Paveikslėlis, kuriame yra eskizas, piešimas, Linijinis piešimas, iliustracija  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2009 M. VASARIO 12 D. ĮSAKYMO NR. 3D-94 „DĖL VERSLINĖS ŽVEJYBOS JŪRŲ VANDENYSE TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2024 m. kovo 29 d. Nr. 3D-262

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Verslinės žvejybos jūrų vandenyse taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2009 m. vasario 12 d. įsakymu Nr. 3D-94 „Dėl Verslinės žvejybos jūrų vandenyse taisyklių patvirtinimo“:

1. Pakeičiu 14 punktą ir jį išdėstau taip:

14. Jeigu įrankiams pastatyti ir laimikiui atgabenti naudojami skirtingi žvejybos laivai, pildomas to žvejybos laivo, kuriuo buvo pastatyti žvejybos įrankiai, žvejybos žurnalas, viena eilute žemiau pažymint, kuriuo laivu buvo atgabentas laimikis.“

2. Pakeičiu 15 punktą ir jį išdėstau taip:

15. Vykdant verslinę žvejybą laivu, kurio bendrasis ilgis yra mažesnis negu 8 metrai, ir specialiąją žvejybą Baltijos jūros priekrantės žvejybos zonoje, žvejybos laivo kapitonas arba už žvejybą atsakingas asmuo pildo elektroninėmis priemonėmis arba raštu popierinį Baltijos jūros priekrantės žvejybos žurnalą (Taisyklių 1 priedas) (toliau – priekrantės žurnalas). Žuvininkystės tarnyba išduoda popierinius priekrantės žurnalus, kuriuos privaloma turėti laive, jei pildomas popierinis dokumentas. Elektroniniu būdu Baltijos jūros priekrantės žvejybos žurnalas pildomas mobiliojoje aplikacijoje. Elektroninio žvejybos žurnalo naudojimo praktinė informacija skelbiama Žuvininkystės tarnybos interneto puslapyje. Priekrantės žurnalas turi būti užpildytas prieš išvežant žvejybos produktus iš jų iškrovimo vietos. Jeigu įrankiams pastatyti ir laimikiui atgabenti naudojami skirtingi žvejybos laivai, pildomas to žvejybos laivo, kuriuo buvo pastatyti žvejybos įrankiai, priekrantės žurnalas – viena eilute žemiau pateikiamų duomenų apie sugautų žuvų kiekį turi būti padarytas įrašas, kuriuo laivu buvo atgabentas laimikis. Popierinio priekrantės žurnalo užpildytų lapų pirmasis egzempliorius pateikiamas Žuvininkystės tarnybai ne rečiau kaip du kartus per mėnesį – iki kiekvieno mėnesio 5 ir 20 dienos, jei priekrantės žvejyba buvo vykdoma atitinkamą laikotarpį. Žuvininkystės tarnyba popierinio priekrantės žurnalo duomenis suveda į žuvininkystės duomenų valstybės informacinę sistemą.“

3. Pakeičiu 17 punktą ir jį išdėstau taip:

17. Žuvininkystės tarnyba nustato popierinių žvejybos žurnalų, žvejybos produktų iškrovimo ir perkrovimo deklaracijų išdavimo, elektroninių žvejybos žurnalų naudojimo taisykles. Žuvininkystės tarnyba turi saugoti ūkio subjektų pateiktus popierinius dokumentus, nurodytus Taisyklių 12 ir 15 punktuose, ne mažiau kaip 5 kalendorinius metus.“

4. Pakeičiu V skyrių ir jį išdėstau taip:

V SKYRIUS

DUOMENŲ APIE PAUKŠČIŲ, ŽINDUOLIŲ IR ROPLIŲ PRIEGAUDĄ, PASTEBĖTUS RUONIUS IR JŲ PADARYTĄ ŽALĄ, PASTEBĖTAS JŪRŲ KIAULES REGISTRAVIMAS

 

21. Baltijos jūroje ar priekrantės žvejybos zonoje vykdančio žvejybą pasyviosios verslinės žvejybos įrankiais laivo kapitonas arba už žvejybą atsakingas asmuo turi registruoti Paukščių, žinduolių ir roplių priegaudos žurnale (Taisyklių 8 priedas) duomenis apie paukščių, žinduolių ir roplių priegaudą, ruonius ir jų padarytą žalą, pastebėtas jūrų kiaules. Ši priegauda registruojama raštu arba elektroniniu būdu duomenis pateikiant Žuvininkystės duomenų valstybės informacinei sistemai.

22. Duomenys apie paukščių, žinduolių ir roplių priegaudą pildomi sugautų žuvų iškrovimo dieną, o duomenys apie pastebėtus ruonius ir jų padarytą žalą, pastebėtas jūrų kiaules – tą pačią dieną, kai pastebėti ruoniai arba nustatyta jų padaryta žala, pastebėtos jūrų kiaulės. Vykdant žvejybą ar žvejybos produktų iškrovimą, Paukščių, žinduolių ir roplių priegaudos žurnalą privaloma turėti krante, žvejybos produktų iškrovimo vietoje.

23. Paukščių, žinduolių ir roplių priegaudos žurnale pateikiami šie duomenys apie paukščių, žinduolių ir roplių priegaudą, pastebėtus ruonius ir jų padarytą žalą, pastebėtas jūrų kiaules:

23.1. pildymo data;

23.2. ar buvo naudota nuo žinduolių ir (ar) paukščių, ir (ar) roplių sugautas žuvis apsauganti įranga (įrašoma „taip“ arba „ne“);

23.3. geografinis žvejybos rajonas, kur vykdoma žvejyba, pastebėtos jūrų kiaulės, ruoniai ar (ir) jų padaryta žala. Jei vykdoma priekrantės žvejyba, turi būti nurodomas priekrantės žvejybos baro numeris;

23.4. jei pastebėti ruoniai, įrašomas pastebėtų ruonių skaičius;

23.5. jei pastebėta ruonių padaryta žala, įrašoma:

23.5.1. pažeistų žuvų rūšys ir apytiksliai kiekiai;

23.5.2. ar buvo sugadintas verslinės žvejybos įrankis;

23.5.3. apytikslis žalos dydis;

23.6. jei yra paukščių ar (ir) žinduolių, ar (ir) roplių priegauda, įrašoma:

23.6.1. žvejybos įrankio, kuriuo sugauti paukščiai ar (ir) žinduoliai, ir (ar) ropliai, tipas. Jei buvo žvejojama statomaisiais tinklais, nurodomas statomojo tinklo akių dydis tokiais akytumo intervalais: 12–15 (24–30), 16–24 (32–48), 45–49 (90–98), 50–69 (100–118), 70–90 (140–180), per 90 (180) mm;

23.6.2. sugautų paukščių ar (ir) žinduolių, ar (ir) roplių rūšys;

23.6.3. sugautų paukščių ir (ar) žinduolių, ir (ar) roplių skaičius;

23.7. jei pastebėtos jūrų kiaulės, įrašomas pastebėtų jūros kiaulių skaičius;

23.8. jei pastebėtos jūrų kiaulės, priekrantės žvejybos zonoje vykdančio žvejybą pasyviosios verslinės žvejybos įrankiais laivo kapitonas arba už žvejybą atsakingas asmuo turi nedelsiant telefonu ir (ar) SMS žinute informuoti Žuvininkystės tarnybą;

23.9. Žuvininkystės tarnyba, gavusi tokį pranešimą apie pastebėtas jūrų kiaules, nedelsiant turi pranešti kaimyninių ES valstybių narių atsakingoms institucijoms apie pastebėtas jūrų kiaules informuodama apie galimą jūrų kiaulių buvimą kaimyninių ES valstybių narių jurisdikcijai priklausančiuose vandenyse.

24. Paukščių, žinduolių ir roplių priegaudos žurnalo lapai spausdinami 2 egzemplioriais taip, kad pirmojo lapo įrašas būtų nukopijuotas į kitą tuo pačiu numeriu pažymėtą egzempliorių.

25. Paukščių, žinduolių ir roplių priegaudos žurnalas pildomas aiškiai, lietuvių kalba. Rašyti pieštuku, taisyti, trinti ir keisti įrašus draudžiama. Jei pildant padaroma klaida, visa eilutė perbraukiama dviem horizontaliais brūkšniais ir visi toje eilutėje buvę įrašai užrašomi kitoje artimiausioje eilutėje.

26. Kiekvieno kalendorinio mėnesio duomenys Paukščių, žinduolių ir roplių priegaudos žurnale pildomi skirtingais numeriais pažymėtuose vidiniuose žurnalo lapuose. Paukščių, žinduolių ir roplių priegaudos žurnalo vidinių lapų su duomenimis pirmasis egzempliorius už kiekvieną mėnesį, kurį buvo vykdoma verslinė žvejyba, pateikiamas Žuvininkystės tarnybai ne vėliau kaip iki kito mėnesio 5 d., jei duomenis apie paukščių, žinduolių ir roplių priegaudą, pastebėtus ruonius ir jų padarytą žalą, pastebėtas jūrų kiaules privaloma registruoti pagal Taisyklių 21 punkto nuostatas. Žuvininkystės tarnyba gautus Paukščių, žinduolių ir roplių priegaudos žurnalo duomenis suveda į Žuvininkystės duomenų valstybės informacinę sistemą, išskyrus gaunamus elektroniniu būdu duomenis, pateiktus Žuvininkystės duomenų valstybės informacinei sistemai.“

5. Pakeičiu 33 punktą ir jį išdėstau taip:

33. Taisyklių 15 punkte nurodytas priekrantės žurnalas (popierinis ar elektroninis) pradedamas pildyti iki žvejybos pradžios, nurodant žvejybos įrankių pastatymo datą, laiką ir žvejybos vietą (Baltijos jūros priekrantės žvejybos baro numerį arba Tarptautinės jūrų tyrinėjimo tarybos nustatyto žvejybos kvadrato numerį, jei ūkio subjektas žvejybą vykdė už žvejybos baro ribų).“

6. Pakeičiu 49 punktą ir jį išdėstau taip:

49. Žvejybos laive, kurio bendrasis ilgis yra 17 metrų arba didesnis, turi būti tikslūs ir tikrovę atitinkantys patalpų, šaldyto vandens rezervuarų žuvims laikyti brėžiniai (toliau – talpos planai), parengti įmonės, turinčios kvalifikuotus specialistus ir priemones tokiems planams rengti. Talpos plane turėtų būti nurodytas triumų skaičius, jų numeracija ir išdėstymas iš laivo brėžinio šoninės ir viršutinės projekcijų, informacija apie visus patekimo į patalpas taškus bei talpa (kubiniais metrais), kalibracija kubiniais metrais 10 cm intervalais. Talpos plane turi būti nurodytas brėžinio rengėjas, parengimo data bei parašas su įmonės antspaudu. Talpos plano puslapiai privalo būti spausdintinai sunumeruoti, jokie įrašai ranka negalimi. Modifikavus triumų patalpas, šaldyto vandens rezervuarus žuvims laikyti, talpos planai turi būti parengti iš naujo. Tinkamai parengtas talpos planas turi būti teikiamas Žuvininkystės tarnybai patvirtinti. Šio punkto reikalavimai taikomi naujai parengtiems arba pakoreguotiems talpos planams nuo 2024 m. balandžio 15 d.“

7. Pakeičiu 52 punktą ir jį išdėstau taip:

52. Žvejybos laivo talpos plano tikslumas patikrinamas triumo talpą išmatavus sertifikuotu lazeriniu tūrio matuokliu ir patvirtinamas talpos plane daromais įrašais „Patvirtinta“ ir „Approved“ (lietuvių ir anglų kalbomis), patvirtinimą atlikusio Žuvininkystės tarnybos darbuotojo vardiniu spaudu ir parašu, nurodant patvirtinimo datą. Jeigu po patikrinimo tarp Žuvininkystės tarnybos darbuotojo išmatuotų talpos duomenų ir žvejybos laivo talpos plano duomenų (tūrio, ploto ar kt.) nustatomas daugiau kaip 10 proc. skirtumas arba jei talpos plane yra koregavimo žymių, toks talpos planas nėra tvirtinamas. Nustačius neatitikimą, žvejybos laivo savininkas įpareigojamas per vienus metus nuo neatitikimo nustatymo dienos pateikti Žuvininkystės tarnybai patvirtinimui naują talpos planą, parengtą vadovaujantis Taisyklių 49 p. Jeigu patikrinimo metu neatitikimų nenustatyta, tačiau talpos planas neatitinka reikalavimų, nustatytų Taisyklių 49 p., Žuvininkystės tarnybos darbuotojas turi teisę įpareigoti žvejybos laivo savininką pateikti tvirtinimui naują talpos planą.“

8. Pakeičiu 89.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

89.3. specializuotoji ungurių žvejyba, o nuo rugsėjo 15 d. iki kovo 15 d. – bet kokia ungurių žvejyba, įskaitant priegaudą. Sugautos žuvys turi būti nedelsiant paleistos atgal į jūrą;“.

9. Papildau 661.5 papunkčiu:

661.5. Priedėlis galioja tik vykdant žvejybos veiklą.“

10. Pakeičiu 8 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

11. Pakeičiu 9 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

Žemės ūkio ministras                                                                                              Kęstutis Navickas