Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2017 M. gruodžio 20 D. NUTARIMO NR. 1116 „DĖL NACIONALINĖS BRANDUOLINĖS SAUGOS REGLAMENTAVIMO IR PRIEŽIŪROS SISTEMOS IR BRANDUOLINĖS ENERGETIKOS OBJEKTŲ SAUGOS ĮVERTINIMŲ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2019 m. balandžio 24 d. Nr. 408
Vilnius
Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2017 m. gruodžio 20 d. nutarimą Nr. 1116 „Dėl Nacionalinės branduolinės saugos reglamentavimo ir priežiūros sistemos ir branduolinės energetikos objektų saugos įvertinimų tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir jį išdėstyti nauja redakcija:
„LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
NUTARIMAS
DĖL NACIONALINĖS BRANDUOLINĖS SAUGOS REGLAMENTAVIMO IR PRIEŽIŪROS SISTEMOS, BRANDUOLINĖS ENERGETIKOS OBJEKTŲ SAUGOS IR NACIONALINĖS RADIOAKTYVIŲJŲ ATLIEKŲ TVARKYMO SISTEMOS ĮVERTINIMŲ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo 9 straipsnio 2–4 punktais, Lietuvos Respublikos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatymo 4 straipsnio 4 punktu ir įgyvendindama 2014 m. liepos 8 d. Tarybos direktyvos 2014/87/Euratomas, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2009/71/Euratomas, kuria nustatoma Bendrijos branduolinių įrenginių branduolinės saugos sistema (OL 2014 L 219, p. 42), 1 straipsnio 9 dalį ir 2011 m. liepos 19 d. Tarybos direktyvos 2011/70/Euratomas, kuria nustatoma panaudoto branduolinio kuro ir radioaktyviųjų atliekų atsakingo ir saugaus tvarkymo Bendrijos sistema, 14 straipsnio 3 dalį (OL 2011 L 199, p. 48), Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2017 m. gruodžio 20 d. nutarimu Nr. 1116
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2019 m. balandžio 24 d. nutarimo Nr. 408
redakcija)
NACIONALINĖS BRANDUOLINĖS SAUGOS REGLAMENTAVIMO IR PRIEŽIŪROS SISTEMOS, BRANDUOLINĖS ENERGETIKOS OBJEKTŲ SAUGOS IR NACIONALINĖS RADIOAKTYVIŲJŲ ATLIEKŲ TVARKYMO SISTEMOS ĮVERTINIMŲ TVARKOS APRAŠAS
i SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Nacionalinės branduolinės saugos reglamentavimo ir priežiūros sistemos, branduolinės energetikos objektų saugos ir nacionalinės radioaktyviųjų atliekų tvarkymo sistemos įvertinimų tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato:
1.1. nacionalinės branduolinės saugos reglamentavimo ir priežiūros sistemos, įskaitant ir kompetentingų reglamentavimo ir priežiūros institucijų, tarptautinio ekspertinio įvertinimo ir šiam įvertinimui atlikti reikalingo įsivertinimo organizavimo tvarką;
1.2. nacionalinės radioaktyviųjų atliekų tvarkymo sistemos (teisės aktų, reglamentuojančių radioaktyviųjų atliekų tvarkymą, radioaktyviųjų atliekų tvarkymo reglamentavimo ir priežiūrą vykdančių institucijų ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo programos) tarptautinio ekspertinio įvertinimo ir šiam įvertinimui atlikti reikalingo įsivertinimo organizavimo tvarką;
1.3. branduolinės energetikos objektų reguliariųjų teminių branduolinės saugos vertinimų ir jų kolegialios ekspertinės tarpusavio peržiūros organizavimo tvarką;
iI SKYRIUS
Nacionalinės branduolinės saugos REGLAMENTAVIMO IR PRIEŽIŪROS SISTEMOS TARPTAUTINIO EKSPERTINIO ĮVERTINIMO ORGANIZAVIMAS
3. Nacionalinės branduolinės saugos reglamentavimo ir priežiūros sistemos tarptautiniai ekspertiniai įvertinimai turi būti atliekami ne rečiau kaip kartą per dešimt metų, skaičiuojant nuo 2016 metų.
