LIETUVOS RESPUBLIKOS
SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2009 M. RUGPJŪČIO 13 D. ĮSAKYMO NR. A1-499 „DĖL AKTYVIOS DARBO RINKOS POLITIKOS PRIEMONIŲ ĮGYVENDINIMO SĄLYGŲ IR TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2014 m. rugsėjo 15 d. Nr. A1-451
Vilnius
P a k e i č i u Aktyvios darbo rinkos politikos priemonių įgyvendinimo sąlygų ir tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2009 m. rugpjūčio 13 d. įsakymu Nr. A1-499 „Dėl Aktyvios darbo rinkos politikos priemonių įgyvendinimo sąlygų ir tvarkos aprašo patvirtinimo“:
2. Pakeičiu 2.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
3. Pakeičiu 3.4.2 papunkčio pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
4. Pakeičiu 3.8 papunktį ir jį išdėstau taip:
5. Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:
„8. Įgyvendinant remiamojo įdarbinimo priemones, darbdaviams, įdarbinusiems darbo biržos siųstus asmenis, mokama subsidija darbo užmokesčiui. Jei įdarbinto asmens darbo sutartis sudaryta ne visam darbo laikui arba jis dirbo ne visą mėnesio darbo laiką, subsidijos darbo užmokesčiui dydis skaičiuojamas už faktiškai dirbtą laiką pagal apskaičiuotą ar darbo sutartyje nustatytą valandinį atlygį. Šiuo atveju subsidijos darbo užmokesčiui dydis apskaičiuojamas darbo užmokesčio dydį padalijus iš to mėnesio darbo valandų arba dienų skaičiaus pagal darbovietės darbo grafiką ir rezultatą padauginus iš asmens dirbtų tą mėnesį valandų arba dienų skaičiaus. Subsidijos darbo užmokesčiui dydis negali viršyti dviejų Vyriausybės patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos dydžių.“
6. Papildau 81 punktu:
„81. Darbdaviai, kurie, baigus įgyvendinti šio Aprašo 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3 papunkčiuose nurodytas remiamojo įdarbinimo priemones ir mokėti subsidiją darbo užmokesčiui, per 6 mėnesius atleido bent vieną iš darbo biržos siųstų asmenų, išskyrus asmenis, atleistus Lietuvos Respublikos darbo kodekso 127 straipsnio 1 ir 2 dalyse ir 136 straipsnyje nustatytais atleidimo pagrindais, pakartotinai dalyvauti remiamojo įdarbinimo priemonėse gali ne anksčiau kaip po 12 mėnesių baigus mokėti subsidiją darbo užmokesčiui įgyvendinant ankstesnę priemonę.“
7. Pakeičiu 12 punktą ir jį išdėstau taip:
„12. Subsidijos vienai darbo vietai steigti dydis negali viršyti 40 Vyriausybės patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos dydžių sumos paraiškos pateikimo dieną (šis dydis taikomas tais atvejais, kai numatoma įsteigti darbo vietas ir įdarbinti Užimtumo rėmimo įstatymo 30, 31 ir 32 straipsniuose nurodytus asmenis, nustatant jiems Lietuvos Respublikos darbo kodekso 144 straipsnio 1 dalyje arba 145 straipsnyje numatytą savaitės darbo laiko trukmę. Numatant įsteigti darbo vietas ir įdarbinti Užimtumo rėmimo įstatymo 30, 31 ir 32 straipsniuose nurodytus asmenis nustatant jiems ne visą darbo dieną arba ne visą darbo savaitę, kaip tai nurodyta Darbo kodekso 146 straipsnyje, išskyrus Užimtumo rėmimo įstatymo 4 straipsnio 1 dalies 1, 2 ir 3 punktuose nurodytų asmenų, kurie dėl sveikatos būklės gali dirbti ne visą darbo dieną ar ne visą darbo savaitę, įdarbinimo atvejus, subsidijos dydis mažinamas proporcingai, atsižvelgiant į numatomą dirbti darbo laiką (valandas)), o VUI projektams – konkurso paskelbimo dieną. Subsidijos individualiai veiklai pagal verslo liudijimą dydis už kiekvieną veiklos pagal verslo liudijimą mėnesį – nustatomas pagal pajamų mokesčio, mokamo įsigyjant verslo liudijimą, ir valstybinio socialinio draudimo įmokų, privalomų asmenims, kurie verčiasi individualia veikla pagal verslo liudijimą, dydžius, tačiau negali viršyti 0,25 Vyriausybės patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos dydžio. Subsidijos dydis individualiai veiklai pagal verslo liudijimą apskaičiuojamas šio Aprašo 1959 punkte nurodyta tvarka.“
8. Papildau 151 punktu:
„151. Darbdaviai, kurie įgyvendina paramos darbo vietoms steigti priemones:
151.1. negali į už subsidijos darbo vietoms steigti lėšas įsteigtą (pritaikytą) (toliau – įsteigtą) darbo vietą įdarbinti tuo metu remiamojo įdarbinimo priemonėse dalyvaujantį asmenį;
10. Pakeičiu 19 punktą ir jį išdėstau taip:
„19. Bedarbių ir įspėtų apie atleidimą iš darbo darbingo amžiaus darbuotojų (toliau – įspėtų apie atleidimą iš darbo darbuotojų) profesinio mokymo tikslas – padėti jiems įgyti ar tobulinti kvalifikaciją arba (ir) įgyti kompetencijų pagal formaliojo profesinio mokymo programas, įtrauktas į Studijų, mokymo programų ir kvalifikacijų registrą ar neformaliojo profesinio mokymo programas, jeigu tai reikalinga norint įsidarbinti į laisvas darbo vietas, pradėti dirbti savarankiškai ar įspėtiems apie atleidimą iš darbo darbuotojams pasilikti dirbti jų darbovietėse.“
11. Pakeičiu 20 punktą ir jį išdėstau taip:
„20. Mokytis pagal formaliojo ar neformaliojo profesinio mokymo programas gali būti siunčiami atitinkantys profesinio mokymo programos reikalavimus, o Trišalės profesinio mokymo ir įdarbinimo sutarties sudarymo atveju – ir darbdavių reikalavimus, šie asmenys, jei jie ne anksčiau kaip prieš 3 metus baigė profesinio mokymo programą ir įgijo kvalifikaciją, ar ne anksčiau kaip prieš 1 metus įgijo kompetenciją, išskyrus atvejus, kai dėl sveikatos būklės negali dirbti pagal įgytą kvalifikaciją ar (ir) kompetenciją arba kai neturi teisės dirbti pagal įgytą kompetenciją neturėdamas teisės aktuose nurodyto kvalifikacijos pažymėjimo:
12. Pakeičiu 24 punktą ir jį išdėstau taip:
„24. Darbo birža profesinį mokymą gali organizuoti, jeigu:
24.1. sudaroma Trišalė mokymo sutartis tarp darbo biržos, darbdavio ir bedarbio ar įspėto apie atleidimą iš darbo darbuotojo (1 priedas);
24.2. sudaroma Dvišalė mokymo sutartis (11 priedas), siunčiant bedarbius mokytis pagal tas profesinio mokymo programas, kurias baigę jie galėtų įsidarbinti į Lietuvos darbo biržos atliktų darbo rinkos prognozių metu nustatytas būsimas darbo vietas arba pradėti dirbti pačių bedarbių susirastose darbo vietose ar vykdyti individualią veiklą;“.
