herbas_jb_sm

 

Joniškio rajono savivaldybės
TARYBA

 

 

SPRENDIMAS

DĖL ILGALAIKĖS SOCIALINĖS GLOBOS TEIKIMO IR MOKĖJIMO UŽ ILGALAIKĖS SOCIALINĖS GLOBOS PASLAUGAS JONIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2016 m. rugpjūčio 25 d.  Nr. T-138

Joniškis

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 13 straipsnio 4 dalimi, 16 straipsnio 6 dalimi, 17 straipsniu, Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. birželio 14 d. nutarimu Nr. 583 „Dėl Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo patvirtinimo“, Socialinių paslaugų katalogu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-93 „Dėl Socialinių paslaugų katalogo patvirtinimo“, ir Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“ (2007 m. kovo 31 d. įsakymo Nr. A1-67 redakcija) Joniškio rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Ilgalaikės socialinės globos teikimo ir mokėjimo už ilgalaikės socialinės globos paslaugas Joniškio rajono savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedama). 

2. Pripažinti netekusiu galios Mokėjimo už ilgalaikę socialinę globą Joniškio rajono savivaldybėje tvarkos aprašą, patvirtintą Joniškio rajono savivaldybės tarybos 2013 m. rugsėjo 12 d. sprendimu Nr. T-121 „Dėl Mokėjimo už ilgalaikę socialinę globą Joniškio rajono savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                         Gediminas Čepulis

 

PATVIRTINTA

Joniškio rajono savivaldybės tarybos

2016 m. rugpjūčio 25 d. sprendimu Nr. T-138

 

 

ILGALAIKĖS SOCIALINĖS GLOBOS TEIKIMO IR MOKĖJIMO UŽ ILGALAIKĖS SOCIALINĖS GLOBOS PASLAUGAS JONIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ilgalaikės socialinės globos teikimo ir mokėjimo už ilgalaikės socialinės globos paslaugas Joniškio rajono savivaldybėje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja ilgalaikės socialinės globos skyrimo, teikimo tvarką ir asmens (šeimos) mokesčio už ilgalaikę socialinę globą – visumą paslaugų, kuriomis asmeniui teikiama kompleksinė pagalba, kai reikalinga nuolatinės specialistų priežiūra, dydžio nustatymą.

2. Aprašas taikomas mokėti už ilgalaikę socialinę globą (toliau – socialinė globa), kurią planuoja Joniškio rajono savivaldybė (toliau – savivaldybė) ir kuri yra teikiama įstaigoje, teikiančioje socialinės globos paslaugas (toliau – paslaugos teikėjas).

3. Socialinės globos paslaugos finansuojamos iš savivaldybės biudžeto ar savivaldybės biudžetui skiriamų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų socialinės globos paslaugoms organizuoti.

4. Jeigu socialinės globos įstaigos, kurią pasirenka pats asmuo (šeima), socialinės globos išlaidų dydis didesnis už socialinės globos finansavimo išlaidų dydį, nustatytą savivaldybės tarybos sprendimu, tai savivaldybė finansuoja tą socialinės globos išlaidų dalį, kurią sudaro nustatyto socialinės globos išlaidų finansavimo dydžio ir apskaičiuoto asmeniui (šeimai) mokėjimo už socialinę globą dydžio skirtumas.

5. Socialinę globą savivaldybėje administruoja savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos skyrius (toliau – skyrius), vadovaudamasis Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais ir kitais teisės aktais.

6. Socialinė globa skiriama vadovaujantis teisės aktais, reglamentuojančiais asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymą ir socialinių paslaugų teikimą.

7. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme apibrėžtas sąvokas.

8. Šiuo Aprašu privalo vadovautis skyrius, seniūnijų atsakingi darbuotojai, paslaugų teikėjai ir paslaugų gavėjai.

 

II SKYRIUS

SOCIALINĖS GLOBOS ORGANIZAVIMAS

 

9. Paslaugų gavėjais gali būti asmenys, kuriems pagal jų socialinių paslaugų poreikio vertinimą reikalingos socialinės globos paslaugos ir kurie gyvenamąją vietą yra deklaravę Joniškio rajone:

9.1. vieniši senyvo amžiaus asmenys, kuriems nustatytas priežiūros ar slaugos  poreikis;

9.2. suaugę neįgalūs asmenys, turintys proto / psichikos negalią, kuriems nustatyta priežiūra ar slauga;

9.3. neįgalūs vaikai, kuriems reikalinga slauga;

9.4. be tėvų globos likę vaikai, kuriems nustatyta globa;

9.5. išimties atvejais senyvo amžiaus asmenys ir neįgalūs asmenys, kurių vaikai neturi pragyvenimo šaltinio ar dėl objektyvių priežasčių negali padėti savo tėvams ir kai teikiamos socialinės paslaugos namuose ar kitos alternatyvios socialinės paslaugos yra neefektyvios.

10. Asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas (rūpintojas), pageidaujantys, kad būtų skirtos socialinės globos paslaugos, kreipiasi į gyvenamosios vietos seniūniją ir pateikia:

10.1. užpildytą prašymą-paraišką gauti socialines paslaugas (forma SP-8, patvirtinta socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-183);

10.2. asmens dokumentą;

10.3. asmens neįgalumą / darbingumą patvirtinantį dokumentą;

10.4. gydytojo pažymą apie sveikatos būklę (forma Nr. 027/a);

10.5. teismo sprendimo kopiją, jei asmuo pripažintas neveiksniu;

10.6. teismo sprendimo kopiją dėl globėjo (rūpintojo) skyrimo, jei asmeniui nustatyta globa;

10.7. informaciją apie asmens (šeimos) pajamas, gautas per paskutinius 3 mėnesius iki kreipimosi mėnesio;

10.8. informaciją, patvirtinančią objektyvias priežastis dėl socialinės globos gavimo (asmenys, nurodyti 9.5 papunktyje).

11. Asmens poreikis socialinei globai gauti nustatomas vadovaujantis Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir socialinių paslaugų skyrimo Joniškio rajone tvarkos aprašu.

12. Seniūnijos socialinio darbo organizatorius ar socialines paslaugas teikiančios įstaigos socialinis darbuotojas, nustatęs asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, vertinimo išvadas pateikia skyriui, o duomenis apie asmenį suveda į socialinės paramos apskaitos sistemą „Parama“ ir Socialinės paramos informacijos sistemos (toliau – SPIS) duomenų bazes.

 

III SKYRIUS

MOKESTIS UŽ SOCIALINĘ GLOBĄ

 

13. Mokesčio už socialinę globą dydis nustatomas atsižvelgiant į asmens pajamas ir turtą.

14. Mokesčio už socialinę globą suaugusiam asmeniui dydis per mėnesį yra 80 procentų asmens pajamų, jei turto vertė yra mažesnė už savivaldybėje nustatytą turto vertės normatyvą. Tais atvejais, kai asmuo pagal Lietuvos Respublikos valstybinių šalpos išmokų įstatymą gauna slaugos ar priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinę kompensaciją, visa šios kompensacijos suma (100 procentų) skiriama mokėjimui už socialinę globą padengti.

15. Jeigu suaugusio asmens turto vertė didesnė už savivaldybėje nustatytą turto vertės normatyvą, mokesčio už socialinę globą suaugusiam asmeniui dydis per mėnesį padidėja vienu procentu, skaičiuojant nuo turto vertės, viršijančios normatyvą.

16. Už neįgalaus vaiko socialinę globą mokesčio dydis nustatomas neatsižvelgiant į asmens turtą ir yra 80 procentų vaiko pajamų. Tais atvejais, kai neįgalus vaikas pagal Lietuvos Respublikos valstybinių šalpos išmokų įstatymą gauna slaugos ar priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinę kompensaciją, visa šios kompensacijos suma (100 procentų) skiriama mokesčiui už socialinę globą padengti.

17. Socialinė globa likusiam be tėvų globos vaikui ir socialinės rizikos vaikui teikiama nemokamai.

18. Suaugę asmenys, laikinai teisės aktų nustatyta tvarka išvykę iš socialinę globą teikiančios įstaigos, už išvykimo laiką moka 30 procentų jiems nustatyto mokesčio už socialinę globą dydžio. Išvykus ne ilgiau kaip trims paroms, mokėjimo  už socialinę globą dydis nemažinamas.

19. Savivaldybė, vadovaudamasi teikiamų socialinės globos išlaidų finansavimo sutartimis, už socialinės globos paslaugas socialinės globos įstaigai finansuoja tiesiogiai.

20. Asmens (šeimos) ir savivaldybės teisės ir pareigos, susijusios su asmens (šeimos) mokėjimu už socialinę globą, nustatomos rašytine socialinę globą gaunančio asmens (šeimos) ir savivaldybės ar paslaugos teikėjo sutartimi, kurioje nustatyti konkretūs asmens (šeimos) mokesčio už socialinę globą dydžiai pinigine išraiška, mokėjimo tvarka, asmens (šeimos) ir savivaldybės bei socialinės globos įstaigos teisės ir pareigos.

 

IV SKYRIUS

ASMENS (ŠEIMOS NARIŲ) FINANSINIŲ GALIMYBIŲ VERTINIMAS

 

21. Mokesčio už socialinę globą dydis negali būti didesnis už asmeniui (šeimai) teikiamą socialinės globos kainą. Mokestis už socialinę globą gali būti nustatytas tik pinigine išraiška.

22. Socialinę globą pageidaujantis gauti asmuo ar jo globėjas (rūpintojas) turi pateikti informaciją apie asmens pajamas ir turimą turtą.

23. Asmens (šeimos narių) finansines galimybes mokėti už socialinę globą vertina skyriaus  atsakingas specialistas.

24. Asmens (šeimos narių) finansinės galimybės vertinamos tuo pačiu metu, kuriuo nustatomas asmens (šeimos) socialinės globos poreikis. Jei socialinė globa skiriama vėliau nei trys mėnesiai nuo prašymo-paraiškos padavimo, asmens finansinės galimybės gali būti vertinamos iš naujo.

25. Išskirtiniais atvejais, kai socialinė globa asmeniui (šeimai) skiriama siekiant išvengti grėsmės asmens (šeimos) fiziniam ar emociniam saugumui, sveikatai ar gyvybei, finansinės galimybės gali būti vertinamos po to, kai nustatomas asmens (šeimos) socialinės globos poreikis ir  skiriama socialinė globa.

26. Asmens (šeimos narių) finansinės galimybės nevertinamos, kai asmuo (šeima) teisės aktų nustatyta tvarka gauna socialinę pašalpą.

27. Asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas (rūpintojas), kuriems teikiama socialinė globa, praneša savivaldybei apie asmens (šeimos) pajamų, asmens turto pokyčius per socialinės globos gavimo laiką. Asmens finansinės galimybės iš naujo vertinamos ne vėliau kaip per vienerius metus nuo minėtos informacijos gavimo.

28. Skyrius turi teisę asmens (šeimos) finansines galimybes iš naujo vertinti savo ar paslaugos teikėjo iniciatyva.

29. Apskaičiuojant asmens (šeimos) finansines galimybes mokėti už socialinę globą, įskaitomos pajamos, kurios nurodytos Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. birželio 14 d. nutarimu Nr. 583.

 

V SKYRIUS

ASMENS TURTAS IR JO VERTINIMAS

 

30. Nustatant asmens finansines galimybes mokėti už socialinę globą, įskaitomas šis asmens nuosavybės teise turimas ar per praėjusius 12 mėnesių iki kreipimosi dėl socialinės globos skyrimo turėtas turtas:

30.1. statiniai (įskaitant nebaigtus statyti statinius);

30.2. privalomos registruoti transporto priemonės;

30.3. privaloma registruoti žemės ūkio technika;

30.4. žemė (įskaitant užimtą miško ir vandens telkinių žemę);

30.5. akcijos, obligacijos, vekseliai ir kiti vertybiniai popieriai;

30.6. piniginės lėšos.

31. Tais atvejais, kai vertinamas turtas, turėtas per praėjusius 12 mėnesių iki kreipimosi dėl socialinės globos skyrimo, bet šio kreipimosi metu pakeistas į kitą kurį nors šio Aprašo 30 punkte nurodytą turtą, sumuojant visą šio Aprašo 30 punkte nurodytą turtą, šis turtas įtraukiamas į apskaitą tik vieną kartą.

32. Tais atvejais, kai asmeniui šio Aprašo 30 punkte nurodytas turtas priklauso bendrosios jungtinės nuosavybės teise, į asmens turtą įskaitoma jam tenkanti šio turto dalis.

33. Tais atvejais, kai asmuo gyvena su šeima ir (arba) artimaisiais giminaičiais ir šios šeimos ir (arba) artimųjų giminaičių gyvenamoji patalpa, kurioje jie ne trumpiau kaip vienus metus yra deklaravę savo gyvenamąją vietą, yra jo nuosavybės teise turimas turtas, šios patalpos į asmens turtą neįskaitomos.

34. Informaciją apie asmens turimus statinius (įskaitant nebaigtus statyti) ir žemę (įskaitant užimtą miško ir vandens telkinių) ir jų vertes savivaldybė gauna iš valstybės įmonės Registrų centro.

35. Informaciją apie privalomų registruoti transporto priemonių ir privalomos registruoti žemės ūkio technikos, turimų akcijų, obligacijų, vekselių ir kitų vertybinių popierių vertę ir pinigines lėšas nurodo pats asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas (rūpintojas) prašyme-paraiškoje skirti socialinę globą. Prie prašymo-paraiškos pridedami turimi šio turto įsigijimą patvirtinantys dokumentai (pirkimo, pirkimo–pardavimo, dovanojimo sutartys, paveldėjimo dokumentų kopijos ir kita).