4. Siekdama įgyvendinti Aprašo 3 punktą, Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (toliau – VATESI):
4.1. inicijuoja nacionalinės branduolinės saugos reglamentavimo ir priežiūros sistemos, įskaitant ir kompetentingų reglamentavimo ir priežiūros institucijų, tarptautinio ekspertinio įvertinimo atlikimą ir nustato šio įvertinimo apimtį; sprendžiant dėl šio įvertinimo apimties, t. y. ar turi būti atliekamas visos branduolinės saugos reglamentavimo ir priežiūros sistemos, ar tik šios sistemos dalies įvertinimas, atsižvelgiama į ankstesnių Tarptautinės atominės energijos agentūros (toliau – TATENA) ekspertinių įvertinimų rezultatus, Lietuvos Respublikoje vykdomos ir (ar) planuojamos vykdyti branduolinės energetikos veiklos, veiklos su branduolinėmis medžiagomis ir kitos branduolinės energetikos srities veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais pobūdį ir mastą, tokios veiklos etapą;
4.2. pateikia Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijai informaciją apie nacionalinės branduolinės saugos reglamentavimo ir priežiūros sistemos, įskaitant ir kompetentingų reglamentavimo ir priežiūros institucijų, tarptautinio ekspertinio įvertinimo inicijavimą, nustatomą šio įvertinimo apimtį ir preliminariai planuojamą šio įvertinimo atlikimo datą.
5. Nacionalinės branduolinės saugos reglamentavimo ir priežiūros sistemos įvertinimą organizuoja VATESI. VATESI kreipiasi į TATENA dėl tarptautinio ekspertinio įvertinimo, skirto šalių nacionalinės branduolinės saugos ir radioaktyviųjų šaltinių, vykdant branduolinės energetikos srities veiklą, fizinės saugos įvertinimui, stiprinimui ir plėtojimui (toliau – TATENA branduolinės saugos tarptautinis ekspertinis įvertinimas), atlikimo.
6. Rengiantis TATENA branduolinės saugos tarptautiniam ekspertiniam įvertinimui ir atsižvelgiant į TATENA nacionalinės branduolinės saugos reglamentavimo ir priežiūros sistemos įsivertinimo metodiką, atliekamas nacionalinės branduolinės saugos reglamentavimo ir priežiūros sistemos įsivertinimas. Už šio įsivertinimo organizavimą atsako VATESI.
7. VATESI rašytiniu prašymu valstybės ir savivaldybių institucijos, vykdančios branduolinės energetikos srities veiklos valstybinio valdymo, reglamentavimo, priežiūros ir kontrolės funkcijas, pateikia informaciją, reikalingą nacionalinės branduolinės saugos reglamentavimo ir priežiūros sistemos įsivertinimui atlikti, arba motyvuotai atsisako ją pateikti per 20 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos arba per ilgesnį VATESI nurodytą terminą.
8. Atlikus nacionalinės branduolinės saugos reglamentavimo ir priežiūros sistemos įsivertinimą, VATESI parengia įsivertinimo ataskaitą. Nacionalinės branduolinės saugos reglamentavimo ir priežiūros sistemos įsivertinimo ataskaitoje pateikiami duomenys naudojami rengiantis TATENA branduolinės saugos tarptautiniam ekspertiniam įvertinimui ir šio įvertinimo atlikimo metu.
9. VATESI rašytiniu prašymu valstybės ir savivaldybių institucijos, vykdančios branduolinės energetikos srities veiklos valstybinio valdymo, reglamentavimo, priežiūros ir kontrolės funkcijas, per šiame prašyme nurodytą terminą pateikia papildomą informaciją, reikalingą TATENA branduolinės saugos tarptautinio ekspertinio įvertinimo metu, kurios poreikis nebuvo žinomas teikiant informaciją, nurodytą Aprašo 7 punkte.
