LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO

2008 M. LIEPOS 8 D. ĮSAKYMO NR. A1-234 „DĖL TRANSPORTO IŠLAIDŲ KOMPENSACIJŲ MOKĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO    

 

2016 m. spalio 5 d. Nr. A1-548

Vilnius

 

 

1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2008 m. liepos 8 d. įsakymą Nr. A1-234 „Dėl Transporto išlaidų kompensacijų mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu nurodytą įsakymą ir jį išdėstau nauja redakcija (Transporto išlaidų kompensacijų mokėjimo tvarkos aprašas nauja redakcija nedėstomas):

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL TRANSPORTO IŠLAIDŲ KOMPENSACIJŲ MOKĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. balandžio 28 d. nutarimo Nr. 478 „Dėl Lietuvos Respublikos transporto lengvatų įstatymo įgyvendinimo“ 2.2 papunkčiu ir siekdama įgyvendinti Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymą,

t v i r t i n u Transporto išlaidų kompensacijų mokėjimo tvarkos aprašą (pridedama)“.

1.2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Transporto išlaidų kompensacijų mokėjimo tvarkos aprašą:

1.2.1. Pakeičiu 2.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.1. asmenims, gaunantiems valstybines socialinio draudimo ir (ar) nukentėjusiųjų asmenų, mokslininkų, Lietuvos Respublikos pirmojo ar antrojo laipsnių, pareigūnų ir karių valstybines pensijas, kompensacines išmokas teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybiniams darbuotojams, rentas buvusiems sportininkams, – Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniai skyriai (toliau vadinama – Fondo valdybos teritoriniai skyriai);“.

1.2.2. Pakeičiu 7 punktą ir jį išdėstau taip:

7. Transporto išlaidų kompensacija, kuri yra 0,25 bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžio, sutrikusią judėjimo funkciją turintiems asmenims mokama kas mėnesį. Ši kompensacija mokama už einamąjį mėnesį asmeniui arba jo tėvams, arba globėjams (rūpintojams) ir naudojama pagal tikslinę paskirtį asmens transporto paslaugų poreikiui tenkinti. Asmeniui mirus, kompensacijos mokėjimas nutraukiamas nuo mėnesio, einančio po to mėnesio, kurį asmuo mirė, pirmos dienos. Kompensacija, negauta dėl asmens mirties, neišmokama.“

1.2.3. Pakeičiu 8.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

8.3. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, išskyrus tuos atvejus, kai valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama tos rūšies elektroninė paslauga ir dėl kompensacijos skyrimo kreipiamasi elektroniniu būdu.“

1.2.4. Pakeičiu 9 punktą ir jį išdėstau taip:

9. Nepilnamečių asmenų, kitų neveiksnių šioje srityje ar ribotai veiksnių šioje srityje asmenų, kuriems nustatytas specialusis transporto išlaidų kompensacijos poreikis, vardu prašymą ir kitus dokumentus pateikia jų tėvai, įtėviai arba globėjai (rūpintojai).“

1.2.5. Papildau 11 punktą nauja penktąja pastraipa:

„Jeigu asmuo, kuriam pirmą kartą nustatytas specialusis transporto išlaidų kompensacijos poreikis, gauna valstybinę socialinio draudimo ir (ar) nukentėjusiųjų asmenų, mokslininkų, Lietuvos Respublikos pirmojo ar antrojo laipsnio, pareigūnų ir karių valstybinę pensiją, kompensacinę išmoką teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybiniams darbuotojams, rentą buvusiems sportininkams, šalpos pensiją, šalpos kompensaciją, nereikalaujama, kad asmuo pateiktų šio Tvarkos aprašo 8 punkte nurodytus dokumentus. Paskirtoji transporto išlaidų kompensacija mokama tokiu pat būdu, kokiu mokama pensija ar kita išmoka. Jei asmuo gauna kelias pensijas ir (ar) išmokas, transporto išlaidų kompensacija mokama tokiu būdu, kokiu  asmuo gauna valstybinę socialinio draudimo pensiją. Jei asmuo gauna kelias valstybines socialinio draudimo pensijas, transporto išlaidų kompensacija mokama tokiu būdu, kokiu mokama valstybinė socialinio draudimo senatvės ar netekto darbingumo (invalidumo) pensija.“

