LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2018 M. GRUODŽIO 21 D. ĮSAKYMO NR. A1-755 „DĖL UŽSIENIEČIŲ INTEGRACIJOS Į VISUOMENĘ 20182020 METŲ VEIKSMŲ PLANO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2021 m. vasario 18 d. Nr. A1-141

Vilnius

 

P a k e i č i u Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. gruodžio 21 d. įsakymą Nr. A1-755 „Dėl Užsieniečių integracijos į visuomenę 2018–2020 metų veiksmų plano patvirtinimo“:

1. Pakeičiu nurodytą įsakymą ir jį išdėstau nauja redakcija (Užsieniečių integracijos į visuomenę 2018–2020 metų veiksmų planas nauja redakcija nedėstomas):

LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL UŽSIENIEČIŲ INTEGRACIJOS Į VISUOMENĘ 2018 –2021 METŲ VEIKSMŲ PLANO PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. kovo 24 d. nutarimo Nr. 330 „Dėl ministrams pavedamų valdymo sričių“ 1.6.11 papunkčiu, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. liepos 17 d. nutarimu Nr. 892 „Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nuostatų patvirtinimo“, 7.11 papunkčiu, Strateginio planavimo metodikos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 6 d. nutarimu Nr. 827 „Dėl Strateginio planavimo metodikos patvirtinimo“, 4.3.5 papunkčiu:

1. T v i r t i n u Užsieniečių integracijos į visuomenę 2018–2021 metų veiksmų planą (toliau – Veiksmų planas) (pridedama).

2. S i ū l a u Lietuvos savivaldybių asociacijai ir savivaldybėms, nevyriausybinėms organizacijoms dalyvauti įgyvendinant Veiksmų plano priemones.“

2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Užsieniečių integracijos į visuomenę 2018 – 2020 metų veiksmų planą:

2.1. Pakeičiu pavadinimą ir jį išdėstau taip:

UŽSIENIEČIŲ INTEGRACIJOS Į VISUOMENĘ 20182021 METŲ VEIKSMŲ PLANAS“.

2.2. Pakeičiu 1 punktą ir jį išdėstau taip:

1. Užsieniečių integracijos į visuomenę 2018–2021 metų veiksmų planas (toliau – Veiksmų planas) – planavimo dokumentas, įgyvendinantis užsieniečių integracijos srities tikslus, veiksmus ir siektinus rezultatus iki 2021 metų.

2.3. Pakeičiu 3punktą ir jį išdėstau taip:

3. Užsienietis šiame Veiksmų plane suprantamas kaip:

3.1. prieglobsčio gavėjas;

3.2. asmuo, kuris nėra Lietuvos Respublikos pilietis, taip pat nėra gavęs prieglobsčio Lietuvos Respublikoje, tačiau teisėtai joje gyvena, kaip tai nustatyta Lietuvos Respublikos įstatyme „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ (toliau Užsieniečių teisinės padėties įstatymas).“

2.4. Pakeičiu 4 punktą ir jį išdėstau taip:

4. Kitos Veiksmų plane vartojamos sąvokos atitinka Užsieniečių teisinės padėties įstatyme ir Valstybės paramos prieglobsčio gavėjų integracijai teikimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2016 m. spalio 5 d. nutarimu Nr. 998 „Dėl Valstybės paramos prieglobsčio gavėjų integracijai teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Valstybės paramos prieglobsčio gavėjų integracijai teikimo tvarkos aprašas), vartojamas sąvokas.“

2.5. Pakeičiu 5.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

5.3. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2016 m. spalio 5 d. nutarimu Nr. 998 „Dėl Valstybės paramos prieglobsčio gavėjų integracijai teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“;“.

2.6. Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:

10. Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2014 m. sausio 22 d. nutarimu Nr. 79 „Dėl Lietuvos migracijos politikos gairių patvirtinimo“ patvirtino Lietuvos migracijos politikos gaires ir pavedė Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai formuoti užsieniečių integracijos politiką. Lietuvos migracijos politikos gairių 7.2.1 papunktyje įtvirtinta, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija atsakinga už darbo politikos sritį, užsieniečių įsidarbinimo, darbo Lietuvoje, socialinių garantijų užtikrinimo ir užsieniečių socialinės integracijos politikos formavimo klausimus, Prieglobsčio, migracijos ir migracijos fondo administravimą Lietuvoje. Iki tol nebuvo konkrečios institucijos, atsakingos už užsieniečių integracijos politikos formavimą (Socialinės apsaugos ir darbo ministerija buvo atsakinga už prieglobstį gavusių asmenų, bet ne už trečiųjų šalių piliečių integracijos politikos formavimą). Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijai priskirta atsakomybė už migracijos politikos formavimo klausimus. Lietuvos migracijos politikos gairių 7.2.2 papunktyje nustatyta, kad Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija atsakinga už lietuvių kilmės užsieniečių ir užsienio lietuvių lituanistinio švietimo, užsieniečių mokymosi, studijų, užsieniečių dėstytojų ir tyrėjų darbo Lietuvos mokslo ir studijų institucijose teisinio reguliavimo kūrimą ir tobulinimą. Lietuvos migracijos politikos gairių 7.2.4 papunktyje nustatyta, kad Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija atsakinga už ūkio politikos formavimą, žmogiškųjų išteklių paklausos ir pasiūlos darbo rinkoje analizę, profesijų klasifikatoriaus rengimą ir tvarkymą, profesinių kvalifikacijų, įgytų užsienyje, pripažinimo koordinavimą Lietuvoje, sudaro ir tvirtina Profesijų, kurioms būtina aukšta profesinė kvalifikacija ir kurių darbuotojų trūksta Lietuvos Respublikoje, sąrašą ir vykdo užsieniečių profesinės patirties prilyginimo aukštojo mokslo kvalifikacijai procedūras.

2.7. Pakeičiu 11 punktą ir jį išdėstau taip:

11. Užsieniečių integracijos politikos įgyvendinimo 2015–2017 metų veiksmų plane, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2014 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. A1-683 „Dėl Užsieniečių integracijos politikos įgyvendinimo 2015–2017 metų veiksmų plano patvirtinimo“ (toliau – 2015–2017 metų veiksmų planas), buvo numatyta įgyvendinti priemones, sudarančias sąlygas užsieniečiams sklandžiai ir sėkmingai integruotis į Lietuvos visuomenę. Veiksmų plane numatytos priemonės įgyvendintos, kaip suplanuota: 2016 metais įsteigti užsieniečių integracijos centrai (Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje), kuriuose migrantai gali lankyti lietuvių kalbos kursus, gauti psichologines, teisines, atstovavimo ir kitas paslaugas, taip pat dalyvauti mokymuose, kuriais palengvinamos galimybės įsidarbinti; parengta ir užsieniečiams įvairiose institucijose platinama informacija apie integracijos paslaugų prieinamumą užsieniečiams; 2017 metais buvo vykdoma informacinė kampanija visuomenės tolerancijai užsieniečiams didinti, organizuojami specialistų mokymai ir švietėjiški renginiai; parengtas Lietuvos nacionalinis užsieniečių integracijos strateginis dokumentas ir įgyvendintos kitos priemonės, už kurių įgyvendinimą atsakinga ne tik Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, bet ir kitos valstybės institucijos (Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Ekonomikos ir inovacijų ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija). Veiksmų plano vykdymo rezultatai teigiami – įsteigti trys užsieniečių integracijos centrai Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos miestų savivaldybėse, vykdytos šviečiamosios ir informacinės veiklos (užsakomieji straipsniai žiniasklaidoje, reklaminiai vaizdo klipai, platinti informaciniai bukletai) sudarė palankesnes sąlygas prieglobsčio gavėjams ir užsieniečiams integruotis priimančioje visuomenėje. Teigiamų rezultatų siekiama nuosekliai, todėl būtina užtikrinti užsieniečių integracijos politikos tęstinumą: pasiteisinusias priemones ar priemones, kurios dėl objektyvių priežasčių neįgyvendintos, planuojama įgyvendinti nauju laikotarpiu.“

2.8. Pakeičiu 16 punktą ir jį išdėstau taip:

16. Siekiant teigiamų rezultatų užsieniečių integracijos srityje, būtina, kad visos institucijos veiktų koordinuotai ir nuosekliai. Šiuo metu integracijos procese dalyvauja valstybinės institucijos pagal savo kompetencijos sritį – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija, Ekonomikos ir inovacijų ministerija, Centras, Užimtumo tarnyba prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Užimtumo tarnyba), nevyriausybinės organizacijos – Vilniaus arkivyskupijos „Caritas“, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija.“

2.9. Pakeičiu IV skyrių ir jį išdėstau taip:

IV SKYRIUS

20182021 METŲ VEIKSMŲ PLANO TIKSLAS, UŽDAVINIAI, PRIEMONĖS, ASIGNAVIMAI IR ĮGYVENDINANČIOSIOS INSTITUCIJOS

 

Eil.

nr.

