APLINKOS APSAUGOS DEPARTAMENTO PRIE APLINKOS MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL APLINKOS APSAUGOS DEPARTAMENTO PRIE APLINKOS MINISTERIJOS GYVOSIOS GAMTOS APSAUGOS KONTROLĘ VYKDANČIŲ PAREIGŪNŲ INSPEKCINĖS VEIKLOS REIDŲ ORGANIZAVIMO INSTRUKCIJos patvirtinimo

 

2020 m. rugpjūčio 12 d. Nr. AD1-236

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2018 m. balandžio 6 d. įsakymu Nr. D1-277 „Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos regionų aplinkos apsaugos departamentų reorganizavimo“, 16.1 papunkčiu:

1.  T v i r t i n u Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos gyvosios gamtos apsaugos kontrolę vykdančių pareigūnų inspekcinės veiklos reidų organizavimo instrukciją (pridedama).

2.   N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2020 m. rugsėjo 1 d.

 

 

 

Direktorė                                                                                                                      Olga Vėbrienė

 

PATVIRTINTA

Aplinkos apsaugos departamento prie

Aplinkos ministerijos direktoriaus

2020 m. rugpjūčio 12 d. įsakymu Nr. AD1-236

 

APLINKOS APSAUGOS DEPARTAMENTO PRIE APLINKOS MINISTERIJOS GYVOSIOS GAMTOS APSAUGOS KONTROLĘ VYKDANČIŲ PAREIGŪNŲ INSPEKCINĖS VEIKLOS REIDŲ ORGANIZAVIMO INSTRUKCIJA

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.    Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos gyvosios gamtos apsaugos kontrolę vykdančių pareigūnų inspekcinės veiklos reidų organizavimo instrukcija (toliau – Instrukcija) nustato Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos (toliau – Departamentas) aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnų (toliau – Pareigūnai) pasirengimą reidui, Pareigūnų elgesį reidų metu bei Pareigūnų vykdomos veiklos kontrolę.

2.    Instrukcija parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo 12 straipsnio 1, 8, 9 dalimis ir Laiko, kada aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnas turi būti pasirengęs vykdyti aplinkos apsaugos valstybinę kontrolę, nustatymo, pranešimų, susijusių su aplinkos apsaugos įstatymų pažeidimais, priėmimo, perdavimo ir reagavimo į juos tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2014 m. spalio 10 d. įsakymu Nr. D1-835 „Dėl Laiko, kada aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnas turi būti pasirengęs vykdyti aplinkos apsaugos valstybinę kontrolę, nustatymo, pranešimų, susijusių su aplinkos apsaugos įstatymų pažeidimais, priėmimo, perdavimo ir reagavimo į juos tvarkos aprašo patvirtinimo“.

3.    Instrukcija yra privaloma visiems Pareigūnams, vykdantiems gyvosios gamtos apsaugos kontrolę.

4.    Instrukcijoje vartojamos sąvokos:

4.1. Fizinė prievarta – fizinės jėgos, specialiųjų priemonių ar kovinių imtynių veiksmų naudojimas.

4.2. Inspekcinė veikla – Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo 12 straipsnio 1 dalies 1–5, 8–17, 19–20 punktuose, 4, 8 ir 9 dalyse nustatyta Pareigūnų veikla, kurios pagrindinis tikslas – vykdyti gyvosios gamtos apsaugos kontrolę.

4.3. Reidas – staigus patikrinimas pasirinktu laiku ir pasirinktoje vietoje, siekiant užtikrinti gyvosios gamtos apsaugos kontrolę.

 

II SKYRIUS

PAREIGŪNŲ VEIKLOS ORGANIZAVIMAS

 

5.    Departamento valdybų Pareigūnai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, darbo metu, gavę pranešimą (konkrečią informaciją), apie daromą arba ketinamą vykdyti gyvosios gamtos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimą ir išsiaiškinę Instrukcijos 14 punkte numatytas aplinkybes apie reido pradžią ir planuojamą pabaigą informuoja žodžiu arba SMS žinute:

5.1. atitinkamos Departamento valdybos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos, kurios kontroliuojamoje teritorijoje daromas arba ketinamas vykdyti gyvosios gamtos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimas, viršininką, išskyrus Departamento Klaipėdos valdybos Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos Pareigūnus, kurie apie reido pradžią ir planuojamą pabaigą informuoja Departamento Klaipėdos valdybos Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininką;

5.2. kitų Departamento administracijos padalinių Pareigūnai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, Departamento Imuniteto tarnybos viršininką.

