Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2015 M. RUGPJŪČIO 26 D. NUTARIMO NR. 903 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ASMENŲ, KURIEMS UŽ DARBĄ APMOKAMA IŠ VALSTYBĖS AR SAVIVALDYBĖS BIUDŽETO LĖŠŲ, DĖL EKONOMIKOS KRIZĖS NEPROPORCINGAI SUMAŽINTO DARBO UŽMOKESČIO (ATLYGINIMO) DALIES GRĄŽINIMO ĮSTATYMO ĮGYVENDINIMO“ PAKEITIMO

 

2016 m. balandžio 20 d. Nr. 391
Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2015 m. rugpjūčio 26 d. nutarimą Nr. 903 „Dėl Lietuvos Respublikos asmenų, kuriems už darbą apmokama iš valstybės ar savivaldybės biudžeto lėšų, dėl ekonomikos krizės neproporcingai sumažinto darbo užmokesčio (atlyginimo) dalies grąžinimo įstatymo įgyvendinimo“:

1. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintą Grąžintinos asmeniui neišmokėto darbo užmokesčio (atlyginimo) dalies, socialinių ir kitų nuo darbo užmokesčio (atlyginimo) skaičiuojamų išmokų skirtumo apskaičiavimo ir išmokėjimo tvarkos aprašą ir 12 punktą išdėstyti taip:

„12. Jeigu Aprašo 10 punkte nurodytas prašymas pateikiamas iki 2016 m. rugsėjo 1 d., grąžintina neišmokėto darbo užmokesčio dalis kartu su socialinių ir kitų išmokų skirtumu (toliau – išmokėtina suma) išmokama Įstatymo 2 straipsnio 7 dalyje nustatytomis procentinėmis dalimis ir terminais. Jeigu Aprašo 10 punkte nurodytas prašymas pateikiamas po 2016 m. rugsėjo 1 d., bet ne vėliau kaip 2020 m. lapkričio 30 d., iki kreipimosi dienos priklausiusi išmokėtinos sumos dalis išmokama ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo prašymo gavimo institucijoje ar įstaigoje dienos, o likusi jos dalis, jeigu tokia yra, išmokama Įstatymo 2 straipsnio 7 dalyje nustatytomis procentinėmis dalimis ir terminais. Visais atvejais visa asmeniui priklausanti išmokėtina suma turi būti jam išmokėta ne vėliau kaip iki 2020 m. gruodžio 31 dienos. Jeigu institucijai ar įstaigai apskaičiavus asmenims priklausančias grąžintinas neišmokėto darbo užmokesčio dalis esama mažareikšmių neviršijančių 30 eurų sumų, kurios atsižvelgiant į institucijos ar įstaigos finansines galimybes galėtų būti išmokėtos 2016 metais, ir taip nebūtų sudaroma kliūčių įvykdyti kitų institucijos ar įstaigos finansinių įsipareigojimų, institucijos ar įstaigos vadovo sprendimu nustatoma, kad asmenims, kuriems apskaičiuota grąžintina neišmokėto darbo užmokesčio dalis neviršija institucijos ar įstaigos vadovo sprendime nurodytos sumos, iki 2016 m. gruodžio 31 d. būtų išmokama visa grąžintina neišmokėto darbo užmokesčio dalis iš karto.“

2. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintą Valstybinio socialinio draudimo išmokų ir valstybinių pensijų, kurių dydis priklausė nuo neproporcingai sumažinto darbo užmokesčio (atlyginimo), neišmokėtos dalies apskaičiavimo ir išmokėjimo tvarkos aprašą:

2.1. Pakeisti 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

„4. Fondo valdyba, vadovaudamasi institucijų ar įstaigų pateiktais duomenimis, suformuoja ir ne vėliau kaip per mėnesį nuo Aprašo 12 punkte nurodytų terminų pabaigos per Elektroninę draudėjų aptarnavimo sistemą pateikia institucijoms ar įstaigoms (išskyrus Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyriaus aptarnaujamus draudėjus) sąrašus asmenų, kuriems 2009 metais buvo paskirta ir mokama valstybinė socialinio draudimo pensija, kuri privalo būti perskaičiuota. Institucijos ar įstaigos ne vėliau kaip per mėnesį nuo šio sąrašo pateikimo Elektroninėje draudėjų aptarnavimo sistemoje dienos Fondo valdybos nustatyta tvarka privalo pateikti informaciją apie šiuose sąrašuose nurodytų asmenų 2009 metų draudžiamųjų pajamų paskirstymą mėnesiais. Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyrius, vadovaudamasis institucijų ar įstaigų pateiktais duomenimis, sudaro šiuos sąrašus ir ne vėliau kaip per mėnesį nuo Aprašo 12 punkte nurodytų terminų pabaigos pateikia savo aptarnaujamiems draudėjams. Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyriaus aptarnaujami draudėjai ne vėliau kaip per mėnesį nuo sąrašo gavimo dienos privalo pateikti informaciją apie šiuose sąrašuose nurodytų asmenų 2009 metų draudžiamųjų pajamų paskirstymą mėnesiais.“

2.2. Pakeisti 7 punktą ir jį išdėstyti taip:

„7. Perskaičiuoti pradedama nuo anksčiausiai išmokėtos valstybinio socialinio draudimo pašalpos ar nedarbo išmokos. Nustatant grąžintiną socialinio draudimo pašalpų ar nedarbo išmokų dalį, perskaičiuotų pašalpų ar išmokų mėnesio grąžintini dydžiai, kurie yra neigiami, nesumuojami.“

2.3. Pakeisti 8 punktą ir jį išdėstyti taip:

„8. Susidaręs skirtumas asmeniui išmokamas be atskiro prašymo, išskyrus šiame punkte nurodytas išimtis. Jeigu laikotarpiu, per kurį asmeniui turi būti išmokamas susidaręs skirtumas (nuo 2016 m. kovo 1 d. iki Aprašo 14 punkte nurodyto termino pabaigos), Fondo administravimo įstaiga asmeniui moka (mokėjo) bet kurią išmoką, susidaręs skirtumas išmokamas tokiu pat būdu kaip ir kita Fondo administravimo įstaigų mokama (mokėta) išmoka. Jeigu asmuo laikotarpiu, per kurį asmeniui turi būti išmokamas susidaręs skirtumas, iš Fondo administravimo įstaigų gauna (gavo) kelias išmokas, skirtumas išmokamas tokiu būdu, kokiu asmuo gauna (gavo) periodines išmokas. Jeigu asmuo laikotarpiu, per kurį asmeniui turi būti išmokamas susidaręs skirtumas, iš Fondo administravimo įstaigų gauna (gavo) ir valstybinio socialinio draudimo periodines išmokas, ir iš valstybės biudžeto mokamas periodines išmokas, skirtumas išmokamas tokiu būdu, kokiu asmuo gauna (gavo) valstybinio socialinio draudimo periodines išmokas. Jeigu laikotarpiu, per kurį turi būti išmokamas susidaręs skirtumas, asmuo jokių Fondo administravimo įstaigų mokamų išmokų negauna (negavo), susidariusį skirtumą Fondo administravimo įstaiga išmoka tokiu pat būdu, kokiu mokėta išmoka, kuri perskaičiuojama pagal Aprašą, įskaitant ir Lietuvos darbo biržos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir jos teritorinių darbo biržų iki 2012 m. gruodžio 31 d. mokėtas nedarbo išmokas. Kai perskaičiuojama išmoka mokėta asmens nuolatinės ar faktinės gyvenamosios vietos adresu, ji mokama tuo pačiu adresu, jeigu asmuo šiame punkte nustatyta tvarka nepateikia prašymo pakeisti adreso ar mokėjimo būdo. Jeigu perskaičiuojama išmoka mokėta į skirtumo išmokėjimo laikotarpiu nebeveikiančią kredito ar mokėjimo įstaigą arba asmeninė sąskaita, į kurią pervesta perskaičiuojama išmoka, yra uždaryta, arba asmuo, kuriam turi būti išmokėtas skirtumas, nebegyvena adresu, kuriuo mokėta išmoka, arba asmuo nori pakeisti kredito ar mokėjimo įstaigą, sąskaitą, adresą ar skirtumo mokėjimo būdą į kitą galimą mokėjimo būdą, jis Aprašo 9 ir 14 punktuose nustatyta tvarka turi kreiptis į pasirinktą Fondo administravimo įstaigą su rašytiniu prašymu, kuriame nurodo susidariusiam skirtumui išmokėti reikalingus duomenis – vieną iš galimų Fondo valdybos nustatytų išmokos mokėjimo būdų ir kitą skirtumui mokėti tuo būdu reikalingą informaciją (pavyzdžiui, sąskaitos kredito ar mokėjimo įstaigoje numerį), ir patvirtinti savo tapatybę pateikdamas asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ar, teikdamas prašymą registruotu laišku, – notaro ar kito subjekto, turinčio teisę, vadovaujantis Lietuvos Respublikos notariato įstatymu, liudyti dokumentų nuorašų ir jų išrašų tikrumą, patvirtintą asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją, o kreipdamasis elektroninių ryšių priemonėmis – pasirašyti prašymą elektroniniu parašu.

Dėl mirusiam asmeniui susidariusio skirtumo išmokėjimo asmenys Aprašo 9 ir 14 punktuose nustatyta tvarka kreipiasi į pasirinktą Fondo administravimo įstaigą su rašytiniu prašymu ir pateikia susidariusiam skirtumui išmokėti reikalingus duomenis – nurodo vieną iš galimų Fondo valdybos nustatytų išmokos mokėjimo būdų ir kitą skirtumui mokėti tuo būdu reikalingą informaciją (pavyzdžiui, sąskaitos kredito ar mokėjimo įstaigoje numerį), taip pat pateikia paveldėjimo teisės liudijimą ir (arba) pergyvenusio sutuoktinio nuosavybės teisės į sutuoktinių bendro turto dalį liudijimą ir patvirtina savo tapatybę pateikdami asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ar, teikdami prašymą registruotu laišku, – notaro ar kito subjekto, turinčio teisę, vadovaujantis Lietuvos Respublikos notariato įstatymu, liudyti dokumentų nuorašų ir jų išrašų tikrumą, patvirtintą asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją, o kreipdamiesi elektroninių ryšių priemonėmis – pasirašo prašymą elektroniniu parašu.“

2.4. Pakeisti 14 punktą ir jį išdėstyti taip:

„14. Susidaręs visų socialinio draudimo išmokų skirtumas išmokamas ne vėliau kaip per Aprašo 13.2 papunktyje nurodytus terminus.

Jeigu Fondo administravimo įstaiga mokėjo susidariusius perskaičiuotų išmokų skirtumus per Aprašo 13.2 papunktyje nurodytus terminus, tačiau mokėjimas neatliktas, nes perskaičiuojama išmoka mokėta į skirtumo išmokėjimo laikotarpiu nebeveikiančią kredito ar mokėjimo įstaigą arba asmeninė sąskaita, į kurią turėjo būti pervesta perskaičiuojama išmoka, uždaryta, arba asmuo, kuriam turėjo būti išmokėtas skirtumas, nebegyvena adresu, kuriuo mokėta išmoka, skirtumas išmokamas ne vėliau kaip per mėnesį nuo prašymo pateikimo dienos, jeigu šie asmenys prašymą pateikia iki 2017 m. lapkričio 30 dienos.

Asmuo, norintis pakeisti kredito ar mokėjimo įstaigą, sąskaitą, adresą ar skirtumo mokėjimo būdą į kitą galimą mokėjimo būdą, ne vėliau kaip likus 2 mėnesiams iki jam priklausančio skirtumo išmokėjimo termino, nurodyto Aprašo 13.2 papunktyje, pabaigos pateikia rašytinį prašymą Fondo administravimo įstaigai.“

2.5. Pakeisti 17.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„17.3. laikotarpį (-ius), už kurį (-iuos) paskirta ir išmokėta nedarbo išmoka, ir išmokos mokėjimo būdą, kuriuo mokėta išmoka, taip pat reikalingus mokėjimui atlikti duomenis (pavyzdžiui, sąskaitos kredito ar mokėjimo įstaigoje numerį);“.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Algirdas Butkevičius

 

 

 

Vidaus reikalų ministras                                                                  Tomas Žilinskas