Tikslo, uždavinio, priemonės pavadinimas

Numatomi

2018 m.

asignavimai

(tūkst. Eur)

Numatomi

2019 m.

asignavimai

(tūkst. Eur)

Numatomi

2020 m.

asignavimai

(tūkst. Eur)

Numatomi 2021 m. asignavimai (tūkst. Eur)

Įgyvendinan-čioji institucija

 

 

Tikslas – tobulinti užsieniečių integracijos sistemos veikimą ir užtikrinti sėkmingą jų integraciją į visuomenę

1.

 

Uždavinys – tobulinti teisėkūrą ir procesus užsieniečių integracijos srityje

1.1.

Priemonė – patobulinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2016 m. spalio 5 d. nutarimą Nr. 998 „Dėl valstybės paramos prieglobsčio gavėjų integracijai teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, atsižvelgiant į Lietuvos socialinių tyrimų centro Etninių tyrimų instituto 2017 m. atlikto tyrimo rekomendacijas

-

-

-

-

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

1.2.

Priemonė – išanalizuoti teisines ir praktines problemas, susijusias su šeimų susijungimu, prireikus inicijuoti teisės aktų tobulinimą

-

 

-

-

-

Vidaus reikalų ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

1.3.

Priemonė – inicijuoti ir suorganizuoti šeimų susijungimo problematikos Lietuvoje aptarimą su suinteresuotomis institucijomis ir prireikus patobulinti teisinį reguliavimą

-

-

-

-

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Vidaus reikalų ministerija

1.4.

Priemonė – išanalizuoti teisines ir praktines galimybes prieglobsčio prašytojams patekti į darbo rinką ankstyvajame prieglobsčio suteikimo procedūros etape

-

-

-

-

Vidaus reikalų ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

1.5.

Priemonė – išanalizuoti teisines ir praktines problemas, susijusias su paramos ir paslaugų užsieniečių vaikams prieinamumu, ir prireikus patobulinti  teisinį reguliavimą

 

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

2.

Uždavinys – gerinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą prieglobsčio gavėjų integracijos srityje

2.1.

Priemonė – parengti individualius integracijos planus prieglobsčio gavėjams

-

-

-

-

Pabėgėlių priėmimo centras

2.2.

Priemonė – numatyti bandomąjį paramos integracijai projektą pasirinktoje savivaldybėje

-

-

-

-

Pabėgėlių priėmimo centras

 

Vėliau šis projektas galėtų praversti kaip aktyvesnio kitų savivaldybių dalyvavimo modelis. Į šią schemą turėtų būti įtrauktas lankstus finansinės paramos rinkinys, skirtas paramos ir paslaugų išlaidoms, susijusioms su integracija, padengti, atsižvelgiant į pabėgėlių ir vietos bendruomenės poreikius. 

2.3.

Priemonė – sudaryti esamos apgyvendinimo infrastruktūros, kurią reikia renovuoti / rekonstruoti prieglobsčio gavėjus priimančiose bendruomenėse, žemėlapį ir aprašyti veiksmus, reikalingus gyvenamajam būstui užtikrinti

-

-

-

-

Lietuvos savivaldybių asociacija

3.

Uždavinys – gerinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą užsieniečių integracijos srityje

3.1.

Priemonė – organizuoti specialistų, dirbančių užsieniečių integracijos ir teisėtos migracijos srityse, gebėjimų tobulinimą ir stiprinti jų tarpusavio bendradarbiavimą (pvz.: mokymai, renginiai ir (ar) kt.)

57 (PMIF)

58 (PMIF)

 

 

58 (PMIF)

-

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

3.2.

Priemonė – reguliariai organizuoti užsieniečių integracijos įgyvendinimo klausimams spręsti skirtus posėdžius, kuriuose dalyvautų nevyriausybinės organizacijos, Lietuvos savivaldybių asociacijos, ministerijos ir kitos suinteresuotos organizacijos, dirbančios užsieniečių integracijos srityje

-

-

-

-

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

 

3.3.