1.2.6. Buvusią 11 punkto penktąją pastraipą laikau šeštąja pastraipa.

1.2.7. Pakeičiu 13.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

13.1. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, išskyrus tuos atvejus, kai valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama tos rūšies elektroninė paslauga ir dėl kompensacijos skyrimo kreipiamasi elektroniniu būdu. Pranešimas apie prašymo gavimą ir vykdymo būklę tą pačią dieną perduodamas į elektroninių paslaugų sistemos paslaugos teikimo eigos stebėsenos modulį.“

1.2.8. Pakeičiu 13.5.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

13.5.1. sąskaitą faktūrą ir pinigų sumokėjimą patvirtinantį dokumentą (kasos aparato kvitą ar kasos pajamų orderio antrąjį egzempliorių arba kasos pajamų orderio kvitą ar pinigų priėmimo kvitą, arba kredito ar mokėjimo įstaigos patvirtintą sąskaitą apie apmokėjimo įvykdymą kredito įstaigos internetinėje sistemoje, arba mokėjimo nurodymą dėl pinigų pervedimo įmonei ar organizacijai, pardavusiai automobilį), jei automobilį pardavė įmonė ar organizacija. Tuo atveju, kai pateikiamas pinigų priėmimo kvitas, kuriame nurodyti parduodamos ar perkamos prekės pavadinimas, kiekis, matavimo vienetai ir vieneto kaina, pateikti sąskaitą faktūrą nebūtina;“.

1.2.9. Papildau nauju 13.5.4 papunkčiu:

13.5.4. arba sąskaitą faktūrą ar PVM sąskaitą faktūrą, arba pinigų sumokėjimą patvirtinantį dokumentą (kasos aparato kvitą ar prekių (paslaugų) pirkimo–pardavimo kvitą), jei automobilis perkamas iš asmens, vykdančio individualią veiklą pagal individualios veiklos pažymą.“

1.2.10. Buvusius 13.5.4–13.5.5 papunkčius laikau atitinkamai 13.5.5–13.5.6 papunkčiais.

1.2.11. Pakeičiu 18 punktą ir jį išdėstau taip:

18. Jeigu asmenys, kuriems nustatytas specialusis lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikis, įsigyja arba jau yra įsigiję lengvuosius automobilius ar įsigyja lengvuosius automobilius, juos techniškai pritaiko ir (ar) remontuoja, ar jau turimus lengvuosius automobilius techniškai pritaiko ir (ar) remontuoja, jiems išmokama iki 32  BSI dydžio kompensacija, bet ne didesnė už faktines lengvųjų automobilių įsigijimo, įsigijimo ir (ar) pritaikymo, ir (ar) remonto išlaidas.

Teisę į naują kompensaciją asmenys vėl įgyja pakartotinai nustačius specialųjį lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikį. Tokiu atveju kompensacija išmokama, jeigu nuo paskutinio sprendimo dėl kompensacijos skyrimo dienos praėjo 6 metai.

Teisę į naują kompensaciją asmenys, kuriems specialusis lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikis nustatytas neterminuotai, vėl įgyja po 6 metų, terminą skaičiuojant nuo paskutinio sprendimo dėl kompensacijos skyrimo dienos.

Kompensuojamos tik tos šio Aprašo 12 punkte nurodytos lengvojo automobilio remonto ir techninio pritaikymo išlaidos, kurios faktiškai buvo patirtos po to, kai asmeniui buvo nustatytas specialusis lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikis.

Kompensacija už to paties automobilio įsigijimą skiriama ir mokama vieną kartą.“

1.2.12. Pakeičiu 21 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

21. Šeimos, pageidaujančios, kad joms būtų išmokėta kompensacija, pateikia savivaldybių administracijoms vieno iš tėvų (įtėvių), globėjų (rūpintojų), kuriems paskirta nuolatinė vaiko globa (rūpyba), prašymą skirti kompensaciją ir kartu su prašymu šiuos dokumentus:“.