13. Pakeičiu 25 punktą ir jį išdėstau taip:
„25. Darbo birža, atsižvelgdama į bedarbio individualiame užimtumo veiklos plane numatytą profesinio mokymo poreikį bei vadovaudamasi Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2010 m. balandžio 13 d. įsakymu Nr. V-512/A1-142 „Dėl Reikalavimų profesinio mokymo sutartims ir jų registravimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ bei darbo biržos direktoriaus patvirtintais profesinio mokymo prioritetais ir profesinio mokymo dalyvių prioritetinėmis tikslinėmis grupėmis, sudarytos Trišalės mokymo sutarties arba Dvišalės mokymo sutarties pagrindu išduoda bedarbiui ar įspėtam apie atleidimą iš darbo darbuotojui mokymo kuponą (2 priedas). Bedarbis ar įspėtas apie atleidimą iš darbo darbuotojas per 15 dienų nuo mokymo kupono išdavimo datos turi pasirinkti profesinio mokymo teikėją ir grąžinti darbo biržai užpildytą mokymo kupono II dalį. Negrąžinus mokymo kupono per minėtą terminą, mokymo kuponas laikomas negaliojančiu.“
14. Pakeičiu 27 punktą ir jį išdėstau taip:
„27. Bedarbio ar įspėto apie atleidimą iš darbo darbuotojo pasirinktas profesinio mokymo teikėjas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2010 m. balandžio 13 d. įsakymu Nr. V-512/A1-142 „Dėl Reikalavimų profesinio mokymo sutartims ir jų registravimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, ir, atsižvelgdamas į darbo biržos išduotą mokymo kuponą, sudaro Profesinio mokymo sutartį su bedarbiu ar įspėtu apie atleidimą iš darbo darbuotoju (3 priedas) ir per 3 darbo dienas nuo jos pasirašymo pateikia darbo biržai kopiją, patvirtintą profesinio mokymo teikėjo antspaudu ir vadovo parašu.“
15. Pakeičiu 29 punktą ir jį išdėstau taip:
16. Pakeičiu 30 punktą ir jį išdėstau taip:
„30. Profesinio mokymo teikėjas, Profesinio mokymo sutarties tarp bedarbio ar įspėto apie atleidimą iš darbo darbuotojo ir profesinio mokymo teikėjo pratęsimo projektą raštu suderinęs su darbo birža, gali pratęsti Profesinio mokymo sutartį tarp bedarbio ar įspėto apie atleidimą iš darbo darbuotojo ir profesinio mokymo teikėjo, jei bedarbis ar įspėtas apie atleidimą iš darbo darbuotojas per praėjusį mokymosi laikotarpį nelankė daugiau kaip 20 procentų Profesinio mokymo sutartyje tarp bedarbio ar įspėto apie atleidimą iš darbo darbuotojo ir profesinio mokymo teikėjo numatytų mokymų, bet pateikė nelankymą pateisinančius dokumentus ir jeigu, nepratęsus Profesinio mokymo sutarties tarp bedarbio ar įspėto apie atleidimą iš darbo darbuotojo ir profesinio mokymo teikėjo, bedarbis ar įspėtas apie atleidimą iš darbo darbuotojas negalės pasiekti profesinio mokymo tikslo.“
17. Pakeičiu 33.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
18. Pakeičiu 34 punktą ir jį išdėstau taip:
„34. Finansuojamos profesinio mokymo paslaugų, stipendijos mokėjimo bei šios bedarbių ir įspėtų apie atleidimą iš darbo darbuotojų mokymo išlaidos:
34.1. kelionės į profesinio mokymo vietą ir atgal išlaidos, kai važiuojama iš gyvenamosios vietos į profesinio mokymo vietą tolimojo ar (ir) vietinio (priemiestinio) susisiekimo maršrutiniu transportu, taip pat nuosavu transportu;
34.2. apgyvendinimo išlaidos, kai vykstama į profesinio mokymo vietą ne dažniau kaip vieną kartą per darbo savaitę;
19. Pakeičiu 35.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„35.2. prieš siųsdama mokytis bedarbius ar įspėtus apie atleidimą iš darbo darbuotojus, dirbančius ne visą darbo laiką, informuoja apie mokymo stipendijos dydį ir mokėjimo sąlygas. Bedarbis, kuriam mokymosi pradžios dieną priklauso nedarbo socialinio draudimo išmoka (toliau – nedarbo draudimo išmoka), pateikia darbo biržai Prašymą dėl mokymo stipendijos dydžio (5 priedas). Mokymo stipendijos, prilygintos nedarbo draudimo išmokai, dydis nustatomas ir apskaičiuojamas vadovaujantis Užimtumo rėmimo įstatymu, Nedarbo socialinio draudimo įstatymu ir Nedarbo socialinio draudimo išmokų nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gruodžio 24 d. nutarimu Nr. 1656 „Dėl Nedarbo socialinio draudimo išmokų nuostatų patvirtinimo“;“.
20. Pakeičiu 35.6 papunktį ir jį išdėstau taip:
„35.6. nutraukia profesinio mokymo teikėjui mokymo paslaugų ir apgyvendinimo išlaidų finansavimą, bedarbiui ar įspėtam apie atleidimą iš darbo darbuotojui mokymo stipendijos ir kelionės išlaidų apmokėjimą pagal profesinio mokymo teikėjo raštu pateiktą pranešimą dėl Profesinio mokymo sutarties tarp bedarbio ar įspėto apie atleidimą iš darbo darbuotojo ir profesinio mokymo teikėjo nutraukimo;“.
21. Pakeičiu 35.7 papunktį ir jį išdėstau taip:
„35.7. dėl svarbių priežasčių pratęsia mokymo finansavimą, gavusi iš profesinio mokymo teikėjo svarbias užsiėmimų nelankymo priežastis patvirtinančius dokumentus ir pasirašiusi su profesinio mokymo teikėju suderinimo raštą dėl Profesinio mokymo sutarties tarp bedarbio ar įspėto apie atleidimą iš darbo darbuotojo ir profesinio mokymo teikėjo pratęsimo;“.
22. Pakeičiu 35.8 papunktį ir jį išdėstau taip:
„35.8. nutraukia visų mokymo išlaidų finansavimą bedarbiui įsidarbinus pagal darbo sutartį ar pradėjus vykdyti individualią veiklą, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme. Bedarbiui, įsidarbinusiam pagal darbo sutartį arba pradėjusiam individualią veiklą pagal įgyjamą arba tobulinamą kvalifikaciją arba (ir) įgyjamą kompetenciją ir suderinusiam su profesinio mokymo teikėju darbo ir mokymosi laiką bei tęsiančiam mokymą, toliau finansuojamos tik mokymo paslaugos. Mokymo paslaugos toliau finansuojamos tik tada, jeigu bedarbis įsidarbina arba pradeda dirbti savarankiškai pagal Aprašo 24 punktą sudarytose sutartyse numatytomis sąlygomis.“
23. Pakeičiu IV skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:
24. Pakeičiu 46 punktą ir jį išdėstau taip:
25. Pakeičiu 47 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
26. Papildau 471 punktu:
27. Papildau 491 punktu:
„491. Pagal dvišalę darbo įgūdžių įgijimo sutartį įgyti darbo įgūdžių pageidaujantis asmuo su darbo biržos specialistu patikslina savo individualų užimtumo veiklos planą (kai įgyti darbo įgūdžių pageidauja bedarbiai) arba šios priemonės įgyvendinimas numatomas jo Apsilankymų kortelėje (kai įgyti darbo įgūdžių pageidauja kiti darbo ieškantys asmenys, su kuriais individualus užimtumo veiklos planas nesudaromas) ir asmuo savarankiškai kreipiasi į pasirinktą darbdavį. Darbdaviui sutikus priimti asmenį įgyti darbo įgūdžių pagal dvišalę darbo įgūdžių įgijimo sutartį, užpildoma sutarties forma (81 priedas), ir jos kopiją, patvirtintą darbdavio parašu ir antspaudu, jeigu tokį privalo turėti, darbo biržai ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jo sudarymo tiesiogiai pateikia arba elektroniniu paštu persiunčia darbo biržai įgyti darbo įgūdžių pagal dvišalę darbo įgūdžių įgijimo sutartį pageidaujantis asmuo. Jeigu darbo įgūdžių pageidauja įgyti jaunesnis kaip 18 metų asmuo, kartu su sutarties kopija jis privalo pateikti darbo biržai ir vaiko atstovo pagal įstatymą sutikimą dėl jo darbo įgūdžių įgijimo.“
28. Pakeičiu 53 punktą ir jį išdėstau taip:
„53. Kai darbdavio paskirti atsakingi asmenys darbo įgūdžių įgijimo rėmimui organizuoti skiria daugiau kaip 20 procentų savo darbo laiko, darbdaviams gali būti kompensuojamos darbo vietoje patirtos organizavimo išlaidos, skirtos iš dalies kompensuoti atsakingų asmenų, paskirtų organizuoti darbo įgūdžių įgijimo rėmimą, darbo užmokesčiui, bet ne daugiau kaip 20 procentų visos mokamos subsidijos darbo užmokesčiui už įdarbintus asmenis iki 29 metų tais atvejais, kai darbdavio paskirti atsakingi asmenys yra nurodyti Užimtumo rėmimo įstatymo 4 straipsnio 1 dalies 7 punkte, ir ne daugiau kaip 10 procentų visos mokamos subsidijos darbo užmokesčiui už įdarbintus asmenis kitais atvejais.“
29. Papildau 541 punktu:
„541. Darbo birža, gavusi darbo įgūdžių įgijimo sutarties kopiją, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo kopijos gavimo dienos, remdamasi iš Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos gautais duomenimis, patikrina, ar darbdavys, darbo įgūdžių pas jį įgyti pageidaujantis asmuo bei sutartyje numatytos sąlygos atitinka Užimtumo rėmimo įstatymo 261 straipsnyje numatytus reikalavimus ir laiko darbo įgūdžių įgijimo sutartį galiojančia arba informuoja darbo įgūdžių įgyti pageidaujantį asmenį, kad sutartis laikoma negaliojančia ir nurodo 5 darbo dienų terminą, per kurį šią sutartį galima patikslinti;“.
