LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2023 M. SPALIO 30 D. ĮSAKYMO NR. 3D-711 „DĖL PALŪKANŲ, KURIAS SUMOKĖJO ŪKIO SUBJEKTAI, UŽSIIMANTYS PIRMINE ŽEMĖS ŪKIO GAMYBA IR (AR) ŽEMĖS ŪKIO PRODUKTŲ PERDIRBIMU IR NUKENTĖJĘ 2023 METAIS NUO LABAI SMARKAUS VĖJO, LABAI SMARKIOS AUDROS IR (AR) LABAI STAMBIOS KRUŠOS, UŽ SUTEIKTAS PASKOLAS KOMPENSAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2024 m. spalio 30 d. Nr. 3D-756
1. P a k e i č i u Palūkanų, kurias sumokėjo ūkio subjektai, užsiimantys pirmine žemės ūkio gamyba ir (ar) žemės ūkio produktų perdirbimu ir nukentėję 2023 metais nuo labai smarkaus vėjo, labai smarkios audros ir (ar) labai stambios krušos, už suteiktas paskolas kompensavimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2023 m. spalio 30 d. įsakymu Nr. 3D-711 „Dėl Palūkanų, kurias sumokėjo ūkio subjektai, užsiimantys pirmine žemės ūkio gamyba ir (ar) žemės ūkio produktų perdirbimu ir nukentėję 2023 metais nuo labai smarkaus vėjo, labai smarkios audros ir (ar) labai stambios krušos, už suteiktas paskolas kompensavimo taisyklių patvirtinimo“, ir jas išdėstau nauja redakcija (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro
2023 m. spalio 30 d. įsakymu Nr. 3D-711
(Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro
2024 m. spalio 30 d. įsakymo Nr. 3D-756
redakcija)
PALŪKANŲ, KURIAS SUMOKĖJO ŪKIO SUBJEKTAI, UŽSIIMANTYS PIRMINE ŽEMĖS ŪKIO GAMYBA IR (AR) ŽEMĖS ŪKIO PRODUKTŲ PERDIRBIMU IR NUKENTĖJĘ 2023 METAIS NUO LABAI SMARKAUS VĖJO, LABAI SMARKIOS AUDROS IR (AR) LABAI STAMBIOS KRUŠOS, UŽ SUTEIKTAS PASKOLAS KOMPENSAVIMO TAISYKLĖS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Palūkanų, kurias sumokėjo ūkio subjektai, užsiimantys pirmine žemės ūkio gamyba ir (ar) žemės ūkio produktų perdirbimu ir nukentėję 2023 metais nuo labai smarkaus vėjo, labai stiprios audros ir (ar) labai stambios krušos, už suteiktas paskolas kompensavimo taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja nereikšmingos (de minimis) pagalbos, kompensuojant ūkio subjektams, užsiimantiems pirmine žemės ūkio gamyba (išskyrus kailinių žvėrelių auginimu) ir (ar) žemės ūkio produktų perdirbimu, palūkanas, sumokėtas finansų įstaigai arba informuotiesiems investuotojams skirtam kolektyvinio investavimo subjektui (toliau – finansų įstaiga) už investicijoms finansuoti ir (ar) trumpalaikiam turtui įsigyti suteiktas paskolas ir kredito linijas (toliau – pagalba), teikimą iš valstybės biudžeto lėšų.
2. Taisyklės parengtos vadovaujantis 2023 m. gruodžio 13 d. Komisijos reglamentu (ES) 2023/2831 dėl Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 107 ir 108 straipsnių taikymo de minimis pagalbai (toliau – Reglamentas (ES) 2023/2831, 2013 m. gruodžio 18 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 1408/2013 dėl Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 107 ir 108 straipsnių taikymo de minimis pagalbai žemės ūkio sektoriuje su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2023 m. spalio 4 d. Komisijos reglamentu (ES) 2023/2391 (toliau – Reglamentas (ES) Nr. 1408/2013), ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymu.
3. Kaimo vietovėje veikiantis subjektas – ūkine ir (ar) komercine veikla kaimo vietovėje užsiimantis fizinis ar juridinis asmuo, teisės aktų nustatyta tvarka įregistravęs sau priklausančią žemės ūkio valdą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre.
4. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos finansų įstaigų įstatyme, Lietuvos Respublikos informuotiesiems investuotojams skirtų kolektyvinio investavimo subjektų įstatyme, Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatyme, Lietuvos Respublikos tarptautinių sankcijų įstatyme ir Taisyklių 2 punkte nurodytuose teisės aktuose.
5. Pagalbos teikimo tikslas – sumažinti finansinę naštą kaimo vietovėje veikiantiems subjektams, užsiimantiems pirmine žemės ūkio gamyba (išskyrus kailinių žvėrelių auginimu) ir (ar) žemės ūkio produktų perdirbimu, nukentėjusiems 2023 metais nuo labai smarkaus vėjo, labai stiprios audros ir (ar) labai stambios krušos.
6. Pagalbos teikimą administruoja UAB ILTE (toliau – Bendrovė), veikdama kaip nacionalinė plėtros įstaiga.
II SKYRIUS
PAGALBOS SUTEIKIMO SĄLYGOS
8. Ūkio subjektas laikomas tinkamu gauti pagalbą pagal Taisykles, jei atitinka šias sąlygas:
8.1. užsiima pirmine žemės ūkio gamyba (išskyrus kailinių žvėrelių auginimu) (toliau – pirminė žemės ūkio gamyba) ir (ar) žemės ūkio produktų perdirbimu;
8.2. yra įregistravęs sau priklausančią žemės ūkio valdą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre;
8.3. 2023 metais jam priklausančiam turtui, kuris naudojamas Taisyklių 8.1 papunktyje nurodytai veiklai ar veikloms vykdyti, padaryta žala dėl labai smarkaus vėjo, labai stiprios audros ir (ar) labai stambios krušos, dėl kurių savivaldybėje ar jos dalyje, kurioje ūkio subjektas vykdo Taisyklių 8.1 papunktyje nurodytą veiklą ar veiklas:
8.4. yra sudaręs paskolos sutartį ar ją pakeitęs (kai skolinantis lėšų išlaidoms žemės ūkio veiklai finansuoti nebuvo sudaryta nauja paskolos sutartis, bet buvo pakeista jau sudaryta paskolos sutartis):
8.4.1. investicijoms, susijusioms su ūkinių pastatų stogų remontu, finansuoti po 2023 m. rugpjūčio 6 d.;
8.5. panaudojo paskolos lėšas ar jų dalį iki paraiškos dėl palūkanų kompensavimo (toliau – paraiška) pateikimo;
8.6. ūkio subjektas (fizinis asmuo) ir jo sutuoktinis nedalyvauja ir nėra dalyvavę Kaimo plėtros 2004–2006 metų plano priemonėje „Ankstyvo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos rėmimas“ ar Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos priemonėje „Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos“;
8.7. ūkio subjektui, jo vadovui, atstovui, nuosavybės ir valdymo struktūroje esantiems asmenims, naudos gavėjui, arba fiziniams ir juridiniams asmenims, kurių naudai bus naudojama paskola, sandorio ir (arba) mokėjimo bei tiekimo grandinėje dalyvaujantiems subjektams nėra taikomos tarptautinės sankcijos ir (ar) ribojamosios priemonės, taip pat sankcijos, kurias nustato, taiko ar administruoja Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybė (įskaitant Jungtinių Amerikos Valstijų Iždo departamento Užsienio lėšų kontrolės biurą (angl. The Office of Foreign Assets Control of the U.S. Department of the Treasury), Jungtinė Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystė;
8.8. užtikrinant Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo ir 2024 m. rugsėjo 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES, Euratomas) 2024/2509 dėl Sąjungos bendrajam biudžetui taikomų finansinių taisyklių reikalavimus, ūkio subjektas, jo vadovas, atstovas, nuosavybės ir valdymo struktūroje esantys asmenys, naudos gavėjai nėra susiję su pinigų plovimu, teroristų finansavimu ir mokesčių vengimu;
9. Palūkanos pagal Taisykles nekompensuojamos, jei:
9.1. turtui įsigyti yra teikiama parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos, patvirtintos Europos Komisijos 2015 m. vasario 13 d. sprendimu Nr. C(2015) 842, priemones ir (ar) pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano, patvirtinto Europos Komisijos 2022 m. lapkričio 21 d. sprendimu Nr. C(2022) 8272, priemones;
9.2. paskola, suteikta pagal Europos Komisijos komunikatą „Laikinoji valstybės pagalbos priemonių, skirtų ekonomikai remti reaguojant į dabartinį COVID-19 protrūkį, sistema“ ir (ar) pagal Europos Komisijos komunikatą „Laikinoji valstybės pagalbos priemonių, skirtų ekonomikai remti krizės sąlygomis reaguojant į Rusijos agresiją prieš Ukrainą, sistema“.
10. Ūkio subjektams, paėmusiems iš finansų įstaigų paskolas, kompensuojama 80 proc. finansų įstaigai sumokėtų palūkanų, kai:
10.1. paskola skirta Taisyklių 8.4.1 papunktyje nurodytoms investicijoms finansuoti – už ne ilgesnį kaip 36 mėnesių laikotarpį nuo paskolos sutarties pasirašymo ar jos pakeitimo dienos;
10.2. paskola skirta Taisyklių 8.4.2 papunktyje nurodytoms investicijoms finansuoti – už ne ilgesnį kaip 24 mėnesių laikotarpį nuo 2023 m. rugpjūčio 1 d.;
10.3. paskola skirta Taisyklių 8.4.3 papunktyje nurodytam trumpalaikiam turtui įsigyti – už ne ilgesnį kaip 24 mėnesių laikotarpį nuo:
10.3.1. paskolos sutarties ar jos pakeitimo pasirašymo dienos, jei paskolos sutartis ar jos pakeitimas pasirašytas po 2023 m. rugpjūčio 6 d.;
11. Ūkio subjektams, gavusiems Taisyklių 8.4.2 papunktyje nurodytos paskirties paskolas, vienu metu kompensuojamos palūkanos, sumokėtos tik pagal vieną Taisyklių 8.4.2 papunktyje nurodytos paskirties paskolos sutartį ar jos pakeitimą, t. y. vienu metu palūkanos gali būti kompensuojamos tik pagal vieną Bendrovės priimtą sprendimą kompensuoti palūkanas, sumokėtas pagal Taisyklių 8.4.2 papunktyje nurodytos paskirties paskolą.
12. Metinė palūkanų norma, nuo kurios skaičiuojama pagalba (priimant sprendimą dėl pagalbos skyrimo ir prieš mokant palūkanų kompensaciją) pagal Taisykles, negali būti didesnė kaip 4 proc. Jeigu paskolos sutartyje ir (ar) Taisyklių 29 punkte nurodytoje ataskaitoje nustatyta metinė palūkanų norma viršija didžiausią metinę palūkanų normą (4 proc.), pagalba skaičiuojama nuo 4 proc. metinės palūkanų normos.
13. Palūkanos kompensuojamos tik nuo finansų įstaigai sumokėtų palūkanų sumos. Finansų įstaigos apskaičiuotos palūkanos bei delspinigiai už netinkamą paskolos sutartyje numatytų įsipareigojimų vykdymą nekompensuojami.
14. Palūkanų kompensavimas nutraukiamas, jei ūkio subjektas palūkanų kompensavimo laikotarpiu nebeatitinka Taisyklių 8.1 papunktyje nurodytos sąlygos. Apie Taisyklių 8.1 papunktyje nurodytos veiklos nebevykdymą ūkio subjektas privalo informuoti Bendrovę per 20 darbo dienų nuo veiklos nutraukimo.
15. Bendra nereikšmingos (de minimis) pagalbos, suteiktos vadovaujantis Reglamento (ES) Nr. 1408/2013 ir (ar) Reglamento (ES) 2023/2831 nuostatomis, suma vienam ūkio subjektui (įskaitant ir su šiuo ūkio subjektu Reglamento (ES) Nr. 1408/2013 2 straipsnio 2 dalyje ir (ar) Reglamento (ES) 2023/2831 2 straipsnio 2 dalyje nurodytais ryšiais susijusius ūkio subjektus) per bet kurį trejų metų laikotarpį negali viršyti:
16. Bendra nereikšmingos (de minimis) pagalbos, suteiktos vadovaujantis Reglamentu (ES) Nr. 1408/2013, suma pirminės žemės ūkio produktų gamybos sektoriuje veiklą vykdančioms įmonėms per bet kurį trejų finansinių metų laikotarpį neturi viršyti Reglamento (ES) Nr. 1408/2013 II priede nurodytos nacionalinės ribos. Pagal nereikšmingos (de minimis) pagalbos priemones, naudingas tik vieno atskiro produkto sektoriui, kaip jis apibrėžtas Reglamento (ES) Nr. 1408/2013 2 straipsnio 3 dalyje, bendra teikiama nereikšmingos (de minimis) pagalbos suma per bet kurį trejų finansinių metų laikotarpį negali viršyti 50 proc. Reglamento (ES) Nr. 1408/2013 II priede nurodytos nacionalinės ribos.
17. Jei ūkio subjektui suteikus pagalbą būtų viršytos Taisyklių 15 ir (ar) 16 punktuose nurodytos ribos, priimant sprendimą dėl pagalbos suteikimo apskaičiuota pagalba sumažinama tiek, kad nebūtų pažeistas Reglamentas (ES) Nr. 1408/2013 ir (ar) Reglamentas (ES) 2023/2831.
18. Jei ūkio subjektas veiklą vykdo keliuose sektoriuose, teikiant pagalbą turi būti tenkinamos Reglamento (ES) Nr. 1408/2013 1 straipsnio 2 ir 3 dalių ir (ar) Reglamento (ES) 2023/2831 1 straipsnio 2 dalies nuostatos.
19. Įmonių susijungimų arba įsigijimų atveju arba, kai viena įmonė suskaidoma į dvi ar daugiau atskirų įmonių per praėjusius trejus metus iki pagalbos skyrimo, apskaičiuojant, ar suteikus pagalbą ūkio subjektui nebus viršyta atitinkama viršutinė riba, turi būti taikomos Reglamento (ES) Nr. 1408/2013 3 straipsnio 8 ir 9 dalių ir (ar) Reglamento (ES) 2023/2831 3 straipsnio 8 ir 9 dalių nuostatos.
20. Teikiama pagalba gali būti sumuojama su kita nereikšminga (de minimis) pagalba ir (ar) valstybės pagalba vadovaujantis Reglamento (ES) Nr. 1408/2013 5 straipsnio ir (ar) Reglamento (ES) 2023/2831 5 straipsnio nuostatomis.
21. Pagalba išreiškiama kaip piniginė dotacija. Visi naudojami skaičiai yra bruto, t. y. neatskaičius mokesčių ar kitų rinkliavų.
III SKYRIUS
PARAIŠKŲ TEIKIMO IR FINANSAVIMO TVARKA
23. Ūkio subjektai, norėdami gauti pagalbą, panaudoję paskolos lėšas ar jų dalį, Bendrovei iki 2024 m. gegužės 31 d. teikia paraišką (paraiška pildoma lietuvių kalba), kurios formą nustato Bendrovė ir skelbia savo interneto svetainėje.
24. Kartu su paraiška ūkio subjektas pateikia:
24.2. iki paraiškos pateikimo patirtų išlaidų pagrindimo dokumentus (išlaidų pagrindimo dokumentai po paraiškos pateikimo nepriimami, išskyrus dokumentų pateikimo atvejus Bendrovei pareikalavus);
25. Ūkio subjektui pagalba išmokama kartą per mėnesį (pagalba gali būti išmokama kas ketvirtį Taisyklių 29 punkte nurodytu atveju).
26. Ūkio subjektui pagalbos suma visam palūkanų kompensavimo laikotarpiui, neviršijančiam nurodytojo Taisyklių 10 punkte, tuo atveju, jei kartu su paskolos sutartimi pateikiamas palūkanų mokėjimo grafikas, apskaičiuojama nuo palūkanų sumos, kuri pagal palūkanų mokėjimo grafiką turės būti sumokėta per palūkanų kompensavimo laikotarpį, atsižvelgiant į Taisyklių 12 punkte nurodytą didžiausią metinę palūkanų normą. Tuo atveju, jei kartu su paskolos sutartimi palūkanų mokėjimo grafikas su mokėtinomis palūkanų sumomis per visą palūkanų kompensavimo laikotarpį nepateiktas, pagalbos suma visam palūkanų kompensavimo laikotarpiui apskaičiuojama nuo palūkanų sumos, kuri apskaičiuojama atsižvelgiant į paskolos sutartyje nurodytą skolinamą sumą, metinę palūkanų normą (neviršijant Taisyklių 12 punkte nurodytos didžiausios metinės palūkanų normos) ir palūkanų kompensavimo laikotarpį, darant prielaidą, kad paskola bus grąžinama vienodomis dalimis visą paskolos sutartyje nurodytą lėšų grąžinimo laikotarpį. Faktiškai išmokėta pagalbos suma negali viršyti šiame punkte nustatyta tvarka apskaičiuotos pagalbos sumos visam palūkanų kompensavimo laikotarpiui.
