PANEVĖŽIO MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL PANEVĖŽIO MIESTO SAVIVALDYBĖS 2024 METŲ SOCIALINIŲ PASLAUGŲ PLANO PATVIRTINIMO

 

2024 m. balandžio 25 d. Nr. 1-167

Panevėžys

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 12 punktu, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 13 straipsnio 3 dalimi, Socialinių paslaugų planavimo metodikos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. lapkričio 15 d. nutarimu Nr. 1132 „Dėl Socialinių paslaugų planavimo metodikos patvirtinimo“, 33 punktu, Panevėžio miesto savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Panevėžio miesto savivaldybės 2024 metų socialinių paslaugų planą (pridedama).

2. Nustatyti, kad šis sprendimas:

2.1. skelbiamas Teisės aktų registre ir Panevėžio miesto savivaldybės interneto svetainėje;

2.2. įsigalioja kitą dieną po paskelbimo Teisės aktų registre.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                  Rytis Mykolas Račkauskas

 

PATVIRTINTA

Panevėžio miesto savivaldybės tarybos

2024 m. balandžio 25 d. sprendimu Nr.1-167

 

PANEVĖŽIO MIESTO SAVIVALDYBĖS 2024 METŲ SOCIALINIŲ PASLAUGŲ PLANAS

 

I SKYRIUS

ĮVADAS

 

1.         Bendra informacija.

Panevėžio miesto savivaldybės 2024 metų socialinių paslaugų planas (toliau – Socialinių paslaugų planas) parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu, Socialinių paslaugų planavimo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. lapkričio 15 d. nutarimu Nr. 1132 „Dėl Socialinių paslaugų planavimo metodikos patvirtinimo“, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2007 m. balandžio 12 d. įsakymu Nr. A1-104 „Dėl Socialinių paslaugų plano formos ir socialinių paslaugų efektyvumo vertinimo kriterijų patvirtinimo“. 

Socialinių paslaugų plano paskirtis – nustatyti socialinių paslaugų teikimo mastą ir rūšis Panevėžio miesto savivaldybėje (toliau – Savivaldybė) 2024 metams, atsižvelgiant į gyventojų poreikius, socialines paslaugas teikiančių įstaigų siūlymus, Panevėžio strateginį plėtros 2021–2027 metų planą, patvirtintą Panevėžio miesto savivaldybės tarybos 2021 m. gruodžio 27 d. sprendimu Nr. 1-362 „Dėl Panevėžio miesto strateginio plėtros 2021–2027 metų plano ir Panevėžio miesto strateginio plėtros 2021–2027 metų plano įgyvendinimo priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“.

 

2.   Socialinių paslaugų teikimo ir plėtros tikslai ir uždaviniai.

 

 

Socialinių paslaugų teikimo ir plėtros tikslai atitinka Panevėžio miesto savivaldybės 2024–2026 metų strateginį veiklos planą, kuris parengtas remiantis Panevėžio miesto strateginiu plėtros 2021–2027 metų planu (toliau – SPP), patvirtintu Panevėžio miesto savivaldybės tarybos 2021 m. gruodžio 23 d. sprendimu Nr. 1-362 „Dėl Panevėžio miesto strateginio plėtros 2021–2027 metų plano ir Panevėžio miesto strateginio plėtros 2021–2027 metų plano įgyvendinimo priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“. Socialinių paslaugų teikimo tikslas – padėti asmeniui (šeimai) ir (ar) bendruomenei išvengti socialinių problemų ir (ar) socialinės rizikos atsiradimo, sudaryti sąlygas asmeniui (šeimai) ugdyti ir (ar) stiprinti gebėjimus savarankiškai spręsti socialines problemas, palaikyti socialinius ryšius su visuomene, taip pat padėti didinti socialinę įtrauktį. Socialinėmis paslaugomis siekiama socialinių problemų ir (ar) socialinės rizikos asmeniui (šeimai) ir (ar) bendruomenei atsiradimo prevencijos ir (ar) suteikiama pagalba asmeniui (šeimai), dėl amžiaus, neįgalumo, socialinės rizikos, socialinių problemų iš dalies ar visiškai neturinčiam (neturinčiai) gebėjimų (jų neturėjusiam arba jų turėjusiam, bet praradusiam) ar galimybių savarankiškai rūpintis asmeniniu (šeimos) gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime.

SPP socialinių paslaugų teikimo ir plėtros pagrindiniai tikslai ir uždaviniai yra šie:

1            tikslas. Organizuoti ir teikti socialines paslaugas įvairioms miesto gyventojų socialinėms grupėms.

 

2          tikslas. Plėtoti socialinių paslaugų infrastruktūrą ir prieinamumą.

 

Socialinių paslaugų teikimo ir plėtros tikslai ir uždaviniai atitinka SPP ilgalaikį prioritetą – darni bendruomenė, kurianti miesto kultūrą, tikslus:

SPP tikslas – skatinti socialinės atskirties mažėjimą ir socialinį saugumą.   

SPP tikslo uždaviniai ir priemonės:

1    uždavinys. Užtikrinti kokybišką ir efektyvią socialinę paramą bendruomenėje.

Šio uždavinio priemonės yra šios:

1.         Paslaugų teikimas Savivaldybės biudžetinėse socialinės paskirties ir nevyriausybinėse organizacijose (toliau – NVO), įstaigose.

2.         Glaudus bendradarbiavimas su NVO skatinant jų įtrauktį – teikti socialines paslaugas ir plėsti teikiamų socialinių paslaugų spektrą.

3.         Kompleksinių paslaugų šeimoms ir vaikams teikimas.

4.         Šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų infrastruktūros plėtra.

5.         Socialinių paslaugų integracijos bendruomenėje plėtra.

2          uždavinys. Vystyti socialinės paramos individualizuoto kompleksiškumo teikimo modelį.

2     uždavinio priemonė – kompleksinės ir individualizuotos socialinės paramos teikimo, derinant finansinę paramą, socialines paslaugas ir užimtumo didinimo priemones, plėtra.

3.   Socialinių paslaugų plano rengėjai.

Rengiant Socialinių paslaugų planą, pasiūlymus teikė NVO, biudžetinių įstaigų atstovai. Buvo prašyta organizacijų teikti pasiūlymus el. paštu, taip pat organizuoti pasitarimai su įvairiomis mieste veikiančiomis organizacijomis (biudžetinės ir nevyriausybinės organizacijos), Socialinių paslaugų plano projektas buvo viešintas Savivaldybės interneto svetainėje Panevėžio miesto savivaldybė – NAUJIENOS » Skelbimai » Naujienų archyvas » Panevėžio miesto savivaldybės socialinių paslaugų 2024 m. planas (panevezys.lt).

Socialinių paslaugų plano rengėjai, asmenys, dalyvavę rengiant Socialinių paslaugų planą ir teikiant pasiūlymus, nurodyti 1 lentelėje.

 

1 lentelė

Eil. Nr.

Plano rengėjo vardas, pavardė

Pareigų pavadinimas

1.

Raimonda Juodviršienė

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyriaus Socialinių paslaugų poskyrio vyriausioji specialistė

 

Asmenys, dalyvavę rengiant planą ir teikiant pasiūlymus

Pareigų pavadinimas

2.

Audrė Grainienė

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyriaus vedėja

3.

Rasa Urbonavičienė

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyriaus Socialinių paslaugų poskyrio vedėja

4.

Daiva Simonaitienė

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyriaus Socialinių paslaugų poskyrio vyriausioji specialistė

5.

Vaida Kyžienė

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyriaus Socialinių paslaugų poskyrio vyriausioji specialistė

6.

Laimutė Navagruckienė

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyriaus vyriausioji buhalterė

7.

Violeta Petraitienė

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyriaus Socialinių paslaugų poskyrio vyriausioji socialinių paslaugų specialistė

8.

Vera Petraitienė

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyriaus Socialinių paslaugų poskyrio vyresnioji paslaugų specialistė

9.

Diana Semčišinienė

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyriaus Socialinių paslaugų poskyrio vyresnioji paslaugų specialistė

10.

Simona Niedvarė

Savivaldybės administracijos jaunimo reikalų koordinatorė

11.

Lina Kazokienė

Panevėžio socialinių paslaugų centro direktorė

12.

Alvyda Trybė

Savivaldybės administracijos tarpinstitucinio bendradarbiavimo reikalų koordinatorė

13.

Irma Zabulionytė

Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyriaus vadovė

14.

Kristina Navaruckytė

VšĮ „Debesų kiemas“ direktorė

15.

Edita Pratkienė

VšĮ Integruotų sveikatos paslaugų centro direktoriaus pavaduotoja socialiniams reikalams

16.

Dangira Petrevičienė

VšĮ „Vilties žiedas“ atstovė

17.

Rima Pagužinskienė

VšĮ „Senior Group“ socialinė darbuotoja

 

II SKYRIUS

BŪKLĖS ANALIZĖ

 

4. Savivaldybės socialinės, ekonominės ir demografinės situacijos įvertinimas.

Panevėžys – miestas Lietuvos šiaurės rytuose, Aukštaitijos sostinė. Miesto plotas – 5010,89 ha. Mieste vykdomi intensyvūs atsinaujinimo darbai (tvarkomos gatvės, atnaujinama dalis infrastruktūros objektų), įgyvendinami projektai, tvarkomos viešosios erdvės, sudaromos papildomos sąlygos bendruomeninei veiklai, užimtumui plėtoti, gerinamos sąlygos vietos verslui skatinti. Tai miestas, puoselėjantis gilias kultūrines tradicijas ir žengiantis drauge su šiuolaikinio pasaulio kultūra. Pažangiųjų technologijų ir pramonės centras, nuosekliai vystantis darnaus, inovatyvaus europietiško miesto kryptį. Miestas vis atviresnis kuriantiems žmonėms verslo, švietimo ir mokslo, kultūros ir meno, sporto, bendruomenių, jaunimo veiklų kontekste. Įgyvendindamas SPP numatytus tikslus, uždavinius ir priemones, Panevėžys siekia tapti miestu, išsiskiriančiu į ateitį ir į pažangą orientuotu integraliu požiūriu, pramonės vystymuisi pritaikyta infrastruktūra, efektyviai veikiančia švietimo sistema, pažangia, inovatyvia, patrauklia gyventi bei dirbti Aukštaitijos sostine. Jau dabar Panevėžys išgyvena akivaizdžius pokyčius visose srityse, pradedant atnaujinama infrastruktūra, tvarkomomis viešosiomis erdvėmis ir baigiant patrauklios aplinkos kūrimu verslui, švietimui, kultūrai, sportui bei inovacijoms. Plėtojamos ir stiprinamos kultūros ir švietimo jungtys, skatinančios bendruomeniškumą, užtikrinančios miesto daugiakultūriškumo sklaidą, prasmingą vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų užimtumą. Mieste bus išvystyta ne tik bendruomenei svarbi sveikatos ir sveikatinimo paslaugų įvairovė ir infrastruktūra, užtikrinanti gyventojų sveikos gyvensenos skatinimą.

Socialinės apsaugos miesto gyventojams plėtojimas yra taip pat viena iš svarbiausių siekių. Socialinių paslaugų plėtojimas susijęs ir su sparčiai senstančia visuomene, todėl auga socialinių paslaugų poreikis ir vyresnio amžiaus gyventojų daliai. Siekiama, kad Panevėžio mieste veikiančios socialines paslaugas teikiančios įstaigos, NVO, bendruomenės, savanoriai dirbtų koordinuotai, tarpusavyje bendradarbiautų, todėl būtų kokybiškiau ir efektyviau sprendžiamos gyventojų poreikius atitinkančios paslaugos. Kaip ir kitų savivaldybių, Panevėžio miesto gyventojų socialinių paslaugų poreikį lemiantys veiksniai yra: mažas gimstamumas ir visuomenės senėjimas (neigiamas gyventojų prieaugis), negalia, emigracija, socialinė rizika, nedarbas.

Koordinuotai apjungiant viešojo, nevyriausybinio sektorių gebėjimus ir pastangas siekiama formuoti socialinių paslaugų kokybės užtikrinimo kultūrą, grindžiamą gyventojų patirtimis, poreikiais ir jų pasitenkinimo tyrimais. Miesto gyventojų aktyvus įtraukimas į savivaldos klausimų sprendimą, savivaldybės įmonių ir organizacijų pažangi vadyba sudarys sąlygas teikti kokybiškas ir inovatyvias viešąsias paslaugas. Panevėžio miesto jungtys su kitomis savivaldybėmis sudaro prielaidas siekti kokybiškų nacionalinio lygmens paslaugų teikimo užtikrinimo ne tik Panevėžio regiono, bet ir aplinkinių savivaldybių gyventojams.

 

4.1. Vidutinis metinis gyventojų skaičius ir sudėtis.

2 lentelėje pateikiami Panevėžio miesto gyventojų demografiniai duomenys, išskiriamos asmenų grupės (teikiami 2024 m. sausio 1 d. duomenys).

2 lentelė

Gyventojai, gyventojų sudėtis

Gyventojų skaičius

Bendras gyventojų skaičius

897381

Iš bendro gyventojų skaičiaus

Vaikai (0–17 metų)

13561[1]

Darbingo amžiaus asmenys

(18–64 metų)

Iš jų

Jaunimas (18–29 metų)

54 1381

 

 

98741

Pensinio amžiaus gyventojai (65 metų ir vyresnio amžiaus)

220391

Iš bendro gyventojų skaičiaus, duomenys apie gyventojus su negalia

Asmenys su negalia iš viso

7371[2]

Vaikai su negalia

5462

Darbingo amžiaus asmenys su negalia

47932

Pensinio amžiaus asmenys su negalia

20322

Iš bendro gyventojų skaičiaus, duomenys apie gyventojus (šeimas), patiriančias socialinės rizikos veiksnius

Vaikai, augantys socialinės rizikos veiksnius patiriančiose šeimose

381[3]

Šeimos, patiriančios socialinės rizikos veiksnius

2263

Asmenys, patiriantys socialinės rizikos veiksnius (benamystė)

71[4]

 

4.2. Gyventojų socialinių paslaugų poreikius sąlygojantys veiksniai.

 

Santykinio skurdo lygis.  Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija praneša, kad absoliutaus skurdo riba (kitaip – minimalių vartojimo poreikių dydis), lyginant 2022 ir 2023 m., dėl itin didelės infliacijos augo kaip niekada sparčiai – beveik 33 proc. Anksčiau absoliuti skurdo riba kasmet augdavo vos po 2–3 proc. Nepaisant ypač spartaus absoliutaus skurdo ribos augimo, stebimas absoliutaus skurdo lygio mažėjimas, nes taikytos infliacijos pasekmių švelninimo pažeidžiamiausioms visuomenės grupėms priemonės – išmokų ir pensijų didinimas – padėjo suvaldyti, stabilizuoti situaciją ir sumažinti absoliutų skurdą.  Kai kurios asmenų socialinės grupės yra jautresnės socialiniams, ekonominiams iššūkiams ir rizikoms, turi mažiau išteklių su jais sėkmingai susidoroti. Statistika rodo, kad skurdo rizikos atžvilgiu Lietuvoje pažeidžiamiausi yra vieni gyvenantys asmenys (didžiausias skurdo rizikos lygis buvo 65 metų ir vyresnių asmenų amžiaus grupėje); asmenys su negalia; vieniši tėvai, auginantys vaikus. Skurdo mažėjimui didelės įtakos turėjo piniginės socialinės paramos, teikiamos vaikus auginančioms šeimoms, augimas.

 

Visuomenės senėjimas. Ko gero, vienas svarbiausių faktorių, veikiančių socialinių paslaugų poreikį, yra prieš kelis dešimtmečius prasidėjusi tendencija – visuomenės senėjimas. Spartus visuomenės senėjimo procesas, ilgėjanti vidutinė gyvenimo trukmė, socialinės, ekonominės sąlygos lemia augantį poreikį socialinėms paslaugoms (transporto organizavimui, dienos socialinei globai asmens namuose, pagalbos į namus paslaugoms, apgyvendinimui socialinės globos įstaigose, socialinei priežiūrai asmens namuose, laikino atokvėpio paslaugoms). Teikiant socialines paslaugas, gerinama ne tik senyvo amžiaus asmenų, bet ir jais besirūpinančių šeimos narių (suaugusių darbingo amžiaus gyventojų) gyvenimo kokybė – galimybė gauti artimųjų priežiūros paslaugas leidžia išlikti aktyviems darbo rinkoje. Senstant dažnai įgyjama vienokių ar kitokių negalių. Dėl savo fizinės ar psichinės būklės, asmenys, turintys negalią, praranda savarankiškumą, gyvenimo bendruomenėje įgūdžius, didėja jų socialinė atskirtis. Atsiranda poreikis teikti individualias ir kompleksines socialines paslaugas senyvo amžiaus asmenims ir asmenims, turintiems negalią, siekiant neįgaliųjų integracijos į visuomenę ir mažinanti socialinę atskirtį.


