LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2002 M. SAUSIO 28 D. ĮSAKYMO NR. 58 „DĖL SVEIKATOS PRIEŽIŪROS SPECIALISTŲ PROFESINĖS KOMPETENCIJOS PATIKRINIMO TVARKOS“ PAKEITIMO
2019 m. gruodžio 20 d. Nr. V-1493
Vilnius
1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. sausio 28 d. įsakymą Nr. 58 „Dėl Sveikatos priežiūros specialistų profesinės kompetencijos patikrinimo tvarkos“ ir jį išdėstau nauja redakcija:
„LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL SVEIKATOS PRIEŽIŪROS SPECIALISTŲ PROFESINĖS KOMPETENCIJOS PATIKRINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo 53 straipsnio 1 dalies 5 punktu ir Lietuvos Respublikos medicinos praktikos įstatymo 12 straipsnio 2 dalimi:
1. Tvirtinu Sveikatos priežiūros specialistų profesinės kompetencijos patikrinimo tvarkos aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos
ministro 2002 m. sausio 28 d. įsakymu Nr. 58
(Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos
ministro 2019 m. gruodžio 20 d.
įsakymo Nr. V-1493
redakcija)
SVEIKATOS PRIEŽIŪROS SPECIALISTŲ PROFESINĖS KOMPETENCIJOS PATIKRINIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Sveikatos priežiūros specialistų profesinės kompetencijos patikrinimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) skirtas sveikatos priežiūros specialisto (toliau – specialistas) profesinei kompetencijai (kvalifikacijai) įvertinti (ar ji atitinka specialisto įgytos ir (ar) licencijoje nurodytos specialybės reikalavimus, ar specialisto profesinės veiklos trūkumai vertintini kaip praktikos klaida arba kaip dažnai pasikartojančios praktikos klaidos, ar specialistas dėl sveikatos būklės gali atlikti savo pareigas), jei buvo nustatyta:
1.1. specialisto profesinės veiklos trūkumų, galėjusių lemti ar lėmusių žalą ar pavojų pacientų sveikatai;
2. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:
2.1. Praktika – specialisto veikla pagal licencijoje, jei ši veikla licencijuojama, ar profesinės kvalifikacijos įgijimo dokumente nurodytą specialybę.
2.2. Profesinė kompetencija – specialisto funkcinis gebėjimas pagal turimą profesinę kvalifikaciją adekvačiai atlikti tam tikrą veiklą (užsiimti praktika pagal licencijoje, jei ši veikla licencijuojama, ar profesinės kvalifikacijos įgijimo dokumente nurodytą specialybę), turėti tos specialybės profesinei veiklai būtinų teorinių žinių, praktinių įgūdžių, patirties.
2.3. Profesinės kompetencijos vertinimo procedūra (toliau – vertinimo procedūra) –nustatyta seka atliekami veiksmai, skirti specialisto profesinei kompetencijai (kvalifikacijai) įvertinti ir specialisto profesinės veiklos trūkumams nustatyti.
2.4. Sveikatos priežiūros specialistas – asmuo, kuriam Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka suteikta teisė verstis sveikatos priežiūra.
2.5. Vertinimo procedūros byla – dokumentų, gautų nagrinėjant, vertinant specialisto profesinę kompetenciją, visuma.
2.6. Kitos Tvarkos apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatyme, Lietuvos Respublikos medicinos praktikos įstatyme, Lietuvos Respublikos slaugos praktikos ir akušerijos praktikos įstatyme, Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatyme.
3. Specialisto profesinę kompetenciją vertina specialisto profesinės kompetencijos vertinimo komisija (toliau – Komisija). Komisiją sudaro ne mažiau kaip trys nariai. Komisijos sudėtį bei Komisijos pirmininką, sekretorių tvirtina sveikatos apsaugos ministras, gavęs Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Tarnyba) teikimą sudaryti Komisiją. Komisijos nariai, kokiais nors ryšiais ar interesais susiję su vertinamuoju sveikatos priežiūros specialistu, ir kai kyla grėsmė Komisijos nario sprendimo objektyvumui ar nešališkumui, apie tai raštu informuoja Sveikatos apsaugos ministeriją ir nedalyvauja Komisijos darbe. Komisijos darbą techniškai aptarnauja Tarnyba.
II SKYRIUS
Reikalavimo patikrinTi specialisto profesinĘ kompetencijĄ teikimo tvarka
4. Reikalavimą patikrinti specialisto profesinę kompetenciją turi teisę pateikti šios institucijos ir subjektai (toliau – institucijos):
4.1. įstaigos teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų valstybinę kontrolę atliekančios institucijos, kurioms tokią teisę suteikia Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymas, jeigu jos nustatė:
4.1.1. kad specialisto profesinės veiklos trūkumai galėjo lemti ar lėmė žalą ar pavojų paciento sveikatai;
4.2. įstaigos vadovas, vadovaudamasis:
4.2.1. sveikatos priežiūros įstaigų teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų valstybinę kontrolę vykdančios institucijos išvada;
4.3. sveikatos priežiūros įstaigos dalininkai ar savininkas, vadovaudamiesi įstaigos Gydymo ar Slaugos tarybos motyvuotu siūlymu, jei įstaigos administracija su įstaigos Gydymo ar Slaugos tarybos siūlymu nesutiko;
5. Institucijos, nurodytos šio tvarkos aprašo 4.1 papunktyje, reikalavimą patikrinti specialisto profesinę kompetenciją Tarnybai pateikia raštu ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo išvados, patikrinimo akto, pažymos ar kito dokumento įforminimo dienos, o institucijos, nurodytos 4.2–4.4 papunkčiuose – per 5 darbo dienas nuo išvadų ar siūlymų gavimo dienos.