1.2.13. Pakeičiu 21.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

21.1. vieno iš tėvų (įtėvių), globėjų (rūpintojų), kuriems paskirta nuolatinė vaiko globa (rūpyba), asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, išskyrus tuos atvejus, kai valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama tos rūšies elektroninė paslauga ir dėl kompensacijos skyrimo kreipiamasi elektroniniu būdu. Pranešimas apie prašymo gavimą ir vykdymo būklę tą pačią dieną perduodamas į elektroninių paslaugų sistemos paslaugos teikimo eigos stebėsenos modulį.“

1.2.14. Pakeičiu 21.5.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

21.5.1. sąskaitą faktūrą ir pinigų sumokėjimą patvirtinantį dokumentą (kasos aparato kvitą ar kasos pajamų orderio antrąjį egzempliorių arba kasos pajamų orderio kvitą ar pinigų priėmimo kvitą, arba kredito ar mokėjimo įstaigos patvirtintą sąskaitą apie apmokėjimo įvykdymą kredito įstaigos internetinėje sistemoje, arba mokėjimo nurodymą dėl pinigų pervedimo įmonei ar organizacijai, pardavusiai automobilį), jei automobilį pardavė įmonė ar organizacija. Tuo atveju, kai pateikiamas pinigų priėmimo kvitas, kuriame nurodyti parduodamos ar perkamos prekės pavadinimas, kiekis, matavimo vienetai ir vieneto kaina, pateikti sąskaitą faktūrą nebūtina;“.

1.2.15. Papildau nauju 21.5.4 papunkčiu:

21.5.4. arba sąskaitą faktūrą ar PVM sąskaitą faktūrą, arba pinigų sumokėjimą patvirtinantį dokumentą (kasos aparato kvitą ar prekių (paslaugų) pirkimo–pardavimo kvitą), jei automobilis perkamas iš asmens, vykdančio individualią veiklą pagal individualios veiklos pažymą.“

1.2.16. Buvusius 21.5.4–21.5.5 papunkčius laikau atitinkamai 21.5.5–21.5.6 papunkčiais.

1.2.17. Pakeičiu 26 punktą ir jį išdėstau taip:

26. Jeigu šeimos įsigyja arba jau yra įsigijusios lengvuosius automobilius ar įsigyja lengvuosius automobilius, juos techniškai pritaiko ir (ar) remontuoja, ar jau turimus lengvuosius automobilius techniškai pritaiko ir (ar) remontuoja, joms išmokama iki 32 BSI dydžio kompensacija, bet ne didesnė už faktines lengvųjų automobilių įsigijimo, įsigijimo ir (ar) pritaikymo, ir (ar) remonto išlaidas. Teisę į naują kompensaciją šeimos vėl įgyja po 6 metų, terminą skaičiuojant nuo paskutinio sprendimo dėl kompensacijos skyrimo dienos.

Kompensuojamos tik tos šio Aprašo 20 punkte nurodytos lengvojo automobilio remonto ir techninio pritaikymo išlaidos, kurios faktiškai buvo patirtos po to, kai neįgaliam vaikui buvo nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis ar iki 2005 m. liepos 1 d. pripažinta visiška negalia.

Kompensacija už to paties automobilio įsigijimą skiriama ir mokama vieną kartą.

Jeigu sprendimas dėl kompensacijos skyrimo priimtas, tačiau neįgalus vaikas mirė iki išmokant kompensaciją, kompensacija šeimai išmokama. Jeigu sprendimas dėl kompensacijos skyrimo nepriimtas iki neįgalaus vaiko mirties, kompensacija šeimai neišmokama.“

1.2.18. Papildau 27 punktą antrąja pastraipa:

„Jeigu pagal duomenų teikimo sutartis su atitinkamomis institucijomis ar įstaigomis iš Gyventojų registro, kitų valstybės ar žinybinių registrų arba valstybės informacinių sistemų tiesiogiai gaunami dokumentai ar duomenys, kurių reikia kompensacijai skirti ir mokėti, ją mokanti įstaiga praneša asmeniui, kuris kreipiasi dėl kompensacijos, kad jam šių dokumentų ar duomenų pateikti nereikia.“

2. Šio įsakymo 1.2.5 papunktis įsigalioja 2016 m. lapkričio 1 d.

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                    Algimanta Pabedinskienė