10. VATESI, gavusi iš TATENA nacionalinės branduolinės saugos reglamentavimo ir priežiūros sistemos tarptautinio ekspertinio įvertinimo ataskaitą (toliau – Tarptautinio ekspertinio įvertinimo ataskaita), ne vėliau kaip per 30 darbo dienų nuo Tarptautinio ekspertinio įvertinimo ataskaitos gavimo dienos parengia Tarptautinio ekspertinio įvertinimo ataskaitoje pateiktų rekomendacijų įgyvendinimo veiksmų plano (toliau – Veiksmų planas) projektą ir teikia jį derinti toms valstybės ir savivaldybių institucijoms, vykdančioms branduolinės energetikos srities veiklos valstybinio valdymo, reglamentavimo, priežiūros ir kontrolės funkcijas, kurių funkcijos yra susijusios su Veiksmų plano projekte numatytais veiksmais ir priemonėmis. Šios institucijos savo išvadas dėl Veiksmų plano projekto turi pateikti ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo Veiksmų plano projekto gavimo dienos.
11. VATESI kartu su valstybės ir savivaldybių institucijomis, vykdančiomis branduolinės energetikos srities veiklos valstybinio valdymo, reglamentavimo, priežiūros ir kontrolės funkcijas, kurių funkcijos yra susijusios su Veiksmų plano projekte numatytais veiksmais ir priemonėmis, ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo Tarptautinio ekspertinio įvertinimo ataskaitos gavimo dienos patvirtina Veiksmų planą. VATESI ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo Veiksmų plano patvirtinimo dienos pateikia šį planą Vyriausybei kartu su Tarptautinio ekspertinio įvertinimo ataskaita.
iII SKYRIUS
NACIONALINĖS radioaktyviųjų atliekų tvarkymo SISTEMOS TARPTAUTINIO EKSPERTINIO ĮVERTINIMO ORGANIZAVIMAS
13. Nacionalinės radioaktyviųjų atliekų tvarkymo sistemos tarptautiniai ekspertiniai įvertinimai turi būti atliekami ne rečiau kaip kartą per dešimt metų, skaičiuojant nuo 2013 metų.
14. Siekdama įgyvendinti Aprašo 13 punktą, Lietuvos Respublikos energetikos ministerija inicijuoja nacionalinės radioaktyviųjų atliekų tvarkymo sistemos tarptautinio ekspertinio įvertinimo atlikimą ir nustato šio įvertinimo apimtį; sprendžiant dėl šio įvertinimo apimties, t. y. ar turi būti atliekamas visos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo sistemos, ar tik šios sistemos dalies įvertinimas, atsižvelgiama į ankstesnių TATENA ekspertinių įvertinimų rezultatus, Lietuvos Respublikoje vykdomos ir (ar) planuojamos vykdyti branduolinės energetikos ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo veiklos, veiklos su branduolinėmis medžiagomis ir radioaktyviaisiais šaltiniais pobūdį ir mastą, tokios veiklos etapus ir kitas svarbias aplinkybes.
15. Nacionalinės radioaktyviųjų atliekų tvarkymo sistemos tarptautinį ekspertinį įvertinimą organizuoja Energetikos ministerija. Energetikos ministerija kreipiasi į TATENA dėl tarptautinio ekspertinio įvertinimo, skirto Lietuvos Respublikos nacionalinės radioaktyviųjų atliekų tvarkymo sistemos įvertinimui, stiprinimui ir plėtojimui (toliau – TATENA radioaktyviųjų atliekų tarptautinis ekspertinis įvertinimas), atlikimo.
16. Rengiantis TATENA radioaktyviųjų atliekų tarptautiniam ekspertiniam įvertinimui ir atsižvelgiant į TATENA nacionalinės radioaktyviųjų atliekų tvarkymo sistemos įsivertinimo metodiką, atliekamas nacionalinės radioaktyviųjų atliekų tvarkymo sistemos įsivertinimas, kuris turi būti atliktas ne vėliau kaip prieš metus iki TATENA radioaktyviųjų atliekų tarptautinio ekspertinio įvertinimo. Už šio įsivertinimo organizavimą atsako Energetikos ministerija.
17. Per 4 mėnesius nuo Lietuvos Respublikos energetikos ministro įsakymo, kuriuo patvirtinama nacionalinės radioaktyviųjų atliekų tvarkymo sistemos įsivertinimą atliksiančios darbo grupės sudėtis, įsigaliojimo dienos Energetikos ministerija, radioaktyviųjų atliekų tvarkymo reglamentavimą ir priežiūrą vykdančios institucijos ir radioaktyviųjų atliekų tvarkytojas parengia įsivertinimo ataskaitą. Energetikos ministerija, radioaktyviųjų atliekų tvarkymo reglamentavimą ir priežiūrą vykdančios institucijos ir radioaktyviųjų atliekų tvarkytojas pagal kompetenciją imasi veiksmų, kad iki TATENA radioaktyviųjų atliekų tarptautinio ekspertinio įvertinimo Lietuvoje būtų pašalinti nacionalinės radioaktyviųjų atliekų tvarkymo sistemos įsivertinimo metu nustatyti trūkumai. Nacionalinės radioaktyviųjų atliekų tvarkymo sistemos įsivertinimo ataskaitoje pateikiami duomenys naudojami rengiantis TATENA radioaktyviųjų atliekų tarptautiniam ekspertiniam įvertinimui ir šio įvertinimo atlikimo metu.
18. Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo reglamentavimą ir priežiūrą vykdančios institucijos ir radioaktyviųjų atliekų tvarkytojas dalyvauja atliekant nacionalinės radioaktyviųjų atliekų tvarkymo sistemos įsivertinimą:
18.1. Energetikos ministerijos rašytiniu prašymu radioaktyviųjų atliekų tvarkymo reglamentavimą ir priežiūrą vykdančios institucijos ir radioaktyviųjų atliekų tvarkytojas pateikia informaciją, reikalingą nacionalinės radioaktyviųjų atliekų tvarkymo sistemos įsivertinimui atlikti, arba motyvuotai atsisako ją pateikti per 20 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos arba per ilgesnį Energetikos ministerijos nurodytą terminą.
18.2. Energetikos ministerijos rašytiniu prašymu radioaktyviųjų atliekų tvarkymo reglamentavimą ir priežiūrą vykdančios institucijos ir radioaktyviųjų atliekų tvarkytojas per šiame prašyme nurodytą terminą pateikia papildomą informaciją, reikalingą TATENA radioaktyviųjų atliekų tarptautinio ekspertinio įvertinimo metu, kurios poreikis nebuvo žinomas teikiant informaciją, nurodytą Aprašo 18.1 papunktyje.
19. Energetikos ministerija kartu su radioaktyviųjų atliekų tvarkymo reglamentavimą ir priežiūrą vykdančiomis institucijomis ir radioaktyviųjų atliekų tvarkytoju pagal kompetenciją atstovauja Lietuvos Respublikai TATENA radioaktyviųjų atliekų tarptautinio ekspertinio įvertinimo metu, teikia pastabas dėl TATENA nacionalinės radioaktyviųjų atliekų tvarkymo sistemos tarptautinio ekspertinio įvertinimo ataskaitos (toliau – TATENA radioaktyviųjų atliekų įvertinimo ataskaita) projekto.
20. Energetikos ministerija, gavusi TATENA radioaktyviųjų atliekų įvertinimo ataskaitą, ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo šios ataskaitos gavimo dienos ją pateikia Europos Komisijai ir Europos Sąjungos valstybėms narėms.
21. Energetikos ministerija, gavusi TATENA radioaktyviųjų atliekų įvertinimo ataskaitą, ne vėliau kaip per 30 darbo dienų parengia TATENA radioaktyviųjų atliekų įvertinimo ataskaitoje pateiktų rekomendacijų įgyvendinimo veiksmų plano (toliau – Radioaktyviųjų atliekų veiksmų planas) projektą ir teikia jį derinti toms radioaktyviųjų atliekų tvarkymo reglamentavimą ir priežiūrą vykdančioms institucijoms, kurių funkcijos yra susijusios su Radioaktyviųjų atliekų veiksmų plano projekte numatytais veiksmais ir priemonėmis, ir radioaktyviųjų atliekų tvarkytojui. Šios institucijos ir radioaktyviųjų atliekų tvarkytojas savo išvadas dėl Radioaktyviųjų atliekų veiksmų plano projekto turi pateikti ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo Radioaktyviųjų atliekų veiksmų plano projekto gavimo dienos.
22. Energetikos ministerija kartu su radioaktyviųjų atliekų tvarkymo reglamentavimą ir priežiūrą vykdančiomis institucijomis, kurių funkcijos yra susijusios su Radioaktyviųjų atliekų veiksmų plano projekte numatytais veiksmais ir priemonėmis, ir radioaktyviųjų atliekų tvarkytoju ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo TATENA radioaktyviųjų atliekų vertinimo ataskaitos gavimo dienos patvirtina Radioaktyviųjų atliekų veiksmų planą.
IV SKYRIUS
BRANDUOLINĖS ENERGETIKOS OBJEKTŲ REGULIARiųjų teminių branduolinės SAUGOS VERTINIMų ir jų kolegialios ekspertinės TARPUSAVIO PERŽIŪRos organizavimas
23. Pirmą kartą branduolinės energetikos objektų reguliarusis teminis branduolinės saugos vertinimas pradedamas ne vėliau kaip 2017 metais, o vėlesni – ne rečiau nei kas šešerius metus. Branduolinės energetikos objektų reguliarieji teminiai branduolinės saugos vertinimai atliekami pagal konkrečią temą. Temą, techninius reikalavimus (pavyzdžiui, kurių branduolinės energetikos objektų reguliarusis teminis branduolinės saugos vertinimas bus atliekamas, šio vertinimo apimtį, reguliariųjų teminių branduolinės saugos analizės ir pagrindimo ataskaitų, kurias turi parengti ūkio subjektai, turinį), terminus (pavyzdžiui, iki kada ūkio subjektai, eksploatuojantys branduolinės energetikos objektus (toliau – ūkio subjektai), turi parengti reguliariąsias temines branduolinės saugos analizės ir pagrindimo ataskaitas, iki kada branduolinę saugą reguliuojančios institucijos turi parengti branduolinės energetikos objektų reguliariojo teminio branduolinės saugos vertinimo ataskaitą) nustato ir kitą su šiuo vertinimu susijusią informaciją VATESI pateikia Europos branduolinės saugos reguliuotojų grupei (toliau – ENSREG), sudarytai 2007 m. liepos 17 d. Europos Komisijos sprendimu 2007/530/Euratomas dėl Europos branduolinės saugos ir atliekų tvarkymo aukšto lygio grupės sudarymo (OL 2007 L 195 p. 44). VATESI, atsižvelgdama į iš ENSREG gautą informaciją dėl branduolinės energetikos objektų reguliariojo teminio branduolinės saugos vertinimo, inicijuoja ūkio subjektų turimą atlikti branduolinės energetikos objektų reguliarųjį teminį branduolinės saugos vertinimą ir apie tai raštu praneša ūkio subjektams.
24. Branduolinės energetikos objektų reguliarusis teminis branduolinės saugos vertinimas pagal konkrečią temą apima:
24.1. ūkio subjektų atliekamą branduolinės energetikos objektų branduolinės saugos analizę ir pagrindimą – šio proceso metu gauti rezultatai pateikiami branduolinės energetikos objektų reguliariose teminėse branduolinės saugos analizės ir pagrindimo ataskaitose, kurias pagal ENSREG nustatytus techninius reikalavimus, nurodytus Aprašo 23 punkte, rengia ūkio subjektai;
25. VATESI ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo ataskaitų, nurodytų Aprašo 24.1 papunktyje, gavimo dienos parengia branduolinės energetikos objektų reguliariojo teminio branduolinės saugos vertinimo ataskaitos projektą ir jį pateikia derinti ūkio subjektams, rengusiems Aprašo 24.1 papunktyje nurodytas ataskaitas.
26. Ūkio subjektai išvadas dėl branduolinės energetikos objektų reguliariojo teminio branduolinės saugos vertinimo ataskaitos projekto turi pateikti VATESI ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo šio projekto gavimo dienos.
27. VATESI ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo ūkio subjektų išvadų, nurodytų Aprašo 26 punkte, gavimo dienos įvertina šias išvadas, parengia galutinę branduolinės energetikos objektų reguliariojo teminio branduolinės saugos vertinimo ataskaitą ir ją pateikia kolegialiai ekspertinei tarpusavio peržiūrai (toliau – kolegiali peržiūra) kitoms Europos Sąjungos valstybėms narėms ir Europos Komisijai.
28. VATESI, vadovaudamasi atliktų branduolinės energetikos objektų reguliariųjų teminių branduolinės saugos vertinimų ir jų kolegialios peržiūros rezultatais, ne vėliau kaip per 30 darbo dienų nuo visų kolegialios peržiūros rezultatų gavimo dienos parengia branduolinės saugos gerinimo plano, kuriame nurodomos branduolinės saugos vertinimams ir jų kolegialios peržiūros rezultatams įgyvendinti skirtos priemonės, projektą ir jį pateikia derinti ūkio subjektams, rengusiems Aprašo 24.1 papunktyje nurodytas ataskaitas, ir toms valstybės ir savivaldybių institucijoms, vykdančioms branduolinės energetikos srities veiklos valstybinio valdymo, reglamentavimo, priežiūros ir kontrolės funkcijas, kurių funkcijos yra susijusios su branduolinės saugos gerinimo plano projekte numatytomis priemonėmis.
29. Ūkio subjektai ir valstybės ir savivaldybių institucijos, vykdančios branduolinės energetikos srities veiklos valstybinio valdymo, reglamentavimo, priežiūros ir kontrolės funkcijas, išvadas dėl branduolinės saugos gerinimo plano projekto turi pateikti VATESI ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo šio projekto gavimo dienos. VATESI ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo šių išvadų gavimo dienos jas įvertina, patvirtina branduolinės saugos gerinimo planą ir atlieka jo vykdymo stebėseną.
30. Branduolinės energetikos objektų reguliariųjų teminių branduolinės saugos vertinimų ir jų kolegialios peržiūros rezultatus ir branduolinės saugos gerinimo planą VATESI paskelbia savo interneto svetainėje, išskyrus tą informaciją, kuri pagal Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymą, 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymą ir Lietuvos Respublikos civilinį kodeksą negali būti skelbiama.
V SKYRIUS
Tarptautinis ekspertinis branduolinės saugos įvertinimas įvykus branduolinei AR RADIOLOGINEI avarijai LIETUVOS RESPUBLIKOJE ESANČIAME BRANDUOLINĖS ENERGETIKOS OBJEKTE
31. Jei Lietuvos Respublikoje esančiame branduolinės energetikos objekte įvyksta branduolinė ar radiologinė avarija, dėl kurios susidaro padėtis, kai reikia taikyti avarinės parengties priemones už branduolinės energetikos objekto aikštelės ribų arba apsaugomuosius veiksmus, siekiant užtikrinti žmonių ir aplinkos apsaugą nuo žalingo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio, VATESI be nederamo delsimo, bet ne vėliau nei per mėnesį nuo branduolinės ar radiologinės avarijos, kreipiasi į Europos Komisiją su prašymu atlikti tarptautinį ekspertinį branduolinės saugos įvertinimą, koordinuoja šiam įvertinimui atlikti būtinos informacijos pateikimą ir atlieka kitus tarptautiniam ekspertiniam branduolinės saugos įvertinimui atlikti būtinus organizacinius veiksmus.
32. Vadovaudamasi tarptautinio ekspertinio branduolinės saugos įvertinimo rezultatais, VATESI ne vėliau kaip per 30 darbo dienų nuo jų gavimo dienos parengia branduolinės saugos gerinimo, įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai, plano (toliau – Branduolinės saugos gerinimo planas) projektą ir teikia jį derinti toms valstybės ir savivaldybių institucijoms, vykdančioms branduolinės energetikos srities veiklos valstybinio valdymo, reglamentavimo, priežiūros ir kontrolės funkcijas, kurių funkcijos yra susijusios su Branduolinės saugos gerinimo plano projekte numatytais veiksmais ir priemonėmis. Šios institucijos savo išvadas dėl Branduolinės saugos gerinimo plano projekto turi pateikti ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo Branduolinės saugos gerinimo plano projekto gavimo dienos. VATESI, suderinusi su valstybės ir savivaldybių institucijomis, vykdančiomis branduolinės energetikos srities veiklos valstybinio valdymo, reglamentavimo, priežiūros ir kontrolės funkcijas, kurių funkcijos yra susijusios su Branduolinės saugos gerinimo plano projekte numatytais veiksmais ir priemonėmis, ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo tarptautinio ekspertinio branduolinės saugos įvertinimo rezultatų gavimo dienos patvirtina Branduolinės saugos gerinimo planą ir atlieka jo vykdymo stebėseną. VATESI ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po šio plano patvirtinimo dienos jį kartu su tarptautinio ekspertinio branduolinės saugos įvertinimo rezultatais pateikia Vyriausybei.
VI SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS