Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2003 M. BALANDŽIO 29 D. NUTARIMO NR. 553 „DĖL CIVILINIŲ PIROTECHNIKOS PRIEMONIŲ SUNAIKINIMO TVARKOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2023 m. liepos 12 d. Nr. 553
Vilnius
Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. balandžio 29 d. nutarimą Nr. 553 „Dėl Civilinių pirotechnikos priemonių sunaikinimo tvarkos patvirtinimo“ ir jį išdėstyti nauja redakcija:
„LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
NUTARIMAS
DĖL CIVILINIŲ PIROTECHNIKOS PRIEMONIŲ SUNAIKINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymo 17 straipsnio 2 dalimi ir 24 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2003 m. balandžio 29 d. nutarimu Nr. 553
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2023 m. liepos 12 d. nutarimo Nr. 553
redakcija)
CIVILINIŲ PIROTECHNIKOS PRIEMONIŲ SUNAIKINIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Civilinių pirotechnikos priemonių sunaikinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato visų kategorijų civilinių pirotechnikos priemonių, kurių garantijos (saugojimo) laikas pasibaigęs ar kurias dėl mechaninių ar kitokių pažeidimų nesaugu naudoti, taip pat Lietuvos Respublikos civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymo nustatytais atvejais paimtų civilinių pirotechnikos priemonių, dėl kurių sunaikinimo yra priimtas sprendimas, sunaikinimo tvarką.
2. Apraše vartojamos sąvokos:
2.1. Darbo priemonės – civilinėms pirotechnikos priemonėms sunaikinti skirta technika, įranga, degieji skysčiai ar mišiniai, sprogstamosios medžiagos, sprogdinimo (uždegimo) priemonės ir kiti prietaisai, kurių reikia sunaikinimo darbų grupei (grupėms) pavestoms užduotims įvykdyti.
2.2. Pagalbinės priemonės – automobiliai ir kitos priemonės, kurių reikia priešgaisrinei ir bendrai civilinių pirotechnikos priemonių sunaikinimo vietų (aikštelių) ir lauko sandėlių apsaugai užtikrinti, medicinos pagalbai suteikti, jeigu įvyktų nelaimingas atsitikimas.
2.3. Pagalbinis personalas – budintis asmens sveikatos priežiūros specialistas ir personalas, atliekantis parengiamuosius darbus ir (ar) vykdantis priešgaisrinę ir bendrą civilinių pirotechnikos priemonių sunaikinimo vietų (aikštelių) ir lauko sandėlių apsaugą.
2.4. Parengiamieji darbai – civilinių pirotechnikos priemonių sunaikinimo vietų (aikštelių) parengimas, priešgaisrinė ir bendra civilinių pirotechnikos priemonių sunaikinimo vietų (aikštelių) ir lauko sandėlių apsauga, kiti neatidėliotini darbai, kuriuos privaloma atlikti prieš naikinant civilines pirotechnikos priemones.
2.5. Sunaikinimo darbai – civilinių pirotechnikos priemonių sunaikinimas specialiai parengtose vietose (aikštelėse) pasirinktu būdu.
2.6. Sunaikinimo darbų grupė – Lietuvos kariuomenės (toliau – naikinančioji institucija) kariai, įgalioti vykdyti sprogmenų neutralizavimo funkcijas (toliau – sprogmenų neutralizavimo specialistas (specialistai) ir atliekantys sunaikinimo darbus.
2.7. Sunaikinimo darbų vadovas – sprogmenų neutralizavimo specialistas, naikinančiosios institucijos vado įgaliotas organizuoti parengiamuosius darbus civilinių pirotechnikos priemonių sunaikinimo vietoje ir vadovaujantis sunaikinimo darbų grupei (grupėms).
II SKYRIUS
PARAIŠKŲ SUNAIKINTI CIVILINES PIROTECHNIKOS PRIEMONES PATEIKIMAS, NAUDOTOJO IR NAIKINANČIOSIOS INSTITUCIJOS PAREIGOS IR TEISĖS
3. Civilinių pirotechnikos priemonių, kurių garantijos (saugojimo) laikas pasibaigęs ar kurias dėl mechaninių ar kitokių pažeidimų nesaugu naudoti, gamintojas, eksportuotojas, importuotojas, įvežantysis ar išvežantysis asmuo, platintojas ar naudotojas (toliau kartu – naudotojas) naikinančiajai institucijai raštu pateikia paraišką sunaikinti šias priemones (toliau – paraiška).
4. Naudotojas paraiškoje pateikia detalų naikintinų civilinių pirotechnikos priemonių sąrašą ir nurodo:
5. Naikinančioji institucija, gavusi naudotojo paraišką, per 3 darbo dienas ją patikrina ir, jeigu paraiška neatitinka Aprašo 4 punkto reikalavimų, kreipiasi į paraišką pateikusį naudotoją, prašydama ją patikslinti per 10 darbo dienų. Jei per nurodytą terminą paraiška nėra patikslinama, ji atmetama. Naudotojas gali kreiptis su pakartotiniu prašymu sunaikinti civilines pirotechnikos priemones, pateikdamas paraišką vadovaudamasis Aprašo 3 ir 4 punktais.