Gyventojų sudėtis pavaizduota 1 paveikslėlyje.

1 pav.

 

Panevėžio miestas išsiskiria tuo, kad darbingo amžiaus asmenų gyvena vos daugiau nei per pusę nuo visų gyventojų skaičiaus, o pensinio amžiaus žmonių daugiau nei 20 proc.

 

Demografiniai duomenys. Savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus (toliau – CMS) 2021–2023 metų duomenys pateikiami 3 lentelėje.  

 

3 lentelė             

CMS duomenys

2021 m.

2022 m.

2023 m.

Iš viso

2023 m.

Panevėžyje užregistruotų vaikų skaičius, kurie gimė Lietuvoje

639

583

578

 

700

Panevėžyje užregistruotų vaikų skaičius, kurie gimė užsienio valstybėje

159

154

122

Lietuvoje mirusių panevėžiečių skaičius

1475

1275

1228

 

1260

Užsienio valstybėje mirusių panevėžiečių skaičius

31

38

32

 

Gimimai. CMS duomenimis, Panevėžio mieste 2023 m. gimė 700 kūdikių. Tai yra 37 kūdikiais mažiau nei praeitais metais. 2022 metais užregistruoti 737 gimę kūdikiai.

Mirtys. CMS duomenimis, Panevėžio mieste 2023 m. užregistruoti 1260 mirties faktai; 2022 m. – 1313, t. y. 53 mirtimis daugiau.

Santuokos. 2023 m. mieste įregistruotos 453 santuokos (2022 m. – 519), iš kurių 49 – bažnytinės (2022 m. – 74), 42 – sudarytos užsienyje (2022 m. – 64), 28 santuokos įregistruotos su užsienio šalių piliečiais.

Socialinių įgūdžių stoka. Didėja valstybės dėmesys šeimai ir vaikų socialinei gerovei užtikrinti. Socialinės rizikos veiksnius patiriančiose šeimose stokojama socialinių įgūdžių auklėjant vaikus, o vaikai, augę tokiose šeimose, dažnai atkartoja tėvų gyvenimo / elgsenos modelį, neturėdami tinkamo šeimos modelio pavyzdžio. Su tokia pačia problema susiduria ir daugelis vaikų, netekusių tėvų globos ir praradusių galimybę gyventi šeimoje. Matomas poreikis didinti individualizuotų ir kompleksinių socialinių paslaugų šeimoms teikimą ugdant tėvystės, socialinius įgūdžius. Panevėžio socialinių paslaugų centras 2023 m. gavo 289 prašymus taikyti atvejo vadybą, tuo tarpu atvejo vadybos procesas per tą patį laikotarpį užbaigtas 175 šeimoms. Manytina, kad šeimų skaičiaus padidėjimui įtakos turi atsiradęs didesnis poreikis asmenims, šeimoms gauti kompleksines paslaugas, taip pat 2023 m. liepos 1 d. įsigaliojusi nauja prevencinė priemonė – apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis.

 

2 pav.

Pastebima tendencija, kad šeimų, patiriančių socialinės rizikos veiksnius, didėja.

Tačiau nepilnamečių vaikų, augančių šeimose, patiriančiose socialinę riziką, 2023 m. vidutiniškai per mėnesį buvo 398 (žr. 3 pav.), palyginus su 2022 metais – vidutiniškai 10 vaikų mažiau.

3 pav.

 

Migracija. 2023 m. atvykstančiųjų į Panevėžio miestą gyventojų skaičius mažėjo (žr. 4 lentelę).


Panevėžio miesto gyventojų migracija

4 lentelė

Metai

Išvykusieji ir

emigrantai

Atvykusieji ir

imigrantai

Neto migracija

2021 m.

655

588

-67

2022 m.

469

2 499

+256

2023 m.

2504

2391

-113

 

2023 m. Lietuvos statistikos departamento duomenys

 

Nedarbas. Gyventojų užimtumas. Nedarbas siejamas su asmens ir jo šeimos nesugebėjimu apsirūpinti būtiniausiomis (maistu, drabužiais ir t. t.) ir kitomis prekėmis, sumokėti už būstą, komunalines paslaugas, vaikų ir (ar) savo mokslą, pramogas. Finansinis nepajėgumas siejasi su negalėjimu sumokėti už gydymo paslaugas, sveikatos draudimo nebuvimu, negalėjimu apsidrausti nuo nelaimių.  2023 metais buvo įgyvendinta Panevėžio miesto užimtumo didinimo programa. Joje dalyvavo 248 bedarbiai Panevėžio miesto gyventojai. Į priemones buvo nukreipta 140 dalyvių, iš kurių 126 dirbo laikinuosius darbus. Po dalyvavimo priemonėje 34 asmenys įsidarbino. Likusiems 108-iems dalyviams buvo teikiamos paslaugos, padedančios spręsti asmens problemas, trukdančias jam įsidarbinti ir tvariai dirbti. Vienas iš gavusių paslaugas dalyvių įsidarbino, o su likusiais darbas bus tęsiamas įgyvendinant Panevėžio miesto užimtumo didinimo 2024-2026 m. programą.

Organizacijų, gyventojų apklausa. Rengiant Socialinių paslaugų plano projektą 2024 m. kovo 13 d. 11.00 val. suorganizuotas pasitarimas su socialiniais partneriais: VšĮ „Vilties žiedas“, VšĮ „Senjor Group“, VšĮ Integruotų sveikatos paslaugų centru, VšĮ „Debesų kiemas“, Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyriumi ir nevyriausybinėmis organizacijomis. Diskusijos metu gauti pasiūlymai / rekomendacijos dėl socialinių paslaugų plėtros, socialinių paslaugų kokybės ir naujų socialinių paslaugų poreikio savivaldybėje pateikti 5 lentelėje.

5 lentelė

Paslaugų poreikis

Pasiūlymai, rekomendacijos

1. Informavimo dėl socialinių paslaugų prieinamumo

1.        Būtina kuo daugiau viešinti, skleisti informaciją apie Panevėžio mieste teikiamas socialines paslaugas:

1.1. įvairioms klientų grupėms;

1.2. įvairiais informacijos kanalais: internetu, miesto žiniasklaidoje (tiek įprastoje, tiek interneto);

1.3. konsultuojant specialistams – sveikatos priežiūros įstaigose, paslaugų teikimo vietose, bendruomenės / organizacijų susitikimuose platinant lankstinukus, skelbiant informaciją reklaminiuose stenduose, ją platinant akcijų, mugių metu ir t. t.

2. Skatinti institucijų bendradarbiavimą dėl naujai atsiradusių socialinių paslaugų viešinimo:

2.1. pasidalyti gerąja patirtimi;

2.2. organizuoti institucijų bendrus susitikimus ar mokymus.   

3. Sudaryti viešinimo planą 2024 metams.

4. Atlikti išsamią studiją dėl socialinių paslaugų analizės mieste.

2. Socialinių paslaugų kokybė

 

 

 

 

1. Neįgaliųjų organizacijų (judėjimo negalia) atstovų teigimu, transporto organizavimo paslaugai trūksta kokybės:

1.1. neįgaliajam neužtikrinta palydėjimo paslauga nuo transporto priemonės iki tikslo objekto ir atgal, neatliepiami neįgaliųjų poreikiai švenčių, savaitgalių dienomis, po darbo valandų;

1.2. automobiliai paslaugai teikti neturi keltuvų, liftų, kurie padėtų vairuotojui lengviau atlikti darbą teikiant paslaugą.

3. Socialinių paslaugų plėtra

1. Organizacijų atstovų teigimu, trūksta užimtumo paslaugų asmenims su autizmo spektro sutrikimais, turintiems Aspergerio sindromą, ypač kai šie asmenys tampa pilnamečiais:

1.1. dienos centro sukūrimas autizmo spektro sutrikimą turintiems asmenims (šiuo metu poreikis būtų iki 5 asmenų);

1.2. Jaunuolių dienos centras teigia, kad autizmo spektro sutrikimą turintiems asmenims nėra galimybės dalyvauti socialinių dirbtuvių projekte, kadangi projekto veikla orientuota į psichikos ir intelekto negalią turinčius asmenis;

1.3. Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyrius pateikė informaciją, kad 2024 m. planuoja pradėti teikti akredituotą intensyvią krizių įveikimo pagalbą Panevėžio miesto gyventojams krizių centre, kur klientų priežiūra, paslaugos būtų užtikrinamos visą parą.                        

 

4.3. Kiti rodikliai:

Socialines paslaugas reglamentuojantys teisės aktai. Pasikeitus valstybės teisės aktams ir įgyvendinant socialinių paslaugų pertvarką buvo keisti Savivaldybės teisės aktai, užtikrintas nepertraukiamas socialinių paslaugų organizavimas, teikimas ir jų plėtra. Siekiant sumažinti socialinių paslaugų teikimą institucijose yra didinamas socialinių paslaugų prieinamumas bendruomenėje ir (ar) asmens namuose.

Panevėžio socialinių paslaugų centro Globos centras (toliau – Globos centras). 2023 m. suteikė daugiau paslaugų globėjams (rūpintojams ir vaikams):

2023 m. suteikta 8061 paslauga globėjui ir globotiniui ir 837 kartus teikta psichologinė pagalba šeimai, globotiniui teikta – 993 kartus (suteikta 2332 paslaugomis daugiau nei 2022 m., psichologinės pagalbos suteikta 156 paslaugomis daugiau nei 2022 m.).

Vaikų, paimtų iš biologinių tėvų šeimų, atvejų mastas Lietuvoje: Kauno miestas – 86 atvejai (1,56 atvejo 1000 vaikų); Vilniaus miestas – 66 (0,53 atvejo 1000 vaikų), Klaipėdos miestas – 64(2,01 atvejo 1000 vaikų), Vilniaus rajonas – 57(4,11 atvejo 1000 vaikų); Panevėžio miestas – 46 (3,30 atvejo 1000 vaikų); Kauno rajonas – 38 (1,76 atvejo 1000 vaikų); Šiaulių miestas – 33 (1,71 atvejo 1000 vaikų), Alytus – 29 (3,89 atvejo 1000 vaikų), Marijampolė – 25 (2,59 atvejo 1000 vaikų), Tauragė – 20 (3,01 atvejo 1000 vaikų). Taigi iš pateiktos statistikos matyti, kad Panevėžio miesto vaikų paimtų iš šeimos atvejų skaičius 1000 vaikų yra gana aukštas.

Vaikus apgyvendinus Globos centro budinčių globotojų šeimose 2023 m. išryškėjo apgyvendintų vaikų (4 atvejai) dideli sveikatos sutrikimai, nors e. sveikatos duomenų sistemoje šios sveikatos problemos nebuvo užfiksuotos. Galima daryti prielaidą, kad vaikams, kol jie augo biologinėse šeimose, nebuvo skirta pakankamai dėmesio jų sveikatos priežiūrai arba biologiniai tėvai gauna per mažai pagalbos iš įvairių institucijų. Laiku teikiant pagalbą šeimoms Panevėžio mieste reikėtų aktyvinti prevencines socialines paslaugas, kad kol nėra taikoma atvejo vadyba, kad šeima / vaikai gautų visą reikiamą ir tinkamą pagalbą. Aktyvus prevencinių socialinių paslaugų ir kokybiškas socialinės priežiūros paslaugų teikimas yra vienas iš būdų išvengti galimo vaikų paėmimo iš nesaugios aplinkos / šeimos, sumažinant atvejų skaičių Panevėžio mieste.

Globos centras vykdo budinčių globotojų, globėjų (rūpintojų), įtėvių, šeimynos dalyvių pasirengimo globoti (rūpinti), prižiūrėti, auginti, įvaikinti vaikus ir bendruomeninių vaikų globos namų darbuotojų pasirengimo dirbti šiose įstaigose mokymus pagal GIMK programą.
2021–2023 m. globėjų skaičius, palyginti su ankstesniais metais, padidėjo, atsirado po 7 asmenis, norinčius vaikus įsivaikinti. 2023 m. buvo organizuotos 3 įvadinių mokymų grupės, kuriose mokėsi 23 būsimi globėjai. Per 2023 m. parašytos 9 rekomendacijos dėl svečiavimosi (galioja 2 metus), parengta 18 teigiamų išvadų, pakartotinio vertinimo teigiamų išvadų – 7, 1 – neigiama. Buvo pravesti tęstiniai mokymai Panevėžio socialinių paslaugų centro Bendruomenių vaikų globos namų (toliau – BVGN) darbuotojams. Juos baigė 7 BVGN darbuotojai. Kiekvieną mėnesį budintiems globotojams ir globėjams vedamos savipagalbos grupės, kurių metu globėjai patys dalijasi savo patirtimis, rūpesčiais, bando rasti jiems aktualių problemų sprendimo būdus.

Globos centras siekia gerinti pagalbos globėjams (rūpintojams), budintiems globotojams, įtėviams ir šeimynų dalyviams ar besirengiantiems jais tapti teikiamų paslaugų kokybę pagal EQUASS sistemą. Padeda atitikti Globos centro paslaugų gavėjų, socialinių partnerių, finansuotojų ir steigėjo lūkesčius ir poreikius, nuolat tobulinti kokybės vadybos sistemą, atitinkančią EQUASS kokybės principus. Taip pat Centras kartu su partneriais vykdo projektą „Paslaugų, skatinančių ir efektyviai palaikančių globą šeimos aplinkoje, vystymas“ Nr. 07-016-P-0001 (toliau – Projektas). Sukurta darbo grupė parengti Asmenų (šeimų), galinčių prižiūrėti, globoti (rūpintis), tėvų globos netekusį ar iš nesaugios aplinkos paimtą vaiką (-us) pritraukimo ir paieškos planą programą) Panevėžio mieste (projekto įgyvendinimo laikotarpis 2023-07-01–2029-07-31).

Vaikai, likę be tėvų globos. 2023 m. Panevėžio mieste iš viso buvo globojami 187 vaikai, iš jų 140 vaikų globojami šeimose (2022 m. – 151 vaikas, iš jų 108 – šeimose). Panevėžio socialinių paslaugų centras teikia trumpalaikes ir ilgalaikes socialinės globos paslaugas vaikams nuo gimimo iki kol sulauks pilnametystės BVGN. Gali būti sudaryta galimybė gyventi BVGN iki kol vaikai baigs bendrojo lavinimo, profesinio ugdymo ar specialiųjų poreikių užtikrinimą garantuojančias programas.

2023 m. BVGN gyveno 41 vaikas, iš jų 28 mergaitės ir 13 berniukų. 2022 m. gyveno 40 vaikų, likusių be tėvų globos. 2023 m. naujai apgyvendinti 23 vaikai, likę be tėvų globos. 15 vaikų iš biologinių tėvų, 6 vaikai iš globėjų (artimųjų, giminaičių) šeimos.

2023 m. socialinės globos paslaugos vaikams, likusiems be tėvų globos, buvo teikiamos Panevėžio socialinių paslaugų centro 6 bendruomeniniuose vaikų globos namuose, 1 šeimai – vaiko laikinoji priežiūra socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje. Kitoms 3 šeimoms, kurių vaikams buvo nustatyta laikinoji priežiūra, atitinkamos paslaugos buvo suteiktos (nupirktos) VšĮ Motinos Teresės šeimų namuose Šiauliuose. Be tėvų globos likusiems vaikams paslaugos teikiamos skirtinguose Panevėžio miesto mikrorajonuose. Sudaryta galimybė vaikus su negalia, laikinai likusius be tėvų globos, laikinai apgyvendinti bendruomeninius globos namus atitinkančioje aplinkoje, galinčioje suteikti specializuotas paslaugas – Specialiojoje mokykloje-daugiafunkciame centre (2 vietos). 

