KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO
PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL Prevencijos priemonių taikymo tvarkos APRAŠO PATVIRTINIMO
2022 m. gruodžio 30 d. Nr. V-554
Vilnius
2. Pavedu:
2.1. Lietuvos kalėjimų tarnybos administracijos padalinių Pravieniškių 1 – ojo, Pravieniškių 2 – ojo, Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Šiaulių, Alytaus, Marijampolės kalėjimų viršininkams užtikrinti šio įsakymo 1 punktu patvirtinto Aprašo reikalavimų vykdymą;
PATVIRTINTA
Kalėjimų departamento prie Lietuvos
Respublikos teisingumo ministerijos
direktoriaus 2022 m. gruodžio 30 d.
įsakymu Nr. V-554
PREVENCIJOS PRIEMONIŲ TAIKYMO
TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Prevencijos priemonių taikymo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato prevencijos priemonių taikymo tvarką asmenims, laikomiems suėmimo vykdymo ir bausmės atlikimo vietose.
II SKYRIUS
PREVENCIJOS PRIEMONIŲ TAIKYMO TVARKA
3. Prevencijos priemonės gali būti taikomos šiais atvejais:
3.1. Lietuvos kalėjimų tarnybai savarankiškai nustačius ar gavus informacijos iš kitų institucijų, kad nuteistasis, pasinaudodamas jam Bausmių vykdymo kodekso nustatytomis teisėmis, susijusiomis su skambinimu, susirašinėjimu, susitikimais, išvykimu iš bausmės atlikimo vietos, daiktų perdavimu, taip pat kontaktuojant su kitais nuteistaisiais, ketina atlikti, atlieka, jau atliko arba kursto kitus asmenims atlikti nusikalstamą veiką, ar kitą teisės pažeidimą, ketina užsiimti arba užsiima veikla, nesuderinama su resocializacijos tikslais ar kuri gali turėti neigiamos įtakos Lietuvos kalėjimų tarnybos valdymui ir jos saugumo užtikrinimui, taip pat ketina pažeisti ar pažeidžia kitų asmenų teises ir laisves;
4. Kalėjimo darbuotojas, nustatęs aplinkybes, nurodytas Aprašo 3 punkte ar gavęs informaciją apie tai, nedelsdamas, bet ne vėliau kaip tą pačią dieną nuo tokių aplinkybių nustatyto ar informacijos apie tai gavimo, informuoja kalėjimo viršininką. Kiti Lietuvos kalėjimų tarnybos darbuotojai, nustatę aplinkybes, nurodytas Aprašo 3 punkte ar gavę informaciją apie tai, tą pačią dieną informuoja savo tiesioginį vadovą.
5. Kalėjimo viršininkas arba Aprašo 4 punkte nurodytas tiesioginis vadovas, nustatęs ar gavęs informaciją, kad nuteistasis pasinaudodamas jam nustatytomis teisėmis, ketina atlikti, atlieka, jau atliko arba kursto kitus asmenims atlikti nusikalstamą veiką, tą pačią dieną informuoja Lietuvos kalėjimų tarnybos Kriminalinės žvalgybos valdybos (toliau – KŽV) viršininką.
6. Kalėjimo viršininkas arba Aprašo 4 punkte nurodytas tiesioginis vadovas, nustatęs ar gavęs informaciją, kad nuteistasis, pasinaudodamas jam nustatytomis teisėmis, ketina atlikti, atlieka, jau atliko arba kursto kitus asmenims atlikti kitą teisės pažeidimą, taip pat, kad nuteistieji ar suimtieji ketina atlikti, atlieka, atliko arba kursto kitus asmenis atlikti Aprašo 3.2 papunktyje nurodytus veiksmus, nedelsdamas, bet ne vėliau kaip tą pačią dieną, informuoja Lietuvos kalėjimų tarnybos Saugumo koordinavimo ir kontrolės skyriaus (toliau – SKKS) viršininką.
7. KŽV viršininkas, nustatęs ar gavęs Aprašo 5 punkte nurodytą informaciją, o SKKS viršininkas – Aprašo 6 punkte nurodytą informaciją, tą pačią dieną parengia ir pateikia Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriui nutarimo projektą dėl prevencijos priemonių taikymo nuteistajam ar suimtajam, jei pagal gautą informaciją galima daryti pagrįstą išvadą, kad Aprašo 3 punkte nurodytus veiksmus jis gali atlikti, atlieka, atliko arba kursto kitus nuteistuosius ar suimtuosius atlikti pasinaudodamas jam Bausmių vykdymo kodekso nustatytomis teisėmis, susijusiomis su skambinimu, susirašinėjimu, susitikimais, išvykimu iš bausmės atlikimo vietos, daiktų perdavimu, taip pat kontaktuojant su kitais nuteistaisiais.
