vytis

 

KULTŪROS PAVELDO DEPARTAMENTO

PRIE KULTŪROS MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos metinių nekilnojamųjų ir kilnojamųjų kultūros vertybių apskaitos dokumentų projektų rengimo planų sudarymo tvarkos aprašo PATVIRTINIMO

 

2023 m. birželio 23 d. Nr. Į-175

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2005 m. balandžio 1 d. įsakymu Nr. ĮV‑116 „Dėl Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos nuostatų patvirtinimo“, 17.4 papunkčiu:

1. T v i r t i n u Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos metinių nekilnojamųjų ir kilnojamųjų kultūros vertybių apskaitos dokumentų projektų rengimo planų sudarymo tvarkos aprašą (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2023 m. liepos 1 d.

 

 

 

Direktoriaus pavaduotojas,

pavaduojantis direktorių                                                                                             Robertas Motuzas


 

PATVIRTINTA

Kultūros paveldo departamento

prie Kultūros ministerijos direktoriaus

2023 m. birželio 23 d. įsakymu Nr. Į-175

 

 

KULTŪROS PAVELDO DEPARTAMENTO PRIE KULTŪROS MINISTERIJOS METINIŲ NEKILNOJAMŲJŲ IR KILNOJAMŲJŲ KULTŪROS VERTYBIŲ APSKAITOS DOKUMENTŲ PROJEKTŲ RENGIMO PLANŲ SUDARYMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.   Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos metinių nekilnojamųjų ir kilnojamųjų kultūros vertybių apskaitos dokumentų projektų rengimo planų sudarymo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos (toliau – Departamentas) metinių nekilnojamųjų ir kilnojamųjų kultūros vertybių apskaitos dokumentų projektų (nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos aktų ir Registruojamų Kultūros vertybių registre kilnojamųjų kultūros vertybių duomenų formų) rengimo planų (toliau – Planas) sudarymo, svarstymo, derinimo, tvirtinimo, tikslinimo ir viešinimo tvarką.

2.   Aprašas privalomas Departamentui.

3.   Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatyme, Lietuvos Respublikos kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatyme, Registruojamų Kultūros vertybių registre kilnojamųjų kultūros vertybių duomenų pateikimo tvarkos apraše, patvirtintame Departamento direktoriaus 2010 m. rugsėjo 15 d. įsakymu Nr. Į-323 „Dėl Registruojamų Kultūros vertybių registre kilnojamųjų kultūros vertybių duomenų pateikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, Nekilnojamojo kultūros paveldo inventorizavimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2005 m. birželio 29 d. įsakymu Nr. ĮV-310 „Dėl Nekilnojamojo kultūros paveldo inventorizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, Nekilnojamojo kultūros paveldo inventoriaus duomenų pateikimo, kaupimo, sisteminimo ir saugojimo tvarkos bei šios informacijos viešinimo apraše, patvirtintame Departamento direktoriaus 2021 m. kovo 1 d. įsakymu Nr. Į-63 „Dėl Nekilnojamojo kultūros paveldo inventoriaus duomenų pateikimo, kaupimo, sisteminimo ir saugojimo tvarkos bei šios informacijos viešinimo aprašo patvirtinimo“, ir kituose teisės aktuose vartojamas sąvokas.

 

II. PLANO SUDARYMO TVARKA

 

4.   Planą rengia Departamento direktoriaus įsakymu iš Departamento valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal sutartis, sudaryta laikinoji darbo grupė (toliau – Darbo grupė), kurios sudėtis ir posėdžių laikas skelbiami Departamento interneto svetainėje.

5.   Darbo grupės posėdžiams vadovauja Departamento direktoriaus įsakymu paskirtas Darbo grupės pirmininkas (jam nesant – pirmininko pavaduotojas), o posėdžius protokoluoja sekretorius. Taip pat daromi Darbo grupės posėdžių garso įrašai.

6.   Darbo grupės posėdis yra teisėtas, jei jame dalyvauja ne mažiau kaip 2/3 jos narių. Sprendimai priimami paprasta posėdyje dalyvaujančių narių balsų dauguma; balsams pasiskirsčius po lygiai, lemiamas yra posėdžiui pirmininkaujančiojo balsas.                                    

7.   Plano projektas rengiamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos kultūros ministro valdymo sričių planuojamų metų strateginiuose veiklos planuose nustatytomis nekilnojamųjų ir kilnojamųjų kultūros vertybių apskaitos dokumentų projektų parengimo stebėsenos rodiklių reikšmėmis.

8.   Plano projektas rengiamas pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – Vyriausybės) kanceliarijos, Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos (toliau – Kultūros ministerija) pavedimus, Departamento nustatytus metinius prioritetus, Departamento Kultūros paveldo tyrimų valdybos, Departamento teritorinių skyrių, Lietuvos Respublikos savivaldybių administracijų (toliau – savivaldybės), apskaitos dokumentų projektų parengimu suinteresuotų valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, tradicinių religinių bendrijų ir bendruomenių bei kultūros vertybių savininkų ir (ar) valdytojų siūlymus.

9. Kiekvienais metais iki rugsėjo 30 d. Departamento interneto svetainėje paviešinamas skelbimas dėl apskaitos dokumentų projektų rengimo planavimo, taip pat Departamento teritoriniams skyriams, savivaldybėms, apskaitos dokumentų parengimu suinteresuotoms valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms, tradicinėms religinėms bendrijoms ir bendruomenėms išsiunčiami raštai su kvietimu pateikti kultūros vertybių, kurioms ateinančiais metais turėtų būti rengiami apskaitos dokumentų projektai, poreikį, nurodant apskaitos dokumentų projektų rengimo priežastis ir argumentus. Poreikis dėl kultūros vertybių apskaitos dokumentų projektų rengimo pateikiamas užpildant Nekilnojamųjų kultūros vertybių apskaitos dokumentų projektų rengimo ateinančiais metais poreikio lentelę (1 priedas) ir Objektų, siūlomų registruoti Kultūros vertybių registre kaip kilnojamąsias kultūros vertybes ir statinių vertingąsias savybes, apskaitos dokumentų projektų rengimo ateinančiais metais poreikio lentelę (2 priedas).

10. Departamento teritoriniai skyriai ir savivaldybės, teikdami informaciją apie poreikį rengti apskaitos dokumentų projektus kultūros vertybėms (1 ir 2 priedai), taip pat gali pateikti pasiūlymus dėl apskaitos dokumentų projektų rengimo Nekilnojamojo kultūros paveldo inventoriaus objektams (toliau – Inventoriaus objektai), esantiems jų administruojamoje teritorijoje, nurodant Inventoriaus objektų atitiktį Nekilnojamųjų kultūros vertybių vertinimo, atrankos ir reikšmingumo lygmens nustatymo kriterijų apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2005 m. balandžio 15 d. įsakymu Nr. ĮV-150 „Dėl Nekilnojamųjų kultūros vertybių vertinimo, atrankos ir reikšmingumo lygmens nustatymo kriterijų aprašo patvirtinimo“ (toliau – Kriterijų aprašas), numatytiems atrankos kriterijams (autentiškumui, vientisumui (kompleksiškumui) ir amžiaus cenzui), ir kitus galimus prioritetus (grėsmę, išsaugojimo tikimybę ir pan.). Pasiūlymai dėl apskaitos dokumentų projektų rengimo Inventoriaus objektams pateikiami užpildant Apskaitos dokumentų projektų rengimo Inventoriaus objektams ateinančiais metais pasiūlymų lentelę (3 priedas).

11. Departamento Apskaitos, inventorizavimo ir registro skyriaus (toliau – Skyrius) specialistai, atsakingi už kilnojamųjų kultūros vertybių ir nekilnojamųjų kultūros vertybių pagal reikšmingumą lemiantį vertingųjų savybių pobūdį ar jų derinį apskaitos koordinavimą, apibendrina Aprašo 9 punkte nurodytą gautą informaciją ir einamaisiais metais pateiktus pareiškėjų prašymus, dėl kurių dar nėra priimtas sprendimas rengti apskaitos dokumentų projektus, bei poreikį dėl apskaitos dokumentų projektų rengimo ateinančiais metais pateikia ir pristato Darbo grupei. 

12. Skyriaus specialistas, atsakingas už nekilnojamojo kultūros paveldo inventorizavimą, peržiūrėjęs Nekilnojamojo kultūros paveldo inventorių ir atsižvelgęs į Aprašo 10 punkte nurodytą gautą informaciją, Kriterijų apraše numatytus atrankos kriterijus ir Aprašo 14.1 papunktyje nurodytus prioritetus, pateikia ir pristato Darbo grupei Inventoriaus objektus, kuriems ateinančiais metais siūloma rengti apskaitos dokumentus.

13. Darbo grupė, įvertinusi prašymais ir pavedimais pateiktą poreikį, pasiūlo Plano projekte nustatyti apskaitos dokumentų projektų rengimo rodiklius (vienetais):

13.1. kilnojamosioms kultūros vertybėms;

13.2. nekilnojamosioms kultūros vertybėms pagal reikšmingumą lemiantį vertingųjų savybių pobūdį ar jų derinį ir pagal apskaitos dokumentų projektų tikslą (dėl apsaugos reikalingumo, dėl apskaitos duomenų tikslinimo, dėl apsaugos netaikymo).

14. Darbo grupė, vertindama apskaitos dokumentų projektų rengimą ir priimdama sprendimus dėl konkrečių kultūros vertybių įtraukimo į Plano projektą, atsižvelgia į šiuos prioritetus:

14.1. nekilnojamosioms kultūros vertybėms:

14.1.1. Departamentas dėl konkrečių nekilnojamųjų kultūros vertybių yra gavęs skubius Vyriausybės kanceliarijos ir Kultūros ministerijos pavedimus;

14.1.2. nekilnojamieji kultūros paveldo objektai ar Inventoriaus objektai yra Pasaulio paveldo ar Preliminariojo pasaulio paveldo sąrašo vietovėje;

14.1.3. nekilnojamojo kultūros paveldo objektus numatoma skelbti valstybės saugomais, kultūros paminklais;

14.1.4. nekilnojamojo kultūros paveldo objektams rengiami individualūs apsaugos reglamentai;

14.1.5. ateinančiais metais nekilnojamosiose kultūros vertybėse planuojami (prašyme yra nurodytas ir patvirtintas esamas pasirengimas ir (ar) skirtas finansavimas) pritaikymo, tvarkomieji paveldosaugos ar tvarkomieji statybos darbai;

14.1.6. ateinančiais metais nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijose ir (ar) apsaugos zonose planuojamas (prašyme yra nurodytas esamas pasirengimas) žemės sklypų formavimo, pertvarkymo projektų rengimas;

14.1.7. jei tai yra medinio paveldo objektas;

14.1.8. nekilnojamojo kultūros paveldo ar Inventoriaus objektai yra susiję su Lietuvos valstybingumui svarbiais įvykiais bei asmenimis;

14.1.9. būtina tikslinti nekilnojamųjų kultūros vertybių apskaitos duomenis pagal atliktų tyrimų (prašyme nurodomos konkrečių tyrimų ataskaitos) rezultatus ar paaiškėjus naujiems faktams;

14.1.10. nekilnojamosioms kultūros vertybėms nėra parengti, nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybose apsvarstyti ir Kultūros vertybių registre (toliau – Registras) registruoti nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos aktai;

14.1.11. objektai yra priskirti vertingųjų savybių požymių turintiems bei patenka į saugomas vietoves ir teritorijas, dėl kurių priimtas sprendimas rengti kompleksinio ir (ar) specialiojo teritorijų planavimo dokumentus;

14.1.12. nekilnojamojo kultūros paveldo ar Inventoriaus objektų tipologinė grupė, lyginant su kitomis, nėra pakankamai atskleista ir registruota Registre (neužtikrintas pakankamas objekto grupės pavyzdžių išsaugojimas);

14.1.13. nekilnojamojo kultūros paveldo ar Inventoriaus objektai yra geros būklės, maksimaliai išsaugotas jų autentiškumas;

14.2. kilnojamosioms kultūros vertybėms:

14.2.1. Departamentas dėl konkrečių kilnojamųjų kultūros vertybių yra gavęs skubius Vyriausybės kanceliarijos, Kultūros ministerijos pavedimus;

14.2.2. jei kilnojamosios kultūros vertybės grąžinamos religinėms bendrijoms ir bendruomenėms;

14.2.3. jei pagal prigimtį tai yra kilnojamosios kultūros vertybės, tačiau Registre  jos registruotos kaip nekilnojamosios kultūros vertybės.

