SKUODO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL SKUODO RAJONO ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2018 m. kovo 29 d. Nr. T9-56

Skuodas

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 26 punktu, 18 straipsnio 1 punktu ir Lietuvos Respublikos želdynų įstatymo 10 straipsnio 1 dalies 9 punktu, Skuodo rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Tvirtinti Skuodo rajono želdynų ir želdinių apsaugos taisykles (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Skuodo rajono savivaldybės tarybos 2008 m. rugsėjo 25 d. sprendimą Nr. T9-174 „Dėl Skuodo rajono želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių tvirtinimo“.

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos administracinių ginčų komisijos Klaipėdos apygardos skyriui (H. Manto g. 37, Klaipėda) arba Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmams (Galinio Pylimo g. 9, Klaipėda) per vieną mėnesį nuo šio teisės akto paskelbimo arba įteikimo suinteresuotam asmeniui dienos. 

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                    Petras Pušinskas 


 

PATVIRTINTA

Skuodo rajono savivaldybės tarybos

2018 m. kovo 29 d. sprendimu Nr. T9-56

 

 

 

SKUODO RAJONO ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

1. Želdynų ir želdinių apsaugos taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato želdynų ir želdinių, augančių ne miško ūkio paskirties žemėje, kūrimo, saugojimo, tvarkymo, priežiūros, inventorizavimo ir apskaitos tvarką ir padarytų nuostolių želdiniams ar želdynams juos sunaikinus ar sužalojus, atlyginimą.

2. Skuodo rajone augantys želdiniai ir želdynai (saugomi ir nesaugomi), pievos, vejos, krūmai, pavieniai medžiai ar jų grupės sudaro rajono žaliąjį fondą.

3. Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos želdynų įstatyme vartojamas sąvokas.

4. Už želdinių išsaugojimą, tinkamą jų tvarkymą ir priežiūrą atsako visų nuosavybės formų įstaigos, įmonės ir organizacijos, valdžios ir valdymo įstaigos, visuomeninės ir politinės organizacijos, komercinę veiklą vykdančios įmonės (parduotuvės, kioskai ir pan.), privačių valdų savininkai ir daugiabučių namų gyventojai (savininkai ir nuomininkai), individualių automobilių garažų ir sodininkų bendrijos.

5. Skuodo rajone saugotini želdiniai yra:

5.1. augantys nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijose ir jų apsaugos zonose;

5.2. augantys vietinės reikšmės kelių ir gatvių juostų dalyje ir apsaugos zonose, išskyrus augančius medžius ir krūmus, kurie kelia pavojų saugiam eismui, kelių eksploatacijai;

5.3. augantys paviršinių vandens telkinių pakrančių apsaugos juostose ir zonose, išskyrus privačių namų valdų ir sodininkų bendrijų privačiuose žemės sklypuose;

5.4. augantys gamybinių objektų ir kitų objektų sanitarinėse apsaugos zonose;

5.5. augantys Skuodo miesto, Skuodo rajono miestelių ir kaimų bendrojo naudojimo teritorijose;

5.6. augantys valstybinės ar privačios žemės laukuose, kurie yra deklaruojami.

6. Skuodo rajono savivaldybės taryba savo sprendimu skelbia (arba jau yra paskelbusi) vertingais saugotinus dendrologiniu, ekologiniu, estetiniu, kultūriniu bei kraštovaizdžio formavimo požiūriu medžius ir krūmus, augančius ne miškų ūkio paskirties žemėje.

7. Privačioje ne žemės ūkio paskirties ir ne miškų ūkio paskirties žemėje augančius medžius, jų grupes, krūmus, vaismedžius, vaiskrūmius ir kitus želdinius, išskyrus saugotinus, žemės savininkai prižiūri ir tvarko savo nuožiūra.

8. Jeigu žemės sklypas priklauso keliems savininkams arba nuomininkams, žaliasis plotas paskirstomas atsižvelgiant į užimamo sklypo dalį arba gyventojų tarpusavio susitarimu.

9. Leidimą (1 priedas) želdinių ir želdynų, tai pat ir saugotinų, kirtimui, persodinimui ar kitokiam pašalinimui išduoda Skuodo rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta Skuodo rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisija (toliau –Komisija). 

10. Leidimas išduodamas per 30 darbo dienų nuo prašymo pateikimo dienos.

11. Želdiniai ar želdynai, taip pat ir saugotini, gali būti nukertami tik gavus leidimą.

12. Leidimas galioja vienus metus nuo jo išdavimo dienos. 

 

II. SAUGOTINŲ ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ PRIEŽIŪRA

 

13. Saugotinus medžius ir krūmus, augančius ne miško ūkio paskirties žemėje, prižiūri ir tvarko tos žemės ir želdinių valdytojai, savininkai ar naudotojai.

14. Skuodo mieste ir rajone bendrojo naudojimo teritorijose augančius želdinius ir želdynus (skverai, parkai, žaliosios jungtys, poilsiui skirtos želdynus, gatvių, viešųjų erdvių ir kt.) prižiūri ir tvarko tos teritorijos seniūnijos.

15. Seniūnijos gali sudaryti sutartis su ūkio subjektais želdinių projektavimui, rekonstravimui ar priežiūros vykdymui. Seniūnijos kontroliuoja atliekamų darbų kokybę ir kiekį.

16. Komisija, Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Skuodo skyriui pritarus, sprendžia visus klausimus, susijusius su želdinių ir želdynų apsauga, kirtimu ir pertvarkymu, naujų želdinių sodinimu.

17. Teritorijų savininkai ar naudotojai, norintys kirsti ar kitaip pertvarkyti saugotinus želdinius ir želdynus, vietos seniūnui arba Architektūros ir urbanistikos skyriui pateikia:

17.1. prašymą (2 priedas);

17.2. žemės sklypo, kuriame norima pertvarkyti saugotinus želdinius ir želdynus, nuosavybę patvirtinančių dokumentų kopijas;

17.3. jeigu prašymą pateikia sklypo nuomininkas, prieš tai prašymas turi būti suderintas su žemės sklypo savininku.

18. Leidimas neatlygintinai kirsti saugotinus želdinius išduodamas jeigu:

18.1. yra nudžiūvę, išskyrus uoksinius;

18.2. pažeisti vėjo, sniego, žaibų iškrovos, išversti, nulaužti, apdegę;

18.3. išpuvę; 

18.4. pasvirę daugiau kaip 45 laipsnius ir pasvirimas kasmet didėja;

18.5. pažeisti ligų, kenkėjų, stiebo ar šaknų puviniu;

18.6. vykdomi kraštovaizdžio formavimą gerinantys kirtimai;

18.7. pylimų šlaituose, melioracijos griovių šlaituose ir jų apsaugos juostose;

18.8. auga kapinėse ir gadina paminklus, antkapius, kapinių tvorą;

18.9. auga ant piliakalnių ar pilkapių;

18.10. auga per arti pastatų ir tamsina langus, gadina pamatus, kelia grėsmę pastatui;

18.11. auga apsaugos zonose, kuriose neturi augti.

19. Sprendimą dėl saugotinų želdinių ir želdynų kirtimo, genėjimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo priima Komisija posėdžio metu, vietoje įvertinusi jų būklę.

20. Leidimas išduodamas prašymą pateikusiam suinteresuotam asmeniui.

21. Prieš išduodant leidimą, jis turi būti suderintas su:

21.1. Lietuvos Respublikos regiono aplinkos apsaugos departamento Skuodo rajono agentūros specialistais, kai saugomi medžiai ar krūmai patenka į saugomą teritoriją turinčią direkciją;

21.2. Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Klaipėdos skyriaus specialistais, kai saugomi medžiai ir krūmai kertami, genimi ar pertvarkomi auga nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijoje ir jos apsaugos zonoje;

21.3. parkų direkcijomis, kai saugomi medžiai ir krūmai auga šių direkcijų saugomose teritorijose.

22. Saugotinų želdinių ir želdynų kirtimo ar pertvarkymo darbai vykdomi ne vegetacijos periodu, išskyrus avarinius atvejus.

 

III. ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ TVARKYMAS

 

23. Naudojamuose, nuomojamuose ar nuosavybės teise priklausančiuose sklypuose (mokyklos, ligoninės, vaikų darželiai ir kt.) augančius želdinius ir želdynus prižiūri ir tvarko šių valdų naudotojai arba savininkai arba pagal sudarytą sutartį samdomos organizacijos.