2023 m. Panevėžio mieste buvo globojami 187 vaikai, iš jų 140 – globėjų šeimose. 2023 m. Globos centre buvo paruošti 23 nauji globėjai (rūpintojai), 7 būsimi įtėviai, sudarytos 9 sutartys su budinčiais globotojais (2022 m. budinčių globotojų skaičius – 6, 2023 m. budinčių globotojų skaičius – 7). 2023 m. pas budinčius globotojus buvo apgyvendinta 17 vaikų, vienu vaiku mažiau nei 2022 m. Iš šių vaikų 9 vaikai grįžo gyventi į biologines šeimas, kitiems 8 vaikams buvo surastos globėjų (rūpintojų) šeimos. 2023 m. nė vienas mažylis iki 3 metų nebuvo apgyvendinamas globos įstaigoje.          

Socialinių paslaugų teikimas. Pradėtos teikti naujos socialinės paslaugos: potencialių socialinių paslaugų gavėjų paieška, darbas su bendruomene, socialinė priežiūra šeimoms.

Palydėjimo paslauga jaunuoliams. Vaikams, kurie pilnametystės sulaukė gyvendami socialinės globos įstaigoje, nuo 2022 metų pradėta teikti palydėjimo paslauga jaunuoliams. Ši akredituota socialinės priežiūros paslauga paliekantiems globos sistemą teikiama tiek Panevėžio socialinių paslaugų centre, tiek nevyriausybinio sektoriaus – VšĮ „Septynios akimirkos“. 2023 m. ši paslauga suteikta 14 jaunuolių (2022 m. buvo suteikta 4 jaunuoliams).

Padidėjo paslaugų prieinamumas gyventojams, dėl vykdomos socialinių paslaugų akreditacijos. Itin išaugo paslaugų į namus gavėjų skaičius: 2023 m. buvo 635 paslaugų gavėjai, (2022 m. – 475). Pagalbos į namus paslaugas teikia nevyriausybinės organizacijos ir Panevėžio socialinių paslaugų centras. Statistiniai duomenys apie paslaugų gavėjų pasiskirstymą
2021–2023 m. pateikti 4 pav.                                                                        

4 pav.

Pagalbos į namus paslaugų gavėjų skaičius 2021–2023 metais

Apgyvendinimo Nakvynės namuose paslaugos suteiktos 65 asmenims (2022 m. – 77), laikino apnakvindinimo paslaugos – 138 asmenims (2022 m. – 116), pradėtos teikti intensyvios krizių įveikimo pagalbos institucijoje paslaugos, jas gavo 9 asmenys.

Ilgalaikės ir trumpalaikės socialinės globos paslaugų gavėjų skaičius 2023 m. – 416 (2022 m. – 259). Dėl senstančios visuomenės stebimas institucinės ilgalaikės (trumpalaikės) socialinės globos didesnis poreikis.

Užtikrinamas asmeninės pagalbos teikimo organizavimas. Paslaugas teikė VšĮ Šv. Juozapo globos namai. Asmeninės pagalbos paslaugų poreikis augo. Suteiktos paslaugos 32 asmenims su negalia (2022 m. šiomis paslaugomis pasinaudojo 27 asmenys su negalia).

Dienos socialinės globos asmens namuose paslaugų gavėjams teikiama daugiau paslaugų (užtikrinama paslaugos sudėtis pritaikant ją pagal asmens poreikį ir savarankiškumo lygį), todėl didėja šios paslaugos gavėjų skaičius. Dienos socialinės globos paslaugos asmens namuose 2023 m. buvo teiktos 103 asmenims (2022 m. gavo 74 asmenys).

Dienos socialinės globos (institucijoje) paslaugas autizmo spektro sutrikimų turintiems vaikams teikia A. Bandzos socialinių paslaugų namai. Šios paslaugos teiktos 20 vaikų (2022 m. 21 vaikui). Jaunuolių dienos centre institucinė dienos socialinė globa suteikta 70 jaunuolių, Panevėžio socialinių paslaugų centre – 23, Panevėžio specialiojoje mokykloje-daugiafunkciame centre – 24 asmenims.

Užtikrinant Būsto pritaikymo asmeniui su negalia poreikio nustatymo, būsto pritaikymo ir finansavimo tvarkos aprašo įgyvendinimą 2023 m. 32 asmenims pritaikyti būstai (2022 m. – 28).

Pradėtos teikti socialinės reabilitacijos bendruomenėje paslaugos. Socialinės reabilitacijos bendruomenėje paslaugų teikimui akredituotos 13 įstaigų. Šias paslaugas gavo 639 asmenys.

Užtikrinimas vaikų dienos priežiūros paslaugos teikimas. 2023 m. vaikų dienos centro paslaugos suteiktos 273 vaikams. Akredituotas socialinės priežiūros paslaugas vaikams teikė 6 vaikų dienos centrai: labdaros ir paramos fondas „Vilties arka“ (2 vaikų dienos centrai), VšĮ „Debesų kiemas“, Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyriui, VšĮ Panevėžio vaikų dienos užimtumo centrui ir Panevėžio socialinių paslaugų centrui. Taip pat vaikų dienos priežiūros paslaugos buvo perkamos ir iš Panevėžio rajone veikiančių vaikų dienos centrų.

Tris naujas paslaugas pradėjo teikti Panevėžio socialinių paslaugų centras: potencialių socialinių paslaugų gavėjų paieška, darbas su bendruomene ir socialinė priežiūra šeimoms.

Vargingiausiai gyvenantiems miestiečiams teikiamos maitinimo paslaugos dviejose labdaringose valgyklėlėse – tai labdaros valgykla „Betliejus“, įsikūrusi Katedros g. (VšĮ Šv. Juozapo globos namai), ir labdaros valgyklėlė, įsikūrusi Rožių g. (Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyrius).

Plečiasi vaikų socialinės priežiūros paslaugas vaikų dienos centruose, suteikta akreditacija 7 vaikų dienos centrams. Nors 2023 metais vienas vaikų dienos centras baigė veiklą, tačiau atsirado naujų vaikų dienos centrų.

Atviras darbas su jaunimu daugiausia vyksta centrinėje miesto dalyje – Panevėžio atviras jaunimo centras (toliau – PAJC) veikia Ramygalos g. 18, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos atvira jaunimo erdvė veikia Respublikos g. 14. Atvirasis darbas su jaunimu vyksta taip pat ir atviroje jaunimo erdvėje „Septynios akimirkos“ – Vienybės a. 38. PAJC ir atvirųjų jaunimo erdvių paslaugos jaunimui: saugaus laisvalaikio organizavimas, bendrųjų kompetencijų ugdymas, socialinių įgūdžių ugdymas, savipagalbos grupės jaunimui, stalo žaidimai, filmų vakarai, jaunuoliai turi galimybę taip pat ir savanoriauti šiose įstaigose. Tuo tarpu Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos atviroje jaunimo erdvėje jaunimui vyksta edukacinės programos, mokslų, studijų ir karjeros, projektų rašymu, knygų rekomendacijų, menų ir parodų temomis konsultavimas. 

Darbas su jaunimu gatvėje 2023 m. buvo vykdomas Parko gatvės ir Rožyno mikrorajono teritorijose. 2024 m. darbas su jaunimu gatvėje vyks Parko gatvėje ir Kniaudiškių mikrorajone. Darbo su jaunimu gatvėje tikslas – kurti santykius su jaunuoliais jų susibūrimo vietose. Vykdomos aktyvios jaunimo grupinės veiklos, kurių metu yra taikomas aktyvaus patyrimo metodas. Jauni žmonės prasmingai praleidžia laiką, stiprindami socialines, komunikavimo kompetencijas, fizinius įgūdžius. Jaunas žmogus yra įtraukiamas ir integruojamas į Panevėžio atviro jaunimo centro veiklą ar kitas organizacijas, patenkinant asmens poreikį, ir skatinant jo užimtumą.

Socialinių paslaugų prieinamumo didinimas. Atsižvelgiant į gyventojų poreikius ir siekiant didinti paslaugų prieinamumą bendruomenėje 2023 m. prailgintas transporto organizavimo paslaugos teikimo laikas Panevėžio socialinių paslaugų centre. Gyventojai minėta paslauga gali pasinaudoti 7 dienas per savaitę, 15 val. per dieną. Panevėžio socialinių paslaugų centrui buvo skirtas papildomas finansavimas transporto organizavimo paslaugų plėtrai.

Socialinių paslaugų kontrolė ir priežiūra. 2023 m. vykdyta bendrųjų ir socialinės priežiūros paslaugų kontrolė. Patikrinti 22 socialinių paslaugų teikėjai ir įvertintos 27 socialinės paslaugos.

Asmenų, paleidžiamų iš įkalinimo įstaigų socialinė integracija. Vykdoma iš pataisos įstaigų paleidžiamų asmenų socialinė integracija. 2023 m. buvo gauti 94 pranešimai (2022 m. – 111) apie asmens paleidimą iš pataisos įstaigos.

Atvejo vadyba. 2023 m. šeimoms, patiriančioms rizikos veiksnius, atvejo vadybos procesas taikytas 221 šeimai (2022 m. – 208).

Globėjai. 2023 m. buvo paruošti 23 nauji globėjai (rūpintojai), 7 būsimi įtėviai, sudarytos 9 sutartys su budinčiais globotojais (2022 m. budinčių globotojų skaičius – 6, 2023 m. budinčių globotojų skaičius – 7). 2023 m. pas budinčius globotojus buvo apgyvendinta 17 vaikų, vienu vaiku mažiau nei 2022 m.

Vaiko laikinoji priežiūra. 2023 m. organizuota vaiko laikinoji priežiūra vaiko tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą prašymu – 19 atvejų (2022 m. – 34).

Asmens veiklos ir gebėjimo dalyvauti kasdieninėje veikloje vertinimas. Asmeniui nustatant neįgalumą yra atliekamas asmens veiklos ir gebėjimo dalyvauti kasdieninėje veikloje vertinimas.  2023 m. atlikti 967 asmenų vertinimai (2022 m. – 859).

Teismai, išvadų teikimas. Dalyvauta dėl asmenų pripažinimo neveiksniais tam tikrose srityse, dėl globos nustatymo neveiksniam asmeniui ir globėjo paskyrimo 200 teismo posėdžių, teismui pateikta 171 išvada.

Projektai. Siekiant plėtoti socialines paslaugas 2023 m. Savivaldybė įgyvendino projektus:

- Kartu su partneriu Panevėžio socialinių paslaugų centru baigtas įgyvendinti projektas „Vaikų gerovės ir saugumo didinimas, paslaugų šeimai, globėjams (rūpintojams) kokybės didinimas bei prieinamumo plėtra“.

- Kartu su partneriu VšĮ Panevėžio miesto poliklinika baigtas įgyvendinti projektas „Priemonių, gerinančių ambulatorinių sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą tuberkulioze sergantiems asmenims, įgyvendinimas Panevėžio mieste“.

- Kartu su partneriu Šv. Juozapo globos namai baigtas įgyvendinti kompleksinių paslaugų šeimai projektas „Panevėžio bendruomeniniai šeimos namai“.

- Kartu su partneriu Panevėžio socialinių paslaugų centru baigtas įgyvendinti projektas „Parama maisto produktais ir higienos prekėmis II“.

2023 m. pradėti įgyvendinti / vykdyti projektai:

- „Paramos suteikimas labiausiai skurstantiems šalies gyventojams“ (vyko rengimosi dalyvauti projekte etapas, buvo teikiama paraiška, rengimai kiti dokumentai).

- „Paslaugų, reikalingų institucinės globos pertvarkai įgyvendinti, infrastruktūros modernizavimas ir plėtra“. Projektas susijęs su apsaugoto būsto ir grupinio gyvenimo namų proto ir (ar) psichikos negalia turintiems asmenims paslaugų plėtra (vyko rengimosi dalyvauti projekte etapas, buvo teikiama paraiška, rengimai kiti dokumentai).

- „Perėjimas nuo institucinės globos prie bendruomeninių paslaugų Sostinės regione, Vidurio ir vakarų Lietuvos regione“, projektas susijęs su Socialinių įgūdžių ugdymo, palaikymo ir (ar) atkūrimo (socialinės dirbtuvės) proto ir (ar) psichikos negalia turintiems asmenims paslaugų plėtra, (vyko rengimosi dalyvauti projekte etapas, buvo teikiama paraiška, rengimai kiti dokumentai, vyko konkursas dėl partnerio atrinkimo I ir II etapuose, atrinktas konkurso laimėtojas – Jaunuolių dienos centras).

- „Perėjimas nuo institucinės globos prie bendruomeninių paslaugų Sostinės regione, Vidurio ir vakarų Lietuvos regione“, projektas susijęs su Atvejo vadybos paslaugų teikimu intelekto ir (ar) psichikos negalią turintiems asmenims (vyko rengimosi dalyvauti projekte etapas, buvo teikiama paraiška, rengimai kiti dokumentai).

- „Paslaugų, skatinančių ir efektyviai palaikančių globą šeimos aplinkoje, vystymas“ (pradėtas įgyvendinti projektas kartu su partneriu Panevėžio socialinių paslaugų centro Globos centru).

- „Kompleksinės paslaugos“ (KOPA) projektas susijęs su kompleksinių paslaugų teikimu, (vyko rengimosi dalyvauti projekte etapas, buvo teikiama paraiška, rengimas kiti dokumentai, vyko konkursas dėl partnerio atrinkimo, atrinktas konkurso laimėtojas – VšĮ Šv. Juozapo globos namai, pradėtas įgyvendinti, pasirašyta sutartis).

Socialinė parama.  Sunkiausiai gyvenantiems miestiečiams, nepasiturinčioms mažas pajamas gaunančioms Panevėžio miesto šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims iš Savivaldybės biudžeto lėšų buvo toliau mokama socialinė pašalpa, kompensuojamos šildymo, karšto ir geriamojo vandens išlaidos, teikiama parama apmokant kredito daugiabučiam namui modernizuoti įmokas ir palūkanas, skiriama socialinė parama ligos, nelaimės ar gaisro atvejais.  Siekiant ir toliau teikti miesto gyventojams materialinę paramą ligos, nelaimės ar gaisro atveju toliau teikiama socialinė parama: vienkartinės, tikslinės ir sąlyginės pašalpos. 2023 m. tokias pašalpas gavo 1308 gyventojai, 2022 m. tokia parama suteikta 4 067 šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims. Socialinių išmokų teikiama informacija už 2023 m. pateikiama 6 lentelėje.    

 


6  lentelė

Eil. Nr.

Išmokos pavadinimas

Gavėjų skaičius

2021 m.

Gavėjų skaičius

2022 m.

Gavėjų skaičius

2023 m.

1.

Socialinė pašalpa

4359

4442

4168

2.

Šildymo, karšto ir geriamojo vandens išlaidų kompensacija

6732

10944

19274

3.

Parama apmokant kredito daugiabučiam namui modernizuoti įmokas ir palūkanas

1124

1452

1652

4.

Finansinė parama miesto gyventojams ligos, nelaimės ar gaisro atveju (vienkartinės, tikslinės, periodinės ir sąlyginės pašalpos)

4030

5262

2088

 

Socialinė pašalpa 2023 m. buvo skirta 2739 šeimoms ir vienam gyvenančiam asmeniui. Šios paramos gavėjų skaičius beveik nepasikeitė, nes 2022 m. buvo skirta 2878 šeimai ir vienam gyvenančiam asmeniui. Šildymo, karšto ir geriamojo vandens išlaidų kompensacijas 2023 m. gavo  14 017 šeimų ir vienų gyvenančių asmenų (2022 m. – 8 523). Parama apmokant kredito daugiabučiam namui modernizuoti įmokas ir palūkanas suteikta 340 butų savininkams (2022 m. – 439). Panevėžio miesto gyventojams toliau buvo mokamos periodinės pašalpos. Tokią paramą 2023 m. gavo 1 023 asmenys. Pastebima, kad 2023 m. socialinės paramos pašalpas gavusių asmenų skaičius mažėjo, tačiau žymiai padidėjo šalto, karšto ir geriamojo vandens išlaidų kompensacijas gavusių asmenų skaičius.

Iš valstybės biudžeto lėšų toliau buvo mokamos išmokos vaikus auginančioms šeimoms, tikslinės kompensacijos ir teikiama parama mokiniams. Iš valstybės biudžeto lėšų vaikus auginančioms Panevėžio miesto šeimoms buvo toliau mokamos išmokos vaikui ir teikiama parama mokiniams – nemokamas maitinimas ir mokinio reikmenys (žr. 7 lentelę).                                                                                                     

7 lentelė

 

Eil. Nr.

