herbas

 

KALVARIJOS SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

 

SPRENDIMAS

DĖL KALVARIJOS  SAVIVALDYBĖS TERITORIJOJE GYVENANČIŲ NESIMOKANČIŲ VAIKŲ, MOKYKLOS NELANKANČIŲ MOKINIŲ APSKAITOS IR  MOKYKLOS NELANKYMO PREVENCIJOS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

 

2019 m. spalio 2 d. Nr. T-161

Kalvarija

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos švietimo įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugpjūčio 4 d. nutarimu Nr. 889 patvirtintu Savivaldybės teritorijoje gyvenančių vaikų apskaitos tvarkos aprašu, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2010 m. balandžio 13 d. įsakymu Nr. V-515 patvirtintais Nesimokančių vaikų ir mokyklos nelankančių mokinių informacinės sistemos duomenų saugos nuostatais, atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos 2019 m. rugpjūčio 2 d. raštą Nr. SR-3174 „Dėl mokinių lankomumo apskaitos panaikinus medicininės pažymos formą Nr. 094/A „Medicininė pažyma dėl neatvykimo į darbą, darbo biržą ar ugdymo instituciją“, Kalvarijos savivaldybės taryba   n u s p r e n d ž i a:

 

1.       Patvirtinti Kalvarijos savivaldybės teritorijoje gyvenančių nesimokančių vaikų, mokyklos nelankančių mokinių apskaitos ir mokyklos nelankymo prevencijos tvarkos aprašą (pridedama).

2.    Pripažinti netekusiu galios Kalvarijos savivaldybės tarybos 2011 m. vasario 22 d. sprendimą Nr. T-78-4 „Dėl Kalvarijos savivaldybės teritorijoje gyvenančių nesimokančių vaikų ir mokyklos nelankančių mokinių apskaitos tvarkos aprašo patvirtinimo“.

3.    Nustatyti, kad šis sprendimas įsigalioja 2019 m. spalio 1 d.

Šis sprendimas per vieną mėnesį nuo įsigaliojimo (įteikimo, paskelbimo) dienos gali būti skundžiamas Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmams (adresu: A. Mickevičiaus g. 8A, Kaunas) Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Meras                                                                                                                       Vincas Plikaitis

 

PATVIRTINTA

Kalvarijos savivaldybės tarybos

2019 m. spalio 2 d. sprendimu Nr. T-161

 

KALVARIJOS SAVIVALDYBĖS TERITORIJOJE GYVENANČIŲ NESIMOKANČIŲ VAIKŲ, MOKYKLOS NELANKANČIŲ MOKINIŲ APSKAITOS IR MOKYKLOS NELANKYMO PREVENCIJOS TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.       Kalvarijos savivaldybės teritorijoje gyvenančių nesimokančių vaikų, mokyklos nelankančių mokinių apskaitos ir mokyklos nelankymo prevencijos tvarkos aprašas (toliau – aprašas) reglamentuoja Kalvarijos savivaldybės (toliau – savivaldybė) teritorijoje gyvenančių nesimokančių vaikų ir mokyklos nelankančių mokinių apskaitos ir jų mokymosi pagal privalomojo švietimo programas kontrolės tvarką, savivaldybės mokyklose besimokančių vaikų apskaitos organizavimą ir tvarkymą, mokyklos nelankymo prevencijos organizavimą, siekiant užtikrinti, kad jie mokytųsi pagal privalomojo švietimo programas.

2. Vaikai, kurie mokosi savivaldybės teritorijoje esančiose mokyklose, vykdančiose ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio, vidurinio ugdymo programas, įrašomi į apskaitą Mokinių registre vadovaujantis Mokinių registro nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2008 m. vasario 8 d. įsakymu Nr. ISAK-353 „Dėl mokinių registro steigimo, jo nuostatų patvirtinimo ir veiklos pradžios nustatymo“.

3. Šiame apraše vartojamos sąvokos:

Savivaldybės teritorijoje gyvenantis vaikas – vaikas, kurio deklaruota gyvenamoji vieta pagal Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymą yra Kalvarijos savivaldybėje, arba vaikas, įrašytas į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą pagal savivaldybę, kurioje gyvena.

Nesimokantis vaikas –  neįregistruotas Mokinių registre vaikas iki 16 metų amžiaus, kurio deklaruota gyvenamoji vieta yra Kalvarijos savivaldybėje, arba vaikas, įrašytas į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą Kalvarijos savivaldybėje.

Mokyklos nelankantis mokinys – įregistruotas Mokinių registre vaikas, kurio deklaruota gyvenamoji vieta yra Kalvarijos savivaldybėje, arba vaikas, įrašytas į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą Kalvarijos savivaldybėje, tačiau per mėnesį be pateisinamos priežasties neatvykęs į mokyklą praleido daugiau kaip pusę pamokų ar ugdymui skirtų valandų.

