Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2001 M. SAUSIO 25 D. NUTARIMO NR. 86 „DĖL LIGOS IR MOTINYSTĖS SOCIALINIO DRAUDIMO PAŠALPŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2015 m. gruodžio 23 d. Nr. 1350
Vilnius
1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. sausio 25 d. nutarimą Nr. 86 „Dėl Ligos ir motinystės socialinio draudimo pašalpų nuostatų patvirtinimo“:
1.1. Pakeisti preambulę ir ją išdėstyti taip:
„Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymu, Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statuto pakeitimo įstatymo 3 straipsnio 25 dalimi, Lietuvos Respublikos tarnybos Kalėjimų departamente prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos statuto pakeitimo įstatymo 3 straipsnio 11 dalimi ir Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos statuto pakeitimo įstatymo 2 straipsnio 24 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:“.
1.2. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintus Ligos ir motinystės socialinio draudimo pašalpų nuostatus:
1.2.2. Pakeisti 4 punktą ir jį išdėstyti taip:
„4. Ligos (išskyrus ligos pašalpas, mokamas 2 pirmąsias ligos dienas, kai įstatymo nustatyta tvarka šią pašalpą pavesta mokėti darbdaviui), profesinės reabilitacijos, motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpas skiria ir moka Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teritoriniai skyriai, o pareigūnams, vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymu privalomai draudžiamiems ligos ir motinystės socialiniu draudimu (toliau vadinama – pareigūnai), – Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyrius (toliau vadinama – Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyrius), toliau tekste visi kartu vadinami teritoriniais skyriais.“
1.2.3. Pakeisti II skyriaus pavadinimą ir jį išdėstyti taip:
1.2.6. Pakeisti 19.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„19.4. iki pirmosios laikinojo nedarbingumo dienos šių Nuostatų 19.2 papunktyje nurodyto ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo neįgijo dėl to, kad nurodytais laikotarpiais buvo draudžiami kaip asmenys, nurodyti Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 2 punkte, ir pertrauka nuo šio draudimo pabaigos iki ligos ir motinystės socialinio draudimo pradžios neviršija 3 mėnesių;“.
1.2.7. Pakeisti 281 punktą ir jį išdėstyti taip:
„281. Kai apdraustajam asmeniui, pasibaigus laikinajam nedarbingumui dėl šių Nuostatų 17.1, 17.3, 17.4 papunkčiuose nurodytų priežasčių, be pertraukos išduodamas elektroninis nedarbingumo pažymėjimas dėl šių Nuostatų 17.2, 17.5–17.7 papunkčiuose nurodytų priežasčių, ligos pašalpa dėl pasikeitusių priežasčių mokama atitinkamai pagal Įstatymo 14 straipsnio 3 ar 4 dalies nuostatas.“
1.2.8. Pakeisti 282 punktą ir jį išdėstyti taip:
„282. Kai apdraustajam asmeniui, pasibaigus laikinajam nedarbingumui dėl šių Nuostatų 17.2, 17.5–17.7 papunkčiuose nurodytų priežasčių, be pertraukos išduodamas elektroninis nedarbingumo pažymėjimas dėl šių Nuostatų 17.1, 17.3, 17.4 papunkčiuose nurodytų priežasčių, ligos pašalpa dėl pasikeitusių priežasčių mokama pagal Įstatymo 14 straipsnio 2 dalies nuostatas.“
1.2.9. Pakeisti 36 punkto trečiąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
„Pareigūnų elgesio taisyklių nedarbingumo metu, nustatytų Elektroninių nedarbingumo pažymėjimų bei elektroninių nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų išdavimo taisyklėse, pažeidimus turi teisę nustatyti asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojai, Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyriaus valstybės tarnautojai ar institucijos, kuriose tarnauja pareigūnas. Dokumentus su duomenimis apie galimus pareigūnų elgesio taisyklių nedarbingumo metu pažeidimus ir informaciją apie tai, kad elgesio taisyklės nedarbingumo metu pažeistos dėl nepateisinamų priežasčių, Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyriui pateikia institucijos, kuriose tarnauja pareigūnas. Remiantis šiais dokumentais ir informacija, ligos pašalpa Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyriaus direktoriaus (pavaduotojo) arba skyriaus direktoriaus įgalioto skyriaus valstybės tarnautojo sprendimu neskiriama arba jos mokėjimas nutraukiamas nuo pažeidimo padarymo dienos.“
1.2.10. Pakeisti IV1 skyriaus pavadinimą ir jį išdėstyti taip:
1.2.11. Pakeisti 3710 punktą ir jį išdėstyti taip:
„3710. Jeigu Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba nustato asmeniui profesinės reabilitacijos paslaugų poreikį ir asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojas Elektroninių nedarbingumo pažymėjimų bei elektroninių nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų išdavimo taisyklių nustatyta tvarka elektroninį nedarbingumo pažymėjimą yra pratęsęs 8 darbo dienoms, o profesinės reabilitacijos programa pradedama anksčiau ir asmuo įgyja teisę gauti profesinės reabilitacijos pašalpą, ši pašalpa skiriama nuo pirmosios dalyvavimo profesinės reabilitacijos programoje dienos. Ligos pašalpa, paskirta tiek pagal Įstatymą, tiek pagal Lietuvos Respublikos nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatymą, už laikotarpį, sutampantį su profesinės reabilitacijos laikotarpiu, nemokama.“
1.2.13. Pakeisti 38.5 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„38.5. iki nėštumo ir gimdymo atostogų pradžios šių Nuostatų 38.3 papunktyje nurodyto ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo neįgijo dėl to, kad nurodytais laikotarpiais buvo draudžiami kaip asmenys, nurodyti Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 2 punkte, ir pertrauka nuo šio draudimo pabaigos iki ligos ir motinystės socialinio draudimo pradžios neviršija 3 mėnesių;“.
1.2.14. Pakeisti 42 punktą ir jį išdėstyti taip:
„42. Moteriai, turinčiai šių Nuostatų 38.3 papunktyje nurodytą draudimo stažą arba atitinkančiai šių Nuostatų 38.4 ir 38.5 papunkčiuose nustatytus reikalavimus, kuriai nėštumo metu arba nėštumo ir gimdymo atostogų metu pasibaigė darbo sutartis arba kuri buvo atleista iš tarnybos, motinystės pašalpa mokama šių Nuostatų 39 punkte nustatyta tvarka. Motinystės pašalpa mokama Įstatymo 16 straipsnio 4 dalyje nustatyta tvarka, jeigu teisė ją gauti atsiranda prieš tai gimusio vaiko auginimo iki 3 metų laikotarpiu.
Jeigu asmeniui, atleidžiamam iš darbo (tarnybos), išmokama išeitinė išmoka ar kompensacija už nepanaudotas kasmetines atostogas, paskirta motinystės pašalpa mokama neatsižvelgiant į šias draudžiamąsias pajamas.“
1.2.16. Pakeisti 421.5 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„421.5. iki tėvystės atostogų pradžios šių Nuostatų 421.3 papunktyje nurodyto ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo neįgijo dėl to, kad nurodytais laikotarpiais buvo draudžiamas kaip asmuo, nurodytas Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 2 punkte, ir pertrauka nuo šio draudimo pabaigos iki ligos ir motinystės socialinio draudimo pradžios neviršija 3 mėnesių;“.
1.2.17. Pakeisti VI skyriaus pavadinimą ir jį išdėstyti taip:
1.2.18. Pakeisti 43.5 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„43.5. iki vaiko priežiūros atostogų pradžios šių Nuostatų 43.3 papunktyje nurodyto ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo neįgijo dėl to, kad nurodytais laikotarpiais buvo draudžiamas kaip asmuo, nurodytas Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 2 punkte, ir pertrauka nuo šio draudimo pabaigos iki ligos ir motinystės socialinio draudimo pradžios neviršija 3 mėnesių;“.
1.2.19. Pakeisti 49 punktą ir jį išdėstyti taip:
„49. Jeigu vienam iš tėvų (įtėvių) ar globėjui, įstatymų nustatyta tvarka išleistam vaiko priežiūros atostogų ir gaunančiam motinystės (tėvystės) pašalpą, pasibaigė darbo sutartis arba jis yra atleidžiamas iš tarnybos, jam paskirta motinystės (tėvystės) pašalpa mokama šių Nuostatų 44, 45, 46, 47 ir 481 punktuose nustatyta tvarka.
Jeigu šio punkto pirmojoje pastraipoje nurodytam asmeniui, atleidžiamam iš darbo (tarnybos), išmokama išeitinė išmoka ar kompensacija už nepanaudotas kasmetines atostogas, paskirtos motinystės (tėvystės) pašalpos mokėjimas tęsiamas neatsižvelgiant į šias draudžiamąsias pajamas.
Jeigu vienam iš tėvų (įtėvių) ar globėjui, turinčiam šių Nuostatų 43.3 papunktyje nurodytą draudimo stažą arba atitinkančiam šių Nuostatų 43.4 ar 43.5 papunktyje nustatytus reikalavimus, pasibaigė darbo sutartis arba jis buvo atleistas iš tarnybos ir dėl to negavo vaiko priežiūros atostogų, jam motinystės (tėvystės) pašalpa mokama šių Nuostatų 44, 45, 46, 47 ir 481 punktuose nustatyta tvarka.
Motinystės (tėvystės) pašalpa mokama Įstatymo 19 straipsnio 6 ir 7 dalyse nustatyta tvarka, jeigu teisė ją gauti atsiranda prieš tai gimusio ar įvaikinto vaiko auginimo iki 3 metų laikotarpiu.“
1.2.20. Pakeisti VII skyriaus pavadinimą ir jį išdėstyti taip:
1.2.21. Pakeisti 50 punktą ir jį išdėstyti taip:
„50. Pagrindas skirti ir mokėti ligos arba motinystės pašalpas yra elektroninis nedarbingumo pažymėjimas arba elektroninis nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimas, išduotas per Elektroninių nedarbingumo pažymėjimų bei elektroninių nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų tvarkymo sistemą (toliau vadinama – EPTS).
Pagrindas skirti profesinės reabilitacijos pašalpą yra Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos sprendimas dėl profesinės reabilitacijos paslaugų poreikio nustatymo ir profesinės reabilitacijos pažymėjimas, išduotas ir pratęstas socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintų Profesinės reabilitacijos pažymėjimų davimo taisyklių nustatyta tvarka.
Pametus profesinės reabilitacijos pažymėjimą, profesinės reabilitacijos pašalpa išmokama pagal jo dublikatą, išduotą teisės aktų nustatyta tvarka.“
1.2.22. Pakeisti 51 punktą ir jį išdėstyti taip:
„51. Darbdavys (jo įgaliotas asmuo) apie išduotą elektroninį nedarbingumo pažymėjimą informuojamas per Elektroninę draudėjų aptarnavimo sistemą (toliau vadinama – EDAS), arba pranešimą darbdaviui apie išduotą elektroninį nedarbingumo pažymėjimą pateikia pats apdraustasis asmuo ar Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyrius su institucija, kurioje tarnauja pareigūnas, suderintu būdu, taikomu tai institucijai, kurioje tarnauja pareigūnas. Kai asmuo kreipiasi į darbdavį, darbdavys apskaičiuoja ligos pašalpą iš darbdavio lėšų (šių Nuostatų 32 punkte nustatytais atvejais) ir teritoriniam skyriui pateikia pranešimą, kurio reikia ligos socialinio draudimo pašalpai skirti (forma NP–SD). Darbdavys šį pranešimą privalo pateikti tokia tvarka: kai asmens laikinasis nedarbingumas tęsiasi trumpiau kaip 14 kalendorinių dienų, pranešimą darbdavys užpildo ir pateikia pasibaigus laikinajam nedarbingumui; kai laikinojo nedarbingumo trukmė viršija 14 kalendorinių dienų, šis pranešimas teikiamas už kiekvieną pasibaigusį 14 kalendorinių dienų laikotarpį, elektroninius nedarbingumo pažymėjimus sujungiant iki pažymėjimo, kuriame yra 14-oji laikinojo nedarbingumo diena, pabaigos. Pranešimas, kurio reikia ligos socialinio draudimo pašalpai skirti (forma NP–SD), turi būti pateiktas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šiame punkte nurodytų laikotarpių pabaigos.
