LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO

1999 M. GRUODŽIO 22 D. ĮSAKYMO NR. 102 „DĖL DARBO ĮRENGINIŲ NAUDOJIMO BENDRŲJŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2020 m. balandžio 29 d. Nr. A1-354

Vilnius

 

 

1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 1999 m. gruodžio 22 d. įsakymą Nr. 102 „Dėl Darbo įrenginių naudojimo bendrųjų nuostatų patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo 15 straipsnio 4 dalimi ir įgyvendindama 2009 m. rugsėjo 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2009/104/EB dėl būtiniausių darbo įrenginių naudojimui taikomų darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų (antroji atskira direktyva, kaip numatyta Direktyvos 89/391/EEB 16 straipsnio 1 dalyje):“.

1.2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintus Darbo įrenginių naudojimo bendruosius nuostatus:

1.2.1. Pakeičiu 13 punktą ir jį išdėstau taip:

13. Siekdamas užtikrinti saugų darbą su darbo įrenginiais, kurie yra potencialiai pavojingi įrenginiai (toliau – potencialiai pavojingi įrenginiai), laiku nustatyti gedimus ir juos pašalinti, darbdavys užtikrina, kad potencialiai pavojingi įrenginiai būtų:

13.1. patikrinti juos sumontavus, prieš pradedant juos naudoti pirmą kartą, taip pat sumontavus naujoje vietoje ar vietovėje, kad būtų įsitikinta, jog potencialiai pavojingi įrenginiai sumontuoti teisingai ir veikia tinkamai. Potencialiai pavojingi įrenginiai pradedami naudoti tik tada, kai gaunama akredituotosios potencialiai pavojingų įrenginių techninės būklės tikrinimo įstaigos (toliau – akredituotoji įstaiga) išvada, kad potencialiai pavojingas įrenginys tinkamas naudoti ir saugus žmonių gyvybei, sveikatai ar aplinkai, ir kai jie užregistruojami Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registre Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registro nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gegužės 9 d. nutarimu Nr. 645 „Dėl Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registro nuostatų patvirtinimo“, nustatyta tvarka;

13.2. periodiškai tikrinami ir prireikus išbandomi potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros norminių teisės aktų nustatyta tvarka. Potencialiai pavojingų įrenginių techninės būklės tikrinimus, nurodytus šių nuostatų 13.1–13.3 papunkčiuose, vadovaudamosi potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros norminiais teisės aktais, vykdo akredituotosios įstaigos;

13.3. tikrinami kiekvieną kartą, kai susiklosto išskirtinės aplinkybės, kurios gali sukelti pavojų saugiai naudoti potencialiai pavojingą įrenginį (po avarijos, gamtos reiškinių poveikio, neįprastų ar ilgalaikių prastovų, įrenginių modifikavimo).“

1.2.2. Pakeičiu 15 punktą ir jį išdėstau taip:

15. Potencialiai pavojingi įrenginiai, jų tikrinimo periodiškumas, tikrinami techniniai parametrai bei tikrinimo metodai nustatomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymu, techniniais reglamentais, potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros norminiais teisės aktais ir gamintojo pateiktais naudojimo dokumentais.“

1.2.3. Pakeičiu 16 punktą ir jį išdėstau taip:

16. Potencialiai pavojingo įrenginio tikrinimo rezultatai turi būti protokoluojami ir saugomi pas potencialiai pavojingo įrenginio savininką ir akredituotojoje įstaigoje. Jie turi būti saugomi visą potencialiai pavojingo įrenginio naudojimo (eksploatacijos) laikotarpį. Jei potencialiai pavojingi įrenginiai naudojami už įmonės ribų, jie privalo turėti žymą, nurodančią, kada buvo atliktas paskutinis patikrinimas ir kada turi būti kitas patikrinimas.“

1.2.4. Pakeičiu 27 punktą ir jį išdėstau taip:

27. Šių nuostatų reikalavimų vykdymą kontroliuoja Lietuvos Respublikos valstybinė darbo inspekcija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

1.2.5. Pakeičiu 1 priedo 3.1.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.1.5. Autokrautuvas su šakiniu griebtuvu, kuriuo važiuoja vienas ar daugiau darbuotojų, privalo būti pritaikytas arba įrengtas taip, kad ribotų jo galimybę apvirsti ar sumažintų galimus pavojus, jei autokrautuvas apvirstų, pavyzdžiui:

3.1.5.1. įrengiant vairuotojo kabiną arba

3.1.5.2. sumontuojant konstrukciją, apsaugančią, kad autokrautuvas nevirstų, arba

3.1.5.3. sumontuojant konstrukciją, užtikrinančią, kad autokrautuvui apvirtus tarp žemės paviršiaus ir autokrautuvo liktų pakankamai erdvės, kad nebūtų prispausti juo važiavusieji darbuotojai, arba

3.1.5.4. sumontuojant konstrukcijas, kurios sulaikytų darbuotojus vairuotojo kėdėje ir neleistų jų prispausti autokrautuvo dalims, jeigu jis apvirstų.“

1.2.6. Pakeičiu 2 priedo 4.2.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

4.2.4. Kopėčios turi būti prižiūrimos ir reguliariai bandomos vadovaujantis jų gamintojo pateikta informacija.“

2. Šis įsakymas įsigalioja 2020 m. gegužės 1 d.

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministras                 Linas Kukuraitis