6. Institucija, teikdama Tarnybai reikalavimą įvertinti specialisto profesinę kompetenciją dėl Tvarkos aprašo 1.1–1.3 papunkčiuose nurodytų atvejų, kartu su reikalavimu privalo pateikti šiuos dokumentus:
6.1. atvejo tyrimo (nagrinėjimo) pažymą, aktą ar kitą dokumentą su viena iš išvadų:
6.1.1. konstatuota specialisto veika, kuri sukėlė pavojų ar padarė žalą paciento sveikatai, su rekomendacija patikrinti specialisto profesinę kompetenciją;
6.2. specialisto, kurio profesinę kompetenciją reikalaujama patikrinti, dokumentus:
6.2.2. specialybės profesinės kvalifikacijos įgijimą patvirtinančio dokumento (diplomo, internatūros, rezidentūros, specializacijos, ordinatūros ar kito valstybės pripažįstamo profesinės kvalifikacijos įgijimo dokumento) kopiją, jei licencija neprivaloma;
6.2.3. dokumentą, kuriame nurodyti duomenys apie specialisto licenciją verstis atitinkamos veiklos praktika, jei teisės aktų nustatyta tvarka specialistui ji yra privaloma;
6.2.4. asmens medicininės knygelės (forma 048/a), privalomojo sveikatos patikrinimo pažymos (forma 047/a) ar kito dokumento apie specialisto sveikatos būklę kopiją (tik tais atvejais, kai reikalavimas patikrinti specialisto profesinę kompetenciją teikiamas vadovaujantis Tvarkos aprašo 4.1.2 papunkčiu);
6.3. reikalavimo iš įstaigos administracijos vadovo nušalinti specialistą ir specialisto nušalinimo faktą patvirtinančių dokumentų kopijas (tik tais atvejais, kai reikalavimas patikrinti specialisto profesinę kompetenciją teikiamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo 53 straipsnio 1 dalies 5 punktu);
6.4. papildomus dokumentus teikdama reikalavimą patikrinti specialisto profesinę kompetenciją esant Tvarkos aprašo 1.1 papunktyje nurodytam atvejui:
6.4.1. atvejo, kurio metu nustatyti specialisto profesinės veiklos trūkumai, galėję lemti ar lėmę žalą ar pavojų paciento sveikatai, aprašymą chronologine seka, pasirašytą sveikatos priežiūros įstaigos vadovo. Jei pacientui buvo teikiamos sveikatos priežiūros paslaugos keliose sveikatos priežiūros įstaigose, tokius aprašymus turi pateikti kiekviena įstaiga;
6.4.2. konferencijos (patalogo anatomo, ligonio mirties priežasčių vertinimo, perinatalinių mirčių, klinikinės ar kitos, kurios metu buvo nagrinėjamas paciento mirties ar ligos atvejis, jei paciento sveikatai buvo sukeltas pavojus ar padaryta žala) protokolą su išvadomis (jei tokia konferencija vyko);
7. Įstaigos vadovui nėra prievolės teikti dokumentus, nurodytus Tvarkos aprašo 6 punkte, jeigu teikimas vykdomas vadovaujantis įstaigos teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų valstybinę kontrolę atliekančios institucijos išvada. Pagal Komisijos pareikalavimą institucija, atlikusi įstaigos teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų valstybinę kontrolę, privalo pateikti visų su nagrinėjamu atveju susijusių dokumentų ir atliktų tyrimų medžiagos kopijas.
8. Specialistas, kurio profesinę kompetenciją reikalaujama patikrinti, ne vėliau kaip iki numatytos Komisijos posėdžio pradžios gali pateikti Komisijai šiuos dokumentus (arba raštu informuoti, kad jų neturi):
9. Reikalavimą patikrinti specialisto profesinę kompetenciją teikianti institucija ar specialistas, kurio profesinė kvalifikaciją ir kompetencija bus vertinama, turi teisę pateikti ir kitus su nagrinėjamu atveju susijusius dokumentus (paciento ar jo giminių skundus, sveikatos priežiūros įstaigos atliktus specialisto veiklos vertinimus ir kt.).
