TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS

DIREKTORIUS

 

įsakymas

DĖL LAIKINO ATOKVĖPIO PASLAUGOS TEIKIMO IR ORGANIZAVIMO tELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

 

 2020 m. lapkričio 11 d. Nr. A1-1816

Telšiai

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 29 straipsnio 8 dalies 2 punktu, Laikino atokvėpio paslaugos vaikams su negalia, suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims teikimo ir organizavimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2020 m. gegužės 25 d. įsakymu Nr. A1-444 „Dėl Laikino atokvėpio paslaugos vaikams su negalia, suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims teikimo ir organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 5 punktu,

tvirtinu Laikino atokvėpio paslaugos teikimo ir organizavimo Telšių rajono savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Administracijos direktorius                                                                                     Tomas Katkus

 

 

PATVIRTINTA

Telšių rajono savivaldybės administracijos

direktoriaus 2020 m. lapkričio 11 d. įsakymu

Nr. A1-1816

 

LAIKINO ATOKVĖPIO PASLAUGOS TEIKIMO IR ORGANIZAVIMO tELŠIŲ RAJONO GYVENTOJAMS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

I.    BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Laikino atokvėpio paslaugos teikimo ir organizavimo Telšių rajono gyventojams tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) apibrėžia laikino atokvėpio paslaugos Telšių rajono savivaldybėje (toliau – Savivaldybė) teikimo tvarką, būdus ir trukmę, gavėjus, laikino atokvėpio paslaugą teikiančius subjektus, laikino atokvėpio paslaugos nustatymo tvarką, jos teikimo terminus ir prioritetus, taip pat prašymų ir dokumentų laikino atokvėpio paslaugai gauti pateikimo tvarką.

2. Apraše vartojamos sąvokos:

2.1. Laikino atokvėpio paslauga – trumpalaikės specialiosios socialinės priežiūros ir (arba) socialinės globos paslaugos, teikiamos vaikams su negalia, suaugusiems asmenims su negalia ir (ar) senyvo amžiaus asmenims su negalia (toliau – Tikslinė grupė), kuriuos namuose augina, prižiūri ir (ar) globoja (rūpina) kartu gyvenantys šeimos nariai, artimieji, kurie laikinai dėl tam tikrų priežasčių negali jais pasirūpinti.

2.2. Laikino atokvėpio paslaugos teikėjas – socialinių paslaugų įstaiga taip, kaip apibrėžta Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 2 straipsnio 10 dalyje, teikianti laikino atokvėpio paslaugą.

2.3. Tikslinės grupės artimieji – šeimos nariai, artimieji, kurie namuose gyvena kartu su Tikslinės grupės asmeniu ir jį augina, prižiūri ir (ar) globoja (rūpina).

3. Laikino atokvėpio paslaugos tikslas – sudaryti sąlygas Tikslinės grupės artimiesiems derinti asmeninį ir visuomeninį gyvenimą, pailsėti nuo nuolatinės Tikslinės grupės asmens priežiūros ir (arba) slaugos.

4. Kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme, Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatyme ir kituose teisės aktuose.

5. Aprašas parengtas vadovaujantis Laikino atokvėpio paslaugos vaikams su negalia, suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims teikimo ir organizavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2020 m. gegužės 25 d. įsakymu Nr. A1-444 „Dėl Laikino atokvėpio paslaugos vaikams su negalia, suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims teikimo ir organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

 

II. PASLAUGOS GAVĖJAI

 

6. Laikino atokvėpio paslaugos skiriamos Tikslinės grupės artimiesiems, globėjams (rūpintojams), deklaravusiems gyvenamąją vietą ir faktiškai gyvenantiems Savivaldybės teritorijoje.

7. Laikino atokvėpio paslaugos naudos gavėjais laikomi Tikslinės grupės artimieji.

8. Laikino atokvėpio paslaugos gavėjas – Tikslinės grupės asmuo:

8.1. vaikas iki 18 metų, kuriam Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nustatyta tvarka nustatytas neįgalumo lygis ir specialusis nuolatinės slaugos poreikis arba specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis;

8.2. suaugęs asmuo, kuriam Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nustatyta tvarka nustatytas ne didesnis nei 55 proc. darbingumo lygis ir specialusis nuolatinės slaugos poreikis arba specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis;

8.3. senatvės pensinio amžiaus sukakęs asmuo, kuriam nustatytas didelių ar vidutinių specialiųjų poreikių lygis ir specialusis nuolatinės slaugos poreikis arba specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis.