Darbdavys (jo įgaliotas asmuo) apie išduotą elektroninį nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimą informuojamas per EDAS, arba pranešimą darbdaviui apie išduotą elektroninį nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimą pateikia pats apdraustasis asmuo ar Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyrius su institucija, kurioje tarnauja pareigūnas, suderintu būdu, taikomu tai institucijai, kurioje tarnauja pareigūnas. Darbdavys ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo asmens kreipimosi privalo užpildyti pranešimą, kurio reikia motinystės socialinio draudimo pašalpai skirti (forma NP–SD).
Motinystės pašalpa pagal elektroninį nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimą skiriama ir mokama už visą nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpį, neatsižvelgiant į faktinį iki gimdymo praėjusių dienų skaičių.
Pranešimo, kurio reikia socialinio draudimo pašalpai skirti (forma NP–SD), pildymo ir pateikimo taisykles tvirtina Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorius.“
1.2.23. Pakeisti 55 punktą:
1.2.23.1. Pakeisti trečiąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
„ligos pašalpai – prašymas ir pranešimas, kurio reikia ligos socialinio draudimo pašalpai skirti (forma NP–SD). Asmenys, nurodyti šių Nuostatų 19.3 papunktyje, taip pat turi pateikti ir mokymosi ir (ar) kvalifikacijos pasiekimus įteisinantį dokumentą, o asmenys, nurodyti 19.4 papunktyje, – ir pažymą apie jų draudimo pagal Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 2 punktą pabaigą. Šią pažymą išduoda buvusi tarnyba (darbovietė) arba Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyrius;“.
1.2.23.2. Pakeisti penktąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
„motinystės pašalpai – prašymas ir pranešimas, kurio reikia motinystės socialinio draudimo pašalpai skirti (forma NP–SD). Asmenys, nurodyti šių Nuostatų 38.4 papunktyje, taip pat turi pateikti ir mokymosi ir (ar) kvalifikacijos pasiekimus įteisinantį dokumentą arba medicinos rezidentūros studijų pradžią įteisinantį dokumentą, o asmenys, nurodyti 38.5 papunktyje, – ir pažymą apie jų draudimo pagal Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 2 punktą pabaigą. Šią pažymą išduoda buvusi tarnyba (darbovietė) arba Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyrius;“.
1.2.23.3. Pakeisti šeštąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
„tėvystės pašalpai – prašymas, įsakymo (potvarkio) dėl tėvystės atostogų suteikimo nuorašas, vaiko gimimo liudijimas arba vaiko gimimo pažymėjimas ir santuokos liudijimas, o jeigu vaiko tėvai nesusituokę, – vaiko gimimo liudijimas. Asmenys, nurodyti šių Nuostatų 421.4 papunktyje, taip pat turi pateikti ir mokymosi ir (ar) kvalifikacijos pasiekimus įteisinantį dokumentą arba medicinos rezidentūros studijų pradžią įteisinantį dokumentą, o asmenys, nurodyti 421.5 papunktyje, – ir pažymą apie jų draudimo pagal Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 2 punktą pabaigą. Šią pažymą išduoda buvusi tarnyba (darbovietė) arba Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyrius;“.