32. Pakeičiu 83 punktą ir jį išdėstau taip:
33. Pakeičiu 84 punktą ir jį išdėstau taip:
„84. Subsidija darbo vietoms steigti (pritaikyti) (toliau – steigti) skiriama darbdaviams vadovaujantis Užimtumo rėmimo įstatymo 29 straipsnio 2 dalies, 30 straipsnio ir šio Aprašo 7, 12–14 punktų nuostatomis. Subsidija skiriama darbdaviams, įdarbinantiems asmenis pagal neterminuotas darbo sutartis, priklausantiems šioms darbo rinkoje papildomai remiamų asmenų grupėms:“.
34. Pakeičiu 86 punktą ir jį išdėstau taip:
„86. Darbdaviai privalo apmokėti ne mažiau kaip 35 procentus, išskyrus atvejus, kai įdarbinami neįgalieji (už kiekvieną neįgalų darbuotoją, kuriam nustatytas sunkus neįgalumo lygis ar neviršijantis 25 procentų darbingumo lygis (iki 2005 m. liepos 1 d. – I grupės invalidą), – 20 procentų; už neįgalų darbuotoją, kuriam nustatytas vidutinis neįgalumo lygis ar 30–40 procentų darbingumo lygis (iki 2005 m. liepos 1 d. – II grupės invalidą), – 30 procentų), darbo vietoms įsteigti (pritaikyti) reikalingų išlaidų.“
35. Pakeičiu 110 punktą ir jį išdėstau taip:
„110. Subsidijos darbo vietai steigti gavėjas, panaikinęs įsteigtą darbo vietą, turi darbo biržai grąžinti: visą subsidiją, kai darbo vieta panaikinama per pirmųjų 12 mėnesių laikotarpį nuo jos įsteigimo (pritaikymo), 80 procentų subsidijos, kai darbo vieta panaikinama per laikotarpį nuo 13 iki 24 mėnesių nuo jos įsteigimo (pritaikymo), 50 procentų subsidijos, kai darbo vieta panaikinama per laikotarpį nuo 25 iki 36 mėnesių nuo jos įsteigimo (pritaikymo).“
36. Pakeičiu 118 punktą ir jį išdėstau taip:
„118. Darbdaviai privalo apmokėti ne mažiau kaip 35 procentus, išskyrus atvejus, kai įdarbinami neįgalieji (už kiekvieną neįgalų darbuotoją, kuriam nustatytas sunkus neįgalumo lygis ar neviršijantis 25 procentų darbingumo lygis (iki 2005 m. liepos 1 d. – I grupės invalidą), – 20 procentų; už neįgalų darbuotoją, kuriam nustatytas vidutinis neįgalumo lygis ar 30–40 procentų darbingumo lygis (iki 2005 m. liepos 1 d. – II grupės invalidą), – 30 procentų), darbo vietoms įsteigti (pritaikyti) reikalingų išlaidų.“
37. Pakeičiu 133 punktą ir jį išdėstau taip:
38. Pakeičiu 134 punktą ir išdėstau jį taip:
„134. Komitetas per 14 darbo dienų nuo darbo biržos projektų pateikimo dienos papildomai patikrinęs, ar darbo biržų atrinktos paraiškos atitinka šio Aprašo 117 punkte nustatytus reikalavimus, ir nustatęs, kad paraiškose pateikta ne visa reikalinga informacija ar reikalingi papildomi dokumentai, kreipiasi į darbo biržą, nurodydama trūkumus ir terminą jiems pašalinti.“
39. Pakeičiu 135 punktą ir jį išdėstau taip:
40. Pakeičiu 157 punktą ir išdėstau jį taip:
„157. Subsidijos darbo vietai steigti gavėjas, panaikinęs įsteigtą darbo vietą, turi darbo biržai grąžinti: visą subsidiją, kai darbo vieta panaikinama per pirmųjų 12 mėnesių laikotarpį nuo jos įsteigimo (pritaikymo), 80 procentų subsidijos, kai darbo vieta panaikinama per laikotarpį nuo 13 iki 24 mėnesių nuo jos įsteigimo (pritaikymo), 50 procentų subsidijos, kai darbo vieta panaikinama per laikotarpį nuo 25 iki 36 mėnesių nuo jos įsteigimo (pritaikymo).“
41. Pakeičiu 162 punktą ir jį išdėstau taip:
„162. Savarankiško užimtumo rėmimas organizuojamas darbo ieškantiems asmenims, registruotiems darbo biržoje, siekiant paremti darbo vietų steigimą sau ar kitiems bedarbiams įdarbinti.
Savarankiško užimtumo rėmimas organizuojamas, kai asmenys darbo vietas steigia Smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme apibrėžtose labai mažose įmonėse ar kai jie pradeda individualią veiklą pagal verslo liudijimą.“
42. Pakeičiu 163 punktą ir jį išdėstau taip:
„163. Subsidija darbo vietai steigti skiriama, kai:
163.1. darbo vietą sau pirmą kartą steigia darbingo amžiaus neįgalieji, kuriems nustatytas darbingumo lygis iki 25 procentų arba sunkus neįgalumo lygis, registruoti darbo biržoje kaip darbo ieškantys asmenys ir neįgalieji, kuriems nustatytas 30–40 procentų darbingumo lygis arba vidutinis neįgalumo lygis bei darbingi asmenys iki 29 metų, registruoti darbo biržoje kaip bedarbiai;
163.2. darbo vietą sau pirmą kartą steigia asmuo, kurio atleidimo iš darbo pasekmėms švelninti naudojamos Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo lėšos;
43. Pakeičiu 165 punktą ir jį išdėstau taip:
„165. Dokumentai, patvirtinantys nuosavybės teise ar kitais pagrindais valdomą nekilnojamąjį turtą, jeigu toks būtinas darbo vietoms įsteigti (pritaikyti), gali būti pateikiami prieš pasirašant savarankiško užimtumo rėmimo sutartį, išskyrus Aprašo 13.3 papunktyje nurodytų darbo vietos steigimo išlaidų finansavimo atveju.
Subsidijos gavėjas, išskyrus asmenis, nurodytus Užimtumo rėmimo įstatymo 4 straipsnio 1 dalies 1, 2 ir 15 punktuose, prieš pasirašydamas sutartį, pateikia jos galiojimo užtikrinimą – banko garantiją arba draudimo bendrovės laidavimo raštą (kartu su laidavimo draudimo polisu) – ne mažiau kaip 50 procentų pagal sutartį darbo vietai (-oms) steigti skiriamos subsidijos sumos sutarties galiojimo laikotarpiu.“
44. Pakeičiu 191 punktą ir jį išdėstau taip:
„191. Subsidijos darbo vietai steigti gavėjas, panaikinęs įsteigtą darbo vietą, išskyrus Užimtumo rėmimo įstatymo 32 straipsnio 3 dalies 1 ir 2 punktuose nurodytų asmenų mirties atvejus, turi darbo biržai grąžinti: visą subsidiją, kai darbo vieta panaikinama per pirmųjų 12 mėnesių laikotarpį nuo jos įsteigimo (pritaikymo), 80 procentų subsidijos, kai darbo vieta panaikinama per laikotarpį nuo 13 iki 24 mėnesių nuo jos įsteigimo (pritaikymo), 50 procentų subsidijos, kai darbo vieta panaikinama per laikotarpį nuo 25 iki 36 mėnesių nuo jos įsteigimo (pritaikymo).“
45. Pakeičiu 1951 punktą ir jį išdėstau taip:
„1951. Subsidija individualiai veiklai pagal verslo liudijimą skiriama bedarbiams, pirmą kartą pradedantiems individualią veiklą pagal verslo liudijimą, arba ją baigusiems vykdyti ne anksčiau kaip prieš 12 mėnesių asmenims, pajamų mokesčiui, mokamam įsigyjant verslo liudijimą ir valstybinio socialinio draudimo įmokų, privalomų asmenims, besiverčiantiems šia veikla, išlaidoms iš dalies padengti.“
46. Pakeičiu 1952 punktą ir jį išdėstau taip:
„1952. Subsidija individualiai veiklai pagal verslo liudijimą gali būti mokama, kai verslo liudijimas išduodamas ne trumpesniam kaip vieno mėnesio laikotarpiui ir (ar) tęsiant individualią veiklą (-as) pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių, jei ji (jos) nurodyta (-os) pirmajame verslo liudijime, kai pertrauka tarp naujai išduotų verslo liudijimų neviršija 10 dienų, jei individualios veiklos bendra trukmė ne ilgesnė kaip 12 mėnesių.“
47. Pakeičiu 1957 punktą ir jį išdėstau taip:
48. Papildau 19514 punktu:
„19514. Subsidijos individualiai veiklai pagal verslo liudijimą mokėjimas nutraukiamas, kai asmuo, vykdantis individualią veiklą pagal verslo liudijimą, pradeda dirbti pagal darbo sutartį arba pradeda vykdyti kitą individualią veiklą, įgyja ūkininko statusą, tampa ūkininko partneriu ar žemės ūkio veiklos subjektu, pažeidžia komercinės ar ūkinės veiklos tvarką. Apie šių aplinkybių atsiradimą asmuo privalo raštu ar elektroniniu paštu per 3 darbo dienas pranešti darbo biržai.“
49. Papildau 19515 punktu:
„19515. Asmuo, gavęs subsidiją individualiai veiklai pagal verslo liudijimą, privalo grąžinti darbo biržai jam suteiktą subsidijos dalį, išmokėtą už laikotarpį, už kurį jis susigrąžina pajamų mokesčio, mokamo įsigyjant verslo liudijimą, sumą arba kuriuo dirba pagal darbo sutartį ar vykdo kitą individualią veiklą, turi ūkininko statusą, yra ūkininko partneris ar žemės ūkio veiklos subjektas, bet apie šias aplinkybes, kaip numatyta šio Aprašo 19514 punkte, nepraneša darbo biržai, arba kuriuo vykdo ar vykdė veiklą, pažeisdamas komercinės ar ūkinės veiklos tvarką. Jeigu šioje dalyje nurodyta subsidijos suma per 3 mėnesius darbo biržai negrąžinama, ji išieškoma įstatymų nustatyta tvarka.“
53. Pakeičiu 2 priedo 1.5 papunktį ir jį išdėstau taip:
54. Pakeičiu 3 priedą:
54.2. Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:
„______________________________ (toliau – mokymo įstaiga), atstovaujama
(mokymo įstaigos, įmonės pavadinimas)
_______________________________________________________________________ ,
(pareigos, vardas, pavardė, atstovavimo pagrindas)
ir _______________________________________________________________________
(fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta)
_______________________________________________ (toliau – mokinys),
toliau bendrai vadinami Šalimis, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos užimtumo rėmimo įstatymo (toliau – Įstatymas) ir Aktyvios darbo rinkos politikos priemonių įgyvendinimo sąlygų ir tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2009 m. rugpjūčio 13 d. įsakymu Nr. A1-499 „Dėl Aktyvios darbo rinkos politikos priemonių įgyvendinimo sąlygų ir tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Aprašas) nuostatomis, sudarėme šią Profesinio mokymo sutartį tarp bedarbio ar įspėto apie atleidimą iš darbo darbingo amžiaus darbuotojo ir profesinio mokymo teikėjo (toliau – ši Sutartis):“.
57. Pakeičiu 25 priedą:
57.1. Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:
„2. Darbdavio dalis iš bendro projekto finansavimo: – iki 35 proc.; – 36–50 proc.; – daugiau kaip 50 proc. |
0 5 10“ |
|
57.2. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:
„3. Steigiamos darbo vietos atlyginimas: - 1 MMA; - daugiau nei 1, mažesnis arba lygus 2 MMA; - daugiau kaip 2 MMA |
0 10 15“ |
|
Aktyvios darbo rinkos politikos priemonių
įgyvendinimo sąlygų ir tvarkos aprašo
1 priedas
(Lietuvos Respublikos
socialinės apsaugos ir darbo ministro
2014 m. rugsėjo 15 d. įsakymo Nr. A1-451
redakcija)
(Trišalės mokymo sutarties formos pavyzdys)
TRIŠALĖ MOKYMO SUTARTIS
___________ Nr. ______
(data)
_________________________
(vieta)
Bedarbis / įspėtas apie atleidimą iš darbo darbingo amžiaus darbuotojas (toliau – įdarbinamasis) (reikiamą pabraukti)
_____________________________________________________________________,
(vardas, pavardė, asmens kodas)
______________________________________________________________ (toliau – darbdavys),
(įmonės, įstaigos, organizacijos pavadinimas, juridinio asmens kodas)
atstovaujamas _________________________________________________, veikiančio (-ios) pagal
(pareigos, vardas, pavardė)
_______________________________________________________________________________,
(atstovavimo pagrindas)
ir ________________________________ teritorinė darbo birža (toliau – darbo birža), atstovaujama
_____________________________________________________________, veikiančio (-ios) pagal
(pareigos, vardas, pavardė)
_______________________________________________________________________________ ,
(atstovavimo pagrindas)
toliau bendrai vadinami Šalimis, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos užimtumo rėmimo įstatymo (toliau – Įstatymas) ir Aktyvios darbo rinkos politikos priemonių įgyvendinimo sąlygų ir tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2009 m. rugpjūčio 13 d. įsakymu Nr. A1-499 „Dėl Aktyvios darbo rinkos politikos priemonių įgyvendinimo sąlygų ir tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Aprašas) nuostatomis, sudarėme šią Trišalę mokymo sutartį (toliau vadinama – Sutartis):
I. SUTARTIES DALYKAS
1. Profesinio mokymo organizavimo paslaugų teikimas įdarbinamajam ir jo įdarbinimas, užbaigus profesinį mokymą, arba palikimas dirbti jo darbovietėje.
II. MOKYMO PROGRAMA, JOS FINANSAVIMAS IR BŪSIMOS DARBO SUTARTIES SĄLYGOS
2. Įdarbinamasis įgis ar patobulins šią kvalifikaciją ___________________________ arba (ir) įgis šią kompetenciją (-as) ____________________________________, reikalingą Sutarties 4.2 papunktyje nurodytoms darbo funkcijoms atlikti, ne vėliau kaip iki 20___ m. ___________ ___ d. pagal šią profesinio mokymo programą:
________________________________________________________________________________
(profesinio mokymo programos pavadinimas, kodas)
3. Profesinio mokymo paslaugos, nurodytos Sutarties 2 punkte, teikiamos įdarbinamajam, suderinus su darbdaviu, pasirinkto profesinio mokymo teikėjo ir apmokamos vadovaujantis Įstatyme ir Apraše nurodytomis sąlygomis ir tvarka.
4. Įdarbinamasis bus priimamas / paliekamas dirbti šiomis sąlygomis:
(reikiamą pabraukti)
4.1. darbovietė ___________________________________________________________________;
(įmonė, įstaiga, organizacija, struktūrinis padalinys ar kt.)
4.2. tikslios darbo funkcijos ________________________________________________________;
(profesija, specialybė, pareigų pavadinimas, kvalifikacija)
4.3. darbo laiko režimas ___________________________________________________________;
4.4. specialūs reikalavimai darbuotojui ________________________________________________;
(kompetencijos ir kt.)
4.5. darbo užmokestis _____________________________________________________________;
4.6. kita ________________________________________________________________________.
III. ŠALIŲ TEISĖS IR ĮSIPAREIGOJIMAI
5. Darbdavys įsipareigoja:
5.1. apmokėti įdarbinamojo pasirinktam profesinio mokymo teikėjui _______ procentų profesinio mokymo paslaugų teikimo išlaidų, kurių neapmoka darbo birža;
5.2. įdarbinti / palikti dirbti įdarbinamąjį Sutarties 4 punkte nurodytomis sąlygomis pagal darbo (reikiamą pabraukti) sutartį nuo 20___ m. ________ ____d., nustatant viso darbo laiko režimą arba ne viso darbo laiko režimą, tačiau ne visa darbo diena (pamaina) turi būti ne trumpesnė už pusę darbo dienos (pamainos), o ne visa darbo savaitė – už 3 darbo dienas per savaitę, ne trumpesniam negu 6 mėnesių laikotarpiui;
5.3. per 3 darbo dienas po darbo sutarties sudarymo dienos pateikti darbo biržai darbdavio antspaudu, jeigu antspaudą privalo turėti, ir vadovo parašu patvirtintą darbo sutarties kopiją;
5.4. per 3 darbo dienas pranešti darbo biržai apie:
5.4.1. darbo sutarties nutraukimą, nurodant nutraukimo priežastis ir pagrindą;
5.4.2. įdarbinamojo darbo vietos panaikinimą, kaip jis apibrėžtas Apraše;
5.5. nepanaikinti įdarbinamojo darbo vietos 6 mėnesius nuo darbo sutarties sudarymo dienos;
5.6. atlyginti darbo biržai visas jos patirtas išlaidas, susijusias su profesiniu mokymu, jeigu nebus vykdomi arba tinkamai vykdomi Sutarties 5.2 ir 5.5 papunkčiuose nurodyti įsipareigojimai be svarbių priežasčių, nurodytų Apraše.
6. Darbdavys turi teisę:
6.1. pritarti arba nepritarti įdarbinamojo pasirinktam profesinio mokymo teikėjui;
6.2. susipažinti su mokymo programos, pagal kurią bus mokomas įdarbinamasis, aprašymu;
6.3. tikrinti, kaip įgyvendinamas mokymas pas profesinio mokymo teikėją ir (ar) praktikos atlikimo vietoje ir įdarbinamojo lankomumą;
6.4. priimti praktiniam mokymui įdarbinamąjį, sudaręs Aprašo 4 priede nurodytos formos Trišalę praktinio mokymo sutartį su profesinio mokymo teikėju ir įdarbinamuoju;
6.5. nemokėti įdarbinamojo pasirinktam profesinio mokymo teikėjui Sutarties 5.1 papunktyje nurodytos sumos už profesinio mokymo paslaugas, jeigu profesinio mokymo teikėjas buvo pasirinktas nesuderinus su darbdaviu.
7. Darbo birža įsipareigoja:
7.1. išduoti įdarbinamajam Aprašo 2 priede nurodytos formos mokymo kuponą (toliau – mokymo kuponas), kuriuo įsipareigoja sumokėti įdarbinamojo, suderinus su darbdaviu, pasirinktam profesinio mokymo teikėjui nurodytą pinigų sumą už suteiktą profesinį mokymą, neviršijant 6 Vyriausybės patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos dydžių kvalifikacijai įgyti ir 3 Vyriausybės patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos dydžių kvalifikacijai tobulinti ar kompetencijai įgyti;
7.2. kartą per mėnesį, gavus iš profesinio mokymo teikėjo informaciją apie mokymo programos lankomumą, mokėti įdarbinamajam, išskyrus tuos atvejus, kai įdarbinamasis yra įspėtas apie atleidimą iš darbo darbuotojas, dirbantis visą darbo laiką, Įstatyme nustatyto dydžio profesinio mokymo stipendiją per visą profesinio mokymosi laikotarpį Apraše nustatytomis sąlygomis ir tvarka;
7.3. apmokėti įdarbinamajam kelionės į profesinio mokymo vietą ir atgal išlaidas, apgyvendinimo išlaidas, draudimo nuo nelaimingų atsitikimų (išskyrus tuos atvejus, kai įdarbinamasis yra įspėtas apie atleidimą iš darbo darbuotojas) ir visas privalomojo sveikatos tikrinimo ir skiepijimo nuo užkrečiamųjų ligų išlaidas Apraše nustatytomis sąlygomis ir tvarka;
7.4. nutraukti įdarbinamajam mokymo stipendijos ir kelionės išlaidų apmokėjimą pagal profesinio mokymo teikėjo raštu pateiktą pranešimą dėl Profesinio mokymo sutarties, sudarytos tarp profesinio mokymo teikėjo ir įdarbinamojo (toliau – Mokymo sutartis), nutraukimo;
7.5. nutraukti visų mokymo išlaidų finansavimą įdarbinamajam įsidarbinus pagal darbo sutartį ar pradėjus vykdyti individualią veiklą, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, išskyrus Apraše nurodytus atvejus;
7.6. neregistruoti darbo biržoje įdarbinamojo 6 mėnesius nuo profesinio mokymo nutraukimo dienos, nuo atsisakymo įsidarbinti dienos arba nuo darbo sutarties nutraukimo dienos, kai ji buvo nutraukta per 6 mėnesius nuo įsidarbinimo dienos, jeigu tai buvo padaryta be svarbių priežasčių, nurodytų Apraše;
7.7. reikalauti atlyginti visas jos patirtas išlaidas, susijusias su profesiniu mokymu, jeigu darbdavys nevykdė arba netinkamai vykdė Sutarties 5.2 ir 5.5 papunkčiuose nurodytus įsipareigojimus ir jeigu įdarbinamasis nevykdė arba netinkamai vykdė Sutarties 9.1–9.4 papunkčiuose numatytus įsipareigojimus be svarbių priežasčių, nurodytų Įstatyme ir Apraše. Jei išlaidos, nurodytos šiame papunktyje, nėra grąžinamos darbo biržai, jos išieškomos įstatymų nustatyta tvarka.
8. Darbo birža turi teisę:
8.1. nemokėti įdarbinamojo pasirinktam profesinio mokymo teikėjui mokymo kupone nurodytos pinigų sumos už suteiktą profesinį mokymą, jeigu profesinio mokymo teikėjas buvo pasirinktas nesuderinus su darbdaviu;
8.2. tikrinti, kaip įgyvendinamas mokymas pas profesinio mokymo teikėją ir (ar) praktikos atlikimo vietoje;
8.3. leisti profesinio mokymo teikėjui pratęsti Mokymo sutartį, jei įdarbinamasis per praėjusį mokymosi laikotarpį nelankė daugiau kaip 20 procentų Mokymo sutartyje numatytos mokymo trukmės ir pateikė užsiėmimų nelankymą pateisinančius dokumentus, ir jeigu nepratęsus Mokymo sutarties įdarbinamasis negalės pasiekti profesinio mokymo tikslo.
9. Įdarbinamasis įsipareigoja:
9.1. dalyvauti profesinio mokymo programoje, mokytis ir įgyti ar patobulinti kvalifikaciją arba (ir) įgyti kompetenciją, kaip nurodyta Sutarties 2 punkte;
9.2. nenutraukti profesinio mokymo be svarbių priežasčių, nurodytų Apraše;
9.3. užbaigus profesinį mokymą, sudaryti su darbdaviu darbo sutartį Sutarties 4 punkte nurodytomis sąlygomis;
9.4. nenutraukti darbo sutarties be svarbių priežasčių, nurodytų Apraše, ne trumpesnį negu 6 mėnesių laikotarpį;
9.5. atlyginti darbo biržai visas jos patirtas išlaidas, susijusias su profesiniu mokymu, jeigu įdarbinamasis nevykdė arba netinkamai vykdė Sutarties 9.1–9.4 papunkčiuose numatytus įsipareigojimus be svarbių priežasčių, nurodytų Apraše;
9.6. suderinti su darbdaviu profesinio mokymo teikėjo pasirinkimą.
10. Įdarbinamasis turi teisę:
10.1. pasirinkti profesinio mokymo teikėją;
10.2. raštu prašyti profesinio mokymo teikėjo, kad praktinis profesinis mokymas būtų vykdomas pas darbdavį pagal Aprašo 4 priede nurodytos formos Trišalę praktinio mokymo sutartį, sudaromą tarp profesinio mokymo teikėjo, darbdavio ir įdarbinamojo.
IV. ŠALIŲ ATSAKOMYBĖ
11. Sutarties Šalys už Sutartyje nurodytų įsipareigojimų nevykdymą ar netinkamą vykdymą atsako įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.
V. NENUGALIMA JĖGA (FORCE MAJEURE)
12. Šalis atleidžiama nuo atsakomybės už Sutarties neįvykdymą, jeigu ji įrodo, kad tai atsitiko dėl nenugalimos jėgos aplinkybių, kurių ji negalėjo kontroliuoti bei numatyti Sutarties sudarymo metu ir kad negalėjo užkirsti kelio šių aplinkybių ar pasekmių atsiradimui.
13. Sutarties neįvykdžiusi šalis per 10 kalendorinių dienų privalo pranešti kitai šaliai apie Sutarties 12 punkte nurodytų aplinkybių atsiradimą bei jų įtaką Sutarties vykdymui ir susitarti dėl tolesnių veiksmų.
14. Laiku nepranešusi, įsipareigojimų nevykdanti Šalis lieka atsakinga už nuostolių, kurių priešingu atveju būtų išvengta, atlyginimą.
15. Nenugalimos jėgos aplinkybės turi būti patvirtintos Lietuvos Respublikos civilinio kodekso bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. liepos 15 d. nutarimo Nr. 840 „Dėl Atleidimo nuo atsakomybės esant nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybėms taisyklių patvirtinimo“ ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. kovo 13 d. nutarimo Nr. 222 „Dėl Nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybes liudijančių pažymų išdavimo tvarkos patvirtinimo“ nustatyta tvarka.
VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
16. Nė viena Sutarties Šalis neturi teisės perduoti Sutartimi apibrėžtų teisių ir pareigų tretiesiems asmenims be raštiško kitos šalies sutikimo.
17. Pasikeitus Šalių adresams ar banko rekvizitams, Šalis per 5 kalendorines dienas informuoja apie tai kitą Šalį.
18. Sutartis gali būti nutraukta, pakeista, papildyta, vienos iš Šalių įsipareigojimų vykdymas perleistas trečiajam asmeniui visų šalių ir trečiojo asmens raštišku susitarimu.
19. Sutartis gali būti nutraukta Sutarties Šalies iniciatyva, jei nustatoma, kad kita Sutarties Šalis nevykdo Sutartyje numatytų įsipareigojimų, įspėjus įsipareigojimų nevykdančią Šalį prieš 10 dienų.
20. Sutartis sudaryta lietuvių kalba, 3 egzemplioriais, turinčiais vienodą juridinę galią.
21. Ginčai dėl Sutarties vykdymo sprendžiami įstatymų nustatyta tvarka.
22. Sutartis įsigalioja nuo jos pasirašymo dienos ir galioja iki sutartinių įsipareigojimų įvykdymo dienos.
VII. ŠALIŲ ADRESAI IR REKVIZITAI
Darbo birža |
Įdarbinamasis |
Darbdavys |
______________ (pavadinimas) |
______________ (vardas pavardė) |
______________ (pavadinimas) |
_______________ (įstaigos kodas) |
______________ (asmens kodas) |
______________ (juridinio asmens kodas) |
_______________ (adresas, tel., faks., el. p.) |
______________ (adresas, tel., el. p.) |
______________ (adresas, tel., faks., el. p.) |
_______________ (vadovo ar jo įgalioto asmens pareigų pavadinimas) |
|
______________ (vadovo ar jo įgalioto asmens pareigų pavadinimas) |
_______________ (parašas) ________________ A. V. (vardas ir pavardė) |
______________ (parašas) |
______________ (parašas) ______________ A. V. (vardas ir pavardė) |
_________________
Aktyvios darbo rinkos politikos priemonių
įgyvendinimo sąlygų ir tvarkos aprašo
11 priedas
(Lietuvos Respublikos
socialinės apsaugos ir darbo ministro
2014 m. rugsėjo 15 d. įsakymo Nr.A1-451
redakcija)
(Dvišalės mokymo sutarties formos pavyzdys)
DVIŠALĖ mokymo SUTARTIS
__________ Nr. ______
(data)
______________________
(vieta)
Bedarbis (toliau –mokinys) _______________________________________________
(vardas, pavardė, asmens kodas)
ir _______________________ teritorinė darbo birža (toliau – darbo birža), atstovaujama
_________________________________________________________ , veikiančio (-ios) pagal
(pareigos, vardas, pavardė)
___________________________________________________________________________ ,
(atstovavimo pagrindas)
toliau bendrai vadinami Šalimis, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos užimtumo rėmimo įstatymo (toliau – Įstatymas) ir Aktyvios darbo rinkos politikos priemonių įgyvendinimo sąlygų ir tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2009 m. rugpjūčio 13 d. įsakymu Nr. A1-499 „Dėl Aktyvios darbo rinkos politikos priemonių įgyvendinimo sąlygų ir tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Aprašas) nuostatomis, sudarėme šią Dvišalę mokymo sutartį (toliau – Sutartis):
I. SUTARTIES DALYKAS
1. Profesinio mokymo organizavimo paslaugų teikimas Mokiniui ir jo įsidarbinimo į Lietuvos darbo biržos atliktų darbo rinkos prognozių metu nustatytas būsimas darbo vietas arba pradėjimo dirbti paties surastoje darbo vietoje ar pradėjimo vykdyti individualią veiklą, užbaigus profesinį mokymą, numatymas.
II. MOKYMO PROGRAMA, JOS FINANSAVIMAS IR
BŪSIMOS DARBO SUTARTIES SĄLYGOS
2. Mokinys įgis ar patobulins šią kvalifikaciją ___________________________ arba (ir) įgis šią kompetenciją (-as) ____________________________________, reikalingą Sutarties 4 punkte nurodytam darbui atlikti arba individualiai veiklai vykdyti, ne vėliau kaip iki 20___ m. ______________ ___ d.
pagal šią profesinio mokymo programą: __________________________________________ .
(profesinio mokymo programos pavadinimas, kodas)
3. Profesinio mokymo paslaugos, nurodytos Sutarties 2 punkte, teikiamos Mokiniui pas jo pasirinktą profesinio mokymo teikėją ir apmokamos vadovaujantis Įstatyme ir Apraše nurodytomis sąlygomis ir tvarka.
4. Numatoma, kad Mokinys galės dirbti arba vykdyti individualią veiklą:
________________________________________________________________________ .
(profesija, specialybė, pareigų pavadinimas, kvalifikacija, veiklos pobūdis)
III. ŠALIŲ TEISĖS IR ĮSIPAREIGOJIMAI
5. Darbo birža įsipareigoja:
5.1. išduoti Mokiniui Aprašo 2 priede nurodytos formos mokymo kuponą (toliau – mokymo kuponas), kuriuo įsipareigoja sumokėti Mokinio pasirinktam profesinio mokymo teikėjui nurodytą pinigų sumą už suteiktą profesinį mokymą, neviršijant 6 Vyriausybės patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos dydžių kvalifikacijai įgyti ir 3 Vyriausybės patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos dydžių kvalifikacijai tobulinti ar kompetencijai įgyti;
5.2. kartą per mėnesį, gavus iš profesinio mokymo teikėjo informaciją apie mokymo programos lankomumą, mokėti Mokiniui Įstatyme nustatyto dydžio profesinio mokymo stipendiją per visą profesinio mokymosi laikotarpį Apraše nustatytomis sąlygomis ir tvarka;
5.3. apmokėti Mokiniui kelionės į profesinio mokymo vietą ir atgal išlaidas, apgyvendinimo išlaidas, draudimo nuo nelaimingų atsitikimų ir visas privalomojo sveikatos tikrinimo ir skiepijimo nuo užkrečiamųjų ligų išlaidas Apraše nustatytomis sąlygomis ir tvarka;
5.4. nutraukti Mokiniui mokymo stipendijos ir kelionės išlaidų apmokėjimą pagal profesinio mokymo teikėjo raštu pateiktą pranešimą dėl Profesinio mokymo sutarties, sudarytos tarp profesinio mokymo teikėjo ir Mokinio (toliau – Mokymo sutartis), nutraukimo;
5.5. nutraukti visų mokymo išlaidų finansavimą Mokiniui įsidarbinus pagal darbo sutartį ar pradėjus vykdyti individualią veiklą, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, išskyrus Apraše nurodytus atvejus;
5.6. neregistruoti darbo biržoje Mokinio 6 mėnesius nuo profesinio mokymo nutraukimo dienos, nuo atsisakymo įsidarbinti ar pradėti individualią veiklą dienos arba nuo darbo sutarties ar individualios veiklos nutraukimo dienos, kai ji buvo nutraukta per 6 mėnesius nuo įsidarbinimo ar individualios veiklos pradžios dienos, jeigu tai buvo padaryta be svarbių priežasčių, nurodytų Apraše;
5.7. reikalauti atlyginti visas jos patirtas išlaidas, susijusias su profesiniu mokymu, jeigu Mokinys nevykdė arba netinkamai vykdė Sutarties 7.1–7.6 papunkčiuose numatytus įsipareigojimus be svarbių priežasčių, nurodytų Apraše. Jei išlaidos, nurodytos šiame papunktyje, nėra grąžinamos darbo biržai, jos išieškomos įstatymų nustatyta tvarka.
5.8. ieškoti ir siūlyti Mokiniui tinkamą darbą pagal įgytą ar patobulintą kvalifikaciją arba (ir) kompetenciją viso darbo laiko režimu arba ne viso darbo laiko režimu, tačiau ne visa darbo diena (pamaina) turi būti ne trumpesnė už pusę darbo dienos (pamainos), o ne visa darbo savaitė – ne trumpesnė už 3 darbo dienas per savaitę ne trumpesnį negu 6 mėnesių laikotarpį.
6. Darbo birža turi teisę:
6.1. tikrinti, kaip įgyvendinamas mokymas pas profesinio mokymo teikėją ir (ar) praktikos atlikimo vietoje;
6.2. leisti profesinio mokymo teikėjui pratęsti Mokymo sutartį, jei Mokinys per praėjusį mokymosi laikotarpį nelankė daugiau kaip 20 procentų Mokymo sutartyje numatytos mokymo trukmės ir pateikė užsiėmimų nelankymą pateisinančius dokumentus, ir jeigu nepratęsus Mokymo sutarties Mokinys negalės pasiekti profesinio mokymo tikslo.
7. Mokinys įsipareigoja:
7.1. dalyvauti profesinio mokymo programoje, mokytis ir įgyti ar patobulinti kvalifikaciją arba (ir) įgyti kompetenciją, kaip nurodyta Sutarties 2 punkte;
7.2. įsidarbinti ir dirbti ne trumpiau negu 6 mėnesius darbo biržos pasiūlytoje darbo vietoje arba savo susirastoje darbo vietoje, jei dirbti pradedama ne vėliau, nei kitą darbo dieną po darbo biržos pasiūlymo pateikimo dienos, visą darbo laiką arba ne visą darbo laiką, tačiau ne visa darbo diena (pamaina) turi būti ne trumpesnė už pusę darbo dienos (pamainos), o ne visa darbo savaitė – ne trumpesnė už 3 darbo dienas per savaitę, arba vykdyti individualią veiklą ne mažiau kaip 15 dienų per mėnesį ne trumpiau negu 6 mėnesius;
7.3. nusprendęs vykdyti individualią veiklą, pateikti darbo biržai planuojamos veiklos aprašymą, kaip tai numatyta Aprašo 168.2 papunktyje, ir per 14 darbo dienų nuo aprašymo pateikimo dienos pateikti Darbo biržai užpildytą Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2008 m. kovo 26 d. įsakymu Nr. 4-119 „Dėl Smulkiojo ir vidutinio verslo subjekto statuso deklaravimo tvarkos aprašo ir Smulkiojo ir vidutinio verslo subjekto statuso deklaracijos formos patvirtinimo“ nustatytos formos Smulkiojo ir vidutinio verslo subjekto statuso deklaraciją, kurioje remiantis Lietuvos Respublikos smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatymo 3 straipsniu nurodomas labai mažos įmonės statusas, arba pateikti individualios veiklos vykdymo pažymą, verslo liudijimą ar kitą dokumentą, kas patvirtintų Sutarties 4 punkte nurodytų sąlygų įvykdymą;
7.4. nenutraukti profesinio mokymo be svarbių priežasčių, nurodytų Apraše;
7.5. užbaigus profesinį mokymą, vykdyti visus darbo biržos nurodymus Mokinio individualiame užimtumo veiklos plane dėl numatomo įdarbinimo ar individualios veiklos pradėjimo Sutarties 4 punkte nurodytomis sąlygomis;
7.6. įsidarbinęs nenutraukti darbo sutarties be svarbių priežasčių, nurodytų Apraše, ne trumpesnį negu 6 mėnesių laikotarpį nuo įsidarbinimo dienos arba pradėjęs individualią veiklą, jos nenutraukti be svarbių priežasčių, nurodytų Apraše, ne trumpesnį negu 6 mėnesių laikotarpį nuo individualios veiklos pradėjimo dienos;
7.7. atlyginti darbo biržai visas jos patirtas išlaidas, susijusias su profesiniu mokymu, jeigu Mokinys nevykdė arba netinkamai vykdė Sutarties 7.1–7.6 papunkčiuose numatytus įsipareigojimus be svarbių priežasčių, nurodytų Apraše.
8. Mokinys turi teisę:
8.1. pasirinkti profesinio mokymo teikėją;
8.2. raštu prašyti profesinio mokymo teikėjo, kad praktinis profesinis mokymas būtų vykdomas pas darbdavį pagal Aprašo 4 priede nurodytos formos Trišalę praktinio mokymo sutartį, sudaromą tarp profesinio mokymo teikėjo, darbdavio ir įdarbinamojo.
IV. ŠALIŲ ATSAKOMYBĖ
9. Sutarties Šalys už Sutartyje nurodytų įsipareigojimų nevykdymą ar netinkamą vykdymą atsako įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.
V. NENUGALIMA JĖGA (FORCE MAJEURE)
10. Šalis atleidžiama nuo atsakomybės už Sutarties neįvykdymą, jeigu ji įrodo, kad tai atsitiko dėl nenugalimos jėgos aplinkybių, kurių ji negalėjo kontroliuoti bei numatyti Sutarties sudarymo metu ir kad negalėjo užkirsti kelio šių aplinkybių ar pasekmių atsiradimui.
11. Sutarties neįvykdžiusi šalis per 10 kalendorinių dienų privalo pranešti kitai šaliai apie Sutarties 10 punkte nurodytų aplinkybių atsiradimą bei jų įtaką Sutarties vykdymui ir susitarti dėl tolesnių veiksmų.
12. Laiku nepranešusi, įsipareigojimų nevykdanti Šalis lieka atsakinga už nuostolių, kurių priešingu atveju būtų išvengta, atlyginimą.
13. Nenugalimos jėgos aplinkybės turi būti patvirtintos Lietuvos Respublikos civilinio kodekso bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. liepos 15 d. nutarimo Nr. 840 „Dėl Atleidimo nuo atsakomybės esant nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybėms taisyklių patvirtinimo“ ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. kovo 13 d. nutarimo Nr. 222 „Dėl Nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybes liudijančių pažymų išdavimo tvarkos patvirtinimo“ nustatyta tvarka.
VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
14. Nė viena Sutarties Šalis neturi teisės perduoti Sutartimi apibrėžtų teisių ir pareigų tretiesiems asmenims be raštiško kitos šalies sutikimo.
15. Pasikeitus Šalių adresams ar banko rekvizitams, Šalis per 5 kalendorines dienas informuoja apie tai kitą Šalį.
16. Sutartis gali būti nutraukta, pakeista bei papildyta Šalių raštišku susitarimu.
17. Sutartis gali būti nutraukta Sutarties Šalies iniciatyva, jei nustatoma, kad kita Sutarties Šalis nevykdo Sutartyje numatytų įsipareigojimų, įspėjus įsipareigojimų nevykdančią Šalį prieš 10 dienų.
18. Sutartis sudaryta lietuvių kalba, 2 egzemplioriais, turinčiais vienodą juridinę galią.
19. Ginčai dėl Sutarties vykdymo sprendžiami įstatymų nustatyta tvarka.
20. Sutartis įsigalioja nuo jos pasirašymo dienos ir galioja iki sutartinių įsipareigojimų įvykdymo dienos.
VII. ŠALIŲ ADRESAI IR REKVIZITAI
Darbo birža ___________________ (pavadinimas) ___________________ (įstaigos kodas) ___________________ (adresas, tel., faks., el. p.) |
Mokinys ___________________ (vardas pavardė) ___________________ (asmens kodas) ___________________ (adresas, tel., el. p.) |
___________________ (vadovo ar jo įgalioto asmens pareigų pavadinimas) |
|
___________________ A. V. (parašas, vardas ir pavardė) |
___________________ (parašas) |
_________________
Aktyvios darbo rinkos politikos
priemonių įgyvendinimo sąlygų ir
tvarkos aprašo
5 priedas
(Lietuvos Respublikos
socialinės apsaugos ir darbo ministro
2014 m. rugsėjo 15 d. įsakymo Nr. A1-451
redakcija)
(Prašymo dėl mokymo stipendijos dydžio pasirinkimo forma)
__________________________________________________________________________
(vardas ir pavardė, asmens kodas)
__________________________________________________________________________
(adresas, telefono numeris)
_________________________ darbo biržos direktoriui
(darbo biržos pavadinimas)
PRAŠYMAS
DĖL MOKYMO STIPENDIJOS DYDŽIO PASIRINKIMO
20__ m. _________________ _______ d.
Nuo 20______ m. ______________ _____ d. esu siunčiamas (-a) mokytis pagal
_________________________________________________________________________
(mokymo programos pavadinimas, kodas, trukmė)
Prašau man mokėti (pažymėti stipendijos rūšį):
⬜ 1) mokymo stipendiją, kurios dydis priklauso nuo Vyriausybės patvirtintos minimalios algos dydžio ir yra nurodytas Lietuvos Respublikos užimtumo rėmimo įstatymo 23 straipsnio 10 dalyje;
⬜ 2) mokymo stipendiją, prilygintą nedarbo socialinio draudimo išmokos dydžiui (jei turima teisė gauti nedarbo socialinio draudimo išmoką).
Su mokymo stipendijos mokėjimo sąlygomis ir tvarka susipažinau.
Prašau mokymo stipendiją pervesti į mano nurodytą sąskaitą banke.
Sąskaitos numeris _____________________________________________________
Banko pavadinimas ____________________________________________________
Banko kodas _________________________________________________________
_____________ (parašas) |
_____________ (vardas ir pavardė) |
_________________
Aktyvios darbo rinkos politikos priemonių
Įgyvendinimo sąlygų ir tvarkos aprašo
81 priedas
(Dvišalės darbo įgūdžių įgijimo sutarties formos pavyzdys)
DVIŠALĖ DARBO ĮGŪDŽIŲ ĮGIJIMO SUTARTIS
___________ Nr. ______
(data)
___________________
(vieta)
____________________________ (toliau – priimanti įmonė, įstaiga, organizacija ar fizinis asmuo),
(priimančios įmonės, įstaigos organizacijos pavadinimas ar fizinio asmens vardas ir pavardė)
atstovaujama __________________________________________________________,
(vardas, pavardė, pareigos)
veikiančio (-ios) pagal ________________________________________________________, ir
darbo įgūdžių įgyjantis asmuo _______________________________________________
(asmens vardas, pavardė, asmens kodas arba
_______________________________________________________________________,
gimimo metai, mėnuo, diena, nuolatinės gyvenamosios vietos adresas)
toliau kartu vadinami šalimis, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos užimtumo rėmimo įstatymo ir Aktyvios darbo rinkos politikos priemonių įgyvendinimo sąlygų ir tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2009 m. rugpjūčio 13 d. įsakymu Nr. A1-499 „Dėl Aktyvios darbo rinkos politikos priemonių įgyvendinimo sąlygų ir tvarkos aprašo patvirtinimo“ nuostatomis, sudaro šią sutartį:
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Darbo įgūdžių įgyjantis asmuo ir priimanti įmonė, įstaiga, organizacija ar fizinis asmuo susitaria dėl darbo įgūdžių įgijimo tokiomis sąlygomis:
1.1. įgyjami darbo įgūdžiai – ____________________________
______________________________________________________________________ ;
1.2. darbo įgūdžių įgijimo trukmė – darbo įgūdžių įgijimas prasideda ___________________ ir
(metai, mėnuo, diena)
baigiasi ________________;
(metai, mėnuo, diena)
1.3. kitos darbo įgūdžių įgijimo sąlygos ir tvarka – __________________________.
II. ŠALIŲ ĮSIPAREIGOJIMAI
2. Priimanti įmonė, įstaiga, organizacija ar fizinis asmuo įsipareigoja:
2.1. suteikti darbo įgūdžių įgyjančiam asmeniui vietą darbo įgūdžiams įgyti
______________________________________________________________________,
(darbo įgūdžių įgijimo vietos pavadinimas ir adresas)
sudaryti sąlygas ir aprūpinti priemonėmis, būtinomis darbo įgūdžiams įgyti;
2.2. užtikrinti, kad darbo įgūdžių įgyjančiam asmeniui būtų paskirtas darbo įgūdžių įgijimo vadovas iš kvalifikuotų darbuotojų (jei darbo įgūdžiai įgyjami pas fizinį asmenį – vadovu gali tapti pats fizinis asmuo), su kuriuo darbo įgūdžių įgyjantis asmuo detalizuoja darbo įgūdžių įgijimo planą (programą), kuris vykdo darbo įgūdžių įgijimo priežiūrą, jam pasibaigus, jį įvertina;
2.3. organizuoti būtinus darbuotojų saugos ir sveikatos bei priešgaisrinės saugos instruktažus;
2.4. vadovaudamasi (-is) priimančioje įmonėje, įstaigoje, organizacijoje ar pas fizinį asmenį veikiančiais nuostatais dėl darbo tvarkos ir sąlygų, užtikrinti darbo įgūdžių įgyjančiam asmeniui darbuotojų saugos ir sveikatos bei higienos normas atitinkančias darbo sąlygas, prireikus aprūpinti darbo įgūdžių įgyjantį asmenį darbo įgūdžiams atlikti būtinais darbo įrankiais, darbo drabužiais ir darbo avalyne, kitomis asmeninėmis ir kolektyvinėmis darbuotojų saugos ir sveikatos priemonėmis teisės aktuose nustatyta tvarka, jeigu sutarties šalys šioje sutartyje nesusitaria kitaip;
2.5. atsižvelgiant į darbo įgūdžių įgijimo vadovo įvertinimą, išduoti dokumentą apie darbo įgūdžių įgyjančio asmens įgytus darbo įgūdžius;
2.6. informuoti darbo įgūdžių įgyjantį asmenį, kuri darbo įgūdžių įgijimo metu suteikiama informacija yra priimančios įmonės, įstaigos, organizacijos ar fizinio asmens komercinė arba kita paslaptis, neplatinama už priimančios įmonės, įstaigos, organizacijos ribų ar be priimančio fizinio asmens pritarimo;
2.7. informuoti teritorinę darbo biržą apie darbo įgūdžių įgijimo drausmės pažeidimus, darbo įgūdžių įgyjančio asmens neatvykimą įgyti darbo įgūdžių;
2.8. papildomi priimančios įmonės, įstaigos, organizacijos ar fizinio asmens įsipareigojimai – _____________________________________________________________________.
3. Darbo įgūdžių įgyjantis asmuo įsipareigoja:
3.1. vykdyti darbo įgūdžių įgijimo proceso metu gautas užduotis; neatvykęs įgyti darbo įgūdžių priimančioje įmonėje, įstaigoje, organizacijoje ar pas fizinį asmenį, nedelsdamas pranešti apie tai darbo įgūdžių įgijimo vadovui, nurodydamas priežastį, o laikinojo nedarbingumo atveju – pateikdamas pranešimą apie išduotą elektroninį nedarbingumo pažymėjimą ar elektroninį nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimą arba pateikdamas medicininę pažymą (forma 094/a);
3.2. laikytis priimančios įmonės, įstaigos, organizacijos nuostatų (įstatų) ir darbo tvarkos taisyklių ar priimančio fizinio asmens nurodymų, susijusių su darbo įgūdžių įgijimu, laikyti paslaptyje priimančios įmonės, įstaigos, organizacijos ar fizinio asmens komercines ir kitas paslaptis bei informaciją, kurią nurodo priimanti įmonė, įstaiga, organizacija ar fizinis asmuo pagal šios sutarties 2.6 papunktį;
3.3. tausoti priimančios įmonės, įstaigos, organizacijos ar fizinio asmens turtą, už padarytą materialinę žalą atsakyti įstatymų nustatyta tvarka;
3.4. laikytis darbuotojų saugos ir sveikatos bei priešgaisrinės apsaugos taisyklių reikalavimų;
3.5. sutarties kopiją, patvirtintą įmonės, įstaigos, organizacijos ar fizinio asmens parašu ir antspaudu, jeigu tokį privalo turėti, pateikti tiesiogiai arba elektroniniu paštu teritorinei darbo biržai ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sutarties sudarymo dienos;
3.6. informuoti teritorinę darbo biržą, jei darbo įgūdžių įgijimo sutartį nusprendžiama nutraukti, nes darbo įgūdžių įgijimo laikotarpiu yra skiriamos su konkrečių darbo įgūdžių įgijimo specifika nesusijusios užduotys nekvalifikuotam darbui atlikti, jei priimanti organizacija ar fizinis asmuo nesudaro sąlygų darbo įgūdžių įgijimo planui (programai) įgyvendinti;
3.7. papildomi darbo įgūdžių įgyjančio asmens įsipareigojimai – ______________.
III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
4. Ši sutartis gali būti pakeista tik rašytiniu visų šalių susitarimu. Sutarties pakeitimai yra neatsiejama šios sutarties dalis.
5. Ši sutartis gali būti nutraukiama:
5.1. jei darbo įgūdžių įgyjantis asmuo netenka bedarbio statuso;
5.2. jei viena iš šalių pažeidžia šioje sutartyje nustatytus įsipareigojimus, jų nevykdo arba vykdo netinkamai;
5.3. šalių susitarimu, jei tokį susitarimą sąlygoja nenumatytos, objektyvios ir motyvuotos priežastys.
6. Sutarties šalis praneša kitai sutarties šaliai apie sutarties nutraukimą ne vėliau kaip prieš _______ dienų.
7. Visi ginčai, kurių sutarties šalys negali išspręsti geranoriškai ir susitarus, sprendžiami Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.
8. Ši sutartis laikoma galiojančia, jei sutarties kopija ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sutarties sudarymo pateikta teritorinei darbo biržai ir šalys bei sutartyje numatytos sąlygos atitinka Užimtumo rėmimo įstatymo 261 straipsnyje numatytus reikalavimus. Sutartis galioja iki visų šalių įsipareigojimų pagal šią sutartį įvykdymo.
9. Ši sutartis sudaryta dviem egzemplioriais, turinčiais vienodą teisinę galią, po vieną kiekvienai sutarties šaliai.
IV. ŠALIŲ REKVIZITAI
Priimanti įmonė, įstaiga, organizacija ar fizinis asmuo ___________________ (pavadinimas arba fizinio asmens vardas ir pavardė) ___________________ (įstaigos kodas arba fizinio asmens kodas ar gimimo metai, mėnuo, diena) ___________________ (adresas, tel., faks., el. p.) |
Darbo įgūdžių įgyjantis asmuo ___________________ (vardas pavardė) ___________________ (asmens kodas ar gimimo metai, mėnuo, diena) ___________________ (adresas, tel., el. p.) |
___________________ (vadovo ar jo įgalioto asmens pareigų pavadinimas) |
|
___________________ A. V. (parašas, vardas ir pavardė) |
___________________ (parašas) |
__________________