizacijos, profesionaliojo scenos meno vertintojai (toliau – teikėjai).

10. Siūlymas premijoms Kultūros ministerijai pateikiamas pagal nustatytą Profesionaliojo scenos meno premijų siūlymo formą (priedas), išskyrus profesionaliojo scenos meno vertintojų siūlymus premijoms gauti bei siūlymus apdovanoti premijomis už ilgametį indėlį į scenos meną, kurie pateikiami laisva forma, nurodant kandidato vardą, pavardę, pateikiant gyvenimo ir veiklos pasiekimų aprašymus.

11. Siūlomi scenos meno kūriniai turi būti rodomi viešai ne vėliau kaip iki kitų metų kovo 7 d. Jeigu scenos meno kūrinys nurodytu laiku nėra rodomas viešai, toks siūlymas nėra nagrinėjamas. Kartu su siūlymu pateikiamas scenos meno kūrinio vientisas ir nesumontuotas vaizdo įrašas skaitmeninėje laikmenoje arba pateikiama nuoroda į vaizdo įrašą, esantį viešai prieinamame interneto svetainėje.

12. Siūlant scenos meno kūrinius, vienas teikėjas gali siūlyti ne daugiau kaip 50 proc. įstaigos einamaisiais metais sukurtų naujų scenos meno kūrinių arba ne daugiau nei 3 scenos meno kūrinius, jeigu įstaiga per metus sukūrė 4 ar mažiau scenos meno kūrinių. Pateikus daugiau kūrinių, nei nustatyta šiame punkte, svarstomi tik pirmieji pasiūlymai pagal jų užregistravimo datą ir laiką. Siūlant profesionaliojo scenos meno vertintojų kandidatūras premijoms, apribojimai teikėjui nėra taikomi.

13. Kultūros ministerijos specialistas atlieka dokumentų administracinę patikrą ir, nustatęs, kad jie atitinka šių nuostatų 8–12 punktuose nustatytus reikalavimus, perduoda juos svarstyti komisijai likus ne mažiau nei 1 darbo dienai iki siūlomų kandidatų suvestinės paskelbimo.

 

III skyrius

KOMISIJOS darbo organizavimas

 

14. Siūlymus skirti premijas vertina komisija, susidedanti iš 9 teatro, šokio, dailės ir muzikos ekspertų. Į komisiją po vieną profesionalųjį scenos meno vertintoją deleguoja Lietuvos teatro sąjunga, Scenos meno kritikų asociacija, Valstybės teatrų asociacija, Lietuvos dailininkų sąjunga, Lietuvos kompozitorių sąjunga, Šiuolaikinio šokio asociacija; 3 komisijos narius skiria Kultūros ministras. Komisijos narys negali būti siūlomas premijai gauti.

15. Komisijos darbas organizuojamas visus metus.

16. Komisijos sudėtį trejiems metams tvirtina Kultūros ministras. Komisijos narys pasirašo nešališkumo deklaraciją ir konfidencialumo pasižadėjimą. Tas pats asmuo komisijos nariu gali būti skiriamas ne daugiau kaip du kartus iš eilės. Komisijos narys nepasibaigus kadencijai turi teisę atsistatydinti. Tokiu atveju likusiai kadencijos daliai skiriamas naujas komisijos narys.

17. Komisijai vadovauja pirmininkas, o jo nesant – komisijos pirmininko pavaduotojas, kurie renkami komisijos narių paprasta balsų dauguma.

18. Komisijos veiklos forma yra:

18.1. uždari posėdžiai. Komisijos posėdžiai teisėti, jeigu juose dalyvauja ne mažiau kaip 2/3 komisijos narių. Komisijos narys negali nedalyvauti posėdžiuose be pateisinamų priežasčių.

18.2. scenos meno kūrinių peržiūros, kuriose komisijos nariai gali dalyvauti ir individualiai.

19. Komisijos sprendimai priimami posėdyje dalyvaujančių komisijos narių balsų dauguma ir įforminami protokolais. Komisijos narys privalo balsuoti „už“ arba „prieš“, išskyrus atvejus, kai kyla privačių ir viešų interesų konfliktas. Komisijos narių balsams pasidalijus po lygiai, sprendimą lemia komisijos pirmininko balsas.

20. Komisija turi teisę prašyti iš siūlymus pateikusių asmenų papildomos informacijos. Komisijos narių patirtas kelionės ir apgyvendinimo išlaidas (vykstant į scenos meno kūrinių peržiūras), jeigu jos yra būtinos, apmoka Kultūros ministerija pagal pateiktus kelionės ir apgyvendinimo išlaidas patvirtinančius dokumentus.

21. Prieš pradedant svarstyti siūlymus komisijos nariai turi informuoti komisijos pirmininką apie galimą privačių ir viešų interesų konfliktą ir nusišalinti nuo sprendimų priėmimo, apie tai pažymint posėdžio protokole, jeigu jis:

21.1. gauna atlygį iš siūlymą teikiančio asmens arba yra siūlymą teikiančio juridinio asmens steigėjas ar dalininkas;

21.2. išrinktas į siūlymą teikiančio juridinio asmens valdymo organus;

21.3. susijęs giminystės ryšiais su siūlymą teikiančiu fiziniu asmeniu ar juridinio asmens vadovais, darbuotojais, steigėjais;

21.4. susijęs giminystės ryšiais su siūlomu premijuoti asmeniu;

21.5. yra kitaip asmeniškai suinteresuotas sprendimo priėmimu.

22. Tais atvejais, kai apie galimą privačių ir viešų interesų konfliktą nepranešama ir komisijos narys nenusišalina nuo projektų svarstymo, esant šių taisyklių 21 punkte išvardintoms aplinkybėms, komisijos sprendimu jo balsavimas laikomas negaliojančiu.

23. Komisijos pirmininkas (jo nesant – pirmininko pavaduotojas):

23.1. planuoja ir organizuoja komisijos darbą;

23.2. šaukia komisijos posėdžius ir jiems pirmininkauja, sudaro komisijos posėdžių darbotvarkę;

23.3. pasirašo komisijos posėdžių protokolus, kitus dokumentus, susijusius su komisijos veikla.

24. Kultūros ministerija techniškai aptarnauja komisijos veiklą.

25. Komisijos narys, negalintis dalyvauti posėdyje, privalo apie tai pranešti komisijos pirmininkui. Dėl pateisinamų priežasčių negalintis dalyvauti posėdyje ir su siūlymais susipažinęs komisijos narys komisijai gali raštu pateikti savo nuomonę, kuri įskaitoma į balsavimo kvorumą.

 

IV skyrius

LAUREATŲ ATRANKA IR PREMIJŲ SKYRIMAS

 

26. Komisija, vadovaujasi šiais kriterijais:

26.1. išliekamosios meno vertės sukūrimas;

26.2. profesinio meistriškumo pasiekimai;

26.3. kūrybos priemonių novatoriškumas ir paveikumas (netaikoma profesionaliojo scenos meno vertintojams);

26.4. kūrybinis indėlis bendrajame teatro meno kontekste.

27. Komisija iš siūlomų kandidatų suvestinės bendru sutarimu suformuoja iki 17 premijų nominacijų, iki 3 kandidatų premijoms sąrašą kiekvienai nominacijai ir išrenka iki 17 premijos laureatų. Komisija balsuoja dėl kiekvienos premijos nominacijos atskirai. Komisija gali keisti nominacijų pavadinimus, kiekį ir pobūdį.

28. Komisija, įvertinusi gautus siūlymus, balsavimo būdu sudaro kandidatų premijoms sąrašą, kuris skelbiamas Kultūros ministerijos interneto svetainėje www.lrkm.lrv.lt ne vėliau kaip iki kovo 8 d.

29. Komisijos sprendimas, kuriuo atrenkami premijų laureatai, priimamas slaptu visų komisijos narių balsavimu. Šis balsavimas vyksta dviem etapais: pirmajame atrenkami du daugiausiai balsų kiekvienoje nominacijoje surinkę kandidatai, o antrajame išrenkamas vienas iš jų. Posėdyje dėl pateisinamų priežasčių negalintis dalyvauti komisijos narys savo sprendimą iš anksto pateikia komisijos pirmininkui užklijuotame voke. Vokas atplėšiamas komisijos posėdžio metu. Kandidatui nesurinkus komisijos narių balsų daugumos, premija neteikiama.

30. Premijas įsakymu skiria kultūros ministras komisijos teikimu. Komisijos protokolas, kuriame nurodyti premijoms siūlomi profesionaliojo scenos meno srities kūrėjai, tyrėjai, menininkai ar kiti scenos meno srities darbuotojai, parengiamas likus ne mažiau nei 5 darbo dienoms, o kultūros ministro įsakymas – ne mažiau nei 1 darbo dienai iki nustatytos renginio datos. Premiją skyrus kūrybinei grupei, ji paskirstoma po lygiai kiekvienam kūrybinės grupės nariui. Komisija turi teisę apibrėžti kūrybinių grupių sudėtį.

_________________