KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LAISVĖS ATĖMIMO VIETų įstaigose LAIKOMIEMS ASMENIMS PERDUOTŲ AR ĮSIGYTŲ DAIKTŲ, ELEKTROS PRIETAISŲ IR INFORMACIJOS LAIKMENŲ TIKRINIMO TVARKOS APRAŠo PATVIRTINIMO

 

2016 m. lapkričio 10 d. Nr. V-426

Vilnius

 

 

Siekdamas užtikrinti, kad laisvės atėmimo vietų įstaigose laikomiems asmenims nepatektų draudžiami jiems turėti daiktai, bei nustatyti perduodamų ar įsigyjamų daiktų, elektros prietaisų ir informacijos laikmenų patikrinimo, apskaitos bei laikymo tvarką:

1. T v i r t i n u  Laisvės atėmimo vietų įstaigose laikomiems asmenims perduotų ar įsigytų daiktų, elektros prietaisų ir informacijos laikmenų tikrinimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2012 m. kovo 30 d. įsakymą Nr. V-124 „Dėl Laisvės atėmimo vietose laikomiems asmenims perduotų ar įsigytų daiktų ir informacijos laikmenų tikrinimo, peržiūrėjimo, perklausymo bei laikymo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

3. P a v e d u:

3.1. šio įsakymo vykdymo kontrolę Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus pavaduotojui, atsakingam už apsaugą ir priežiūrą;

3.2. Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos Bendrajam skyriui šį įsakymą teisės aktų nustatyta tvarka paskelbti Teisės aktų registre ir Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos interneto svetainėje.

 

 

 

Direktoriaus pavaduotojas,

atliekantis direktoriaus funkcijas                                                                         Donatas Matuiza


 

PATVIRTINTA

Kalėjimų departamento prie

Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos

direktoriaus 2016 m. lapkričio 10 d.

įsakymu Nr. V-426

 

LAISVĖS ATĖMIMO VIETŲ ĮSTAIGOSE LAIKOMIEMS ASMENIMS PERDUOTŲ AR ĮSIGYTŲ DAIKTŲ, ELEKTROS PRIETAISŲ IR INFORMACIJOS LAIKMENŲ TIKRINIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Laisvės atėmimo vietų įstaigose laikomiems asmenims perduotų ar įsigytų daiktų, elektros prietaisų ir informacijos laikmenų tikrinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato tvarką, pagal kurią tikrinami, peržiūrimi, perklausomi ir apskaitomi laisvės atėmimo vietų įstaigose (toliau – įstaigos) laikomiems asmenims perduoti ar įsigyti kompaktiniai diskai, skaitmeninės informacijos ir duomenų laikmenos, taip pat leidžiami naudoti kompiuteriai, buitiniai elektros prietaisai, muzikos instrumentai (toliau – daiktai).

2. Daiktų tikrinimo ir apskaitos (toliau – patikrinimas) tikslas – užkardyti įstaigose laikomiems asmenims neleidžiamų turėti daiktų ir reikmenų patekimą, užtikrinti tinkamą daiktų apskaitą bei vykdyti teisės pažeidimų ir nusikaltimų prevenciją.

3. Daiktai turi atitikti Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2016 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. V-125 „Dėl Elektros prietaisų įsigijimo, perdavimo ir naudojimosi laisvės atėmimo vietų įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Elektros prietaisų įsigijimo, perdavimo ir naudojimosi laisvės atėmimo vietų įstaigose tvarkos aprašas) nustatytus techninius parametrus.

4. Nepatikrinti daiktai, daiktai, kurių patikrinimo metu nustatyta, kad jie neatitinka Aprašo 3 punkte nustatytų reikalavimų, įstaigoje laikomiems asmenims neperduodami, o perduoti paimami ir saugomi įstaigos sandėlyje, iki įstaigoje laikomo asmens prašymu bus grąžinti juos perdavusiems asmenims, ar atiduoti paleidžiamam į laisvę daiktų savininkui.

 

II SKYRIUS

DAIKTŲ PATIKRINIMAS IR APSKAITA

 

5. Visi įsigyjami daiktai yra privalomai patikrinami ir apskaitomi Apraše nustatyta tvarka.

Daiktai neturi turėti galimybių prisijungti prie interneto ir naršyti internete, taip pat neturi turėti kitų ryšio priemonių bei vaizdo ir garso įrašymo galimybių. Kompiuteriuose ir informacijos laikmenose neturi būti užkoduotų ir kitaip paslėptų ar laisvai neprieinamų duomenų, taip pat programinės įrangos, skirtos ištrintai ar kitaip paslėptai skaitmeninei informacijai atkurti, bei programinės įrangos, skirtos naikinti kompiuterio darbo istoriją.