NEMIS – nesimokančių vaikų ir mokyklos nelankančių mokinių informacinė sistema.

 

II SKYRIUS

VAIKŲ APSKAITOS ORGANIZAVIMAS IR TVARKYMAS

 

4. Savivaldybės teritorijoje gyvenančių nesimokančių vaikų ir mokyklos nelankančių mokinių apskaitą koordinuoja savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyrius (toliau – skyrius), Nesimokančių vaikų ir mokyklos nelankančių mokinių informacinės sistemos duomenis tvarko skyriaus specialistas, kuriam ši funkcija įrašyta į pareigybės aprašymą.

5. Skyrius, užtikrindamas, kad vaikai mokytųsi pagal privalomojo švietimo programas:

5.1. organizuoja ir koordinuoja duomenų apie nesimokančius vaikus, taip pat mokyklos nelankančius mokinius rinkimą ir tvarkymą, vaikų faktinės gyvenamosios vietos ir jų nesimokymo, mokyklos nelankymo priežasčių nustatymą;

5.2. siekdamas nustatyti nesimokančius vaikus, jų nesimokymo priežastis, teikia į NEMIS įtrauktų savo savivaldybės teritorijoje gyvenančių, bet nesimokančių vaikų sąrašus bendrojo ugdymo mokykloms, ikimokyklinei įstaigai, kurios, bendradarbiaudamos su seniūnijomis, vaiko teisių apsaugos skyriumi, socialinių reikalų skyriumi, policija, sveikatos priežiūros įstaigomis, vaikų tėvais (globėjais, rūpintojais), surenka ir pateikia skyriui informaciją apie vaiko faktinę gyvenamąją vietą ir jo nesimokymo priežastis NEMIS nuostatų nustatyta tvarka;

5.3. prireikus kreipiasi į kitų savivaldybių administracijas ir įstaigas dėl duomenų apie vaiko faktinę gyvenamąją vietą ir jo nesimokymo ir mokyklos nelankymo priežastis pateikimo;

5.4. gautą informaciją apie nesimokančius vaikus, jų nesimokymo priežastis įrašo į NEMIS jos nuostatų nustatyta tvarka;

5.5. jeigu skyrius neranda nesimokančio vaiko pagal deklaruotos gyvenamosios vietos adresą, nenustato jo faktinės gyvenamosios vietos, turi pagrįstų įtarimų, kad gali būti pažeidžiama vaiko teisė mokytis, ir pateikia šiuos faktus patvirtinančius duomenis, gali kreiptis į teritorines policijos įstaigas dėl tarnybinės pagalbos ir prašyti nustatyti šių vaikų faktinę gyvenamąją vietą;

5.6. kas mėnesį analizuoja duomenis, pateiktus Nesimokančių vaikų ir mokyklos nelankančių mokinių informacinėje sistemoje, taikytas poveikio priemones bei teikia informaciją Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriui Kalvarijoje;

5.7. vykdo aprašo įgyvendinimo priežiūrą švietimo įstaigose.

6.       Skyrius, iki vasario 10 d. gavęs iš Nesimokančių vaikų ir mokyklos nelankančių mokinių informacinės sistemos informaciją apie savivaldybės teritorijoje gyvenančius ir nesimokančius vaikus, pateikia savivaldybės bendrojo ugdymo mokykloms jų aptarnavimo teritorijoje gyvenančių ir nesimokančių vaikų sąrašus, kuriuose nurodoma vaiko vardas, pavardė, gimimo data, deklaruota gyvenamoji vieta.

7.       Bendrojo ugdymo mokyklos ir Kalvarijos vaikų lopšelis-darželis „Žilvitis“ (toliau – mokyklos), gavusios sąrašus apie jų aptarnavimo teritorijoje gyvenančius ir nesimokančius vaikus, bendradarbiaudamos su seniūnijų socialiniais darbuotojais, per mėnesį išsiaiškina bei nustato priežastis, kodėl vaikas nesimoko mokykloje, ir raštu pateikia informaciją skyriui.

8.       Seniūnijos, nustačiusios, kad jų teritorijoje gyvena 6–16 metų nesimokantis vaikas, apie tai informuoja skyrių.

9.       Mokyklos skyriui kartą per mėnesį (iki penktos mėnesio dienos) pateikia informaciją apie mokyklos nelankančius mokinius.

10.     Mokyklos, bendradarbiaudamos su skyriumi, Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriumi Kalvarijoje, seniūnijų socialiniais darbuotojais, nustato priežastis, dėl kurių mokiniai nelanko mokyklos, ir numato priemones, padedančias mokinį grąžinti į mokyklą.