Priemonė – organizuoti suinteresuotų šalių darbo grupes dėl PMIF projektų, siekiant tobulinti jų įgyvendinimą

-

-

-

-

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

3.4.

Priemonė – numatyti bandomąjį paramos integracijai projektą pasirinktoje savivaldybėje

 

 

 

500 (Prieglobs-čio, migracijos ir integracijos fondo lėšos (toliau – PMIF))

Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių miestų, Akmenės, Jonavos rajono savivaldybės

4.

Uždavinystobulinti prieglobsčio gavėjų integracijos į darbo rinką sistemą ir gerinti jų integracijos į darbo rinką rezultatus

4.1.

Priemonė – išanalizuoti galimybes prieglobsčio gavėjus mokyti lietuvių kalbos darbo vietoje

-

-

20 (PMIF)

20 (PMIF)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Užimtumo tarnyba

5.

Uždavinystobulinti užsieniečių integracijos į darbo rinką sistemą ir gerinti jų integracijos į darbo rinką rezultatus

5.1.

Priemonė – išanalizuoti galimybes ir pateikti pasiūlymus dėl užsieniečių lietuvių kalbos mokymo  profesinio mokymo metu organizavimo

-

-

20 (PMIF)

20 (PMIF)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija,

Užimtumo tarnyba,

Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centras

5.2.

Priemonė – parengti  užsieniečiams prieinamus mokymus, kaip įsteigti verslą ir jį plėtoti

-

-

-

75 (PMIF)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

5.3.

Priemonė – parengti ir išplatinti informaciją užsieniečiams jiems suprantama kalba apie darbuotojų teises ir galimybes jas ginti, į šį procesą įtraukiant profesines sąjungas

-

-

-

-

Valstybinė darbo inspekcija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Valstybinė darbo inspekcija), Užimtumo tarnyba

5.4.

Priemonė – darbdaviams organizuoti švietėjiškus renginius, kuriuose skleidžiama informacija apie užsieniečių integracijos procesus, atsižvelgiant į užsieniečių grupės heterogeniškumą, jų lytį, amžių, kilmės šalį, šeiminį statusą

-

-

-

-

Užimtumo tarnyba

5.5.

Priemonė – tobulinti Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymą, reglamentuojantį užsieniečių profesinių kvalifikacijų pripažinimą

-

-

-

-

Ekonomikos ir inovacijų ministerija

 

5.6.

Priemonė – taikyti nuolatinę užsieniečių integracijos į darbo rinką stebėseną ir vertinimo mechanizmus

-

-

-

-

Pabėgėlių priėmimo centras

Užimtumo tarnyba

5.7.

Priemonė – suteikti galimybę grįžtantiems ar atvykstantiems arba ketinantiems grįžti ar atvykti į Lietuvą asmenims konsultuotis telefonu darbo rinkos klausimais, tam paskiriant konsultantą ir suteikiant konsultacijoms teikti atskirą telefono numerį

-

-

-

-

Užimtumo tarnyba

6.

Uždavinys – gerinti prieglobsčio gavėjų integraciją į švietimo sistemą 

6.1.

Priemonė – padidinti lietuvių kalbos kursų prieglobsčio gavėjams valandų skaičių

-

-

-

-

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Pabėgėlių priėmimo centras

6.2.

Priemonė – įvesti motyvacines priemones prieglobsčio gavėjams mokantis lietuvių kalbos

-

-

-

-

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Pabėgėlių priėmimo centras

6.3.

Priemonė – užtikrinti lietuvių kalbos kursų tęstinumą prieglobsčio gavėjams pakeitus gyvenamąją vietą

-

-

-

-

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Pabėgėlių priėmimo centras

7.

Uždavinys – gerinti užsieniečių integraciją į švietimo sistemą

7.1.

Priemonė – teikti daugiau mokymosi pagalbos iš užsienio atvykusiems mokiniams: diegti įvairius bendrojo ugdymo modelius, atsižvelgiant į individualius mokinių mokymosi poreikius ir užtikrinant jiems lygias galimybes ugdymo procese, papildyti sukurtus bendrojo ugdymo modelius metodinėmis priemonėmis, skirtomis pedagogams, vykdantiems atvykusių užsieniečių daugiakalbį ugdymą klasėse

-

-

-

-

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija

 

7.2.

Priemonė – sukurti ir patvirtinti mokykloje vykdomo užsienyje įgytų žinių kokybės įvertinimo metodiką ir ją taikyti

-

-

-

-

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija

7.3.

Priemonė – teikti daugiau mokymosi pagalbos užsieniečiams vaikams – priskirti lydintį mentorių

-

-

-

-

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija

7.4.

Priemonė – skatinti įsitraukti švietimo bendruomenes, skatinti kultūrinį jų bendradarbiavimą: pažinti ir priimti užsieniečius vaikus, įtraukti jų tėvus į vaikų ugdymosi procesus

-

-

-

-

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija

7.5.

Priemonė – siekti, kad į žurnalistinių, medicininių, pedagoginių studijų programas būtų įtraukti tarpkultūrinių pagrindų mokymo moduliai

-

-

-

-

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija,

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

7.6.

Priemonė – pristatyti prieglobstį gavusių asmenų švietimo aukštosiose mokyklose poreikį Lietuvos universitetų rektorių konferencijoje ir suderinti priimamų prieglobsčio gavėjų kvotą aukštosiose mokyklose

 

 

 

-

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Mykolo Romerio universitetas

7.7.

Išanalizuoti poreikius ir bendradarbiavimo galimybes rengiant prieglobsčio gavėjų kvalifikacijos tobulinimo / perkvalifikavimo mokymo modulius

 

 

 

 

Mykolo Romerio universitetas

8.

Uždavinys – gerinti sąlygas užsieniečiams gauti socialines ir sveikatos priežiūros paslaugas

8.1.

Priemonė – išanalizuoti teisines ir praktines problemas, kad prieglobsčio gavėjų Lietuvoje gimusiems vaikams privalomasis sveikatos draudimas pradėtų galioti nuo vaiko gimimo, o ne nuo leidimo gyventi Lietuvoje išdavimo

-

-

-

-

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

8.2.

Priemonė – organizuoti mokymus, skirtus užsieniečių integracijai skatinti, lietuvių kalbos kursus, teikti socialines, psichologines, teisines, atstovavimo ir kitas paslaugas bei konsultacijas ir į švietimą bei mokymą orientuotas priemones, kuriomis palengvinamos galimybės įsidarbinti

350 (PMIF)

600 (PMIF)

750 (PMIF)

600(PMIF)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

9.

Uždavinys – skatinti užsieniečių ir vietos bendruomenių bendradarbiavimą

9.1.

Priemonė – skatinti Lietuvos gyventojų ir atvykusių užsieniečių bendruomenines iniciatyvas Lietuvos savivaldybėse, siekiant padėti atvykusiems užsieniečiams integruotis į bendruomenę

 

 

 

250

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

10.

Uždavinys – mažinti diskriminaciją užsieniečių atžvilgiu

10.1.

Priemonė – organizuoti mokymus švietimo ir sveikatos priežiūros paslaugas teikiantiems darbuotojams, skirtus žinioms apie įvairias kultūras gilinti, stereotipams mažinti ir pagarbos įvairovei bei lygybės vertybinėms nuostatoms formuoti

-

-

-

-

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija,

Sveikatos apsaugos ministerija

10.2.

Priemonė – vykdyti informacines visuomenės tolerancijos užsieniečių atžvilgiu skatinimo kampanijas bei įvairovės supratimo ir tarpkultūrinio dialogo skatinimo iniciatyvas (pvz.: straipsniai, leidiniai, televizijos ir radijo laidos ir (ar) kt.)

86 (PMIF)

130 (PMIF)

 

 

86 (PMIF)

 

 

100 (PMIF)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

10.3.

Priemonė – palaikyti informacinę platformą (interneto svetainę), kurioje bus pateikiama ir nuolat atnaujinama informacija specialistams, visuomenei ir užsieniečiams aktualiais užsieniečių integracijos Lietuvoje ir užsienio valstybėse klausimais

24 (PMIF)

 

 

24 (PMIF)

 

 

24 (PMIF)

 

 

35 (PMIF)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

11.

Uždavinys – gerinti užsieniečių moterų integraciją, užtikrinant jų teises

11.1.

Priemonė – parengti informaciją ir organizuoti švietėjiškus mokymus moterims užsienietėms joms suprantama kalba apie moterų ir vaikų teises Lietuvoje, apie galimybes derinti darbą ir mokslą su šeimos poreikiais, apie smurtą šeimoje, jų teises ir pagalbą

-

5

-

5

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

12.

Uždavinys – vykdyti užsieniečių integracijos procesų ir politikos įgyvendinimo stebėseną bei tyrimus

12.1.

Priemonė – rinkti kiekybinius ir kokybinius duomenis ir registruoti juos valstybinėse institucijose (pvz.: imigrantų vaikų skaičius įvairių lygmenų švietimo įstaigose, paslaugas savivaldybėse gaunančių imigrantų skaičius ir t. t.)

-

-

-

100 (PMIF)

Pabėgėlių priėmimo centras

12.2.

Priemonė – vykdyti užsieniečių integracijos procesų ir politikos įgyvendinimo stebėseną bei tyrimus

-

 

-

-

46 (PMIF)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

13.

Iš viso Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų, iš jų:

517

817

958

1 751

 

13.1.

bendrojo finansavimo lėšos

-

5

-

5

 

13.2.

ES ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšos

517 (PMIF)

812 (PMIF)

958 (PMIF)

1 746 (PMIF)“.

 

 

2.10. Pakeičiu V skyrių ir jį išdėstau taip:

 

V SKYRIUS

20182021 METŲ VEIKSMŲ PLANO VERTINIMO KRITERIJAI

 

Vertinimo kriterijaus kodas

Tikslo, uždavinio, vertinimo kriterijaus pavadinimas ir matavimo vienetai

Vertinimo kriterijų reikšmės

Įgyvendinan-čioji institucija

2018 m.

2019 m.

2020 m.

2021 m.

 

 

Tikslas – tobulinti užsieniečių integracijos sistemos veikimą ir užtikrinti sėkmingą jų integraciją į visuomenę

1.

 

Uždavinys – tobulinti teisėkūrą ir procesus užsieniečių integracijos srityje

1.1.

Pakeistas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2016 m. spalio 5 d. nutarimas Nr. 998 „Dėl valstybės paramos prieglobsčio gavėjų integracijai teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“

-

1

-

1

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

1.2.

Atlikta teisinių ir praktinių problemų, susijusių su šeimų susijungimu, analizė ir parengti pasiūlymai, kaip spręsti šias problemas (pateikta analizė)

-

1

-

-

Vidaus reikalų ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

1.3.

Inicijuotas ir suorganizuotas šeimų susijungimo problematikos Lietuvoje aptarimas su suinteresuotomis institucijomis ir prireikus patobulintas teisinis reguliavimas, atsižvelgiant į susitikimo protokole įtvirtintus sprendimus

 

-

-

-

1

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Vidaus reikalų ministerija

1. 4.

Atliktas teisės aktų pakeitimo tikslingumo, siekiant suteikti galimybę prieglobsčio prašytojams patekti į darbo rinką ankstyvajame prieglobsčio suteikimo procedūros etape, vertinimas (pateikta analizė)

-

1

-

-

Vidaus reikalų ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

 

1.5.

Atlikta teisinių ir praktinių problemų, susijusių su paramos ir paslaugų užsieniečių vaikams prieinamumu, analizė, parengti pasiūlymai ir prireikus patobulintas teisinis reguliavimas

 

 

 

1

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

2.

Uždavinys – gerinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą prieglobsčio gavėjų integracijos srityje

2.1.

Individualiai parengtų integracijos planų prieglobsčio gavėjams skaičius

-

50

50

50

Pabėgėlių priėmimo centras

2.2.

Savivaldybių, įtrauktų į bandomąjį paramos integracijai projektą, skaičius

-

2

-

-

Pabėgėlių priėmimo centras

2.3.

Sudarytas esamos apgyvendinimo infrastruktūros, kuriai reikalinga renovacija / rekonstrukcija prieglobsčio gavėjus priimančiose bendruomenėse, žemėlapis ir parengtas veiksmų, reikalingų gyvenamajam būstui užtikrinti, aprašas

-

1

-

-

Lietuvos savivaldybių asociacija

3.

Uždavinys – gerinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą užsieniečių integracijos srityje

3.1.

Finansuojamų projektų, skirtų specialistų, dirbančių užsieniečių integracijos ir teisėtos migracijos srityse, gebėjimams stiprinti bei tarpusavio bendradarbiavimui skatinti, skaičius

1

1

 

 

1

 

 

1

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

3.2.

Suorganizuotų užsieniečių integracijos įgyvendinimo klausimams spręsti skirtų posėdžių, kuriuose dalyvauja nevyriausybinės organizacijos, Lietuvos savivaldybių asociacijos, ministerijos ir kitos suinteresuotos organizacijos, dirbančios užsieniečių integracijos srityje, skaičius

-

1

2

2

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

3.3.

Suorganizuotų suinteresuotų šalių darbo grupių posėdžių dėl PMIF projektų, siekiant tobulinti jų įgyvendinimą, skaičius

-

1

1

1

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

3.4.

Savivaldybių, įtrauktų į bandomąjį paramos integracijai projektą, skaičius

-

-

-

6

Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių miestų, Akmenės, Jonavos rajono savivaldybės

4.

Uždavinystobulinti prieglobsčio gavėjų integracijos į darbo rinką sistemą ir gerinti jų integracijos į darbo rinką rezultatus

4.1.

Išanalizuotos profesinio kalbos mokymo darbo vietoje modelio sukūrimo galimybės (pateikta analizė)

-

1

-

1

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Užimtumo tarnyba

 

5.

Uždavinystobulinti užsieniečių integracijos į darbo rinką sistemą ir gerinti jų integracijos į darbo rinką rezultatus

5.1.

Išanalizuotos galimybės ir pateikta pasiūlymų dėl užsieniečių lietuvių kalbos mokymo profesinio mokymo metu organizavimo (parengta ataskaita)

-

1

-

1

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija,

Užimtumo tarnyba,

Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centras

5.2.

Parengti užsieniečiams prieinami mokymai, kaip įsteigti verslą ir jį plėtoti (įgyvendintų verslumo skatinimo projektų skaičius)

-

-

-

1

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

5.3.

Užsieniečių, gavusių informaciją jiems suprantama kalba apie darbuotojų teises ir galimybes jas ginti, skaičius

-

400

-

400

Valstybinė darbo inspekcija, Užimtumo tarnyba

5.4.

Mokymuose ir švietėjiškuose renginiuose, susijusiuose su užsieniečių integracijos procesais, dalyvavusių darbdavių skaičius

-

100

100

100

Užimtumo tarnyba

5.5.

Lietuvos Respublikos Vyriausybei pateiktų Lietuvos Respublikos reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymo pakeitimo įstatymo projektų skaičius

1

-

-

-

Ekonomikos ir inovacijų ministerija, Užimtumo tarnyba

5.6.

Atlikta užsieniečių integracijos į darbo rinką stebėsena ir vertinimas (parengta ataskaita)

 

 

-

4

-

2

Pabėgėlių priėmimo centras,

Užimtumo tarnyba

5.7.

Naujos konsultanto pareigybės įsteigimas ir darbo vietos  sukūrimas bei išlaikymas 

 

Grįžtančių ar atvykstančių arba ketinančių grįžti ar atvykti į Lietuvą asmenų konsultavimo telefonu darbo rinkos klausimais metodikos parengimas

 

 

 

 

1

 

 

 

1

Užimtumo tarnyba

6.

Uždavinys – gerinti prieglobsčio gavėjų integraciją į švietimo sistemą

6.1.

Padidintas lietuvių kalbos kursų valandų prieglobsčio gavėjams skaičius

-

Daugiau nei 96

-

-

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Pabėgėlių priėmimo centras

 

6.2.

Įvestos motyvacinės priemonės prieglobsčio gavėjams, besimokantiems lietuvių kalbos (naujų priemonių skaičius)

-

1

-

-

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Pabėgėlių priėmimo centras

 

6.3.

Užtikrintas lietuvių kalbos kursų prieglobsčio gavėjams tęstinumas pakeitus gyvenamąją vietą (parengta ataskaita)

-

1

-

-

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Pabėgėlių priėmimo centras

7.

Uždavinys – gerinti užsieniečių integraciją į švietimo sistemą

7.1.

Sukurtų mokymosi modelių, atsižvelgiant į individualius mokinių mokymosi poreikius, skaičius

 

Sukurti mokymosi modeliai papildyti metodinėmis priemonėmis, skirtomis pedagogams, vykdantiems atvykusių užsieniečių daugiakalbį ugdymą klasėse

-

-

2

 

 

 

 

 

1

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija

7.2.

Sukurta ir patvirtinta mokykloje vykdomo užsienyje įgytų žinių kokybės įvertinimo metodika

-

1

-

-

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija

7.3.

Priskirtų lydinčių mentorių, suteikiančių daugiau mokymosi pagalbos užsieniečiams vaikams, skaičius

-

5

10

-

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija

7.4.

Renginių, skirtų kultūriniam bendradarbiavimui švietimo bendruomenėse skatinti (užsieniečiams vaikams pažinti ir jiems priimti, jų tėvams į vaikų ugdymosi procesus įtraukti), skaičius

-

1

2

-

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija

7.5.

Į žurnalistinių, medicininių ir pedagoginių studijų programas įtrauktas tarpkultūrinių pagrindų mokymo modulis

-

1

-

-

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija

7.6.

Lietuvos universitetų rektorių konferencijoje pristatytas prieglobstį gavusių asmenų švietimo aukštosiose mokyklose poreikis ir suderintas priimamų prieglobsčio gavėjų į aukštąsias mokyklas skaičius

 

 

 

1

 

 

 

7

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Mykolo Romerio universitetas

7.7.

Išanalizuoti poreikiai ir bendradarbiavimo galimybės, rengiant kvalifikacijos tobulinimo / perkvalifikavimo mokymo modulius (parengta analizė),

ir parengtas programos modulis

 

 

 

 

 

 

 

1

 

1

Mykolo Romerio universitetas

7.8.

Rektorių konferencijoje pristatytas prieglobstį gavusių asmenų švietimo aukštosiose mokyklose poreikis ir išanalizuotos aukštųjų mokyklų bendradarbiavimo galimybės, rengiant prieglobsčio gavėjų kvalifikacijos tobulinimo / perkvalifikavimo mokymo modulius, bei galimybės priimti daugiau prieglobsčio gavėjų studijuoti aukštosiose mokyklose (parengta ir pristatyta analizė)

 

 

 

1

Mykolo Romerio universitetas

8.

Uždavinys – gerinti sąlygas užsieniečiams gauti socialines ir sveikatos priežiūros paslaugas

8.1.

Parengta teisinių ir praktinių problemų analizė ir, atsižvelgiant į išvadas, pateikti pasiūlymai dėl teisės aktų tobulinimo ar reikalingų priemonių įgyvendinimo (pateikta analizė)

-

1

-

-

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

8.2.

Finansuojamų užsieniečių integracijos ir konsultavimo centrų, skirtų užsieniečių integracijai skatinti, skaičius

3

3

3

3

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

9.

Uždavinys – skatinti užsieniečių ir vietos bendruomenių bendradarbiavimą

9.1.

Savivaldybių, kuriose įgyvendinami bendruomeninių iniciatyvų skatinimo projektai, skaičius

 

 

 

3

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

10.

Uždavinys – mažinti diskriminaciją užsieniečių atžvilgiu

10.1.

Suorganizuotų mokymų, skirtų švietimo ir sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių darbuotojų žinioms apie įvairias kultūras gilinti ir stereotipams mažinti, skaičius

2

2

2

-

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija

10.2.

Finansuojamų projektų, skirtų visuomenės tolerancijai užsieniečių atžvilgiu, įvairovės supratimui ir tarpkultūriniam dialogui skatinti, skaičius

1

2

1

1

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

10.3.

Nuolat palaikoma informacinė platforma, kurioje pateikiama ir nuolat atnaujinama informacija specialistams, visuomenei ir užsieniečiams aktualiais integracijos klausimais (interneto svetainių skaičius)

1

 

1

 

1

 

 

1

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

11.

Uždavinys – gerinti užsieniečių moterų integraciją, užtikrinant jų teises

11.1.

Parengta informacija ir suorganizuota švietėjiškų renginių moterims užsienietėms suprantama kalba

-

1

-

1

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

12.

Uždavinys – vykdyti užsieniečių integracijos procesų ir politikos įgyvendinimo stebėseną bei tyrimus

12.1.

Pateikta kiekybinių ir kokybinių duomenų ataskaita

-

2

4

4

Pabėgėlių priėmimo centras

12.2.

Finansuojamų projektų, skirtų integracijos politikai plėtoti, stebėti ir vertinti, skaičius

-

-

-

1

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija“.

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                 Monika Navickienė