Valstybės sienos apsaugos tarnybos
prie Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos
VADAS
ĮSAKYMAS
DĖL valstybės sienos apsaugos tarnybos prie lietuvos respublikos vidaus reikalų ministerijos gaisrinės saugos instrukcijos BEI VALSTYBĖS TARNAUTOJŲ IR DARBUOTOJŲ, DIRBANČIŲ PAGAL DARBO SUTARTIS, VEIKSMŲ KILUS GAISRUI
PLANO patvirtinimo
2016 m. spalio 7 d. Nr. 4-479
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos priešgaisrinės saugos įstatymo nuostatomis bei Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių, patvirtintų Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2005 m. vasario 18 d. įsakymu Nr. 64 „Dėl Bendrųjų priešgaisrinės saugos taisyklių patvirtinimo ir kai kurių Priešgaisrinės apsaugos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus įsakymų pripažinimo netekusiais galios“ (2010 m. liepos 27 d. įsakymo Nr. 1-233 redakcija), 5 ir 6 punktais:
1. T v i r t i n u pridedamus:
1.1. Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos gaisrinės saugos instrukciją;
1.2. Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos pastatų kompleksuose ir patalpose: Savanorių pr. 2 ir Šermukšnių g. 4a, Vilniuje, Oreivių g. 1, Paluknio k., Trakų r., Vilniaus g. 100, Pabradėje, Švenčionių r., dirbančių valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, veiksmų kilus gaisrui planą.
2. Į p a r e i g o j u Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos padalinių vadovus supažindinti pavaldžius valstybės tarnautojus ir darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartis, su šiuo įsakymu.
3. P r i p a ž į s t u netekusiais galios:
3.1. Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos 2011 m. rugsėjo 27 d. vado įsakymą Nr. 4-768 „Dėl Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos valstybės tarnautojų ir darbuotojų veiksmų kilus gaisrui plano patvirtinimo“;
5. S k e l b i u šį įsakymą Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos svetainėje ir Teisės aktų registre.
PATVIRTINTA
Valstybės sienos apsaugos tarnybos
prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų
ministerijos vado
2016 m. spalio 7 d. įsakymu Nr. 4-479
VALSTYBĖS SIENOS APSAUGOS TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS GAISRINĖS SAUGOS
INSTRUKCIJa
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos gaisrinės saugos instrukcija (toliau – Instrukcija) nustato pagrindinius gaisrinės saugos reikalavimus, būtinus eksploatuojant, rekonstruojant bei techniškai pertvarkant Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – tarnyba) pastatų kompleksuose ir patalpose: Savanorių pr. 2 ir Šermukšnių g. 4a, Vilnius, Oreivių g. 1, Paluknio k., Trakų r., Vilniaus g. 100, Pabradė, Švenčionių r. (toliau – objektai) esančius pastatus bei statinius ir yra privaloma tarnybos valstybės tarnautojams ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis (toliau – darbuotojai), bei į tarnybą atvykusiems asmenims.
2. Darbuotojai ir į tarnybą atvykę asmenys be šios Instrukcijos nuostatų privalo vykdyti galiojančių standartų, statybos techninių reglamentų ir normų, elektros įrenginių įrengimo ir naudojimo taisyklių reikalavimus, taip pat vadovautis Bendrosiomis gaisrinės saugos taisyklėmis, patvirtintomis Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2005 m. vasario 18 d. įsakymu Nr. 64 „Dėl Bendrųjų priešgaisrinės saugos taisyklių patvirtinimo ir kai kurių Priešgaisrinės apsaugos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus įsakymų pripažinimo netekusiais galios“ (2010 m. liepos 27 d. įsakymo Nr. 1-233 redakcija).
3. Visi objektų teritorijose esantys asmenys, kilus gaisrui, privalo imtis priemonių gelbėti žmones, apsaugoti materialines vertybes ir gesinti gaisrą.
4. Už tarnybos gaisrinę saugą objektuose atsakingi tarnybos vado įsakymu paskirti darbuotojai privalo:
4.1. garantuoti, kad būtų laikomasi šios Instrukcijos ir kitų gaisrinę saugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų;
4.2. organizuoti darbuotojų instruktavimą, mokymą gaisrinės saugos klausimais:
4.2.1. įvadinį (bendras) – organizuojamas visiems darbuotojams, pradedantiems eiti pareigas ar dirbti, kurio metu apžvelgiami bendri gaisrinės saugos taisyklių reikalavimai, pirminiai gaisro gesinimo panaudojimai;
4.3. visus instruktažus registruoti Instrukcijos priede nurodytame „Gaisrinės saugos instruktažų registracijos žurnale“;
4.4. garantuoti, kad Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos pareigūnų (toliau – PAGD) siūlymai būtų vykdomi nurodytu laiku;
5. Kiekvienas darbuotojas privalo:
5.1. informuoti tarnybos operatyvaus valdymo funkcijas atliekantį pareigūną (toliau – budėtojas) tel. (8 5) 2719305 (atitinkamai tarnybos Specialiųjų užduočių valdybos tel. (8 5) 2717362 arba 2717363, tarnybos Aviacijos valdybos tel. (8 5) 219 8150, tarnybos Užsieniečių registracijos centro tel. (8 387) 53401), PAGD bendruoju pagalbos telefonu 112 apie pastebėtą gaisrą, gaisrinės saugos reikalavimų pažeidimus, keliančius gaisro pavojų;
5.3. kilus gaisrui, imtis priemonių gelbėti žmones, apsaugoti materialines vertybes ir gesinti gaisrą, jeigu tai nesukelia rimto pavojaus jų ar kitų asmenų gyvybei ar sveikatai;
5.8. pasibaigus darbo laikui, patikrinti ir įsitikinti, ar išjungti elektros prietaisai (išskyrus nuolat veikiančius), apšvietimo lempos (išskyrus naktinio apšvietimo), taip pat patikrinti, ar uždaryti langai ir užsukti vandens čiaupai;
6. Uždarytos ir priduotos apsaugai patalpos, be jose dirbančio asmens žinios, gali būti atidaromos tik ekstremaliais atvejais, kuomet kyla turto sugadinimo ar sunaikinimo pavojus, arba tiesioginio vadovo pavedimu.
7. Atsarginiai patalpų raktai bei koduotų patalpų kodai saugomi budėtojų patalpoje (kodai užantspauduotuose vokuose).
II SKYRIUS
TERITORIJOS PRIEŽIŪRA
9. Objektų teritorijos turi būti išvalytos, nušienautos, gamybos, augalinės kilmės atliekos, šiukšlės laikomos tam skirtose vietose.
10. Privažiavimo keliai ir priėjimai prie statinių, gaisrinių kopėčių, gaisrinio inventoriaus, gaisrinių hidrantų ir vandens telkinių turi būti laisvi. Tarpai tarp statinių (minimalūs priešgaisriniai atstumai), nustatyti normatyviniuose statybos techniniuose dokumentuose, turi būti laisvi ir neužkrauti.
11. Automatiniai įvažiavimo į objekto teritoriją vartai, užkardos ir kiti įrenginiai turi turėti rankinį valdymą, leidžiantį juos atidaryti bet kuriuo paros metu.
12. Draudžiama objektų teritorijose deginti šiukšles, sausą žolę, nukritusius medžių lapus ir kitas augalinės kilmės atliekas.
13. Rūkyti leidžiama tik specialiai tam skirtose, specialiais užrašais ir ženklais pažymėtose vietose, kuriose yra nedegus indas nuorūkoms.
15. Transporto priemonės objektų teritorijų stovėjimo aikštelėse turi būti statomos paliekant tarp lengvųjų automobilių ne mažesnį kaip 0,6 m pločio tarpą.
III SKYRIUS
STATINIAI IR PATALPOS
17. Evakuacijos krypties (gelbėjimosi) ir informacijos ženklai, nurodantys gesintuvų laikymo vietą ir gaisrinius čiaupus, turi būti išdėstyti taip, kad iš bet kurios patalpos vietos (taško) gerai būtų matomas bent vienas kiekvienos rūšies ženklas.
18. Priešgaisrinės durys, vartai turi būti techniškai tvarkingi, jų sandarumo tarpikliai nepažeisti, o savaiminio užsidarymo mechanizmai – techniškai tvarkingi ir veikiantys.
19. Pastatų koridoriuose, laiptinėse ir ant (virš) evakuacijos keliuose esančių durų turi būti evakuacijos kryptį nurodantys ženklai, kurių bent vienas turi būti gerai matomas iš bet kurio evakuacijos kelio taško.
20. Evakuacijos keliai ir išėjimai turi būti laisvi, parengti žmonėms evakuoti bet kuriuo paros metu.
22. Palėpėse laikyti degiąsias medžiagas draudžiama. Jos turi būti užrakintos, o raktai laikomi prieinamoje vietoje, iš kurios juos galima paimti bet kuriuo paros metu.
23. Kopėčios, skirtos patekti iš statinio laiptinės ant stogo, turi būti tvarkingos ir pritvirtintos.
24. Prie įėjimo į garažų ir kitos paskirties patalpas turi būti nurodytos jų kategorijos pagal sprogimo ir gaisro pavojų.
IV SKYRIUS
TECHNOLOGINIAI PROCESAI IR ĮRENGINIAI
26. Elektros tinklai ir įrenginiai turi būti eksploatuojami pagal gamintojo instrukcijose nustatytus gaisrinės saugos reikalavimus. Jie turi būti tinkami eksploatuoti, saugūs sprogimo ir gaisro atžvilgiu.
27. Visi elektros įrenginiai turi būti apsaugoti nuo trumpojo laidų jungimo ir kitų avarinių režimų, galinčių sukelti gaisrą.
28. Pastebėjus elektros tinklų ir įrenginių gedimus, sukeliančius kibirkščiavimą, kabelių, laidų ir variklių kaitimą, būtina juos nedelsiant išjungti ir pašalinti gedimus.
29. Priėjimo prie elektros skydinių ir skirstomųjų spintų vietos turi būti tvarkingos ir neužkrautos. Jose ir 1 m atstumu nuo jų draudžiama laikyti bet kokias medžiagas.
30. Kilnojamiesiems elektros šviestuvams ir kitiems kilnojamiesiems elektros įrenginiams turi būti naudojami tik lankstūs kabeliai.
31. Atstumas nuo elektros šviestuvų iki sandėliuojamų degiųjų medžiagų turi būti ne mažesnis kaip 0,5 m.
32. Elektros šviestuvuose turi būti naudojamos ne didesnės galios elektros lempos, negu nurodyta šviestuvų techninėse charakteristikose.
33. Elektros ventiliatorių oro įsiurbimo angos turi būti uždengtos tinklu, kad į jas nepatektų pašalinių daiktų ir medžiagų.
34. Eksploatuojant elektros įrenginius draudžiama:
34.2. naudoti netvarkingus kištukinius lizdus, kištukus, paskirstymo dėžutes, jungiklius ir kitus elektros aparatus;
34.5. naudoti lygintuvus, virykles, virdulius, šildymo ir kitus elektros prietaisus tam tikslui nepritaikytose vietose ir palikti juos įjungtus be priežiūros, išskyrus automatiškai valdomus elektros prietaisus;
34.8. naudoti laidus ir kabelius su pažeista arba eksploatavimo metu dielektrinių savybių netekusia izoliacine medžiaga;
35. Laidai ir kabeliai turi būti sujungiami presuojant, suvirinant, lituojant arba specialiomis jungtimis.
37. Atvirosios elektros instaliacijos laidai ir kabeliai tose vietose, kuriose galima juos mechaniškai pažeisti, turi būti papildomai apsaugoti (šarvais, plieniniais vamzdžiais, kampuočių, lovinė sija ir pan.). Neapsaugotų izoliuotų laidų ir jų susikirtimo su statybinėmis konstrukcijomis, kurioms nekeliami degumo reikalavimai, vietas būtina papildomai apsaugoti nuo užsidegimo.
39. Elektros skydinės, nepriklausomo šaltinio (generatoriaus), nepertraukiamo maitinimo šaltinio (UPS) ir telekomunikacijų serverių patalpos turi būti švarios, jose draudžiama laikyti kitus įrenginius ar medžiagas.
40. Apsaugos nuo žaibo įrenginiai turi būti techniškai tvarkingi ir tikrinami jų įrengimą reglamentuojančiuose teisės aktuose nustatyta tvarka.
42. Visi šildymo įrenginiai turi būti eksploatuojami pagal gamintojo instrukcijose nustatytus gaisrinės saugos reikalavimus, o prieš šildymo sezono pradžią – patikrinti.
43. Šildymo įrenginiai, dūmtraukiai turi būti techniškai sutvarkyti. Palėpėse ir kitose gaisro atžvilgiu pavojingose patalpose mūriniai dūmtraukiai ir mūrinės sienos su dūmų kanalais turi būti išbaltinti.
44. Draudžiama džiovinti ir laikyti degias medžiagas arčiau kaip 0,5 m nuo krosnių, katilų ir jų vamzdynų arba ant jų.
45. Šildymo įrenginių skystojo kuro bakai turi būti eksploatuojami uždengti. Patalpoje turi būti ne daugiau kaip 200 litrų kuro. Statyti kuro bakus priešais pakurą (purkštuką) draudžiama.
47. Vėdinimo įrenginiai turi būti eksploatuojami pagal gamintojo instrukcijose nustatytus gaisrinės saugos reikalavimus.
48. Atsižvelgiant į gamintojo reikalavimus, bet ne rečiau kaip kartą per metus, privaloma tikrinti įžeminimo įrenginių techninę būklę. Tikrinimo rezultatai turi būti įforminami raštu.
49. Atsiradus gedimams, dėl kurių tiesiogiai ar netiesiogiai gali kilti gaisras, būtina nedelsiant išjungti ventiliatorių ir pašalinti gedimus.
50. Eksploatuojant vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemas, draudžiama išmontuoti ugnį sulaikančius įrenginius arba atskirus jų elementus.
52. Degalinės teritorijoje draudžiama rūkyti, atlikti remonto ir kitus darbus naudojant atvirą ugnį arčiau kaip per 20 m nuo rezervuarų ir degalinės apsauginėje zonoje. Tai turi nurodyti specialūs ženklai ar užrašai.
54. Pilti naftos produktus į degalinės rezervuarus būtina uždaruoju būdu. Išpylimo žarnų antgaliai neturi kelti kibirkščiavimo.
55. Automobilinė cisterna degalų išpylimo metu turi būti įžeminta. Kiekviena automobilinio traukinio cisterna turi būti įžeminta atskirai, kol iš jos neišpilti naftos produktai.
57. Naftos produktų cisternos ir degalinės kolonėlės bei jų įranga turi būti remontuojama kibirkščiavimo nekeliančiais instrumentais.
58. Pilant į orlaivius ir transporto priemones degalus, būtina laikytis šių reikalavimų:
58.1. atsitiktinai išlieti degalai turi būti užpilti smėliu arba specialiu sorbentu, sumirkęs smėlis ir tepaluotos valymo priemonės – sudėtos į sandarias metalines dėžes ir išvežtos iš aikštelės;
59. Vietose, kur gali susidaryti naftos ir jos produktų garai, būtina naudoti kibirkščiavimo nesukeliančią avalynę, įrankius ir statinio elektros krūvio nekaupiančius drabužius.
60. Naftos ir jos produktų siurblinėse turi būti iškabintos technologinių vamzdynų ir armatūros išdėstymo schemos.
61. Siurbliai ir vamzdynai turi būti sandarūs. Pastebėtą naftos produktų nuotėkį būtina nedelsiant sustabdyti.
62. Ant naftos ir jos produktų rezervuarų turi būti nurodyta produkto rūšis, rezervuaro tipas ir maksimalus pripylimo lygis. Draudžiama rezervuarus perpildyti.
63. Leidžiama remontuoti tik visiškai ištuštintus rezervuarus ir vamzdynus. Vamzdynai turi būti išjungti, visos angos atidarytos, nuodugniai išvalytos (išgarintos ir išplautos). Būtina įsitikinti, kad juose nėra sprogios dujų koncentracijos.
65. Perkūnijos metu draudžiama matuoti naftos ir jos produktų lygį, imti jų mėginius, atlikti perpylimo darbus.
66. Draudžiama naftos produktus į rezervuarą pilti krentančia srove. Rezervuaro pripylimo (ištuštinimo) greitis neturi viršyti rezervuare įrengtų kvėpavimo ir apsauginių vožtuvų suminio pralaidumo galimybių.
67. Antžeminiuose rezervuaruose nafta ir jos produktai turi būti apsaugoti nuo kaitimo dėl tiesioginių saulės spinduli.
68. Draudžiama technologinius vamzdynus remontuoti naudojant ugnį, kai juose yra naftos ar jos produktų.
69. Atliekant ugnies darbus, draudžiama:
69.3. naudotis tepalu, riebalais, benzinu ar kitais degiais skysčiais suteptais drabužiais ir pirštinėmis;
69.4. remontuoti komunikacijas, aparatus, turinčius slėgio ar elektros įtampos, pripildytus ypač degių, labai degių ir degių skysčių bei toksiškų medžiagų;
71. Iš ugnies darbų atlikimo vietų nuo metalo konstrukcijų ir įrenginių turi būti pašalintos, nuvalytos galinčios sprogti ar užsidegti medžiagos, derva, dulkės ir t. t. Draudžiama pradėti ugnies darbus, jei nesiimta gaisrinę saugą užtikrinančių priemonių.
72. Aparatai ir kiti įrenginiai, kuriuose bus atliekami ugnies darbai, turi būti sustabdyti ar išjungti, iš jų ir vamzdynų pašalintos galinčios sprogti ar užsidegti medžiagos, atjungti aklėmis nuo veikiančių aparatų ir komunikacijų, išgarinti arba išplauti vandeniu, išvėdinti, iš aparatų ir vamzdynų paimti oro mėginiai analizei atlikti.
VI SKYRIUS
MEDŽIAGŲ SANDĖLIAVIMAS
74. Medžiagos turi būti laikomos grupėmis pagal joms gesinti naudojamas medžiagas (vanduo, putos, dujos ir t. t.), taip pat pagal jų fizikines bei chemines savybes ir sprogumą bei gaisringumą.
75. Ant išorinės sandėlio durų (vartų) pusės turi būti ženklai, apibūdinantys laikomų medžiagų ir prekių sprogumą bei gaisringumą.
78. Medžiagos, laikomos ne lentynose, turi būti sudėtos į rietuves. Ne sandėliavimo vietose laikyti medžiagas draudžiama.
79. Sandėliuose, kurių plotas didesnis kaip 50 m², praeigos tarp stelažų ir rietuvių turi būti ne siauresnės kaip 0,8 m, o sandėliuose, kurių plotas didesnis kaip 200 m² – ne siauresnės kaip 1,2 m.
VII SKYRIUS
GAISRŲ GESINIMO PRIEMONĖS IR GAISRINĖ ĮRANGA
82. Gaisrinės saugos sistemos ir gaisrinės automatikos įrenginiai, mažinantys grėsmę žmonėms ir jų turtui, skirti gaisrui aptikti, pranešti apie jį, gesinti, dūmams ir šilumai šalinti ar kelioms šioms funkcijoms vykdyti (toliau – aktyviosios gaisrinės saugos priemonės), turi būti techniškai tvarkingi ir veikiantys.
83. Privaloma organizuoti ir (ar) atlikti aktyviųjų gaisrinės saugos priemonių techninę priežiūrą ir bandymus, o jų rezultatus įforminti raštu.
84. Statinių aktyviųjų gaisrinės saugos priemonių techninė priežiūra ir bandymai turi būti atliekami ne rečiau kaip kartą per metus vadovaujantis gamintojo pateikta technine informacija.
85. Objektuose turi būti pakabinti užrašai (ženklai), nurodantys gesintuvų laikymo vietą. Tiek patalpoje, tiek lauke gesintuvų laikymo vietą nurodantys užrašai turi būti gerai matomi, įrengti 2–2,5 m aukštyje nuo grindų ar žemės paviršiaus.
87. Gesintuvai turi būti:
87.1. laikomi lengvai prieinamose ir matomose vietose, ne arčiau kaip 1 m atstumu nuo šildymo prietaisų;
87.2. statomi gaisrinių čiaupų spintelėse arba prie jų, gaisriniuose skyduose arba ant grindų, laikomi specialiose spintelėse, dėžėse ar stovuose;
88. Gesintuvai, esantys lauke arba nešildomoje patalpoje ir neskirti eksploatuoti esant žemai temperatūrai, šalčių metu turi būti pernešami į šildomas patalpas. Gesintuvų vietoje turi būti paliekamas gaisrinės saugos ženklas „Gesintuvas“ ir aiškiai nurodoma jų laikymo vieta.
90. Objektuose esanti gaisrų gesinimo technika (gaisriniai automobiliai, motoriniai siurbliai) ir gaisrinė įranga, pirminės gaisrų gesinimo priemonės turi būti prižiūrimos ir nuolat parengtos darbui.
93. Vidaus gaisrinio vandentiekio gaisriniai čiaupai turi būti su žarnomis ir švirkštais bei laikomi spintelėse. Gaisrinės žarnos turi būti sausos, susuktos į dvigubą ritę (plokščiosios gaisrinės žarnos) ir prijungtos prie čiaupų ir švirkštų. Gaisrinių čiaupų spintelės turi būti tvarkingos, lengvai atidaromos, ant durelių – aiškiai pažymėtas raidžių indeksas „GČ“ arba grafinis ženklas, jo eilės ir ugniagesių iškvietimo telefono numeris. Prieigų prie gaisrinių čiaupų vietos turi būti laisvos ir neužkrautos.
Patvirtinta
Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos vado
2016 m. spalio 7 d. įsakymu Nr. 4-479
VALSTYBĖS SIENOS APSAUGOS TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS PASTATŲ KOMPLEKSUOSE IR PATALPOSE:
SAVANORIŲ PR. 2 IR ŽYGIMANTŲ G. 8, VILNIUJE, OREIVIŲ G. 1, PALUKNIO K., TRAKŲ R., VILNIAUS G. 100, PABRADĖJE, ŠVENČIONIŲ R., DIRBANČIŲ VALSTYBĖS TARNAUTOJŲ IR DARBUOTOJŲ, DIRBANČIŲ PAGAL DARBO SUTARTIS, VEIKSMŲ KILUS GAISRUI
PLANAS
1. Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos pastatų kompleksuose ir patalpose: Savanorių pr. 2 ir Šermukšnių g. 4a, Vilniuje, Oreivių g. 1, Paluknio k., Trakų r., Vilniaus g. 100, Pabradėje, Švenčionių r., dirbančių valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, veiksmų kilus gaisrui planas (toliau – planas) numato minėtuose Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – tarnyba) pastatų kompleksuose ir patalpose (toliau – objektai) dirbančių valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis (toliau – darbuotojai) veiksmus kilus gaisrui objektuose ar jų teritorijose.
2. Kiekvienas darbuotojas privalo:
2.1. pastebėjęs gaisrą objektų teritorijose, paspausti artimiausią rankinį gaisro signalizatoriaus jungiklį;
2.2. pranešti apie gaisrą tarnybos operatyvaus valdymo funkcijas vykdančiam pareigūnui (toliau – budėtojas) tel. (8 5) 2719305 (atitinkamai tarnybos Specialiųjų užduočių valdybai tel. (8 5) 2717362 arba 2717363, tarnybos Aviacijos valdybai tel. (8 5) 219 8150, tarnybos Užsieniečių registracijos centrui tel. (8 387) 53401) arba, nesant galimybių, bendruoju pagalbos tel. 112;
2.4. esant galimybei imtis priemonių gaisrui gesinti, jei tai nesukelia pavojaus gyvybei ir sveikatai;
2.5. išgirdęs gaisrinės signalizacijos garsinį signalą, evakuotis iš pastato pagrindiniais ir evakuaciniais išėjimais (laiptais). Užtikrinti evakuaciją atėjusiems svečiams, kviestiniams asmenims. Esant galimybei evakuoti svarbius (įslaptintos informacijos) dokumentus (daiktus);
2.6. atsakingi už informacines sistemas darbuotojai, esant galimybei, prieš evakuodamiesi, turi išjungti tarnybines stotis ir telekomunikacinę įrangą;
2.7. atsakingi už orlaivius bei tarnybinius automobilius darbuotojai, esant galimybei, turi pašalinti orlaivius iš angarų, tarnybinius automobilius iš vidinio kiemo, atlaisvinti privažiavimo kelius priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojų transportui;
2.8. asmenines transporto priemones, esant galimybei, pašalinti iš vidinio kiemo, atlaisvinti privažiavimo kelius priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojų transportui;
2.9. vykdyti visus budėtojo ir gaisro gesinimo vadovo (organizatoriaus) nurodymus. Atvykus ugniagesiams, vykdyti jų nurodymus;
3. Budėtojas privalo:
3.1. nedelsdamas patikrinti gautą informaciją apie gaisrą. Jeigu automatinės gaisrinės signalizacijos garsinis signalas nesuveikia, paspausti artimiausią rankinį gaisro signalizatoriaus jungiklį;
3.2. įvertinęs situaciją, iškviesti priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą (bendruoju pagalbos tel. 112). Nurodyti tikslų gaisro adresą, įstaigos pavadinimą, aukštą, kuriame kilo gaisras, kas dega, iš kokios gatvės geriau privažiuoti, galimas kliūtis, pranešusio asmens pavardę ir telefono, iš kurio skambina, numerį;
3.3. esant galimybei per selektorinį ryšį informuoti darbuotojus apie gaisrą ir nurodyti veiksmus, kuriuos turi atlikti darbuotojai;
3.6. vadovauti gaisro gesinimui ir darbuotojų evakavimui, kol atvyks priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojai;
3.10. esant galimybei imtis priemonių gaisrui gesinti, jei tai nesukelia pavojaus gyvybei ir sveikatai;
3.11. pasitikti ugniagesius ir kitas specialiąsias tarnybas (nurodyti gaisro vietą, privažiavimo kelius, priėjimo vietas, suteikti kitą informaciją), prireikus suteikti kitą pagalbą;
4. Tarnybos Štabo Turto valdymo skyriaus darbuotojai, atsakingi už objektuose esančių inžinerinių įrenginių priežiūrą ir eksploatavimą, privalo:
4.1. iki atvykstant priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojams, organizuoti gaisro gesinimą turimomis priemonėmis, jei tai nesukelia pavojaus gyvybei ir sveikatai;
4.2. prireikus išjungti elektros energijos tiekimą. Imtis visų kitų būtinų veiksmų, siekiant sustabdyti gaisro plitimą;
4.3. imtis priemonių apsaugoti gesinančius gaisrą žmones nuo galinčių griūti konstrukcijų, elektros srovės poveikio, apsinuodijimų ir apdegimų;
4.4. prireikus suteikti priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojams ir kitoms specialiosioms tarnyboms kitą pagalbą;
7. Kilus gaisrui, darbuotojai veikia pagal plano priede nurodytą Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos pastatų kompleksuose ir patalpose: Savanorių pr. 2 ir Šermukšnių g. 4a, Vilniuje, Oreivių g. 1, Paluknio k., Trakų r., Vilniaus g. 100, Pabradėje, Švenčionių r., dirbančių valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, veiksmų kilus gaisrui plano schemą.