27. Tuo atveju, jei panaudojama tik dalis paskolos, Taisyklių 26 punkte nustatyta tvarka apskaičiuota pagalbos suma mažinama proporcingai nepanaudotai paskolos daliai.
28. Vadovaujantis Reglamento (ES) Nr. 1408/2013 3 straipsnio 6 dalies ir Reglamento (ES) 2023/2831 3 straipsnio 6 dalies nuostatomis, keliomis dalinėmis išmokomis teikiama pagalba diskontuojama pagalbos skyrimo dieną. Diskontuota pagalbos vertė apskaičiuojama pagal Valstybės pagalbos ar nereikšmingos (de minimis) pagalbos sumos (eurais) per visą pagalbos mokėjimo laikotarpį apskaičiavimą, nurodytą Valstybės pagalbos žemės ūkiui, maisto ūkiui, žuvininkystei ir kaimo plėtrai ir kitų iš valstybės biudžeto lėšų finansuojamų priemonių bendrųjų administravimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2010 m. lapkričio 8 d. įsakymu Nr. 3D-979 „Dėl Valstybės pagalbos žemės ūkiui, maisto ūkiui, žuvininkystei ir kaimo plėtrai ir kitų iš valstybės biudžeto lėšų finansuojamų priemonių bendrųjų administravimo taisyklių patvirtinimo“, 3 priede.
29. Finansų įstaigos teikia Bendrovei kas mėnesį duomenis apie pagalbos gavėjų sumokėtas palūkanas (tuo atveju, jei finansų įstaiga dėl reikalingų atlikti informacinių sistemų pakeitimų neturi galimybės pateikti šių duomenų kas mėnesį, iki 2025 m. kovo 31 d. ji gali teikti šiuos duomenis kas ketvirtį).
IV SKYRIUS
PARAIŠKŲ VERTINIMO IR LĖŠŲ IŠMOKĖJIMO TVARKA
31. Bendrovė, gavusi Taisyklių 23 ir 24 punktuose nurodytus dokumentus:
31.1. patikrina, ar ūkio subjektai yra įregistravę jiems priklausančią žemės ūkio valdą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre;
31.2. pagal ūkio subjektų pateiktus dokumentus ir pagal valstybės registruose ar kitose valstybės informacinėse sistemose esančią informaciją įvertina jų tinkamumą pagalbai gauti;
31.3. apskaičiuoja pagalbos sumą visam palūkanų kompensavimo laikotarpiui, kuris yra ne ilgesnis nei nurodytas Taisyklių 10 punkte, ir diskontuotą pagalbos vertę;
31.4. vadovaudamasi Suteiktos valstybės pagalbos ir nereikšmingos (de minimis) pagalbos registro nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. sausio 19 d. nutarimu Nr. 35 „Dėl Suteiktos valstybės pagalbos ir nereikšmingos (de minimis) pagalbos registro nuostatų patvirtinimo“ (toliau – Nuostatai), patikrina, ar ūkio subjektui (įskaitant ir su šiuo ūkio subjektu Reglamento (ES) Nr. 1408/2013 2 straipsnio 2 dalyje arba Reglamento (ES) 2023/2831 2 straipsnio 2 dalyje nurodytais ryšiais susijusius ūkio subjektus) suteikus pagalbą, o tuo atveju, kai pagalba išmokama dalimis, apskaičiavus diskontuotą pagalbos vertę, nebus viršytos nustatytos nereikšmingos (de minimis) pagalbos ribos.
32. Paraiškos vertinimo metu trūkstant informacijos paraiškai įvertinti, Bendrovė turi paprašyti ūkio subjekto pateikti trūkstamą informaciją, duomenis ir (ar) dokumentus ar patikslinti paraiškoje pateiktą informaciją, duomenis ir (ar) dokumentus, išskyrus atvejus, kai trūkstamą informaciją galima patikrinti Lietuvos Respublikos valstybės institucijų viešuose registruose ir informacinėse sistemose. Ūkio subjektas privalo pateikti šią informaciją ir (ar) dokumentus per Bendrovės nustatytą terminą, kuris negali būti trumpesnis kaip 7 darbo dienos nuo prašymo pateikti trūkstamą informaciją, duomenis ir (ar) dokumentus ar patikslinti paraiškoje pateiktą informaciją, duomenis ir (ar) dokumentus gavimo dienos. Jeigu ūkio subjektas per Bendrovės nustatytą terminą nepateikia nurodytos informacijos, duomenų ir (ar) dokumentų, Bendrovė priima sprendimą atmesti paraišką.
33. Sprendimą dėl pagalbos skyrimo ar neskyrimo priima Bendrovė per 20 darbo dienų nuo visų Taisyklių 31 ir 32 punktuose nurodytų dokumentų ir informacijos gavimo dienos. Sprendime dėl pagalbos skyrimo nurodoma skirtos pagalbos suma, apskaičiuota visam palūkanų kompensavimo laikotarpiui, ir diskontuota skirtos pagalbos vertė (kai pagalba išmokama dalimis). Priėmus sprendimą skirti pagalbą, ūkio subjektas tampa pagalbos gavėju.
34. Taisyklių 33 punkte nurodytas paraiškos vertinimo laikas, esant objektyvioms aplinkybėms (gautas ir vertinamas neįprastai didelis paraiškų kiekis; ūkio subjektas, norėdamas pateikti prašomus dokumentus ar informaciją, turi kreiptis į kitą (-as) instituciją (-as); ūkio subjekto prašymu; atliekant didelės apimties informacinių sistemų programavimo darbus ar sutrikus informacinių sistemų veiklai), Bendrovės vadovo sprendimu Taisyklių 33 punkte nurodytas terminas gali būti pratęstas, tačiau ne ilgiau kaip 30 darbo dienų. Apie pratęstą paraiškos vertinimo terminą Bendrovė ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo Bendrovės vadovo sprendimo pratęsti paraiškos vertinimo terminą priėmimo dienos informuoja ūkio subjektą (-us).
35. Jei priimamas sprendimas skirti pagalbą, Bendrovė:
35.1. per 5 darbo dienas nuo sprendimo dėl pagalbos skyrimo priėmimo raštu informuoja pagalbos gavėjus apie priimtą sprendimą skirti pagalbą;
35.2. vadovaudamasi Nuostatais, per Nuostatuose nustatytą terminą pateikia Suteiktos valstybės pagalbos ir nereikšmingos (de minimis) pagalbos registrui (toliau – Registras) informaciją apie pagalbos gavėjams skirtą pagalbą (išmokant pagalbą dalimis nurodoma diskontuota skirtos pagalbos vertė). Registrui pateikti duomenys apie suteiktą pagalbą tikslinami Registro nuostatuose nustatyta tvarka.
36. Jei priimamas sprendimas pagalbos neskirti, Bendrovė ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos išsiunčia šį sprendimą ūkio subjektui.
37. Bendrovė, prieš išmokėdama pagalbą pagalbos gavėjui patikrina ar pagalbos gavėjui nėra iškelta bankroto ir (ar) restruktūrizavimo byla pagal Lietuvos Respublikos juridinių asmenų nemokumo įstatymą arba iki jo įsigaliojimo galiojusius Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatymą ir Lietuvos Respublikos įmonių restruktūrizavimo įstatymą (juridinio asmens atveju), arba nėra iškeltos fizinio asmens bankroto bylos pagal Lietuvos Respublikos fizinių asmenų bankroto įstatymą (fizinio asmens atveju).
38. Jei ūkio subjektas mirė po paraiškos pateikimo ir sprendimas skirti pagalbą nebuvo priimtas, gauta paraiška išregistruojama. Tuo atveju, jei pagalbos gavėjas mirė po Bendrovė priimto sprendimo skirti pagalbą, įpėdinis, gavęs paveldėjimo dokumentus (paveldėjimo teisės liudijimą, nuosavybės teisės liudijimą ar pan.), gali pateikti Bendrovei laisvos formos prašymą dėl teisės į pagalbą perėmimo, kuriame patvirtina, jog laikysis pagalbos gavėjo paraiškoje pagal Taisykles prisiimtų įsipareigojimų, ir nurodo banko pavadinimą, kodą ir sąskaitos numerį bei prideda paveldėjimo fakto patvirtinimo dokumentų kopijas.
39. Bendrovei gavus Taisyklių 38 punkte nurodytus dokumentus dėl pagalbos perėmimo, toliau pagalba administruojama Taisyklių II–VI skyriuose nustatyta tvarka.
40. Tuo atveju, kai pagalbos gavėjas nori atsisakyti jam suteiktos pagalbos, jis gali pateikti Bendrovei laisvos formos prašymą dėl pagalbos nutraukimo ar jos visiško atsisakymo. Bendrovei, gavusi prašymą dėl pagalbos nutraukimo ar jos visiško atsisakymo, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šio prašymo gavimo nutraukia pagalbos teikimą. Jei atsisakoma visos suteiktos pagalbos sumos, pagalbos gavėjas turi grąžinti Bendrovei visą gautą pagalbą.
41. Bendrovė, gavusi Taisyklių 29 punkte nurodytą informaciją, apskaičiuoja lėšų poreikį pagalbai išmokėti ir mėnesiui pasibaigus iki kito mėnesio 20 d. (tuo atveju, kai taikomas Taisyklių 29 punktas – ketvirčiui pasibaigus, iki kito ketvirčio pirmojo mėnesio 20 d.) raštu pateikia Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos (toliau – Ministerija) administracijos padaliniui, atsakingam už finansinių priemonių įgyvendinimą, informaciją apie lėšų poreikį palūkanoms kompensuoti.
42. Ministerijos administracijos padalinys, atsakingas už finansinių priemonių įgyvendinimą, gavęs iš Bendrovės informaciją apie lėšų poreikį palūkanoms kompensuoti, apmokėjimo nurodymo pažymą pateikia Ministerijos padaliniui, atsakingam už dokumentų finansų kontrolę, kurios pagrindu atliekami mokėjimai ir fiksuojami ūkiniai įvykiai Ministerijos atskaitomybės dokumentuose.
43. Bendrovė, gavusi lėšas pagalbai išmokėti, per 5 darbo dienas perveda jas į pagalbos gavėjų atsiskaitomąsias sąskaitas.
44. Privalomos grąžinti lėšos, kurios pagalbos gavėjams buvo neteisėtai išmokėtos ir (ar) panaudotos pažeidžiant teisės aktus, ir su minėtomis lėšomis susijusios palūkanos administruojamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymo 551 straipsniu ir (ar) Grąžintinų lėšų, susidariusių įgyvendinant nacionalinės paramos žemės ūkiui, maisto ūkiui, kaimo plėtrai ir žuvininkystei priemones, administravimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2011 m. spalio 13 d. įsakymu Nr. 3D-750 „Dėl Grąžintinų lėšų, susidariusių įgyvendinant nacionalinės paramos žemės ūkiui, maisto ūkiui, kaimo plėtrai ir žuvininkystei priemones, administravimo taisyklių patvirtinimo“, nustatyta tvarka.
V SKYRIUS
ATSAKOMYBĖ
45. Tuo atveju, jei pagalbos gavėjas neinformuoja Bendrovės Taisyklių 14 punkte nustatyta tvarka apie Taisyklių 8.1 papunktyje nurodytos veiklos nebevykdymą, pagalbos gavėjas privalo grąžinti visą pagal Taisykles jam išmokėtą pagalbą.
46. Pagalbos gavėjai, gavę pagalbą pagal Taisykles neteisėtai, arba asmenys, prisidėję prie jos neteisėto gavimo (sąmoningai pateikė klaidingus duomenis), atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.
VI SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
48. Siekdama viešo ir skaidraus pagalbai išmokėti skirtų lėšų panaudojimo, Bendrovė skelbia informaciją apie pagalbos gavėjus, kuriems išmokėta pagalba, nurodydama pagalbos gavėjo (juridinio asmens) pavadinimą, paraiškos registracijos numerį, apskritį, savivaldybę, priemonę bei skirtą ir išmokėtą pagalbos sumą.
49. Informacija apie kalendoriniais metais išmokėtą pagalbą paskelbiama iki kitų metų gegužės 31 d. Bendrovės interneto svetainėje ir viešinama 2 metus nuo jos paskelbimo.
50. Bendrovė privalo ne trumpiau kaip 10 metų nuo paskutinės pagalbos suteikimo pagal Taisykles dienos saugoti visą su pagalbos teikimu susijusią informaciją ir dokumentus.