Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2015 M. VASARIO 11 D. NUTARIMO NR. 128 „DĖL PAREIGŪNŲ IR KARIŲ VALSTYBINIŲ PENSIJŲ SKYRIMO IR MOKĖJIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2016 m. kovo 9 d. Nr. 218
Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Pareigūnų ir karių valstybinių pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2015 m. vasario 11 d. nutarimu Nr. 128 „Dėl Pareigūnų ir karių valstybinių pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatų patvirtinimo“, ir juos išdėstyti nauja redakcija (pridedama).

2. Nustatyti, kad iki šio nutarimo įsigaliojimo išduoti vidaus reikalų ministro patvirtintos formos pensininko pažymėjimai ir toliau galioja.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Algirdas Butkevičius

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                             Algimanta Pabedinskienė


 

PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2015 m. vasario 11 d. nutarimu Nr. 128
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2016 m. kovo 9 d. nutarimo Nr. 218
redakcija)

 

 

 

PAREIGŪNŲ IR KARIŲ VALSTYBINIŲ PENSIJŲ SKYRIMO IR MOKĖJIMO

NUOSTATAI

 

 

 

1. Pareigūnų ir karių valstybinių pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatai (toliau – Nuostatai) reglamentuoja Lietuvos Respublikos pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymo (toliau – įstatymas) nustatytų pareigūnų ir karių valstybinių pensijų (toliau – pensijos) ir valstybinės socialinio draudimo bazinės pensijos dydžio priedo už tarnybą (toliau – priedas) skyrimą ir mokėjimą.

2. Pensijos ir priedas skiriami ir mokami vadovaujantis įstatymu ir Nuostatais.

3. Pareigūnams ir kariams, atleistiems dėl sveikatos (įstatymo 3 straipsnio 1 dalies 4 punktas) ir ištarnavusiems nuo 5 iki 10 metų, mokama 2 (1,8 A + B), ištarnavusiems nuo 10 iki 20 metų – 20 (1,8 A + B) / (A + B), ištarnavusiems daugiau kaip 20 metų – 1,8 A + B + 0,5 C procentų darbo užmokesčio dydžio pensija (A – tarnybos laikas metais iki 1995 metų; B – tarnybos laikas metais nuo 1995 metų įskaitytinai; C – tarnybos laikas metais, įskaitytas į tarnybos laiką pensijai skirti už dvidešimt pirmus–dvidešimt penktus tarnybos metus, kai pensija apskaičiuojama asmenims, nurodytiems įstatymo 3 straipsnio 3 dalyje, – tarnybos laikas metais, viršijantis 20 tarnybos metų, tačiau neviršijantis įstatymo 3 straipsnio 3 dalyje šiems asmenims nustatyto tarnybos metų skaičiaus, reikalingo pensijai skirti).

4. Tarnybos laikas pensijai skirti išreiškiamas metais ir skaičiuojamas 4 skaitmenų po kablelio tikslumu. Tarnybos laiko dalis, apskaičiuota dienomis, išreiškiama mėnesiais, dienų skaičių dalijant iš 30.

5. Prašymą skirti pensiją ir priedą asmuo pateikia Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Fondo valdyba) įgaliotai Valstybinio socialinio draudimo fondo administravimo įstaigai (toliau – Fondo administravimo įstaiga), Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybai (toliau – Specialiųjų tyrimų tarnyba), Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui (toliau – Valstybės saugumo departamentas), Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijai (toliau – Krašto apsaugos ministerija), Lietuvos Respublikos generalinei prokuratūrai (toliau – Generalinė prokuratūra), Muitinės departamentui prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Muitinės departamentas) ar Kalėjimų departamentui prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos (toliau – Kalėjimų departamentas) per atitinkamą tarnybą, įstaigą, karinį dalinį, kuriuose jis tarnauja arba tarnavo paskiausiai.

Įstatymo 151 straipsnio 2 dalyje nurodytu atveju dokumentai, patvirtinantys aplinkybes, turinčias įtakos pensijai ar priedui mokėti, ar jų patvirtintos kopijos, asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas ar jo patvirtinta kopija, taip pat įstatymo 151 straipsnio 4 dalyje nurodytu atveju rašytinis laisvos formos paties pensijos gavėjo pasirašytas pareiškimas, patvirtinantis, kad jis gyvena užsienio valstybėje, ir asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas ar jo patvirtinta kopija pateikiami tiesiogiai atvykus į Fondo administravimo įstaigą, atsiunčiami registruotu laišku arba elektroniniais ryšiais. Pareiškimas, Fondo administravimo įstaigai siunčiamas elektroniniais ryšiais, turi būti pasirašytas saugiu elektroniniu parašu, sukurtu saugia parašo formavimo įranga ir patvirtintu galiojančiu kvalifikuotu sertifikatu.

6. Kartu su prašymu skirti pensiją už tarnybą pateikiama:

6.1. personalo tarnybos parengtas tarnybos laiko (darbo stažo) lapas;

6.2. darbo užmokesčio atestatas (pažymėjimas);

6.3. žinybinės medicininės ekspertizės komisijos išvada, jeigu pareigūnas ar karys atleidžiamas dėl sveikatos būklės.

7. Kartu su prašymu skirti netekto darbingumo pensiją pateikiama:

7.1. žinybinės medicininės ekspertizės komisijos išvada;

7.2. darbingumo lygio pažyma, išduota Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba);

7.3. personalo tarnybos parengtas tarnybos laiko (darbo stažo) lapas;

7.4. darbo užmokesčio atestatas (pažymėjimas).

8. Kartu su prašymu skirti našlių ir našlaičių pensiją pateikiama (atsižvelgiant į pensijos rūšį arba pensijos skyrimo sąlygas):

8.1. mirties liudijimas, mirties įrašo išrašas (nuorašas, kopija) arba teismo sprendimas, jeigu asmuo pripažintas nežinia kur esančiu;

8.2. santuokos liudijimas, pažyma apie buvusią santuoką arba santuokos sudarymo įrašo išrašas (nuorašas, kopija) su žyma, ar santuoka nebuvo nutraukta;

8.3. našlaičių gimimo liudijimai;

8.4. dokumentai, patvirtinantys globos ar rūpybos nustatymą ir asmens skyrimą globėju ar rūpintoju;

8.5. personalo tarnybos parengtas tarnybos laiko (darbo stažo) lapas;

8.6. darbo užmokesčio atestatas (pažymėjimas);

8.7. teismo sprendimas dėl faktinės santuokos fakto nustatymo;

8.8. švietimo įstaigos pažymėjimai, jeigu našlaičiai, vyresni kaip 18 metų, mokosi;

8.9. Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos išduota darbingumo lygio pažyma (valstybinės medicininės socialinės ekspertizės komisijos iki 2005 m. liepos 1 d. išduota invalidumo pažyma), jeigu teisė gauti šią pensiją priklauso nuo netekto darbingumo.

9. Pagrindas mokėti pensiją ir priedą įstatymo 13 straipsnio 4 dalyje ir 15 straipsnio 3 dalyje nustatytais atvejais – palaidojusio asmens pateiktas prašymas mokėti pensiją ir priedą, mirties liudijimo originalas arba jo patvirtinta kopija.

10. Nuostatų 5 punkte nurodytoms institucijoms ir įstaigoms asmuo turi pateikti dokumentų, kurių reikia atitinkamos rūšies pensijai ir priedui skirti ir (ar) mokėti, originalus arba patvirtintas kopijas. Jeigu asmenys pateikia originalus, Nuostatų 5 punkte nurodytos institucijos ir įstaigos privalo patvirtinti dokumentų, kurių reikia pensijai skirti, kopijas. Asmens pensijai ir priedui skirti ir (ar) mokėti pateikti dokumentai, išduoti užsienio valstybių institucijų, turi būti legalizuoti arba patvirtinti pažyma (Apostille), vadovaujantis Dokumentų legalizavimo ir tvirtinimo pažyma (Apostille) tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. spalio 30 d. nutarimu Nr. 1079 „Dėl Dokumentų legalizavimo ir tvirtinimo pažyma (Apostille) tvarkos aprašo patvirtinimo“, išskyrus tuos atvejus, kai pagal Lietuvos Respublikos tarptautinius įsipareigojimus nustatyta kitaip, ir išversti į lietuvių kalbą.

Jeigu Nuostatų 5 punkte nurodytos institucijos ir įstaigos dokumentus ar duomenis, kurių reikia pensijai ir priedui skirti ir mokėti, pagal duomenų teikimo sutartis su atitinkamomis institucijomis ar įstaigomis gauna iš Lietuvos Respublikos gyventojų registro ar kitų valstybės registrų, šių dokumentų ar duomenų pateikti nereikia.

11. Jeigu asmens prašymui skirti pensiją ir priedą išnagrinėti būtini papildomi dokumentai, kuriuos privalo pateikti prašymą skirti pensiją ir priedą pateikęs asmuo, ir Nuostatų 5 punkte nurodytos institucijos ir įstaigos tokių dokumentų negali gauti iš atitinkamos tarnybos, įstaigos, karinio dalinio, kuriuose asmuo tarnavo paskiausiai, per 5 darbo dienas nuo šio prašymo gavimo kreipiasi į asmenį raštu, prašydamos pateikti papildomus dokumentus. Asmeniui pranešama, kad jo prašymo nagrinėjimas stabdomas, iki bus pateikti papildomi dokumentai. Kai per Nuostatų 5 punkte nurodytos institucijos ar įstaigos nustatytą terminą, kuris negali būti trumpesnis kaip 5 darbo dienos, papildomi dokumentai negaunami, šis prašymas nenagrinėjamas, dokumentų originalai grąžinami asmeniui ir nurodoma grąžinimo priežastis. Nuostatų 5 punkte nurodytos institucijos ir įstaigos pasilieka prašymo skirti pensiją ir priedą ir gautų dokumentų patvirtintas kopijas.

12. Sprendimas dėl pensijos ir (ar) priedo skyrimo arba atsisakymo skirti pensiją (toliau – sprendimas) turi būti priimtas ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo prašymo skirti pensiją ir priedą su visais reikiamais dokumentais arba papildomų dokumentų gavimo. Priėmus sprendimą, pensijas skiriančios institucijos ir įstaigos ne vėliau kaip per 5 darbo dienas pareiškėjui turi išsiųsti (įteikti) šio sprendimo nuorašą.

13. Paskyrus pensiją, pensininko prašymu jo pateikti dokumentų originalai grąžinami, o pensijos byloje paliekamos šių dokumentų kopijos.

14. Jeigu skirti pensiją atsisakoma, sprendime nurodoma atsisakymo skirti pensiją priežastis ir šio sprendimo apskundimo tvarka. Kartu su prašymu skirti pensiją ir priedą pateikti dokumentai grąžinami juos pateikusiam asmeniui, o pensijos byloje paliekamos šių dokumentų patvirtintos kopijos.

15. Jeigu prašymą skirti pensiją ir priedą pateikęs asmuo yra įtariamasis arba kaltinamasis baudžiamajame procese, pensijos skyrimo procedūra sustabdoma. Nutraukus ikiteisminį tyrimą, baudžiamąją bylą arba įsiteisėjus teismo išteisinamajam arba apkaltinamajam nuosprendžiui, pensijos skyrimo procedūra tęsiama ir sprendimas vadovaujantis įstatymo 13 straipsnio 3 dalimi priimamas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo dienos, einančios po tos dienos, kurią asmuo pateikia dokumentus, patvirtinančius nurodytas aplinkybes.

16. Paskyrus pensiją, pensininkui išduodamas pensininko pažymėjimas, kurio formą nustato:

16.1. vidaus reikalų sistemoje – Fondo valdybos direktorius;

16.2. valstybės saugumo sistemoje – Valstybės saugumo departamento direktorius;

16.3. krašto apsaugos sistemoje – krašto apsaugos ministras;

16.4. prokuratūros sistemoje – Lietuvos Respublikos generalinis prokuroras;

16.5. Specialiųjų tyrimų tarnyboje – Specialiųjų tyrimų tarnybos direktorius;

16.6. Kalėjimų departamente – teisingumo ministras;

16.7. muitinės sistemoje – finansų ministras.

17. Pensija ir priedas mokami už praėjusį mėnesį. Pensijų ir priedo pristatymo tvarką, terminus ir sąlygas nustato Fondo valdyba.

18. Specialiųjų tyrimų tarnybos, Valstybės saugumo departamento, Krašto apsaugos ministerijos, Generalinės prokuratūros, Muitinės departamento ir Kalėjimų departamento paskirtoms pensijoms ir priedui mokėti reikalingi dokumentai ir duomenys Fondo administravimo įstaigai perduodami Fondo valdybos, suderinus su nurodytomis pensijas skiriančiomis institucijomis ir įstaigomis, nustatyta tvarka.

19. Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Valstybinė mokesčių inspekcija), valstybės įmonė Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba Fondo administravimo įstaigai teikia šiuos duomenis apie pensijų gavėjus:

19.1. Valstybinė mokesčių inspekcija – apie asmenis, nurodytus Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo 2 straipsnio 1 dalies 8 ir 9 punktuose;

19.2. valstybės įmonė Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras – apie asmenis, tapusius ūkininkais ar jų partneriais pagal Lietuvos Respublikos ūkininko ūkio įstatymą;

19.3. Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba – apie asmeniui nustatytą darbingumo lygį ir terminą.

20. Duomenys teikiami pagal Fondo valdybos pateiktus pensininkų sąrašus, laikantis Fondo valdybos ir Valstybinės mokesčių inspekcijos, valstybės įmonės Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos pasirašytose duomenų teikimo sutartyse nustatytos tvarkos ir terminų.

21. Kiti pensijų skyrimo, mokėjimo, ginčų sprendimo klausimai, nenustatyti Nuostatuose, reguliuojami Valstybinių socialinio draudimo pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. lapkričio 18 d. nutarimu Nr. 1156 „Dėl Valstybinių socialinio draudimo pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatų patvirtinimo“.

 

 

 

______________________