24. Valdų naudotojai ir savininkai privalo:

24.1. prižiūrėti medžius, krūmus, gėlynus, žalias vejas, vasaros metu, esant sausrai,  juos laistyti;

24.2. želdynus saugoti nuo kenkėjų ir ligų, naikinti piktžoles, genėti medžių ir krūmų džiūstančias, pažeistas, nušalusias, nulūžusias medžių šakas;

24.3. pjauti nuo ligų, kenkėjų ar oro taršos nusilpusius medžius ir krūmus, gydyti atsiradusias medžių žaizdas, purenti žemę apie želdinius;

24.4. pavasarį, vasarą ir rudenį nuosavose ar priskirtose teritorijose šienauti žolę, naikinti piktžoles;

24.5. iškirsti sausus medžius, krūmus, pašalinti vėjovartas bei snieglaužas.

25. Gavus leidimą iškirsti medžius ar krūmus, jie nukertami, išraunami kelmai ir pašalinami, užlyginamos duobės, užsėjama žolės sėkla.

26. Nupjovus stambesnes medžių šakas, žaizdos dezinfekuojamos dezinfekciniais preparatais.

27. Paviršinio vandens telkinių pakrantėse šalinami menkaverčiai, neperspektyvūs, ligoti, pasvirę daugiau kaip 45 laipsnius (ir pasvirimas kasmet didėja), pažeisti, ligoti, invaziniai medžiai ir krūmai.

28. Medžiai ar krūmai bet kuriuo metų laiku gali būti šalinami avariniu atveju.

29. Sodinti medžius ir krūmus, jų grupes viešose erdvėse ar bendrojo naudojimo teritorijose galima tik suderinus sodinimo vietą su vietos seniūnu ir Skuodo rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėju (vyriausiuoju architektu).

30. Privačių namų valdų žemės sklypuose augančius medžius ir krūmus prižiūri,

tvarko ir saugo sklypų savininkai arba naudotojai.

31. Privačių namų valdų žemės sklypuose augančių medžių ir krūmų šakos negali išsikišti už sklypo ribos, gyvatvorės turi būti karpomos statmenai sklypo ribai.

32. Privačių namų valdų savininkai ir naudotojai sklypuose medžius ir krūmus sodina, laikydamiesi atstumų nuo kaimyninių sklypų ribų ir gatvės raudonosios linijos: 

32.1. krūmų ir gyvatvorių – ne mažiau kaip 1 m;

32.2. žemaūgių medžių, išaugančių ne daugiau kaip iki 3 m aukščio, – 2 m;

32.3. kitų medžių – 3 m;

32.4. formuojant gyvatvores, jos aukštis sklypo šiaurės, šiaurės rytų ar šiaurės vakarų pusėje turi būti ne didesnis kaip 1,3 m.

33. Esant sprendimui dėl bendro naudojimo teritorijose iškirstų želdinių atkūrimo, darbus organizuoja ir vykdo seniūnas per 2 metus. Želdiniai laikomi atkurtais, jeigu pirmaisiais metais po nustatyto atkūrimo termino gyvybingais išlieka toks pat atkurtų želdinių kiekis.

34. Naujai sodinami sveiki, ligoms ir kenkėjams atsparūs medžiai ir krūmai, vejose ir gėlynuose sėjamos geros kokybės beicuotos sėklos. 

35. Leidimų medžių ir krūmų kirtimui ar kitokiam pašalinimui, genėjimui, nereikia, kai jie auga:

35.1. vandens telkiniuose, grioviuose, pylimų (polderių) ir griovių (išskyrus sureguliuotas upes ir upelius) šlaituose;

35.2. ant įrašytų į melioruotos žemės ir melioracijos statinių apskaitą: slenksčių, greitviečių, vandens pralaidų, drenažo rinktuvų ir sausintuvų, siurblinių, tvenkinių žemės užtvankų, pylimų, drėkinimo vamzdynų, šulinių, vandens nuleistuvų, siurblinių ir 15 m atstumu nuo jų pakraščio, grioviuose ir jų šlaituose (išskyrus sureguliuotas upių vagas), griovio priežiūros juostoje;

35.3. ant pastatų stogų, pamatų ar kitų jo dalių;

35.4. kapavietėse (suderinus su kapinių priežiūrą vykdančia organizacija ar atsakingu asmeniu), išskyrus kultūros paveldo objektų teritorijas;

35.5. invazinėms medžių rūšims, įrašytoms į invazinių Lietuvoje rūšių sąrašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. rugpjūčio 16 d. įsakymu
Nr. D1-433 „Dėl Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašo patvirtinimo“;

35.6. formuojant gyvatvores ir karpant medžių šakas kelio ženklų veikimo zonose.