6. Naikinančiajai institucijai priėmus paraišką, naudotojas privalo:
6.1. naikinančiajai institucijai paprašius, per 5 darbo dienas pateikti techninius civilinių pirotechnikos priemonių gaminių aprašymus (brėžinius, naudojimo instrukcijas, technines specifikacijas), jei tokių turi, o jeigu atlikta civilinių pirotechnikos priemonių saugos ekspertizė, šios ekspertizės išvadas;
6.2. pristatyti naikintinas civilines pirotechnikos priemones į naikinančiosios institucijos nurodytą vietą naikinančiosios institucijos nustatytu laiku;
7. Naudotojas turi teisę:
7.1. gauti iš naikinančiosios institucijos išankstinę informaciją apie numatomas sunaikinimo darbų išlaidas;
8. Naikinančioji institucija, priėmusi paraišką, privalo:
8.1. pateikti naikinančiosios institucijos vadui ar jo įgaliotam asmeniui naikinančiosios institucijos poligono (toliau – poligonas) skyrimo paraišką, nurodydama planuojamus civilinių pirotechnikos priemonių sunaikinimo terminus;
8.2. naikinančiosios institucijos vadui ar jo įgaliotam asmeniui nurodžius poligoną ir jo naudojimo laiką, ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki civilinių pirotechnikos priemonių sunaikinimo dienos pateikti naudotojui duomenis apie civilinių pirotechnikos priemonių sunaikinimo vietą, datą ir laiką, jei naudotojas pageidauja šios informacijos, pažymėdamas paraiškoje.
9. Naikinančioji institucija turi teisę:
9.1. gauti iš naudotojo papildomą informaciją apie naikintinas civilines pirotechnikos priemones (techninius aprašymus, brėžinius, naudojimo instrukcijas, technines specifikacijas);
9.2. keisti civilinių pirotechnikos priemonių sunaikinimo vietą ir (ar) datą, ar konkretų laiką, kai dėl objektyvių priežasčių ar pakitusių aplinkybių sunaikinimo darbų neįmanoma atlikti iš anksto nurodytoje vietoje ir (ar) nurodytu laiku, apie tai iš anksto, bet ne vėliau kaip prieš 2 darbo dienas iki civilinių pirotechnikos priemonių sunaikinimo kitu laiku ir (ar) kitoje vietoje, informavus naudotoją.
10. Naikinančiajai institucijai priėmus paraišką, naudotojas ir naikinančioji institucija iki paskirtos civilinių pirotechnikos priemonių sunaikinimo dienos sudaro civilinių pirotechnikos priemonių sunaikinimo sutartį.
III SKYRIUS
SUNAIKINIMO DARBŲ ORGANIZAVIMAS
12. Sunaikinimo darbus atlieka sprogmenų neutralizavimo specialistai, turintys Aprašo 15 punkte nustatytą kvalifikaciją, aprūpinti asmeninės apsaugos ir darbo priemonėmis, skirtomis civilinės pirotechnikos priemonėms naikinti, ir vadovaujami sunaikinimo darbų vadovo.
13. Naikinančiosios institucijos vadas vykdyti sunaikinimo darbų vadovo funkcijas įgalioja sprogmenų neutralizavimo specialistą, kuris yra baigęs sprogmenų neutralizavimo vadovo kursą naikinančiosios institucijos vado nurodytame mokymo centre. Sunaikinimo darbų vadovas įgaliojamas organizuoti parengiamuosius darbus civilinių pirotechnikos priemonių sunaikinimo vietoje ir vadovauti sunaikinimo darbų grupei (grupėms).
14. Sunaikinimo darbų vadovas pavaldus sunaikinimo darbus atliekančios naikinančiosios institucijos vadui.
15. Visi sunaikinimo darbų grupės (grupių) nariai privalo būti baigę sprogmenų neutralizavimo specialisto kursą naikinančiosios institucijos vado nurodytame mokymo centre.
16. Civilinės pirotechnikos priemonės sunaikinamos tik poligonuose įrengtose sprogdinimo darbų aikštelėse ar kitose specialiai parengtose vietose (aikštelėse).
17. Poligoną civilinėms pirotechnikos priemonėms sunaikinti skiria naikinančiosios institucijos vadas ar jo įgaliotas asmuo pagal naikinančiosios institucijos pateiktą poligono skyrimo paraišką.
18. Galutinę naikintinų civilinių pirotechnikos priemonių pristatymo vietą, laiką, kiekį ir sunaikinimo terminus nustato naikinančioji institucija.
19. Civilinių pirotechnikos priemonių naudotojas pristato naikintinas civilines pirotechnikos priemones į naikinančiosios institucijos nurodytą vietą ir perduoda sunaikinimo darbų vadovui pagal važtaraštį ar laisvos formos apskaitos dokumentą, dalyvaujant naikinančiosios institucijos civilinių pirotechnikos priemonių priėmimo komisijai, sudarytai naikinančiosios institucijos vado (toliau – komisija).
20. Komisija, patikrinusi perduodamas sunaikinti civilines pirotechnikos priemones, jų perdavimo faktą įformina perdavimo ir priėmimo aktu, kurį pasirašo visi komisijos nariai, sunaikinimo darbų vadovas ir naudotojas. Surašomi 2 perdavimo ir priėmimo akto egzemplioriai, kurių vienas perduodamas naikinančiajai institucijai, o antrasis – naudotojui. Perdavimo ir priėmimo aktai tvirtinami abiejų šalių atstovų (kai naudotojas yra fizinis asmuo – paties naudotojo) parašais ir (ar) antspaudais.
21. Sunaikinimo darbų organizavimo tvarką ir būdą (būdus), vadovaudamasis civilinių pirotechnikos priemonių saugos ekspertizės išvadomis ir (ar) naikinančiosios institucijos nesprogusių šaudmenų naikinimo specialistų rekomendacijomis, nustato sunaikinimo darbų vadovas. Jis duoda nurodymus sunaikinimo darbų grupei (grupėms) sunaikinti civilines pirotechnikos priemones.
22. Priešgaisrinę ir bendrąją civilinių pirotechnikos priemonių sunaikinimo vietų (aikštelių) ir lauko sandėlių apsaugą vykdo poligono, kuriame naikinamos civilinės pirotechnikos priemonės, pagalbinis personalas. Nesant poligono pagalbinio personalo, personalą skiria ir saugą užtikrina sunaikinimo grupės vadovas, prireikus pasitelkiamos civilinės institucijos (ugniagesiai ir (arba) greitoji pagalba).
23. Laikinųjų (lauko) civilinių pirotechnikos priemonių ir darbo priemonių sandėlių ir civilinių pirotechnikos priemonių naikinimo vietų (aikštelių) apsaugą vykdo naikinančioji institucija.
24. Visas personalas, dalyvaujantis sunaikinant civilines pirotechnikos priemones, pavaldus sunaikinimo darbų vadovui ir vykdo tik jo nurodymus.
25. Komisiją sunaikintoms civilinėms pirotechnikos priemonėms nurašyti sudaro naikinančiosios institucijos vadas. Apie šios komisijos sudarymą naikinančioji institucija raštu informuoja naudotoją, kurio pageidavimu į šią komisiją skiriamas naudotojas arba jo atstovas.
26. Surašomi 3 civilinių pirotechnikos priemonių nurašymo ir sunaikinimo akto egzemplioriai. Pirmasis šio akto egzempliorius perduodamas naikinančiajai institucijai, antrasis ir trečiasis šio akto egzemplioriai – naudotojui. Civilinių pirotechnikos priemonių nurašymo ir sunaikinimo aktai tvirtinami abiejų šalių atstovų (kai naudotojas yra fizinis asmuo – paties naudotojo) parašais ir (ar) antspaudais.
27. Civilinėms pirotechnikos priemonėms naikinti išeikvotos darbo priemonės nurašomos Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo nustatyta tvarka.
28. Sunaikinusi civilines pirotechnikos priemones, naikinančioji institucija sudaro sunaikinimo darbų išlaidų sąmatą ir pateikia naudotojui apmokėti sąskaitą faktūrą per civilinių pirotechnikos priemonių sunaikinimo sutartyje nustatytus terminus.
29. Konfiskuotų ir bešeimininkių civilinių pirotechnikos priemonių, kurių garantijos (saugojimo) laikas pasibaigęs ar kurias dėl mechaninių ar kitokių pažeidimų nesaugu naudoti, policijos įstaigos arba kitos institucijos ar įstaigos paimtų ir naikinančiajai institucijai pateiktų civilinių pirotechnikos priemonių naikinimo išlaidos apmokamos iš Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijai skiriamų bendrųjų asignavimų.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
30. Aprašo nuostatos mutatis mutandis taikomos Civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymo nustatytais atvejais Lietuvos policijos generalinio komisaro įgaliotos policijos įstaigos arba kitos institucijos ar įstaigos paimtoms ir naikinančiajai institucijai pateiktoms civilinėms pirotechnikos priemonėms, dėl kurių sunaikinimo yra priimtas sprendimas, sunaikinti, išskyrus Aprašo 6.3 papunktį ir 28 punktą. Civilines pirotechnikos priemones paėmusi policijos įstaiga arba kitos institucijos ar įstaigos organizuoja paimtų civilinių pirotechnikos priemonių, dėl kurių sunaikinimo yra priimtas sprendimas, pateikimą naikinančiajai institucijai.