 

III . PASLAUGOS TEIKIMO BŪDAI IR TRUKMĖ

 

9. Laikino atokvėpio paslauga, priklausomai nuo poreikio, gali būti organizuojama kaip socialinė priežiūra ir (arba) socialinė globa ir teikiama asmens namuose ir (arba) įstaigoje:

9.1. Socialinei priežiūrai priskiriama laikino atokvėpio paslauga organizuojama teikiant pagalbą į namus. Laikino atokvėpio paslauga teikiama nuo 1 iki 10 valandų per savaitę, paslaugos teikimo periodiškumas – iki 2 kartų per savaitę. Bendra laikino atokvėpio paslaugos, organizuojamos teikiant pagalbą į namus, teikimo trukmė – iki 208 valandų per metus.

9.2. Laikino atokvėpio paslauga, organizuojant dienos socialinę globą, bendra teikimo trukmė – iki 288 valandų per metus.

9.3. Laikino atokvėpio paslauga, organizuojant trumpalaikę socialinę globą, teikiama nuo 12 iki 24 valandų per parą. Nepertraukiamo paslaugos teikimo trukmė – iki 14 parų per metus. Bendra laikino atokvėpio paslaugos, organizuojant trumpalaikę socialinę globą, teikimo trukmė – iki 336 valandų per metus.

10. Bendra laikino atokvėpio paslaugos (organizuojant Aprašo 9 punkte numatytas specialiąsias socialines paslaugas) teikimo trukmė – iki 720 valandų per metus. Užtikrinant laikino atokvėpio paslaugos teikimo trukmę, neviršijančią nustatytų rodiklių, pildoma elektroninė asmens, gaunančio laikino atokvėpio paslaugas anketa, kurioje fiksuojamos suteiktos laikino atokvėpio paslaugos ir trukmė. Anketą pildo kiekvienas Telšių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus (toliau – Skyrius) specialistas pagal kompetenciją.

11. Atsižvelgiant į Tikslinės grupės artimųjų poreikius, laikino atokvėpio paslaugos, organizuojant skirtingas specialiąsias socialines paslaugas, teikimo laikas gali būti koreguojamas gavus Tikslinės grupės artimojo prašymą. Bendra laikino atokvėpio paslaugos teikimo trukmė per metus negali viršyti Aprašo 10 punkte nurodyto valandų skaičiaus.

12. Išimtiniais atvejais, esant krizinei situacijai (pvz.: artimojo netektis, skyrybos, ūmi liga, sveikatos sutrikimas), laikino atokvėpio paslauga, organizuojant trumpalaikę socialinę globą institucijoje, nepertraukiamai gali būti teikiama iki 90 parų.

13. Tarp laikino atokvėpio paslaugos (teikiant bet kurią iš socialinių paslaugų, nurodytų Aprašo 10 punkte) ir dienos arba trumpalaikės socialinės globos paslaugų teikimo turi būti ne trumpesnė nei 14 dienų pertrauka, išskyrus atvejus, kai Tikslinės grupės asmuo nuolat gauna dienos socialinę globą. Ši išimtis taikoma tais atvejais, kai asmenims, nuolat gaunantiems dienos socialinę globą, planuojama teikti laikino atokvėpio paslaugą, organizuojant trumpalaikę socialinę globą.

 

 

IV. PRAŠYMŲ IR DOKUMENTŲ, REIKALINGŲ LAIKINO ATOKVĖPIO PASLAUGAI GAUTI, PATEIKIMAS IR NAGRINĖJIMAS

 

14. Prašymą gauti laikino atokvėpio paslaugą gali pateikti:

14.1. asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas;

14.2. vadovaudamasis Socialinių paslaugų įstatymo 15 straipsnio 3 dalimi, artimasis, nurodydamas priežastį, dėl kurios negali kreiptis vienas iš suaugusių šeimos narių;

14.3. vadovaudamasis Socialinių paslaugų įstatymo 15 straipsnio 3 dalimi, laikino atokvėpio paslaugos teikėjas, į kurį dėl laikino atokvėpio paslaugos gavimo kreipėsi Tikslinės grupės artimieji.