36. Želdinių ir želdynų kirtimas ar pertvarkymas be leidimo, išskyrus 35 punkte nurodytus atvejus, laikomas neteisėtu.

 

 

 

IV. ŽELDINIŲ APSAUGA VYKDANT STATYBOS DARBUS

 

37. Statybvietėje ar šalia jos pagal galimybes būtina maksimaliai išsaugoti augančius želdinius, juos laistyti, purenti, tręšti aplink juos žemę, aptverti, jeigu želdiniai auga arčiau kaip 5 metrus nuo įvažiavimo ar išvažiavimo iš statybvietės važiuojamosios dalies krašto, sandėliuoti statybines medžiagas, statybinį laužą ir kt.

38. Jeigu statybvietėje ir šalia jos augančių medžių ar krūmų išsaugoti neįmanoma, statytojas, prieš pradėdamas statybos darbus rengia projektą, kuriame sutartiniais ženklais pažymi šalinamus medžius ir krūmus (taip pat ir saugotinus) ir šį projektą ar jo kopiją su prašymu (2 priedas) pateikia Komisijai. 

39. Komisija, prieš išduodama leidimą statybvietėje šalinamiems medžiams ir krūmams, apskaičiuoja šalinamų medžių atkuriamąją vertę vadovaudamasi 43 punkte nustatyta tvarka. Leidime nurodyti želdynų ar želdinių šalinimo darbai atliekami statytojo (užsakovo) lėšomis. 

40. Užbaigus statybos darbus, statytojas privalo sutvarkyti teritoriją, nuimti atitvarus ir tvoras, kuriomis buvo aptverti želdiniai, apie želdinius supurena žemės paviršių ir užsėja žolių sėklomis.

41. Komisija gali įpareigoti statytoją vietoj pjaunamų medžių, užbaigus statybos darbus ir sutvarkius teritoriją, pasodinti naujų medžių sodinukų. Sodinukų sodinimų vieta derinama su vietos seniūnu ir Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėju (vyriausiuoju architektu).

 

V. BENDROJO NAUDOJIMO ŽELDYNUOSE DRAUDŽIAMA

 

 

42. Draudžiama:

42.1. laužyti, savavališkai kirsti medžius ir krūmus, jų šakas, lapus ar žiedus, mindžioti veją ir gėlynus;

42.2. kabinti ant medžių sūpuokles ir džiauti skalbinius;

42.3. statyti palapines, rengti renginius ne tam tikslui skirtose vietose;

42.4. deginti medžius, krūmus, jų šakas, nukritusius lapus ir žolę;

42.5. kūrenti laužus tam nenumatytose vietose.

 

VI. MEDŽIŲ IR KRŪMŲ VERTĖS NUSTATYMAS BEI NUOSTOLIŲ

 

ATLYGINIMAS JUOS IŠKIRTUS

 

43. Medžių ir krūmų (taip pat ir saugotinų) atkuriamąją vertę nustato Komisija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. sausio 31 d. įsakymu Nr. D1-94 „Dėl Želdinių atkuriamosios vertės nustatymo metodikos patvirtinimo“:

43.1. suskaičiuoja atkuriamąją vertę ir informuoja asmenį, kuris turi atlyginti numatomų kirsti medžių ar krūmų vertę, apie mokėtiną pinigų sumą, mokėjimo sąlygas ir kt.;

43.2. asmuo, sumokėjęs nurodytą sumą, pateikia Komisijai mokėjimą patvirtinantį dokumentą;

43.3. Komisija gavusi mokėjimą patvirtinantį dokumentą išduoda leidimą.

44. Komisija gali inicijuoti šalinamų želdinių būklės ekspertizę pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. D1-673 „Dėl Želdinių būklės ekspertizės tvarkos aprašo patvirtinimo“ patvirtintą aprašą. 

45. Želdinių ir želdynų vertės atlyginti nereikia, kai:

45.1. vykdomi kraštovaizdžio formavimo kirtimai pagal nustatyta tvarka parengtus ir atitinkamai patvirtintus projektus bei schemas;

45.2. kertami želdiniai, augantys kelio juostoje (kirtimo darbus vykdo įgaliota institucija ar įmonė);

45.3. kertami medžiai ir krūmai kelia pavojų žmonių saugumui ir statiniams;

45.4. kertami medžiai ir krūmai auga kapinėse, gadina paminklus, antkapius bei kapinių tvorą;

45.5. kertami želdiniai, augantys arčiau statinių, nei numatyta normatyviniame statybos techniniame dokumente STR 2.02.01:2004 „Gyvenamieji pastatai“;

45.6. kertami invazinių rūšių medžiai ir krūmai, kurie įrašyti į invazinių Lietuvoje rūšių sąrašą.  

46. Komisija, atsižvelgdama į želdinių ekologinę, kultūrinę ir kraštovaizdžio formavimui teikiamą reikšmę, gali priimti sprendimus dėl didesnių želdinių vertės įkainių nustatymo.

47. Atstatomąją želdinių vertę atlygina projekto užsakovas, fiziniai ir juridiniai asmenys, kurių iniciatyva medžiai ir krūmai pašalinami.

48. Valdų naudotojai arba savininkai už leistus nupjauti ar iškirsti medžius ir krūmus moka medžių ir krūmų vertės atlyginimo mokestį į Skuodo rajono savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos sąskaitą.

49. Lėšos, gautos už iškirstus želdynus ar želdinius paskirstomos taip:

49.1. į Skuodo rajono savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos sąskaitą, kai iškertami želdiniai, augantys bendro naudojimo teritorijoje;

49.2. žemės ar želdinių valdytojo, savininko sąskaitą, kai iškertami jų žemėje augantys želdiniai ne jų iniciatyva.

50. Už iškirstus želdynus ar želdinius gautos lėšos naudojamos pagal tikslinę paskirtį – želdiniams įveisti, prižiūrėti ir tvarkyti.

51. Komisija, priėmusi sprendimą išduoti leidimą kirsti saugotinus želdinius ir želdynus, gali suinteresuotą asmenį įpareigoti vietoj kertamų želdinių pasodinti kertamų želdinių vertę atitinkančių medžių ir krūmų kiekį ir juos prižiūrėti 3 metus. Želdinių sodinimo vietos parinkimą derinti su Savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėju (vyriausiuoju architektu).

 

VII. TAISYKLIŲ ĮGYVENDINIMO IR KONTROLĖS ORGANIZAVIMAS

 

52. Fiziniai ir juridiniai asmenys, pažeidę šių taisyklių reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

53. Taisyklių laikymosi kontrolę užtikrina Skuodo rajono savivaldybės administracijos įgalioti pareigūnai, seniūnijų kaimo vietovėse – seniūnai.

54. Už Taisyklių nuostatų nevykdymą numatyta administracinė atsakomybė pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksą.

55. Komisija gali įpareigoti valdų savininkus ar naudotojus, seniūnijų seniūnus ar kitus fizinius ar juridinius asmenis, kurie suinteresuoti bendro naudojimo teritorijose vykdyti želdynų ir želdinių šalinimo, persodinimo, retinimo, genėjimo darbus, informuoti vietos bendruomenę apie pradedamus vykdyti darbus:

55.1. planuojamų darbų pradžią ir pabaigą; 

55.2. supažindinti su šalintinų želdinių ir želdynų kiekiu bei atkuriamais darbais, jeigu tokie numatyti;

55.3. informaciją apie numatomus darbus skelbti vietos seniūnijų skelbimų lentose arba Savivaldybės interneto puslapyje www.skuodas.lt.

56. Už taisyklių laikymosi kontrolę atsakingi asmenys kartą per metus (iki kitų metų vasario 1 d.) teikia ataskaitą Savivaldybės administracijos direktoriui.

 

___________________