Išmokos pavadinimas

Gavėjų skaičius

2021 m.

Lėšos (tūkst. Eur)

2021 m.

Gavėjų skaičius

2022 m.

Lėšos (tūkst. Eur)

2022 m. 

gavėjų skaičius 2023 m.

Lėšos (tūkst. Eur)

2023 m.

1.

Išmokos vaikams, globos išmokos ir kt.

15157

14512,6 

15436

16291,3

15296

18295,7

2.

Parama mokinio reikmenims

1416 

113,3 

1650

152,0

1557

152,6

3.

Nemokamas maitinimas

4356 

1092,2

5474

1184,8

5339

1418,0

4.

Tikslinės kompensacijos

3495

5655,8

3518

6242,4

3770

7112,4

 

Toliau skatinant vaikų globą šeimose 2023 metais buvo mokami Savivaldybės biudžeto lėšomis finansuojami pagalbos pinigai. Juos praėjusiais metais gavo 148 globėjai (2022 m. gavo 141 globėjas).

 

5. Esamos socialinių paslaugų infrastruktūros savivaldybėje analizė.

8 lentelėje pateikiama esamos socialinių paslaugų infrastruktūros Panevėžio miesto savivaldybėje analizė.

8 lentelė

 

Socialinių paslaugų įstaigos tipas pagal žmonių socialines grupes

Socialinių paslaugų įstaigos pavadinimas

Pavaldumas

Vietų (gavėjų) skaičius

iš viso

Iš jų finansuojamų Savivaldybės

Socialinės globos namai (asmenys su negalia,

senyvo amžiaus asmenys)

 

VšĮ Šv. Juozapo globos namai

Viešoji įstaiga

90

14

Jotainių socialinės globos namai

 

60

16

Algimanto Bandzos socialinių paslaugų namai

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija

50

11

Panevėžio socialinių paslaugų centras

Savivaldybė

7

2

Bendruomeniniai vaikų globos namai (vaikai, likę be tėvų globos)

Panevėžio socialinių paslaugų centras

Savivaldybė

29

29

Šeimynos, socialinės globos namai (vaikai, likę be tėvų globos,

vaikams su negalia)

Šeimyna „Šatrijos namas“

Juridinis asmuo

6

6

Vlado Gumuliausko šeimyna „Vaiko šviesa“

Juridinis asmuo

1

1

Socialinės globos centras „Vija“

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija

1

1

Ventos socialinės globos namai

Savivaldybė

2

2

Kompleksinių paslaugų namai „Alka

Savivaldybė

1

1

Panevėžio specialioji mokykla-daugiafunkcis centras

Savivaldybė

2

2

Bendruomeniniai vaikų namai, socialinės globos namai (vaikai, likę be tėvų globos, vaikai su negalia)

Algimanto Bandzos socialinių paslaugų namai

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija

8

8

Globos centras

(vaikai, likę be tėvų globos, šeimos, globėjai)

Panevėžio socialinių paslaugų centras (budintys globotojai)

Savivaldybė

15115155

15

Laikino gyvenimo namai

(moterys ir vaikai)

Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyriaus Moterų krizių centras

Nevyriausybinė organizacija

44

Bendras dalinis finansavimas

(Socialinės rizikos suaugę asmenys, socialinės rizikos šeimos, asmenys su negalia)

Panevėžio socialinis paslaugų centras (Nakvynės namai)

Savivaldybė

60

60

Dienos socialinės globos centrai (asmenys su negalia, senyvo amžiaus asmenys)

Jaunuolių dienos centras

Savivaldybė

70

33

Panevėžio socialinis paslaugų centras

Savivaldybė

15

3

Panevėžio specialioji mokykla-daugiafunkcis centras

Savivaldybė

26

-

A. Bandzos socialinių paslaugų namai

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija

20

4

VšĮ „Vilties sodas“

Viešoji įstaiga

4

3

UAB „Senjorija“

Uždaroji akcinė bendroji

1

-

Dienos socialinės globos asmens namuose (asmenims su negalia)

VšĮ Šv. Juozapo globos namai

Viešoji įstaiga

15

-

VšĮ Integruotų sveikatos paslaugų centras

Viešoji įstaiga

24

-

Panevėžio socialinių paslaugų centras

Savivaldybė

11

-

MB „Šalia tavęs“

Mažoji bendrija

18

-

 

VšĮ „Vilties žiedas“

Viešoji įstaiga

17

-

VšĮ Nacionalinis socialinės integracijos institutas

Viešoji įstaiga

6

-

VšĮ „Senior group Lietuva“

Viešoji įstaiga

8

-

VšĮ Mūsų senjorai

Viešoji įstaiga

4

-

Apsaugotas būstas

(jaunuoliai, šeimos, patiriančios socialinės rizikos veiksnius)

Panevėžio socialinių paslaugų centras

Savivaldybė

2

2

Palydėjimo paslauga jaunuoliams

(jaunuoliai)

Panevėžio socialinių paslaugų centras

Savivaldybė

14

14

VšĮ „Septynios akimirkos“

Savivaldybė

1

1

Socialinės priežiūros centrai

(visos asmenų grupės)

Panevėžio socialinių paslaugų centro Vaikų dienos centras

Savivaldybė

45

45

Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyriaus Vaikų dienos centras

Nevyriausybinė organizacija

30

30 dalinis finansavimas

Labdaros ir paramos fondo „Vilties arka“ Vaikų dienos centras

Nevyriausybinė organizacija

60

60 dalinis finansavimas

Viešoji įstaiga „Panevėžio vaikų dienos centras“

Nevyriausybinė organizacija

25

25 dalinis finansavimas

VšĮ „Debesų kiemas“

Nevyriausybinė organizacija

45

45 dalinis finansavimas

Socialinių paslaugų centro Šeimos gerovės skyrius

Savivaldybė

226 šeimų

226 šeimų

Socialinių paslaugų centro Nakvynės namų skyriaus laikino apnakvindinimo paslauga

Savivaldybė

40

40

Socialinių paslaugų centro Nakvynės namų skyriaus laikino apgyvendinimo paslauga

Savivaldybė

20

20

Bendruomeninės įstaigos

(visos asmenų grupės)

Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Panevėžio viltis“

Nevyriausybinė organizacija

34

34

Neįgaliųjų žmonių centras

Nevyriausybinė organizacija

42

42

Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“

Nevyriausybinė organizacija

2416

-

Viešoji įstaiga „Dailusis ornamentas“

Nevyriausybinė organizacija

42

42

Panevėžio krašto žmonių su negalia sąjunga

Nevyriausybinė organizacija

84

84

Aukštaitijos regiono asociacija „Artritas“

Nevyriausybinė organizacija

44

44

Panevėžio diabeto draugija „Viltis“

Nevyriausybinė organizacija

-

Panevėžio miesto neįgaliųjų draugija

Nevyriausybinė organizacija

86

86

VšĮ „Pagalbos centras“ Panevėžio skyrius

Nevyriausybinė organizacija

30

30

Viešoji įstaiga LASS Šiaurės rytų centras

Nevyriausybinė organizacija

49

49

VšĮ Panevėžio kurčiųjų reabilitacijos centras

Nevyriausybinė organizacija

86

86

Viešoji įstaiga Neįgaliųjų integracijos centras

Nevyriausybinė organizacija

44

44

Panevėžio neįgaliųjų draugija „Ave, Vita“

Nevyriausybinė organizacija

35

35

Panevėžio vyskupijos Caritas

Nevyriausybinė organizacija

pagal poreikį

0

Panevėžio aklųjų ir silpnaregių vaikų globos bendrija „Žvilgsnis“

Nevyriausybinė organizacija

0

0

Panevėžio regiono sergančiųjų išsėtine skleroze asociacija

Nevyriausybinė organizacija

pagal poreikį

Neįgaliųjų žmonių centras

Nevyriausybinė organizacija

42

42

Tėvų su neįgaliais girdėti vaikais ir jų draugų bendrija „Adapta“

Nevyriausybinė organizacija

50

Maltos ordino pagalbos tarnybos Panevėžio skyrius

Nevyriausybinė organizacija

72

VšĮ Šv. Juozapo globos namų

„Betliejaus“ valgyklėlė

Viešoji įstaiga

Apie 130

Kitos socialinių paslaugų įstaigos,

(visos asmenų grupės)

Panevėžio socialinių paslaugų centro pagalbos į namus paslaugos

Savivaldybė

440

440

VšĮ Nacionalinis socialinės integracijos institutas

Viešoji įstaiga

231

231

VšĮ „Senior group Lietuva“

Viešoji įstaiga

184

184

AB „Victum“

Akcinė bendrovė

15

15

VšĮ „Šv. Juozapo globos namai“

Viešoji įstaiga

15

15

VšĮ „Nuoširdus rūpestis“

Viešoji įstaiga

38

38

VšĮ „Mūsų senjorai“

 

 

 

VšĮ „Krizių centras „Vilties žiedas“

Viešoji įstaiga

35

35

 

VšĮ „Septynios akimirkos“

Viešoji įstaiga

31

31

Prevencinės paslaugos (visos asmenų grupės)

 

 

Atvira jaunimo erdvė Septynios akimirkos

Viešoji įstaiga

377 (unikalūs lankytojai)

377 (unikalūs lankytojai)

Panevėžio atviras jaunimo centras

Savivaldybė

2806 (unikalūs lankytojai)

2806 (unikalūs lankytojai)  

Kompleksinės paslaugos šeimai

Viešoji įstaiga

672 (unikalūs lankytojai)

672 (unikalūs lankytojai)

 

Socialinių paslaugų infrastruktūros išsidėstymas ir socialinių paslaugų teikimo savivaldybėje pakankamumo lygis

Vienas iš socialinių paslaugų organizavimo principų yra prieinamumas, t. y. paslaugų valdymas, skyrimas ir teikimas taip, kad būtų užtikrintas šių paslaugų prieinamumas asmenims (šeimoms) kuo arčiau jų gyvenamosios vietos. Dauguma socialines paslaugas teikiančių institucijų yra sukoncentruotos miesto centrinėje, pietinėje, vakarinėje dalyse, retesnis tinklas – rytuose ir (ar) šiaurės rytuose. Sąlygiškai socialinių paslaugų infrastruktūros objektų išdėstymą galima laikyti tolygiu, įvertinus aplinkybę, kad Panevėžio miesto plotas per 50 km2, todėl patekti iš vieno miesto rajono į kitą nėra sudėtinga atstumo ir laiko atžvilgiu. Tačiau ši problema mieste iš dalies sprendžiama – socialinių paslaugų teikėjai socialinių paslaugų paketą orientuoja principu „kuo arčiau asmens (šeimos) gyvenamosios vietos“ atsižvelgiant į individualius interesus. Socialinių paslaugų įstaigų, teikiančių socialines paslaugas, išdėstymas pavaizduotas 2 paveikslėlyje. Interneto svetainėje šis žemėlapis pateikiamas interaktyviu būdu (nuoroda Paslaugos šeimai (arcgis.com).

 

5 pav.

                                                                                                                         

 

Mieste veikiantys vaikų dienos centrai išsidėstę tolygiai: miesto centre įkurdinti 2 (Panevėžio vyskupijos Caritas vaikų dienos centras ir VšĮ „Debesų kiemas“ (Vasario 16-osios g. 26, Panevėžys) vaikų dienos centrai. Šiaurinėje miesto dalyje 2 (Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyrius ir VšĮ „Debesų kiemas“ (Pušyno g. 19, Panevėžys). Šiaurės vakaruose – 1 vaikų dienos centras – LPF „Vilties arka“ (Staniūnų g. 72C-111, Panevėžys) ir Šiaurinėje miesto dalyje – vaikų dienos centras LPF „Vilties arka“ (Dariaus ir Girėno g. 6, Panevėžys).

Vienas iš Socialinių paslaugų plano siekių – socialinių paslaugų prieinamumo šeimoms didinimas ir plėtra, paslaugų asmenims (šeimoms), patiriantiems socialinės rizikos veiksnius, gerinimas.

Darbą su jaunimu atlieka jaunimo ir su jaunimu dirbančios organizacijos, vadovaudamosi darbo su jaunimu principais. Darbo su jaunimu tikslinė grupė yra jaunimas. Išskiriamos šios darbo su jaunimu formos: 1) atvirasis darbas su jaunimu; 2) darbas su jaunimu gatvėje; 3) mobilusis darbas su jaunimu; 4) jaunimo praktinių įgūdžių ugdymas; 5) jaunimo informavimas ir konsultavimas.

2021–2023 m. Panevėžio mieste akreditavosi 27 įstaigos (nuoroda: Informacija apie Panevėžio miesto savivaldybės teritorijoje veikiančias socialinių paslaugų įstaigas, teikiančias akredituotą socialinę priežiūrą, prieinama Savivaldybės interneto svetainėje panevezys.lt (Panevėžio miesto savivaldybė – VEIKLOS SRITYS » Socialinė sritis » Socialinės paslaugos).

Socialinių paslaugų teikimo savivaldybėje pakankamumo lygis. Panevėžyje teikiamų socialinių paslaugų infrastruktūros pakankamumą paslaugų rūšių požiūriu lemia tokios tendencijos: senyvo amžiaus asmenims paslaugas teikia įstaigos, kurios specializuojasi išskirtinai socialinės reabilitacijos neįgaliesiems srityje, vienydamos specifinių poreikių turinčius asmenis – iš jų net 11. 12 institucijų siūlo kitas be išvardytųjų paslaugas, tokias kaip: pavėžėjimo, asmens higienos ir priežiūros, integralios pagalbos asmens namuose, paramos maisto produktais ir kt. Asmenims, gaunantiems ir siekiantiems gauti socialines paslaugas, konkrečių socialinių paslaugų infrastruktūros atžvilgiu pakanka, prieinamumo prasme – miesto gyventojai gali pasirinkti paslaugų teikėją, atsižvelgdami ne tik į geografinį kriterijų, bet ir į finansines galimybes.

Pagrindinės socialines paslaugas teikiančios institucijos: Panevėžio socialinių paslaugų centras, Algimanto Bandzos socialinių paslaugų namai, Jaunuolių dienos centras, Šv. Juozapo globos namai, Panevėžio specialioji mokykla-daugiafunkcis centras.

2023 m. Panevėžio mieste teikiamų socialinių paslaugų paketas atitinka Socialinių paslaugų kataloge nurodytąjį, kurį gauna visos socialinės asmenų grupės pagal poreikį.

Pasibaigus integralios pagalbos projektui, paslauga buvo perorganizuota į dienos socialinės globos asmens namuose paslaugą. Gyventojai gali pasirinkti minėtos paslaugos teikėją, kurių šiuo metu yra 8 įstaigos: Panevėžio socialinių paslaugų centras, VšĮ Šv. Juozapo globos namai, VšĮ Integruotų sveikatos paslaugų centras, MB „Šalia tavęs“, VšĮ Nacionalinis socialinės integracijos institutas, VšĮ „Mūsų senjorai“, VšĮ „Senior group Lietuva“, VšĮ „Vilties žiedas“.

Trumpalaikę ir ilgalaikę socialinę globą Panevėžio mieste teikia VšĮ Šv. Juozapo globos namai, Algimanto Bandzos socialinių paslaugų namai, Panevėžio socialinių paslaugų centras.

 

Ilgalaikės socialinės globos paslaugų poreikis 2023 m. Panevėžio mieste esančiose globos įstaigose – Šv. Juozapo globos namuose eilėje laukia 27 asmenys (2023 m. gruodžio mėn. duomenimis). Panevėžio mieste ilgalaikės socialinės globos paslaugas taip pat teikia Algimanto Bandzos socialinių paslaugų namai. Į minėtą globos įstaigą laukiančių eilėje Panevėžio miesto gyventojų – 7.

 

Dienos socialinę globą institucijoje teikia 4 Panevėžio mieste veikiančios įstaigos:

1.       Jaunuolių dienos centras teikia paslaugas suaugusiems asmenims su negalia, jame yra 70 vietų.

2. Panevėžio socialinių paslaugų centras teikia paslaugas suaugusiems asmenims su negalia, jame yra 15 vietų.

3.       Panevėžio specialioji mokykla-daugiafunkcis centras. Čia veikia dvi grupės: vaikų ir jaunimo nuo 1 iki 21 metų (28 vietos) ir suaugusiųjų, turinčių sunkių psichikos ir motorikos sutrikimų (12 vietų), 2 vietos be tėvų globos likusiems vaikams su negalia.

4.       Algimanto Bandzos socialinių paslaugų namai. Dienos socialinės globos paslaugas gauna 20 vaikų, turinčių autizmo spektro sutrikimus.

6. Savivaldybės galimybių teikti socialines paslaugas ir socialinių paslaugų poreikio įvertinimas. 9 lentelėje pateikiama informacija: Panevėžio miesto gyventojams teikiamų paslaugų rūšys, mastas ir palyginimas su Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų išvystymo normatyvais.

 


Panevėžio miesto gyventojams teikiamų paslaugų rūšys, mastas                                                                                                                                                                9 lentelė

Eil. Nr.

Socialinių paslaugų rūšys pagal žmonių socialines grupes[5]

Asmenų (šeimų) skaičius, kuriems nustatytas socialinių paslaugų poreikis

1000 gyventojų tenka vietų

Iš jų finansuoja Savivaldybė

įvertintas

nepatenkintas

2023 m. poreikis

1

2

3

4

5

6

1.

Ilgalaikė socialinė globa (suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims)

330

1

3,68

40

2.

Trumpalaikė socialinė globa (suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims)

86

0

0,96

15

3.

Dienos socialinė globa institucijoje

137

1,53

42

4.

Dienos socialinė globa asmens namuose

103

1,15

5.

Apgyvendinimas savarankiško gyvenimo namuose. Intensyvi krizių įveikimo pagalba

17

0,19

17

6.

Pagalba į namus

635

7,08

439

7.

Socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas institucijoje

-

8.

Socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas asmens (šeimos) namuose

226

2,52

226

9.

Laikinas apnakvindinimas

138

1,54

138

10.

Kitos socialinės priežiūros paslaugos (apgyvendinimas Nakvynėse namuose)

65

0,72

65

11.

Bendrosios socialinės paslaugos

15158

169

15158

12.

Prevencinės socialinės paslaugos

3820

-

42.57

3820

 

Savivaldybės organizuojamų socialinių paslaugų analizė.

 

Paslaugų teikimo savivaldybės teritorijos gyventojams mastas nustatomas vadovaujantis Bazinių paslaugų šeimai paketu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2019 m. birželio 19 d. nutarimu Nr. 618 „Dėl Bazinių paslaugų šeimai paketo patvirtinimo“.

 

Bazinis paslaugų šeimai paketas – tai šeimai teikiamų švietimo, sveikatos, socialinių, teisinių, judumo, sociokultūrinių paslaugų, užtikrinančių būtinąją pagalbą, skirtą šeimos gebėjimams savarankiškai spręsti kylančias problemas stiprinti ir galimybėms savo šeimoje kurti saugią, sveiką ir darnią aplinką sudaryti, rinkinys. 

 

Bazinio paslaugų šeimai paketą sudaro dvylika bazinių paslaugų, apimančių įvairaus amžiaus tarpsniuose esančius asmenis (šeimos narius), kurių teikimą savo teritorijoje bei jų prieinamumą (žr. 10 lentelę).

 

 

 

10 lentelė

Eil. Nr.

Paslaugos pavadinimas

Rodiklio pavadinimas

 

Rodiklių reikšmės 2023 m.**

Taikomos / planuojamos priemonės paslaugos prieinamumui gerinti pagal Apraše* numatytus paslaugos teikimo kriterijus

 

Pastabos / pasiūlymai

1.

Atvirasis darbas su jaunimu

Atvirųjų jaunimo centrų ir atvirųjų jaunimo erdvių skaičius, tenkantis 1 000 jaunų žmonių

 

Jaunimo darbuotojų etatų skaičius, tenkantis 1 000 jaunų žmonių

 

Jaunų žmonių, gavusių atvirojo darbo su jaunimu paslaugas, skaičius, palyginti su bendru jaunų žmonių skaičiumi, proc.

 

0,2 proc.

 

 

 

 

 

 

0,7 proc.

 

 

 

 

 

3,4 proc.

 

Atvirosios jaunimo erdvės (toliau – AJE) (multifunkcinis centras „Septynios akimirkos“ AJE (toliau – „Septynios akimirkos“ AJE), Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos (toliau – PAVB AJE) ir 1 Panevėžio atviras jaunimo centras (toliau – AJC). 2 miesto teritorijose (Rožyno ir Parko) vyksta atvirasis darbas su jaunimu gatvėje, kurį vykdo 1 komanda – 2 specialistai, gatvės su jaunimu darbuotojai. AJC dirba 5 dienas per savaitę. Esant poreikiui, organizuojant temines veiklas, stovyklas, žygius, kūrybines naktis AJC dirba ilgiau, per naktį arba sekmadieniais ir pirmadieniais) „Septynios akimirkos“ AJE dirba 5 dienas per savaitę (pirmadienį–penktadienį nuo 15 iki 19 val.). PAVB AJE dirba 6 dienas per savaitę (pirmadienį–penktadienį nuo 10 iki 19 val., šeštadienį nuo 10 iki 16 val.). Atvirų jaunimo erdvių darbo laikas taip pat gali kisti priklausomai nuo organizuojamų veiklų ar įgyvendinamų projektų.

 

Atvirame jaunimo centre 2023 m. dirbo 2 gatvės darbuotojai (po 1 etatą) bei 4 jaunimo darbuotojai (po 1 etatą), PAVB AJE dirba 2 jaunimo darbuotojai po 1 etatą, „Septynios akimirkos“ AJE dirba 2 jaunimo darbuotojai po 0,5 etato. Taip užtikrinamos sąlygos jaunimui dalyvauti atvirojo jaunimo centro ir atvirųjų jaunimo erdvių veikloje. Užtikrinta, kad AJC ir atvirosiose jaunimo erdvėse organizuojama veikla atitiktų jaunuolių poreikius, padėtų ugdyti asmenines ir socialines kompetencijas.

 

Sukurtos jaunimo motyvavimo dalyvauti jo interesus atitinkančioje veikloje sąlygos. AJC ir atvirosios jaunimo erdvės vykdo tokias veiklas kaip dailės terapija, turi fotografijos studiją, DJ studiją, kompiuterių klases, vykdomos savipagalbos grupės, emocinė pagalba, saugus laisvalaikis, laisvė kūrybai, taip pat jaunimo darbuotojai konsultuoja jaunuolius įvairiais klausimais, priima savanoriauti ir kita. Paslaugos teikiamos kiekvienam jaunuoliui, atėjusiam į AJC ar AJE, tą pačią dieną arba priklausomai nuo veiklų grafiko. Paslauga pradedama teikti ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo jauno žmogaus kreipimosi į savivaldybę ar į paslaugos teikėją dienos.

 

2.

Ikimokyk-linis ugdymas

Vaikų, nuo 2 metų iki privalomojo ugdymo amžiaus, dalyvaujančių ikimokyklinio ugdymo programose, dalis, proc.

90,53 proc.

Paslauga teikiama kiekvienam vaikui nuo 2 metų iki 5–6 metų (kol vaikui bus pradėtas teikti priešmokyklinis ugdymas), jei tėvai (globėjai) yra pateikę prašymą priimti vaiką į švietimo įstaigos ikimokyklinio ugdymo grupę ar jungtinę ikimokyklinio / priešmokyklinio ugdymo grupę

 

3,

Judumo paslauga

Asmenų, kuriems suteikta judumo paslauga prašyme nurodytą dieną, dalis, palyginti su bendru asmenų, teikusių prašymą suteikti judumo paslaugą, skaičiumi, kai prašymas pateiktas ne vėliau kaip likus vienai darbo dienai iki prašyme nurodytos dienos, proc.

paslauga suteikiama kiekvienam besikreipian-čiam asmeniui per 24 val. darbo dienomis

Užtikrinama galimybė naudotis transportu tinkamu laiku, užtikrinamas asmenų būtinųjų kelionių (į švietimo, socialines, sveikatos įstaigas ir iš jų) poreikis.

Paslauga teikiama prioretizuojant kelionės tikslą, vykti ir (ar) parvykti į / iš: 1. gydymo įstaigų; 2. savivaldybės / valstybės įstaigų;

3. įvairių institucijų (švietimo, NVO ir kt.);

4. asmens namų ir kt.

4.

Kompleksi-nės paslaugos šeimai

Asmenų, gavusių kompleksines paslaugas, skaičius, tenkantis 10 000 gyventojų

78 proc.

Toliau siekti, kad paslaugos būtų prieinamos visiems Panevėžio miesto gyventojams, visoms asmenų grupėms.

 

5.

Kultūrinių ir informaci-nių kompeten-cijų, skaitymo raštingumo ugdymas

 

Asmenų, pasinaudojusių kultūrinių ir informacinių kompetencijų, skaitymo raštingumo ugdymo paslaugomis, dalis, palyginti su bendru gyventojų skaičiumi, proc.

 

Mokymų dalyvių skaičius

 

 

 

Edukacijų dalyvių skaičius

 

 

 

 

 

Individualias konsultacijas gavusių gyventojų skaičius

 

 

 

Renginių dalyvių skaičius

 

 

 

 

 

 

 

1,76 proc.

 

 

 

 

 

 

 

9,73 proc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0,57 proc.

 

 

 

 

 

20,9 proc.

 

 

 

 

 

11,6 proc.

 

 

 

 

 

Panevėžio Elenos Mezginaitės viešoji biblioteka teikia paslaugas: Knygomatas – tai bekontaktė knygų skolinimosi paslauga. Viešojoje bibliotekoje (Abonemento ir Informacijos skyriaus fondai) ir Šiaurinėje bibliotekoje iš anksto užsakytas knygas galima atsiimti net kai bibliotekos nedirba. Paslauga nemokama.

 

Medijų ir informacinio raštingumo ugdymas. Tai būtinosios kompetencijos (žinios, gebėjimai ir nuostatos), įgalinančios piliečius efektyviai naudotis medijomis, žiniasklaida ir kitais informacijos šaltiniais, susijusios su kritinio mąstymo ir mokymosi visą gyvenimą gebėjimais, reikalingais socializacijai ir aktyviam gyvenimui pilietinėje visuomenėje. Tai mokymai pradedantiesiems, pažengusiems, individualios konsultacijos.

 

Knygų pristatymas į namus – tai bibliotekos paslauga asmenims su judėjimo negalia arba dėl amžiaus ar laikino neįgalumo negalintiems lankytis bibliotekoje. Šia paslauga gali naudotis tik registruoti bibliotekos lankytojai.

 

Edukaciniai užsiėmimai vaikams ir suaugusiesiems vyksta visuose 8 bibliotekos padaliniuose. Yra 2 mokamos Kultūros paso edukacijos, visos kitos – nemokamos.

 

Bibliotekose veikia 4 klubai vaikams, suaugusiesiems – robotikos, senjorų, knygų klubas.

 

5 vaikus aptarnaujančios bibliotekos teikia projektus ir organizuoja vaikų vasaros stovyklas.

 

Teikiame virtualias paslaugas – tai virtualios parodos, interaktyvūs žaidimai, tinklaraščiai, tiesioginių transliacijų ir renginių įrašai.

 

Biblioteka suteikia galimybę registruotiems vartotojams naudotis „Infolex“, „EBSCO Publishing“ (anglų k.) „Delfi plius“, „15 min MAX“, „lrytas Premium“ duomenų bazėmis, skaityti elektronines knygas.

 

Biblioteka „Židinys“ veda garsinius skaitymus Šv. Juozapo globos namų gyventojams, renginius ASS turintiems vaikams.

 

6.

Neformalu-sis vaikų švietimas

Neformaliojo vaikų švietimo galimybėmis pasinaudojusių mokinių dalis (išskyrus ikimokykliniame ir priešmokyklinia-me ugdyme dalyvaujančius vaikus), proc.

69,6 proc.

Neformalųjį vaikų švietimą teikia 21 bendrojo ugdymo mokykla pagal 108 NVŠ programas, 2 formalųjį švietimą papildančios mokyklos ir 3 neformaliojo švietimo įstaigos pagal 71 NVŠ programą.

 

7.

Globos centro teikiama ir (ar) organizuo-jama pagalba

Vaikų, laikinai ir nuolat globojamų (rūpinamų) šeimos aplinkoje, skaičius nuo visų laikinoje ir nuolatinėje globoje (rūpyboje) esančių vaikų, proc.

73,11 proc.

 

1. Toliau teikti paslaugas, kad jos būtų prieinamos kiekvienam Panevėžio mieste gyvenančiam globėjui (rūpintojui) įvaikintojui, budinčiam globotojui

 

2. Sudaryti Globėjų pritraukimo planą

Iššūkis – nuolatinio globotojo pareigybė, pagal planuojamus projektus atsirandanti nuo 2024-07-01.

8.

Pirminė ambulatori-nė asmens sveikatos priežiūra

Vidutinis vaikų apsilankymų pas šeimos medicinos paslaugas teikiantį gydytoją skaičius, tenkantis 1 000 tikslinės amžiaus grupės prie pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos asmenų per mėnesį

34,58 proc.

 

Paslaugų teikimo prieinamumo gerinimas bus aptariamas Sveikatos centro veikloje.

 

Vidutinis suaugusiųjų apsilankymų pas šeimos medicinos paslaugas teikiantį gydytoją skaičius, tenkantis 1 000 tikslinės amžiaus grupės prie pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos asmenų per mėnesį

9,09 proc.

 

Paslaugų teikimo prieinamumo gerinimas bus aptariamas Sveikatos centro veikloje.

 

 

 

 

Vidutinis apsilankymų pas gydytoją psichiatrą arba gydytoją vaikų ir paauglių psichiatrą, medicinos psichologą skaičius, tenkantis 1 000 tikslinės amžiaus grupės prie pirminės psichikos sveikatos centro prisirašiusių asmenų per mėnesį

1,99 proc.

 

Paslaugų teikimo prieinamumo gerinimas bus aptariamas Sveikatos centro veikloje.

 

Vienam vaikui tenkantis apsilankymų pas gydytoją odontologą skaičius per metus

2,1 proc.

 

Paslaugų teikimo prieinamumo gerinimas bus aptariamas Sveikatos centro veikloje.

2022 m. duomenys.

9.

Pirminė valstybės garantuoja-ma teisinė pagalba

Savivaldybių panaudotų visuomenės informavimo apie pirminę valstybės garantuojamą teisinę pagalbą priemonių skaičius, tenkantis 10 000 gyventojų

171,06

 

Teikiama valstybės garantuojama pirminė teisinė pagalba, informacija apie pirminę teisinę pagalbą teikiama stenduose, skelbimų lentose, teikiami pranešimai internete, vykdomas informacinės medžiagos platinimas

 

10.

Švietimo pagalba

Švietimo pagalbą gaunančių mokinių dalis nuo visų mokinių, kuriems nustatytas pagalbos poreikis, proc.

97,67

 

Paslauga pradedama teikti iš karto, kai ją paskiria Pedagoginė-psichologinė tarnyba (toliau – PPT) ir jei vaiko tėvai (globėjai / rūpintojai) sutinka. Atsižvelgiant į situacijos sudėtingumą, paslauga teikiama individualiai, grupėje ir pogrupyje

 

11.

 

 

Vaikų dienos socialinė priežiūra

Vietų vaikų dienos centruose skaičius, tenkantis 1 000 vaikų

15,77

 

Poreikis patenkintas, 2024 m. akredituotas naujas VDC ir jau veikiančio VDC naujas padalinys

 

Socialinę riziką patiriančių vaikų, lankančių vaikų dienos centrus, dalis nuo visų vaikų dienos centrus lankančių vaikų, proc.

54,63

 

Rodiklio reikšmė atitinka ir viršija paslaugų prieinamumo vertinimo rodiklį, LR SADM 2023 m. gegužės 2 d. įsakymas Nr. A1-282

 

12.

Vaikų raidos sutrikimų ankstyvoji reabilitacija

Vaikų iki 7 metų amžiaus, gavusių ambulatorinę vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugą, dalis nuo visų vaikų iki 7 metų amžiaus, proc.

14,2

 

 

Savivaldybė duomenų nerenka, laukiama informacijos iš Valstybinių ligonių kasų (VLK).

 

 

** Baziniame paslaugų šeimai pakete nustatytų paslaugų teikimo aprašymas, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2019 m. birželio 19 d. nutarimu

Nr. 618 „Dėl Bazinio paslaugų šeimai paketo patvirtinimo“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Socialinių darbuotojų ir socialinių darbuotojų padėjėjų skaičius savivaldybėje

 

11 lentelėje pateikiamas Panevėžio miesto socialinės paskirties įstaigose (socialinės paskirties biudžetinės įstaigos: Panevėžio socialinių paslaugų centras, Jaunuolių dienos centras ir švietimo paskirties biudžetinė įstaiga Panevėžio specialioji mokykla-daugiafunkcis centras) dirbančių socialinių darbuotojų ir socialinių darbuotojų padėjėjų skaičius ir jo palyginimas su 2022 m. skaičiumi.

 

11 lentelė

 

2022 m.

Eil. Nr.

Įstaigos

Socialinių darbuotojų skaičius (etatais)

Individua-lios priežiūros darbuotojai

Atvejo vadybininkai (darbui su šeimomis)

iš viso

iš jų finansuojamų iš valstybės biudžeto

iš viso

iš jų finansuojamų iš valstybės biudžeto

1.

Savivaldybės socialinių paslaugų įstaigose:

 

 

 

 

 

1.1.

Biudžetinėse įstaigose

85,95

21,3

135,5

8

8

1.2.

Viešosiose įstaigose

5

 

44

 

 

2.

Savivaldybės administracijoje

 

 

 

 

 

 

Iš viso

90,95

21,3

179,5

8

8

2023 m.

1.

Savivaldybės socialinių paslaugų įstaigose:

 

 

 

 

 

1.1.

Biudžetinėse įstaigose

95

52

139,6

8

8

1.2.

Viešosiose įstaigose

8

8

24

 

 

2.

Savivaldybės administracijoje

 

 

 

 

 

 

Iš viso

103

60

163,6

8

8

 

8. Ankstesnių metų socialinių paslaugų plano įgyvendinimo rezultatų trumpa apžvalga. 12 lentelėje pateikiamas 2024 m. planuotas socialinių paslaugų teikimo priemonių planas ir jo įgyvendinimo rezultatai.

 

 

 

 

 

12 lentelė

 

Uždaviniai

Priemonės

Finansavimo šaltinis*

Atsakingi vykdytojai*

Laukiamas rezultatas (proc.)

Įgyvendinimo rezultatas

1 tikslas. Organizuoti ir teikti socialines paslaugas įvairioms miesto gyventojų socialinėms grupėms

Užtikrinti vaikų, jaunuolių ir suaugusiųjų su proto negalia globą

Organizuoti ir teikti dienos socialinės globos paslaugas suaugusiems asmenims su proto negalia Jaunuolių dienos centre

SVBL

PMSA

JDC

Bendruomeninių socialinių paslaugų neįgaliems asmenims (vaikams ir suaugusiesiems) poreikio patenkinimo lygis nuo identifikuoto socialinių paslaugų poreikio (%) – 100.

Įgyvendinta (%) – 100.

 

Organizuoti ir teikti dienos socialinės globos paslaugas suaugusiems asmenims ir vaikams, turintiems negalią, trumpalaikės socialinės globos paslaugas vaikams, turintiems negalią, likusiems be tėvų globos Panevėžio specialiojoje mokykloje-daugiafunkciame centre.

SVBL

PMSA

PSMDC

Įgyvendinta (%) – 100.

 

Teikiamų dienos socialinės globos paslaugų Algimanto Bandzos socialinių paslaugų namuose vaikams, turintiems autizmo spektro sutrikimą, finansavimas.

SVBL

PMSA

Algimanto Bandzos socialinių paslaugų namai

Įgyvendinta (%) – 100.

 

Organizuoti ir teikti dienos socialinės globos paslaugas suaugusiems asmenims su proto negalia Panevėžio socialinių paslaugų centre.

SVBL

PMSA

PSPC

Įgyvendinta (%) – 100.

 

Užtikrinti senyvo amžiaus asmenų ir asmenų su negalia socialinę priežiūrą ir globą.

Socialinės globos paslaugų institucijoje finansavimas ir organizavimas

SVBL

PMSA

Socialinės globos įstaigos

Ilgalaikių socialinių paslaugų poreikio patenkinimo lygis nuo identifikuoto socialinių paslaugų poreikio (%) – 95.

Įgyvendinta (%) – 100.

 

Dienos socialinės globos, laikino atokvėpio, integralios pagalbos asmens namuose paslaugų organizavimas ir finansavimas.

SVBL

PMSA

PSPC

Šv. Juozapo globos namai

JDC

PSMDC

Integruotų sveikatos paslaugų centras

MB „Šalia tavęs“

Asmenų, kuriems sudarytos galimybės kuo ilgiau gyventi savo namuose, išlikti savarankiškiems, dalis nuo identifikuoto socialinių paslaugų poreikio (%) – 95.

Įgyvendinta (%) – 100.

 

Socialinės priežiūros paslaugų (pagalba į namus, savarankiško gyvenimo namai) ir asmens namuose organizavimas ir finansavimas

SVBL

PMSA

Šv. Juozapo globos namai

PSPC

NVO

Asmenų, kuriems sudarytos galimybės kuo ilgiau gyventi savo namuose, išlikti savarankiškiems, dalis nuo identifikuoto socialinių paslaugų poreikio (%) – 95.

Įgyvendinta (%) – 100.

 

Užtikrinti socialines paslaugas krizių atvejais.

Krizes patiriančių asmenų paslaugų organizavimas ir teikimas Panevėžio socialinių paslaugų centre.

SVBL

PMSA

PSPC

 

Paslaugų gavėjų, kuriems teikiamos intensyvios krizių įveikimo pagalbos teikimo paslaugos dalis nuo besikreipiančių skaičiaus (%) – 50.

Įgyvendinta (%) – 100.

 

Socialinės priežiūros ir bendrųjų paslaugų teikimas ir organizavimas

SVBL

PMSA

PSPC

Vaikų dienos centrai

NVO (akredituotas socialines paslaugas teikiančios)

Gaunančių socialinių įgūdžių ugdymo ir atkūrimo, socialinės priežiūros šeimoms, psichosocialines paslaugas, dalis nuo besikreipiančių asmenų skaičiaus (%) – 100.

Įgyvendinta (%) – 100.

 

Socialinių paslaugų vaikams, likusiems be tėvų globos užtikrinimas

SVBL

PMSA

PSPC

Bendruomeniniuose vaikų socialinės globos namuose paslaugas gaunančių vaikų skaičiaus dalis nuo visų socialinę globą gaunančių vaikų skaičiaus (%) – 20.

Vaikų, globojamų šeimos aplinkoje, dalis nuo visų globoje (Globos centre) esančių vaikų (ne mažiau kaip (%) – 80.

Įgyvendinta (%) – 100.

 

2 tikslas. Plėtoti socialinių paslaugų infrastruktūrą ir prieinamumą

 

Tobulinti ir plėtoti socialinę infrastruktūrą ir užtikrinti socialinių paslaugų, teikiamų įvairioms miesto gyventojų socialinėms grupėms, įvairovę.

Glaudus bendradarbiavimas su NVO skatinant jų įtrauktį; teikti socialines paslaugas ir plėsti teikiamų socialinių paslaugų spektrą

 

SVBL

ES lėšos

 

PMSA

Įstaigos, teikiančios akredituotas socialines paslaugas

Viešųjų socialinių paslaugų perdavimo NVO ir privačiam sektoriui dalis nuo visų finansuojamų socialinių paslaugų (%) – 60 NVO, teikiančių socialines paslaugas, skaičius (vnt.) – 30.

Įgyvendinta (%) – 100.

 

Socialinių paslaugų teikimo infrastruktūros tobulinimas ir teikiamų paslaugų kokybės gerinimas

SVBL

PMSA

JDC

Socialinių dirbtuvių paslaugos akreditavimas (vnt.) – 1.

Įgyvendinta (%) – 100.

 

Užtikrinti neįgaliųjų socialinę integraciją socialinėje srityje

SVBL

PMSA

Būsto ir aplinkos pritaikymas neįgaliesiems, pritaikytų dalis nuo įvertintų poreikių (vnt.) –30.

Įgyvendinta (%) – 100.

 

Asmeninio asistento paslaugų organizavimas ir teikimas

ES lėšos

PMSA

VšĮ Šv. Juozapo globos namai

Asmenų, gavusių asmeninio asistento paslaugas, skaičius, dalis nuo identifikuoto socialinių paslaugų poreikio (%) – 100. 

Įgyvendinta (%) – 100.

 

Organizuoti iš pataisos įstaigų paleidžiamų (paleistų) asmenų socialinę integraciją

SVBL

 

PMSA

PSPC

Suteiktos poreikį atitinkančios socialinės integracijos paslaugos, dalis suteiktų paslaugų nuo gautų pranešimų (%) – 90.

Įgyvendinta (%) – 100.

 

Toliau plėtoti Panevėžio socialinių paslaugų centro Globos centro teikiamas paslaugas

SVBL

ES lėšos

PMSA

PSPC

GIMK mokymus pravesti ne mažiau kaip 3 globėjų / įtėvių grupėms.

Įgyvendinta (%) – 100.

 

Kompleksinių paslaugų centro „Harmonijos miestas“ vaikams su negalia ir jų šeimos nariams Panevėžio mieste kūrimas (statybos darbai)

SVBL

ES lėšos

PMSA

JDC

Kuriamas kompleksinių paslaugų centras „Harmonijos miestas“ vaikams su negalia ir jų šeimos nariams Panevėžio mieste.

Įgyvendinta (%) – 100.

 

Užtikrinti socialinės priežiūros paslaugų įstaigų akreditavimą ir kontrolę

SVBL

PMSA

Akredituotų įstaigų dalis nuo gautų prašymų (%) – 90.

Atlikta kontrolė – 100 (%).

Įgyvendinta (%) – 100.

 

Užtikrinti darbo su jaunimu formų įvairovę ir didinti paslaugų prieinamumą mažiau galimybių turinčiam jaunimui.

SVBL

PMSA

PAJC

Įkurtas naujas Atviro jaunimo centro padalinys – Atvira jaunimo erdvė, 1 vnt.

Įgyvendinta (%) – 100.

 

Užtikrinti prevencinių paslaugų teikimą

Prevencinių paslaugų prieinamumo lygis miesto gyventojams.

ES lėšos

SVBL

PMSA

Šv. Juozapo globos namai;

PAJC

PSPC

Suteikta paslaugų vieno langelio principu nuo pranešimų skaičiaus (%) – 90.

Įgyvendinta (%) – 100.

 

Kompleksinių paslaugų šeimoms ir vaikams organizavimas ir teikimas

ES lėšos

PMSA

 

Šv. Juozapo globos namai

Panevėžio bendruomeniniai šeimos namai, dalis suteiktų paslaugų nuo gautų prašymų (%) – 100.

Įgyvendinta (%) – 100.

 

Užtikrinti kompleksinį paslaugų teikimą

Socialinių ir sveikatos priežiūros įstaigų bendradarbiavimo plėtra teikiant paslaugas kompleksiškai

SVBL

PMSA

PSPC

Asmenų, gavusių kompleksines (socialines ir sveikatos) paslaugas, skaičius – 95.

Įgyvendinta (%) – 100.

 

Bendrųjų, prevencinių socialinių paslaugų kompleksinis teikimas

ES

PMSA

Parengtas bendrųjų, prevencinių socialinių paslaugų Senyvo amžiaus žmonėms teikimo planas (vnt.) – 1.

Įgyvendinta (%) – 100

Vystyti socialinės paramos individualizuoto kompleksiškumo teikimo modelį

SVBL

PMSA

 

PSPC

 

Asmenų, patiriančių socialinės rizikos veiksnius ir gavusių socialinę paramą ir socialines paslaugas skaičius – 6.

Įgyvendinta (%) – 100.

 

Didinti informacijos apie socialines paslaugas prieinamumą

Prašymų dėl socialinių paslaugų priėmimas elektroninėmis priemonėmis

SVBL

ES lėšos

 

PMSA

Prašymai priimami elektroniniu būdu, pagal socialinių paslaugų rūšis (vnt.) – 10.

Neįgyvendinta (priežastis – SADM įgyvendina prašymų elektroninėmis priemonėmis prieigų suteikimą. Procesas eigoje)

Didinti informacijos apie socialines paslaugas prieinamumą.

 

SVBL

 

PMSA

PSPC

Organizuota konferencija apie socialines paslaugas – 2.

Organizuota Paslaugų mugė Panevėžio miesto gimtadienio renginio metu – 1.

Įgyvendinta (%) – 50.

(konferencija neorganizuota, segmentiškai organizuoti pasitarimai apie paslaugas)

 

*Trumpinių reikšmės:

SVBL – Savivaldybės ir (ar) valstybės biudžeto lėšos;

PMSA – Panevėžio miesto savivaldybės administracija;

PSPC – Panevėžio socialinių paslaugų centras;

JDC – Jaunuolių dienos centras;

PSMDC – Panevėžio specialioji mokykla-daugiafunkcis centras;

ES – Europos Sąjungos lėšos.

 

 

 

 

 

 

III SKYRIUS

UŽDAVINIAI IR PRIEMONIŲ PLANAS

 

9. Prioritetinės socialinių paslaugų plėtros kryptys

Pagrindinė socialinių paslaugų plėtros kryptis – perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų.

Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2021 m. lapkričio 10 d. nutarimu Nr. 931 patvirtintoje 2021–2030 metų plėtros programos valdytojos Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinės sutelkties plėtros programoje įtvirtintoje pažangos priemonėje Nr. 09-003-02-02-11 „Sumažinti pažeidžiamų visuomenės grupių gerovės teritorinius skirtumus“ numatytas uždavinys „Didinti neįgaliųjų ir jų šeimų, senyvo amžiaus žmonių bei kitų pažeidžiamų ir socialinėje atskirtyje esančių grupių gerovę“. Būtinoji sąlyga šiam uždaviniui įgyvendinti – „patvirtintose regionų plėtros planų priemonėse numatytos veiklos, skirtos institucinės globos pertvarkai įgyvendinti“.

Europos šalyse didelis skaičius žmonių gyvena nuolatinės globos įstaigose: vaikai, žmonės su negalia ir vyresnio amžiaus žmonės. Savivaldybės pareiga apsaugoti žmones nuo apgyvendinimo rūpybos įstaigose. Globos įstaigos dažnai būna uždaros, įsteigtos atskirai nuo bendruomenių, jose gyvenantys ar gyvenę vaikai ir žmonės su negalia neturi galimybės suformuoti įprastų socialinių tinklų, kurie labai praverstų vėlesniuose jų gyvenimo etapuose. Išėję iš įstaigos tokie žmonės yra labiau pažeidžiami, dažniau išnaudojami ir engiami. Visos šios problemos smarkiai susiaurina žmonių su negalia gyvenimo galimybes, ypač jei žmogus globos įstaigoje praleido savo ankstyvąją vaikystę.

Strateginis perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų žemėlapio tikslas – vykdyti žmonių su negalia globos deinstitucionalizacijos strategiją, kurios pagrindu regionuose bus įgyvendinamas tolygus, tvarus ir žmogaus teisėmis grįstas perėjimas nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų. Yra sukurtas žemėlapis, kurio pagrindu identifikuojami žmonių su negalia ir jų artimųjų poreikiai ir Panevėžio miesto savivaldybėje, kurių pagrindu planuojama bendruomeninių paslaugų plėtra (https://pertvarka.lt/dokumentai/intitucines-globos-pertvarkos-regioniniai-zemelapiai/).

Perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų prioritetinės plėtros kryptys:

Socialinės dirbtuvės. Socialinių paslaugų centro teikiamų paslaugų plėtra (socialinės dirbtuvės). Investicijos į infrastruktūrą – įsigijimas ir pritaikymas – 2 socialinių dirbtuvių įrengimas Panevėžio mieste asmenims su intelekto ir (ar) su psichine negalia. Vienose dirbtuvėse paslaugos teikiamos 20–30 asmenų, iš viso iki 60 asmenų. Suderinta su Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija (toliau – SADM) derinant prie perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų Panevėžio regiono žemėlapio.

Apsaugoto būsto (toliau – AB) plėtra. Apsaugotas būstas asmenims su intelekto ir psichikos negalia (12 būstų), 12 butų įsigyjama ir pritaikoma (24 asmenims). Suderinta su SADM derinant prie perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų Panevėžio regiono žemėlapio.

Grupinio gyvenimo namų (toliau – GGNplėtra.  Grupinio gyvenimo namai asmenims su intelekto ir psichikos negalia (3 vnt.) –  investicijos į infrastruktūrą: įsigijimas ir pritaikymas, 3 grupinio gyvenimo namai, iki 10 asmenų vienuose grupinio gyvenimo namuose. Suderinta su SADM derinant prie perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų Panevėžio regiono žemėlapio

Specializuoti socialinės globos namai. Specializuotų socialinės globos paslaugų teikimo namai, kurie teikia socialinės globos paslaugas mieste. Investicijos į infrastruktūrą ir pritaikymą – esamų socialinės globos įstaigų modernizavimas ir pritaikymas, įrangos, reikalingo transporto, baldų, techninės pagalbos priemonių įsigijimas ir pan.

SADM parengė 2023–2025 metų strateginį veiklos planą. Jame kaip svarbų prioritetą numato individualizuotų socialinių paslaugų teikimą kompleksiškai, stiprinti šeimos politiką, didinti paslaugų prieinamumą, taikyti inovatyvius darbo metodus.

13 lentelėje pateiktos 2024 m. išskiriamos prioritetinių paslaugų rūšys ir žmonių socialinės grupės.

 

Prioritetinių paslaugų rūšys

13 lentelė

Paslaugų rūšys

Žmonių socialinės grupės

1. Laikinas atokvėpis (socialinė priežiūra asmens namuose)

 

Laikinas atokvėpis (trumpalaikė ar (ir) dienos socialinė globa)

 

2. Dienos socialinė globa asmens namuose

 

 

3. Socialinių įgūdžių ugdymas, palaikymas ir (ar) atkūrimas įstaigoje (socialinių paslaugų centre, dienos centre, šeimos paramos centre, paramos šeimai tarnyboje ir kt.)

 

4. Socialinių įgūdžių ugdymas, palaikymas ir (ar) atkūrimas socialinėse dirbtuvėse

 

5. Dienos socialinė globa įstaigoje (dienos centre)

 

6. Dienos socialinė globa ar socialinė priežiūra įstaigoje (dienos centre ar kt.)

 

7. Apgyvendinimas savarankiško gyvenimo namuose

 

8. Apgyvendinimas apsaugotame būste

 

 

9. Apgyvendinimas grupinio gyvenimo namuose

 

 

10. Intensyvi krizių įveikimo pagalba (krizių centre, laikino apgyvendinimo įstaigoje šeimoms, turinčioms vaikų, savarankiško gyvenimo namuose, kitose socialinių paslaugų įstaigose) (gavėjai – vaikai, kuriems pagal Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą nustatyta laikinoji priežiūra)

 

11. Psichosocialinė pagalba (socialinių paslaugų įstaigose ar asmens namuose)

12. Trumpalaikė socialinė globa psichologinės ir socialinės reabilitacijos įstaigose asmenims, priklausomiems nuo psichoaktyviųjų medžiagų

1. Senyvo amžiaus asmenims (jų šeimoms); vaikams su negalia (jų šeimoms)

 

Senyvo amžiaus asmenims (jų šeimoms)

 

 

2. Darbingo amžiaus asmenims su negalia (jų šeimoms); vaikams su negalia (jų šeimoms)

 

3. Darbingo amžiaus asmenims, turintiems negalią (jų šeimoms); vaikams, turintiems negalią (jų šeimoms), socialinę riziką patiriantiems suaugusiems asmenims (jų šeimoms)

 

4. Darbingo amžiaus asmenims su negalia (jų šeimoms)

 

5. Vaikams su negalia (jų šeimoms)

 

6.Vaikams su negalia (jų šeimoms)

 

 

7. Senyvo amžiaus asmenims (jų šeimoms)

 

 

8. Darbingo amžiaus asmenims su negalia (jų šeimoms

 

9. Darbingo amžiaus asmenims su negalia (jų šeimoms)

 

10. Vaikams (jų šeimoms)

 

 

 

 

 

 

 

11. Socialinę riziką patiriantiems suaugusiems asmenims (jų šeimoms)

12. Socialinę riziką patiriantiems suaugusiems asmenims (jų šeimoms)

 

 

 

10. Priemonių planas

 

14 lentelėje pateikiamas 2024 m. numatomas socialinių paslaugų priemonių planas.

14 lentelė

Uždaviniai

Priemonės

Finansa-vimo šaltinis*

Atsakingi vykdytojai*

Laukiamas rezultatas (proc.)

1 tikslas. Organizuoti ir teikti socialines paslaugas įvairioms miesto gyventojų socialinėms grupėms

Užtikrinti vaikų, jaunuolių ir suaugusiųjų su proto negalia globą

Organizuoti ir teikti dienos socialinės globos paslaugas suaugusiems asmenims su proto negalia Jaunuolių dienos centre

SVBL

PMSA

JDC

Bendruomeninių socialinių paslaugų neįgaliems asmenims (vaikams ir suaugusiesiems) poreikio patenkinimo lygis nuo identifikuoto socialinių paslaugų poreikio (%) – 100.

Didinti Jaunuolių dienos centro dienos socialinės globos institucijoje prieinamumą (pervertinti socialinių paslaugų poreikį paslaugų gavėjams ir socialines paslaugas skirti labiausiai atitinkančias individualius poreikius)

SVBL

PMSA

JDC

Organizuoti ir teikti dienos socialinės globos paslaugas suaugusiems asmenims ir vaikams su negalia trumpalaikės socialinės globos paslaugas vaikams su negalia, likusiems be tėvų globos, Panevėžio specialiojoje mokykloje-daugiafunkciame centre.

SVBL

PMSA

PSMDC

Teikiamų dienos socialinės globos paslaugų A. Bandzos socialinių paslaugų namuose vaikams, turintiems autizmo spektro sutrikimą, finansavimas.

SVBL

PMSA

A. Bandzos socialinių paslaugų namai

Organizuoti ir teikti dienos socialinės globos paslaugas institucijoje suaugusiems asmenims su proto negalia Panevėžio socialinių paslaugų centre.

SVBL

PMSA

PSPC

Užtikrinti senyvo amžiaus asmenų ir asmenų su negalia socialinę priežiūrą ir globą.

Ilgalaikės (trumpalaikės) socialinės globos paslaugų institucijoje finansavimas ir organizavimas

SVBL

PMSA Socialinės globos įstaigos

Ilgalaikių socialinių paslaugų poreikio patenkinimo lygis nuo identifikuoto socialinių paslaugų poreikio (%) – 95.

Dienos socialinės globos, laikino atokvėpio asmens namuose paslaugų organizavimas ir finansavimas.

SVBL

PMSA

PSPC

Šv. Juozapo globos namai

JDC

PSMDC

NVO

Asmenų, kuriems sudarytos galimybės kuo ilgiau gyventi savo namuose, išlikti savarankiškiems, dalis nuo identifikuoto socialinių paslaugų poreikio (%) – 95.

Socialinės priežiūros paslaugų (pagalba į namus, savarankiško gyvenimo namai) ir asmens namuose organizavimas ir finansavimas

SVBL

PMSA

Šv. Juozapo globos namai

PSPC

NVO

Asmenų, kuriems sudarytos galimybės kuo ilgiau gyventi savo namuose, išlikti savarankiškiems, dalis nuo identifikuoto socialinių paslaugų poreikio (%) – 95.

Užtikrinti socialines paslaugas krizių atvejais.

Krizes patiriančių asmenų paslaugų organizavimas ir teikimas Panevėžio socialinių paslaugų centre.

SVBL

PMSA

PSPC

 

Paslaugų gavėjų, kuriems teikiamos intensyvios krizių įveikimo pagalbos teikimo paslaugos dalis nuo besikreipiančių skaičiaus (%) – 100.

Prevencinių, bendrųjų ir socialinės priežiūros paslaugų teikimas ir organizavimas

SVBL

PMSA

PSPC

NVO

Šv. Juozapo globos namai

Gaunančių prevencines, bendrąsias, socialinių įgūdžių ugdymo ir atkūrimo, socialinės priežiūros šeimoms, psichosocialines paslaugas, dalis nuo besikreipiančių asmenų skaičiaus (%) – 100.

Socialinių paslaugų vaikams, likusiems be tėvų globos užtikrinimas

SVBL

PMSA

PSPC

Bendruomeniniuose vaikų socialinės globos namuose paslaugas gaunančių vaikų skaičiaus dalis nuo visų socialinę globą gaunančių vaikų skaičiaus (%) – 20.

Vaikų, globojamų šeimos aplinkoje, dalis nuo visų globoje (Globos centre) esančių vaikų (ne mažiau kaip (%.) – 80.

 

 


 

2 tikslas. Plėtoti socialinių paslaugų infrastruktūrą ir prieinamumą

Optimizuoti ir plėtoti socialinę infrastruktūrą ir užtikrinti socialinių paslaugų, teikiamų įvairioms miesto gyventojų socialinėms grupėms, įvairovę.

Glaudus bendradarbiavimas su NVO skatinant jų įtrauktį; teikti socialines paslaugas ir plėsti teikiamų socialinių paslaugų spektrą

 

SVBL

ES lėšos

 

PMSA

NVO

Viešųjų socialinių paslaugų perdavimo NVO ir privačiam sektoriui dalis nuo visų finansuojamų socialinių paslaugų (%) – 60 NVO, teikiančių socialines paslaugas, skaičius (vnt.) – 30.

Socialinių paslaugų teikimo infrastruktūros optimizavimas ir teikiamų paslaugų kokybės gerinimas

SVBL

PMSA

JDC

Socialinių dirbtuvių paslaugos teikimas, paslaugos pradėtos teikti 2 socialinėse dirbtuvėse. Asmenų skaičius – 20.

Užtikrinti asmenų su negalia socialinę integraciją

SVBL

PMSA

Būsto ir aplinkos pritaikymas neįgaliesiems, pritaikytų dalis nuo įvertintų poreikių (vnt.) –30.

Asmeninės pagalbos paslaugų organizavimas ir teikimas

ES lėšos

PMSA

VšĮ Šv. Juozapo globos namai

Asmenų, gavusių asmeninio asistento paslaugas, skaičius, dalis nuo identifikuoto socialinių paslaugų poreikio (%) – 100. 

Organizuoti iš pataisos įstaigų paleidžiamų (paleistų) asmenų socialinę integraciją

SVBL

 

PMSA

PSPC

Suteiktos poreikį atitinkančios socialinės integracijos paslaugos, dalis suteiktų paslaugų nuo gautų pranešimų (%)  – 90.

Materialinio nepritekliaus mažinimo programos  įgyvendinimas

ES lėšos

SVBL

PMSA

PSPC

Asmenų, gavusių asmeninio asistento paslaugas, skaičius, dalis nuo prašymo pateikimo (%) – 90. 

Plėtoti Panevėžio socialinių paslaugų centro Globos centro teikiamas paslaugas

SVBL

ES lėšos

PMSA

PSPC

GIMK mokymus pravesti ne mažiau kaip 3 globėjų / įtėvių grupėms.

Panevėžio miesto savivaldybės asmenų / šeimų, galinčių prižiūrėti, globoti (rūpinti), įvaikinti tėvų globos netekusį ar iš nesaugios aplinkos paimtą vaiką (-us) pritraukimo ir paieškos planas / programa

SVBL

ES lėšos

PMSA

PSPC

Parengtas planas – 1. Plano vykdymo 2024–2028 m. priežiūra

Naujų socialinių paslaugų rūšių bendruomenėje vykdant projektinius įsipareigojimus plėtojimas

SVBL

ES lėšos

PMSA

JDC

Parengiamųjų darbų apsaugoto būsto, grupinio gyvenimo namų,  atvejo vadybos asmenims su intelekto ir  (ar) psichikos negalia vykdymas laiku. Sukurta strategija – 1.

Kompleksinių paslaugų centro „Harmonijos miestas“ vaikams su negalia ir jų šeimos nariams Panevėžio mieste įkūrimas

SVBL

ES lėšos

PMSA

JDC

Įkurtas kompleksinių paslaugų centras „Harmonijos miestas“ vaikams su negalia ir jų šeimos nariams Panevėžio mieste. Sudarytas planas, sukurta strategija – 1.

Užtikrinti socialinės priežiūros paslaugų įstaigų akreditavimą ir kontrolę

SVBL

PMSA

Akredituotų įstaigų dalis nuo gautų prašymų (%) – 90.

Atlikta kontrolė – 100 (%)

 

Prevencinių paslaugų prieinamumo lygis miesto gyventojams.

ES lėšos

SVBL

PMSA

Šv. Juozapo globos namai;

PAJC

PSPC

suteikta paslaugų vieno langelio principu nuo pranešimų skaičiaus (%) – 90

Kompleksinių paslaugų šeimoms ir vaikams organizavimas ir teikimas

ES lėšos

PMSA

Šv. Juozapo globos namai

Panevėžio bendruomeniniai šeimos namai, dalis suteiktų paslaugų nuo gautų prašymų (%) – 100.

Užtikrinti kompleksinį paslaugų teikimą

Socialinių ir sveikatos priežiūros įstaigų bendradarbiavimo plėtra teikiant paslaugas kompleksiškai

SVBL

PMSA

PSPC

Asmenų, gavusių kompleksines (socialines ir sveikatos) paslaugas, skaičius – 95.

Socialinių ir sveikatos priežiūros įstaigų bendradarbiavimo plėtra teikiant pavėžėjimo paslaugas

SVBL

PMSA

PSPC

Suteikta pavėžėjimo paslaugų nuo gautų prašymo skaičiaus (%) – 90

Didinti informacijos apie socialines paslaugas prieinamumą

Prašymų dėl socialinių paslaugų priėmimo elektroninėmis priemonėmis

SVBL

ES lėšos

PMSA

Prašymai priimami elektroniniu būdu, pagal socialinių paslaugų rūšis (vnt.) – 10.

Organizuoti socialines paslaugas teikiančių įstaigų žinybinius pasitarimus

SVBL

PMSA

PSPC

Organizuotų  pasitarimų skaičius – 2.

Didinti informacijos apie socialines paslaugas prieinamumą.

SVBL

 

PMSA

PSPC

Organizuota paslaugų mugė Panevėžio miesto gimtadienio renginio metu – 1.

Laiku viešinti informaciją Savivaldybės interneto svetainėse.

 

*Trumpinių reikšmės:

SVBL – Savivaldybės ir (ar) valstybės biudžeto lėšos;

PMSA – Panevėžio miesto savivaldybės administracija;

PSPC – Panevėžio socialinių paslaugų centras;

JDC – Jaunuolių dienos centras;

PSMDC – Panevėžio specialioji mokykla-daugiafunkcis centras;

ES – Europos Sąjungos lėšos;

PAJC – Panevėžio atviras jaunimo centras;

NVO – nevyriausybinės organizacijos.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11. Regioninių socialinių paslaugų poreikis 2024 m.

Regioninių paslaugų poreikis (2024 m. sausio 1 d.) nurodomas 15 lentelėje.        

15 lentelė

Eil. Nr.

Socialinių paslaugų rūšys pagal žmonių socialines grupes

Socialinės globos įstaiga

Mastas (vietų sk.)

1

2

3

4

1.

Ilgalaikė socialinė globa senyvo amžiaus asmenims ir suaugusiems asmenims su negalia

Kupiškio socialinės globos namai

1

Lavėnų socialinės globos namai

7

VšĮ Angelų pieva

1

Jotainių socialinės globos namai

7

Utenos socialinės globos  namai 

2

VšĮ Integruotų sveikatos paslaugų centras

1

VšĮ Antavilių pensionatas

1

 

IV SKYRIUS

FINANSAVIMO PLANAS

 

12. Socialinių paslaugų finansavimo šaltiniai. Socialinių paslaugų finansavimo šaltiniai 16 lentelėje pateikiami pagal faktines ir planines išlaidas už praėjusius, einamuosius ir ateinančius metus.

 

16 lentelė

Eil. Nr.

Socialinių paslaugų finansavimo šaltiniai

Pagal faktines išlaidas

(tūkst. Eur)

Pagal planines išlaidas

(tūkst. Eur)

2023 m.

2024 m.

2025 m.

1

2

3

4

5

1.

Savivaldybės biudžeto išlaidos socialinėms paslaugoms, tūkst. Eur

5817,7

6768,8

7106,9

 

palyginti su bendru Savivaldybės biudžetu, proc.

3,4

3,8

x

2.

LR valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos, tūkst. Eur

5243,3

5250,0

5518,1

 

iš jų:

 

 

 

2.1.

socialinės rizikos veiksnius patiriančių šeimų socialinei priežiūrai organizuoti

690,5

946,3

994,0

2.2.

Asmenų su sunkia negalia socialinei globai organizuoti

4382,0

4108,7

4314,1

2.3.

vaikų globos (rūpybos) išmokoms

170,8

195,0

210,0

3.

ES struktūrinių fondų lėšos, tūkst. Eur

0,6

0,0

0,0

4.

Asmenų mokėjimai už socialines paslaugas, tūkst. Eur

320,1

267,8

280,6

5.

Kitos valstybės biudžeto lėšos, tūkst. Eur

333,9

157,9

165,4

 

Iš viso, tūkst. Eur:

11715,6

12444,5

13071,0

 

Socialinių paslaugų finansavimo šaltinių įvertinimas. 2024 m. išlaidos socialinėms paslaugoms finansuoti, palyginti su praėjusiais metais, padidėjo 6,2 proc. Bendrame Savivaldybės biudžete finansavimas socialinėms paslaugoms, palyginti su praėjusiais metais, padidėjo 0,4 proc.

 

13. Socialinių paslaugų finansavimo iš Savivaldybės biudžeto būdai. 17 lentelėje pateikiami socialinių paslaugų finansavimo iš Savivaldybės biudžeto finansavimo būdai praėjusiais ir einamaisiais metais.

 

17 lentelė

Eil. Nr.

Finansavimo būdai

Lėšos (tūkst. Eur)

2023 m.

2024 m.

1.

Socialinių paslaugų pirkimas

0,0

55,0

2.

Tiesioginis socialinių paslaugų įstaigų finansavimas

5039,6

5375,1

iš jo:

2.1.

Savivaldybės pavaldumo įstaigoms

3910,6

3893,1

2.2.

regioninių socialinių paslaugų įstaigoms pagal lėšų kompensavimo sutartis

616,4

810,0

2.3.

nevyriausybinių organizacijų įstaigoms pagal lėšų kompensavimo sutartis

512,6

672,0

3.

Savivaldybės biudžeto lėšos, skirtos nevyriausybinėms organizacijoms

778,1

1338,7

4.

Finansavimas vykdant socialinių paslaugų programas

Iš viso

5817,7

6768,8

 

Socialinių paslaugų finansavimas iš Savivaldybės biudžeto lėšų 2024 m. padidėjo 16,3 proc.

 

14. Lėšos, reikalingos žmogiškųjų išteklių plėtrai. Socialinių darbuotojų ir socialinių darbuotojų padėjėjų papildomoms pareigybėms įsteigti, kvalifikacijai kelti ir visiems esamiems etatams išlaikyti skirtos lėšos, taip pat lėšos komunalinėms išlaidoms ir kitoms prekėms ir paslaugoms. 18 lentelėje pateikiamos planuojamos lėšos 2024 m.

 

 

 

 

 


Biudžetinėms įstaigoms socialinėms paslaugoms teikti 2024 m. skirtos lėšos (tūkst. Eur)

18 lentelė

 

Įstaigos

Valstybės dotacija

Savivaldybės biudžeto lėšos (tūkst. Eur)

Asmenų mokėjimai už socialines paslaugas

Valstybės biudžeto lėšos (tūkst. Eur)

Iš viso

Iš jų darbo užmokes-tis

Asmenims su sunkia negalia

iš jų

darbo užmokestis

Socialinei priežiūrai šeimoms teikti

iš jų

darbo užmokestis

Iš viso

iš jų

darbo užmokes-tis

Iš viso

iš jų

darbo užmokestis

Iš viso

iš jų

darbo užmokestis

Specialioji mokykla-daugiafunkcis centras

371,0

322,7

x

x

135,6

91,0

46,8

16,7

0,0

0,0

553,4

430,4

Jaunuolių dienos centras

559,1

414,2

x

372,2

317,1

72,0

13,5

0,0

0,0

1003,3

744,8

Socialinių paslaugų centras

175,7

127,8

946,3

908,1

3157,4

2621,7

149,0

38,5

8,8

8,7

4437,2

3704,8

Atviras jaunimo centras

x

x

x

x

227,9

174,5

x

x

0,0

0,0

227,9

174,5

Iš viso įstaigos

1105,8

864,7

946,3

908,1

3893,1

3204,3

267,8

68,7

8,8

8,7

6221,8

5054,5

 

 

15. Savivaldybės finansinių galimybių palyginimas su numatytų priemonių finansavimu. Savivaldybės finansinės galimybės atitinka įvertintus socialinių paslaugų poreikius. Vienas iš pagrindinių uždavinių – išlaikyti esamų paslaugų teikimą užtikrinant gyventojų socialinių paslaugų poreikį ir, atsižvelgiant į finansines galimybes, išplėsti esamų paslaugų rūšis, jų apimtį pagal poreikį, užtikrinant organizuojamų paslaugų kokybę.

Socialinių paslaugų finansavimo iš Savivaldybės biudžeto būdai – Savivaldybės pavaldumo socialinių paslaugų įstaigų tiesioginis finansavimas; įstaigų, kurių veikloje Savivaldybė dalyvauja, tiesioginis finansavimas už teikiamas paslaugas; Socialinių paslaugų pirkimas; nevyriausybinių organizacijų projektų rėmimas.

Savivaldybės organizuojamų socialinių paslaugų įvertinimas. Savivaldybėje socialinės paslaugos organizuojamos pagal poreikius visoms žmonių socialinėms grupėms ir socialinių paslaugų organizuojamos pagal šalies socialinių paslaugų išvystymo normatyvus, tačiau normatyvų atitikimas vertinamas pagal asmenų poreikio gauti socialines paslaugas patenkinimą.

 

V SKYRIUS

PLĖTROS VIZIJA IR PROGNOZĖ

 

16. Socialinių paslaugų plėtros vizija. Socialinių paslaugų plėtros vizija – išplėtota, Panevėžio miesto gyventojų individualius poreikius atitinkanti socialinių paslaugų sistema, socialinės paslaugos teikiamos visoms asmenų grupėms bendruomenėje ir šeimose, užtikrintas reikiamų socialinių paslaugų teikimo tęstinumas, kompleksiškumas ir socialinių paslaugų rūšių plėtra, įtraukiant nevyriausybines organizacijas, socialinio verslo atstovus teikiant socialines paslaugas sudarytos sąlygos gyventojams išsaugoti žmogiškąjį orumą ir patenkinti jų žmogiškuosius poreikius.

Užtikrintas laipsniškas socialinės atskirties mažėjimas ir socialinis saugumas, kokybiška ir efektyvi socialinė parama bendruomenėje. Įgyvendinamas socialinės paramos individualizuoto kompleksiškumo teikimo modelis, derinant socialinės paramos formas.

17. Prognozuojamos socialinės paslaugos. Teikiant socialines paslaugas, planuojant jų mastą ateinantiems 3 metams, ir toliau bus orientuojamasi į pagrindines socialinių paslaugų gavėjų grupes: asmenis su negalia, senyvo amžiaus asmenis, socialinės rizikos veiksnius patiriančius asmenis ir šeimas, be tėvų globos likusius vaikus. Socialinės paslaugos ir toliau bus teikiamos pagal asmenų poreikius.

Panevėžio miesto savivaldybėje prognozuojamos plėtoti šios paslaugų rūšys ir mastas:

1.       Bendrosios ir specialiosios paslaugos visoms asmenų grupėms (pagal poreikį).

2.       Pavėžėjimo paslauga (pagal poreikį).

3.       Asmeninės pagalbos paslaugos asmenims su negalia (pagal poreikį).

4.       Laikino atokvėpio paslauga budintiems globotojams, asmenims su negalia, vaikams su negalia, suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims (pagal poreikį).

5.       Prevencinės paslaugos (pagal poreikį).

6.       Apgyvendinimas savarankiško gyvenimo namuose (6 vietos).

7.       Vaiko laikinosios priežiūros paslauga, socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje (pagal poreikį).

8.       Kompleksiškų paslaugų teikimas – grąžinti asmens (šeimos) gebėjimus pasirūpinti savimi ir integruotis į visuomenę ar patenkinti asmens gyvybinius poreikius teikiant kompleksinę pagalbą, atsižvelgiant į individualius gavėjo poreikius, bendradarbiaujant įvairių sričių specialistams ir taikant atvejo vadybos metodą (pagal poreikį).

9. Akredituotos socialinės priežiūros paslaugų plėtra, atitinkanti vienodą standartą (akredituotos įstaigos – pagal poreikį).

10. Socialinė priežiūra, globa senyvo amžiaus asmenims ir suaugusiems neįgaliems asmenims namuose. Išplėstas socialinių paslaugų spektras pagyvenusio ir senyvo amžiaus asmenims (integrali pagalba, dienos socialinė globa, savarankiško gyvenimo namai ir kita, pagal poreikį).

11. Palydėjimo paslauga jaunuoliams likusiems be tėvų globos vaikams (nuo 16 m.), kuriems teikiama socialinė globa (rūpyba) socialinės globos įstaigoje, ar sulaukusiems pilnametystės asmenims (iki 24 m.), kuriems buvo suteikta socialinė globa (rūpyba) socialinės globos įstaigoje ar kurie gyveno socialinę riziką patiriančiose šeimose (5 vietos).

12. Socialinės dirbtuvės asmenims su intelekto ir (ar) psichikos negalia (50 asmenų).

13. Grupinio gyvenimo namai (30 asmenų).

14. Apsaugoto būsto paslauga asmenims su proto negalia (24 asmenys).

15. Kompleksinių paslaugų vaikams su negalia ir jų šeimos nariams teikimas (1 centras).

 

18. Savivaldybės biudžeto augimo perspektyva ir numatomas pokytis. Lėšų poreikis socialinėms paslaugoms didėja dėl didėjančio asmenų, gaunančių paslaugas, skaičiaus ir keičiantis socialinės globos kainai. Planuojamos pirkti paslaugos pagal socialinių paslaugų poreikį.

19. Išteklių prognozė ateinantiems 3 metams. Pagrindiniai teikiamų socialinių paslaugų finansavimo šaltiniai bus Savivaldybės biudžetas, paslaugų gavėjų lėšos, valstybės specialiosios tikslinės dotacijos lėšos savivaldybių biudžetams ir Europos Sąjungos paramos lėšos. Didėjant socialinių paslaugų poreikiui, augant socialinių darbuotojų skaičiui, asmenų, kuriems teikiamos socialinės paslaugos skaičiui, ir socialinių paslaugų kainoms, didės lėšos, reikalingos socialinėms paslaugoms finansuoti ir organizuoti.

20. Siūlomos plėsti regioninės socialinės paslaugos, jų rūšys ir prognozuojamas mastas. 19 lentelėje pateiktos siūlomos plėsti regioninių socialinių paslaugų rūšys ir prognozuojamas jų mastas.

19 lentelė

Socialinių paslaugų rūšys (nurodomos pagal žmonių socialines grupes)

Mastas (vietų skaičius)

Socialinė priežiūra: intensyvi krizių įveikimo pagalba

5

Socialinė priežiūra: apgyvendinimas savarankiško gyvenimo namuose

5

Socialinė globa grupinio gyvenimo namuose asmenims su sunkia negalia

10

Apsaugotas būstas

5

Savarankiško gyvenimo namai

10

 

VI SKYRIUS

PLANO ĮGYVENDINIMO PRIEŽIŪRA

 

21. Socialinių paslaugų plano įgyvendinimo priežiūros vykdytojai. Socialinių paslaugų plano įgyvendinimą prižiūri Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, paslaugas teikiančios įstaigos.

22. Socialinių paslaugų plano įgyvendinimo priežiūros etapai ir įvertinimo rezultatai. Socialinių paslaugų plano įgyvendinimo rezultatai aptariami su miesto socialinių paslaugų įstaigų vadovais, NVO atstovais, atsakingais už socialinių paslaugų plano vykdymą ir priežiūrą, asmenimis. Vertinama socialinių paslaugų plano įgyvendinimo eiga, aptariamos iškilusios kliūtys, atsiradusios siekiant numatytų tikslų ir uždavinių, ieškoma galimų alternatyvių sprendimų.

Panevėžio miesto savivaldybės 2024 m. socialinių paslaugų plano ir jo priemonių tikslingumas bus vertinamas atsižvelgiant į kintančias aplinkybes ir veiksnius, turinčius ar galinčius turėti įtakos planui įgyvendinti ir tikslams pasiekti, analizuojama, ar pasiekti rezultatai, tikslai ir uždaviniai, rekomendacijos ir pasiūlymai atlikto tyrimo metu. Jei jie nepasiekti, bus analizuojama, kokie veiksniai galėjo turėti reikšmės rezultatams, taip pat numatomos priemonės jiems pašalinti ar sumažinti.

Socialinių paslaugų plano įgyvendinimo priežiūra bus vykdoma atliekant socialinių paslaugų plano stebėseną.

23. Pasiektų rezultatų, tikslų ir uždavinių analizė, numatytų vykdyti priemonių efektyvumas. Pasiekti rezultatai, tikslai ir uždaviniai vertinami pagal Socialinių paslaugų efektyvumo vertinimo kriterijus, patvirtintus Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2007 m. balandžio 12 d. įsakymu Nr. A1-104 „Dėl Socialinių paslaugų plano formos ir Socialinių paslaugų efektyvumo vertinimo kriterijų patvirtinimo“:

1. Savivaldybės biudžeto išlaidos per metus socialinėms paslaugoms, tenkančios vienam savivaldybės gyventojui, –   66,57

2. Valstybės skirtų dotacijų santykis su Savivaldybės biudžeto lėšomis, skiriamomis socialinėms paslaugoms, –   47,4 proc.

3. Vietų skaičiaus stacionariose socialinių paslaugų įstaigose santykis su vietų skaičiumi (maksimaliu lankytojų skaičiumi per dieną) nestacionariose socialinių paslaugų įstaigose (laikino gyvenimo namuose, dienos socialinės globos centruose, socialinės priežiūros centruose) – 50,99proc.

4. Socialinių paslaugų (įskaitant bendrąsias socialines paslaugas) gavėjų skaičiaus santykis su bendru savivaldybės gyventojų skaičiumi, – 18,65 proc.

5. Socialinės globos ir socialinės priežiūros gavėjų skaičiaus santykis su bendru savivaldybės gyventojų skaičiumi, – 3,47 proc.

6. Regioninių socialinių paslaugų gavėjų skaičiaus santykis su kitais socialinių paslaugų (išskyrus bendrąsias socialines (paslaugas) gavėjais – 10,94 proc.

7. Socialinių darbuotojų ir socialinių darbuotojų padėjėjų skaičius savivaldybėje, tenkantis 10 tūkst. savivaldybės gyventojų, – 26,66 proc.

8. Socialinių paslaugų poreikio patenkinimo procentas (asmenų (šeimų), kuriems (-ioms) patenkintas socialinių paslaugų poreikis, santykis su asmenų (šeimų) skaičiumi, kuriems (-ioms) įvertintas socialinių paslaugų poreikis) – 99 proc.

9. Atliekant plano peržiūrą ir vertinant numatytų priemonių efektyvumą bus vykdoma stebėsena, ar pasiekti laukiami rezultatai, ar efektyviai panaudotos skirtos lėšos. Stebėsena vykdoma nuolat ir apibendrinama ateinančiais metais kartu su 2023 metų Socialinių paslaugų planu. Atliekant stebėseną vertinama priemonių efektyvumas ir prieinamumas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintais socialinių paslaugų išplėtojimo normatyvais.

_________________________



[1] Registrų centro duomenys 20240101_Gyventoju_skaicius_savivaldybese.xlsx (live.com)

[2] Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenys

[3] 2023 m. Panevėžio socialinių paslaugų centro duomenys

[4] Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyriaus duomenys

[5] Lentelė pildoma pagal Socialinių paslaugų katalogo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-93 „Dėl Socialinių paslaugų katalogo patvirtinimo“, žmonių socialinėms grupėms numatytas socialinių paslaugų rūšis.