LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL INFEKCIJŲ kontrolės priemonių asmens sveikatos priežiūros įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo

 

2022 m. balandžio 29 d. Nr. V-853

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo 9 straipsnio 1 dalies 3 punktu ir 10 straipsnio 6 punktu, Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo 22 straipsnio 2 dalimi, 26 straipsniu ir 37 straipsnio 2 dalies 1 punktu ir siekdamas užtikrinti infekcijų kontrolės priemonių taikymą teikiant paslaugas asmens sveikatos priežiūros įstaigose:

1. T v i r t i n u Infekcijų kontrolės priemonių asmens sveikatos priežiūros įstaigose tvarkos aprašą (pridedama).

2. P a v e d u įsakymo vykdymą kontroliuoti viceministrui pagal veiklos sritį.

3. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2022 m. gegužės 1 d.

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                          Arūnas Dulkys


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos

apsaugos ministro

2022 m. balandžio 29 d. įsakymu Nr. V-853

 

infekcijų kontrolės priemonių asmens sveikatos priežiūros įstaigose TVARKOS aprašas

 

1. Infekcijų kontrolės priemonių asmens sveikatos priežiūros įstaigose tvarkos aprašas nustato infekcijų kontrolės priemonių, taikomų asmens sveikatos priežiūros įstaigose (toliau – ASPĮ), nuostatas.

2. Teikiant asmens sveikatos priežiūros paslaugas ASPĮ turi būti užtikrinami Lietuvos higienos normoje HN 47-1:2020 „Asmens sveikatos priežiūros įstaigos: infekcijų kontrolės reikalavimai“, patvirtintoje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2012 m. spalio 19 d. įsakymu Nr. V-946 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 47-1:2020 „Asmens sveikatos priežiūros įstaigos: infekcijų kontrolės reikalavimai“ patvirtinimo“ (toliau – Lietuvos higienos norma HN 47-1:2020), nustatyti infekcijų kontrolės reikalavimai.

3. Teikiant paslaugas pacientui, įtariamam, kad serga COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), taikomos Lietuvos higienos normoje HN 47-1:2020 nustatytos standartinės ir papildomos izoliavimo priemonės, skirtos per orą (su lašeliais) plintančioms infekcijoms valdyti. Atliekant aerozolį generuojančias procedūras pacientui, įtariamam, kad serga COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), ar teikiant paslaugas pacientui, kuriam patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), taikomos standartinės ir papildomos izoliavimo priemonės, skirtos kontakto būdu ir per orą (su dalelėmis) plintančioms infekcijoms valdyti.

4. Pacientų ir ASPĮ darbuotojų nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių (medicininių veido kaukių arba respiratorių) (toliau – kaukės) dėvėjimo tvarką kitais atvejais, nei nustatyta Lietuvos higienos normoje HN 47-1:2020, nustato ASPĮ vadovas, atsižvelgdamas į personalo ir pacientų vakcinacijos lygį bei pacientų rizikos laipsnį.

5. ASPĮ vadovas nustato srautų atskyrimo tvarką, vadovaudamasis Lietuvos higienos normos HN 47-1:2020 reikalavimais ir atsižvelgdamas į pacientų srautų dydį, įstaigos infrastruktūrą ir kitus svarbius faktorius.

6. ASPĮ turi informuoti pacientą lankančius  asmenis, kad lankyti pacientus gali tik asmenys, neturintys ūmių kvėpavimo takų infekcijų simptomų (pvz., karščiavimas, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas). Prieš patekdami į ASPĮ skyrių ir išeidami iš jo, lankytojai turi dezinfekuoti rankas. Stacionarinėse ASPĮ pacientus lankantys asmenys, būdami ASPĮ, privalo dėvėti kaukes. Kaukių leidžiama nedėvėti neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei.

7. ASPĮ turi užtikrinti sąlygas dezinfekuoti rankas visiems asmenims, besilankantiems ASPĮ.

8. Patalpų valymas ir dezinfekcija atliekami laikantis Lietuvos higienos normos HN 47-1:2020 reikalavimų. Rekomenduojama papildomai vėdinti patalpas:

8.1. po grupinių užsiėmimų;

8.2. po aerozolį generuojančių procedūrų atlikimo.

9. Pacientai ir jų lankytojai, esantys ASPĮ, esant galimybei, turi išlaikyti saugų, ne mažesnį kaip 2 metrų, atstumą nuo kitų asmenų.

10. ASPĮ, atsižvelgdama į turimą infrastruktūrą bei išteklius, gali taikyti griežtesnius infekcijų kontrolės reikalavimus, susijusius su pacientų srautų valdymu, izoliavimu, testavimu, asmens apsaugos priemonių dėvėjimu, pacientų lankymo trukmės ar lankytojų skaičiaus ribojimu ir kt.

11. Nustačius COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) protrūkį (du ar daugiau tarpusavyje susiję COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atvejai ASPĮ ribose) ASPĮ, protrūkio tyrimą atlieka ir valdymo priemones taiko ASPĮ infekcijų kontrolės specialistas. Prireikus dėl protrūkio tyrimo ir priemonių taikymo gali būti kreipiamasi į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą prie Sveikatos apsaugos ministerijos ar kitas kompetentingas institucijas.

 

_____________________

part_61fdfcf50aef487bb18d6cdf884dc64b_end