LIETUVOS RESPUBLIKOS
VYRIAUSIOJI RINKIMŲ KOMISIJA
SpREndimas
DĖL MAŽAREIKŠMIŲ DAIKTŲ, SKIRTŲ POLITINEI PARTIJAI, VISUOMENINIAM RINKIMŲ KOMITETUI, KANDIDATŲ SĄRAŠUI, KANDIDATUI AR ASMENIUI, KURĮ NUMATOMA KELTI KANDIDATU, PROPAGUOTI, DEKLARAVIMO TVARKOS APRAŠO
2014 m. vasario 12 d. Nr. Sp-24
Vilnius
Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų įstatymo 8 straipsnio 2 dalimi ir Lietuvos Respublikos rinkimų į Europos Parlamentą įstatymo 5 straipsnio 2 dalimi, n u s p r e n d ž i a:
1. Mažareikšmių daiktų, skirtų politinei partijai, visuomeniniam rinkimų komitetui, kandidatų sąrašui, kandidatui ar asmeniui, kurį numatoma kelti kandidatu, propaguoti, deklaravimo tvarkos aprašą.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos
vyriausiosios rinkimų komisijos
2014 m. vasario 12 d. sprendimu Nr. Sp-24
MAŽAREIKŠMIŲ DAIKTŲ, SKIRTŲ POLITINEI PARTIJAI, VISUOMENINIAM RINKIMŲ KOMITETUI, KANDIDATŲ SĄRAŠUI, KANDIDATUI AR ASMENIUI, KURĮ NUMATOMA KELTI KANDIDATU, PROPAGUOTI, DEKLARAVIMO TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Mažareikšmių daiktų, skirtų politinei partijai, visuomeniniam rinkimų komitetui, kandidatų sąrašui, kandidatui ar asmeniui, kurį numatoma kelti kandidatu, propaguoti, deklaravimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) parengtas įgyvendinant Lietuvos Respublikos rinkimų į Europos Parlamentą įstatymo 5 straipsnio 2 dalies ir Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų įstatymo 8 straipsnio 2 dalies nuostatas.
2. Šiame apraše vartojamos sąvokos:
2.1. Mažareikšmiai (mažaverčiai, deklaruojamieji) daiktai – daiktai, kurie yra pažymėti politinės partijos, visuomeninio rinkimų komiteto, kandidatų sąrašo, kandidato ar asmens, kurį numatoma kelti kandidatu, simbolika ir kurie yra deklaruoti Lietuvos Respublikos vyriausiojoje rinkimų komisijoje šiame apraše nustatyta tvarka ir yra skirti politinei partijai, visuomeniniam rinkimų komitetui, kandidatų sąrašui, kandidatui ar asmeniui, kurį numatoma kelti kandidatu, propaguoti.
2.2. Deklarantas – politinė partija, visuomeninis rinkimų komitetas, kandidatų sąrašas, kandidatas ar asmuo, kurį numatoma kelti kandidatu, ar jų įgaliotas asmuo šiame apraše nustatyta tvarka deklaruojantys mažareikšmius daiktus.
2.3. Simbolika – politinės partijos, visuomeninio rinkimų komiteto, kandidatų sąrašo, kandidato ar asmens, kurį numatoma kelti kandidatu, logotipas, pavadinimas, vardas ir pavardė, atvaizdas, rinkimų šūkis, rinkimų numeris ar kitoks simbolis, identifikuojantys deklaranto politinę partiją, visuomeninį rinkimų komitetą, kandidatų sąrašą ar asmenį, kurį numatoma kelti kandidatu.
3. Rinkėjų papirkimu nelaikomas spausdintos medžiagos (politinės partijos, visuomeninio rinkimų komiteto, kandidatų sąrašo, kandidato arba asmens, kurį numatoma kelti kandidatu, programos, biografijos ar kitokių informacinio turinio lankstinukų, kalendorių, atvirukų, lipdukų), taip pat mažareikšmių daiktų (kurių kaina yra iki 5 litų), pažymėtų politinės partijos, visuomeninio rinkimų komiteto, kandidatų sąrašo, kandidato ar asmens, kurį numatoma kelti kandidatu, simbolika ir deklaruotų Vyriausiojoje rinkimų komisijoje jos nustatyta tvarka, skirtų politinei partijai, visuomeniniam rinkimų komitetui, kandidatų sąrašui, kandidatui ar asmeniui, kurį numatoma kelti kandidatu, propaguoti, gaminimas arba neatlygintinas platinimas.
II. REIKALAVIMAI DEKLARUOJAMIEMS DAIKTAMS
4. Pagrindinė mažareikšmių daiktų funkcija – politinės partijos, visuomeninio rinkimų komiteto, kandidatų sąrašo, kandidato ar asmens, kurį numatoma kelti kandidatu, propagavimas. Negali būti registruojami mažaverčiai daiktai, kuriais skleidžiama politinė reklama, taip pat negatyvi, apie bet kokius kitus asmenis arba skleidžiama komercinė reklama.
5. Mažareikšmiais daiktais negali būti alkoholiniai gėrimai, tabako gaminiai, narkotinės ir psichotropinės medžiagos, ginklai, šaudmenys, vaistai, maisto papildai ir kiti daiktai, kurių neatlygintinas platinimas (dalijimas) draudžiamas ar ribojamas pagal kitus teisės aktus.
6. Jeigu deklaruojami mažareikšmiai daiktai yra maisto produktai, būtina, kad jų galiojimo terminas būtų ne trumpesnis nei šeši mėnesiai.
7. Deklaruojami mažareikšmiai daiktai turi būti pažymėti simbolika. Jeigu šie daiktai dėl savo savybių negali būti pažymėti, kiekvienas jų turi būti supakuotas į atskirą pakuotę, kuri turi būti pažymėta simbolika.