6. Tikrinant daiktus gali būti kviečiami dalyvauti asmenys, kuriems perduodami daiktai. Kompiuterių bei kompaktinių diskų, skaitmeninės informacijos ir duomenų laikmenų (toliau – informacijos laikmenos) patikrinimui gali būti kviečiami nepriklausomi specialistai.

7. Prireikus ir įstaigoje laikomam asmeniui, kuriam perduodami daiktai, sutikus raštu, tikrinant daiktus gali būti pažeistos daiktų garantinės plombos. Daiktai, kurių neįmanoma patikrinti, įstaigoje laikomam asmeniui neperduodami. Įstaigoje laikomam asmeniui nesutikus, kad patikrinimo metu būtų pažeistos daiktų garantinės plombos, toks daiktas perduodamas saugoti į įstaigos daiktų saugojimo sandėlį iki šio asmens rašytiniu prašymu bus grąžintas jį perdavusiems asmenims arba atiduotas paleidžiamam į laisvę daiktų savininkui.

8. Patikrinti daiktai apskaitomi Nuteistojo, suimtojo daiktų, elektros prietaisų ir informacijos laikmenų apskaitos žurnale (priedas). Ši apskaita gali būti tvarkoma ir elektroniniu būdu.

Ant patikrinto ir apskaityto daikto užklijuojamas šio daikto patikrinimo žymėjimo lapelis, kuriame įrašomas nuteistojo ar suimtojo vardas ir pavardė, daikto pavadinimas ir jo gamyklinis (identifikavimo) numeris (jei toks yra), atsakingo pareigūno, paskirto įstaigos direktoriaus įsakymu, patikrinusio daiktą, parašas ir data bei dedamas antspaudas su administracijos padalinio, atsakingo už šių daiktų patikrinimą ir apskaitą, pavadinimu. Užpildytas ir užklijuotas ant daikto patikrinimo žymėjimo lapelis dar užklijuojamas skaidria lipnia juosta. Ši procedūra atliekama kiekvieną kartą patikrinus daiktą. Daiktai gali būti papildomai žymimi ir kitomis priemonėmis.

9. Įstaigoje laikomų asmenų daiktai, įsigyti už asmeninėse sąskaitose esančius pinigus ar perduoti, jiems perduodami tik šiuos daiktus patikrinus bei apskaičius administracijos padalinyje, atsakingame už įstaigoje laikomų asmenų priežiūrą.

10. Rasti daiktai, neturintys patikrinimo žymėjimo lapelių, kurių savininkai nenustatyti, taip pat daiktai su pažeistais ar sugadintais patikrinimo žymėjimo lapeliais paimami patikrinimui ir saugomi administracijos padalinyje, atsakingame už įstaigoje laikomų asmenų priežiūrą, arba įstaigos sandėlyje. Patikrinimas turi būti atliekamas ne ilgiau kaip 20 darbo dienų, o jei dėl šio daikto atliekamas tarnybinis patikrinimas – iki tyrimo pabaigos. Nenustačius daikto savininko, toks daiktas teisės aktų nustatyta tvarka gali būti sunaikinamas.

11. Daiktai turi būti patikrinti, apskaityti ir išduoti asmenims pasirašytinai ne vėliau kaip per dešimt darbo dienų nuo jų priėmimo. Šiame punkte nustatytas terminas motyvuotu įstaigos direktoriaus sprendimu gali būti pratęstas, tačiau bendras daiktų patikrinimo laikotarpis negali būti ilgesnis kaip dvidešimt darbo dienų.

12. Įstaigose laikomi asmenys, pageidaudami perinstaliuoti kompiuterio operacinę programinę sistemą, sunaikinti kompiuterio naudojimo istoriją, privalo pateikti prašymą administracijos padalinio, atsakingo už daiktų patikrinimą ir apskaitą, viršininkui ir atlikti šį veiksmą tik gavę kompiuterį patikrinusio įgalioto administracijos atstovo rašytinį sutikimą.

13. Įstaigos administracija, siekdama kontroliuoti, ar nuteistieji nesinaudoja internetu, gali naudoti specialią programinę įrangą ir kitas technines priemones.

 

III SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

14. Siekiant efektyviai užtikrinti neleidžiamų turėti daiktų ir reikmenų patekimą, vykdyti teisės pažeidimų ir nusikaltimų prevenciją, įstaigoje laikomų asmenų turimi daiktai turi būti nuolat tikrinami Aprašo nustatyta tvarka.

15. Daiktuose rastų įstaigose laikomiems asmenims neleidžiamų turėti daiktų saugojimo, asmenų atsakomybės klausimai sprendžiami Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

16. Sulaužytus ar kitaip sugadintus daiktus įstaigoje laikomi asmenys, kuriems šie daiktai priklauso, privalo pristatyti administracijos padalinio, atsakingo už daiktų patikrinimą ir apskaitą, pareigūnams išbraukti iš apskaitos.

 

___________________