15. Darbo grupė, nekilnojamąsias kultūros vertybes, kurios atitinka daugiau nei tris Aprašo 14.1.1–14.1.13 papunkčiuose nurodytus prioritetus, į Plano projektą įtraukia be eilės.

16. Darbo grupė turi teisę priimti sprendimą:

16.1. neįtraukti į Plano projektą nekilnojamųjų kultūros vertybių, jei jos neatitinka Aprašo 14.1 papunktyje numatytų prioritetų, ir kilnojamųjų kultūros vertybių, jei jos neatitinka 14.2 papunktyje numatytų prioritetų;

16.2. neįtraukti į Plano projektą Inventoriaus objektų, jei jie neatitinka Kriterijų apraše numatytų atrankos kriterijų;

16.3. siūlyti perkelti nekilnojamųjų kultūros vertybių apskaitos dokumentų projektų rengimą kitiems metams, jei pateiktas poreikis ir Apraše nurodytus prioritetus atitinkančių kultūros vertybių skaičius yra didesnis nei Lietuvos Respublikos kultūros ministro valdymo sričių planuojamų metų strateginiuose veiklos planuose nustatytos nekilnojamųjų ir kilnojamųjų kultūros vertybių apskaitos dokumentų projektų parengimo stebėsenos rodiklių reikšmės.

17. Darbo grupė sudaro Plano projektą, kuriame yra užpildoma 70 procentų visų metinių apskaitos dokumentų projektų rengimo apimčių, paliekant 30 procentų rezervą skubiems prašymams ir pavedimams dėl neįtrauktų į Planą nekilnojamųjų ir kilnojamųjų kultūros vertybių.

 

III. Plano derinimas, tvirtinimas, tikslinimas ir viešinimas

 

18. Darbo grupės parengtą Plano projektą Departamentas derina su Kultūros ministerija. Plano projektą teikiant Kultūros ministerijai lydraštyje turi būti nurodomi prioritetai, kuriais remiantis buvo sudarytas konkrečių metų Plano projektas.

19. Gavus Kultūros ministerijos pritarimą, Planas tvirtinamas Departamento direktoriaus įsakymu.

20. Planas, kuriuo patvirtinama 70 procentų visų metinių apimčių, paliekant 30 procentų rezervą skubiems prašymams ir pavedimams, tvirtinamas iki einamųjų metų sausio 10 d.

21. Einamaisiais metais, kilus būtinybei patikslinti nekilnojamųjų kultūros vertybių apskaitos duomenis bei nekilnojamąsias ir kilnojamąsias kultūros vertybes ar Inventoriaus objektus registruoti Registre, Planas gali būti tikslinamas iki einamųjų metų gruodžio 15 d.

22. Patvirtintą planą ir jo pakeitimus, Departamento specialistas, atsakingas už informacijos patalpinimą Departamento interneto svetainėje, Skyriaus teikimu paskelbia Departamento interneto svetainės (https://kpd.lrv.lt) skiltyje „Naujienos“, Skyriaus specialistas – Departamento interneto svetainės skiltyje „Kultūros paveldo apskaita“.

23. Planas ir jo pakeitimai persiunčiami savivaldybėms, kurių administruojamose teritorijose esančioms nekilnojamosioms ir kilnojamosioms kultūros vertybėms einamaisiais metais numatyta rengti apskaitos dokumentų projektus, su prašymu Planą ir jo pakeitimus paskelbti savivaldybių interneto svetainėse.

24. Skubūs prašymai ir pavedimai dėl neįtrauktų į Planą nekilnojamųjų ir kilnojamųjų kultūros vertybių nagrinėjami ir sprendimai dėl apskaitos dokumentų projektų rengimo priimami Skyriaus vedėjo kartu su Skyriaus valstybės tarnautojais, atsakingais už kilnojamųjų kultūros vertybių ir nekilnojamųjų kultūros vertybių pagal reikšmingumą lemiantį vertingųjų savybių pobūdį ar jų derinį apskaitos koordinavimą, atsižvelgiant į Aprašo 14.1–14.2 papunkčiuose numatytus prioritetus. 

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

25. Šio Aprašo taikymui metodiškai vadovauja Skyrius.

26. Ginčai dėl šio Aprašo taikymo sprendžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

____________________________

 

part_df0d4f32aead4a7eb336a5ea2e98b69a_end