8. Vienoje deklaracijoje deklaruojami daiktai turi būti identiški, jie negali būti sunumeruoti ar skirtis kitokiais individualiais požymiais.
9. Jeigu mažareikšmiai daiktai yra informacijos laikmenos, deklarantas atsako, kad nebūtų pažeidžiamos autorių teisės. Draudžiama informacijos laikmenose dalyti autorių teisių ginamų kūrinių kopijas. Ši nuostata netaikoma specialiai tai politinei kampanijai, kuriai deklaruojama laikmena, sukurtiems kūriniams, jeigu už jų sukūrimą apmokėta iš politinės kampanijos lėšų ir šios lėšos įtrauktos į deklaranto politinės kampanijos apskaitos dokumentus.
10. Mažareikšmiais daiktais negali būti daiktai (žetonai ar pan.), dokumentai (talonai, kuponai, bilietai ar pan.), suteikiantys jų turėtojui kokių nors turtinių teisių, taip pat grynieji pinigai (bet kokia valiuta), vertybiniai popieriai ir loterijų bilietai.
11. Mažareikšmių daiktų platinimas turi atitikti įprastus tokių daiktų komercinio ar reklaminio platinimo reikalavimus dėl pakuotės, galiojimo termino, kokybės, sudėties ir kitų požymių bei savybių.
III. REIKALAVIMAI SIMBOLIKAI
13. Simbolika turi būti ryškiai matoma, suprantama, turi būti kitos nei pats daiktas spalvos, aiškiai atskirta nuo kitų dalijamo daikto žymėjimų.
14. Simbolika negali būti neetiška, klaidinanti, įžeidžiančio pobūdžio, panaši į kitos politinės partijos, visuomeninio rinkimų komiteto, kandidatų sąrašo, kandidato ar asmens, kurį numatoma kelti kandidatu, simboliką. Simbolika negali būti prieštaraujanti geros moralės taisyklėms, neatitikti sąžiningų ir garbingų rinkimų principų.
IV. DEKLARAVIMO TVARKA IR DEKLARACIJOS PATEIKIMAS
16. Deklarantas ar jo atstovas Vyriausiajai rinkimų komisijai (toliau – VRK) pateikia nustatytos formos deklaraciją.
17. Deklaracijoje nurodoma:
17.3. numatomas neatlygintinai platinti daiktas, trumpas jo aprašymas. Aprašymas turi būti pakankamas daiktui apibūdinti, jeigu tai neaišku iš daikto pavadinimo;
21. Kartu su deklaracija pateikiami mažareikšmių daiktų įsigijimą (užsakymą) patvirtinantys dokumentai: sutartys, sąskaitos faktūros, užsakymo formos, važtaraščiai ar kiti tinkami dokumentai.
22. Deklaraciją galima pateikti ir iki politinės kampanijos pradžios, nurodant, kuriai politinei kampanijai jie bus skirti.
23. Pildoma atskira deklaracija kiekvienai daikto rūšies partijai (serijai). Vienu metu deklarantas gali pateikti ir daugiau negu vieną deklaraciją. Jeigu užsakoma papildoma jau deklaruotų daiktų partija (serija), apie tai pranešama VRK pateikiant papildomą deklaraciją.
24. Sprendimą dėl mažareikšmių daiktų deklaravimo ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo deklaracijos gavimo priima VRK pirmininkas arba jo įgaliotas šios komisijos narys.
25. Atsisakymas priimti deklaraciją turi būti motyvuotas. Jis gali būti skundžiamas VRK, kuri privalo išnagrinėti skundą artimiausiame posėdyje. VRK sprendimas gali būti skundžiamas teismui įstatymų nustatyta tvarka.
27. Už įsigyjamus mažareikšmius daiktus galima apmokėti tik iš politinės kampanijos dalyvio sąskaitoje esančių lėšų. Mažareikšmių daiktų įsigijimas turi būti fiksuojamas politinės kampanijos dalyvio išlaidų apskaitos dokumentuose.
28. Didžiausia leistina vieno mažareikšmio daikto vieneto įsigijimo kaina – 4,99 litai. Į šią kainą turi būti įskaičiuoti visi mokesčiai, taip pat su daiktų pristatymu, pakavimu, paskirstymu susiję mokėjimai. Mažareikšmių daiktų kaina pagrindžiama įsigijimą patvirtinančiais dokumentais: sutartimis, sąskaitomis faktūromis, užsakymo aktais, priėmimo–perdavimo aktais ir t. t.
29. Mažareikšmio daikto vieneto kaina negali būti neįprastai mažesnė už tokio paties ar analogiško daikto didmeninę rinkos kainą.
V. MAŽAREIKŠMIŲ DAIKTŲ NEATLYGINTINAS PLATINIMAS
31. Mažareikšmiai daiktai gali būti neatlygintinai platinami išimtinai politinės reklamos skleidimo tikslais.
32. Draudžiama dalyti daiktus visais atvejais, kai pagal teisės aktus draudžiama skleisti politinę reklamą ir vykdyti rinkimų agitaciją.
VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
34. Jeigu politinė partija, visuomeninis rinkimų komitetas, kandidatų sąrašas, kandidatas ar asmuo, kurį numatoma kelti kandidatu, neatlygintinai platina mažareikšmius daiktus, pažeisdami šiame apraše nustatytą dalijamų daiktų platinimo tvarką, yra pagrindas laikyti, kad atitinkamai politinė partija, visuomeninis rinkimų komitetas, kandidatų sąrašas, kandidatas ar asmuo, kurį numatoma kelti kandidatu, nesilaiko draudimo papirkti rinkėjus.