6.    Departamento valdybų ir kitų administracijos padalinių Pareigūnai, ne darbo metu gavę pranešimą (konkrečią informaciją), apie daromą arba ketinamą vykdyti gyvosios gamtos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimą, privalo apie tai telefonu pranešti Departamento Pranešimo priėmimo skyriaus valstybės tarnautojui ar darbuotojui, dirbančiam pagal darbo sutartį (toliau – budėtojas), kuris priima sprendimą dėl reido vykdymo ir derina išvykimo laiką.

7.    Departamento valdybų ir kitų administracijos padalinių Pareigūnai, pasyviai budintys namuose, gavę iš Departamento Pranešimų priėmimo skyriaus budėtojo pranešimą apie daromą arba ketinamą įvykdyti gyvosios gamtos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimą, vyksta į reidą, išsiuntę SMS žinutę arba susiderinę žodžiu dėl reido, Instrukcijos 5 punkte nustatyta tvarka.

8.    Reido vadovus skiria:

8.1. Departamento valdybų gyvosios gamtos apsaugos inspekcijų viršininkai, gavę informaciją pagal Instrukcijos 5.1 papunktį;

8.2. Departamento Imuniteto tarnybos viršininkas, gavęs informaciją pagal Instrukcijos 5.2 papunktį;

8.3. Departamento Pranešimų priėmimo skyriaus budėtojas gavęs informaciją pagal Instrukcijos 6–7 punktus.

9.    Reido vadovas, suderinęs reido laiką, vietą ir trukmę su atitinkamos Departamento valdybos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininku arba Departamento Imuniteto tarnybos viršininku, reidą organizuoja tuo laiku ir tose vietose, kur turimais duomenimis daromi aplinkos apsaugos teisės aktų pažeidimai (toliau – Pažeidimai) arba kai turima konkreti informacija apie vykdomą arba ketinamą įvykdyti Pažeidimą.

10Reido vadovas atsako už tikslų reido tvarkos ir užduočių vykdymą, tarnybinių priemonių tinkamą naudojimą ir ataskaitos apie reido rezultatus pateikimą.

 

III SKYRIUS

PAREIGŪNŲ PASIRENGIMAS REIDUI

 

11 Reide turi dalyvauti ne mažiau kaip du Pareigūnai arba vienas Pareigūnas kartu su aplinkos apsaugos valstybinę kontrolę vykdančiu pareigūnu, neetatiniu aplinkos apsaugos inspektoriumi, policijos pareigūnu, valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnu, muitinės pareigūnu, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnu, miškų tarnybos pareigūnai, saugomų teritorijų tarnybos pareigūnu ar savivaldybės atstovu.

12 Reido dalyvius instruktuoja reido vadovas, kuris privalo:

12.1. patikrinti, ar reido dalyviai tinkamai pasirengę vykdyti reidą;

12.2. pranešti reido dalyviams apie reido užduotį, jo vykdymo, ryšio palaikymo tvarką, metodus, reido laiką ir vietą;

12.3. nušalinti reido dalyvius, kurie nėra tinkamai pasirengę reidui, nuo organizuojamo reido;

12.4. atidėti, sustabdyti ar nutraukti reidą, jei atsiranda aplinkybės, keliančios pavojų saugiai organizuoti reidą, sutrinka reido dalyvių sveikata, patiriamos traumos, reido dalyviai pažeidžia Instrukciją ar kitus teisės aktus ir pan.

13 Apie reido dalyvio nušalinimą reido vadovas nedelsiant žodžiu informuoja savo tiesioginį vadovą, o grįžęs iš reido tiesioginiam vadovui tarnybiniu pranešimu pateikia reido dalyvio nušalinimo motyvus.

14 Pareigūnai, gavę pranešimą apie Pažeidimą, pagal galimybes turi išsiaiškinti ir fiksuoti:

14.1. visą su pranešimu susijusią informaciją;

14.2. asmens, pranešusio apie Pažeidimą, anketinius duomenis (vardą, pavardę, gyvenamąją vietą, telefono Nr. ir kt.), jei yra gautas asmens sutikimas;

14.3. Pažeidimą mačiusius asmenis (liudytojus), jų anketinius duomenis;

14.4. kitus, būtinus Pažeidimui išaiškinti, duomenis.

15 Pareigūnai, reido metu vykdydami Pažeidimais įtariamų asmenų stebėjimą, reido vadovo arba Departamento valdybų gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininko arba Departamento Imuniteto tarnybos viršininko žodiniu sprendimu gali dėvėti ir civilinius drabužius, apie tai nurodant Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos gyvosios gamtos apsaugos kontrolę vykdančių pareigūnų inspekcinės veiklos reidų registravimo žurnale (Instrukcijos priedas) (toliau – Žurnale). Pareigūnams, reido metu dėvintiems civilius drabužius, tikrinant ar sulaikant Pažeidimais įtariamus asmenis, būtina vilkėti liemenę su užrašu „APLINKOS APSAUGA“.

 

IV SKYRIUS

PAREIGŪNŲ ELGESYS REIDO METU IR BENDRAVIMAS SU ASMENIMIS

 

16 Reido metu Pareigūnai, bendraudami su asmenimis, privalo būti ramūs, santūrūs, kantrūs, mandagūs, apgalvotai reikšti savo mintis ar nuomonę ir taktiškai kreiptis į juos tik „Jūs“, pastabas ir reikalavimus išsakyti pagarbiai, įtikinamai ir neįžeidžiant.

17 Pareigūnas, kreipdamasis į asmenį, turi pasisveikinti, pasakyti institucijos, kurioje dirba, pavadinimą, savo pareigas, vardą, pavardę, išdėstyti kreipimosi priežastį ir tikslą. Pildant Pažeidimų dokumentus ar asmenims, įtariamais padarius Pažeidimus, taikant administracines nuobaudas ir administracinio poveikio priemones, išaiškinti jų teises ir pareigas, numatytas Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse (toliau – Administracinių nusižengimų kodeksas), nurodyti jų padarytų Pažeidimų esmę.

18 Tikrindamas asmenis, tikrinamam asmeniui paprašius, Pareigūnas privalo parodyti tarnybinį pažymėjimą. Rodydami pažymėjimą, Pareigūnai jo neperduoda asmeniui į rankas, tačiau parodo taip, kad asmuo galėtų perskaityti jame esamus įrašus.

19 Aiškinantis Pažeidimų aplinkybes, reikia įvertinti įvykio dalyvių psichinę bei emocinę būseną, todėl jautriai reaguojančiam asmeniui reikia leisti nusiraminti ir jį išklausyti vėliau. Liudytojus reikia išklausyti negirdint kitiems liudytojams bei asmenims, įtariamiems padarius Pažeidimą.

20 Asmeniui, įtariamam padarius Pažeidimą, paaiškinama, kokius teisės aktus jis pažeidė. Be to, naudojant vaizdo, garso ar kitokią techninę įrangą, asmenį rekomenduojama įspėti, kad tai, ką ir kaip jis kalbės, gali būti užfiksuota šia technine įranga ir panaudota nagrinėjant administracinę ar baudžiamąją bylą.

21 Reido metu Pareigūnams draudžiama provokuoti ginčus ar konfliktus, ginčytis su asmenimis, prarasti savitvardą, šiurkščiai atsakyti į šiurkštumą, vadovautis asmeninėmis nuostatomis.

22 Bendraujant su nepilnamečiais ar nėščiomis moterimis privaloma atsižvelgti į jų elgesį, amžių ir kitas aplinkybes.

23 Pateikti asmens, transporto priemonės ar teisę naudoti gyvūnijos išteklius suteikiančius dokumentus reikalaujama pagarbiai, nurodant reikalavimo esmę ir priežastį. Negalima tikrinamų dokumentų mėtyti, laikyti nepridengtų, kai lyja ar sninga, sutepti, lankstyti, daryti juose įrašus, išskyrus teisės aktų numatytus privalomus įrašų atlikimo atvejus. Jeigu asmens dokumentai yra rankinėje ar piniginėje, aplanke arba į juos įdėti ar su jais yra užrašai, pinigai ar kiti daiktai, būtina pasiūlyti savininkui pačiam išimti tokius dokumentus ar daiktus.

24 Pareigūnai turi teisę tikrinti dokumentus, atlikti daiktų patikrinimą ir laikinai, kol bus priimtas sprendimas, juos paimti, kai įtaria asmenis Pažeidimo padarymu.

25 Tikrinamų asmenų neblaivumas ar apsvaigimas nuo narkotinių ar psichotropinių ar kitų svaigiųjų medžiagų nustatomas Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 452 „Dėl Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklių patvirtinimo ir leidžiamos etilo alkoholio koncentracijos darbo metu nustatymo“, nustatyta tvarka.

 

V SKYRIUS

ASMENŲ, ĮTARIAMŲ PADARIUS TEISĖS AKTŲ PAŽEIDIMUS, SULAIKYMAS

 

26 Reido dalyviai, pastebėję asmenis, įtariamus padarius Pažeidimus, juos stebi, techninėmis priemonėmis (joms esant) fiksuoja galimą Pažeidimą, nesukeldami įtarimo jiems ar aplinkiniams, stengdamiesi įsitikinti, ar tikrai šie asmenys daro Pažeidimus. Nusprendę juos sulaikyti, reido dalyviai privalo būti tikri savo veiksmų teisėtumu, apgalvoti sulaikymo planą ir numatyti sulaikymo aplinkybes. Jei sulaikymo metu asmenys, įtariami padarę Pažeidimus, pasišalina į teritoriją, kuri nepriskirta Departamento valdybų vykdomos kontrolės teritorijai, asmenų sulaikymas tęsiamas, kaip galima skubiau informuojant Departamento Pranešimų priėmimo skyrių apie sulaikymo tęsimą kontrolei nepriskirtoje teritorijoje.

27 Reido metu būtina atsižvelgti į:

27.1. sulaikomų asmenų ir jų bendrininkų skaičių, jų psichinę ir fizinę būseną, amžių ir lytį;

27.2. pasipriešinimo galimybę;

27.3. bandomų sulaikyti Pažeidėjų ir jų bendrininkų pasišalinimo tikimybę.

28 Pareigūnai, sulaikydami asmenis, įtariamus padarius Pažeidimus, tarnybinį šaunamąjį ginklą, fizinę ar kitokią prievartą naudoja Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo bei kitų įstatymų nustatytais atvejais ir tvarka.

29 Stabdant bei apžiūrint Pažeidimais įtariamų asmenų transporto priemones, privaloma vadovautis Aplinkos apsaugos įstatymų pažeidimais įtariamų asmenų transporto priemonių stabdymo bei apžiūros tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. rugpjūčio 8 d. įsakymu Nr. 418 „Dėl Aplinkos apsaugos įstatymų pažeidimais įtariamų asmenų transporto priemonių stabdymo bei apžiūros tvarkos patvirtinimo“.

30 Stabdant bei apžiūrint Pažeidimais įtariamų asmenų vandens transporto priemones, privaloma vadovautis Aplinkos apsaugos teisės aktų pažeidimais įtariamų asmenų vidaus vandenų transporto priemonių stabdymo bei patikrinimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. D1-715 „Dėl Aplinkos apsaugos teisės aktų pažeidimais įtariamų asmenų vidaus vandenų transporto priemonių stabdymo bei patikrinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

31 Asmenų, įtariamų padarius Pažeidimus, daiktų patikrinimas atliekamas iškart po sulaikymo vadovaujantis Administracinių nusižengimų kodekso nustatyta tvarka.

32 Reido dalyviai, sulaikydami Pažeidėjus, privalo stebėti, kad šie asmenys neišmestų, nepaslėptų arba neperduotų daiktinių įrodymų kitiems asmenims.

33 Pareigūnas, nustatęs, kad buvo padarytas Pažeidimas, turi vietoje surinkti Pažeidimą įrodančią medžiagą (pareiškimus, liudytojų parodymus, Pažeidimo padarymo įrankius, objektus ir kt.), nustatyti Pažeidėjo asmenybę ir surašyti jam administracinio nusižengimo protokolą Administracinių nusižengimų kodekso nustatyta tvarka, jeigu tai užtraukia administracinę atsakomybę.

34 Pareigūnai Pažeidėjų apžiūros ar daiktų patikrinimo metu rastus daiktus ir dokumentus, kurie yra Pažeidimo įrankis arba tiesioginis objektas, paima Administracinių nusižengimų kodekso nustatyta tvarka. Paimti daiktai ir dokumentai iki administracinio nusižengimo bylos išnagrinėjimo saugomi Departamento direktoriaus nustatytose vietose.

35 Jeigu asmens, traukiamo administracinėn atsakomybėn, asmenybė negali būti nustatyta Pažeidimo vietoje, Pareigūnai, vadovaudamiesi Administracinių nusižengimų kodeksu, Pažeidėją gali pristatyti į policiją arba į savivaldybės seniūnijos kaimo vietovėje patalpas protokolui surašyti. Pažeidėjas į šias vietas turi būti pristatytas kiek galima greičiau.

 

VI SKYRIUS

REIDŲ REGISTRAVIMAS

 

36 Reido vadovas, pasibaigus reidui, ne vėliau kaip kitą darbo dieną, reido ataskaitą pateikia jį reido vadovu paskyrusiam Departamento valdybos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos, kurios kontroliuojamoje teritorijoje buvo daromas arba ketinamas vykdyti gyvosios gamtos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimas, viršininkui arba Departamento Imuniteto tarnybos viršininkui.

37 Departamento Pranešimų priėmimo centro budėtojo paskirti reido vadovai, pasibaigus reidui, ne vėliau kaip kitą darbo dieną, reido ataskaitą pateikia Departamento valdybos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos, kurios kontroliuojamoje teritorijoje buvo daromas arba ketinamas vykdyti gyvosios gamtos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimas, viršininkui.

38 Reidai registruojami Žurnale.

39 Departamento valdybos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas ar Departamento Imuniteto tarnybos viršininkas ne vėliau kaip per 3 dienas pagal gautą reidų vadovo reido ataskaitą užpildo Žurnalą.

40 Departamento valdybų gyvosios gamtos apsaugos inspekcijų viršininkai bei Departamento Imuniteto tarnybos viršininkas asmeniškai atsako už Žurnalų pildymo teisingumą.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

41 Instrukciją pažeidę Pareigūnai atsako Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių aplinkos apsaugos valstybinę kontrolę, nustatyta tvarka.

 

__________________________

 

Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos

ministerijos gyvosios gamtos apsaugos kontrolę

vykdančių pareigūnų inspekcinės veiklos reidų

organizavimo instrukcijos

priedas

 

APLINKOS APSAUGOS DEPARTAMENTO PRIE APLINKOS MINISTERIJOS GYVOSIOS GAMTOS APSAUGOS KONTROLĘ VYKDANČIŲ PAREIGŪNŲINSPEKCINĖS VEIKLOS REIDŲ REGISTRAVIMO ŽURNALAS

 

Eil. Nr.

Administracijos padalinio pavadinimas

Reido vadovo vardas ir pavardė

Reido dalyvių vardai ir pavardės

Reido tikslas

Aplinkosauginės akcijos pavadinimas (jei vykdoma)

Reido vietovių pavadinimai

Reido pradžios data

Reido pradžios laikas

Reido pabaigos data

Reido pabaigos laikas

Reiduota valandų

Reiduota valandų naktį

Transporto priemonių, kuriomis vykdytas reidas, valstybiniai Nr.

Reido rezultatai

Patikrinta žvejų, vnt.

Patikrinta medžiotojų, vnt.

Patikrinta transporto priemonių, vnt.

Kiti patikrinimai

Nustatytų pažeidimų skaičius, vnt.

ANK 290 straipsnio 1 dalis

ANK 290 straipsnio 2 dalis

ANK 290 straipsnio 3 dalis

ANK 290 straipsnio 4 dalis

ANK 290 straipsnio 5 dalis

ANK 290 straipsnio 6 dalis

ANK 290 straipsnio 7 dalis

ANK 290 straipsnio 8 dalis

ANK 291 straipsnio 1 dalis

ANK 291 straipsnio 4 dalis

ANK 291 straipsnio 6 dalis

ANK 291 straipsnio 7 dalis

ANK 295 straipsnio 1 dalis

ANK 295 straipsnio 2 dalis

Kiti

Patikrinimo aktų Nr., tarnybinių pranešimų Nr.

Paimti medžioklės įrankiai ir priemonės, vnt.

Paimti žvejybos įrankiai, vnt.

Apskaičiuota arba bus apskaičiuota žala

Kita informacija

Mėgėjų

Verslininkų

Šaunamieji ginklai ir draudžiamieji jų priedėliai

Transporto priemonės

Kiti medžioklės draudžiami įrankiai (spąstai, kilpos ir pan.)

Kiti įrankiai (peiliai, termovizoriai, žiūronai ir kt.)

Tinkliniai, duriamieji, užkabinamieji įrankiai

Mėgėjiškos žvejybos įrankiai (skrituliai, meškerės, povandeniniai šautuvai ir pan.

Plaukiojimo priemonės

Kiti įrankiai ir priemonės (grąžtai, dėžutės ir pan.)

Pastabos:

1. Žurnalo skiltyje „Reido tikslas“ nurodomos santrumpos: MŽK – mėgėjiškos žūklės kontrolė, MK – medžioklės kontrolė, BGA – bendras gyvūnijos apsaugos reidas, KT – kita tikslinė reido paskirtis.

2. Žurnalo skiltys „Reido rezultatai“ papildomos baigus pradėtą tyrimą (pvz., surašius protokolus, paėmus įrankius ar priemones, apskaičiavus žalą ir pan.).

3. ANK – Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksas.

_________________