8. Aprašo 7 punkte nurodyto nutarimo projekte dėl prevencijos priemonių taikymo turi būti nurodytos taikytinos prevencijos priemonės, jų taikymo motyvai ir trukmė, kitos aplinkybės, dėl kurių būtina taikyti šias prevencijos priemones. Kai būtina apriboti pasimatymų suteikimą, skambinimą ir (ar) laiškų išsiuntimą (įteikimą) nuteistajam ar suimtajam, nutarimo projekte taip pat turi būti nurodomi asmenys ar jų grupė, su kuriais leidžiama pasimatyti, kuriems leidžiama paskambinti ir (ar) siųsti bei iš jų gauti laiškus, o apribojant kontaktus su kitais nuteistaisiais bausmės atlikimo vietoje – kiti nuteistieji ar jų grupė, su kuriais bet kokios formos nuteistojo, kuriam taikomas šis ribojimas, kontaktai bausmės atlikimo vietoje yra negalimi. Nutarimo projekte siūlomos taikyti prevencijos priemonės turi būti proporcingos ir veiksmingos siekiant tinkamai užkardyti nuteistojo (-ųjų) ar suimtojo (-ųjų) galimus teisės pažeidimus.
9. Lietuvos kalėjimų tarnybos direktorius, gavęs Aprašo 7 punkte nurodytą nutarimo projektą, tą pačią dieną priima sprendimą dėl nutarimo projekto patvirtinimo ir prevencijos priemonių taikymo, prireikus, patvirtina kitas ar papildomas prevencijos priemones, kurios jo nuomone leistų efektyviau užkardyti nuteistojo ar suimtojo galimus teisės pažeidimus.
10. Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriaus nutarimas dėl prevencijos priemonių taikymo pateikiamas vykdyti kalėjimų viršininkui, o Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriaus nutarimo kopija įteikiama nuteistajam. Kai nutarimas taikytinas grupei nuteistųjų ar suimtųjų, šis nutarimas paskelbiamas viešai nuteistiesiems ar suimtiesiems prieinamoje vietoje. Šiame punkte nurodytą nutarimą kalėjimo viršininkas pradeda vykdyti tą pačią dieną nuo jo gavimo.
11. KŽS ar SKKS viršininkas, nustatęs ar gavęs informaciją, iš kurios negalima daryti pagrįstos išvados, kad Aprašo 3 punkte nurodytus veiksmus nuteistasis ar suimtasis gali atlikti, atlieka, atliko ar kursto kitus nuteistuosius ar suimtuosius atlikti pasinaudodamas jam Bausmių vykdymo kodekso nustatytomis teisėmis, susijusiomis su skambinimu, susirašinėjimu, susitikimais, išvykimu iš bausmės atlikimo vietos, daiktų perdavimu, taip pat kontaktuojant su kitais nuteistaisiais, tą pačią dieną surenka papildomą informaciją (prireikus, bendradarbiaudamas ir su kitomis institucijomis) ir pateikia ją Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriui, kuris priima sprendimą dėl šio aprašo 7 punkte nurodyto nutarimo projekto parengimo tikslingumo ir pavedimo KŽV arba SKKS viršininkui parengti nutarimo projektą.
12. Lietuvos kalėjimų tarnybos direktorius, asmeniškai nustatęs aplinkybes, nurodytas Aprašo 3 punkte ar gavęs informaciją apie tai, paveda KŽS arba SKKS viršininkui parengti nutarimo projektą dėl prevencijos priemonių taikymo arba informacijos sprendimui dėl prevencijos priemonių taikymo priimti patikslinimo. Nutarimo projektas rengiamas ir kiti su tuo susiję veiksmai atliekami vadovaujantis Aprašo 7–9 punktais.
13. Kai nustatoma, kad tam pačiam nuteistajam per kalendorinius metus tikslinga antrą kartą taikyti prevencijos priemones, Lietuvos kalėjimų tarnybos direktorius pateikia bausmės atlikimo vietos apylinkės teismui teikimą, kuriame turi būti nurodytos aplinkybės, dėl kurių siūloma nuteistajam taikyti prevencijos priemones, motyvuotas siūlymas dėl atitinkamų prevencijos priemonių taikymo ir jų taikymo galima trukmė, asmenys ar jų grupė, su kuriais leidžiama pasimatyti, kuriems leidžiama paskambinti ir (ar) siųsti bei iš jų gauti laiškus, kai siūloma apriboti pasimatymų suteikimą, skambinimą ir (ar) laiškų išsiuntimą, o siūlant apriboti kontaktus su kitais nuteistaisiais bausmės atlikimo vietoje – kiti nuteistieji ar jų grupė, su kuriais bet kokios formos nuteistojo, kuriam taikytinas šis ribojimas, kontaktai bausmės atlikimo vietoje turėtų būti negalimi. Šio punkto nuostatos netaikomos, kai sprendžiamas klausimas dėl prevencijos priemonių taikymo Aprašo 3.2 papunktyje nurodytu atveju.
III SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
15. Prevencijos priemonių vykdymą KŽS, SKKS ar kalėjimo viršininko siūlymu, arba savo iniciatyva Lietuvos kalėjimų tarnybos direktorius nedelsiant nutraukia, išnykus jų taikymo pagrindams. Kai prevencijos priemonės taikomos teismo sprendimu, jų vykdymas gali būti nutraukiamas teismo sprendimu.
16. Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriaus nutarimas dėl prevencijos priemonių taikymo gali būti skundžiamas Bausmių vykdymo kodekso 100 straipsnio nustatyta tvarka apygardos administraciniam teismui, o teismo sprendimas dėl prevencijos priemonių taikymo skundžiamas Baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka.