LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2014 M. RUGPJŪČIO 19 D. ĮSAKYMO NR. A1-416 „DĖL JAUNIMO GARANTIJŲ INICIATYVOS ĮGYVENDINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO 

 

2018 m. spalio 17 d. Nr. A1-584

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Jaunimo garantijų iniciatyvos įgyvendinimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2014 m. rugpjūčio 19 d. įsakymu Nr. A1-416 „Dėl Jaunimo garantijų iniciatyvos įgyvendinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministras                                                         Linas Kukuraitis


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2014 m. rugpjūčio 19 d. įsakymu Nr. A1-416

(Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro

2018 m. spalio 17 d. įsakymo Nr. A1-584

redakcija)

 

 

JAUNIMO GARANTIJŲ INICIATYVOS ĮGYVENDINIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Jaunimo garantijų iniciatyvos įgyvendinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Jaunimo garantijų iniciatyvos, finansuojamos Jaunimo užimtumo iniciatyvos ir (ar) Europos socialinio fondo lėšomis (toliau – Jaunimo garantijų iniciatyva), kurios veiklose gali dalyvauti 15–29 metų amžiaus nedirbantys, nesimokantys ir mokymuose nedalyvaujantys asmenys, įgyvendinimo principus, įgyvendinančias institucijas, įgyvendinimo tvarką, veiklas, įgyvendinimo stebėseną.

2. Aprašas parengtas vadovaujantis 2013 m. gruodžio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 1304/2013 dėl Europos socialinio fondo, kuriuo panaikinamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1081/2006 (OL 2013 L 347, p. 470), ir įgyvendinant Europos Sąjungos Tarybos 2013 m. balandžio 22 d. rekomendaciją dėl Jaunimo garantijų iniciatyvos nustatymo.

3. Apraše vartojamos sąvokos:

3.1. Dalyvis – tiesioginę naudą iš Jaunimo garantijų iniciatyvos intervencijos gaunantis nedirbantis, nesimokantis ir mokymuose nedalyvaujantis jaunas asmuo, su kuriuo siejamos konkrečios Jaunimo garantijų iniciatyvos intervencijos išlaidos.

3.2. Jaunimo garantijų iniciatyvos įgyvendinimo partneriai – atvirieji jaunimo centrai, atvirosios jaunimo erdvės, jaunimo ir su jaunimu dirbančios organizacijos, nevyriausybinės organizacijos, biudžetinės įstaigos, savivaldybės ir kiti viešieji juridiniai asmenys, kurie Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Jaunimo reikalų departamentas) direktoriaus nustatyta tvarka yra atrinkti teikti ankstyvosios intervencijos ir aktyvumo skatinimo paslaugas 15–29 metų amžiaus neaktyviems jauniems žmonėms (toliau – neaktyvus jaunas žmogus) ir 16–29 metų amžiaus bedarbiams (toliau – jaunas bedarbis).

3.3. Jaunimo garantijų iniciatyvos intervencija – visos Jaunimo užimtumo iniciatyvos ir (ar) Europos socialinio fondo lėšomis finansuojamos dalyviui individualiai suplanuotos ankstyvosios intervencijos ir aktyvumo skatinimo bei integraciją į darbo rinką skatinančios veiklos ir subsidijuojami pasiūlymai.

 

3.4. Neaktyvus jaunas žmogus – nesimokantis, nestudijuojantis, nedirbantis pagal darbo sutartį ar savarankiškai, neturintis kitų darbo santykiams prilygintų teisinių santykių, nevykdantis neatlygintinio užimtumo veiklos, neieškantis darbo jaunas žmogus.

3.5. Nedirbantys, nesimokantys ir mokymuose nedalyvaujantys jauni asmenys (toliau – NEET) – jauni bedarbiai ir neaktyvūs jauni žmonės.

3.6. Pasiūlymassavanoriškas darbdavio, mokymo įstaigos, praktikos ar stažuotės organizatoriaus siūlymas dirbti, mokytis (įskaitant pameistrystės profesinio mokymo organizavimo formą), dalyvauti praktikoje ar stažuotėje, kuris NEET leidžia suprasti, kad priimdami pasiūlymą jie kartu prisiima ir su juo susijusius įsipareigojimus. Pasiūlymas įforminamas sutartimi ar kitu dokumentu, kuriame išreikštas darbdavio, mokymo įstaigos, praktikos ar stažuotės organizatoriaus sutikimas priimti NEET. Pasiūlymai gali būti subsidijuojami ir nesubsidijuojami. Subsidijuojamu pasiūlymu laikomas pasiūlymas dalyvauti savanoriškoje praktikoje arba stažuotėje, arba aktyvios darbo rinkos politikos priemonėse.

3.7. Vietos Jaunimo garantijų iniciatyvos koordinatorius – Jaunimo reikalų departamento darbuotojas, atsakingas už neaktyvių jaunų žmonių paiešką savivaldybėse, įtrauktį, ankstyvosios intervencijos ir aktyvumo skatinimo paslaugų teikimą ir (ar) organizavimą.

3.8. Kitos Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos užimtumo įstatyme, Lietuvos Respublikos profesinio mokymo įstatyme, Lietuvos Respublikos vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatyme, Lietuvos Respublikos jaunimo politikos pagrindų įstatyme, Lietuvos Respublikos savanoriškos veiklos įstatyme, Darbo rinkos paslaugų teikimo sąlygų ir tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2017 m. liepos 21 d. įsakymu Nr. A1-394 „Dėl Darbo rinkos paslaugų teikimo sąlygų ir tvarkos aprašo patvirtinimo“, Užimtumo rėmimo priemonių įgyvendinimo sąlygų ir tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2017 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. A1-348 „Dėl Užimtumo rėmimo priemonių įgyvendinimo sąlygų ir tvarkos aprašo patvirtinimo“, Darbo rinkos stebėsenos sąlygų ir tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2017 m. birželio 22 d. įsakymu Nr. A1-314 „Dėl Darbo rinkos stebėsenos sąlygų ir tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Darbo rinkos stebėsenos sąlygų ir tvarkos aprašas), Atvirų jaunimo centrų veiklos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2012 m. gruodžio 11 d. įsakymu Nr. A1-570 „Dėl Atvirų jaunimo centrų veiklos aprašo patvirtinimo“, Jaunimo darbuotojų veiklos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2013 m. gegužės 14 d. įsakymu Nr. A1-208 „Dėl Jaunimo darbuotojų veiklos aprašo patvirtinimo“, apibrėžtas sąvokas.

4. Jaunimo garantijų iniciatyva įgyvendinama 2014–2020 metais.

 

II SKYRIUS

JAUNIMO GARANTIJŲ INICIATYVOS ĮGYVENDINIMO PRINCIPAI

 

5. Įgyvendinant Jaunimo garantijų iniciatyvą, taikomi šie principai:

5.1. atvirumo – paslaugos ir veiklos teikiamos visiems NEET;

5.2. individualumo – paslaugos ir veiklos teikiamos individualizuotai, atsižvelgiant į individualius NEET gebėjimus, turimą darbo patirtį, kompetencijas, poreikius ir gyvenimo situaciją;

5.3. prieinamumo – paslaugos ir veiklos organizuojamos kuo arčiau NEET gyvenamosios vietos;

5.4. abipusio įsipareigojimo – Užimtumo tarnyba prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Užimtumo tarnyba) ar Jaunimo reikalų departamentas, ar Jaunimo garantijų iniciatyvos įgyvendinimo partneris įsipareigoja užtikrinti kokybišką Jaunimo garantijų iniciatyvos paslaugų ir veiklų teikimą, pasiūlymo pateikimą laiku, o NEET įsipareigoja aktyviai įsitraukti į teikiamas paslaugas ir veiklas, siekti kuo greičiau rasti tinkamą darbą, mokymosi galimybes ar praktiką;

5.5. bendradarbiavimo – nedarbo problema yra kompleksinė, todėl turi būti sprendžiama kompleksiškai, pasitelkiant įvairių valstybės institucijų, nevyriausybinio ir verslo sektorių patirtį bei išteklius – Jaunimo garantijų iniciatyvos įgyvendinimo partneriai įtraukiami į paslaugų ir veiklų teikimo ir vertinimo procesą.

 

III SKYRIUS

JAUNIMO GARANTIJŲ INICIATYVĄ ĮGYVENDINANČIOS INSTITUCIJOS

 

6. Jaunimo garantijų iniciatyvą įgyvendina:

6.1. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija;

6.2. Užimtumo tarnyba;

6.3. Jaunimo reikalų departamentas.

7. Jaunimo garantijų iniciatyvą įgyvendinančių institucijų funkcijos:

7.1. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija koordinuoja pavaldžių institucijų, įgyvendinančių Jaunimo garantijų iniciatyvą, veiklą, bendradarbiauja su darbdavių organizacijomis ir profesinėmis sąjungomis, su viešojo ir privačiojo sektoriaus organizacijomis, savivaldybėmis ir nacionalinio, regioninio bei vietos lygmens jaunimo organizacijomis;

7.2. Užimtumo tarnyba užtikrina Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklų įgyvendinimą, organizuoja ir kontroliuoja jaunimo darbo centrų paslaugų teikimą, vykdo Jaunimo garantijų iniciatyvos įgyvendinimo stebėseną ir koordinuoja neaktyvių jaunų žmonių apskaitą Užimtumo tarnybos informacinėje sistemoje, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai teikia ataskaitas apie Jaunimo garantijų iniciatyvos įgyvendinimo pažangą ir rodiklius;

7.3. Jaunimo reikalų departamentas organizuoja, koordinuoja ir kontroliuoja Jaunimo garantijų iniciatyvos įgyvendinimo partnerių paslaugų ir veiklų, įgyvendinant Jaunimo garantijų iniciatyvą, vykdymą, užtikrina metodinės pagalbos teikimą su jaunimu dirbantiems darbuotojams, įgyvendina Nacionalinę jaunimo savanoriškos veiklos programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2013 m. vasario 25 d. įsakymu Nr. A1-73 „Dėl Nacionalinės jaunimo savanoriškos veiklos programos patvirtinimo“, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai bei Užimtumo tarnybai teikia ataskaitas apie Jaunimo garantijų iniciatyvos įgyvendinimo pažangą ir rodiklius;

7.4. Aprašo 6.1–6.3 papunkčiuose nurodytos institucijos ir įstaigos užtikrina glaudų tarpinstitucinį bendradarbiavimą, kad Jaunimo garantijų iniciatyva būtų įgyvendinama efektyviai.

 

IV SKYRIUS

JAUNIMO GARANTIJŲ INICIATYVOS ĮGYVENDINIMO TVARKA

 

8. Jaunimo garantijų iniciatyva įgyvendinama šiais etapais:

8.1. NEET, pageidaujančių dalyvauti Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklose, nustatymas, jų sutikimo dalyvauti Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklose pasirašymas, dalyvio anketos, kurios forma patvirtinta 2014–2020 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų administravimo darbo grupės, sudarytos Lietuvos Respublikos finansų ministro 2013 m. liepos 11 d. įsakymu Nr. 1K-243 „Dėl darbo grupės sudarymo“, 2018 m. rugpjūčio 16 d. posėdžio protokolu Nr. 3(42), užpildymas ir pasirašymas bei individualaus užimtumo veiklos plano (toliau – IUVP), kurio formą nustato Užimtumo tarnybos direktorius, arba individualaus veiklos plano (toliau – IVP), kurį sudaro vietos Jaunimo garantijų iniciatyvos koordinatorius, o formą nustato Jaunimo reikalų departamento direktorius, sudarymas;

8.2. pirminės Jaunimo garantijų iniciatyvos intervencijos (toliau – pirminė intervencija) įgyvendinimas, teikiant ankstyvosios intervencijos ir aktyvumo skatinimo priemones. Pirminės intervencijos priemonės dalyviams teikiamos per 4 mėnesius nuo dalyvio anketos užpildymo dienos arba ilgiau nei 4 mėnesius, jei įvertinus individualius dalyvio (pvz., benamio, priklausomo nuo narkotinių, psichotropinių ir kitų psichiką veikiančių medžiagų, neraštingo asmens ir pan.) poreikius nutariama, kad reikalingos ilgesnės trukmės priemonės. Pirminės intervencijos priemonės teikiamos, siekiant, kad dalyvis atviroje rinkoje gautų nesubsidijuojamą pasiūlymą dirbti, mokytis (įskaitant pameistrystės profesinio mokymo organizavimo formą), dalyvauti praktikoje ar stažuotėje;

8.3. antrinės Jaunimo garantijų iniciatyvos intervencijos (toliau – antrinė intervencija) įgyvendinimas, teikiant integracijos į darbo rinką priemones (subsidijuojamus pasiūlymus).

9. NEET, pageidaujančių dalyvauti Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklose, duomenis dalyvio statusui patvirtinti ir jo pasikeitimui, įsidarbinus ar pradėjus mokytis, nustatyti Užimtumo tarnyba ir Jaunimo reikalų departamentas sutikrina su šių registrų ar informacinių sistemų duomenimis: Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacine sistema, Mokesčių mokėtojų registru, Žemės ūkio ir kaimo verslo registru, Užimtumo tarnybos informacine sistema. Apie tai, kad asmens duomenys tikrinami registruose ir informacinėse sistemose Jaunimo garantijų iniciatyvos įgyvendinimo tikslu, NEET informuojami iš anksto, registracijos į Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklas metu.

10. Dalyviai į Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklas įtraukiami taikant prioritetinius dalyvių atrankos kriterijus, kuriuos tvirtina Užimtumo tarnybos direktorius ir Jaunimo reikalų departamento direktorius.

11. Neaktyvūs jauni žmonės nustatomi ir IVP sudaromas taip:

11.1. siekiant nustatyti neaktyvių jaunų žmonių skaičių Lietuvoje, savivaldybių jaunimo reikalų koordinatoriai apibendrintą informaciją apie neaktyvius jaunus žmones kas ketvirtį renka iš Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos įgalioto teritorinio skyriaus, jaunimo ir su jaunimu dirbančių organizacijų, atvirųjų jaunimo centrų, atvirųjų jaunimo erdvių, teritorinių policijos komisariatų, probacijos tarnybos, seniūnijų, Užimtumo tarnybos, švietimo įstaigų, socialinės paramos, globos ir paramos organizacijų ir ją pateikia Jaunimo reikalų departamentui Jaunimo reikalų departamento direktoriaus nustatyta tvarka;

11.2. informaciją apie neaktyvius jaunus žmones renka vietos Jaunimo garantijų iniciatyvos koordinatorius, bendradarbiaudamas su savivaldybės jaunimo reikalų koordinatoriumi ir Aprašo 11.1 papunktyje nurodytomis bei kitomis institucijomis ir organizacijomis, taip pat vykdydamas neaktyvių jaunų žmonių paiešką gatvėje ir kitose viešose erdvėse – ieškodamas neaktyvių jaunų žmonių tose vietose, kur jie leidžia daugiausia laiko (parkuose, gatvėse, prekybos centruose, žaidimų aikštelėse, negyvenamuosiuose pastatuose), siekdamas užmegzti su jais (atskirais neaktyviais jaunais žmonėmis ar jų grupėmis) ryšį ir įtraukti į Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklas;

11.3. Jaunimo reikalų departamentas Jaunimo reikalų departamento direktoriaus nustatyta tvarka sutikrina Aprašo 9 punkte nurodytuose registruose ir informacinėse sistemose neaktyvaus jauno žmogaus atitiktį dalyvio kriterijams, priima sprendimą dėl dalyvio tinkamumo;

11.4. vietos Jaunimo garantijų iniciatyvos koordinatorius ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo dėl dalyvio tinkamumo priėmimo dienos kreipiasi į dalyvio kriterijus atitinkančius neaktyvius jaunus žmones, informuodamas apie galimybę įsitraukti į Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklas. Informacija neaktyviam jaunam žmogui teikiama elektroniniu paštu, telefonu, nurodytais dalyvio anketoje ar kitais būdais, atsižvelgiant į aplinkybes ir įsitikinus, kad informacija pateikiama atrinktam dalyviui;

11.5. vietos Jaunimo garantijų iniciatyvos koordinatorius neaktyviam jaunam žmogui patogiu būdu, nurodytu dalyvio anketoje (asmeniškai, telefonu, el. paštu, internetu), pakartotinai kreipiasi į tuos neaktyvius jaunus žmones, kurie jo per 5 darbo dienas nuo informacijos apie galimybę įsitraukti į Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklas gavimo dienos neinformavo apie savo apsisprendimą dalyvauti Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklose;

11.6. jei per 5 darbo dienas nuo pakartotinio pasiūlymo pateikimo dienos neaktyvus jaunas žmogus neinformuoja vietos Jaunimo garantijų iniciatyvos koordinatoriaus apie savo apsisprendimą dalyvauti Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklose, su juo organizuojamas susitikimas bei pokalbis, kuriame gali dalyvauti socialinis darbuotojas, ir išsiaiškinama neaktyvaus jauno žmogaus padėtis ir poreikiai;

11.7. neaktyvus jaunas žmogus, sutikęs dalyvauti Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklose, užpildo ir pasirašo Aprašo 8.1 papunktyje nurodytą dalyvio anketą. Ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo dalyvio anketos užpildymo dienos vietos Jaunimo garantijų iniciatyvos koordinatorius kartu su neaktyviu jaunu žmogumi sudaro IVP, numatydami teikiamas paslaugas, veiklas, jų teikimo terminus, kiekvienos šalies įsipareigojimus;

11.8. jei dalyviu tapęs neaktyvus jaunas žmogus atsisako dalyvauti Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklose, tai nurodoma atsisakymo dalyvauti Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklose formoje, kurią tvirtina Jaunimo reikalų departamento direktorius;

11.9. vietos Jaunimo garantijų iniciatyvos koordinatorius neaktyviems jauniems žmonėms, atsisakiusiems dalyvauti Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklose, įvertinęs neaktyvaus jauno žmogaus statusą, pakartotinai per 3 mėnesius nuo atsisakymo dalyvauti Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklose formos užpildymo pateikia siūlymą dalyvauti Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklose Aprašo 11.4–11.6 papunkčiuose nustatyta tvarka.

12. jauni bedarbiai identifikuojami ir IUVP sudaromas taip:

12.1. Užimtumo tarnyba, vadovaudamasi Darbo rinkos stebėsenos sąlygų ir tvarkos aprašu, registruoja NEET ir suteikia bedarbio statusą. Sutinkantys dalyvauti Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklose jauni bedarbiai tai pažymi sudaromame IUVP;

12.2. jei jaunas bedarbis atsisako dalyvauti Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklose, tai ir atsisakymo dalyvauti Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklose priežastis nurodoma IUVP bei Apsilankymo kortelėje. Atsisakiusiam dalyvauti Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklose jaunam bedarbiui toliau teikiamos kitos Užimtumo tarnybos paslaugos;

12.3. duomenys apie jaunus bedarbius, kurių bedarbio statusas panaikinamas dėl Lietuvos Respublikos užimtumo įstatymo 24 straipsnio 4 dalies 5–9 punktuose nurodytų aplinkybių, per 5 darbo dienas nuo bedarbio statuso panaikinimo perduodami Jaunimo reikalų departamentui Užimtumo tarnybos direktoriaus nustatyta tvarka. Jaunimo reikalų departamentas informuoja vietos Jaunimo garantijų iniciatyvos koordinatorius ir jie tokiems neaktyviems jauniems žmonėms Aprašo 11.4–11.6 papunkčiuose nustatyta tvarka siūlo toliau dalyvauti Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklose.

 

V SKYRIUS

JAUNIMO GARANTIJŲ INICIATYVOS VEIKLOS

 

13. Pirminės intervencijos priemonės:

13.1. atsižvelgdamos į jauno bedarbio individualius poreikius bei tikslinę grupę, kuriai jis priskirtas vadovaujantis Užimtumo tarnybos direktoriaus įsakymu nustatyta tvarka, Užimtumo tarnyba organizuoja ir (ar) įgyvendina šias ankstyvosios intervencijos ir aktyvumo skatinimo priemones:

13.1.1. didelių įsidarbinimo galimybių grupei priskirtiems jauniems bedarbiams:

13.1.1.1. papildomų gebėjimų ir kompetencijų ugdymo užsiėmimus (įtaigus prisistatymas darbo paieškos ir darbo situacijose, laiko, konfliktų ir stresinių situacijų valdymas, supažindinimas su realia darbo aplinka, įsidarbinimo galimybėmis regiono darbo rinkoje ir kiti gebėjimus ir kompetencijas ugdantys užsiėmimai);

13.1.1.2. neformaliojo profesinio mokymo programas, skirtas turimos profesijos kompetencijoms tobulinti. Prieš tapdami neformaliojo profesinio mokymo veiklos dalyviais, didelių įsidarbinimo galimybių grupei priskirti jauni bedarbiai turi dalyvauti papildomų gebėjimų ir kompetencijų ugdymo užsiėmimuose, kaip tai nurodyta Aprašo 13.1.1.1 papunktyje;

13.1.1.3. kitas ankstyvosios intervencijos priemones, skatinančias jaunų bedarbių aktyvumą, ugdančias gebėjimus ir kompetencijas;

13.1.2. vidutinių ir ribotų įsidarbinimo galimybių grupei priskirtiems jauniems bedarbiams:

13.1.2.1. užsiėmimus grupėmis, skirtus grupės dalyviams susipažinti, bendravimo ir komandinio darbo įgūdžiams tobulinti, motyvacijai įvertinti, savęs pažinimui, pasitikėjimui savimi stiprinti, vidinei motyvacijai skatinti, atsakomybei suvokti, lyderystei suprasti, finansiniam raštingumui didinti, pasirengti aktyviam visuomeniniam gyvenimui, ir kitus užsiėmimus, skatinančius jaunų bedarbių aktyvumą ir motyvaciją;

13.1.2.2. darbo gebėjimų, profesinių interesų ir asmenybės bruožų identifikavimo paslaugas;

13.1.2.3. papildomus gebėjimus ir kompetencijas ugdančias paslaugas, teikiamas atsižvelgiant į jauno bedarbio poreikius:

13.1.2.3.1. supažindinimą su įsidarbinimo galimybėmis regiono darbo rinkoje, užimtumo rėmimo priemonėmis;

13.1.2.3.2. vizitus į vietos įmones ar švietimo įstaigas (ar susitikimus su jomis), siekiant supažindinti su darbo aplinka, savarankiško verslo pradžia ar mokymosi aplinka, ugdyti įtaigaus savęs pristatymo įgūdžius;

13.1.2.3.3. gyvenimo aprašymo ir kitų įsidarbinti reikalingų dokumentų parengimo mokymus;

13.1.2.3.4. kitas paslaugas, ugdančias papildomus gebėjimus ir kompetencijas;

13.1.2.4. patirties įsivertintimo užsiėmimus;

13.1.2.5. kitas paslaugas, skatinančias jaunų bedarbių aktyvumą ir motyvaciją;

13.1.3. jauniems bedarbiams taip pat sudaromos sąlygos įgyvendinti Aprašo 13.2.9–13.2.11 papunkčiuose nurodytas priemones;

13.2. vietos Jaunimo garantijų iniciatyvos koordinatoriai kartu su Jaunimo garantijų iniciatyvos įgyvendinimo partneriais neaktyviems jauniems žmonėms įgyvendina ir (ar) organizuoja šias ankstyvosios intervencijos ir aktyvumo skatinimo priemones:

13.2.1. motyvavimo paslaugas, kuriomis siekiama sukurti aplinką ir organizuoti veiklas, motyvuojančias neaktyvų jauną žmogų būti aktyvų, atskleisti save ar (re)integruotis į darbo rinką ar švietimo sistemą;

13.2.2. pagalbos pažįstant save paslaugas, kuriomis siekiama padėti jaunam neaktyviam žmogui įsivardyti savo poreikius, jausmus, baimes, jas atpažinti, suvokti ir mokytis valdyti;

13.2.3. asmeninių ir tarpasmeninių kompetencijų ugdymo paslaugas, kuriomis siekiama padėti neaktyviam jaunam žmogui įgyti tinkamų socialinių ir gyvenimo įgūdžių, asmeninių ir tarpasmeninių kompetencijų, galinčių palengvinti jo (re)integraciją į darbo rinką ar švietimo sistemą;

13.2.4. neaktyvaus jauno žmogaus informavimo ir konsultavimo apie jo galimybes paslaugas, kuriomis siekiama patraukliomis formomis ir metodais informuoti ir konsultuoti neaktyvų jauną žmogų, padedant jam spręsti iškylančias problemas, sudaryti palankias sąlygas formuotis neaktyvaus jauno žmogaus asmenybei ir jo (re)integracijai į darbo rinką ar švietimo sistemą;

13.2.5. individualaus darbo su neaktyviu jaunu žmogumi paslaugas, kuriomis siekiama, teikiant trumpalaikes konsultacijas ar tęstinę pagalbą įvairiose gyvenimo situacijose, įgalinti spręsti asmenines ir socialines problemas;

13.2.6. tarpininkavimo su švietimo įstaigomis paslaugas, kuriomis siekiama, glaudžiai bendradarbiaujant su ugdymo įstaigomis, padėti neaktyviam jaunam žmogui (re)integruotis į švietimo sistemą;

13.2.7. tarpininkavimo su Užimtumo tarnyba paslaugas, kuriomis siekiama, glaudžiai bendradarbiaujant su Užimtumo tarnyba, padėti neaktyviam jaunam žmogui (re)integruotis į darbo rinką;

13.2.8. įtraukimo į visuomenei naudingą veiklą paslaugas, kurių tikslas – sudaryti sąlygas neaktyviam jaunam žmogui įsitraukti į visuomeninę veiklą, įgyti veiklos atlikimo ir organizavimo patirties;

13.2.9. savanorystės vietos paieškos paslaugas, kuriomis siekiama užtikrinti sklandų NEET palydėjimą iki savanorystės vietos, atitinkančios jo poreikius ir galimybes;

13.2.10. savanoriškos veiklos organizavimo, mentorystės savanoriškos veiklos metu paslaugas, kuriomis siekiama sklandžiai organizuoti NEET savanorišką veiklą, užtikrinant jų dalyvavimą visose jiems numatytose veiklose, siekiant įgyti įgūdžių, padedančių re(integruotis) į darbo rinką ar švietimo sistemą;

13.2.11. mokymų savanoriams savanoriškos veiklos metu paslaugas, kuriomis siekiama tobulinti NEET asmenines, socialines ir profesines kompetencijas;

13.2.12. ugdomojo vadovavimo paslaugas, kuriomis siekiama ugdyti neaktyvų jauną žmogų ar jų grupę siekti tikslų, įgyti naujų įgūdžių, pradėti pokyčius;

13.2.13. dalykinių kompetencijų tobulinimo paslaugas, kuriomis siekiama suteikti dalykinių kompetencijų, reikalingų norint grįžti į švietimo sistemą ar darbo rinką;

13.2.14. palydėjimo paslaugas, kuriomis siekiama padėti neaktyviam jaunam žmogui išsilaikyti švietimo sistemoje ar darbo rinkoje.

14. Jauniems bedarbiams ir neaktyviems jauniems žmonėms pagal poreikį papildomai gali būti teikiamos specialistų (psichologų, teisininkų, kita) paslaugos.

15. Dalyviams, kurie negavo nesubsidijuojamo pasiūlymo, ne vėliau nei per 28 dienas baigus dalyvauti pirminės intervencijos priemonėse siūloma dalyvauti antrinės intervencijos priemonėse (gauti subsidijuojamą pasiūlymą), jei jie dalyvavo ne mažiau nei 70 proc. IUVP ar IVP suplanuotų pirminės intervencijos priemonių laiko. Antrinės intervencijos priemonės yra taikomos jauniems bedarbiams ir neaktyviems jauniems žmonėms, nusprendusiems registruotis Užimtumo tarnyboje. Jei neaktyvus jaunas žmogus, baigęs dalyvauti vietos Jaunimo garantijų iniciatyvos koordinatorių kartu su Jaunimo garantijų iniciatyvos įgyvendinimo partneriais organizuotose pirminės intervencijos priemonėse, užsiregistruoja Užimtumo tarnyboje ir įgyja bedarbio statusą, jam siūloma gauti subsidijuojamą pasiūlymą. Prireikus, atsižvelgiant į individualius neaktyvaus jauno žmogaus poreikius, tokiam neaktyviam jaunam žmogui taip pat gali būti pasiūlyta vieną kartą kartoti pirminę intervenciją, dalyvaujant jauniems bedarbiams skirtose pirminės intervencijos priemonėse, kaip tai numatyta Aprašo 13.1 papunktyje. Jaunam bedarbiui, kuris išsiregistravo iš Užimtumo tarnybos arba kurio bedarbio statusas buvo panaikintas dėl Lietuvos Respublikos užimtumo įstatymo 24 straipsnio 4 dalies 5–9 punktuose nurodytų aplinkybių ir kuris tapo neaktyviu jaunu žmogumi, norinčiam toliau dalyvauti Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklose, gali būti pasiūlyta vieną kartą kartoti pirminę intervenciją, dalyvaujant neaktyviems jauniems žmonėms skirtose pirminės intervencijos priemonėse, kaip tai numatyta Aprašo 13.2 papunktyje.

16. Užimtumo tarnyba, atsižvelgdama į jauno bedarbio išsilavinimą ir pasirengimą integruotis į darbo rinką, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos užimtumo įstatymu, siūlo dalyvauti šiose integracijos į darbo rinką priemonėse:

16.1. paramos mokymuisi (profesinis mokymas, įdarbinimas pagal pameistrystės darbo sutartį, stažuotė, neformaliojo švietimo ir savišvietos būdu įgytų kompetencijų pripažinimas);

16.2. paramos judumui;

16.3. remiamojo įdarbinimo (įdarbinimas subsidijuojant, darbo įgūdžių įgijimo rėmimas);

16.4. paramos darbo vietoms steigti.

 

VI SKYRIUS

JAUNIMO GARANTIJŲ INICIATYVOS ĮGYVENDINIMO STEBĖSENA

 

17. Įgyvendinant Jaunimo garantijų iniciatyvą, vykdoma nuolatinė stebėsena (toliau – stebėsenos duomenys), kuri apima duomenų apie NEET, dalyvaujančius Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklose, jų dalyvavimo eigą, pasiekimus ir kitos informacijos rinkimą bei analizę. Stebėsenos duomenys naudojami siekiant atsiskaityti Europos Komisijai ar kitoms kompetentingoms institucijoms, vykdančioms projektų priežiūrą (vertinančioms išlaidas ir rezultatus, mokymų efektyvumą), rengiant ataskaitas ar socialinius tyrimus (naudojami apibendrinti nuasmeninti duomenys). Renkama ne daugiau asmens duomenų, negu reikia asmens duomenų rinkimo tikslams pasiekti. Asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos teisės aktais, reglamentuojančiais asmens duomenų apsaugą. Asmens duomenys saugomi taikant tinkamas technines ir organizacines saugumo priemones, kaip nustatyta 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (OL 2016 L 119, p. 1), ne ilgiau, nei to reikalauja duomenų tvarkymo tikslai, vėliau jie sunaikinami.

18. Siektinos Jaunimo garantijų iniciatyvos rodiklių reikšmės yra patvirtintos 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 7 prioriteto „Kokybiško užimtumo ir dalyvavimo darbo rinkoje skatinimas“ 7.4.1 konkrečiame uždavinyje „Sumažinti nedirbančio, nesimokančio ir mokymuose nedalyvaujančio 15–29 m. amžiaus jaunimo skaičių“.

19. Jaunimo garantijų iniciatyvos stebėsenos rodikliai skaičiuojami vadovaujantis 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos stebėsenos rodiklių skaičiavimo aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos finansų ministro 2014 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 1K-499 „Dėl 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos stebėsenos rodiklių skaičiavimo aprašo patvirtinimo“.

___________________

part_231ad3db658048a2ada5a8c5fb6601a1_end