15. Asmenys, nurodyti Aprašo 14 punkte, dėl laikino atokvėpio paslaugos gavimo su raštišku prašymu (toliau – Prašymas) tiesiogiai arba paštu kreipiasi į Skyrių ar į seniūniją pagal gyvenamąją vietą. Prašymas turi būti pateiktas užpildžius Prašymo-paraiškos socialinėms paslaugoms gauti SP-8 formą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu.

16. Jei laikino atokvėpio paslaugos teikimo pasiūla savivaldybėje nepakankama ir dėl to nėra galimybės užtikrinti laikino atokvėpio paslaugos teikimo visiems besikreipiantiesiems, sudaroma laikino atokvėpio paslaugos teikimo eilė (nurodomas asmens vardas ir pavardė). Laikino atokvėpio paslaugos teikimo eilė sudaroma, laikantis prioritetų, nurodytų Aprašo 17 punkte, o jų nesant – pagal prašymo gavimo datą ir registracijos numerį.

17. Skiriant laikino atokvėpio paslaugą, laikomasi šių prioritetų:

17.1. Tikslinės grupės asmeniui nustatytas sunkus neįgalumo lygis ir specialusis nuolatinės slaugos poreikis arba specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis.

17.2. Tikslinės grupės asmeniui nustatytas 0–25 proc. darbingumo lygis ir specialusis nuolatinės slaugos poreikis arba specialusis priežiūros (pagalbos) poreikis.

17.3. Bent vienas iš šeimos narių, artimųjų, gyvenančių kartu su Tikslinės grupės asmeniu, serga lėtinėmis ligomis.

17.4. Bent vienas iš šeimos narių, artimųjų, gyvenančių kartu su Tikslinės grupės asmeniu, yra vaikas iki 14 metų arba asmuo su negalia.

17.5. Tikslinės grupės asmenį augina, prižiūri, globoja (rūpina) vienas asmuo.

17.6. Bent vieno iš šeimos narių, artimųjų, gyvenančių kartu su Tikslinės grupės asmeniu, dienotvarkė yra pasikeitusi dėl įvairių su darbo santykiais susijusių aplinkybių (pvz., dėl komandiruotės, laikino darbo grafiko pasikeitimo, naujo darbo paieškos ir pan.) ir dėl to sudėtinga tinkamai pasirūpinti Tikslinės grupės asmeniu.

17.7. Bent vieną iš šeimos narių, artimųjų, gyvenančių kartu su Tikslinės grupės asmeniu, ištiko krizė (pvz.: artimojo netektis, skyrybos, sveikatos problemos ir pan.) ir dėl to sudėtinga tinkamai pasirūpinti Tikslinės grupės asmeniu.

18. Jei, vadovaujantis Aprašo 17 punktu, nustatomi keli prioritetai, jie sujungiami ir eiliškumas nustatomas pagal bendrą jų kiekį.

19. Jei prioritetų skaičius vienodas, eiliškumas nustatomas pagal prašymo gavimo datą ir registracijos numerį.

20. Aprašo 14.1 ir 14.2 papunkčiuose nurodyti asmenys, teikdami prašymą gauti laikino atokvėpio paslaugą, pateikia Skyriui šiuos dokumentus ar patvirtintas jų kopijas:

20.1. Tikslinės grupės asmens ir laikino atokvėpio paslaugos naudos gavėjo (vieno iš Tikslinės grupės artimųjų) asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (Lietuvos Respublikos piliečio pasą, asmens tapatybės kortelę ar gimimo liudijimą) (asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas, įsitikinus asmens tapatybe, grąžinamas jį pateikusiam asmeniui, kopija nedaroma);

20.2. Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išduotą Neįgalumo lygio pažymą ar Darbingumo lygio pažymos kopiją;

20.3. įprastinę laisvos formos Tikslinės grupės asmens dienotvarkę, kurioje turi būti aprašytos jo įprastos dienos veiklos ir nurodytas jų laikas (valandos);

20.4. dokumentus, pagrindžiančius prioriteto (-ų) nustatymą:

20.4.1. prioritetui, nurodytam Aprašo 17.3 papunktyje, pagrįsti pateikiamas teisės aktų nustatyta tvarka pasirinkto pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančio gydytojo išduotas medicinos dokumentų išrašas (F027/a), kuriame nurodyta, kad asmuo, nurodytas Aprašo 17.3 papunktyje, serga lėtine liga;

20.4.2. prioritetui, nurodytam Aprašo 17.6 papunktyje, pagrįsti pateikiama pažyma iš darbovietės ar Užimtumo tarnybos prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos apie esamas ir planuojamas asmens, nurodyto 17.6 papunktyje, veiklas, susijusias su darbo santykiais (nukrypimus nuo įprasto darbo grafiko, numatomas komandiruotes ir jų laikotarpius, vykdomą naujo darbo paiešką, paieškos laikotarpius, kitą informaciją apie veiklas, susijusias su darbo santykiais, dėl kurių Tikslinės grupės artimajam sudėtinga tinkamai pasirūpinti Tikslinės grupės asmeniu);

20.4.3. kiti dokumentai, kuriais galima pagrįsti prioriteto, nurodyto Aprašo 17 punkte, nustatymą.

21. Aprašo 14.3 papunktyje nurodyti asmenys, pateikdami prašymą gauti laikino atokvėpio paslaugą, Aprašo 20 punkte nurodytų dokumentų neteikia. Dėl šių dokumentų pateikimo Tikslinės grupės artimąjį – vieną iš suaugusių šeimos narių ar Tikslinės grupės asmens globėją (rūpintoją) konsultuoja socialiniai darbuotojai, nustatantys asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį.

22. Jeigu dokumentai ir (ar) duomenys, kurių reikia nustatant teisę gauti laikino atokvėpio paslaugą, yra valstybės registruose (kadastruose), žinybiniuose registruose, valstybės informacinėse sistemose ar juos savivaldybės administracija pagal prašymą ir (ar) duomenų teikimo sutartis gauna iš valstybės ir (ar) savivaldybės institucijų, įstaigų, įmonių ir organizacijų, pareiškėjas šių dokumentų ir (ar) duomenų pateikti neprivalo. Valstybės registrų (kadastrų), žinybinių registrų, valstybės informacinių sistemų tvarkytojai, valstybės ir (ar) savivaldybių institucijos, įstaigos, įmonės ir organizacijos savivaldybės administracijos prašymu privalo nemokamai teikti jai dokumentus ir (ar) duomenis, kurių reikia nustatant teisę gauti laikino atokvėpio paslaugą.

 

V. LAIKINO ATOKVĖPIO PASLAUGOS POREIKIO NUSTATYMAS

 

23. Laikino atokvėpio paslaugos poreikį nustato Skyriaus socialinio darbo organizatorius ar Socialines paslaugas teikiančios įstaigos socialinis darbuotojas (toliau – socialinis darbuotojas), vadovaudamasis Socialinių paslaugų įstatymu ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro tvirtinamu Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu.

24. Laikino atokvėpio paslaugos poreikis nustatomas per 10 kalendorinių dienų nuo prašymo gauti laikino atokvėpio paslaugą gavimo dienos, užpildžius Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą, nustatytą Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo, tvirtinamo Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu, 1 priede, ir raštu pateikus ją savivaldybės institucijai. Jeigu nustatoma, kad Tikslinės grupės asmeniui socialinės priežiūros nepakanka, atliekamas asmens socialinės globos poreikio nustatymas, vadovaujantis Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodika, tvirtinama Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu, arba Socialinės globos poreikio vaikui su negalia nustatymo metodika, tvirtinama Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu.

25. Laikino atokvėpio paslaugos poreikis nustatomas kompleksiškai, vertinant Tikslinės grupės artimųjų galimybes ir motyvaciją derinti asmeninį gyvenimą su Tikslinės grupės asmens auginimu, priežiūra, globa (rūpyba), galimybę palaikyti ryšius su visuomene, kompensuoti šeimos interesus ir poreikius.

26. Sprendimas skirti laikino atokvėpio paslaugą (toliau – Sprendimas) priimamas ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų nuo socialinio darbuotojo parengtų asmens laikino atokvėpio paslaugos poreikio vertinimo išvadų, nurodytų Aprašo 22 punkte, pateikimo Skyriui dienos ir galioja 24 mėnesius nuo Sprendimo priėmimo. Kiekvieną kitą kartą, kai kreipiamasi dėl laikino atokvėpio paslaugos gavimo per 24 mėnesių laikotarpį, ši paslauga teikiama vadovaujantis priimtu galiojančiu Sprendimu. Kiekvieną kitą kartą kreipiantis, Prašymas turi būti pateikiamas ne vėliau kaip likus 10 kalendorinių dienų iki laikino atokvėpio paslaugos teikimo pradžios, išskyrus tuos atvejus, kai Savivaldybė negali užtikrinti laikino atokvėpio paslaugos teikimo ir asmuo įrašomas į eilę.

27. Sprendimą skirti laikino atokvėpio paslaugą, jos teikimą sustabdyti ir (ar) nutraukti, vadovaudamasi Socialinių paslaugų įstatymu, priima Telšių rajono savivaldybės administracijos socialinės paramos teikimo komisija (toliau – Komisija) Skyriaus darbuotojo teikimu.

28. Sprendimą dėl laikino atokvėpio paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo (forma SP-9, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro) per 3 darbo dienas priima Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius (toliau – Administracijos direktorius) arbo jo įgaliotas Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus darbuotojas. Sprendimo originalas išsiunčiamas Paslaugos teikėjui, kopija įsegama į asmens bylą Socialinės paramos ir rūpybos skyriuje.

29. Informacija apie Socialinių paslaugų įstaigas, teikiančias laikino atokvėpio paslaugą, skelbiama Telšių rajono savivaldybės interneto svetainėje.

30. Skyrius informuoja Tikslinės grupės artimuosius apie priimtą Sprendimą per 5 darbo dienas nuo jo priėmimo dienos, pateikdama jo kopiją. Jeigu priimamas Sprendimas, suaugę Tikslinės grupės artimieji su juo supažindinami pasirašytinai. Laikino atokvėpio paslauga nepradedama teikti tol, kol Tikslinės grupės artimieji nėra pasirašę, kad susipažino su priimtu Sprendimu. Tikslinės grupės artimasis, kurio Prašymas atmestas, apie tai informuojamas raštu, nurodant Prašymo atmetimo motyvus ir apskundimo tvarką.

31. Išvados dėl socialinių paslaugų poreikio nustatymo, savivaldybės priimti sprendimai gali būti apskųsti Socialinių paslaugų įstatymo nustatyta tvarka.

32. Išskirtiniais atvejais, esant krizinei situacijai (pvz.: Tikslinės grupės artimojo netektis,  sveikatos problemos ir pan.), Sprendimas gali būti priimamas nenustačius socialinių paslaugų poreikio. Ištikus šiame punkte nurodytai krizei, laikino atokvėpio paslaugą gali pradėti teikti ir laikino atokvėpio paslaugos teikėjai, su kuriais Telšių rajono savivaldybė bendradarbiauja teikiant laikino atokvėpio paslaugą Telšių rajono savivaldybės gyventojams. Jei laikino atokvėpio paslauga pradedama teikti šiame punkte nustatytais išskirtiniais atvejais, socialinių paslaugų poreikis turi būti nustatytas suteikus (arba jau teikiant) socialines paslaugas per 2 darbo dienas nuo laikino atokvėpio paslaugos teikimo pradžios.

 

VI. LAIKINO ATOKVĖPIO PASLAUGĄ TEIKIANTYS DARBUOTOJAI

 

33. Laikino atokvėpio paslaugą teikia:

33.1. socialiniai darbuotojai, psichologai, socialiniai pedagogai;

33.2. individualios priežiūros personalas;

33.3. kiti darbuotojai, kurie turi bent 12 mėnesių socialinio darbo ir (ar) sveikatos priežiūros patirties (darbo santykių ar savanorystės pagrindais) dirbant su Tikslinės grupės asmenimis.

34. Laikino atokvėpio paslaugą teikiantys specialistai, nurodyti Aprašo 33 punkte, turi išmanyti svarbiausius vaiko ir suaugusio asmens raidos ir negalios psichologinius, fizinius aspektus, gebėti dirbti komandoje, tinkamai reaguoti į krizines situacijas, greitai priimti sprendimus, būti motyvuoti ir siekti asmeninio bei profesinio tobulėjimo, nuolat atnaujindami žinias ir įgūdžius, atlikdami veiklos įsivertinimą, remdamiesi geriausia praktika.