1.2.23.4. Pakeisti septintąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
„motinystės (tėvystės) pašalpai – prašymas, vaiko gimimo liudijimas ir įsakymo (potvarkio) dėl vaiko priežiūros atostogų suteikimo nuorašas. Asmenys, nurodyti šių Nuostatų 43.4 papunktyje, taip pat turi pateikti ir mokymosi ir (ar) kvalifikacijos pasiekimus įteisinantį dokumentą arba medicinos rezidentūros studijų pradžią įteisinantį dokumentą, o asmenys, nurodyti 43.5 papunktyje, – ir pažymą apie jų draudimo pagal Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 2 punktą pabaigą. Šią pažymą išduoda buvusi tarnyba (darbovietė) arba Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyrius.“
1.2.23.5. Pakeisti vienuoliktąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
„Kai į teritorinį skyrių dėl motinystės ar motinystės (tėvystės) pašalpų kreipiasi asmuo, kuriam nėštumo metu ar nėštumo ir gimdymo atostogų arba vaiko priežiūros atostogų metu pasibaigė darbo sutartis arba kuris buvo atleistas iš tarnybos ir dėl to negavo vaiko priežiūros atostogų, atleidimo iš darbo (tarnybos) faktas nustatomas pagal Lietuvos Respublikos apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų registro duomenis arba pateiktus dokumentus, įrodančius atleidimą iš darbo (tarnybos) (įsakymo (potvarkio) dėl atleidimo iš darbo (tarnybos) nuorašas, darbo sutarties nuorašas, potvarkio nuorašas ir panašiai).“
1.2.23.6. Pakeisti dvyliktąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
„Kreipiantis dėl pašalpos skyrimo, būtina pateikti reikiamų dokumentų originalus, išskyrus įsakymą (potvarkį) dėl tėvystės atostogų ar vaiko priežiūros atostogų suteikimo, arba dokumentą, įrodantį atleidimą iš darbo (tarnybos). Dokumentus atitinkamai pašalpai skirti priėmęs pareigūnas privalo patvirtinti pateiktų dokumentų nuorašus ir dokumentų originalus grąžinti juos pateikusiam asmeniui. Šiame punkte nurodyti dokumentai, patvirtinantys atitinkamą civilinės būklės aktą (santuokos liudijimas ir (ar) gimimo liudijimas), pateikiami tik tuo atveju, jeigu šiuose dokumentuose nurodytų asmens duomenų nėra Lietuvos Respublikos gyventojų registre.“
1.2.24. Pakeisti 551 punkto šeštąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
„Kai motinystės, tėvystės ar motinystės (tėvystės) pašalpos (bendros pašalpų sumos) dalis mokama ne už visą mėnesį, lyginamos tik tos asmens pajamos ir (ar) pašalpos, kurios apskaičiuotos motinystės, tėvystės ar motinystės (tėvystės) pašalpos (bendros pašalpų sumos) dalies mokėjimo laikotarpiu pagal asmens pateiktą darbo užmokesčio (darbinės veiklos pajamų) pažymą (pažymas) ir (ar) dokumentus, patvirtinančius gautų pajamų dydį ir laikotarpį, už kurį jos apskaičiuotos. Kai motinystės, tėvystės ar motinystės (tėvystės) pašalpos (bendros pašalpų sumos) mokėjimo laikotarpiu pašalpos (bendros pašalpų sumos) gavėjui atleidimo iš darbo (tarnybos) dieną išmokama išeitinė išmoka ar kompensacija už nepanaudotas kasmetines atostogas, išmokamos su darbo santykiais susijusios kompensacinio ar skatinamojo pobūdžio vienkartinės išmokos, jis turi pateikti pažymą apie šias išmokas, kurioje konkrečiai nurodomas gavimo mėnuo. Apskaičiuojant atitinkamos pašalpos ir minėtų pajamų skirtumą, užsienyje gautos pajamos perskaičiuojamos pagal Lietuvos Respublikos centrinio banko nustatytą oficialų valiutų kursą atitinkamų pajamų gavimo dieną.“
1.2.25. Pakeisti 59 punkto antrąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
„Jeigu asmuo nepateikė reikiamų pažymų apie draudžiamąsias pajamas, turėtas iki teisės į motinystės, tėvystės, motinystės (tėvystės) pašalpą atsiradimo dienos, sprendimas dėl šių pašalpų skyrimo priimamas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo reikiamų duomenų gavimo teritoriniame skyriuje. Draudėjas (-ai) duomenis apie draudžiamąsias pajamas teritoriniam skyriui pateikia ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo elektroninio nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimo pateikimo jam arba tėvystės ar vaiko priežiūros atostogų suteikimo.“
1.2.26. Pakeisti 601 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.2.27. Pakeisti 65 punktą ir jį išdėstyti taip:
„65. Jeigu asmuo pagal šiuos Nuostatus neturi teisės pagal elektroninį nedarbingumo pažymėjimą ar elektroninį nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimą gauti pašalpos, ji neskiriama. Apie tai, kad ligos pašalpa iš darbdavio lėšų neskiriama, draudėjo įgaliotas asmuo pažymi draudėjo pranešime, kurio reikia pašalpai skirti (forma NP–SD), nurodydamas priežastį, kodėl pašalpa neskiriama, ir apie tai raštu per 5 darbo dienas nuo atsisakymo skirti pašalpą praneša apdraustajam asmeniui.“
1.2.28. Pakeisti 68 punktą ir jį išdėstyti taip:
„68. Ligos, profesinės reabilitacijos, motinystės ir tėvystės socialinio draudimo pašalpos skiriamos ir mokamos nuo teisės gauti pašalpą atsiradimo dienos, jeigu dėl jų kreipiamasi ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo ligos, profesinės reabilitacijos, nėštumo ir gimdymo ar tėvystės atostogų pabaigos. Kai elektroninis nedarbingumo pažymėjimas išduodamas ligai pasibaigus, ligos pašalpa skiriama ir mokama nuo teisės gauti pašalpą atsiradimo dienos, jeigu dėl jos kreipiamasi ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo elektroninio nedarbingumo pažymėjimo išdavimo dienos. Motinystės (tėvystės) pašalpa skiriama ir mokama nuo teisės gauti pašalpą atsiradimo dienos, jeigu dėl jos kreipiamasi ne vėliau kaip per 12 mėnesių, skaičiuojant nuo laikotarpio, už kurį asmuo turi teisę gauti pašalpą, pabaigos.“
1.2.29. Pakeisti VIII skyriaus pavadinimą ir jį išdėstyti taip:
1.2.30. Pakeisti 721 punktą ir jį išdėstyti taip:
„721. Pereinamuoju laikotarpiu (iki pareigūnams bus mokamos viso dydžio socialinio draudimo pašalpos iš Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto ligos ir motinystės socialiniam draudimui skirtų lėšų) Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyrius per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo raštu praneša institucijai, kurioje tarnauja pareigūnas, apie pareigūnui paskirtą ir mokamą socialinio draudimo pašalpą. Kartu pateikiama informacija apie Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statuto pakeitimo įstatymo 3 straipsnio 23 dalyje, Lietuvos Respublikos tarnybos Kalėjimų departamente prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos statuto pakeitimo įstatymo 3 straipsnio 9 dalyje ar Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos statuto pakeitimo įstatymo 2 straipsnio 22 dalyje nurodytos mokėtinos socialinio draudimo pašalpos ar jos dalies pagal Įstatymą dydį, kurį apskaičiuoja Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyrius. Institucija, kurioje tarnauja pareigūnas, gavusi šią informaciją, pareigūnui skiria ir moka Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statuto pakeitimo įstatymo 3 straipsnio 23 dalyje, Lietuvos Respublikos tarnybos Kalėjimų departamente prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos statuto pakeitimo įstatymo 3 straipsnio 9 dalyje ar Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos statuto pakeitimo įstatymo 2 straipsnio 22 dalyje nustatytą kompensuojamojo uždarbio dalį.“
1.2.31. Pakeisti 722 punktą ir jį išdėstyti taip:
„722. Teisę gauti ligos, motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) pašalpą turi apdraustieji, jeigu jie atitinkamai iki laikinojo nedarbingumo, nėštumo ir gimdymo atostogų, tėvystės atostogų ar vaiko priežiūros atostogų pradžios ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo neįgijo dėl to, kad nurodytais laikotarpiais buvo draudžiami kaip asmenys, išvardyti iki 2016 m. sausio 1 d. galiojusio Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 1 punkte, ir pertrauka nuo šio draudimo pabaigos iki ligos ir motinystės socialinio draudimo pradžios neviršija 3 mėnesių. Tokiu atveju, be kitų dokumentų, nurodytų šių Nuostatų 55 punkte, ligos, motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) pašalpoms gauti turi būti pateikta pažyma apie jų draudimo pagal galiojusio iki 2016 m. sausio 1 d. Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 1 punktą pabaigą, kurią išduoda buvusi tarnyba (darbovietė) arba Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyrius.“