11.     Skyrius pagal pateiktą mokyklų informaciją nuolat atnaujina duomenis Nesimokančių vaikų ir mokyklos nelankančių mokinių informacinėje sistemoje, vadovaudamasis Nesimokančių vaikų ir mokyklos nelankančių mokinių informacinės sistemos duomenų saugos nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2010 m. balandžio 13 d. įsakymu Nr. V-515 „Dėl Nesimokančių vaikų ir mokyklos nelankančių mokinių informacinės sistemos nuostatų ir duomenų saugos nuostatų patvirtinimo“.

 

III SKYRIUS

VAIKŲ MOKYMOSI PAGAL PRIVALOMOJO ŠVIETIMO PROGRAMAS UŽTIKRINIMO ORGANIZAVIMAS

 

12.     Tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą turi teisę ir pareigą rūpintis, kad būtų sudarytos sąlygos vaikui iki 16 metų mokytis, turi pareigą ir privalo užtikrinti vaiko punktualų ir reguliarų mokyklos lankymą. Jeigu vaikas negali atvykti į mokyklą, tėvai privalo nedelsdami informuoti mokyklą.

13.     Mokyklos organizuoja mokinių, įtrauktų į mokyklos Mokinių registrą, lankomumo apskaitą ir vykdo mokyklos nelankymo prevenciją.

14.     Mokyklos, vadovaudamosi teisės aktų nuostatomis ir šiuo aprašu, pasitvirtina pamokų (ugdymo dienų) lankomumo apskaitos tvarką arba integruoja pamokų (ugdymo dienų) lankomumo apskaitos tvarkos nuostatas į kitus mokyklos vidaus tvarką reglamentuojančius dokumentus.

15.     Mokykla, suderinusi su įstaigos bendruomene, nusistato pamokų (ugdymo dienų) praleidimą dėl ligos pateisinančius dokumentus.

16.     Mokykla savo pamokų (ugdymo dienų) lankomumo apskaitos tvarkose turi nustatyti pamokų (ugdymo dienų) praleidimą pateisinančius dokumentus, pateisinimo būdus, kuriuos galėtų pateikti tėvai (globėjai, rūpintojai), prireikus – nustatyti didžiausią galimą pateisinti pamokų (ugdymo dienų) skaičių, kurį galima pateisinti tam tikrais būdais ar dėl tam tikros priežasties. Šiuos sprendimus mokykla derina ir priima kartu su bendruomene ar bendruomenės atstovais. 

17.     Mokykla pamokų (ugdymo dienų) lankomumo apskaitos tvarkoje nusistatydama pranešimo apie praleistas pamokas (ugdymo dienas) pateisinančių dokumentų pateikimo terminus, turi laikytis protingumo principo, su mokyklos bendruomene susitarti adekvačius pranešimo apie pamokų (ugdymo dienų) praleidimą dėl pateisinamos priežasties būdus ir terminus.

18.     Mokyklos pamokų (ugdymo dienų) lankomumo apskaitos tvarkoje, mokyklos ugdymo plane mokykla nusistato pagalbos organizavimo mokyklos nelankantiems (ir dėl pateisinamų, ir dėl nepateisinamų priežasčių) mokiniams būdus.

19.     Klasių vadovams, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogams rekomenduojama koordinuoti mokinių pamokų (ugdymo dienų) lankomumą, stebėti jų elgesį, pasiekimus ir kitų pareigų vykdymą, apie tai nuolat informuoti tėvus (globėjus, rūpintojus); prireikus koordinuoti mokymosi pagalbos teikimą pamokas (ugdymo dienas) praleidusiems mokiniams mokyklos ugdymo plane nustatyta tvarka, bendradarbiauti su dalykų mokytojais, švietimo pagalbos specialistais, tėvais (globėjais, rūpintojais), mokyklos vaiko gerovės komisija; tvarkyti lankomumo apskaitos dokumentus, pamokas (ugdymo dienas) pateisinančius dokumentus, paaiškinimus, prireikus – teikti šiuos dokumentus mokyklos vaiko gerovės komisijai.

20.     Švietimo pagalbos specialistams rekomenduojama bendradarbiauti su klasių vadovais ar ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo pedagogais, mokinių tėvais (globėjais, rūpintojais), aiškintis, vertinti ir spręsti pamokas (ugdymo dienas) praleidusių mokinių tokio elgesio priežastis; mokyklos ugdymo plane nustatyta tvarka teikti švietimo pagalbą pamokas (ugdymo dienas) praleidusiems mokiniams ir jų tėvams (globėjams, rūpintojams), konsultuoti klasių vadovus, dalykų mokytojus; planuoti (pagal poreikį) priemones lankomumui gerinti. Taip pat įgyvendinti prevencines priemones – organizuoti ir vykdyti vaikų ir tėvų (globėjų, rūpintojų) apklausas, susijusias su mokinių adaptacija, savijauta, saugumu mokykloje, žalingais įpročiais; planuoti ir įgyvendinti prevencinę veiklą siekiant užtikrinti mokinių adaptaciją mokykloje, saugumą, žalingų įpročių prevenciją.

21.     Mokyklos vaiko gerovės komisijai rekomenduojama rūpintis vaikui saugia ir palankia mokymosi aplinka, orientuota į asmenybės sėkmę, gerą savijautą, brandą, individualias vaiko galimybes atitinkančius ugdymo(si) pasiekimus bei pažangą, atlikti kitas su vaiko gerove susijusias funkcijas.

22.     Mokykla, siekdama įtvirtinti tėvų (globėjų, rūpintojų) ir mokyklos susitarimus dėl vaikų pamokų (ugdymo dienų) lankomumo apskaitos, papildo esamas mokymo sutartis šalių įsipareigojimų dalyje įtraukiant tėvų (globėjų, rūpintojų) įsipareigojimus susitartais terminais, būdais pateikti pateisinimą dėl mokinių praleistų pamokų (ugdymo dienų) dėl pateisinamų priežasčių.

23.     Mokymo sutartyje taip pat turi būti įtvirtintos nuostatos dėl tėvų (globėjų, rūpintojų) atsakomybės už piktnaudžiavimą tėvų valdžia, neveikimo vaiko labui, jei nesilaikoma ar piktnaudžiaujama mokymo sutartyje, mokyklos pamokų (ugdymo dienų) lankomumo apskaitos tvarkoje nustatytais susitarimais dėl vaikų lankomumo pateisinimo.

24.     Mokyklai išanalizavus konkretaus vaiko mokyklos nelankymo priežastis ir įvykdžius numatytą prevencinių veiksmų planą, mokyklos direktorius kreipiasi į Kalvarijos savivaldybės administracijos direktorių dėl minimalios ar vidutinės priežiūros priemonių taikymo konkrečiam vaikui Vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymo nustatyta tvarka.

25.     Duomenis apie atvykusius ir iš mokyklos išvykusius mokinius mokyklos mokinių duomenų tvarkytojas Mokinių registro informacinėje sistemoje fiksuoja ne vėliau kaip per penkias darbo dienas.

26.     Mokyklų direktoriai yra atsakingi už 6–16 metų vaikų, įregistruotų mokyklos Mokinių registre, mokymąsi pagal privalomojo švietimo programas iki išvykimo mokytis į kitą mokyklą bei teisingą mokinių duomenų bazių tvarkymą.

27.     Mokyklos du kartus per mokslo metus (pasibaigus I ir II pusmečiams) apie mokinių praleistas pamokas pateikia informaciją skyriui pagal priedą.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

28.     Mokykla, rengdama dokumentus, reglamentuojančius lankomumo apskaitą ir prevencinę veiklą, susijusią su lankomumo gerinimu, bei tobulindama lankomumo gerinimo procesus mokykloje, vadovaujasi šiame apraše įteisintomis nuostatomis.

29.     Mokyklų bendruomenės gali apsispręsti ir dėl kitų mokinių pamokų (ugdymo dienų) lankomumo apskaitos ir mokyklos nelankymo prevencijos formų, kurios mokykloje yra veiksmingos ir užtikrina mokinių pamokų lankomumą.

____________________________________

 

Kalvarijos savivaldybės

teritorijoje gyvenančių nesimokančių vaikų,

mokyklos nelankančių mokinių apskaitos ir

mokyklos nelankymo prevencijos tvarkos aprašo

priedas

 

______________________________________________

(mokyklos pavadinimas)

 

 

 

INFORMACIJA APIE PRALEISTAS PAMOKAS _________ MOKSLO METŲ

____ PUSMETĮ

20___ m. _____________________d.

 

 

Klasės (grupės)

Praleistų pamokų skaičius

Nepateisintų pamokų skaičius

Pateisintų pamokų skaičius

Iš viso

Tenka vienam mokiniui

Iš viso

Tenka vienam mokiniui

Iš viso

Dėl ligos

Tenka vienam mokiniui

Kitos priežastys

Tenka vienam mokiniui

Priešmokyklinio ugdymo grupė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1–4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5–8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9–10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11–12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mokyklos direktorius                         __________________                 _________________

(parašas)                                               (Vardas, pavardė)

 

_____________________________