 

VII. LAIKINO ATOKVĖPIO PASLAUGOS TEIKIMAS TIKSLINĖS GRUPĖS ASMENS NAMUOSE

 

35. Pradedant teikti laikino atokvėpio paslaugas, paslaugą teikianti įstaiga ir gavėjas sudaro sutartį Savivaldybės tarybos nustatyta tvarka, kurioje numatoma paslaugos gavėjų ir paslaugos teikėjų teisės ir pareigos.

36. Esant poreikiui, pirmą laikino atokvėpio paslaugos teikimo dieną Tikslinės grupės artimieji gali likti kartu su laikino atokvėpio paslaugos teikėju ir gavėju.

37. Jei laikino atokvėpio paslauga teikiama Tikslinės grupės asmens namuose, Tikslinės grupės artimieji aprūpina Tikslinės grupės asmenį maisto produktais, medikamentais, higienos ir kitomis būtinomis priemonėmis, reikalingomis Tikslinės grupės asmens poreikiams tenkinti, bei skiria pinigų paslaugos teikimo laikotarpiui nenumatytoms išlaidoms (būtinoms priemonėms ir paslaugoms Tikslinės grupės asmens poreikiams tenkinti). Darbuotojas atsiskaito už nenumatytas išlaidas ir Tikslinės grupės artimiesiems pateikia nenumatytų išlaidų sąrašą bei išlaidas pagrindžiančius dokumentus (pirkimo čekius, kvitus ar kt.).  

38. Jei laikino atokvėpio paslaugą teikiantis darbuotojas dėl teikiamos laikino atokvėpio paslaugos pobūdžio turi likti nakvoti su Tikslinės grupės asmeniu, Tikslinės grupės artimieji sudaro jam tinkamas sąlygas nakvoti Tikslinės grupės asmens namuose – suteikia visą nakvynei reikalingą inventorių (švarią (-ius): lovą, čiužinį, patalynę, antklodę, pagalvę ir kt.).

39. Jei laikino atokvėpio paslauga teikiama Tikslinės grupės asmens namuose, Tikslinės grupės asmens artimieji suteikia galimybę laikino atokvėpio paslaugą teikiančiam darbuotojui naudotis namuose esančiais indais, visu reikalingu inventoriumi, skirtu maisto ruošai, kad laikino atokvėpio paslaugą teikiantis darbuotojas galėtų pasiruošti, pasišildyti ir valgyti savo maistą, visais esančiais patogumais, skirtais žmogaus fiziologiniams ir higienos poreikiams patenkinti (pvz.: tualetu, vonia, dušu ir pan.). Socialiniam darbuotojui įvertinus, kad nėra galimybės užtikrinti Aprašo 38 ir 39 punktuose nurodytų reikalavimų, laikino atokvėpio paslaugą Tikslinės grupės asmeniui siūloma teikti socialinių paslaugų įstaigoje (toliau – Įstaiga).

40. Tikslinės grupės asmens namuose laikino atokvėpio paslaugą teikiantis darbuotojas turi užtikrinti:

40.1. kad Tikslinės grupės asmuo nebūtų paliekamas be priežiūros;

40.2. kasdienę Tikslinės grupės asmens priežiūrą, atsižvelgdamas į Tikslinės grupės asmens artimųjų pateiktą dienotvarkę.

41. Laikino atokvėpio paslaugą teikiančio darbuotojo laikas, praleistas kelionėje į (iš) Tikslinės grupės asmens namus (-ų), įskaičiuojamas į šio darbuotojo darbo laiką.

 

VIII. LAIKINO ATOKVĖPIO PASLAUGOS TEIKIMAS ĮSTAIGOJE

 

42. Prieš pradedant naudotis laikino atokvėpio paslauga Įstaigoje Tikslinės grupės asmeniui ir Tikslinės grupės artimiesiems sudaromos sąlygos apsilankyti Įstaigoje ir susipažinti su Įstaigos aplinka, teikiamomis paslaugomis, vykdomomis veiklomis.

43. Įstaigos patalpos, kuriose teikiama laikino atokvėpio paslauga, turi atitikti Socialinės globos normų aprašo, tvirtinamo Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu, reikalavimus.

44. Įstaiga turi užtikrinti vieną vietą, skirtą laikino atokvėpio paslaugai teikti.

45. Laikino atokvėpio paslaugą Įstaigoje teikiantis darbuotojas turi užtikrinti:

45.1. kad Tikslinės grupės asmuo nebūtų paliekamas be priežiūros;

45.2. kasdienę Tikslinės grupės asmens priežiūrą, atsižvelgdamas į Tikslinės grupės artimųjų pateiktą dienotvarkę.

46. Jei laikino atokvėpio paslauga teikiama Įstaigoje, personalo struktūra formuojama ir jo darbuotojų skaičius nustatomas taip, kad vienu metu dirbtų ne mažiau kaip 1 darbuotojas, atsakingas už šios paslaugos organizavimą ir Tikslinės grupės asmens saugumo užtikrinimą. Vienam laikino atokvėpio paslaugą teikiančiam specialistui turi būti priskirti ne daugiau kaip 6 paslaugos gavėjai.

47. Jei laikino atokvėpio paslauga reikalinga Tikslinės grupės asmeniui, kuris turi specialiųjų poreikių ir kuriam gali kilti įvairių sveikatos problemų (pvz., priepuolių, kai reikalinga pirmoji medicinos pagalba, ir kt.), vienas laikino atokvėpio paslaugą teikiantis specialistas tokią paslaugą gali teikti ne daugiau nei dviem paslaugos gavėjams, kurie turi specialiųjų poreikių ir kuriems gali kilti sveikatos problemų.

 

IX. MOKĖJIMAS UŽ LAIKINO ATOKVĖPIO PASLAUGĄ

 

48. Teikiant laikino atokvėpio paslaugą, nustatant mokėjimo už laikino atokvėpio paslaugą dydį vadovaujamasi Socialinių paslaugų įstatymu ir Savivaldybės tarybos patvirtintomis pagalbos į namus, dienos socialinės globos, teikiamos asmens namuose, bei trumpalaikės socialinės globos paslaugų kainomis. Ne Savivaldybei pavaldžiose įstaigose laikino atokvėpio paslaugos teikimo kainą nustato jos teikėjas.

49. Jei Tikslinės grupės asmuo laikino atokvėpio paslaugos, organizuojant trumpalaikę socialinę globą, teikimo metu gauna dienos socialinę globą ar kitas mokamas paslaugas, kurias teikiant užtikrinama jo priežiūra ar globa, valandos, praleistos teikiant dienos socialinės globos ar kitas anksčiau išvardytas paslaugas, neįskaičiuojamos nustatant mokesčio už laikino atokvėpio paslaugą dydį ir laikino atokvėpio paslaugos teikimo trukmę.

 

X. Informacijos apie laikino atokvėpio paslaugĄ skelbimas

 

50. Laikino atokvėpio paslaugos teikėjui rekomenduojama informaciją apie organizuojamą ir teikiamą laikino atokvėpio paslaugą (galimos teikti paslaugos ir jų teikimo periodiškumas, kita, laikino atokvėpio paslaugos teikėjo nuomone, svarbi informacija) viešai skelbti ir nuolat atnaujinti savo interneto tinklalapyje ir (ar) ar kitose viešose erdvėse.

51. Savivaldybė savo interneto svetainėje skelbia ir nuolat atnaujina informaciją apie laikino atokvėpio paslaugos teikėjus, veikiančius savivaldybės teritorijoje (nurodomas juridinio asmens pavadinimas, veiklos adresas, telefono ryšio numeris ir elektroninio pašto adresas pasiteirauti).

 

XI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

52. Dokumentai (įskaitant dokumentus, kuriuose yra asmens duomenų) saugomi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos vyriausiojo archyvaro nustatytais terminais. Duomenų subjektų teisės įgyvendinamos Reglamento (ES) 2016/679 ir duomenų valdytojo, į kurį kreipiamasi, nustatyta tvarka.

53. Ginčai dėl socialinių paslaugų organizavimo ir mokėjimo už socialines paslaugas  priimtų sprendimų nagrinėjami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

__________________________