III SKYRIUS
PROFESINĖS KOMPETENCIJOS VERTINIMO PROCEDŪRA
10. Tarnyba, gavusi reikalavimą patikrinti specialisto profesinę kompetenciją, įvertina, ar reikalavimas ir kartu pateikiami dokumentai atitinka Tvarkos aprašo 4–7 punktuose nustatytus reikalavimus:
10.1. jeigu dokumentai neatitinka Tvarkos aprašo 4–7 punktuose nustatytų reikalavimų, Tarnyba parengia informacinį raštą reikalavimą patikrinti specialisto profesinę kompetenciją pateikusiai institucijai apie nustatytus trūkumus ir nurodo terminą, per kurį jie turi būti pašalinti. Jeigu per nurodytą terminą trūkumai nepašalinami, reikalavimas patikrinti specialisto profesinę kompetenciją laikomas nepriimtu ir nenagrinėjamas;
11. Sveikatos apsaugos ministras sudaro Komisiją per 3 darbo dienas nuo Tarnybos teikimo gavimo dienos.
12. Sveikatos apsaugos ministro įsakymu sudaryta Komisija per dvidešimt darbo dienų nuo jos sudarymo privalo:
12.1. įvertinti ir priimti sprendimą dėl specialisto profesinės kvalifikacijos ir (ar) kompetencijos (teorinės žinios ir praktiniai įgūdžiai) atitikties įgytos ir (ar) licencijoje nurodytos profesinės kvalifikacijos reikalavimams;
12.2. įvertinti ir priimti sprendimą, ar specialisto profesinė veika vertinama kaip praktikos klaida;
12.3. įvertinti ir priimti sprendimą, ar specialisto profesinė veika vertinama kaip grubi praktikos klaida;
12.4. įvertinti ir priimti sprendimą, ar specialistas per vienus metus nuo paskutinės grubios medicinos praktikos klaidos padarymo padarė grubią praktikos klaidą;
12.5. įvertinti ir priimti sprendimą, ar specialistas per vienus metus nuo paskutinės praktikos klaidos padarymo padarė praktikos klaidą;
12.6. įvertinti ir priimti sprendimą, ar specialistas dėl sveikatos būklės gali atlikti savo pareigas;
13. Tarnyba, suderinusi su Komisija, raštu informuoja reikalavimą patikrinti specialisto profesinę kompetenciją pateikusią instituciją, kitas institucijas, turinčias teisę dalyvauti Komisijos posėdyje, bei specialistą, kurio kompetencija bus vertinama, apie Komisijos posėdžio vietą, datą ir laiką.
14. Komisijos posėdyje be balsavimo teisės turi teisę dalyvauti sveikatos apsaugos ministro paskirti Sveikatos apsaugos ministerijos, licencijas išduodančios institucijos ir kitų institucijų atstovai. Komisija turi teisę kviesti dalyvauti posėdyje kitus asmenis, specialistus, kurie pateiktų paaiškinimus, išvadas.
15. Komisijos posėdis laikomas teisėtu ir gali vykti, jei jame dalyvauja ne mažiau kaip 2/3 Komisijos narių.
16. Jeigu Komisijos posėdyje nedalyvauja specialistas, kurio kompetencija vertinama, posėdis yra teisėtas ir Komisija gali priimti sprendimus dėl specialisto profesinės veiklos trūkumų arba veiksmų (ar jie vertinami kaip grubi klaida arba ar kaip dažnai pasikartojančios klaidos), arba dėl specialisto sveikatos būklės ir gebėjimo atlikti pareigas.
17. Komisija jos kompetencijai priskirtus klausimus sprendžia kolegialiai, vadovaudamasi teisėtumo principais ir asmenine Komisijos narių atsakomybe.
18. Komisija įvertina specialisto profesines žinias, praktinius įgūdžius, profesinę veiklą, ar specialistas dėl sveikatos būklės gali atlikti savo pareigas:
18.1. specialisto profesinės žinios ir praktiniai įgūdžiai yra vertinami pagal tos profesinės kvalifikacijos specialisto rengimo programą, baigiamojo egzamino programą, standartą, medicinos normą ar kitus dokumentus, reglamentuojančius specialisto profesines žinias, praktinius įgūdžius, profesinę veiklą;
19. Komisija priima sprendimus balsuodama atvirai, paprasta balsų dauguma, nedalyvaujant vertinamajam. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia Komisijos pirmininko balsas.
21. Su Komisijos sprendimais pasirašytinai supažindinamas asmuo, kurio profesinė kompetencija vertinama. Jei vertinamasis atsisako pasirašyti arba nedalyvauja posėdyje, tai pažymima protokole.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
23. Komisija ne vėliau kaip kitą darbo dieną po Komisijos posėdžio apie priimtą sprendimą raštu informuoja Tarnybą, pateikdama posėdžio protokolą su Komisijos sprendimais ir siūlymais bei vertinimo procedūros bylą.
24. Tarnyba, gavusi Komisijos sprendimus ir siūlymus, teisės aktų nustatyta tvarka priima sprendimą dėl specialisto licencijos galiojimo panaikinimo arba sustabdymo.
25. Tarnyba apie priimtus Komisijos sprendimus per 3 darbo dienas nuo jų gavimo dienos raštu informuoja vertintą specialistą, reikalavimą patikrinti specialisto profesinę kompetenciją pateikusią instituciją, sveikatos priežiūros įstaigos, kurioje dirba vertinamas specialistas, vadovą.