36. Kilus įtarimui, kad asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas (rūpintojas) pateikė neteisingus duomenis, savivaldybė gali pareikalauti papildomų dokumentų, patvirtinančių pateiktų duomenų teisingumą.

37. Taikomi asmens turto normatyvai ir turto vertė apskaičiuojama vadovaujantis Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. birželio 14 d. nutarimu Nr. 583.

 

VI SKYRIUS

SOCIALINĖS GLOBOS SUSTABDYMAS AR NUTRAUKIMAS

 

38. Socialinės globos teikimas paslaugos gavėjo prašymu gali būti laikinai sustabdomas paslaugos teikėjo nustatyta tvarka. Sprendimą dėl socialinės globos laikino sustabdymo priima socialinę globą teikiančios įstaigos.

39. Socialinė globa nutraukiama šiais atvejais:

39.1. asmeniui pateikus raštišką prašymą nutraukti socialinių paslaugų teikimą ir socialinės globos įstaigoms pateikus rekomendacinį raštą su informacija, kad asmeniui bus užtikrintos tinkamos gyvenimo sąlygos, paslaugos bendruomenėje ar kad jis galės savarankiškai gyventi;

39.2. asmeniui (šeimai) nemokant už teikiamas socialines paslaugas daugiau kaip 2 mėnesius (dėl asmeniui svarbių priežasčių asmens prašymu gali būti nustatytas ir ilgesnis laikotarpis);

39.3. kai, atsižvelgiant į pasikeitusias aplinkybes, pervertinamas socialinės globos poreikis;

39.4. nustačius, kad asmuo, pateikęs prašymą, sąmoningai pateikė klaidingą informaciją socialinių paslaugų poreikiui nustatyti ar dirbtinai pablogino sąlygas;

39.5. paslaugų gavėjui mirus.

 

VII SKYRIUS

PASLAUGŲ GAVĖJŲ TEISĖS IR PAREIGOS

 

40. Paslaugų gavėjai turi teisę:

40.1. į informacijos apie asmenį konfidencialumą;

40.2. reikalauti kokybiškų paslaugų;

40.3. susipažinti su savo byloje sukaupta informacija.

41. Paslaugų gavėjų pareigos:

41.1. teikti socialiniams darbuotojams informaciją, susijusią su asmens ( šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimu ir atsakyti už pateikiamų vertinti duomenų tikrumą bei informacijos teisingumą;

41.2. vykdyti sutartyje nustatytus įsipareigojimus.

 

VIII SKYRIUS

ATLEIDIMAS NUO MOKESČIO UŽ SOCIALINES PASLAUGAS

 

42. Asmuo (šeima), pageidaujantis sumažinti mokesčio už socialinę globą dydį, pateikia skyriui prašymą, kuris perduodamas svarstyti savivaldybės Socialinės paramos skyrimo komisijai.

43. Asmenys gali būti atleidžiami nuo vieno procento, skaičiuojamo nuo jo turto vertės, viršijančios normatyvą, mokesčio arba nustatytas mokestis gali būti sumažinamas, kai:

43.1. mokesčiui mokėti nepakanka asmens lėšų;

43.2. asmuo yra vienišas ir nėra artimųjų, kurie galėtų mokėti nustatytą mokestį.

44. Jei asmens turimas turtas yra nelikvidus arba kai nustatomos aplinkybės, dėl kurių asmuo negali sumokėti nustatyto vieno procento, skaičiuojamo nuo jo turto vertės, viršijančios normatyvą, mokesčio, socialinės globos teikimo kaštai gali būti dengiami savivaldybės biudžeto arba Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams lėšomis.

45. Asmuo (šeima) nuo mokesčio už socialines paslaugas atleidžiamas ar mokesčio dydis jam sumažinamas savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu, komisijos teikimu.

 

IX SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

46. Ginčai dėl savivaldybės administracijos priimtų sprendimų (neveikimo) nagrinėjami Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

47. Lėšų, gautų už socialines paslaugas, apskaita tvarkoma  teisės aktų nustatyta tvarka.

48. Socialinių paslaugų įstaigos atsako už lėšų, skirtų socialinėms paslaugoms finansuoti, tinkamą panaudojimą.

49. Savivaldybės kontrolierius kontroliuoja savivaldybės biudžeto lėšų, skirtų socialinių paslaugų įstaigoms socialinėms paslaugoms teikti, panaudojimą pagal paskirtį.

 

____________________